Nederland drinkt meer koffie en minder thee Kaasproduktie verder omhoog zat afgelopen jaar in slecht weer Economische druk dure zaak voor VS Nieuwe actie tegen Sekisui Aandeelhouder: te weinig omzet en winst verantwoord jüussisch aanbod schepen doet grachten dalen Aibeda steunt deeltijdarbeid met tien miljoen Minder Russische olie naar Frankrijk 20/i VRIJDAG 11 JANUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 17/R 21/H PEN HAAG Nederlandse consumenten zijn vorig jaar weer meer koffie en minder thee gaan inken, nadat de prijsverhoudingen hen enige jaren tevoren tot een omgekeerde beweging tdden verleid. Uit het buitenland hebben ze weer meer maar niet zo heel veel meer wijn aten komen. Nederlandse koeien, varkens en kippen hebben in 1979 heel wat mengvoerder (erorberd dan in 1978. iterdi erviev gelen )eze en bijzonderheden over de gang an zaken vorig jaar op uiteenlopen- gedeelten van de uitgestrekte grarische markt vertelde voorzitter r C. H. J. van Beukering van het [oofdproduktschap voor Akker- ouwprodukten donderdag in zijn ia, ieuwj aarsrede. koffieconsumptie per hoofd van Nederlandse bevolking bedraagt volgens de laatste schatting, 7,7 lo. Na het dieptepunt van 5,2 kilo in 977 ls dat alweer meer dan de zeven ilo van 1975, het jaar waarin bevrie- ing van de Braziliaanse oogst een eriode van hoge koffieprijzen inluid- e, gevolgd door betere oogsten en rijsdaling. [et theeverbruik per hoofd, dat van 10 gram in 1975 tot 690 in 1977 was estegen. is nu tot 6lT> gram gezakt, ie wijninvoer gedurende de eerste egen maanden van het jaar is van 10 tot 114 miljoen liter gestegen, laarvan was 29 miljoen liter sherry, rij wel even veel als een jaar te voren. zijn, verwachtte dr Van Beukering. Nederlands oppervlakte graszaden, aldus dr Van Beukering, is de laatste jaren geleidelijk uitgebreid en zal dit jaar naar verwachting 19.000 k 20.000 hectare bedragen. Nederland expor teert even veel graszaad als het zelf produceert, namelijk 20.000 ton, en inporteert evenveel als het voor zijn eigen weiden, sportvelden en gazons gebruikt, namelijk 10.000 ton. De waarde van onze export van grasza den en andere zaden van groenvoer- dergewassen is de laatste jaren ze ventig tot tachtig miljoen gulden per jaar. Voor tachtig procent gaat die export naar EG-landen. De consumptie-aardappelenmarkt, zo merkte dr Van Beukering voorts op, laat zich dit seizoen (voor de te lers) vriendelijk aanzien. Bij de ver werking van aardappelen tot con- sumptieprodukten ls de groei er ook nog niet uit. Het ziet ernaar uit, dat het systeem van uitbetaling aan de aardappeltelers naar kwaliteit nu meer zal worden toegepast. NEW YORK (AP) Economische oorlogsvoering is duur. Daarbij doet het er voor de Amerikanen niet toe wie de tegenstander is: Iran vanwege de gijzeling op de Ameri kaanse ambassade of de Sowjet-Unie wegens de infiltra tie in Afghanistan. lengvoerder ten Tl 177 Jngekend was, volgens voorzitter Van Beukering, de groei van de Ne derlandse mengvoerderproduktie: in 918/1979 bedroeg die ruim 13,5 mil- ton, of 10,7 procent meer dan in /1978. De toeneming was vooral tien bij het rundveevoer. Nu er in f!9 niet zulk best ruwvoerder is ge nuien. zal er in de huidige stalperio- dewel één tot twee kilo krachtvoer ler koe per dag meer worden gegeven an normaal, verwachtte Van Beuke- ing. Dat alleen al zal weer een nieu- e stijging van de totale jaarproduk- e van mengvoerder met vier tot vijf rocent veroorzaken. produktie van varkensvoer in d lei 978/1979 steeg met elf procent tot zes liljoen ton, die van pluimveevoer Rononet acht procent tot 2.7 miljoen ton. e hoeveelheid in 1978/1979 in ons ei nd verbruikte hoeveelheid veevoer- .9 ergrondstoffen met tien procent toe or oeill 14,7 ton: het aandeel van STy v granen daarin daalde opnieuw en Jt. ee( vara op zestien procent. con en belangrijke graanvervangende t muz evoerdergrondstof is de vooral uit a7 Beihailand afkomstige tapioca. Toch is 23481P grotendeels voor Nederland be- i emde EG-invoer van dit produkt 0l-_ daald van 6.3 miljoen ton in 1978 t 4,2 miljoen in 1979. Gezien de 1toduktie zal het aanbod in het nieu- iGiNGie Jaar wel niet belangrijk groter eer Van onze redactie economie HAAKSBERGEN Minderheidsaandeelhouder Chr. Bekker van Sekisiu Systeembouw gaat onverdroten voort met zijn actie tegen de leiding van de onderneming, die hij al geruime tijd van financiële malversaties beschuldigt. Bekker heeft de hoofdofficier van justitie in Almelo nieuwe stukken toegezon den. Daaruit moet blijken dat Sekisui 218 geprefabriceerde huizen buiten de omzet heeft gehouden. De directie heeft, aldus Bekker, aan een Westduits vakblad gegevens ver strekt waaruit blijkt, dat er in de periode 1968 tot en met 1978 662 hui zen zijn opgeleverd, terwijl er in de door de onderneming gepubliceerde cijfers slechts sprake is van 444 hui zen. Volgens Bekker is hierdoor een omzetbedrag van 31,6 miljoen en een winst van 20,5 miljoen niet ver antwoord. RECI 15 I park »0 - 79 daan opgel^ r 2 p. ONDEN (AFP) Als gevolg van de merikaanse graanmaatregelen te- Rusland is nogal wat scheeps- limte, die de Russen hadden gechar- voor het vervoer van Ameri- graan naar Rusland, vrijgeko- en. „Sovfracht", het Russische heepsbevrachtingsagentschap, ïft in verband daarmede op de Itix Exchange, de grote maritieme in Londen, meer dan één mil- ton scheepsruimte aangeboden. Bi tans bef! 0*" Bekker is bij de Almelose rechtbank ook nog steeds bezig over een aande lentransactie waarover de rechtbank op 30 januari uitspraak moet doen. Sekisui Systeembouw zou om niet aandelen hebben overgedragen aan Sekisui Deutschland Bau, welk be drijf in tegenstelling tot het Neder landse voor 100 procent eigendom is van de Japanse moedermaatschappij Sekisui Prefab Homes. De Japanners hebben wél de meerderheid in het kapitaal van de Nederlandse onder neming, waarin Bekker een minder heidspakket heeft. Door de transac tie die hij aanvecht, acht hij zich benadeeld. Een andere minderheidsaandeelhou der, de Stichting onderzoek bedrijfs informatie (SOBI), heeft vorige maand op last van de Amsterdamse rechtbank zijn beschuldigingen moe ten intrekken, omdat zijn bewijzen onvoldoende zouden zijn. Ahold: totale omzet 1979 in bin nen- en buitenland 5,3 miljard, of 7,7 procent meer dan in 1978. Nationale Nederlanden: omzet steeg in 1979 met 17 (v.j. 9) procent tot ongeveer 6.8 miljard gulden. Aandeel internationale zaken in de omzet nam toe van 36 tot 40 procent. Nettowinst sal tenminste 10 procent hoger zijn dan over 1978. AGO Verzekeringen heeft in 1979 de omzet met 23,4 procent zien stij gen tot 1540 miljoen. Belang van 13 procent verworven in de Amerikaan se Life Investers. Hero Conserven heeft in 1979 de omzet met 23,4 procent zien stijgen tot 1540 miljoen. Belang van 13 pro cent verworven in de Amerikaanse Life Investers. Hero Conserven heeft vorige jaar de totale omzet met ruim 10 procent kunnen vergoten. De naam wordt ge wijzigd in Hero Nederland. Etna Breda zal, zo wordt verwacht, in 1981 uit de rode cijfers zijn. Voor dit jaar wordt nog een verlies van enkele tonnen geraamd. Etna Breda zal, zo wordt verwacht, in 1981 uit de rode cijfers zijn. Voor dit jaar wordt nog een verlies van enkele tonnen geraamd. KNSM-groep: Mammoet Trans port. onderdeel van de KNSM-groep, zal het zwaar transportbedrijf Big Lift. nu nog onderdeel van de HAL. overnemen. Graan Elevator Mij. heeft belan gen verworven in twee Braziliaanse bedrijven via haar Antilliaanse dochter. VNU handhaaft haar winstver wachting over 1979 op ongeveer 45 (39,7) miljoen. Amrobank verwacht over 1979 een lichte stijging van de nettowinst. Over 1978 bedroeg deze 253,2 mil joen. De bank geeft 150 miljoen 9,75 procents 20-jarige kapitaalobligaties uit tegen 100 procent. Ver. NBM Bedrijven verwacht over 1979 een resultaat dat niet zal. achterblijven bij dat van 1978 4,5* miljoen). Voor 1980 wordt een aan zienlijk hogere omzet dan in 1979 verwacht. Hunter Douglas is geheel eigenaar geworden van de Favorit Türenwerke in West-Duitsland. Omzet eerste ne gen maanden van 1979 ongeveer 980 miljoen. Wessanen winst per aandeel over 1979 lager dan over 1978. Onveran derd interim-dividend van 1,60. Omzet 1979 ongeveer 2.6 miljard. Mulders Rollend Materieel omzet 1979 25 procent hoger dan in 1978 18,8 miljoen). Voor 1980 wordt een omzetstijging van 10 procent tot 24 miljoen verwacht en een winststij ging met enige tientallen procenten. Lucas Bols gaat 10 procent in ge wone aandelen uitkeren uit het be schikbare vrije agio. Voorts wordt over 1979 op de gewone aandelen een interimdividend van 1 per aandeel van 10 betaald. Ver. Bedrijven Bredero zal 1979 afsluiten met een hogere winst van 40 (38,90) per aandeel. Netto-omzet 850 (830) miljoen. Bredero Vast Goed nettowinst 1979 ruim 27 (25,20) per aandeel. Kon. Ned. Papier concemomzet steeg in 1979 met 15 procent tot 645 miljoen. Gist Brocades: resultaat 1979 zal tenminste gelijk zijn aan dat van 1978. Sigma Coatings: Omzet 1979 steeg met 8 procent tot 290 miljoen. Ennia (verzekeringen): winst per aandeel over 1979 zal een stijging te zien geven. In de eerste negen maan den steeg de omzet met 11 procent tot 1.648.6 miljoen. Pakhoed herstelde zich in 1979 krachtig van de inzinking in 1977 en 1978. Dit o.m. onder invloed van de ontwikkelingen op de ruwe olie- markt. Ford Nederland verwacht 1979 met een verlies te moeten afsluiten. Er wordt geen interimdividend uitge keerd. Rodamco (onroerend-goedfonds van de Robeco-groep) gaat haar be lang in de VS vergroten. Op de laatste dag van de Horecava, de vakbeurs voor horecabedrijven, be drijfsrestaurants, zieken huizen enz. die tot en met gisteren in de Amsterdam se RAI werd gehouden, is de zilveren koksmuts uit gereikt. De prijs werd ge wonnen door de heer W. J. van Deinum. DEN HAAG Minister Aibeda heeft voor 1980 tien miljoen gulden uitge trokken voor een experiment met deeltijdarbeid. Het experiment om vat een stimuleringspremie voor de werkgever die de deeltijdbaan schept en een overbruggingspremie voor de werknemer die in inkomen terugvalt. De regelingen kunnen afzonderlijk worden toegepast. Het experiment mikt op het krijgen van inzicht in de gevolgen van deeltijdarbeid in functies en beroeps groepen waarin deze arbeidsvorm niet gebruikelijk is. Het experiment geldt in 1980 vooralsnog uitsluitend voor de gewesten rond de arbeidsbu reaus in Almelo, Breda. Gouda, Gro ningen, Maastricht en Nijmegen. Particuliere bedrijven en instellingen die geen winst beogen komen in aan merking. De overheid valt hier bui ten. Het bedrijf krijgt 2.500 gulden voor elke deeltijdarbeidsplaats. De werknemer krijgt ten hoogste één jaar een afnemende overbruggings subsidie: zestig procent van het ge derfde loon in het eerste halfjaar en dertig procent in het tweede halfjaar. PARIJS (AP) De Sowjet-Unie zal ook dit jaar olie leveren aan Frank rijk, alleen minder dan in 1979 en tegen een hogere prijs. Volgens krin gen in de Franse industrie ligt de prijs aanzienlijk boven die van ande re olie van vergelijkbare kwaliteit. Russische olie wordt in Frankrijk voornamelijk gekocht door de staats oliemaatschappij Elf Aquitaine en door de Franse dochter van British Petroleum. In de eerste 11 maanden van 1979 bedroeg de Franse olie-im port uit de Sowjet-Unie 3,9 procent van het totaal. Het hanteren van economische wapens heeft voor Amerika vele gevolgen. Zo zou de beperking van de export van graan en technisch geavanceerde produkten de posi tie van de al ernstig aangetaste dollar verder kunnen verzwakken. De dollar heeft in feite een grotere export hard nodig. Maar ook binnenslands blijven de maatregelen niet ongemerkt. Het evenwicht op de Amerikaanse graan- en andere markten is ver stoord, wat de betrokkenen naar schatting van minister van landbouw Berglund 300 miljoen dollar kost. De overheidsinkom sten zullen daardoor verminderen en aan de andere kant stijgen de overheidsuitgaven. Dat werkt mo gelijk weer door op de geldmarkt waar de regering die meer geld leent een stijging van de rente kan veroorzaken. Nog een ander gevolg: de regering ziet zich door de enorme graano verschotten genoodzaakt in snel tempo de produktie van graanal- cohol (voor vermenging met benzi ne) te stimuleren in plaats van dat dit initiatief wordt genomen als onderdeel van een weloverwogen en goed gefinancierd lange ter mijnplan met het doel energie te besparen. Technologie Denkbaar is ook nog dat de Ame rikaanse maatregelen op de een of andere manier een vergeldingsac tie van de Russen uitlokt of mis schien wel zal leiden tot verlies van het Amerikaanse marktaan deel aan andere industrielanden die het ontstane gat op de techno logische markt best willen op vullen. Een voorbeeld van een getroffen Amerikaans bedrijf ls de compu terproducent Control Data. Dit concern zou de Russen een zeer ingewikkelde computer leveren voor meteorologische doeleinden. De Amerikaanse regering meende echter dat de apparatuur de Rus sen ook militair van nut zou kun nen zijn en daarmee was de trans actie van de baan. Wie zullen er van profiteren? Vroe ger werden de Amerikanen nau welijks bedreigd, omdat ze prak tisch een monopolie hadden op het gebied van vergevorderde technologie. Door het verkopen van licenties aan Amerikaanse en Japanse bedrijven is die kennis nu echter gespreid Bovendien heb ben de industrielanden buiten de VS ook zelf niet stilgezeten bij technische ontwikkelingen. Kan Amerika een economische oorlogsvoering aan met een dollar die de laatste Jaren al zo verzwakt is, met een teruglopende produk tie en zonder een goed samenhan gend energieprogramma? Econo mische druk mag voor de VS dan een troefkaart zijn, het wapen kan zich tegen de gebruiker keren. Van onze redactie economie AMSTERDAM De kaasproduktie is het algelopen Jaar weer verder gestegen, al werden de prognoses niet helemaal ge haald. De produktie bedroeg in 1979 ongeveer 423 000 ton fabriekskaas en circa 8.000 ton boerenkaas. In 1978 kwam 410.000 ton kaas uit de fabrieken en werd aan boerenkaas eveneens 8.000 ton geproduceerd. Dit bleek uit de Nieuwjaarstoespraak van voorzitter G. Kaper van de Vere niging Nederlandse Zuivelbeurs in Amsterdam. Hoe sterk de kaasproduktie in de afgelopen tien jaar groeide blijkt wel uit de volgende cijfers: 270.000 ton in 1970 en 430.000 ton in 1979 Opmerkelijker was overigens nog de mededeling van de heer Kaper, dat veel boeren vorig jaar alles op alles hebben gezet om zoveel mogelijk melk te leveren om als er een contingentering zou komen een hoog leveringscijfer te hebben. In 1979 werd om en nabij de 12 miljard kilo melk aangeleverd, en dit van dezelfde oppervlakte grasland als in 1970, toen 8 miljard kilo melk werd geproduceerd. De heer Kaper zei voorts, dat de export van kaas vorig jaar een enor me sprong maakte en alle records brak. In de Europese Gemeenschap werd in 1979 ongeveer 215.000 ton kaas verkocht tegen in 1978 zo n 196.000 ton. De uitvoer van (Neder landse) kaas naar landen buiten de Europese Gemeenschap kwam in 1979 op 65.000 ton tegen in 1978 52 000 ton. Belangrijk hierbij was dat de moor dende concurrentie, die gedurende de zomer vooral op de Westduitse markt bestond, in de laatste maanden van het jaar verminderde. Momenteel kan weer van „redelijke prijzen" wor den gesproken De export naar de Bondsrepubliek steeg het afgelopen jaar tot 109 000 (was 104.000) ton. naar Frankrijk werd 29.500 ton uitgevoerd, naar Bel gië 42.500 ton. naar Engeland 26.000 ton. en naar Italië 8.000 ton ilaardii planl 3 si^or Plet Westra ergr. i "aifetistisch gezien, zei de man van 92. ™|J b ik weinig kans dood te gaan, want Mak sterven niet veel mensen boven de 90. k rei ïdrijfs-economisch gezien, zei de boer, id ik al lang failliet moeten zijn, want n hiin drijf een onderneming die nog niet henk ns het minimumloon opbrengt. De achtier za* het wel langer volhouden dan 30 oo n man van 92. Dat neemt niet weg dat a aboer in 1979 in slecht weer zat; letter- 053 k en figuurlijk. op» pparte M 1 het begin van dat jaar raasden de Vraafceuwstormen over zijn land en zijn boer- rij. Hij sloeg er zich dapper doorheen, schouwde zoiets als een risico dat zich per zoveel jaar voordoet, maar het Get/afette hem wel geld. eheel me en het voorjaar kwam, hoopte hij op een ^ke prijsverhoging voor zijn melk en ionbai es, maar Brussel liet hem in de kou is èér4an. De zomer bracht hem niet dat winter- H 's sr voor zijn koeien waarop hij had gere id. In de herfst kwam het onverdachte direk frheidsinstituut, het CEI, met een rap- t waarin hem werd verteld dat het er Ta ancieel niet al te best zou uitzien dit jaar. Piet Westra: „Beleid is voor onze boeren". moest er rekening mee houden dat zijn oning twintig tot dertig procent lager trap i zijn dan in 1978. De minister van Land je uw keek hem somber aan via de beeld- l,e c( s en vertelde, dat de discussie over het rolder 'd bouwbeleid hem wel eens tien tot vijf- 5 n procent inkomen zou kunnen kosten. ovef t dit stukje geschiedenis ging de boer 5 000 r de drempel naar 1980. en be rekening van de melkveehouder over het elopen jaar ziet er maar somber uit. De 0 oning voor zijn drieduizend werkuren volgens schattingen, dalen van 40.000 14 0 ca. 26.000 gulden. De discussie over de 4 dam Ikveehouder, of liever gezegd over zijn geieg »fdprodukt de melk kan als volgt n o t j rden samengevat: Brussel vindt dat het dbouwbeleid te veel geld kost. Vooral de is de zwarte piet. Ook al werpt men en dat het slechts gaat om elf cent per - dag per Europese consument en dat ae land- en tuinbouw de enige sector is die een positieve bijdrage levert aan onze beta lingsbalans. Barbertje moet hangen. Het is niet de eerste keer. dat geldzorgen van Brussel worden afgewend op de boer. De veehouders betalen ook nu al een zoge naamde medeverantwoordeli j kheidshef- fing. Als de Europse Commissaris voor landbouwzaken, de heer Gundelach, zijn zin krijgt, dan komt daar straks nog een „superheffing" bovenop, te betalen door fabrieken die in 1980 meer melk ontvangen dan in 1979. Nee, het ziet er voor onze melkveehouder niet al te best uit. Ook het Europese Parle- fnent bemoeit zich er al heftig mee. Eerst werd de Europese landbouwbegroting ge wijzigd. maar toen Brussel het daarmee niet eens was, zelfs afgekeurd. Nu mag de Euro pese Commissie in 1980 elke maand niet meer besteden dan één-twaalfde van 1979. Toch zijn er ook enkele lichtpuntjes voor de veehouder. De boterconsumptie in Neder land is in opmars. Kennelijk heeft de consu ment voorkeur voor het natuurprodukt. De melkpoederberg is verdwenen. Er is op dit moment zelfs sprake van een tekort. Mis schien kookt de melk in Brussel niet over. Het is te hopen. Want één-derde inleveren van je inkomen, kan ook de veehouder maar één keer. Varkenshouder Hoewel de ontwikkeling van de varkenssta pel nog geen aanleiding gaf tot afzetmoei- lijkheden, bestaat er toch wel enige vrees dat onze krulstaarten in aantal zich niet al te veel meer moeten uitbreiden. In 1979 heeft ook een varkenshouderij een keer „zwaar weer" gehad en wel met onze Oos terburen. Deze goede klant van varkens houdend Nederland stelde op een gegeven moment toch wel wat té hoge eisen aan ons varkensvlees. In dit vlees kunnen haarwormpjes voorko men, zogenaamde trichinen. Het vlees wordt hierop gecontroleerd, maar Duits land eiste op een gegeven moment dat Nederland dezelfde onderzoekmethode zou toepassen als die in dat land gebruikelijk is. Nederland vond het onzin, om de steek proefsgewijze controle los te laten en wel om twee redenen: sinds 1946 is geen trichine meer gevonden in Nederland en het over schakelen kost miljoenen guldens extra. De kwestie liep zo hoog op, dat Duitsland zijn grenzen voor Nederlands varkensvlees sloot. Nederland maakte de kwestie aan hangig bij de Europese Commissie. Doordat minister Van der Stee de extra keuringskos ten voor zijn rekening wilde nemen, zolang de kwestie Juridisch nog voortsleept, kon na korte tijd ons varkensvlees ook weer Duits land binnen. Dit voor buitenstaanders onbelangrijke verhaal wil aangeven, hoe kwetsbaar onze varkenshouderij is. omdat ongeveer zestig procent van ons varkensvlees de grens over moet. Als een zo belangrijke grens wordt gesloten, klapt de markt in elkaar en loopt het inkomen van de varkenshouders met sprongen terug. Er ls in 1979 trouwens nog iets gebeurd, waarover in de varkenshouderij zorg be staat. Dat is de toename van de levende export. Gingen er in de eerste elf maanden van 1978 10.000 biggen en anderhalf miljoen slachtvarkens de grens over, in dezelfde periode van 1979 waren dat er 200.000 big gen en 2 miljoen slachtvarkens. De reden is zorgwekkend. In Nederland zijn de kosten van slachten en keuren, inmid dels zo hoog opgelopen, dat het in vele gevallen voordeliger is de dieren ongeclassi- ficeerd voor een middenprijs door te verko pen aan het buitenland om daar te worden geslacht. Het zal duidelijk zijn dat deze ontwikkeling ongunstig is voor de werkgele genheid in Nederland en prijsverhoging die tot een betere uitbetaling leidt, uitsluit. De prijzen van het varkensvlees lagen in het eerste half jaar beneden die van het eerste half jaar van 1978. In de tweede helft waren de prijzen iets gunstiger. Toch heeft het hele jaar door de opbrengstprijs beneden de kostprijs gelegen. De varkenshouder zal over 1979/1980 naar schatting geen veertig, maar slechts vijfentwintig gulden per mest- varken ontvangen voor zijn arbeid. In dat licht bezien is het des te meer te prijzen dat de varkenshouders, samen met andere verbruikers van veevoer, één mil joen gulden op tafel hebben gelegd om verder onderzoek te kunnen laten verrich ten naar het welzijn der dieren. Jammer dat ook in 1979 de mannelijke biggen, bestemd om te worden gemest, nog moesten worden gecastreerd. De varkenshouders willen hier al Jaren vanaf, maar de wetgeving laat dit alsnog niet toe. Schapenhouder Onze schapenhouders zijn zeer afhankelijk van de Franse markt. Het vlees van onze wollige viervoeters gaat voor méér dan ne gentig procent daar naar toe. Geen wonder dat Nederlandse schapenhouders op dit ge bied scherp op Frankrijk letten. De belan grijkste gebeurtenis daar was wel de uit spraak van het Hof In Luxemburg, dat Frankrijk nu eindelijk zijn grenzen moet openstellen voor schapenvlees uit het Vere nigd Koninkrijk. Frankrijk wilde dat niet (en doet het overigens nóg maar beperkt) om zijn eigen schapenhouders te bescher men tegen goedkoop Brits schapenvlees. Zoals bekend mogen er in het verkeer tus sen de lidstaten van de Europse Gemeen schap geen handelsbelemmeringen worden opgelegd. In de sector schapenvlees is even wel de moeilijkheid dat er, zoals bij voor beeld voor melk en rundvlees, nog geen marktordening is. Hieraan wordt hard ge werkt, maar tot nu toe konden de ministers van landbouw het over de inhoud niet eens worden. Van Nederlandse zijde is gepleit om de import uit de derde landen te bevrie zen. om een premie aan de schapenhouders te verstrekken als de referentieprijs straks lager uitvalt dan de huidige marktprijs en om in bepaalde gevallen schapenvlees te gen vergoeding te mogen opslaan. De schapenhouders in Nederland zijn er echter niet gerust op dat de marktordening zo wordt geregeld, dat een goede rentabili teit is gewaarborgd. Daarom hebben zij, via het Landbouwschap, hun zorgen kenbaar gemaakt aan de minister De schapenhouders zélf zitten overigens niet stil. Zij doen hun uiterste best om tegen zo laag mogelijke kosten de kwaliteit van het Texelse schaap, die overal geroemd wordt, nog verder te verbeteren. Daarom hebben zij in het afgelopen jaar een nieuw Nederlands-Texels-Schapenstamboek op gericht, op moderne leest geschoeid en waarbij de computer een hulpmiddel wordt bij het fokken' Ook ln deze sector trad een inkomensdaling in tussen de tien en twintig procent, als gevolg van een daling van de opbrengstprijzen Vleesveehouder Specifieke bedrijven voor de rundvleespro- duktie komen in Nederland weinig voor Meestal Is de rundvleesproduktie een ne ventak bij voorbeeld op een akkerbouwbe drijf. De rentabiliteit van de rundvleespro duktie hangt dan ook nauw samen met de opzet van deze neventak, zoals het beschik bare voer en de beschikbare arbeid Heel anders ligt de situatie met betrekking tot de kalfsvleesproduktie. De kalvermes- ters hebben veelal wél een op die produktie gericht bedrijf opgezet De kalvermesters hebben wel een heel moeilijk Jaar achter de rug. In 80 k 90 procent van de gevallen zijn zij contractueel gebonden aan producenten van kalvermelk, die hen het voer leveren, een vergoeding verstrekken voor de huls vesting der dieren en voor verrichte arbeid Aangezien de rentabiliteit in deze sector een ongunstig verloop had. zijn veel con tracten óf beëindigd óf niet verlengd, of onder andere voorwaarden voortgezet Hoe wel een en ander wettelijk gezien volkomen legaal is. zijn toch tal van kalvermesters volkomen in de kou komen te staan, terwijl anderen een lagere vergoeding ontvangen die hooguit goed te maken valt door pre mies of betere resultaten De sanering in deze sector is dan ook al begonnen en te vrezen valt dat dit proces zich in de beginjaren tachtig zal voort zetten. Het verhaal over de veehouderij over 1979 is niet het verhaal van de boer die altijd klaagt, maar een stukje geschiedschrijving gebaseerd op feiten, cijfers en gebeurtenis sen De veehouderij heeft geen best Jaar achter te rug Het is verdrietig dat te moe ten vaststellen Het verhaal bewijst weer eens dat het be drijven van veehouderij een riskant beroep is. waarbij de betrokkenen meestal onge wild beter voor ons en de gemeenschap zorgen, dan voor zichzelf Dat doen ze niet uit onwetendheid of liefdadigheid, maar dat zit ingebakken in het ondernemer zijn In deze sector Een sector die sterk afhankelijk is van het weer. de grillige markt met zijn vele aanbieders en vragers, het Europese beleid en het nationale beleid Economen formuleren het weieens zo: de boer is geen prijszetter, maar een hoeveel- heidsaanpasser Als de rentabiliteit tegen valt. haalt men de buikriem aan Ik denk dat u en ik het er gauw over eens zijn, dat de boer meer verdient dan hij in 1979 verdiend heeft Onze vertegenwoordi gers in het Nederlandse en Europese Parle ment moeten iweeri op de bres voor onze boeren ..Bezuiniging is best maar in leid" is beter Ing. P. Westra is secretaris veehouderij van het Landbouwschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19