uet begon met een nsicht uit Dalfsen Naamplaatje Graanexporteurs rijden VS niet in de wielen Jas Stok bundelt kerkenverzameiaars Compromis bereikt in Washington Tankwagen kantelt op Schiphol Liaandag 14 januari 198o TROUW/KWARTET or Fred Lammers ND AM Bas Stok, de 43-jarige onderwijzer van Sjalom(lom)-school in randijk, was als kind al erg ■waarderig. Zoiets krijg je al in niet bij je geboorte mee. aoaat gegeven, gekoppeld aan 1 burgibelangstelling van zijn ou- genwoirs voor geschiedenis en ei mi inst, een interesse die ze waan «ral in de vakanties uitleef- s °to 'n' bracht Bas ertoe als "lss£5 hooljongen al met andere geme :en tegen oude gebouwen, cenu istelen en jusea aan te kij- aiiseo in (jan ^e meesten van zijn imeraadjes. UJ^en 'u bad ilc bet eeluk, dat mijn vader centn bij bet onderwijs was en dus v is In ige vakanties had om ons mee te dies j men naar allerlei zaken die boeiend e orgj U-Tijdens die vakanties, met name van |de Achterhoek, trokken we er met sta iderwl (iets op uit en was het overal goed ogen en oren de kost geven. Zo verb! et ik in 1939 als jongetje van drie matlsi 'n kasteel Doorwerth zijn geweest 0p gens de foto's die bij die gelegen- zijn gemaakt. woonden in die tijd in Hillegers- g. Vader was op de hervormde in de Nadorststraat, die in de lagen van '40 weggebombardeerd sjlln Rotterdam kwam ik in de daar- te wlgende jaren ook regelmatig in ymans en de andere musea en van en zij 'e bezoeken bewaarde ik de nodi- st folders en kaarten. Kranten en ,r ischriften hadden ook mijn inte- Ik knipte en ik bewaarde maar. es werd in schoenendozen gemikt, moeder keek wel eens bezorgd de in omvang toenemende sta- papieren", vertelt Bas. elljk looi arm 'dr als gemi ld m< ods i bepi veel l van ;de ai leeft zonde^ n se .nJn i een moet aan het eind van de Jaren i enk zijn geweest dat een buur- van uw uit baar vakantieadres in Dalf- ilangsf een kaart stuurde naar Bas en ijk lezl1 zusje. „Zij kreeg er een van het üs prrfteel. ik van de kerk in Dalfsen. Of m ge0|n ouders me nu een duwtje in die nting hebben gegeven weet ik niet !er, maar die ansichtkaart bracht Schd °P bet idee me bU bet verzamelen ive Milaan richten op kerken. Ooms en |jtes en kennissen kregen van dat •ment af het verzoek als ze een qje uitgingen vooral niet te verge- k\ mij met een kaart van een kerk te fitnken Zelf ging ik als ik in een Idere plaats kwam de boekwinkels iDe plaatselijke kerk stond altijd op een fotokaart. Ook in de grote len werd ik wat dit betreft eigen- nooit teleurgesteld. Nu moet Je er is lang naar zoeken. De kaarten- lens van vroeger verdwijnen meer ljneer". ^perkte groep het gezin Stok naar Hilversum verhuisd, verplaatste het werk- in van Bas zich naar het Gooi. »ü»ren deed bij ook, zij het op be- m hetjejden voet. „Er waren niet zo gek verzamelaars van kerken en van nen die zich ermee bezig hielden je het meestal niet. Nu is het nog hobby voor een beperkte groep, ge honderden mensen hier in Ne land hebben een verzameling op gebied van kerken, soms ook nog pecialiseerd in orgels of exteri- 5. Het zijn er wel belangrijk meer i een kwart eeuw geleden, maar heeft alles te maken met de hang r het verleden De belangstelling r oude kerken wordt de laatste ;n bovendien sterk aangemoedigd r „Kerkepad" van de NCRV". tulver moei en vei Jjd mi waar werl verzameling van Bas Stok, die twintigduizend afbeeldingen om- Q^y/A is niet zo maar een plaatjesverza- ïrijf ie Bas Stok ..het gaat om de verhalen die erachter zitten meling. Het is een collectie over de kerkelijke bouwkunst. In de kerken, of ze nu in een stad of in een dorp staan, kun Je de veranderingen die in de loop der tijden in zo'n gemeen schap hebben plaatsgevonden, terug vinden. Daarvoor hoef Je niet eens zover terug te gaan. Neem nou die geeformeerde preekkerken van de ja ren twintig met die enorme banken- rljen. Dat was toen erg in trek. Nu moeten we daar niets meer van heb ben, is er juist een streven de voor ganger dicht bij de gemeenteleden te zetten. Alle kerken interesseren Bas, of het nu rooms-katholieke, hervormde, lu therse of christelijke gereformeerde bedehuizen zijn, basilieken, dromeri ge gebouwen met sierlijke torentjes of kerken in strakke lijnen van na de oorlog. „De enige grens die ik voor mezelf heb getrokken, is dat het Ne derlandse kerken moeten zijn. Ik weet best dat er in Frankrijk prachti ge kathedralen staan en dat Enge land enorm mooie parochiekerkjes rijk is. Maar Je moet als je verzamelt oppassen niet in de hoeveelheid te verdrinken". Hoewel elke afbeelding waar een kerk op staat uit heden en verleden hem welkom is, komt Bas ervoor uit dat die oude, meestal hervormde, kerkjes die je soms in kleine dorpen vindt, hem sterk aanspreken. Luisteren „Je hoeft er maar te gaan zitten en luisteren naar wat het verleden te zeggen heeft over hoe mensen in hun tijd het geloof in God beleefden. De grafzerken, de pilaren, de wapenbor den en de wandkleden, zoals in het kerkje van Babberich, vertellen een verhaal. En dat is altijd het verhaal van mensen in relatie tot hun God, die ook onze God is. Voorwaarde is wel dat je de taal verstaat die oude kerken spreken. Als dat laatste het geval is, gaan er werelden voor je open. Die grafzerken bijvoorbeeld. Daaronder rusten mensen die lang geleden hebben geleefd, maar dank zij hun leven leven wij nu. Als je ziet met welk een geduld onze voorouders die kerken hebben gebouwd en inge richt. Wat zijn er niet een kunste naars. vaak naamloos, jaren bezig geweest zo 'n kerk te verfraaien met schilderingen of houtsnijwerk. Ze hebben allemaal de wil en de liefde gehad iets moois tot stand te bren gen. Als je daar stil bij staat moet je wel respect krijgen voor degenen die dit tot stand hebben weten te brengen". „Helaas ontgaat dat de meeste men sen. Velen lopen met hun ogen dicht aan de mooiste dingen voorbij. Toch gaat het om de verhalen die erachter zitten. Dat maakt een hobby als ik heb pas interessant", meent Bas. Als je je tot de bouwstijlen bepaalt valt er al veel te ontdekken. „De Hooglandse kerk in Leiden is daar een goed voorbeeld van. Dat is ty pisch een oorspronkelijk kleine kerk waar men een grote kerk van heeft willen maken, maar men is nooit klaar gekomen met die uitbreidings plannen. Het schip van die kerk is nu veel te klein in verhouding tot de rest. Bekender is de toren in Veere, die het evenbeeld had moeten worden van de toren van de kerk in Antwerpen. Door geldgebrek is het er niet van ge komen". Slooprage De verzameling van Bas Stok krijgt steeds meer geschiedkundige waar de, omdat veel kerken, waarvan hij afbeeldingen heeft, inmiddels zijn verdwenen, niet alleen in de oorlog maar vooral door de slooprage uit de jaren zestig. Alleen in Rotterdam zijn er na 1945 al meer dan twintig kerken afgebroken. Als je het landelijk be kijkt wordt de lijst helemaal indruk wekkend. „Achteraf komt men soms tot de ontdekking dat er van bepaal de kerken nooit foto's zijn gemaakt, zodat die gebouwen alleen in de her innering voortleven. Diverse keren is het me de laatste jaren overkomen, dat ik aan de hand van een ANWB- kaart, en beslist geen overjarige, naar een bepaald dorp ging waar een oud kerkje zou moeten staan. Ter plekke was echter niets te vinden. Bij na vraag krijg je dan te horen dat zo'n kerk recent of iets langer geleden van het toneel is verdwenen. Aan nadere bijzonderheden is meestal moeilijk te komen. Als verzamelaar heb Je dan weer een kans gemist. Dat zou kun nen worden voorkomen als er onder ling meer contact was tussen mensen die in kerken zijn geïnteresseerd". Bas Stok heeft daar lang over lopen (toto: Dirk Kcltlncl piekeren. Vorig Jaar heeft hij er iets op gevonden. Het is zijn „Kontakt- brief voor kerkenverzameiaars die in het voor- en najaar verschijnt. Daarin wordt in gestencilde vorm precies vermeld wat er zoal aan nieu we kaarten en andere documentatie over kerken op de markt komt. Met name kerkbesturen, die kaartense- ries uitgeven ten bate van een restau ratie, kunnen (gratis) mededelingen daarover in het blad van Bas Stok kwijt. Ook berichten over sloopplan- nen worden erin opgenomen. Tot nu toe zijn er twee nummers verschenen. Voor 3,50 kunnen belangstellenden zich verzekeren van de toezending van de „Kontaktbrief" in 1980 (adres: Jan Eljdenbergstraat 14, Zaandam) Geen concurrenten „De reacties die ik op mijn eerste twee brieven heb gekregen zijn erg positief. Het is reuze belangrijk, dat Je als verzamelaar weet waar andere verzamelaars zitten, want je hebt el kaar echt nodig. Je kimt nu eenmaal niet overal tegelijk zijn. Als we in de zomervakanties oude kerken bezoe ken ik kan nu eenmaal geen kerk, die nog niet ken, voorbijlopen zonder even naar binnen te gaan en de ande re gezinsleden volgen me dan geluk kig omdat ze het ook leuk vinden merken we soms dat we net te laat zijn om een in beperkte oplage ge drukte kaartenserie aan te schaffen. In die „Kontaktbrief" kunnen de ver zamelaars elkaar nu op de hoogte stellen. Per giro en anders via de koster of het kerkbestuur kom je er dan wel aan. Die kerkbesturen heb ben er ook baat bij, want zij moeten hun kaarten zo vlug mogelijk zien kwijt te raken. Het gebeurt ook dik wijls dat dat verzamelaars elkaar in schakelen. Het is gebruikelijk wan neer Je tegen iets bijzonders aanloopt er, als dat mogelijk is, een paar extra exemplaren van te kopen, omdat je weet dat Je die en die er waarschijn lijk ook wel blij mee kunt maken. Zo gaat dat over en weer. Het woord concurrent zal je me nooit horen ge bruiken. We zijn collega's" Onlangs heeft Bas er een enthousias te collega bijgekregen: een van van zijn oud-leerlingen, die zo is aange stoken door de verhalen van „mees ter Stok", dat hij in diens voetspoor is getreden". Schitterend vind ik dat", zegt Bas. door Mink van Rijsdijk Sinds enkele jaren worden mannen en vrouwen op vele vergaderingen, congressen of feesten als er meer dan vijfentwintig personen aanwezig zijn. uitgedost met een badge. Een naamplaatje dus, maar wel een dat zo belangrijk werd geacht dat het gewone Hollandse woord ervoor in onmin raakte. Vreemde vorm van deftigheid om en dan vooral in chic Oxford-Engels over bedddzj te spreken. Hoe het zij, ik heb, altijd onder protest, diverse van die apparaten moeten dragen. Ik vind het ondingen. Ten eerste behoor ik niet tot het type dat het leuk vindt met de naam op de bloes te lopen, die er tussen twee haakjes meestal nog knap door beschadigd wordt ook. Ten tweede druist mijn gevoel voor verhoudingen en esthetica geheel in tegen de uitmonstering met een naamplaatje. Heb je voor de speciale gelegenheid van vergade ring, congres of feest gezorgd dat alle attributen behorende bij je goeie goed consequent op elkaar zijn afgestemd en daar komt dan zo'n in plastic huls gestoken naamplaatje de toestand even grondig verstoren. (Om diezelfde reden heb ik trouwens ook zo'n hekel aan de vriendelijk bedoelde geste van een corsage). „Ja maar, een badge is zo functioneel," zullen organisatoren in koor roepen. „Een kleine herin nering aan iemands naam kan veel blunders voor komen." Dat is natuurlijk waar, want er wordt nogal wat rondgerommeld op dit terrein. Zo hoor de ik laatst dat minister Pais na afloop van een onderwijsbespreking niet alleen de namen van de aanwezigen verhaspelde, maar ze bovendien nog door elkaar haalde ook. „Tot ziens, meneer Spar- reboom," zei hij stralend tegen ene Dijkema. De naast hem staande Sparreboom, die eigenlijk een Denneboom was, werd er wat timide van. Ik geef toe dat dit natuurlijk niet zulke dolkomische situa ties zijn. Waarom in gevallen van twijfel niet gewoon „dag meneer" of „dag mevrouw" gezegd? Van het functionele van zo'n naamplaatje ben ik vooral niet overtuigd om het simpele feit dat ze bijna nooit te lezen zijn. Al heeft nou nog zo'n aardige en goedwillende typiste in onbetaalde overuren die dingen dan ook perfect klaargemaakt U moet weten dat het merkwaardige verschijnsel zich voordoet dat gezelschappen die het voor beschaafd en goedverzorgd verslijten een bedddzj te verschaffen en/of te dragen niet meer tot de piepjonge garde behoren. En wie keuvedrentelt er gemoedelijk met een drankje in de hand en een léésbril op? Niemand immers, want geen sterveling wil uitgerekend in een goede, leuke of zakelijk opperste belangrijke kring languit over de vloer storten met een leesbril op. In noodgeval uit tasje of binnenzak snel de bril pakken is ook volstrekt uitgesloten. Hoe had u zich dat voorgesteld met een glas in de hand? Ha ha. Bovendien raken er bosjes mensen danig beledigd of van streek als u zich niet spoorslags hun naam weet te herinneren. Dikke problemen dus. De naamplaatjes-ellende is mij ook niet gespaard gebleven, en dat dan nog los gedacht van de gaten in diverse bloesjes. Neem nou die keer dat ik zeker wist iemand te kennen, maar absoluut de naam was vergeten. De man stond nogal door te drammen tegen het feminisme. Ik liet zijn clichés en vooroor delen maar over me heen tuimelen, kneep mijn ogen op „scherp" samen en schoof behoedzaam een stapje dichterbij. Juist toen ik zijn revers op lees-afstand had genaderd, zei de man: „Wat ruik je lekker, schatje en wat sta je fijn dicht bij me." Op hetzelfde moment voelde ik een arm om mijn schouder en een warm briesje door mijn haar. En dan te weten dat dit niet op een of ander woest feest, maar op een degelijk congres gebeurde Sinds deze ervaring hoeft een bedddzj voor mij helemaal niet meer, blijven mijn kleren heel en ben ik een bijzonder gelukkig mens geworden. WASHINGTON (Reuter, UPI) De landen die naast de Ver enigde Staten veel graan ex porteren zullen Amerika niet dwars zitten bij zijn graanem- bargo tegen de Sowjet-Unie. Op een conferentie in Was hington hebben zij de verze kering gegeven de VS te steu nen, althans niet in de wielen te rijden. Aan het gesprek namen behalve de VS Canada, Australië, Argentinië en de EG deel. De conferentiepartners vertegenwoordigen meer dan 90 pro cent van de wereldgraanhandeL Na de besprekingen zei de Ameri kaanse onderminister van landbouw. Dale Hathaway: „De hier aanwezige exportvertegenwoordigers beloven dat hun regering noch rechtstreeks noch indirect het graan zal leveren dat de VS aan de Sowjet-Unie ont houden. In Washington was aanvan kelijk enige ongerustheid over de houding van Argentinië. Een Argen tijnse regeringskrant had gesugge reerd dat de VS wel medewerking zouden kunnen krijgen in ruil voor de boycot als Washington wat minder kritiek uitoefende op de zaak van de mensenrechten in Argentinië. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei hierover dat de inval in Afghanistan iets is dat ver uitgaat boven het me ningsverschil tussen twee landen (de VS en Argentinië). Op de conferentie schijnt de Argentijnse vertegenwoor diger te hebben gezegd dat zijn land op geen enkele wijze voordeel zou willen trekken uit de huidige interna tionale situatie. Canada De Canadese premier, Joe Clark, heeft in navolging van de Amerikaan se president Carter een reeks strin gente economische sancties Jegens de SowjetrUnie bekendgemaakt in ant woord op de invasie in Afghanistan. Canada staakt de kredietverlening, maakt een einde aan de export van hoogwaardige technologie, herhaalt dat het geen extra-graan aan de Sow jet-Unie zal verkopen en heeft andere maatregelen genomen in antwoord op de militaire Intervenüe. aldus Clark. Ook de culturele uitwisselingen met de Sowjet-Unie zijn stopgezet. Be sprekingen om te komen tot uitbrei ding van Sowjet-vluchten naar Cana da zijn geannuleerd. Wat de Olympi sche Spelen in Moskou betreft zei de premier dat de regering zich afvraagt of het wel Juist is deze in Moskou te houden. Zij zal een leidende rol op zich nemen bij bespreking van alter natieven met andere landen SCHIPHOL (ANP) - Een tankwagen van de KLM-tankdlenst is zaterdag middag op het platform van Schiphol gekanteld. Er deden zich geen per soonlijke of andere ongelukken voor. hoewel een klein deel van de kerosine (500 van de 30.000 liter) uit de tankw£ gen stroomde. De wagen kantelde, doordat de chauffeur een s-bocht te scherp nam Op het moment van het ongeluk was er een vliegtuig in de buurt, dat werd weggesleept De situatie is niet ge vaarlijk geweest, aldus de luchthave- ninspectle In de loop van de avond werd de auto weer op zijn wielen gezet. Man dodelijk aangereden AMSTERDAM (ANP) Op de hoek van het Damrak en de Prins Hendrik kade in Amsterdam is zaterdagnacht een man omgekomen door een aanrij ding. Hij werd geschept door een auto. die daarna doorreed. Onder redactie van mevrouw J. Wentink-Frumau en mr J. J. Wentink Vragen uitsluitend In envelop sturen naar postbus 507, 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden In postzegels, het liefst In waarden van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd lag: Wij komen terug op de vakan tie wij onze ouders in juni zouden :n aanbieden: een huisje of ap- ment op een rustige plaats met icht en mogelijkheden voor tocht- leest k|u beloofde ons adressen. iger hJwoord: We willen aantekenen, Jkerra4w*j11161 pretenderen te stappen in n en fchoenen van redacteuren en me- ringêj/erkers die uit hoofde Van beroep getcPrvar'n£en beel wat meer van rei- vaak «en trekken afweten dan wij. Men- mte. idie al wat ouder zijn en de auto wensen te gebruiken in onbe- gebied. maar toch veel willen en genieten van de rust in de aiweiden. zouden wij willen aan- ïn: ga een paar weken naar Fiesch ltserland). Dit is een plaatsje in Goms. het hogere Rhonedal. aan ~drka Oberalpbahn. een halfuur :n van Brig. Als de reis van Neder- naar Brig te lang zou duren, is I onderbreking in Spiez aan tfe ra den. Aan de overkant van het Sta tionsplein zijn een paar hotels met een prachtig uitzicht, en de volgende dag kan men rustig naar Brig rijden. In Brig staat er een Furkatreintje te wachten voor het laatste traject. Voor een chalet of iets dergelijks kan men uitgebreide documentatie aan vragen bij de Verkerhrsvereln ter plaatse (wel van te voren, hoewel in juni alles nog rustig is). Ook zou u eens contact kunnen opne men met mevrouw Bekker, Ward- straat 28. Bemmel(Gld). In Trouw- kringen is zij geen onbekende en in Fiesch staat Frau Bekker bekend als de vrouw die overal de weg weet. Dit jaar is een tocht met de Furka Obe ralpbahn speciaal aan te raden, om dat na september een van de grootste attracties van dit treintje er niet meer zal zijn. Elk jaar wordt een gedeelte van de rails met bruggen, die door lawines verwoest zouden kunnen worden, afgebroken en in het voor jaar weer opgebouwd. Men rijdt dan tussen metershoge sneeuwmuren of door een landschap, vooralen van bergbeekjes en slechts bewoond door (heel veel) bergmarmotten en herten, langs de Rhönegletscher. De moei lijkheden die samenhangen met dat jaarlijkse uitvallen van vervoer, hoopt men op te lossen door het inge- bruiknemen van een lange tunnel on der de Furka door Vraag: Graag zou ik iets meer weten over het Slot Loevestein. Mijn voor geslacht stamt uit Brakel. dat daar niet ver vandaan ligt en onze Spaanse naam zal wel dateren uit de tijd dat de Spanjaarden het kasteel verover den (onder Perea) op Herman de Ruy- ter (ongeveer 1570). Waar kan ik meer gegevens vinden. Antwoord: Ik raad u aan contact op te nemen met het Rijksarchief in Den Haag. Loevestein was tenslotte een grensvesting tussen Gelderland en Holland. Met alle eerbied voor Hen drik Tollens en zijn beroemde vers: Waar Maas en Waal tesamen vloeit en Gorkum rijst van ver... heb ik toch meer vertrouwen in dat. wat te vin den is in de bewaarde archieven. Wat uw naam en uw stamboom betreft: ik gaf uw naam en uw adres door aan de vereniging voor genealogie. Die men sen zullen zo langzamerhand wel ont zag krijgen voor de belangstelling van de Trouw-lezers! Vraag: Is het mogelijk dat er ver wantschap is: u en ik hebben dezelfde naam. Antwoord: Woorden als „mogelijk" en „waarschijnlijk" mogen eigenlijk niet voorkomen bij het vaststellen van familiebanden, al vinden we het zelf grappig naamgenoten te ontmoe ten Ook overleveringen in de fami lies hebben slechts dan waarde, als men ze kan toetsen aan vaststaande gegevens. Zo gaat het verhaal, dat ongeveer in 1405 een horige als vrije boer zich mocht vestigen onder Zei- hem op een stuk land dat nog steeds, al wonen er mensen met een andere naam ..het Wentink" heet Het zou leuk zijn te zeggen, dat alle mensen van die naam afstammen van die vrij geworden man, maar een paar hon derd jaar later kwam de boerderij in handen van een woekeraar die de bewoners het huis uit gooide en zich zelf de naam toeëigende. Weg connec tie met de exhorige! Er waren echter veel kinderen op de boerderij gebo ren. die verder uitzwermden over de hele streek. Zo zijn op het kerkhof in Drempt veel graven te vinden van de „Dremptse tak" die met de Steende- rense tak slechts de naam gemeen hadden Ook te Middachten is een dergelijke tak te vinden. Broeder Goswinus, een ongehuwde lekebroe- der die voorkomt in de boeken van de Ridders van de Duitsche Orde van de Balije van Utrecht, mogen we. Jam mer genoeg, ook schrappen van het lijstje voorouders. Zo komen wij ten slotte niet verder dan een in Zelhem geboren Derek die in de tweede helft van de zeventiende eeuw goederen te Steenderen verwierf. Het eerste echte Jaartal is 1708 en daarna zien wij, helaas, geen familierelatie waaruit blijkt, dat de aardige brief over dit onderwerp door een verre neef ge schreven werd. Dit hele verhaal diene als een illustratie van de moeilijkhe den. waarmee een serieuze stambo- mer (want bomen kunnen ze. die ent housiaste genealogersi te maken kan krijgen en die hij niet uit den weg mag gaan met de vermelding van waarschijnlijkheden en mogelijk heden. Reactie op de vraag naar het „flxatlef voor Heren, genaamd Bulgaartje" De schrijver van de brief is bang dat zijn kennissen hem zullen uitlachen, maar daar is weinig kans op. want elke lezer van Trouw zou deze brief geschreven kunnen hebben 45 Jaar geleden fixeerde hij zijn lokken op Bulgaarse wijze, maar hij vond de geur niet zo geslaagd. Ongeveer twin tig Jaar geleden probeerde hij eens een flesje vloeibaar stijfsel dat er net zo uitzag als fixatief en gelukkig geen luchtje verspreidde. Nu kan hij te recht in elke kruidenierszaak of su permarkt Nadelige gevolgen heeft hij nog niet ondervonden. Zo zie Je maar: koop toch in de winkel niet, wat Je op je eigen kelderplankje ziet. Vraag: Hoe verklaart u het dat een regenton niet stukvriest als men er een paal of een boom in zet? Antwoord: Ik denk dat dat bij een grote ton niet opgaat en bij strenge vorst zelfs helemaal niet. Mijns in ziens wordt de druk van het uitzet tende ijs door de boom of de paal mee opgevangen. „Lekepraat" kreeg ik te horen, maar dat was dan ook het enige antwoord, want een verklaring was er niet bij. Verleden Jaar hadden we in een rechte emmer een paar takken met bessen gezet voor de vo gels. Na de vorst zagen we dat al het water bevroren was geweest en dat het ijs, niet tegenstaande de grote bos twijgen de bodem eruit had ge drukt. Was de emmer taps geweest, dan zou het ijs een uitweg naar boven gevonden hebben, volgens een buur man, ook een leek. Het enige ant woord. dat ik vermag te geven, ia: Laat het zover niet komen. Kieper de ton om en zet hem zo, op een paar stenen onder een afdakje Als het voorjaar is. zal er zeker enige lekkage optreden, maar als het hout wat zwelt, trekken de delen weer naar elkaar toe. Vraag: Voor de Vlaamse radio hoorde ik iemand allerlei theorieën vertellen over de manier waarop wij omsprin gen met de vroege geschiedenis van de Lage LandenWillibrord zou in deze streken slechts vis en beslist geen zielen gevangen hebben Trou wens Bonifatius werd volgens de spreker in de buurt van Duinkerken en niet bij Dokkum vermoord. Karei de Grote was nooit in Nijmegen ge weest. Die stad zou door Barbarossa in de twaalfde eeuw pas gesticht zijn... De vraag werd tenslotte zo ge formuleerd: Weten wij hier eigenlijk iets over? Antwoord: Trouw staat voor niets: maandag 20 februari 1978 op pagina 6 vond ik een door Fred Lammers ge schreven artikel over Albert Dela- haye. hoofd van het streekarchivarl- aat van Nassau-Brabant met de kop: Geschiedschrijving tot 10de eeuw is van a-z vals. Een week later, op 27 februari volgde een reactie van de Leidse historicus Willem van Es (de man achter Dore- stadi, eveneens door Fred geschre ven: Baarlijke nonsens, maar wël leuk, want als Je de mensen die niet geïnteresseerd zijn in archeologie, zo ver brengt dat ze erover gaan lezen dan heb Je veel bereikt Helaas lees ik in het laatste artikel niets over Wllle- brord. Bonifatius en Lebulnus We houden het voorlopig maar op de landing van Willibrord te Katwijk (en op de echtheid van de overgebleven Wlllibrordputjes). op 754 en Dokkum en op de stichter van Deventers mooie kerk. U wéét nu ongeveer waar u naar verdere publikaties moet gaan zoeken. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7