Loonbevriezing Gemeente Almelo spant tegen Broomchemie rechtszaak aan r Na broomverontreiniging nu ook chloorvervuiling Korte staking bij Ford Pseudo-ambtenaa praat 50.000 gulden bij elkaai a Sterke uitbreiding i open hartoperatie^ Eindhoven bep in FAMILIEBERICHTEN el ZATEROAG 12 JANUARI 1980 TROUW/KWARTET TERI Van een onzer verslaggevers ALMELO De gemeente Almelo gaat een proces aanspannen tegen het bedrijf Broomchemie en de textielfabriek Van Heek-Scholko, om de kosten te verhalen die maatregelen tegen de verontreiniging van het Almelose waterwingebied hebben opgeleverd. Hiertoe heeft de Almelose gemeenteraad vrijwel unaniem besloten, op voorstel van het college van B en W. In de gemeenteraad bleek groot on behagen te bestaan over de trage rapportering over de aard van het milieuprobleem. Dat onbehagen was algemeen PAK (de combinatie van PvdA. PPR. PSP. en D'66). CDA. en WD vonden dat tot nog toe onvol doende gegevens boven tafel zijn ge komen. zodat gewacht moet worden met een concrete aanpak van het milieuprobleem. Er zijn door het Rijksinstituut voor de volksgezondheid (RIVi en het Rijksinstituut voor de drinkwater voorziening weliswaar tussentijdse rapporten uitgebracht, maar het defl- nitieve eindrapport is nog niet afge rond. Verwacht wordt dat dat rapport op tafel ligt als de gemeenteraad op 31 januari een speciale vergadering wijdt aan het milieuprobleem Als dat het geval is kan er pas tot het nemen van concrete maatregelen te gen het milieuprobleem besloten wor den. wanneer een apart onderzoeks rapport naar de bodemverontreini ging van het oude Broomchemle-ter- rein gereed is. Dat onderzoek is pas deze week in opdracht van de gemeenten Almelo en Wierden. en de provincie begon nen. en wordt uitgevoerd door een grondboorbedrijf in Almelo. Zowel het waterwingebied van Almelo als het voormalige Broomchemie-terrein het bedrijf is nu in Terneuzen ge vestigd is verontreinigd door diver se giftige broomverbindingen. Tot nu toe worden de onderzoekskos ten voor de gemeente Almelo al op een kwart miljoen geschat, maar dit bedrag zal aanzienlijk oplopen wan neer de gemeente overgaat tot con crete maatregelen om het milieupro bleem op te heffen. Chloor De gemeente Almelo kampt niet al leen met bodemvervuiling door broomverbindingen. maar ook met chloorverontreiniging De inspectie voor de volksgezondheid is ernstig bezorgd over de wijze waarop het Almelose drinkwaterbedrijf optreedt tegen de chloorverontreiniging. Het waterleidingbedrijf heeft volgens de inspectie een met chloorverbindin gen besmette bron weer in gebruik genomen zonder te zorgen voor af doende zuivering. Zo kon het gebeu ren dat tetra- en trichlooretheen in het water terecht kwamen. Weliswaar is de bron nu weer buiten werking, maar door de aanwezigheid van de vervuiling in het grondwater lopen andere bronnen in het waterwinge bied nog steeds gevaar. Vermoed wordt dat de vervuiling afkomstig is van twee chemische wasserijen in Wierden. Wapenconsortium leidt tot vragen in de Kamer DEN HAAG (ANP) De CDA-Ka- merleden Van Iersel en Frinking vra gen zich af. of ons land niet zou moeten deelnemen aan het onlangs tot stand gekomen wapen-consorti um waaraan wel Frankrijk. Engeland en West-Duitsland zitten. Dat zou wenselijk kunnen zijn zowel in verband met financiële en econo mische gevolgen voor ons land. als met het oog op de invloeden die hier van uit kunnen gaan op bewapening en wapenbeheersing, aldus beide Ka merleden. In schriftelijke vragen aan de minis ters van defensie, van buitenlandse zaken en van economische zaken wij zen de beide Kamerleden er verder op. dat Nederlandse deelname de mo gelijkheid biedt tot het tot uitdruk king brengen van het Nederlandse beleid op het terrein van de wapenbe heersing. Vervolg van pagina 1 komt op bevriezing van juridische aanspraken die op 10 januari daags voor de maatregel feitelijk beston den. Aanspraken echter waarover al wel al dan niet contractuele afspraken zijn gemaakt, maar die pas later ingaan, vallen in deze uitleg toch ook onder de loonbevriezing. Het kan dan bij voorbeeld gaan om een CAO-afspraak inhoudend dat op 1 februari een loonsverhoging zal worden gegeven. Wel zijn volgens de looncommissie toegestaan loonsverhogingen per 1 januari, ook al zijn die bij maandlo- ners nog nimmer uitbetaald omdat uitbetaling doorgaans pas rond de twintigste van de maand geschiedt Ook de jaarlijkse periodieke verho gingen zijn volgens de looncommissie toegestaan gedurende de loonpauze. Ook daarbij gaat het om juridische aanspraken die op 10 januari feitelijk bestonden. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Bij Ford Nederland in Amsterdam is gistermiddag het werk een half uur neergelegd als pro test tegen de loonpauze. die het kabi net-Van Agt heeft afgekondigd. Aan de werkonderbreking werd deelgeno men door het voltallige produktieper- soneel en een gedeelte van het admi nistratieve personeel, in totaal vijf honderd mensen. De werkonderbreking was een spon tane actie van het personeel, die werd overgenomen door de bedrijf sleden- groep bij Ford. De actie was tevens gericht tegen de regeringsplannen om de koopkracht tot het modale inkomen van 32.500 gulden bruto per jaar niet langer te handhaven en de eventuele aantas ting van de prijscompensatie per 1 juli. Volgens Bram Staats, voorzitter van de bedrijfsledengroep, wordt met deze maatregelen een ..onduldbare aanslag gepleegd" op het Inkomen van de lager betaalden. „De regering kan het niet maken om werknemers met een netto inkomen van 1500 gul den ook maar één gulden af te pak ken". aldus Staats tijdens de werkon derbreking. Geen tijd De akkoorden in vlees en zuivel lei den volgens de looncommissie echter juridisch niet tot aanspraken. Juri disch zijn CAO-akkoorden pas alge meen verbindend zodra het ministe rie van sociale zaken de aanmelding van de akkoorden heeft bevestigd. Er is echter nog geen tijd geweest om deze aanmeldingen op te sturen naar het ministerie. De voedingsbonden hebben zich er op beroepen dat de akkoorden in vlees en zuivel voortvloeiden uit af spraken neergelegd in de CAO 1979 Wanneer minister Albeda op grond van dit argument dispensatie zou ver lenen. is echter niet uitgesloten dat reeksen dispensaties worden aange vraagd door allerlei sectoren of ook individuele gevallen waarin kan wor den aangetoond dat een loonsverbe tering omstreeks februari al vóór 10 januari was afgesproken. Intussen hebben de gezamenlijke or ganisaties van werkgevers het kabi net per telegram verzocht niet vier maar vijf miljard dit jaar extra te bezuinigen bij de overheid Het natio nale inkomen is over 1979 en 1980 samen acht miljard gulden lager dan in september werd verwacht, aldus de werkgevers. De collectieve sector (overheid, sociale uitkeringen) be slaat zestig procent van het nationale inkomen, en moet dan dus nu ook zestig procent van de tegenvaller van acht miljard voor zijn rekening ne men. Anders zou het bedrijfsleven een extra portie moeten dragen. De werkgevers vinden verder dat de bezuinigingen voor tweederde moe ten worden gevonden op uitkeringen en salarissen aan overheidspersoneel, en voor eenderde bij de overige over heidsuitgaven. Het onevenredig be snoeien op grote investeringen van de overheid Oosterschelde en derge lijke achten de werkgevers onjuist. GRONINGEN (ANP) Een felle brand heeft in Gronin gen een loods van een handelsonder neming in oud papier en metalen verwoest. De schade loopt in de ton nen. De brand ontstond toen tijdens de aanleg van een transportband vonken oversprongen in een voorraad celstof. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer vrijwel machteloos stond. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 50-jarige do-ambtenaar L. T. die onlan Rotterdam werd gearresteerd w het oplichten van een bejaard j paar voor 4000 gulden, heeft me _e zijn kerfstok. Volgens de Rotter e se politie heeft T veel meer mi STI opgelicht De totale buit wore schat op 50.000 gulden. or< ben ,kur De man belde vooral aan bij Midei den en gaf zich uit als ambtenaa bon het GEB of van woonruimtez Met een smoesje wist hij de 1 den geld afhandig te maken. VOO ks- ir It, en. crac jaa Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Het college va etói war kenhuisvoorzieningen vindt een aantal open hartoperaties Catharinaziekenhuis in Eindig™ drastisch uitgebreid moet Minister Ginjaar van Volksge heid en Milieuhygiëne moet drie maanden beslissen of hij advies akkoord gaat. De plannen van het ziekenhuis e college moeten leiden tot een ui ding van het aantal open harto ties van 50 naar 400. Daarvoor miljoen gulden aan investerinjR dig. Verder zal dan ook de polik r van het ziekenhuis moeten uitgebreid. •der 5 ch rum NH met kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur J. Bosch weduwnaar van Jenny Willemsen Suus van Kamp Amstelveen, 11 januari 1980. Op 25 januari 1980 hopen ds P. Schravendeel en mevr. E. S. Schravendeel-Schippers met hun kinderen te vieren, dat zij 25 jaar getrouwd zijn. Het ambtsjubileum valt op 30 januari a s. U kunt ons feliciteren op vrijdag 1 februari 1980, 's middags tussen 4 00 uur en 5.30 en 's avonds tussen 7.30 en 9.00 uur in het gebouw „d'Antenne". Hoge- beintumerweg 14a. te Ferwerd. De Here dankbaar voor Zijn vaderlijke zorgen en leiding in voor- en tegenspoed, hopen wij met onze ouders (grootouders) F. C. Zwaai en E. Zwaal-Wolf op 16 januari a.s. hun gouden huwelijksfeest te vieren. Tevens zal het op 26 januari a.s. vijftig jaren geleden zijn. dat vader (opa) als predikant in het ambt werd bevestigd. Hun kinderen en kleinkinderen. Gelegenheid tot gelukwensen op maandag 21 januari a.s. van 18.30 uur tot 20 uur in „De Herberg". Groen- loseweg 60. Winterswijk Adres ouders (grootouders): Groenloseweg 45. 7101 AC Winterswijk. 1920 Ebenhaezer 1980 Dankbaar en blij over Gods rijke zegeningen hopen wij D.V. 17 januari met onze kinderen en kleinkinde ren en naaste familie de dag te herdenken, dat wij 60 jaar voor en met elkaar gespaard zijn. H. v.d. Zwaag F. v.d. Zwaag-de Graaf 7918 Nieuwlande Wilhelminalaan 1. Heden riep de Here in de vroege morgen plotseling tot Zich onze geliefde en zorgzame vader en opa Cornells Pieter van Noort weduwnaar van Cornelis Bijl op de leeftijd van 76 jaar Ps 68 10 ber. Genderen J P. Zijderveld-van Noort W Zijderveld Bilthoven C Lindeboom-van Noort L. Lindeboom Ermelo J W. van Noort-van Noort T. D. van Noort Dokkum. H van Noort F. A loort-Bosch Ermelo W H Vos-v Noort J Vos Huizen H Klukkert-van Noort H J Klukkert en kleinkinderen Ermelo. 10 januari 1980 Leuvenumseweg 11 Corresponden t lead res Russulalaan 13. Ermelo De begrafenis /al D V plaatsvinden maandag 14 januari a s om 13.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Ermelo Vooraf wordt een samenkomst gehouden in de ..Rehobothkerk". Dirk Staalweg 43 te Ermelo. aanvang 12 00 uur Heden is in haar Heer en Heiland ontslapen onze zuster Maria van Eeuwen Gepensioneerd diacones van het Instituut voor Epilepsiebestrijding. In de ouderdom van bijna 94 jaar. Zij was 60 jaar met ons werk verbonden en heeft met veel liefde en toewijding haar taak in ons midden verricht. Bestuur, directie en zusterkring van de Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan Epilepsie. 2103 SW Heemstede. 10 januari 1980 Achterweg 5. De overledene is overgebracht naar Uitvaart centrum Dunweg, Achterweg 40 te Hoofddorp. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden op dinsdag 15 januari om 12.00 uur in Kapel ..Irene" op „Meer en Bosch", Achterweg 5. te Heemstede, waarna de begrafenis om onge veer 12.00 uur zal plaatsvindert op de algemene begraafplaats van de Herfstlaan te Heemstede. ..Als ik ontwaak, dan ben ik nog bij u Psalm 139 vers 18 b (onberijmd) Heden nam de Heere in Zijn heerlijkheid op onze zeer geliefde zuster, schoonzuster, tante en oud-tante Maria Martha van der Ros geboren 12 juli 1900 Den Haag: A A. C. van der Ros-van Wijk Rotterdam: D. van der Ros Oudewater: J. Snelleman-van der Rps P. Snelleman Middelburg M. A. Elshout-van der Ros A. Elshout Leidschendam: J. van der Ros-van Kempen Rotterdam: N. van der Ros Rotterdam: C. F van Cappellen-van der Ros G. van Cappellen Victoria (Can.): J. van der Ros M. van der Ros-den Brieder Apeldoorn: B. van der Ros J. van der Ros-Waalewijn net-en en nichten achterneven en achternichten Leidschendam. 10 januari 1980 Prins Hendrikplein 24 Koningin Julianaflat Corresponcentie-adres: C F. van Cappellen- van der Ros. Bergweg 122b, 3036 BH Rot terdam De rouwdienst zal gehouden worden maandag 14 januari 1980 om 13.00 uur in de kapel van de Oosterbegraafplaats aan de Roodelaan te Voorburg, waarna de bijzetting in het familie graf zal plaatsvinden. In de kapel is er gelegenheid tot afscheidne- men voor de rouwdienst en condoleren na de begrafenis. Wie in de schuilplaats des Aller- hoogsten is gezeten, vernacht in de schaduw des Almachtigen. Psalm 91 1 Heden nam God tot Zich in Zijn heerlijkheid mijn innig geliefde en zorgzame vrouw, onze toegewijde zuster, schoonzuster en tante Lucie van Baaren-Datema Zij is. in de leeftijd van 64 jaar, in alle rust en vrede van ons heengegaan. Mede namens de familie: J. I. van Baaren Amstelveen. 10 januari 1980 Mr. F. A. van Hallweg 55 Gelegenheid tot afscheidnemen en condoleren zondagmiddag van 3-4 uur in het Uitvaartcen trum Bouwens, Startbaan 7 hoek Van der Hooplaan. Amstelveen-Zuid De rouwdienst, geleid door de weleerwaarde heer Ds A Agtereek. zal worden gehouden dinsdag ló januari te 14 uur in de aula van de begraafplaats Zorgvlied. Amsteldijk 273. Am sterdam. waarna de begrafenis zal plaatsvin den op de begraafplaats aldaar Liever geen bezoek aan huis. Geen toespraken. Met grote ontsteltenis hebben wij kennis geno men van het geheel onverwacht overlijden van Jo Hettema oud hoofdbestuurslid en tot haar overlijden bestuurslid van de sectie IGeuteronderwijs van onze organisatie. Haar enorme inzet, werkkracht en enthousias me zullen wij node missen. Namens het hoofdbestuur van de Pro testants Christelijke Onderwijsvakorga nisatie, Jan Huisman, voorzitter. Namens de sectie Kleuteronderwijs van de Protestants Christelijke Onderwijs vakorganisatie, Henny van Egdom, presidente. Den Haag. 11 januari 1980. Uit onze familiekring is heengegaan onze lieve broer, zwager en oom Karei Hendrik de Graaf man van H. van Aalst op de leeftijd van 79 jaar. C. A. de Graaf, 's-Gravenhage, Rigolettostraat 150 De crematie heeft plaats gehad. Hilversum. 11 januari 1980. Looft God de Heer die eeuwig leeft, alles uit niets geschapen heeft, die ons tot aan zijn dag behoedt en onze ogen open doet! De Here heeft tot Zich genomen mijn lieve zorgzame man Cornelis Baalbergen op de leeftijd van 85 jaar C. Baalbergen-van der Mark Noordwijk, 11 jan. 1980 Voorstraat 52 De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden maandag 14 jan. om 14.00 uur in de Geref. kerk, Vinkenlaan, waarna de begrafe nis zal plaatsvinden om 14.45 uur op de algemene begraafplaats te Noordwijk. Gele genheid tot condoleren na de begrafenis in de zaal van de Vinkenlaankerk. Heden nam God plotseling tot Zich onze lieve broer, zwager en oom Cornelis Baalbergen geb. 19 mei 1894 Noordwijk: E. Baalbergen Noordwijk: A. C. Baalbergen Katwijk: A. Baalbergen-van der Gugten Noordwijk: W. Baalbergen M. Baalbergen-van Harten Oegstgeest. A. Blansjaan-Baalbergen Noordwijk: M. Baalbergen Noordwijk, 11 januari 1980. Heden heeft God tot Zich genomen onze gelief de zwager en oom Cornelis Baalbergen echtgenoot van Cornelia van der Mark op de leeftijd van 85 jaar. Noordwijk. 11 januari 1980. Oudenbosch: N de Boer-van der Mark H H de Boer Noordwijk J van der Mark J. van der Mark-Vlasveld neven en nichten Psalm 17:8 oude berijming. In de volle verzekerdheid van het geloof ging van ons heen onze moeder, grootmoeder en overgrootmoeder Renske van Helden-Weijma weduwe van Maarten van Helden op de leeftijd van 85 jaar. Amstelveen. A. J. van Helden J. van Helden-Pronk Amersfoort, T. Ziedses des Plantes-van Helden G. J. Ziedses des Plantes 's-Gravenhage. M. van Helden H. C. van Helden-Meerman Johannesburg H. P. van Helden S. van Helden-Albertsma Bergschenhoek, A. van der Ziel-van Helden W. van der Ziel Maarn, J. S. van Helden C. G. van Helden-Gerritsen kleinkinderen en achterkleinkinderen Amstelveen. 11 januari 1980 „Het Zonnehuis" Correspondentie-adres: Maarten Lutherweg 424, 1185 BB Amstelveen De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 15 januari te 13.30 uur op de Algemene Begraaf plaats te Treebeek. waaraan voorafgaat een dienst in de Gereformeerde kerk (vrijgemaakt) te Brunssum aan de Kruisbergstraat 25, aan vangende te 12.30 uur. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in één der zalen van de Gereformeerde kerk aan de ds. Boumastraat no. 1 te Treebeek. Het heeft God behaagd na een langdurige ziekte tot zich te nemen mijn lieve man, onze vader en opa Maarten Daniël van Wijngaarden ridder in de orde van Oranje Nassau in de ouderdom van bijna 75 jaar. Spijkenisse: A. van Wijngaarden-van der Linden Zwijndrecht: M. E. Onnink-van Wijngaarden J. Onnink Martijn Gert-Jan Arijanne Spijkenisse: Wim van Wijngaarden 3202 ES Spijkenisse. 11 januari 1980 Rembrandtstraat 30. Geen bloemen Gelegenheid tot rouwbezoek zaterdagmiddag van 4.00 tot 6.00 uur aan het woonhuis. De rouwdienst zal d.v worden gehouden dins dag 15 januari a.s. om 2.00 uur in de ontmoe- tingskerk, koningin Wilhelminalaan 1 te Spij kenisse, waarna de begrafenis zal plaatsheb ben op de algemene begraafplaats aan de Vredehofstraat te Spijkenisse. Vertrek vanaf de kerk om 2.30 uur. Na de begrafenisplechtigheid is in een zaal van de ontmoetingskerk gelegenheid de familie te condoleren. Geprezen zij de Heer Dag aan dag draagt Hij ons; die God is ons heil Heden overleed plotseling op de leeftijd van 73 jaar onze geliefde diakones Geertje Heite Zij was 51 jaar aan ons Huis verbonden. Bestuur, directie >n zusterkring van het Diakonessenhuis Utrecht 10 januari 1980. De begrafenis zal plaatsvinden op 15 januari 1980. om 14 30 uur. op de algemene begraaf plaats „Tolsteeg" aan de Opaalweg te Utrecht Vooraf zal in de Fliedmerzaal van Huize „Hen- riette Swellengrebel". Burg Fockema Andre- aelaan 10. Utrecht, een dienst van woord en gebed worden gehouden om 13.45 uur. ster Hiermede geven wij kennis van het overlijdt di van onze gewaardeerde oud-directeur en -cor gjjj- missaris, de heer [pro Drs. Th. Heukels Dankbaar zijn wij voor hetgeen hij voor oi bedrijf heeft betekend. wet irdei Ons medeleven gaat uit naar zijn vrouw e l^re® kinderen. Capelle a.d. IJssel 9 januari 1980 Directie en Commissarissen A. Vuyk Zonen's Scheepswerven b.v. OP •ld i t va i 18 ten v jaeei [gekc pitte ftelij re in „Daarboven juicht een grote schaar,"! ran kind'ren voor Gods troon Het heeft de Here behaagd om tot Zich ti nemen onze lieve Nelleke op de leeftijd van ruim 3 maanden. Piet van Rossum Ria van Rossum-Gortzak Marleen Maartje 9 januari 1980 Langeweg 65 3257 KC Ooltgensplaat De begrafenis heeft in besloten kring plaatsgi vonden op de nieuwe algemene begraafplaats te Ooltgensplaat. Idie ïver tunr [ord ;feni duid 'Wtif eiz Voor het medeleven tijdens de ziekte en na overlijden van mijn lieve man. onze zorgzame V! en opa Age Buwalda betuigen wij onze oprechte dank. Door de g fnC belangstelling is het ons niet mogelijk allen pers< lijk te bedanken, maar wij hebben hieruit ook I j^g sterk de gemeenschap in het geloof ervaren en alles is ons tot grote troost geweest. a3Tl ënt reei der J. Buwalda-Dolstra kinderen en kleinkinderen Wieringerwerf. januari 1980. Verbindingsweg 1. aul ipai pzi. van 1 VJ tie I het >pel Voor de blijken van belangstelling en medele ondervonden na het overlijden van mijn lieve mar onze zorgzame vader en grootvader Jan Streekstra betuigen wij U langs deze weg onze hartelijke da voo D« H. Streekstra-Fortgens kinderen en kleinkinderen. Deventer, januari 1980 Hoge Hondstraat 105. De belangstelling, die u ons toonde bij het overli van onze vader en opa Sijtse de Jong heeft ons heel goed gedaan. Namens ons allen: Coos Dijkstra-dc Jong Hengelo (O), januari 1980. Steenrietweg 40 A. Th. W. Verwoerd Orthopaedische schoenen nu ook in Nieuwegem alle afspraken uitsluitend via de hoofdvestiging Mei- doornlaan 3. Lopik. tel 03475-1480. WINKELEN begint op deze en dé andere advertentie pagina's ELKE OCHTEND OPNIEUW aar ngs in c en: di he ori| x i en nka t h ad in ai tof Dch' ir olei int zigi ach >eti ja de 2 de leve ©lit i no twe he

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8