Brede schouders Een goed verstaander heeft meer woorden nodig De bestendigheid van het tijdelijke Zogezegd De kernwapendebatten zijn nog lang niet afgelopen Prognose voor de komende tien jaar VRIJDAG 4 JANUARI 1980 TROUWKWARTET door Okke Jager De nieuwe mode van de Jaren tachtig schrijft brede schouders voor Dat is maar niet de gril van een of andere ontwerper met veel invloed. Maar in de cultuurfilosofische commentaren bij dit verschijnsel worden al gauw vier zaken over het hoofd gezien. Ongetwijfeld kunnen brede schouders ons het gevoel geven dat wij sterker zijn. Een nieuw bedreigend decennium dient zich aan, maar wij kunnen onze schouders eronder zetten. Wij zetten ons schrap. Wij hebben de borst alvast natgemaakt. Onbewust wil de huidige mens de beeldspraak van Jesaja in een verwereldlijkte versie nabootsen: „Jongelingen worden moede en mat. maar wie de Here verwacht, putten nieuwe kracht: zij varen op met vleugelen als arenden." Vleugels suggeren kracht. Maar hier moeten vier nuanceringen aan worden toegevoegd. In de eerste plaats moeten wij bedenken dat er twéé manieren zijn om uit brede schouders nieuwe kracht te putten. Men kan zich massaal breed maken: de ene brede schouder naast de andere maakt het geheel des te breder. Maar men kan zich ook individueel breed maken: brede schouders houden de anderen op een afstand. De massale breedte vertoont Zich in militaire parades voor de heersende machten en in protest-optochten tegen diezelfde machten. Epauletten en spandoeken eisen dezelfde ruimte op. Aan beide kanten kan men er heilig van overtuigd zijn, dat men en bloc opkomt voor de enkeling. Maar dat is niet zo breed als het lang is. Spandoekdragers moeten een hoge borst opzetten, omdat zij zich verbeelden de verbeelding aan de macht te kunnen helpen. Maar in de lichaamsmythologie van totalitaire regimes heeft de borstkas onder brede schouders een andere functie. Zij is het antihoofd bij uitstek. De vis begint bij de kop te rotten, zei Poujade vaak. Zo wist hij de kleinburgerlijke minachting voor hersenen te stimuleren. De individuele breedte wil een eigen identiteit tegenover de buitenwereld onderstrepen. Wie het breed laat hangen, wil laten zien dat hij het breed heeft. Vermoedelijk is het vooral die behoefte waaraan de nieuwe mode royaal tegemoet komt. Er zit in brede schouders iets afwerends tegenover de anderen: ik wil mijn eigen gang gaan. De meubelmode past zich daarbij aan: een breed-omarmende zitbank bevredigt onze behoefte aan beslotenheid. Ook de architectuur komt ons individualisme te hulp: de open trap en de open keuken hebben afgedaan. De auto-industrie blijft niet achter: het nieuwe type waarbij de achterkant hoger is. doet mij denken aan een kat die een hoge rug opzet om indruk te maken op een tegenstander. Een auto met een hoge rug accentueert onze agressiviteit tegenover de overbevolking op de snelweg. Roland Barthes vergeleek de auto met een gotische kathedraal: een N. Jörg: Al te veel is in het beleid Jegens vreemdelingen bij officiële diensten sprake van „wat niet weet dat niet deert" (R.U.-Utrecht). A. F. M. Dekkers: Het dient psycho logen verboden te worden om ka rakterologische test af te nemen in opdracht van belanghebbende der den" (R.U.-Leiden). A. W. Musschenga: Met abstracte kunst heeft christelijke godsdienst gemeen dat ze zich beide slecht verdragen met een vulgair-materia- listische wereldbeschouwing (V.U. Amsterdam). schepping in de geest van de tijd, met hartstocht ontworpen door onbekende kunstenaars, voor een heel volk dat er een magisch object in ziet. meer als beeld te consumeren dan als gebruiksvoorwerp. Het ziet er naar uit dat de auto haar rol van statussymbool steeds meer afstaat aan jachten en motorboten. Als die ontwikkeling zich doorzet, zal misschien nog ooit eens het voorstel een kans maken om de meeste auto's in één standaardtype uit te voeren. Dat zou heel wat mensenlevens sparen. Als de auto niet meer een sociale status tot uitdrukking moet brengen, kunnen eindelijk zuinigheid en veiligheid het zwaarst gaan wegen. Taxi's zouden de voorlopers van de toekomstige auto moeten zijn: zij hebben vaak al dezelfde vorm en kleur. In Amerikaanse steden zijn ze felgeel of grasgroen: een goedkoop uiterlijk suggereert goedkope tarieven. Ook in onze steden zullen dit niet alleen bij taxi's de kleuren van de jaren tachtig zijn. Het bruin van de bielsenwijken zal wijken voor vrolijker tinten. De onverschilligheid voor de buitenwereld zal zich verhullen in het feestkleed van „verwen Jezelf" In de tweede plaats dient bedacht te worden dat de minachting van intellectuelen en kunstenaars voor wat zij afdoen als een primitieve behoefte aan geborgenheid, zélf primitief is. In dit opzicht begint de vis inderdaad te bederven bij de kop. Het getuigt van weinig inzicht, wanneer men doet alsof plótsellng in de hedendaagse vormgeving de innerlijke drang naar kracht en zekerheid de kop zou opsteken. Uiteindelijk wil alle vormgeving bescherming bieden tegen de chaos. De voorkeuren voor modern of antiek of beide tegelijk hebben een oersolide basis in de algemeen-menselijke behoefte aan een thuisfront van vertrouwdheid. Iets „mooi vinden" betekent meestal: iets herkennen. Wonen is wennen. Het verlangen naar geborgenheid is wezenlijk voor de mens. maar het kan (ook in de kerk en bij de omroep) op een infantiele óf op een volwassen manier bevredigd worden. In de derde plaats moeten wij ons niet op brede schouders verkijken door te vergeten, dat zij voor hetzelfde geld smal zouden kunnen zijn. Sinds vormgeven is gedegradeerd tot dateren (het produkt is een voertuig van tekens waaraan vooral het Jaar van ontstaan kan worden afgelezen), zit het vertrouwde in alles wat met de tijd meegaat. De behoefte aan het statische wordt nu door het dynamische bevredigd. Als de trendsetters smalle schouders zouden voorschrijven, zouden smalle schouders een gevoel van zekerheid geven. Als het infantiele in de mode is. voelt men zich er volwassen bij. In massa verkochte schrielheid doet degelijk aan. In de vierde plaats moeten wij niet te snel aan brede schouders aflezen dat de mens angstiger en agressiever wordt. Nadat ik met het oog op dit artikel urenlang gezocht had naar een bruikbare voorspelling over 1980, vond ik ten slotte een beschouwing van professor Blanchi uit 1975 over de stelling, dat blijkens de geschiedenis der laatste eeuwen de politieke en in haar voetspoor de criminele gewelddadigheid cyclisch verloopt, al kunnen de cycli doorkruist worden door ingrijpende gebeurtenissen zoals oorlogen die overigens zelf ook weer een cyclisch verloop hebben. De jaren 1945-1985 waren in Europa tamelijk rustig. Na 1985 nam het geweld toe, alsof het besmettelijk was Die vloed moet in 1980 afebben In 2010 valt een nieuwe golf te verwachten. Op het eerste gezicht doen zulke voorspellingen mij denken aan de verfijnde Belgenmop die onze Zuiderburen in de mond legt: regen in november, kerstmis in december. Maar belde voorspellingen werden door Bianchl redelijk betrouwbaar geacht. Wij zouden wel eens op de drempel van rustiger tijden kunnen staan. De stijlontwikkeling lijkt op wisselbaden: brede schouders In 1935, in 1950 en in 1980. Maar daarachter is de golfbeweging van het geweld en de kringloop van de criminaliteit, mede in stand gehouden door het laten uitkomen van de verwachtingen: als iedereen over een Tendenzwende naar rechts gaat praten, komt deze er vanzelf. Daarom moeten wij 1980 maar zien als de afsluiting van een cyclus die in 1985 begon. De tijd is rijp voor een massale en individuele afkeer van geweld. De behoefte aan ruimte en persoonlijke vrijheid, die wel moet toenemen naarmate het mysterie van de onvervangbare aanwezigheid steeds meer bedreigd wordt door de verstikkende anonieme massa, kan zich beter uiten in de mode en zelfs in het scheppen van een ruimtelijk omhulsel door het constante gedreun van het muzikaal esperanto van rock of pop (al kennen wij de psychologische effecten van deze inkapseling nog niet) dan in een blinde drang om in het rond te slaan en te vernietigen. Brede schouders zijn niet zo voor-één-uitleg-vatbaar als wij dachten; maar deze mode laat ons in elk geval iets ruimer ademhalen door Aalt van de Qllnd De kernwapendebatten zijn voorlopig geweest. Hopelijk gaat de discussie door Immers we zijn nog lang niet uitgepraat en zeker niet ultgeluisterd. Vooral aan het laatste ontbrak het. De argumenten, die onder het emotionele geweld verdwenen, moeten weer boven tafel komen. De wezenlijke zaken die In het partijpolitieke spel vergeten werden, moeten opnieuw ter discussie staan. Voor de duidelijkheid mijns Inziens hebben de tien CDA-dissidenten tot twee maal toe Juist gehandeld. De probleemstelling is helaas terugge bracht tot de vraag of Je het kabi net-Van Agt al dan niet liet zitten. Zoals altijd en overal proberen mensen, met name partijpolitici, de zaken te versimpelen Duidelijk heid wordt dan hetzelfde als een voud. Een truc waar velen Intuinen en waar partijpolitici gretig gebruik van maken. Het omgekeerde, een voud geeft duidelijkheid is wel waar, maar dat mag ons er niet toe verleiden om ingewikkelde proble- De enige overvloed die met zekerheid te voorspellen is door H. J. Neuman Vlak voordat het oude jaar ten einde liep heeft de Nederlandse ko lonel J. Tjassens enkele belang wekkende mededelingen gedaan aan het ANP, mededelingen die vervolgens in verscheidene kran ten zijn afgedrukt. Kolonel Tjas sens is van 25 februari tot 9 decem ber van het vorig jaar hoofd opera- tién geweest van de tijdelijke VN- vredesmacht in Libanon, UNIFIL. Zijn taak in het internationale hoofdkwartier in Nakoera is in middels overgenomen door kolonel Van Genuchten; zelf wordt kolonel Tjassens chef-staf van de vierde divisie in Harderwijk. v Het ANP heeft hij, na zijn terug keer uit het Midden-Oosten, deelgenoot gemaakt van een bij zondere zorg die overigens niet al leen bij hem leeft. Het verblijf in Libanon van het 44sie pantserin- fanteriebataljon daar komt het in feite op neer gaat ten koste van onze NAVO-oorlogstaak. Het bataljon zelf, dat overigens ter plaatse voortreffelijk functioneert, blijft verstoken van oefeningen in groter verband. De individuele vaardigheid en de ervaring van de militairen nemen weliswaar toe, maar het bataljon als zodanig kan het voorgeschreven oefenprogram ma ten behoeve van zijn NAVO- taak niet uitvoeren. Het is bij snel opkomende crises in Europa niet beschikbaar. En sterker nog: het moet, wat de eerste opleiding en uitzending van nieuwe Libanon- gangers betreft, zo zwaar op een andere eenheid (In dit geval op het 43ste pantserinfanteriebataljon In Assen) leunen, dat men kan zeggen dat de gevechtskracht van Neder land al met bijna anderhalf batal jon is verminderd. Vandaar dat, aldus de mededelingen van kolonel Tjassens, de landmachtstaf deze kwestie diepgaand bestudeert. We mogen aannemen dat de Neder landse regering, toen zij een jaar geleden besloot op het verzoek van de secretaris-generaal van de VN in te gaan, dit aspect van de zaak mede in haar overwegingen heeft betrokken. Kennelijk heeft zij ge oordeeld dat, gezien de internatio nale situatie die betrekkelijk rus tig was, de uitzending van een ba taljon naar Libanon toelaatbaar was. Overleg met de NAVO was niet nodig; een loutere kennisge ving aan het geallieerde opperbe vel in Casteau was voldoende. Van een nadelige invloed op het mobili- satie-systeen was, zo zal men heb ben overwogen, nauwelijks sprake. Immers, dit systeem berust o.m. op de beschikbaarheid van voldoende geoefende verlofgangers om de be nodigde RIM-eenheden te vullen. En in wezen zijn de verlofgangers van tien andere parate pantserin- fanteriebataljons beschikbaar voor in totaal vier RIM-bataljons. De Libanongangers van het 44ste pantserinfanteriebataljon worden dan na hun diensttijd bestemd voor beveiligingscompagnieën, de territoriale sector dus. De afwezigheid van een paraat ba taljon (een elfde van het parate deel van het Eerste Legerkorps) uit het NAVO-gebeid werd niet als een groot bezwaar gezien, omdat de hele operatie per slot van rekening een tijdelijk karakter droeg. Maar, zoals kolonel Tjassens in zijn ge sprek met het ANP ook al opmerk te, van een aflossing van het Neder landse Libanon-detachement is op korte termijn geen sprake. Het VN- commando zal zo'n gepantserde eenheid het beste wat ooit onder de blauwe banieren van de volke renorganisatie is geplaatst slechts node laten gaan. Het UNI- FIL-mandaat is zopas weer ver lengd tot medio juni a.s. En werke lijke vooruitgang in de richting van een politieke oplossing voor Zuid-Libanon is tot dusver niet ge boekt. Met geen mogelijkheid valt aan te geven, op welk tijdstip de taak van UNIFIL zal aflopen. Op nieuw wordt het oude gezegde be waarheid dat in het militaire leven niets zo bestendig is als het tijde lijke. Vandaar waarschijnlijk dat de landmachtstaf zich afvraagt, of het niet mogelijk is de Libanongangers ergens anders in Nederland op te lelden en het 43ste pantserinfante riebataljon in Assen hier voortaan buiten te laten. Maar ook dan zal nog geen oplossing zijn gevonden voor wat in wezen de structurele afwezigheid uit het NAVO-gebled aan het worden is van het overgro te deel van een paraat infanterba taljon. In wezen zijn daar maar drie uitwegen voor. De meest drastische zou zijn dat Nederland de beschikbaarstelling van zijn contingent niet verlengt en zijn bataljon terughaalt. Maar niet alleen zouden aldus de VN in grote verlegenheid komen, het zou ook Nederland niet meevallen een sluitend en klemmend betoog op te bouwen, waaruit blijkt dat de bin nen- of buitenlandse omstandighe den zich in een jaar tijds grondig hebben gewijzigd of dat zich een calamiteit heeft voorgedaan. men tot simpele vragen te herlei den. We zouden daarmee zowel het kabinet als de oppositie te veel eer geven. De bewapeningswedloop is een pro ces en zeker geen éénmalig besluit; veeleer een reeks van beslissingen. De logica gebiedt te erkennen dat het omkeren van een zodanig pro ces (ons aller wens) eveneens als proces zal geschieden, of niet zal geschieden. Daarin is elke stap belangrijk. Maar de suggestie dat het nu voorgoed te laat is. wijs ik van de hand. In de Navo-top worden beslissingen geno men. In Nederland is de discussie nauwelijks op gang gekomen Juist degenen die keihard hebben ge werkt (het IKV bijv.) om in Neder land tot andere Inzichten te komen, nemen zichzelf en hun inspannin gen weinig serieus, wanneer ze nu net doen alsof alles verloren is en het CDA naar Amerlka's pijpen danst Te doen alsof een jaren voortgaand proces in een handom draai kan worden omgekeerd kan Juist diegenen in de kaart spelen, die de dan ontstane polarisatie aan wenden om de bewapeningwedloop voort te zetten. Principes hebben we niet om ze te koesteren, maar om er zoveel mogelijk van waar te ma ken! Geen kabinetscrisis op korte termijn om het gelijk aan je kant te krijgen, maar hetgeen in Brussel aarzelend begonnen is met kracht uitbouwen; dan zijn we op langere termijn principieel bezig. Niet In een oogwenk We spreken toch terecht van een militair-industrieel complex? Daar mee bedoelen we een wir war van relaties (politiek, industrieel, mili tair, enz.), met als gevolg een tel kens doorgaande bewapeningswed loop We overschatten de Invloed van Nederland wanneer we menen dat een ander kabinet dit complex wel in een oogwenk zou kunnen stopzetten en omkeren. Nog sterker, we zouden blind zijn wanneer we meenden dat een kabi netscrisis nu. nieuwe verkiezingep, met misschien een ander kabinet (en wie verzekert mij na „Afghani stan" en nog een paar krasse uit spraken van Breznjew geen omge keerd proces voor wat betreft de ontwapening in Nederland?), de zaak waarom het gaat, beter zouden dienen, dan, waar nodig, voortgaan de druk op het huidige kabinet Let wel: Ik beweer niet een onge schokt vertrouwen in dit kabinet te hebben, (daarover straks), maar de Het CDA zaak waarom het gaat. gebiedt een voortgaand proces tot ontwapening in NAVO-verband te verkiezen bo ven het stilzetten van dit proces, door in Nederland zogenaamde (partij-(politieke duidelijkheid te scheppen. minister-president daarentegen met twee tongen spreekt (en vooral zwijgt!), dan hebben we twee moge lijkheden; of hij is geen goede mi nister-president. of hij is minister president van een te zwakke coa litie. Binnen de NAVO zijn voor het eerst kritische geluiden vertolkt ten aan zien van de bewapeningswedloop. Die kritische geluiden zijn waarde vol en worden gewaardeerd, maar ze zullen uitgebouwd moeten wor den tot kritische daden in groter vèrband Dfit is de reden dat de tien, c.q. de negenenveertig de tweede keer juist handelden Maar dit doet niets al van de kritiek op de mistige en partij-politieke vertoning In Ne derland. ook door het kabinet. De oppositie Ik meen dat de oppositie het nog bonter heeft gemaakt. Ook dat is een reden om niet naast de opposi tie te gaan staan. Wat hebben Ter louw en Den Uyl in Europees ver band gedaan om de tendens tot vernieuwing van de kernwapens om te buigen? Terlouw kunnen we dat minder kwalijk nemen, want D'66 is een Nederlandse aangelegenheid met nauwelijks raakvlakken in Euro pees of NAVO-verband. Echter zo hoog van de toren blazen, nadat een congres de T)'66-fractie op die toren zette, is evenzeer twijfelachtig. Dan de Partij van de Arbeid. Hoe denken de andere socialistische partijen in Europa over ontwape ningsvraagstukken? Wat heeft Den Uyl er aan gedaan? In plaats dat ook hij Europa afreisde om de zaak te dienen, was hij in Nederland be zig zijn eigen partijpolitieke zaakje te dienen! Mocht Den Uyl wel op reis zijn geweest, dan heeft hij niets meer bereikt dan Van Agt. Ik kan niet begrijpen dat dit aspect zo on derbelicht is geworden De regering- Van Agt heeft tenminste gepro beerd iets te bereiken; de oppositie- Den Uyl schijnt er slechts op uit te zijn geweest zelf in het regeringsza del te komen. Moties van deze oppo sitie konden niet gesteund worden. Daarbij komt het merkwaardige feit dat de PvdA In het debat de WD'er Ploeg (hoe zwak) rneer ge lijk gaf dan de CDA'er Lubbers. Waarom met Lubbers niet de rege ring vastgepind op haar aarzelend „nee'*? Daarmee was de zaak waar het om ging wel gediend geweest. Tenslotte heeft Nederland met zijn „nee" de wereldpers gehaald Waar was de toenmalige regering-Den Uyl? Dat „partijgangers" dit spel wensen mee te spelen kan ik me voorstellen, maar het IKV en de kerken begeven zich op glad ijs wanneer ze partijpolitiek laten pre valeren boven de zaak zelf. Een tweede mogelijkheid sou zijn dat het Libanon-detachement niet wordt genomen uit het eerste Le gerkorps maar uit de territoriale sector. Het bezwaar dat daar ech ter aan vastzit is dat alle in Neder land beschikbare elf parate territo riale eenheden een specifieke taak hebben (bewaking, beveiliging). Als Nederland nieuwe, speciale eenheden in het leven zou roepen en dan is het maar helemaal de vraag of dat pantsereenheden zou den zijn dan zou dat vrij om vangrijke financiële consequenties hebben. Hetzelfde zou gelden als de derde uitweg wordt gekozen. Die houdt in dat Nederland het voorbeeld van de Scandinavische- landen en Finland volgt. Daar wordt het per soneel voor de speciale VN-eenhe- den op basis van vrijwilligheid ge worven onder degenen die hun ge wone diensttijd al achter de rug hebben. De vrijwilligers verbinden zich gedurende een periode van een of twee jaar „stand-by" te zijn. Ze kunnen op korte termijn worden opgeroepen voor VN-dienst in het buitenland (al of niet voorafgegaan door een korte opleiding) van zes of zeven maanden. Maar ook dit sys teem kost, zoals gezegd, extra geld. F.n bovendien vergt het een bijzon dere aanpassing van de burger maatschappij die voorzieningen moet treffen opdat jeugdige werk nemers die voor een goed doel een half jaar de wijde wereld intrek ken bij terugkeer hun oude banen op zich vinden wachten. Het kabinet Er is toch veel bereikt zeggen velen. Van Agt oogste lauweren met zijn reizen. Het hele gedoe van rondrei zende ministers heeft op mij echter weinig Indruk gemaakt. Toch werd kritiek van de zijde van het kabinet ai te vaak afgedaan met: „Wacht af. kijk eerst maar eens wat we in Brus sel bereiken". Ik moet constateren dat de NAVO- partners niet hebben ingestemd met het Nederlandse standpunt. Wat is dan in vredesnaam bereikt? Vanwaar die kouwe drukte? Het lijkt natuurlijk aardig om Van Agt met Carter op de buis te zien, maar wat stelt het ter zake voor, wanneer zo n overleg weinig of niets ople vert. of het zou moeten zijn dat Nederland nog in de NAVO mag blijven. Wij zijn toch ook dit jaar een trouw bondgenoot? We brengen Immers meer dan tien miljard voor defensie op en in de NAVO. En de NAVO staat er voor de democrati sche vrijheden te waarborgen. Het zou toch al te gek zijn wanneer we uit de NAVO werden gestoten, wanneer we een nieuw (verschrikke lijk) wapen niet wensen, maar overi gens wél loyaal mee willen doen Waar bleef in zo'n situatie de demo cratische vrijheid? Van Agt. Van der Klaauw en Schol ten zullen opnieuw op reis moeten, want de constatering op dit mo ment is slechts dat er contact is geweest. De resultaten moeten nog bewerkstelligd worden. Kamerdebat Dan het kamerdebat. Ieder heeft kunnen zien en horen hoe VVD en CDA van elkaar verschilden. In zo'n geval is het zoeken naar een aan vaardbaar compromis de aangewe zen weg; een coalitiekabinet heeft daaraan te werken. Wanneer een Binnen het CDA zijn de gemoede ren verontrust Soms op een merk waardige manier. Nemen we als voorbeeld mr. O. C van Dam die Bob Ooudzwaard een „ongevraagd advies" geeft. Van Dam erkent dat de spanning in het CDA-program zit. In Den Bosch heeft hij kunnen vaststellen dat het algemeen be stuur van het CDA inderdaad ver schillende inzichten constateerde en als geoorloofd beschouwde! Wel nu, dan hadden de tien het volste recht om voor de motle-Stemerdlnk te stemmen. Wanneer Gerrlt van Dam toen dat recht had bepleit, dan had ik hem nu serieus kunnen nemen, ware het niet dat ik hem er op moet wijzen dat zijn argumenta tie volledig omkeerbaar is en werkt met onbewezen suggestieve opmer kingen en derhalve noch de zaak van de ontwapening, noch die van het CDA kan dienen Steenkamp heeft in Dronten gezegd dat het CDA ook deze storm wel zal overleven. Ik denk dat dit alleen mogelijk is wanneer we allereerst afstappen van stemmingmakerij In de tweede plaats zal het CDA zijn ministers moeten duidelijk maken dat mistige methoden afkeurens waardig zijn. In de derde plaats zal het CDA de wezenlijke discussie moeten hervatten Mensen als Goudzwaard en Aantjes zijn daar bij hard nodig ZIJ die werkelijk wakker kunnen liggen van de problemen van „door gaande bewapening" en ..dreiging door Sowjet-Ruslandzullen er alle begrip voor hebben, dat mensen op besllsslngsnlveau geplaatst, be denktijd nodig hebben. Laten we elkaar die tijd gunnen, terwijl we anderzijds al het mogelijke doen om de pas op de plaats die Neder land maakte uit te bouwen en de rol van de kernwapens terug te drin gen. Daar ging het om, daar moet het opnieuw om gaan Daarbij zou een beroep van de Nederlandse re gering op met name de PvdA om ook de Socialistische Internationa le daarvoor te gebruiken geen over bodige luxe zijn. Aalt van de Gllnd is lid van het partijbestuur van ARP en CDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9