bevangene was even vrij in ruil voor informatie Groei inflatie is nu begonnen Conflict bij Rijkswaterstaat Varen met 'De Tukker' als therapie belastend materiaal narcoticabrigade TIJDBOM onder KABINET magazine magazine Fraudezaak geeft politie veel werk Bonden zien Tuijnman liever vertrekken Pleidooi voor eensgezindheid schoolcatechese a Ixperiment voor Enschedese jongeren met problemen Qt^dh/enhjri hJd/ QBc^tihlenlijn (<Jüleukl ZATERDAG 12 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET hoi et 'an een onzer verslaggevers hij nii «STERDAM Het openbaar ministerie in Amsterdam heeft vorig jaar een langgestrafte elinquent tweemaal tijdelijk op vrije voeten gesteld om hem de gelegenheid te geven de hand in reel leggen op belastend materiaal dat gebruikt zou kunnen worden tegen de zogeheten iknai arcoticabrigade van de Amsterdamse politie. De procureur-generaal in Amsterdam, mr. J. H. 1. Boekraad, heeft dit gisteren bevestigd. Hij ontkende met klem dat daarbij sprake is aardi eweest van een „deal". betrokken delinquent, wegens andel in heroïne tot vijf jaar gevan- enisstraf veroordeeld, had zelf advo- ;roerei uitdo ipen i. Maa i God vei is. eston houdi over ik ist? W cht. ai ige hem. veld v loudt ADVERTENTIE Op 1 oktober 1980 moet de regering de vraag hebben be antwoord welke normen er gelden voor het toelaten van buitenlandse zenders op ons kabelnet. Kón de regering die vraag wel eensgezind beant woorden'? Gaat de omroep man di strijd herleven? En waarom liet het Nederlandse volk zich :o gedwee bekabelen? i-magazine in een haar- :herpe analyse, want: 'n opinieblad waar studie achterzit. de ge ïwaard rbleekt --i-.j— Koteer ook mij als abonnee op VU magazine voor 22,- per jaar naam idres woonplaats datum handtekening Opsturen aan VU magazine, antw.nr. 1771 1000 SN Amsterdam in open envelop geen postzegel caat-generaal mr. A. N. A. M. Jose- phus Jitta het voorstel gedaan be wijsstukken boven water te brengen. Tegen de narcotigabrigade, waarvan de later overgeplaatste commissaris G. Toorenaar chef was, liep een on derzoek in verband met geruchten dat zij zich aan corruptie had schul dig gemaakt. Bij dat onderzoek wa ren nog weinig resultaten geboekt. Volgens procureur-generaal Boek raad is na intensief beraad en zorg vuldige afweging besloten op het voorstel in te gaan. Daarbij is de delinquent toegezegd dat een gunstig resultaat van diens bemoeienis met het onderzoek zou worden beloond met een positief advies van het open baar ministerie bij een in te dienen gratieverzoek. Van andere beloften is volgens de procureur-generaal geen sprake geweest. Na zijn tweede strafonderbreking verdween de betrokken delinquent spoorloos. Hij bleef enkele maanden ondergedoken. Een andere gevange ne. die een goede bekende van hem was, deed de justitie het aanbod hem op te sporen. Volgens Boekraad werd de man daartoe niet vrijgelaten, maar werd driemaal om andere, per soonlijke redenen, toegestemd in strafonderbreking. Ook deze gevan gene boekte geen resultaat, maar hij meldde zich steeds op de afgesproken tijd weer bij de strafinrichting. Gratieverzoek De ondergedoken delinquent bleef, nadat hij drie maanden later weer was aangehouden, volhouden dat hij het openbaar ministerie waardevolle gegevens kon verstrekken. Het be doelde materiaal zou zich in Zwitser land bevinden. De man kreeg gele genheid om in gezelschap van een commissaris van de rijksrecherche naar Zürich te vliegen, maar daar aangekomen bleek de bereidheid tot medewerking te zijn verdwenen. De man zit nu de rest van zijn straf uit. Een gratieverzoek heeft hij volgens procureur-generaal Boekraad nog niet ingediend. De procureur-generaal zei gisteren dat tot deze vorm van samenwerking was besloten, omdat het om een uit zonderlijke zaak ging. Hij ontkende dat zoiets wel vaker gebeurt, zoals vooral de laatste tijd wordt beweerd. „Ik ken die verhalen ook", aldus Boekraad, „maar ik zeg met nadruk dat dit geen usance is. Ik ben juist een fervent tegenstander van het ma ken van deals." 'Deal' Van onze sociaal economische redactie DEN HAAQ Het aantrekken van de inflatie is nu duidelijk begonnen. Dit blijkt uit de prijscijfers van de laatste maan den. Gisteren werd het cijfer van december bekend, een stijging van 0,2 procent, tegen een daling met 0,1 procent in december 1978, In de laatste twee maanden van het afgelopen jaar stegen de prijzen 0,3 procent, terwijl er in de laatste twee maanden van 1978 een daling van 0,1 procent was. ii hoe wilt u vandaag uw eitje? Te rd of te zacht gekookt?" In december lag het niveau van de prijzen 4.8 procent boven het niveau van december 1978. In augustus was dit cijfer voor de inflatie in een perio de van twaalf maanden (een heel jaar) nog 3.8 procent, dus een vol procent minder. Dat cijfer was toen wel een laagterecord voor meer dan tien jaar. Prijsstijgingen waren er in december voor eieren, sieraden (goud, zilver), benzine en ziekenzorg. Prijsdalingen voor kleding en bloemen en planten. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft ook de prijsstijging bere kend per groep artikelen. Daaruit blijkt dat de prijsstijging voor voe ding in 1979 vergeleken met 1978 pre cies de helft bedroeg van de algeme ne, gemiddelde prijsstijging. Ook de prijsstijging voor de groep "ontwikke ling. intspanning. roken, verkeer' bleef duidelijk beneden het gemid delde. Het grootst was de stijging bij de post particuliere verzekeringen, meer dan eenderde boven het gemid delde. Ook de posten woning, kleding en schoeisel, en hygiëne en medische verzorging lieten een prijsstijging zien boven het gemiddelde. Het achterblijven bij het gemiddelde van voeding komt voornamelijk door de inmiddels tot staan gekomen daling van de koffieprijs. De achter blijvende prijsttijging van de post met verkeer erin lijkt in strijd met de stijging van de benzineprijs met elf procent. In deze post zit echter ook de groep radio en tv, die een prijsstijging van slechts een procent liet zien. ROTTERDAM De politie ver wacht dat het onderzoek naar de om vangrijke fraude die men in Rotter dam op het spoor is gekomen, een langdurige geschiedenis zal worden. Vermoed wordt dat het gaat om mil joenen guldens aan niet afgedragen sociale premies en loonbelasting. Re chercheurs van de economische con troledienst en van de fiscale recher che hebben enkele van premie- en belastingontduiking verdachte be drijven bezocht. Bij deze bedrijven, gevestigd aan de Taandersstraat. de Piekstraat en de Groenendaal in Rot terdam zijn de administraties in be slag genomen. Er zijn geen arresta ties verricht. De politie wil niet zeg gen om welke bedrijven het gaat. De directeur van één van de bedrij ven, die door de recherche-ploeg werd aangetroffen, heeft op verzoek van de meegekomen belastingdeurwaarder anmiddellijk een bedrag van 275.000 gulden aan achterstailioge belastin gen en sociale premies betaald. De tien leden van de Surinaamse familie, die vorige week woensdag bij de tragische brand in de Rotterdamse Oleanderstraat het leven verloren, zijn gisteren op de Zuiderbegraafplaats in Rotterdam ten grave gedragen. Volgens Surinaams gebruik werd de stoet begeleid door enkele muzikanten. Gezagvoerder van 'verstekelingenschip' gearresteerd Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft de gezagvoerder van het ..verstekelingenschip" Emmely. gear resteerd op verdenking van „uitlok king tot doodslag" De man kwam eind vorig jaar in het nieuws toen twee ex-bemanningsle den van het Nederlandse koelschip Emmely. dat op Nigeria vaart, hem ervan beschuldigden dat hij opdracht gegeven had een verstekeling over boord te zetten. Dat zou gebeurd zijn op de Bonnu River in Nigeria. Het slachtoffer zou verdronken zijn. De gezagvoerder is aangehouden bij aankomst op 8chlphol. Eerder heeft de Rotterdamse politie twee matro zen en een eerste stuurman van de Emmely aangehouden. Na drie dagen zijn ze door de rechtbank weer op vrije voeten gesteld. Als het tot een rechtzaak komt. zullen ze wel moeten voorkomen. De officier van Justitie ging tegen hun voorlopige invrijheidsstelling in be roep bij het Hof in Den Haag. maar dat stelde hem in het ongelijk. Van het woord „deal" wil hij in dit verband overigens niet horen. „Wat wij hebben gedaan, was geheel in overeenstemming met de wet. De straf is onderbroken op basis van het wetboek van strafvordering." De vraag welke regel daarbij precies is gehanteerd, wil Boekraad niet beant woorden: „Het gaat te ver om dat ook In de publiciteit te brengen". Volgens de procureur-generaal was het openbaar ministerie er zeer veel aan gelegen de waarheid omtrent de narcoticabrigade te achterhalen. „We hadden zoveel indianenverhalen ge hoord, dat we het van uitzonderlijke betekenis vonden erachter te komen wat er van waar was. Daarmee is, vonden wij. toch ook een algemeen belang gediend." Het onderzoek naar de handel en wandel van de narcoticabrigade, dat een oriënterend karakter droeg, is inmiddels afgesloten. Er is al beslo ten geen strafvervolging in te stellen tegen Toorenaar en zijn vroegere on dergeschikten. Het dossier dat op de zaak betrekking heeft, berust op het ogenblik bij de burgemeester van Amsterdam. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en wa terstaat is in een ernstig con flict geraakt met het georga niseerde personeel van Rijks waterstaat. De minister heeft vertegenwoordigers van het personeel gisteren laten we ten, dat een uitbreiding van deze dienst met tweehonderd- vijftig man er als gevolg van de economische situatie niet meer inzit. Vertegenwoordigers v^n de ambtena- rencentrales bij verkeer en water staat, zijn daar dermate woedend over, dat zij vinden dat Tuijnman maar moet aftreden, omdat hij het knellende personeelsbestand bij Rijkswaterstaat niet langer voor zijn verantwoording mag nemen. Daar naast zou Tuijnman zich onvoldoen de weren tegen de bezuinigingsdrang van het kabinet, zo ménen de bonden. Het tekort aan personeel wordt voor al gevoeld bij de zogeheten beheers- sector van Rijkwaterstaat. Die pietist zorgt onder meer voor de gladheid bestrijding, de beveiliging van de we gen en het regelen van scheepvaart verkeer (sluiswachters). Volgens het jaarverslag van 1978 hebben de twee duizend man van deze dienst in dat jaar het werk van vierduizend man gedaan. In totaal zijn driehonderd duizend overuren gemaakt, waarvan een deel het gevolg is van incidenten als een slechte winter. Een ander deel is volgens de bonden echter te wijten aan tekort aan mankracht. Al sinds februari van het vorig Jaar wordt er op het ministerie gepraat over een uitbreiding van deze dienst met 250 man. Een „absoluut mini mum" aldus de bonden. Bij de indie ning van de oorspronkelijke begro ting van verkeer en waterstaat dit najaar leek deze eis van de bonden vervuld. Gisteren echter moest Tuijn man de bonden meedelen, dat er ab soluut niet meer te denken viel over enige uitbreiding van personeel. Begrip Tuijnman wees daarbij op de slechte economische situatie en vroeg om begrip. De bonden hebben de minis ter echter laten weten dat zij menen dat tweehonderdvijftig man extra personeel absoluut nodig is om de ergste knelpunten op te vangen. De bonden vrezen dat deze bezuini ging op een noodzakelijk geachte per soneelsuitbreiding nog maar het top je van de ijsberg is. Op basis van het gesprek, dat de vertegenwoordigers gisteren met de- minister hadden, voorzien zij nog ernstiger ingrepen in de begroting van verkeer en water staat. door de pogingen van het kabi net om vier miljard te bezuinigen als gevolg van slechte economische voor uitzichten. Volgens O. Hof van de christelijke federatie van overheids personeel (CFO) viel uit de woorden van Tuijnman op te maken, dat er nog wel eens zware klappen kunnen vallen bij het ministerie van verkeer en waterstaat. De bonden denker dan aan vertraging van het werk aan de Oosterscheldedam en opschorten van een beslissing over al dan niet inpolderen van de Markerwaard. Ernstige gevolgen Een en ander heeft bij Rijkswater staat ernstige gevolgen voor de werk gelegenheid. Daarnaast menen de bonden dat het ministerie minder werk zal gaan uitbesteden aan parti culiere onderaannemers. Daarmee zouden duizend manjaren gemoeid Zijn. De bonden vinden nu. dat bij verkeer en waterstaat wel voldoende werk is maar dat er geen mensen voor worden aangetrokken. ZIJ achten dat in tegenstelling tot het verhaal van het kabinet dat de werkgelegenheid bevorderd moet worden. „Hier hoe ven geen banen gecreërd te worden. Die zijn er al. Er moeten alleen men sen voor komen," zo redeneren de bonden. De centrales denken erover om alle oyerleg met de minister op te schor ten. Daarnaast zal via een brief aan de Tweede Kamer gepoogd worden druk op de minister en op het kabinet Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Katholieke Onder wijs Vereniging (KOV) heeft de Ne derlandse bischoppen gevraagd om grotere eensgezindheid op het punt van de schoolcatechese. In een tele gram spreekt de KOV de hoop uit dat de synode die maandag in Rome be gint de geloofsbeleving zal versterken en verharding van bestaande tegen stellingen zal vermijden. De KOV kwam enkele weken geleden al in het geweer toen hondervijftig verontruste katholieken kritiek uit ten op de catechese op rooms-katho- lieke scholen. In het verleden had ook bisschop Gijssen van Roermond be zwaar gemaakt tegen de gangbare catechese. Bij die gelegenheid heeft hij aangekondigd dat hij een nieuwe methode voor de catechese wil laten ontwerpen. Tot nu toe is deze nog niet verschenen. De KOV wijst de bischoppen er nu op dat duizenden leerkrachten en dis- tricts-catecheten hard werken aan de verbetering van de schoolcatechese. Ook het Hoger Katechestisch Insti tuut spant zich daarvoor in Van de bisschoppen wordt respect gevraagd voor dit streven naar eigentijdse vor men van catechese. uit te oefenen. Eind van deze maand zal Tuijnman zijn begroting in de Tweede Kamer moeten verdedigen. Of er voor die datum nog andere bezuinigingen in zijn begroting moe ten worden doorgevoerd is niet bekend. De centrales van overheidspersoneel vrezen het ergste. O. Hof van de CFO: „wij vinden dat Tuijnman zich te gemakkelijk onder laat sneeuwen in het kabinet, dat hij zijn winkel niet goed verdedigt, daarom kan hij beter opstappen." ADVERTENTIE an een onzer verslaggevers NSCHEDE In Enschede wordt op het ogenblik een boot die tientallen iren als kustvaarder dienst heeft gedaan, omgebouwd tot zeilschip. Dat sbeurt door jonge mensen, die in de problemen zijn geraakt, hun draai niet Junnen vinden ol met de samenleving in botsing zijn gekomen. Het schip m' Tordt zoiets als een therapie-boot, waarmee men in 1981 en daarop volgende iren het IJsselmeer, de Waddenzee en andere open wateren denkt te gaan (varen. Het zeilschip heet „De Tukker", wat een andere naam is voor «rentenaar. st experiment vloeit voort t particulier initiatief. De tot is aangekocht door de ichting Enschedees Zeil- hip De Tukker. Om het pro- ct te kunnen aanpakken. Jfrd een aantal wat men chnit jemt „bedelbrieven" verzon- 9öaatn. Zodoende zijn wat fond- n geworven, en kon wat geld ifocm jeen worden gebracht door tglfte van renteloze aande len De gemeente zal waar schijnlijk voor de eerste jaren enkele tonnen aan subsidie in het experiment steken. Restauratie De boot is van oorsprong een zeilschip. Een schoener-aak (tweemaster). Het schip werd in 1912 gebouwd op een werf in Hoogezand. in opdracht van een Duitser die er meer naar Finland wilde varen. La ter heeft een Nederlander heeft schip gekocht. Hij maakte er een motorboot van. en verlengde het schip vier meter. In Enschede wordt het vaartuig nu weer zo veel mo gelijk in de aanvankelijke staat teruggebracht. Er wor den weer twee masten op ge maakt. er worden kooien ge bouwd. en er worden kajuit- ruimten getimmerd. Dat doen de jongeren, waarvoor dit ex perimentele project is opge zet. zelf. uiteraard onder des kundig toezicht, waaronder geschoolde jeugdleiders De Stichting Enschedees zeil schip „De Tukker" richt zich speciaal op jongeren, die. zoals zij in haar doelstelling zegt. „in achterstandsituaties zijn geraakt." In dit geval wordt er onder verstaan jeug dige werklozen, jongeren uit inrichtingen, jongeren uit ge zinsvervangende tehuizen, jongeren uit clubhuizen, jon geren uit vormingscentra, ook jongeren uit afkick-centra Burgemeester en wethouders van Enschede willen het expe riment als project steunen ge durende in eerste instantie de restauratiefase; het kan naar hun mening een goede schakel vormen in het totale kader van de hulpverlening aan jonge mensen, zoals de gemeente zich die voorstelt. Wat de tweede fase betreft, als het schip varensree is. staan burgemeester en wethouders op het standpunt dat dan kostprijs dekkende tarieven moeten worden gehanteerd Ervaringen De voorzitter van de Stichting Enschedees Zeilschip „De Tukker de heer G. Poelman, heeft er op gewezen dat men goede verwachtingen mag hebben van het experiment. Er zijn een paar voorbeelden in het buitenland. In Enge land wordt gezeild met drugs verslaafden, in Duitsland met „bedreigde groepen", dat wil zeggen jongelui die met. zich zelf overhoop liggen, en in De nemarken met Ilcht-criminele jongeren. Eén van de schip pers die daarbij betrokken zijn, heeft gezegd dat het een project is dat hoge ogen gooit „Het feit dat men een kleine gemeenschap vormt in een be perkte ruimte en dat men bij het vervullen van de taken op elkaar aangewezen is. daarbij gevoegd de elementen water en wind. maakt dat op succes mag worden gerekend". De bedoeling is te zijner tijd met groepen van 20 tot 24 perso nen het water op te gaan. Be keken moet nog worden of het mogelijk is ook meisjes mee aan boord te nemen. Hei ware leken van liefdedal geen woorden nodig heeft het Valentijnsgcschenk dat zij het gehele jaar door zal dragen, j) Hanger op ongc\<ttr wart ~~lïj grootte afgebeeld |l Een hanger van sterling ether met een prachtig geslepen robijntje in beperkte uitgifte, voor slechts f 115,-. Om de hanger of) Valentijnsdag te kunnen schenken dient uw intekenformulier uiterlijk 20 januari 1980 door de posterijen te zijn afgestempeld. F' De sleutel is een aloud symbool van ware liefde, al sinds de ridder tijd van bijzondere betekenis voor dichters en geliefden. Want zo'n sleutel roept gedachten op aan het wonderlijk waas van mysterie dat de liefde omgeeft. Dat is wat tot de creatie van dc I 'alentijn Sleutelheefl geïnspireerd Dc sleutel tot uw hart. Dc sleutel die waakt over het geheim van de bijzondere liefde tussen u heiden. I lier prachtig vertolkt in een zeer apart sieraad, in een vormgeving die zowel bekoorlijk als romantisch is. Een miniatuurslcutcl, met een sierlijke hartvormige bovenkant, geheel vervaardigd van sterling zilver. En in het midden van het hart ligt een prachtig geslepen robijntie. Edelschoon ...en onvergankelijk. Dc Valentijn Sleutel. Een bekoorlijk teken van liefde om dit jaar op 14 februari aan tav Valentijn te schenken. Zo bekoorlijk dat zij het telkens weer zal dragen, het gehele jaar door... en steeds weer liefdevol aan u zal denken. De Valentijn Sleutel kost slechts f 115,- en wordt u toegezonden aan een sterling zilveren ketting in een luxe geschenkverpakking, klaar om zo cadeau te kunnen geven. Een geschenk voor Valentijns dag dat op boeiende wijze anders is... een geschenk waaraan zij gehecht zal raken. De hanger isecn beperkte uitgiiteen is uitsluitend verkrijgbaar bij Franklin Mint en alleen voor Valentijnsdag 1980. Bovendien geldt er een limiet van één hanger per bestelling. Zo zal hu dóór zijn exclusiviteit en door dc liefdevolle gevoelens die hij vertolkt haar niet alleen nu, maar nok in dc komende jaren dierbaar zijn. Uw intekenformulier dient vóórofop 14 februari 1980, de wereld wijde sluitingsdatum van intekening, door de posterijen afgestem peld in ons bezit te zijn, om geaccepteerd te kunnen worden. Echter om verzekerd te zijn van levering vóór Valentijnsdag, dient u uw intekenformulier vóór of op 20 januari 1980 door de posterijen afgestempeld, aan ons in te zenden. Dc Valentijn Sleutel - een volmaakte manier om - zonder woorden - te zeggen "Ik houd van je". Uitsluitend rerknjghaar voor Valentijnsdag 1980 «Ti daarna nooit meer - met een verdere limiet ran On hanger per bestelling. INTEKENFORMULIER Alleen geldig indien vinSrofop Valentijnsdag, l-lfebruari 1980, door dc posterijen afgestempeld. Limiet: civ hanger per bestelling. Om tav geschenk op Valentijnsdag te kunnen geven, dient tav intekenformulier uiterlijk 20januari 1980 door di posterijen afgestempeld in ons bezit te zijn. Aan Franklin Mint BV, Amttelduk 166, Antwoordnummer 7816,1000 SN Amsterdam (te verzenden ineen open envelop zonder postzegel i Hierbu verzoek ik u mnn bestelling te noteren voor "De Valeniim Sleutel", een sterling zilveren hanger met een robnntic, aan een sterling zilveren ketting De uitgiftepnis bedraagt f 115.- De hanger /al mu worden toegezonden m een geschenkverpakking en zal vergezeld gaan van een speciale geschenkkaan Ik hoef nu nog niets ie betalen, maar zal, na ontvangst van een accept girokaart ten bedrage van fH5,- het verschuldigde bedrag bij vooruitbetaling overmaken Handtekening—Datum Naam Adres Postcode' Plaats Bestelling geldig na acceptatie door I r jnklln //int BV lx vertild bi| bestelling na 20 januari 1980: 6 tot H weken na sluitingsdatum intekening Dithokie aankruisen» vp indienurcedseerdereenproduktvan Franklin Mint/Porselein/Philatcln: s/Kristal heeft gekocht

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3