apan blijft amenwerken et Moskou andhi's terugkeer verbijstert ook India zelf 'V-raad moet Iran straffen' Verzet Afghanistan vraagt Egypte steun uandhi kan grondwet veranderen Partijen in Ulster lijken onverzoenbaar Egypte noemt Begin star inzake Jeruzalem —Mugabe beklaagt lich bij Thatcher Nog steeds in de kou Amerika komt met voorstellen Amnesty begint campagne tegen doodstraf Nucleair verdrag Irak en Brazilië Mogelijk extra zitting VN over Afghanistan Satellietstation van VS voor China WOENSDAG 9 JANUARI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 'OKIO, WASHINGTON (AFP. Reuter, UPI) Japan blijft conomisch samenwerken met de Sowjet-Unle, ondanks druk an de Verenigde Staten de verhouding wat minder innig te aken. Washington zelf heeft nieuwe stappen genomen tegen loskou. naar aanleiding van de Russische inval in Afgha- n; iren ng ot ew<_ laaivfiinisi n-ééi in di jpini >laat- ;trek- Iels te n de een voor film- te het Dit dat edie- wan- deze listan. apan wil de verdere ontwikkelingen fwachten, voordat het besluiten eemt over de economische samen- Tking met de Sowjet-Unie, aldus iter van buitenlandse zaken Sa- Okita. Japan zocht de laatste een voorzichtige toenadering het Kremlin, ook al In een poging ïeeft ning nge- lij twee derde meerderheid IEW DELHI (AFP. AP. Reuter. DPA) Alles wees er gisteravond op dat de van Indira Gandhi een weede derde meerderheid zou beha- !n in het Indiase parlement, dat 544 etels telt. Dat betekent dat zij even- aeel op eigen houtje de grondwet )u kunnen wijzigen, wat in opposi- ekringen nogal wat angst teweeg Jrengt. Gevreesd wordt dat mevrouw "^Tfcandhi opnieuw zal proberen alle het macht aan zic^ trekken. net als tijdens haar vorige premierschap, en haar omstreden zoon Sanjay naar vo- zal schuiven. Zowel Indira als de vier eilanden van de Koerillen- groep terug te krijgen, die tot Japan behoren maar sinds de tweede we reldoorlog door de Sowjet-Unle bezet zijn. Bovendien heeft Japan grote econo mische belangen in de Sowjet-Unle. Het heeft voor honderden miljoenen geïnvesteerd in projecten in Siberië, waarvan de uitvoering al in volle gang is. met name in de kolenwin- ning. Op het ogenblik bestaan tevens plannen voor de bouw van een pa pierfabriek. de uitbreiding van de Si berische haven Nakhodka door Ja pan en de uitvoering van een bos bouwproject. Japan is de tweede niet- communistische handelspartner van de Sowjet-Unie. Japan heeft wel toegezegd dat de hulp aan Afghanistan beëindigd zal worden, en dat het bezoek van een Russische parlementaire delegatie aan Japan zal worden uitgesteld. Ja pan had Afghanistan voor 6 miljoen gulden aan ontwikkelingshulp toege zegd. voor mechanisering van de landbouw Tweede maal van ieuw] •rug- aios- teeg nde- r 45 het haar om: ren zal lanjay Gandhi hebben in hun kies- llstricten met grote meerderheid ge- nonnen. Eerwacht wordt dat mevrouw Gan- hi morgen gevraagd zal worden een den- ieuwe regering te vormen. Zij heeft ezegd dat het aanpakken van de fC°nomische problemen voorop .n is taat. maar zei niet wat haar precies oor ogen staat. Verder bepleitte me- Touw Gandhi versterking van recht orde 111 India. Johannesburg (Reuter) Ro bert Mugabe, een van de twee leiders van het patriottisch front, heeft in een brief aan de Britse premier That cher geklaagd over inbreuken op de iRliodesische vredesovereenkomst. Mugabe noemt de aanwezigheid van luidafrikaanse troepen en het ge- uik door de interim-gouverneur 1 Soames van Rhodesische rege- jstroepen in strijd met de akkoor- 3L Hij eist de terugtrekking van alle iiitenlandse troepen uit Rhodesië en »emt de aanwezigheid van Zuidafri- mse legereenheden een schending de overeenkomst. Voor de tweede maal binnen een maand komen voor Japan eigenbe lang en het bondgenootschap met de Verenigde 8taten op gespannen voet, aldus waarnemers ln Tokio. In de cember kocht Japan grote hoeveelhe den olie uit Iran. op de vrije markt nadat dat land niet langer leverde aan de Verenigde Staten in verband met de bezetting van de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad Teheran. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance beschul digde Japan toen van „ongevoelig heid" en „dubbelzinnigheid". Pas daarna drong Japan, dat voor de olie- voorziening helemaal op het buiten land is aangewezen, aan op vrijlating van de gegijzelden in de ambassade en zegde het toe geen Iraanse olie te kopen op de vrije markt. De VS zijn gisteren verder gegaan met uitvoering geven aan tegen de Sowjet-Unie gerichte maatregelen die vrijdag werden aangekondigd. Ze ventien Russische diplomaten moe ten het land verlaten, terwijl zeven Amerikaanse diplomaten uit de Sow jet-Unie zullen worden teruggetrok ken. (Het nieuwe consulaat in Kiev gaat voorlopig niet open). Daarnaast is het aantal vluchten van de Russi sche maatschappij Aeroflot beperkt; er mag geen derde retourvlucht per week worden gemaakt. Ten slotte zijn extra schepen van de kustwacht op weg naar de Bering-zee. om er op toe te zien dat Russische schepen niet vissen in Amerikaanse wateren. BELFAST (Reuter, AFP) Katholieken en protestanten lijken onverzoen baar op de onderhandelingsconferentie in Belfast over de toekomst van Noord-Ierland. De door katholieken gedomineerde Sociaal-Democratische Arbeiderspartij (SDLP) heeft tijdens de bijeenkomst van gisteren gezegd dat een toekomstige regering voor Noord-Ierland moet bestaan uit protestanten, katholieken, Britse vertegenwoordigers en Ierse vertegenwoordigers. SDLP-leider John Hume eiste Intrekking van de Britse belofte dat Noord-Ierland net zo lang deel zal uitmaken van het Verenigd Koninkrijk als de protestantse meerder heid in dit gebied wenst. Ook vroeg Hume van de Ierse regering duidelijk te maken wat haar standpunt in deze kwestie is. De militante protestantse leider dominee Ian Paisley bleef echter eisen dat de protestantse meerderheid bepaalt wat er in Noord-Ierland gebeurt. Hij sloot op voorhand iedere discussie over mogelijke banden met de regering in Dublin uit. Voor de katholieken betekent dat dit er slechts een oplossing voor het bloedige conflict te vinden is „door gezamenlijke actie van Ierland en Engeland", aldus Hume. Het was gisteren de tweede dag van de vredesbespre kingen. die>op initiatief van de regering in Londen plaatsvinden. Vier maanden na de aard beving in het bergachtige gebied Valnerina in Italië hebben duizende bewoners nog steeds geen nieuw on derkomen. De Italiaanse regering is begonnen met het zenden van geprefabri ceerde woningen. Door de trage verzending van deze woningen zijn vele bewo ners in hun geïmproviseer de onderkomens overval len door de sneeuw. NEW YORK. TEHERAN (AP, Reuter, AFP) De Verenigde Staten zullen nog deze week de Veiligheidsraad een pakket voorstellen voor sancties tegen Iran voorleggen. Volgens waarne mers maakt een dergelijk voorstel tot een boycot van Iran op dit moment een goede kans in de Veiligheidsraad. De Amerikaanse voorstellen, waar van de inhoud nog niet bekend zijn gemaakt, zijn het gevolg van de Iraanse weigering tegemoet te komen aan de resolutie van de Veiligheids raad. waarin de vrijlating van de vijf tig Amerikaanse gijzelaars wordt ge- eist. In die resolutie werd gezegd dat die vrijlating vóór 7 januari had moe ten plaatsvinden. Volgens Kurt Wald- heim. secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, heeft de Iraanse rege ring gezegd zich niets van die sanc ties aan te zullen trekken. Waldheim bracht onlangs een kort bezoek aan Iran. Volgens een Amerikaans televisiesta tion heeft Waldheim tijdens dit be zoek in het geheim gesproken met Bruce Lalngen, de Amerikaanse top diplomaat die sinds het begin van de gijzeling in Teheran zijn toevlucht heeft gezocht in het Iraanse ministe rie van buitenlandse zaken. Dit be zoek zou zijn geregeld door de Iraan se minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh, die eerder weigerde de Amerikaanse diplomaat uit te leve ren aan de bezetters van de ambassa de. Deze hadden hierom gevraagd, omdat zij Laingen wilden verhoren over Amerikaanse spionageactivltei- ten. Ghotbzadeh heeft de zaak nu verwezen naar ayatollah Khomeini, die echter enige weken absolute rust wilhouden en alle afspraken heeft af gezegd. Martelingen WASHINGTON. BONN (AFP. DPA) Amnesty Internatio nal begint vandaag een inter nationale campagne tegen de doodstraf. Alle lidstaten van de Verenigde Naties wordt ge vraagd „stappen te doen die nodig zijn om onmiddellijk en onvoorwaardelijk de dood straf af te schaffen". De cam pagne wordt met name gericht op de Verenigde Staten, Ja pan, Irak, Zuid-Afrika en de Sowjet-Unie. In Zuid-Afrika zijn volgens de gegevens van Amnesty de eerste tien maan den van vorig jaar 125 mensen terechtgesteld. In de VS wach ten meer dan 550 ter dood ver oordeelden op uitvoering van het vonnis. Volgens de Amerikaanse orga nisatie Ireedom House leeft 37 procent van de wereldbevol king (1,6 miljard* mensen) in landen waar de burgerlijke vrijheden worden gerespec teerd. Het gaat om West-Euro pa, Noord-Amerika, Costa Rica, Colombia, Ecuador, Ve nezuela. Suriname. India, Ja pan, Australië, Nieuw-Zee- land. In Afrika kunnen vol gens Freedom House slechts drie landen als „vrij" worden beschouwd: Botswana, Boven- Volta en Nigeria, 41,7 procent van de wereldbewoners leeft in landen, waar vrijheden, al dus Freedom House, worden geschonden. In de overige lan den bestaat een gedeeltelijke vrijheid. Als voorbeeld van die laatste groep gelden enige Zuidamerikaanse, Oostafri- kaanse en Noordamerikaanse staten. In Oost-Europa, zegt Freedom House, kan Polen als enig land tot op zekere hoogte als vrij worden beschouwd. De Iraanse ambassade in Brussel heeft een rapport gepubliceerd over martelingen in Iraanse gevangenis sen tijdens het bewind van de sjah. Dit rapport zou reeds in 1977 zijn opgesteld door het Internationale Rode Kruis, dat 18 gevangenissen bezocht. Het Rode Kruis in Genève heeft het bestaan van een dergelijk rapport bevestigd. De waarnemers kwamen destijds tot de conclusie dat 95 procent van de ondervraagde ge vangenen werd gemarteld. De verdre ven sjah heeft zich bereid verklaard zich in een televisiegesprek met Da vid Frost te verantwoorden voor zijn bewind. Gewapende opstandelingen in Iran hebben een kolone met 120 man van de Iraanse gendarmerie tegengehou den en ontwapend. De overval ge schiedde niet ver van het Koerdische bolwerk Mahabad. op 64 km van de Iraanse grens met Irak. Hierbij vielen vier doden. In de heilige stad Qom. waar de hoofdkwartieren van de religieuze lei der van Iran, Khomeini, zijn geves tigd, onderzochten leden van de revo lutionaire garde aan de vooravond van een nationale dag van rouw elke „verdacht uitziende auto" die de stad naderde. BRASILIA (AP) Brazilië gaat Irak uranium leveren, in ruil voor nucleai re technologie. Het akkoord, dat gis teren bekend werd gemaakt, spreekt van een volledige samenwerking tus sen de twee landen op het gebied van vreedzaam gebruik van kernenergie. Brazilië zal zowel onbewerkt als ver rijkt uranumium leveren voor kernre actoren van Irak en andere Arabische landen. De ln de twee landen reeds aanwezige kennis voor de constructie van kernreactoren zal worden uitge wisseld, Brazilië heeft zijn kennis op het gebied van de kernwapens van Duitsland, waarmee het in 1975 een verdrag sloot. De Verenigde Staten heben dit verdrag altijd sterk aange vallen. omdat Brazilië door de bouw van een fabriek voor de verrijking van uranium in principe in staat zou zijn kernwapens te produceren Bra zilië heeft altijd ontkend plannen in die richting te hebben CAIRO. KABOEL (AP. AFP. Reuter. UPI) Een Afghaanse guerrillaleider heeft Egypte om militaire steun gevraagd voor de strijd tegen de Russische troepen in zijn land. Zia Khan Nassri voerde gesprekken met naaste medewerkers van presi dent Sadat. en vertrok daarna voor overleg naar Saoedl-Arablë De Egyp tische minister van defensie. Kamal. had al eerder laten weten dat Egypte bereid ls wapens aan het Afghaanse volk te zenden. ..om de Russische agressie te weerstaan" Alle Arabische landen, met uitzonde ring van Zuld-Jemen en Syrië, heb ben de Russische inval in Afghanis tan ln meer of minder sterke bewoor dingen veroordeeld. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft de kritiek overigens „reactionair en schijnheilig" genoemd. In een verkla ring van het dagelijks bestuur van de PLO wordt gezegd dat de Russische stap een grote steun ls voor alle revo lutionaire krachten, die zich verzet ten tegen de uitgebreide Amerikaan se aanwezigheid in het Midden-Oos ten Verloop strijd Wat betreft het verloop van de strijd in Afghanistan spreken de berichten elkaar tegen. Enerzijds wordt gemeld dat de guerrillastrijders terrein win nen. anderzijds zijn er berichten over een verder versterking van de Russi sche greep op stad en platteland De Russen hebben ln leder geval de be langrijke steden en hoofdwegen on der controle, maar op het platteland is sprake van een golfbeweging, zo lijkt het. Overdag ls dat grotendeels in handen van de Russische militai ren. maar 's nachts komen de guerril lastrijders uit de bergen, en voeren zij acties uit. Overdag keren zij terug naar hun schuilplaatsen, waar de Russische tanks niet kunnen komen In de Afghaanse hoofdstad Kaboel zijn verscheidene gevallen bekend van onthoofding van Russische mili tairen door Afghaanse verzetslieden. Ondanks de aangekondigde algehele amnestie gaan de terechtstellingen van politieke gevangen in Kaboel door, zo weten buitenlandse diploma ten daar te vertellen. Officieel worden deze berichten ontkend De regering van Babrak Karmal heeft verklaard dat tot dusver alleen de afgezette president Hafizullah Amin is terecht gesteld. ASWAN (Reuter, AFP. AP) De Egyptische vice-premier Hassan Touhamey heeft een felle aanval gedaan op de starre houding van de Israëlische premier Begin inzake de toekomst van Jeruzalem. „Ik heb al mijn vertrouwen verloren in de regering van Begin." aldus de vice-premier in een gesprek met een Israëlische krant. „Deze regering ls niet bereid werkelijk op vrede aan te sturen." Het topoverleg tussen Begin en de Egyptische president Sadat in Aswan is in verband met de situatie in Iran en Afghanistan met een dag ver lengd. Volgens Israëlische woord voerders hebben de twee staatshoof den „vooruitgang geboekt" bij hun besprekingen. Over de inhoud van het overleg ia verder weinig bekend gemaakt. Aan genomen wordt dat vrijwel alleen ls gesproken over algemene problemen in het Midden-Oosten en ln Noord- Afrika en dat problemen tussen Is raël en Egypte onderling nog niet aan 'bod zijn geweest. Journalisten zagen gisteren hoe Sadat en Begin zich langdurig bogen over een grote land kaart van het Midden- en Verre Oos ten. Een groot deel van de besprekin gen vond plaats in de open lucht, aan de oever van de Nijl. Volgens waarne mers hebben de toestand ln Iran en de Russische Inmenging in Afghanis tan een gunstige invloed op de ver houding tussen Israël en Egypte. Naar verwachting zal morgen, tijdens de laatste bijeenkomst, gesproken worden over de uitwerking van het vredesakkoord tussen Egypte en Is raël. Voor eind mei moet er overeen stemming zijn bereikt over een vorm van autonomie voor de Paiestijnen. De afgelopen acht maanden van on derhandelen heeft Egypte, gesteund door de Verenigde Staten, weinig consessies op dit gebied los kunnen krijgen van Israël. Een belangrijk strijdpunt is de positie van Jeruza lem. dat volgens Sadat onderdeel zal moeten zijn van een plan voor Pales tijnse autonomie. Arrestaties De Israëlische militaire autoriteiten hebben een tiental arrestaties ver richt in de bezette stad Gaza. nadat islamitische extremisten voor naar -schatting een miljoen gulden schade hadden aangericht. Een militaire woordvoerder zei dat zo n driehon derd islamitische jongeren de straat opgingen, het gebouw van de Rode Halve Maan en een restaurant in brand staken en de ruiten en de voor raden van een drankwinkel ver nielden. Volgens inwoners schreeuwden de be togers „Allah ls groot" en „na morgen geen communisten hier". Het inci dent zou zijn ontstaan na spanningen in Gaza tussen islamitische extremis ten en niet-gelovige inwoners, naar aanleiding van voorstellen tot vesti ging van een niet-islamltische univer siteit in de strook van Gaza. Ook is er verzet tegen het domineren van link se figuren ln de leiding van de Rode Halve Maan. aldus waarnemers. NEW YORK (AFP. Reuter) - Verte genwoordigers van zes niet-gebonden landen hebben van hun regeringen opdracht gekregen zich te beijveren voor het houden van een speciale zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties waarop de Afghaanse crisis moet worden be sproken. De betrokken staten zijn de Filippijnen. Jamaica. Bangladesj. Ni ger, Zambia en Tunesië. De woord voerder zei dat zij via de veiligheids raad om de bijeenkomst zouden vra gen. PEKINO «AFP, Reuteri China krijgt van de Verenigde Staten de beschikking over een station, dat sig nalen kan opvangen van Amerikaan se satellieten. De Amerikaanse minis ter van defensie Brown en de Chinese vice-premier Deng zijn het daarover in Peking eens geworden, volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie in Washington gaat het om gebruik voor vreedzame doeleinden, maar zijn ook militaire toepassingen mogelijk De satellieten geven mllch tingen over de landbouw (weersvoor spellingen en klimaatsverwachtingen in diverse lauden» en over mogelijke voorkomens van gas. olie en ertsen yan een medewerker EW DELHI Dat Indira Gandhi's Congrespartij zo'n overweldigende |)verwinning zou behalen is in India ingeslagen als een bom. Niemand ad dat verwacht. !en reden hiervoor kan de algehele econo- nische malaise zijn die het land teistert Er vini teerst grote droogte in vijf noordelijke deel- iwvf taten, twee andere hebben te lijden van 'ateroverlast. Dit is allemaal mogelijk ln istei *n land dat even groot is als Europa en dat at hpeer inwoners heeft dan Zuld-Amerika en ^rika te zamen. O ;ost evens is er een schrikbarend tekort aan ftergie, stijgen de suikerprijzen enorme en s er hier en daar zelfs gebrek aan zout. De Werkloosheid is en blijft een van de grootste >roblemen. In Bombay besturen academici t nijde tram. klacht n - )p het platteland van India, waar 550 mil- oen mensen tachtig procent van de |evolking wonen zijn de problemen het 'tst. Het inkomen per hoofd van de tevolking bedraagt daar nu omstreeks 160 Qjjgulden per jaar Het inkomen steeg in de jaren zeventig slechts weinig en als gevolg pan de inflatie bleef daar niet veel van over beweging. Toen de premier en Congresleid ster Gandhi ook nog door het hooggerech tshof veroordeeld werd wegens het misbrui ken van het staatsapparaat voor partij politieke doeleinden, riep zij in augustus 1975 de noodtoestand uit. Hierdoor werd zij in staat gesteld om haar politieke tegenstanders en zelfs leden van haar eigen partij en de coalitiepartner, de communistische partij van India, op te slui ten. Geschat wordt dat meer dan 80.000 personen zonder aanklacht zijn vastgehou den. Ook werd een strikte censuur op de massamedia van kracht De gezinsplanning werd in die dagen strikt uitgevoerd door Sanjay Gandhi, zoon van Indira; meer dan acht miljoen mensen zijn ln twee jaar tijd gedwongen gesteriliseerd. Sommige men sen werden zelfs meer dan eenmaal gesteri liseerd. Momenteel lopen er tegen hem nog enkele aanklachten voor verschillende wan daden. De processen tegen hem maar ook tegen Indira Gandhi zijn echter nog steeds niet afgesloten Congrespartij is sedert de onafhanke lijkheid onafgebroken tot 1977 aan de Wacht geweest, aanvankelijk onder leiding [an Jawaharlal Nehru en daarna onderzijn >chter Indira Gandhi In het midden van t jaren zeventig brokkelde deze machtspo sitie af En wat in 1974 begon als een anti- lorruptiebeweging onder de studenten, ffoeide in 1975 uit tot een nationale protest Verkiezingen Nog altijd is niet duidelijk waarom Indira Gandhi eind 1976 de noodtoestand beéin- digde en nieuwe verkiezingen uitschreef Heeft zij toen gedacht de oppositie uit te kunnen schakelen met steun van de kie zers? Of begon het ondergrondse verzet dergelijke massale vormen aan te nemen, dat er zich een staatsgevaarlijke situatie begon af te tekenen? Of was zij verkeerd voorgelicht door haar politieke adviseurs? Hoe dan ook, de verkiezingen werden zes maanden later een ramp voor haar. Alle oppositiepartijen sloten zich aaneen met maar een doel: weg met Indira. En tot veler verbazing kwamen zij als winnaars uit de bus. De Janata-regering die onder Moraji Desai werd gevormd wist echter niet tot een programma te komen dat door alle partijen gedragen werd en ln juli 1979 bezweek de coalitie, waarna werd besloten tot vervroeg de verkiezingen. Verkiezingen in wat wel de grootste demo cratie van de wereld genoemd wordt, vergen enorme inspanningen. Driehonderdzestig miljoen stemgerechtigden moesten worden geregistreerd. Deze kiezers wonen in zulk geografisch verschillende gebieden als het Himalayagebergte, de oerwouden aan de oostgrens, de woestijngebieden in het wes ten en de sloppenwijken van de grote ste den als Delhi. Calcutta. Bombay en Madras Alleen in Calcutta leven dan ook nog meer dan drie miljoen mensen op straat Groei India is een ontwikkelingsland als men let op het aandeel van de landbouw ln de totale industriële capaciteit Tegelijkertijd neemt India de negende plaats in op de wereld ranglijst van industriële mogendheden Zo behaalden de twee grootste multinationals van Indiase oorsprong. „Btrla en „Tata". elk een omzet van anderhalf miljard gulden in 1979 Daarnaast zijn allerlei andere mul tinationals in India actief, waaronder Phi lips-India en Hindu-Lever/Unilever Na een groei in 1978 van acht procent in de industriële capaciteit, wordt er voor 1979 slechts een toename van twee procent ver van de normale capaciteit. Dieselolie is slechts met mondjesmaat voorradig De arbeidsonrust is gestegen. In de eerste helft van 1978 gingen vijftien miljoen man dagen verloren en voor dezelfde periode in 1979 reeds 23 miljoen. Daarbij is nog niet gelet op de toename in het aantal stiptheidsacties Deze problemen hebben mede de inflatie aangewakkerd met twintig procent in de afgelopen «es maanden Ook de positie van de betalingsbalans is niet bepaald gunstig te noemen. Er bestaat al een tekort van 4.5 biljard gulden, en dit tekort zal in 1980 nog stijgen als gevolg van de noodzakelijke voedsellmporten en van de steeds hogere olieprijzen. Alleen de olie- importen omvatten al meer dan zestig pro cent van de handelsbalans iu De belangrijkste taak van de komende re gering wordt dan ook ongetwijfeld de strijd tegen de inflatie en tegen het tekort*op "dë betalingsbalans Indira Gandhi wacht De oorzaak hiervan is de afnemende vraag in binnen- en buitenland voor con sumptie- en kapitaalgoederen Er is sprake van een ernstig tekort aan energie, die de industriële bedrijvigheid ontwricht. De elektriciteitsvoorziening be draagt nu slechts twintig tot zestig procent Evenwicht Alsof al deze binnenlandse problemen niet al groot genoeg zijn. staat India ook nog voor de taak zich in evenwicht te houden ln een snel veranderend werelddeel In veel Aziatische landen is de onrust groot of neemt die toe Te denken is aan Afghanis tan. Pakistan. Laos. Vietnam De val van de sjah in Iran en de omwenteling in Kaboel hebben indirect hun weerslag op India Welke stappen de drie grote mogendheden. Amerika, Rusland en China, in de nabije toekomst gaan ondernemen, is niet te voor spellen. Wel zeker is. dat het strategische belang van India alleen»maar groter is ge worden. T India neemt een vitale positie ln tussen de Rode Zee en de Stille Oceaan. Maar ook de grens met China in het Himalayagebergte. ls. howel rustig op dit moment, van buiten gewoon grote betekenis. Wat de verstandhouding met het buurland Pakistan betreft, deze is sedert de onafhan kelijkheld ronduit slecht. Dit leidde al twee maal tot een oorlog De eerste in 1965 ln Kasjmir, de tweede in 1971 ln Oost-PakLs tan. het huidige Bangladesj Nog steeds leven er veel hindoes in Pakistan, zodat de islamitisering van dit land onder leiding van generaal Zla-oel Haq nog tot geweldda digheden lussen de twee bevolkingsgroe pen kan leiden Dit zal ongetwijfeld weer Invloed hebben op de zeventig miljoen moslems in India WriJylQg tussen hindoes en moslems nemen •<!e laatste tijd In India weer toe in aantal Bepaald ernstig waren de ongeregeldheden in Bangalore en Hyderabad Daarnaast bestaat er de vrees dot Pakistan dit jaar zijn eerste atoombom tot ontplof fing zal brengen Dit zal zeker leiden tot vergroting van de Indiase defensie-inspan ningen en tot nog meer waakzaamheid langs de Indiaas-Pakistaanse grens Hoe Indira Oandhi al deze problemen zal aanpakken, ls nog niet duidelijk Wel heeft zij zich op een toon van orde-en gezag uitge latenover haar plannen Voor de zevenhon derd miljoen Indiërs betekende dat niet ronder meer veel goeds Ons commentaar staat op pag. 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7