Albert Schweitzer: geen heilige n oerwoud, wel 'de grote dokter' De taxichauffeur krees lucht vaniNasivin Recht vluchtelingen beter beschermen óverleg met Rotterdam L~gst ongebruikelijk' Nieuw biografisch woordenboek is uit Hoger personeel wil algehele matiging langstelling neemt nog steeds toe ficier over dagvaarden slepers: and richt voor iinen schade aan Spoedig advies arbeid illegale buitenlanders Ni Stichting doet beroep op Kamer 'Ordedienst van Zuidmolukkers is geen weerkorps' 8 Hi BINNENLAND TROUW/KWARTET PRS 9 H 11 >r Jac Lelsz sel, irENTER Pieter de Vichy's standbeeld van Al- li Schweitzer, in de ene ■d de bijbel en in de andere tropenhelm, was onderge- tuwd toen we aankwamen Ie Brink in Deventer, waar Albert Schweitzer Cen- is gevestigd. Onderge- iuwd is niet de man zelf. zondag 5 september 1965 nige afstand van het zie- uis in Lambarene, waar vijftig jaar had gewerkt, de schoot der aarde werd ertrouwd in een eenvou- .e kist, die al een jaar klaar fcd naar eigen aanwijzin- I was gemaakt en bij de *rafenis bedekt was met 'eren van de wilde win- uit de tuin bij zijn huis in ibach (Elzas). Niet onder- ieeuwd is namelijk de ;enis aan hem, zijn werk, gedachtenwereld, zijn ilijke nalatenschap. e loop van 1980 bestaat de Stich- Albert Schweitzer Fonds in Ne- md 50 jaar. Het Albert Schweit- intrum, dat zich onder meer de eiding van zijn geestelijke na- lap ten doel stelt, is nog ihts aan zijn eerste lustrum toe instelling is gevestigd in het 1 van de doopsgezinde kerk te 'venter, en daar houdt ook de inter- tonale associatie „pour l'Oeuvre "Z Docteur Albert Schweitzer de ibaréné", zoals het officieel heet, icilie. Algemeen secretaris van s overkoepelende, wereldomvat- Je Schweitzer-organisatie is Ha- E. Robles. gelegenheid van het jubileum de Nederlandse tak van deze or- jsatie worden dit jaar meer activi- }n ontwikkeld dan gebruikelijk is. te beginnen, zullen maandag- Id 14 januari, de geboortedag van peitzer, in Deventer enige door hoeve (Den Haag) uitgegeven ge uten van hem worden gepresen- 1. „Eerbied voor het leven". Ilstukken uit zijn ethiek, samen- eld, vertaald en ingeleid door ds as Bouma, en een door dr Ulrich iwander verzorgde bundel r de titel „Straatburgse Preken", t nu toe in vele talen verschenen, 5 in het Hebreeuws, maar nog niet 'i Nederlands. Schweitzer heeft en 1898 en 1921 gehouden in de olaikerk te Straatsburg. Ze pre- al op zijn latere adagium lied voor het leven". Albert Schweitzer op hoge leeftijd daandacht" om maar eens een ger manisme te gebruiken in de laatste jaren voor zijn sterven na de laatste maaltijd te houden voor het zieken huispersoneel. Ze bestonden uit het zingen van een lied. het lezen van een paar regels uit de bijbel, een korte verklaring en het bidden van het Onze Vader, Meestal sprak Schweit zer onvoorbereid over een tekst, soms zeer kort, bij voorbeeld als de bijna negentigjarige man erg moe was van het werk, soms wat langer, maar 't zal zelden meer dan enkele minuten zijn geweest. Hij heeft pas op het laatst in de gaten gekregen dat een van zijn medewer kers, een jongeman, zijn toespraakjes stenografisch opnam. Er bestaan drie banden van, waarvan er zich één be vindt in Günsbach, één in Amerika bij zijn dochter Rhena en één in De venter. Uit dit materiaal zal een bre vier worden samengesteld. De te verwachten publikaties van Schweitzer zouden wel eens aanlei ding kunnen geven tot interessante discussies. Lang niet iedereen is het met hem eens, en dat zal ook straks niet het geval zijn. Maar er zullen ook velen zijn, die na nauwkeurige lezing anders tegen hem aankijken dan der tig, veertig jaar geleden. Of, en zoja, in hoeverre hij invloed uitgeoefend heeft op de zijn gemakshalve zo sa mengevatte moderne theologie valt moeilijk te zeggen. De titel van zijn proefschrift voor het doctoraat in de geneeskunde was op zijn minst op merkelijk: „Die psychiatrische Beur- teiling Jesu". Overigens weet men dat hij niet alleen promoveerde als arts maar ook als filosoof (Kant) en als predikant (over het avondmaals- probleem) en dat hij daarnaast vele ere-doctoraten verwierf. stein mag dan hebben geroepen „Ein delijk een groot mens in deze tragi sche eeuw", maar Barth noemde Schweitzer een problematische theo loog. Zij het dat hij toch wel eens het beste deel zou kunnen hebben geko zen, „en met hem al diegenen, die zonder enige theologische kennis ge probeerd hebben hier en daar won den te helen, hongerigen te spijzen, dorstigen te drinken te geven en ou derloze kinderen een thuis te bieden". Schweitzer, die in 1952 werd geëerd met de Nobelprijs voor de vrede, vraagt dat er wordt geleefd naar de regels van de Bergrede. In de wereld te zoeken naar het Godsrijk en zijn gerechtigheid. Want, heeft hij eens gezegd: „Een onpeilbaar diepe waar heid ligt er in het fantastische woord van Jezus: Zalig zijn de zachtmoedi- gen, want zij zullen de aarde erven." Belangstelling De heer Robles van het Albert Schweitzer Centrum in Deventer, die de man van Lambarene „een kritisch vrijzinnige" noemt, zegt dat de be langstelling voor hem nog steeds toe neemt. Het blijkt uit allerlei dingen. Het centrum heeft zich in enige jaren pijlsnel ontwikkeld. Van daaruit wor den allerlei activiteiten ondernomen, of gebundeld. Het centrum richt zich tot allerlei groepen, tegenwoordig vooral ook tot de jeugd. Ook in het kader van het jubileum van de Stich ting Albert Schweitzer Fonds wordt er. in 1980, zo het een en ander gedaan. In dat kader is ook opgenomen het derde Albert Schweitzer Orgelfesti val. Evenals vorige jaren bestaat daar ook ditmaal weer grote interesse voor, ook van het buitenland uit. Al leen orgelstudenten mogen eraan meedoen, dus afgestudeerden niet. Daarbij gaat het niet alleen om te kunst, maar ook om de ontmoeting, om het gesprek, om een uitwisseling van de gedachten over Schweitzer. Over de Bach-kenner, die tijdens zijn verlofperioden in Eruopa orgelbespe lingen gaf om gelden voor zijn zieken huis bijeen te krijgen, natuurlijk. Maar ook over de theoloog, de filo soof en de geneesheer. Le grand Doc teur, zoals ze in Lambarene zeiden, maar bepaald niet, zoals zijn dochter in lezingen meermalen opmerkte, een heilige in het oerwoud. Albert Schweitzers harmonium, waarop hij in de tropen zelfs moeilijke Bach-stukken instudeerde. Hier met de man die het orgeltje thans regelmatig onderhoudsbeurten geeft. =3>e ndandacht' >urg bereid wordt op het ogenblik er de uitgave van Schweitzers naamde „Abendandachten" Kok in Kampen). Deze zijn t eerder gepubliceerd. Eigenlijk dat ook helemaal niet zijn bedoe- Schweitzer placht zo'n „avon- Kritiek Er bestaat grote bewondering voor Schweitzer, maar er is ook ernstige kritiek geweest en niet alleen van theologische zijde. Daar wees dr J. M. van Veen op in een paperback, die in 1975 uitkwam bij Bosch en Keuning te Baam, toen het honderd jaar gele den was dat hij werd geboren. Ein- Harmonium Tijdens die Albert Schweitzer-festi vals wordt ook altijd wel een keer het harmonium bespeeld dat eens in het ziekenhuiscomplex in Lambarene heeft gestaan. Eigenlijk een orgeltje van yesterday, om met de titel van een gedichtenbundeltje van de hand van Rutger Kopland te spreken. Zoiets als de orgeltjes waarmee het Leger des Heils vroeger door de stra ten trok. Het orgeltje is van Engelse makelij („Westminster"). In Lambarene studeerde Schweitzer, die nog leerling is geweest van Widor, er de moeilijkste stukken mee in. Nadat het nog een tijdje in de kamer van zijn medewerksters Maria Lagen dijk had gestaan, is het naar Neder land gebracht. Er zaten nog dode spinnen, kakkerlakken en termieten in. De Deventer handelaar in muziek instrumenten J. de Kaste heeft belan geloos de zorg voor het onderhoud op zich genomen. Met piëteit voert hij elke reparatie uit. Hij heeft er een notitie in geplakt, die precies ver meldt hoe er mee moet worden omge gaan als hij er niet meer is. In Lambarene is een nieuw zieken huis in aanbouw. Het eerste deel is vorig jaar in gebruik genomen. De officiële opening van het geheel vindt, hoopt men, 14 januari 1981 plaats, op Schweitzers geboortedag. De vertrekken van Schweitzer liggen er nog vrijwel onberoerd, ze worden als museum in stand gehouden. Zo willen de mensen, die in Lambarene gaan kijken, de omgeving waar Schweitzer werkte, ook graag zien. De laatste jaren worden vanuit „De venter" speciale vliegreizen naar Lambarene georganiseerd tegen scherpe prijzen. Vorig jaar namen daar enige tientallen lieden aan deel uit zeven landen, Schweitzer-fans. Liever gezegd: mensen die zich door Schweitzer willen laten inspireren. Geen kwestie van een Schweitzer- cultus. Maar het blijft bij dit soort zaken in dat opzicht wel oppassen geblazen. Voor de rest krijgen de oude gebou- een onzer verslaggevers ITERDAM Volgens de Rotterdamse olficier van justi nevrouw mr A. G Korvinus zou het „hoogst ongebruike- zijn geweest als ze voorat overleg had gepleegd met de ieente Rotterdam over het dagvaarden van negen slepers I Smit Internationale. en werknemers van het Rot- ise sleepbedrijf moeten 29 ja- [i voor de rechtbank verschijnen s delicten, gepleegd tijdens de Inle staking van de Rotterdamse oslepers. Ex-stakingsleider Cor der Zande heeft de vijfhonderd ere van Smit Internationale opge ien die dag het werk neer te leg en massaal naar het gerechtsge- y te gaan om te demonstreren. lat Van der Zande eerder heeft eigd met het uitroepen van een fre slepersstaking die eind janua- »u moeten beginnen, wordt de m van de rechtszaak tegen de n slepers als ongelukkig be- fiwd. Gevreesd wordt dat het ac- nité van de havenslepers onder hg van Cor van der Zande deze :aak zal aangrijpen om de nog steeds voortdurende onrust onder de havenslepers aan te wakkeren. Volgens de Rotterdamse officier van justitie heeft het openbaar ministerie in dezen een eigen verantwoordelijk heid. „Het openbaar ministerie be paalt op welke dag een bepaalde zaak wordt behandeld. Het zou geheel te gen de voorschriften indruisen als daarover vooraf overleg zou worden gepleegd met de gemeente". Geweldpleging (ANP) Een felle brand heeft tl een radiozaak. een bijbehoren- trkplaats en garages en drie wo- en in de as gelegd. De schade pagt vele honderdduizenden gul- i Er deden zich ook enkele ont eigen voor. waardoor twee jdweermannen werden gewond ik vrouw gevonden IERE (ANP) In Almere (Flevo- i) is het lichaam gevonden van 50-jarige Inwoonster van Almere. tjjn geen aanwijzingen dat de iw door geweld om het leven is pmen. Volgens mr Korvinus zullen „allicht" de nodige maatregelen worden ge troffen om een ongestoorde rechts gang op 29 januari mogelijk te ma ken. Ze verwacht dat de zitting de hele dag in beslag zal nemen. Twee van de negen slepers wordt poging tot doodslag, subsidiair poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ten laste gelegd. Ze waren tij dens de recente staking ingereden op politie-agenten. De zeven anderen is openlijke geweldpleging, voorname lijk wederrechtelijke vrijheidsbero ving ten laste gelegd. Zij hadden werkwillige slepers aangevallen, be dreigd en opgesloten. Volgens een woordvoerder van de ge meente Rotterdam kan men „twisten over het al dan niet gelukkig kiezen van de datum van de rechtszaak. Maar de gemeente Rotterdam heeft hierover niets te zeggen Dat is zuiver een verantwoordelijkheid van jus titie" De directie van Smit Internationale zegt op de hoogte te zijn van „het dreigement" van Van der Zande een nieuwe staking uit te roepen, moge lijk op 29 januari. Vooralsnog ziet de directie echter geen aanleiding maat regelen te treffen. „We wachten rustig de 29ste af Wat kunnen we anders doen?" De Westduitse benzinetanker „Kom- "n bi 21" is gisteren gezonken nadat het Benzine tanker "n? w>>< ^co». Milhngen en Nijmegen, in aanvaring was gekomen met het Westduitse vrachtschip „Rododt 6". De „Kombi 21" was leeg op weg naar Rotterdam, de „Rododt 6" voer met een lading gezonken erts naar West-DuitsIand.Hij de aan varing, waarvan de oorzaak nog niet vaststaat, ontplofte de benzinetan ker en brandde uit. Twee beman ningsleden liepen daarbij brand wonden op. Op de foto de restanten van de benzi netanker kort voor het zinken. Van onze soc.econ. redactie DEN HAAG De Stichting va'n de Arbeid wil op korte termijn advies uitbrengen over de uitvoering van de wet Arbeid Buitenlandse Werkne mers Aanleiding zijn de problemen die door de invoering van de wet per 1 november jongstleden zijn onstaan met de illegale buitenlandse werkne mers. aldus de Stichting van de Ar beid (het overlegorgaan van de werk gevers en werknemerscentrales). De Stichting van de Arbeid heeft de minister Albeda van sociale zaken en de Ruiter van justitie en staatssecre taris Haars van justitie laten weten dat het advies op komst is Volgens de nieuwe wet is het de werk gever verboden zonder een tewerk stellingsvergunning van het ministe rie van sociale zaken buitenlandse werknemers in dienst te hebben. Overtreding van de wet kan de werk gevers op een maximum hechtenis van zes maanden of een boete van tienduizend gulden per illegale werk- nemr komen te staan Met deze straffen in het vooruitzicht hebben veel werkgevers zich de afge lopen maanden ijlings van hun illega le werknemers ontdaan De rechtelo ze positie en de jacht, die daarna op illegalen is ontketend, heeft de vak beweging. en met name het CNV. tot het besef gebracht dat er snel iets moet gebeuren Volgens de vakbeweging blijft de werkgever, die zich ontdoet van zijn illegale werknemers, op een gemak kelijke manier buiten schot, terwijl de illegalen zelf onevenredig zwaar worden getroffen door de nieuwe wet geving. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De historicus prof. dr. I. Schöffer heeft gisteren het eerste exemplaar van deel I van het biogra fisch woordenboek van Nederland (BWN) aangeboden aan minster Pais (onderwijs). Prof. Schöffer is voorzitter van de redactiecommissie van het BWN Het nieuwe biografische woorden boek is de opvolger van het „Nieuw Nederlands biografisch woordenboek", dat dateert van de periode tussen 1911 en 1937. Daar van zijn tien delen uitgekomen. Het oude boek beschreef uitslui tend biografieën van voor 1910 overleden mensen. Het nieuwe geeft inzicht in het leven van be kende Nederlanders die na 1910 zijn overleden. Een ander verschil is dat het nieuwe boek meer ru brieken bevat dan het oude. Reglement Minister Pais zei gisteren dat de minister van onderwijs en weten schappen nadrukkelijk geen ver antwoordelijkheid draagt voor de inhoud van het woordenboek. Ge schiedschrijving hoort het resul taat te zijn van vrij wetenschappe lijk onderzoek, aldus de bewinds man. die als voorbeeld het vorig jaar tot stand gekomen reglement voor het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie noemde. Daar in is vastgelegd dat het instituut zelf verantwoordelijk is voor de inhoud van het wetenschappelijk werk van de autéürs. Bij de totstandkoming van het Biografisch wootdenboek van Ne derland zijn zo'n 240 Nederlandse auteurs betrokken. Het boek be vat veertig rubrieken, variërend van wetenschap tot sport. De voorlopige oplage is 3500 ADVERTENTIE wen een bestemming ten gerieve van bejaarden, alleenstaanden, daklozen enz. In het ziekenhuis werken mo menteel nog vier Europese artsen en acht blanke verpleegsters. De rest bestaat uit Afrikaanse verpleegkun digen en andere inheemse medewer kers. Het is de bedoeling dat het ziekenhuis in de toekomst, maar dat duurt nog wel even, wat het personeel betreft, helemaal zwart wordt. Op het moment worden de kosten van het ziekenhuis voor een kwart door de regering van Gabon gedra gen. Uit het buitenland komt drie kwart. Voor dit jaar is dat anderhalf miljoen Zwitserse francs. Nederland behoort naar verhouding bij te dra gen. „Slechts" 25.000 gulden, een bij na te verwaarlozen bedrag in deze tijd. Hoewel Schweitzer populair is, moet er altijd nog hard aan getrok ken worden om het geld binnen te krijgen. Naar Lambarene gaat 95 pro cent van wat het fonds ontvangt. Voor de verspreiding van de geestelij ke nalatenschap is vijf procent be schikbaar. De heer Robles zou best eens naar een andere verdeelsleutel willen, bijvoorbeeld zeventig procent voor Gabon en dertig procent voor het uitdragen van Schweitzers ge dachten. Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of spray helpen u snel Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK 'Tot uiterste gaan bij loonoverleg' Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De Raad voor Middelbaar en Hoger personeel vindt dat regering, werkgevers en werknemers morgen tot het uiterste moeten gaan om elkaar te vinden in een alles omvat tend matiglngsbeleid. Voorzitter drs H. van der Schalie van de raad MHP zei gisteren op een bijeenkomst van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel in Utrecht dat dit betekent dat de vakbeweging haar looneisen moet laten vallen, dat de werkgevers de hier en daar wel aanwezige loon ruimte moeten gebruiken voor uit breiding van de werkgelegenheid en dat de overheid daar waar mogelijk haar uitgaven verder matigt en een strenger prijsbeleid gaat voeren. Een akkoord tussen overheid, werk gevers en werknemers dat inhoudt dat er wordt afgezien van een loons verhoging ook voor de groepen die minder verdienen dan 32.500 bruto per jaar verdient volgens Van der Schalie verre de voorkeur boven een door de overheid opgelegde maat regel. Dat het centraal overleg in december op een mislukking is uitgelopen schreef hij voor een deel toe aan de toenemende problemen van de vak beweging met haar achterban. „De topmannen van FNV en CNV zien echt wel in dat matiging dringend noodzakelijk is," aldus de MHP-voor- zitter, „maar de gebeurtenissen in de vleeswarenindustrie en de havens to nen aan dat die gedachte moeilijk te verkopen is nadat de loonkostenont wikkeling als oorzaak van veel van de huidige problemen jaren lang door de vakbeweging is gebagatelliseerd." Als het overleg morgen op niets uit loopt, voorziet Van der Schalie een eventuele loonmaatregel ten spijt een chaotische situatie. Na afloop van zo'n maatregel verwacht hij on gecoördineerde en hier en daar zelfs ongelimiteerde looneisen per bedrijfstak. „In de zuivel zijn al loo neisen op tafel gelegd die er niet om liegen." aldus de voorzitter van de Raad MHP. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Stichting vluchtelingenwerk Nederland (SVN) heeft een klemmend beroep gedaan op de Tweede Kamer om staatssecretaris Haars (justitie) te bewegen een procedure die de rechtszekerheid van asielzoekers waarborgt mogelijk te maken. Aanleiding is de uitspraak van de presi dent van de Haarlemse rechtbank in een kort geding dat twee Koerdische asielzoekers hadden aangespannen tegen de af wijzende beschikking op hun toelatingsverzoek en hun opslui ting. President mr H. van den Haak gelast te eergisteren, dat het tweetal onmid dellijk moest worden vrijgelaten en in ons land mag blijven totdat de Raad van State in hun beroepszaak uitspraak heeft gedaan. Het asielver zoek van de Koerden Buyuk Kaya en Kongul uit Turkije werd begin de cember door het ministerie van justi tie afgewezen. Zij hebben sindsdien vijf weken in de cellen van de konink lijke marechaussee in Badhoevedorp vastgezeten. De Stichting vluchtelingenwerk stuurde op 21 december een protest brief aan mevrouw Haars. waarin ge zegd werd dat hier sprake was van wederrechtelijke vrijheidsberoving Tevens werd erop gewezen, dat de gang van zaken in tegenspraak was met de verklaring van de Staatsscce- taris dat de asielprocedure geheel voldoet aan de normen die de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de VN in 1977 heeft aanbevolen. Gevaar De SVN wijst erop. dat deze aanbeve lingen niet reppen over detentie van asielzoekers. De president van de Haarlemse rechtbank bepaalde in zijn vonnis dat het tweetal in zuid oost Turkije wel degelijk gevaar loopt. De twee Koerden kwamen be gin december vla Syrië naar ons land. Zij vroegen om asiel omdat zij. naar zij vertelden, als leden van de Koerdi sche arbeiderspartij door de Turkse autoriteiten werden vervolgd. DEN HAAG (ANP) De Zuidmoluk- se ordedienst KBK kan niet worden beschouwd als een weerkorps, dat verboden is bij de wet op de weer korpsen -Dat valt op te maken uit de beslissing van de Hoge Raad. die het vonnis heeft veriiietigd van het Haag se gerechtshof, waarbij de KBK wel als een verboden weerkorps werd aangemerkt Dit zei if J A Manusama. president in ballingschap van de republiek der Zuid-Molukkrn RMS. gisteren De zaak kwam aan het rollen toen tegen de KBK in 19,78 proces-verbaal werd opgemaakt doordat de ordedienst in het openbaar optrad tijdens de her denking van de stichting van de RMS op 25 april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11