Afghanistan zal het Moskou moeilijk maken ^en natuurdagboek van zeventig jaar geleden Wandeling in Merengebied W f H Rome weert iiuto's voor Inonumenten /)oningreep slecht 'oor relatie tussen eden en vakbond Ministerie wijst op tram en bus Gemeenten krijgen geld om bedrijven te verplaatsen Geldboete voor voetbalsupporter fOENSDAG 9 JANUARI 1980 TROUWKWARTET H 9 OME (AP) Romeinen en risten kunnen sinds kort in ;e rust door de straten en jver de pleinen van het oude lome wandelen. Een maand eleden was het hier nog da- elijks een luidruchtige hek- ïnketel van lange files toete nde en stinkende auto's. >e nieuwe communistische burge- tster van Rome. Luigi Petroselli. :ft zich de steeds luider wordende >p om een schonere lucht van leudeskundigen en archeologen ;rk aangetrokken. Hij heeft een be lande, maar tijdelijk opgeheven ;t van stal gehaald, waardoor auto- «rkeer in het historische centrum Rome niet langer is toegestaan. erkeerspolitie bewaakt nu de paar pen toegangen tot het ruim een vier- ante kilometer grote gebied, waarin ch belangrijke monumenten als de revi-fontien. de Spaanse Trappen n het Piazza del Popoio bevinden. lechts kunstenaars, artsen, journa- 5ten. bewoners van het gebied en ixi's mogen met een speciaal door- angsbewijs passeren. De mensen zullen moeten wennen an het gebruik van bussen, in plaats an hun auto's. Als zij niet van bus- en houden, dan moeten ze maar met e taxi gaan. En als zij ook niet van .axi's houden is dat een aardige gele enheid voor de Romeinen om weer leren lopen", aldus een woordvoer- er van het stadhuis in Rome. Het erbod geldt echter alleen overdag, lodra de verkeersagenten naar huis aan, vullen de pleinen en straten ich weer met auto's van Romeinen, ie een restaurant of bioscoop oeken. Totale ondergang Volgens ecologen en archeologen zijn Rome wil geen verkeer meer in het historische centrum er in de hele stad drastische maatre gelen nodig om de wegkwijnende mo numenten en kronkelende straatjes voor de totale ondergang te behoe den. De grootste milieu-organisatie in het land, Italia Nostra, schat dat tij dens de spitsuren het gehalte aan koolmonoxide in de lucht acht maal hoger is dan het toegestane maxi mum. En iedere concentratie die bo ven dat maximum uitkomt, is zowel schadelijk voor mensen als voor ste nen en metalen kunstwerken. Om de monumenten beter te bescher men tegen vervuiling, door verkeer veroorzaakte trillingen, het weer en aardbevingen zullen de monumenten in „steundozen" worden verpakt. De Triomfboog van Constantinus, de of ficiële toegang tot Rome, zal binnen kort helemaal in hout worden ver pakt. Volgens professor Adriano la Regina, hoofd van de archeologische dienst in de stad, is het gebouw er zo slecht aan toe „dat zelfs een regenbui het afbrokkelende marmer kan weg spoelen". Volgens La Regina zal het gebouw zeker tien jaar in de houten verpakking blijven zitten. „Als je het goed wilt doen, heeft een deskundige driehonderd uur werk om een vier kante meter van een dergelijk monu ment te reinigen," aldus de archeo loog. Een aantal kleinere monumen ten staat al in de steigers. Rome heeft nog een ambitieus plan opgesteld, dat grote delen van de stad moet veranderen in „archeologi sche parken", waar geen auto's mo gen komen. Een panel van belangrij ke stadsburgers, onder wie de voor malige burgemeester Giulio Carlo Ar- gan, heeft zich achter het plan ge steld. Het zal waarschijnlijk nog wel enige tijd duren voor het zo ver is en pessimisten wijzen erop dat al eerder dergelijke pogingen zijn onderno men. Maar dit keer zal het lukken, zegt een van de stadsarchitecten. „We zullen alle wegen volledig blok keren, we zullen de straten onmiddel lijk vol planten met bomen zetten." KABOEL (AP) De Sowjet-troepen ln Afghanistan kunnen stuiten op een langdurige guerrilla, doorspekt met terreuraanslagen in de steden. En de politieke risico's van de Russische ingreep ln Afghanistan zijn zeker zo groot. Hoewel slechts weinigen de moslem- rebellen een kans geven tegen de overmacht aan Sovjet-troepen, wij zen waarnemers in Kaboel erop dat de Russen hun handen vol zullen hebben aan de strijd tegen het vaak slecht bewapende verzet in dit primi tieve. afgelegen land. Westerse en Aziatische diplomaten in de Afghaanse hoofdstad verwachten dat de orthodox-islamitische rebellen vooral in de steden zullen toeslaan. „We horen nu al van de universiteit dat oppositiegroeperingen daar on dergronds gaan opereren", zegt een westerse diplomaat. „We rekenen binnen een paar maanden op een terreurcampagne. Hervormingen De nieuwe sterke man in Kaboel Babrak Karmal, heeft allerlei drasti sche hervormingen aangekondigd zoals vrijheid van meningsuiting vrijlating van politieke gevangenen en „respect voor de islam". Niettemin heeft zijn bewind zich volgens waar nemers in Kaboel zo afhankelijk ge toond van de Sowjet-Unie. dat het niet kan rekenen op de trouw van zijn onderdanen. „Iedere Afghaan die ik heb gesproken, ziet Karmal als een Russische lakei", zegt een diplomaat. „De Afghanen schijnen allemaal te denken dat het gebeurd is met het land. tenzij ze van de Russen af kun nen komen." Karmal, eens ambassadeur van zijn land in Tsjechoslowakije, is er zich kennelijk van bewust dat hij zijn regi me een wettig uiterlijk moet geven. Hij doet dat door zijn voorganger. Hafizoellah Amin, af te schilderen als een „agent van de CIA, een spion voor het imperialisme en een bloedi ge tiran" En dat beeld vult hij aan door het te doen voorkomen alsof hij een van de naaste medewerkers is geweest van Amins voorganger Mo hammad Taraki, die in april 1978 de macht greep. Een van Karmals eerste, daden was dan ook de vrijlating van Taraki's weduwe en de media prezen de vroegere president om het hardst als de „heldhaftige dienaar van het volk". Dat Taraki Karmal had ontsla gen als ambassadeur en hem later had uitgemaakt voor verrader, werd verzwegen. Blijven De Sowjet-Unie heeft beloofd haar troepen terug te trekken zodra het land niet meer hoeft te worden be schermd tegen „dreigingen van bui ten af Westerse diplomaten verden ken het Kremlin er echter van dat het alleen de parachutisten zal terugtrek ken, die Kaboel hebben bezet en die nu nog het internationale vliegveld bezet houden. „De Russen zullen waarschijnlijk heel lang hier troepen houden om het voortbestaan van de regering veilig te stellen." aldus een diplomaat. De meeste waarnemers verwachten dat de Russische militairen weinig te maken zullen hebben met de „gewo ne" strijd tegen de rebellen, vermoe delijk zullen ze zich concentreren op de steden en de belangrijkste wegen. De regeringstroepen zouden dan de rest voor hun rekening moeten ne men. Zo'n tactiek zou ook het aantal slachtoffers aan Russische zijde laag kunnen houden, hetgeen problemen thuis voorkomt. Want de bestrijding van de guemlleros. die het onher bergzame land kennen als hun broek zak. is geen eenvoudige laak in een land met tekorten aan voedsel, brandstof en wegen De politieke schade voor de Sowjet- Unie kan op den duur aanzienlijk groter zijn. Hier en daar wordt al geroepen om een boycot van de Olympische Spelen deze zomer in Moskou. En het debat in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties belooft ook weinig goeds voor de Russen. Gevolgen ..De effecten van deze ingreep zullen lang, heel lang te voelen zijn," voor spelt een westerse diplomaat in Ka boel. „Ze betreffen niet alleen dit land, maar ook de Russische betrek kingen met India, met Pakistan en andere islamitische landen." Deze di plomaat acht het zelfs mogelijk dat de gebeurtenissen in Afghanistan van invloed zullen zijn op het gedrag van de Roemeense president Ceau- sescu en zijn Joegoslavische collega Tito. Hun succes met een eigen, van Moskou onafhankelijke politiek is in zekere zin gebaseerd op hun overtui ging dat de Russen het nimmer zullen wagen hun landen binnen te vallen. In Kaboel heeft de Russische actie in ieder geval het anti-Russische senti ment sterk aangewakkerd Europea nen en Amerikanen die hier wonen, zeggen dat zij vijandig worden beje gend tot ze duidelijk maken geen Russen te zijn. Een Amerikaanse le raar gaat zelfs niet meer de straat op zonder een goed-Amerikaanse cow boyhoed. uln. v/ £>or Henk van Halm n ter 1980 ente- g en i. ter oritz, het aatst in jb d. i een ;el 7. iogte erle- i het 3t te ■je beste manier om informa- ie te krijgen over een streek, ie men voor het eerst be- Dekt, is praten met de bewo- ;ers en boeken zoeken in de' laatselijke winkels. Dat eed ik ook twee zomers gele- ?n in Oost-Engeland. Zo wam het dat ik in de etalage an een kleine boekwinkel icht bij de kathedraal van orwich getroffen werd door en boekomslag, waarop in ire aquareltinten een bloei- ide wilde roos was weerge- even, met eronder op een ikke tak een geelgroen fitisje at zijn pas uitgevlogen jon en voerde. Dit innige natuur- ifereeltje en de titel, „The ountry Diary of an Edwardi- n Lady", maakten me razend ieuwsgierig. en half uur lang heb ik gebladerd in ?t natuurdagboek van een Engelse ame. dat toevallig van 1906 dateer- hetzelfde jaar waarin Jac P. troenevelt (FVN): NDHOVEN (ANP) - „De regering er kennelijk op uit de vertrouwens- atie tussen de leden en de vakorga- iaties voor lange tijd te verbreken daarmee de vakbeweging als in- itutie ernstige schade toe te bren- n". Aldus Arie Groenevelt, voorzit- r van de industriebond FNV gister- •ond in Eindhoven op een bijeen- )mst van zijn organisatie. Verbre- ng van die vertrouwensrelatie zou Hgens hem kunnen leiden tot een rmindering van het ledenbestand ln de bonden. froenevelt benadrukte nog eens dat f FNV bereid is morgen te praten, fce laten ons echter niet monddood Eken. Gebeurt dat wel dan zullen de wapens scherpen. In de jaren tig heeft de opgelegde bestedings- perking geleid tot een slechte ver- andhouding tussen de leden en de kbonden. We passen er nu voor om n falend kabinetsbeleid in ons le- nbestand tot uitdrukking te laten 'men", aldus Groenevelt. irekend over de door Albeda voor stelde loonpauze zei Groenevelt t merkwaardig te vinden dat er nog en enkele CAO is afgesloten die een rgeüjk voornemen van de regering u rechtvaardigen. „De vakorgani- ties hebben nog nimmer een bewijs n onvermogen geleverd." aldus "oenevelt. J herinnerde aan het ernstige ver- t dat de vakbeweging destijds aan- kende tegen de loonmaatregelen e onder het kabinet-Den Uyl tot ind kwamen. „De politieke partijen oeten goed beseffen dat de kloof die nu al is tussen hen en de Federatie 'derlandse Vakbeweging, onover- ugbaar wordt, als zij dit kabinet de imte geven om ons monddood te aken Thijsse's eerste Verkade-album „Len te" verscheen. De boekhandelaar ver telde me dat het pas was verschenen en meteen al een succes was. Maar van de handgeschreven natuurnoti- ties, doorspekt met volksspreuken, gedichten van vermaarde Engelse na- tuurpoëten en op de natuur betrek king hebbende zinsneden uit Shakes peare's werken viel ik bepaald niet achterover. Ik ken wel meer van deze dagboeken, bijgehouden door na tuurminnaars. Veel roerender soms, omdat ze een jaar of langer zijn volge houden door een kind. met alle ver wondering over het nieuwe dat een kind in zijn omgeving ontdekt, al is die verwondering vaak verpakt in on beholpen bewoordingen. Als die notities en citaten alleen de inhoud van het boek uitmaakten, had u mij er in de krant niet over gehoord. De werkelijke charme vormeh de honderden aquarellen op de natuur getrouw gereproduceerde, aan de rand beduimelde bladzijden. In het begin zijn ze wat kneuterig; randen van bloemetjes, cupidootjes en ka boutertjes versieren de tekst en de opschriften. Later zijn die achterwe ge gelaten en komen de knappe aqua rellen van bloemen, paddestoelen, vruchten, vlinders en vogels helemaal tot hun recht, met steeds breder toets, royaler in de bladzijde ge plaatst, vlotter neergezet en met een groter rijkdom aan kleuren. Bestseller Ik maakte de toer door Oost-Enge land op de fiets, met maar weinig mogelijkheden om veel boeken mee te nemen. Ik had al een paar onmis bare gekocht, maar nam me voor het natuurdagboek in Nederland te be stellen. Een half jaar later kocht ik het. Inmiddels had het al vijf druk ken beleefd en waren er 120.000 exem plaren van verkocht. Nu, twee jaar later, is de oplage, waarbij gerekend de in het buitenland verkochte exem plaren, meer dan een miljoen. Om de aquarellen beschouw ik het als een van de mooiste boeken in mijn bibliotheek. Steeds weer geniet ik van de afbeeldingen van al die planten die ik in Engeland op mijn tochten ben tegengekomen. Die ove rigens evengoed in Nederland te vin den zijn. op de spekwortel na. die op het Europese vasteland niet noorde lijker komt dan België En als je het boek op je gemak in de hand neemt en hier en daar wat van die notities leest, blijkt de authenticiteit van die Engelse teksten toch ook wel bij te dragen tot de sfeer van de platen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat gaat het bezoekers gemakkelijker maken zijn kantoren per open baar vervoer te bereiken. Voortaan zal op het briefpapier van het ministerie niet al leen van het hoofdkantoor, maar ook van de andere kanto ren alle tram- en buslijnen worden vermeld, waarmee men naar de gebouwen kan komen Aan andere ministeries zal wor den gevraagd dit voorbeeld te volgen. Overigens is er al een aantal bedrijven in ons land. dat al geruime tijd op briefpa pier zet. hoe ze per openbaar vervoer zijn te bereiken Behalve de band, de verantwoording voor in het boek en de titelpagina, die zich door hun drukletter onderschei den van het in zevenkleurendruk ge reproduceerde origineel, verschilt het in niets van het oorspronkelijke dag boek. Vierkleurendruk is het normale procédé voor kleurenreproduktie. Ze venkleurendruk biedt optimale mo gelijkheden om de geringste kleurnu ances weer te geven. Voor eigen plezier De Engelse dame, Edith Holden, was vijfendertig jaar. toen ze zomaar voor haar plezier de natuur om zich heen in korte notities en schilderingen vastlegde. Zo ontstond een lieflijk beeld van de flora en fauna van het Engelse platteland het hele jaar rond. een boek recht uit het hart omdat Edith helemaal niet de bedoeling had het ooit te publiceren* Zeventig jaar lang is het onontdekt gebleven, in het bezit van familieleden die het als een kostbaar kleinood hebben bewaard. Dat er nooit eerder iets van is uitge lekt. is verwonderlijk, want Edith Holden genoot een zekere bekend heid als illustratrice. Na haar oplei ding aan een kunstacademie werden vooral dierentekeningen van haar hand in vele boeken gepubliceerd, wat des te merkwaardiger is omdat haar grote zeggingskracht ligt in de weergave van planten en paddestoe len. Beweeglijke onderwerpen, zoals juist de dieren, doen vaak houterig aan. wat het meest opvalt bij de vogels. Edith groeide op als een van de zeven kinderen van een Engelse verffabri- kant in Olton. een dorpje in het graaf schap Warwickshire, waar ze ook het dagboek schreef. Later vestigde zij zich in Londen, waar ze in 1911 in het huwelijk trad met de beeldhouwer Ernest Smith. Toen ze negenenveer tig jaar was, kwam ze op tragische wijze om het leven. Toen ze bij Kew uitbottende kastanjetakken wilde plukken, viel ze in de Theems en verdronk. Nederlandse uitgave Onder de titel „De vreugde van het landleven" is sinds twee maanden ook een Nederlandse uitgave te koop Uitgeverij Zomer 6z Keuning heeft zich bijzondere moeite getroost om in de vertaling van drs. M J Daan- Stiemens de sfeer van het boek te behouden door de tekst met de gan- zepen te laten uitschrijven. In precies dezelfde bruine kleur inkt en dezelfde schrijfstijl van het oorspronkelijke manuscript. Daar worden in de ver antwoording geen doekjes om gewon den Toch wringt er iets: het blijft naar mijn opvattingen een knappe nabootsing, het is niet Edith Holden's eigen hand die de nuchtere notities en vreugdevolle ontboezemingen neerschreef. Het zijn niet haar eigen woorden, hoe gewetensvol vertaald ook. En wie de ook in Nederland verkrijgbare Engelse en de (duurdere) Nederlandse editie naast elkaar legt. ziet geringe kleurverschillen in de aquarellen en een sterkere beduime ling. die soms haast de indruk wekt expres te zijn aangebracht. De enige echte reproduktie is de En gelse. maar als Je beslist van de tekst wilt kennisnemen en het Engels on voldoende beheerst om de planten en diernamen te weten zonder steeds een woordenboek te raadplegen, heb je er wel een fijn boek aan Een boek ook om weg te geven aan iemand om wie Je veel geeft Edith Holden: De vreugde van het landleven. L'itg. Zomer Keuning, Ede. 186 blz., gebonden 43.50. 4 ''•flH'f DapLoek wo een Cnoelse dame uit 1906 Van onze Haagse redactie DEN HAAO De steden Breda. Driebergen. Veenendaal, Zaanstad en Enschedé krijgen met elkaar acht ton van minister Ginjaar van Volksge zondheid en milieuhygiëne als bijdra ge bij het saneren van milieuhinder- lijke bedrijven. Het gaat hierbij om een proefprogramma Minister Gin jaar heeft de Tweede Kamer al toege zegd dat voor het eind van dit jaar een subsidieregeling van kracht zal worden, waarvan elke gemeente kan profiteren om maatregelen te treffen bij bedrijven die veel last bezorgen aan omwonenden. Driebergen krijgt de grootste scheut (vijf ton) van het geld dat voor het proefprogramma wordt uitgetrok ken. Het gaat hier om de complete verplaatsing van een constructiebe drijf. In Breda wordt een verfhandel verplaatst, in Veenendaal een afval bedrijf. In Zaanstad en Enschede kunnen respectievelijk een meubelfa briek en een chemische wasserij zo worden aangepast dat zij voor de omgeving geen narigheid meer ople veren. GRONINGEN (ANP) Politierech ter mr J Mein in Groningen heeft gisteren een 42-jariger Groninger ver oordeeld tot drie weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proef tijd van twee Jaar en een boete van 250 gulden. Een in beslag genomen mes is verbeurd verklaard. Het voor nis was conform de eis van de officier van justitie. Op 10 Juni van het vorige jaar gooide de man tijdens een voetbalwedstrijd tussen FC Oroningen en Telstar van af de tribune een mes het veld in in de richting van Telstarspeler Fred Bis- schot. De wedstrijd werd na dit inci dent, dat even voor de rust gebeurde, gestaakt omdat de Telstar-spelers zich bedreigd voelden Enige weken later werd de wedstrijd alsnog ge speeld na de uitspraak van de presi dent van de rechtbank in Groningen in een kort geding, dat Telstar tegen FC Groningen had aangespannen De man bekende dat hij zich tijdens de wedstrijd enorm had geërgerd aan het spel van Bisschot, die naar zijn mening gemeen speelde en FC Oro ningen speler Bakker gespuugd en getrapt zou hebben. door Wim Hora Adema Zo'n boek als „A Walk around the Lakes" door Hunter Davies lijkt uitslui tend geschreven voor de lief hebbers van het Engelse me rengebied. En daar zult u hoogstwaarschijnlijk niet bij horen, want van de drie miljoen mensen, die elk jaar het Lake District bezoeken, zijn maar zes procent bui tenlanders. Davies zegt trouwens, dat de be roemde toeristische punten in het Lake District zo mooi zijn gefoto grafeerd. dat het beeld de werkelijk heid overtreft en het origineel geen kans maakt. Met andere woorden: u kunt zich de reis besparen door een goed foto-boek aan te schaffen. Maar Davies had, terwijl hij een jaar lang rond de meren wandelde, merkwaardige ontmoetingen en hij vertelt zulke curieuze dingen, dat het Jammer zou zijn. als ze tot een paar geïnteresseerden in dat stukje Engeland beperkt blijven. Dagboek Zo'n ontmoeting had hij, toen hij het huis van Beatrix Potter, Hill Top, had bezocht, waar zich o.a. de originele tekeningen bevinden van Pieter Konijn, Jozefien Kwebbe leend en al die andere figuurtjes, waarmee onze ouders en wij zijn opgegroeid, zoals nu onze kinderen en kleinkinderen. Over Beatrix Pot ter's leven is vrijwel alles bekend, mede dank zij een dagboek, dat ze in geheimschrift van haar tien de Jaar tot op middelbare leeftijd bij hield. Het werd na haar dood in 1943 gevonden, maar pas in 1966 ontcijferd en uitgegeven We weten dus. dat ze op oudere leeftijd (47) trouwde, daarmee een streep zette onder haar leven als Beatrix Potter en een nieuw bestaan begon als Mrs. Heelis. boerin en natuurbe- schermster Hunter Davies kwam na zijn bezoek aan Hill Top ln het veld een oude man tegen. Tom Storey, die bijna twintig Jaar voor haar als schaap herder en rentmeester had gewerkt. In alle publicaties wordt Beatrix Potter beschreven als een volleerde boerin. Storey helpt dat fabeltje de wereld uit; wat kon zij, afkomstig uit Londen, van het boerenbedrijf afweten, zegt hij. Nadat ze op 2i december 1943 was gestorven, zat Storey net aan zijn Kerstmaal, toen haar weduwnaar het huis binnen stapte. „Hij zei: 'hier is de as. jij weet wat je ermee moet doen'. Ik had haar beloofd, dat ik haar as zou verstrooien. Nie mand anders mocht weten waar. ook haar man niet. Dus stond ik van tafel op en ging naar buiten en strooide de as uit op de plaats, die zij had gekozen. Ik heb nooit aan iemand verteld waar dat was. Ik ben van plan om voor ik sterf mijn zoon te vertellen waar die plek is, er zal dus altijd iemand zijn, die het weet". We kennen nu dus bijna het laatste geheim van Beatrix Potter. Wordsworth Maar om die andere'geroemde La keiand figuur, de dichter William Wordsworth hangen heel wat mys teries Had hij nu bv. ja of nee een incestueuze verhouding met zijn zuster Dorothy? Toch is er heel wat geschreven over hen en de literaire clan waartoe zijn behoorden en die als de Lakes' Poets befaamd werd. Niet alleen over hun literaire presta ties. maar ook over hun onderlinge verhoudingen, vrouwen, vriend schappen. ruzies en roddels. Words worth speelde daarin vaak de hoofdrol: hij was de meest bekende, geslaagde, de overheersende figuur, hij was ook het mikpunt van veel kritiek, en hij overleefde hen bijna allemaal. Davies haalt een „pikante geschie denis" uit zijn leven op Als zovelen begon hij als een „revolutionair" en eindigde als een aartsconservatief Maar het lag niet aan hem. dat zijn vijanden niet wisten dat hij ln zijn „wilde Jaren" tijdens een verblijf in Frankrijk een verhouding had met een jonge vrouw, Annette Vallon. waaruit een dochter. Caroline werd geboren. Dat hij niet met Annette trouwde kwam doordat er oorlog uitbrak tussen Frankrijk en Enge land. terwijl hij thuis probeerde toe stemming voor zijn huwelijk te krijgen Is er een liefde tegen zoveel (twin tig) Jaar oorlog bestand? Words worth besloot na een gepaste tijd van tien jaar om met Mary Hutchin son te trouwen, maar voor hij ln het huwelijk trad reisde hij tijdens een korte wapenstilstand naar Calais om Annette als eerste van zijn ver loving op de hoogte te stellen en waarschijnlijk om een financiële re geling voor haar te treffen. Hij zag bij die gelegenheid voor het eerst zijn dochter Geen wrok Achttien Jaar later, tijdens een ron dreis door Europa, arrangeerde hij een ontmoeting met Annette in het Louvre, waar Mary kennis maakte met de vroegere geliefde van haar man, Het was een zeer formele zaak. Zijn dochter Caroline was toen ge trouwd en had twee dochtertjes. Wordsworth's eerste kleinkinderen. Hij werd op het geboortebewijs als grootvader van moeders kant ver meld en Caroline sprak hem aan met vader. Hij had haar sinds haar huwelijk een royale toelage gegeven. Wordsworth heeft zich nooit voor zijn Franse familie geschaamd en Annette en Caroline hielden veel van hem en koesterden geen enkele wrok Het is onbegrijpelijk, dat de affaire ondanks die openheid pas 130 Jaar later echt aan het licht kwam toen werden in een Frans archief brieven gevonden, die An nette tijdens de oorlog aan William had geschreven, De meeste waren door de Franse politie ln beslag genomen, omdat ze aan „de vijand" geadresseerd waren. Onlangs zijn er opnieuw, door een postzegelhandelaar, brieven, nu van Wordsworth aan zijn vrouw, ontdekt. Wie weet komen ze er ein delijk achter, hoe dat nou precies met hem en Mary en Dorothy zat Hoewel Wordsworth ais een soort leidraad door Davies' boek heen loopt, gaat hij aan de andere dich ters niet voorbij. Southey bv die verreweg het hardst van allemaal heeft gewerkt, omdat hij een dozijn familieleden moest onderhouden «zoals Wordsworth hardop dichtte terwijl hij wandelde, las Southey een boek om geen tijd verloren te laten gaan). Zijn complete werk om vat zo'n honderd van de meest uit eenlopende boeken U denkt dat u nooit iets van hem hebt gelezen, maar u kent toch zeker het sprookje van Goudhaartje (of Goudlokje) en de drie beren? Ontmoetingen Maar Davies heeft ook heel wat uitzonderlijke mensen van onze tijd in het Lake District ontmoet Mr A.. Wainwright bv.. die toen hij 45 was besloot om alle bergen in dat gebied te beklimmen en notities en teke ningen van alle routes te maken. Dat betekende, dat hij zo ongeveer 200 tochten moest ondernemen Hij deed daar. in zijn vrije tijd. dertien jaar over. Gewoon voor zijn plezier, om alle herinneringen eraan op schrift te hebben als hij oud'zou zijn. Maar al klimmende werd hij zo vaak aangeklampt door mensen, die hem de weg vroegen, dat hij op de gedachte kwam, dat anderen misschien ook Iets aan zijn aanteke ningen konden hebben. Dat was het begin van meer dan een half mil joen exemplaren, die nu van zijn gidsjes zijn verkocht Hij heeft elke pagina van zijn zeven boekjes met de hand geschreven en getekend, de pagina wordt gefotografeerd en het eindresultaat lijkt precies op een gravure In gidsje nr 1 zegt hij, dat hij het niet heeft gemaakt orn geld te ver dienen, in gidsje 7 zegt hij. dat hij er een kapitaal mee heeft verdiend, maar dat hij dat geld niet wil heb ben „Je wilt toch zeker niet met geld beloond worden voor liefdes brieven" Van de opbrengst gaat hij een boerderij met bijbehorend land kopen en daar een tehuis voor zwerfdieren van maken „Ik heb meer medelijden met dieren dan met mensen Ik ben teleurgesteld in het mensdom na de invoering van myxomatosis, legbatterijen en vivl sectie Tenslotte Jos Naylor. die schapen houdt en daarnaast kampioen „feil running" is Dat betekent, dat hij in een 24 uur race tegen 72 bergtoppen hoger dan 2000 voet 650 meter» op rent. een afstand van ongeveer 290 kilometer aflegt en alles bij el kaar 130 kilometer klimt En daar voor nachten op zijn boerderij moet doorwerken om zich aan die sport te kunnen wijden. Geen wonder, dat. Je dit boek van Hunter Davies ademloos leest (uitg, Weidenfeld and Nicholson. •6.95

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9