Meer acties in de zuivel Hoofden van scholen zijn overbelast 'Olympische Spelen geen overheidszaak' 'Weigeren Z-Afrika is discriminatie' Albeda Hoofdcommissaris kraakt kritiek op politie hoofdstad Werkweken van meer dan vijftig uur volgens Nijmeegs onderzoek Van Agt over eventuele boycot Ludieke actie om stroom te besparen VRIJDAG 4 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET die DEN HAAG Minister-president Van Agt vindt „de overheid niet de eerstgeroepene om na te denken over de vraag of de Olympische Spelen in Moskou geboycot zouden moeten worden" vanwege de inval van de Sowjet-Unie in Afghanistan. Van Agt denkt dat het allereerst „de eigen verantwoordelijkheid van de sportorganisaties en de sportbeoefenaren" is om zich de vraag van een eventuele boycot te stellen. Het kabinet heeft zich in elk geval nog niet met deze vraag bezig gehouden, vertelde Van Agt gisteren op zijn persconferentie na de kabinetsverga dering. Van Agt wees erop dat de Nederland- se overheid eigenlijk weinig bemoeie nis heeft met de spelen. Er hoeven geen uitreisvisa te worden afgegeven en evenmin nemen ambtenaren als zodanig deel aan de spelen. De pre mier noemde het „een principiële vraag" of de overheid wel een taak heeft bij een eventuele boycot van de spelen. Zo'n overheidstaak zou „een beetje paternalistisch zijn," filoso feerde Van Agt Overigens wees hij erop dat de spelen in Moskou pas later in het Jaar plaatsvinden, zodat er nog ruim de tijd is om over een eventuel boycot na te denken. helemaal niets van doen heeft met de aangevoerde rechtvaardiging. Het initiatief van deze actie lag in Mos kou, punt uit". Voorts voegde de premier zich in de Tegenactie rij van westerse landen die de Sow jet actie in Afghanistan nadrukkelijk veroordelen. „Wij maken ons zorgen over deze actie van de Sowjet-Unie. Het patroon dat de stukken ons te zien geven, wijst erop dat deze actie Voor de aanvang van het kort geding overlegden secretaris W. Bornhaupt van dé Zuidafrikaanse sportvereniging voor gehandi capten en mr L. van Heijningen (links) nog met elkaar. Pleidooi voor Raad van State: Van Agt kon nog niet zeggen of de NAVO nog een tegenactie zal voeren en welke actie dan wel. Het overleg in de NAVO hierover loopt nog. „De politiek van ontspanning moeten we nu niet laten vallen. Die moet voort gezet, ook al heeft de actie van de Sowjet-Unie het welslagen op korte termijn niet vergemakkelijkt," aldus Van Agt. Het kabinet heeft geen directe aan wijzingen uit de Verenigde Staten ontvangen dat de bekrachtiging van SALT-II het ontwerp-verdrag van de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten over beperking van strategische kernwapens thans in de Verenigde Staten nog meer gevaar loopt. Maar de premier deelt de sombere ver wachtingen die hierover in de kran ten zijn te vinden. De Sowjet-actie is voor het kabinet „geen aanleiding" zich de vraag te stellen of de regering niet eerder dan december 1981 de beslissing zou moeten nemen over al of niet plaatsing in Nederland van de omstreden gemoderniseerde NAVO- kem wapens. De ministerraad heeft positief gerea geerd op een verzoek aan Nederland om waarnemers te sturen naar de verkiezingen die in februari in Zim- babwe-Rhodesië worden gehouden. Premier Van Agt heeft dat gezegd na afloop van het kabinetsberaad. De premier noemde een aantal va,n zes personen. Wie naar Rhodesië gaan, staat nog niet vast. Er zijn nog geen mensen aangezocht. De Nederlandse zangeres Marjon Lambriks, verbonden aan de Weense Staats- en volksopera, heeft van het begin van haar carrière grote liefde getoond voor de typisch Weense muziek. Zij heeft nu een langspeelplaat gemaakt, getiteld Marjon Lambriks zingt Robert Stolz. Op deze plaat staat ook een door Robert Stolz zelf speciaal voor haar geschreven lied. Gisteren kreeg zij in het Amstelhotel in Amsterdam de eerste langspeelplaat uit handen van de burgemeester van haar geboorteplaats Valkenburg, de heer P. P. M. Gilissen. „Je kunt de verbruikers niet jaren achtereen voorhouden dat er een nieuwe crisis komt als ze daar weinig van merken. Men gelooft dan niet meer zo in de noodzaak stroom te spa ren." vertelt chef-voorlichter A. van den Boogaard van de IJs- selcentrale. BIJ de nieuwe voorlichtings campagne zal het accent ko men te liggen op het financiële voordeel dat het zuiniger om springen met de duurder wor dende elektriciteit biedt. Om zoveel mogelijk Nederlanders te bereiken, zal de aanpak van de actie een luciek karakter krijgen. Daarbij past naar de mening van de elektriciteits maatschappijen een groot scheepse advertentiecampag ne en een stroom-spaar-spel dat de TROS via de televisie gaat uitzenden. Bekende Nederlanders zullen in die uitzendingen het goede .voorbeeld geven waar het de besparing van stroom betreft. Marokkaan blijkt gestikt MIDDELBURG (ANP) De 38-jari- ge Marokkaan Ahmed Erra, wien lijk dinsdagavond achter de Middelburg se Volkerakstraat werd gevonden, is door verstikking om het leven geko men. Dit heeft sectie uitgewezen. Op het lichaam van de man werden verschillende verwondingen aange troffen. Ze waren echter niet dodelijk, aldus een woordvoerder van de poli tie van Middelburg. Of de man is vermoord kon hij nog niet zeggen. De Marokkaan was gedeeltelijk ont kleed. Zijn colbertjasje en zijn broek waren verdwenen. De politie is nog bezig met een uitgebreid buurtonder zoek. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De acties in de zuivelindustrie zijn gisteren verder uitgebreid. In Rotterdam besloten de melkchauffeurs van de CMC-Melkunie gisterochtend in navolging van hun Amsterdamse collega's de werkdag drie uur later te beginnen. In Groningen hebben honderd werknemers van de melkfabriek Domo hun directie laten weten bereid te zijn tot acties. Of de zulvelwerknemers in Gronin gen tot actie zullen overgaan, hangt af van de onderhandelingen tussen de voedingsbond FNV en de directie van Domo. De Groningse werkne mers willen, zo hebben zij gisteren in een telegram aan de directie laten weten, op 10 januari verslag van dat DEN HAAG De beschikking van de regering om geen materiële steun te verlenen aan de Olympische Spe len voor gehandicapten, die in juni in Arnhem worden gehouden, als de Zuidafrikaanse ploeg wordt toegela ten, draagt het karakter van discrimi natie van gehandicapten. Het is onze delijk en verwerpelijk dat gehandi capten de inzet zijn bij een „interna tionale politieke strijd". Dit betoogde mr L. van Heijningen voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State tijdens de behande ling van het beroep dat hij, namens de Zuidafrikaanse sportvereniging voor gehandicapten en vijf Zuidafri kanen had aangetekend tegen het regeringsbesluit steun aan de spelen te onthouden als Zuid-Afrlka daar aan deelneemt. De ministerraad nam deze beslissing nadat de Tweede Ka- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, Th. Sanders, is gisteren tijdens zijn nieuwjaarsrede fel van leer getrokken tegen de „onredelijke" kritiek op zijn korps. Hij noemde het verderfelijk dat som mige volksvertegenwoordigers en pu bliciteitsmedia door het stellen van uiterst suggestieve vragen of het plaatsen van ongenuanceerde artike len proberen het vertrouwen van de burgerij in de politie te ondermijnen. Volgens Sanders heeft de Amster damse politie dat nog eens duidelijk ervaren bij de reacties op het dood schieten in de Van Baerlestraat van twee bankovervallers enkele weken geleden. „Wij moeten uit de gebeurtenissen lering trekken en wij zullen dat ook doen, maar wij laten ons niet op bele digende wijze afkraken." aldus San ders die nog verwees naar de „grote steun" en „sympathie" die hij van honderden mensen heeft ontvangen naar aanleiding van de schietpartij in de Van Baerlestraat. De hoofdcommissaris haalde ook uit naar de in Amsterdam verblijvende illegale buitenlanders die volgens hem een loden last leggen op het politie-apparaat. „Ik doel hier op de grote aantallen illegalen die met uiterst duistere bedoelingen in Am sterdam rondhangen, die de grond in eigen land vaak te warm onder de voeten is geworden en die bezig zijn de naam van onze stad in discrediet te brengen," aldus Sanders. Hij zei dat de Amsterdamse politie niet op deze criminaliteit is ingesteld en derhalve vrij machteloos is. Bin nen zijn korps wordt aan een nota over dit probleem gewerkt. mer op 18 oktober van het vorig Jaar de motie-Ter Beek aannam, waarin de deelname van Zuld-Afrika onge wenst werd verklaard. De landsadvocaat, mr J. A. E. van der Does. verdedigde het overheidsbeleid onder andere door te wijzen op een brief, die de voorzitter van de speciale commissie tegen apartheid van de Verenigde Naties in juni van het vorig jaar aan minister Van der Klaauw schreef. Daarin wordt de Zuidafri kaanse organisatie voor sport voor gehandicapten een volledig blanke organisatie genoemd. Zij zou alleen aandacht aan blanken besteden, en bij internationale ontmoetingen om propagandaredenen zwarten aan de ploeg toevoegen. Bovendien is een groot deel van de lidstaten van de VN gekant tegen sportcontacten met Zuld-Afrika, al dus Van der Does. Over de beschuldi ging dat het kabinet onnodig het hoofd had gebogen voor de Tweede Kamer zei de landsadvocaat dat de regering, ook als zij er niet toe ver plicht is, zo veel mogelijk het verlan gen van de volksvertegenwoordiging behoort uit te voeren. De Raad van State zal vandaag uitspraak doen. overleg. In de melkfabriek in Gronin gen werken 250 man; in het gehele Domo-concern 1400 man. In Rotterdam zal de actie zeker tot dinsdag voortduren. De zulvelwerk nemers eisen onder meer een opwaar dering van hun functie die neerkomt op een bruto loonsverhoging van twintig gulden per week. tisch geldt voor de vervoerder op an dere plaatsen in het land. De situatie in Amsterdam is echter niet te verge lijken met de situatie elders," ildus Mattheussens. Hij zei verder te ver wachten dat de resultaten van het; functie-onderzoek in tegenstelling tot' wat de vakbonden verwachten, eind januari of begin februari bekend zul len zijn. De directie van de CMC-Melkunie en 'OnmOÉrplilk' de voedingsbond FNV komen dlns- J Mattheussens meent dat het tot die dag met de resultaten van een onder zoek naar de functies van de melkrij ders. Dit loopt vooruit op het lande lijk onderzoek van de zuivelwerkge- vers en de vakbonden naar de waar dering van functies, dat aanvankelijk 1 Januari zou zijn afgerond. De vak bonden verwachten dat de resultaten van dit onderzoek niet voor 1 april bekend zullen zijn. "Voorschot Bij de afslag Moerdijk van rijksweg A-17 verloor een vrachtwagenchauffeur gisteren de macht over het stuur en reed met zijn kolos de woning van de familie Lodders in Moerdijk binnen. Huis en vrachtwagen moesten het zwaar ontgelden. Het heeft bijna drie uur gekost voordat de bijrijder uit zijn benarde positie kon worden bevrijd en men is vijf uur lang bezig geweest om de vrachtwagen uit de gevel te trekken. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De vakbonden eisen nu van de zulvel- werkgevers voor alle werknemers in de zuivel (ongeveer 22.000 man) een voorschot van tussen de dertig en veertig gulden bruto per week. De voedingsbond FNV acht verdere ac ties niet uitgesloten, zeker niet wan neer dinsdag de resultaten van het onderzoek bij de CMC-Melkunie gun stig voor de chauffeurs zou uitvallen. „Wanneer de werkgevers niet ak koord gaan met het geven van een voorschot en de werknemers accepte ren dit niet, dan zullen wij zeker ac ties steunen," aldus een woordvoer der van de voedingsbond FNV. Voorzitter Mattheussens van de werkgeversdelegatie in de zuivelin dustrie betreurt het dat de directie van CMC-Melkunie, vooruitlopend op het landelijk onderzoek, zelf is begon nen met een functie-onderzoek voor de melkrijders. „Op die manier wek Je de suggestie dat wat voor de Amster damse melkrijder geldt, ook automa- tijd onmogelijk is voorschotten te geven. „Wanneer de resultaten be kend zijn, zal het dan vastgestelde bedrag met terugwerkende kracht tot- 1 januari 1980 aan de werknemers worden uitgekeerd. Denk Je eens In wat er gebeurt als je nu voorschotten geeft en volgende maand blijkt dat die te hoog zijn geweest, e kunt dan moeilijk het geld van de mensen te rug gaan vorderen", aldus de voorzit ter van de werkgeversdelegatie in de zuivelindustrie. De voedingsbond CNV deelt wat dit laatste betreft de opvatting van de zuivelwerkgevers. De CNV-bond staat echter wel gedeeltelijk achter de acties van de melkchauffeurs. Vol gens een woordvoerder van de CNV- bond wordt het tijd dat er een eind komt aan de ongelijkheid in de zuivel wat betreft het toekennen van toesla gen. Hij noemt het opmerkelijk dat de CNV-bond niet betrokken is bij het overleg tussen de directie van de CMC-Melkunie en de voedingsbond FNV. Van onze onderwijsredactie NIJMEGEN Hoofden van lagere scholen zijn te zwaar belast. Gemiddeld draaien zij werkweken van vijftig tot vijfenvijftig uur. Hun vrije tijd schiet er regelmatig bij in. Zeker drie avonden per week besteden zij aan vergaderen en andere schoolse activiteiten. In het weekend kunnen hoofden van scholen onvoldoende op adem komen, omdat uren worden gebruikt voor klussen, waaraan de hoofden doordeweeks niet toekomen. De overbelasting van hoofden van lagere scholen blijkt uit een onderzoek dat studenten van de Katholieke Universi teit van Nijmegen hebben ver richt. Hoewel zij een betrekke lijk klein aantal scholen in tensief hebben betrokken bij hun onderzoek, menen zij toch de conclusie te mogen trekken dat overbelasting op veel meer scholen voorkomt, omdat de klachten over het chronisch gebrek aan tijd op vrijwel alle schooltypes wor den gehoord. Het aantal leer lingen, de situering van de school in een oude stadswijk of op het platteland, het aan tal leerkrachten, al deze facto ren maken weinig of geen ver schil in de werkbelasting. Het hardst klagen de school hoofden over het feit dat zij permanent worden gestoord. Op elk moment van de dag kan er een beroep op hem worden gedaan, waarvoor hij het werk waar hij mee bezig was moet onderbreken. Za ken, die meer aandacht en concentratie vergen, doen zij veelal thuis. Schoolhoofden hebben constant een Jachtig gevoel. De zaken moeten vlug vlug gebeuren; er is weinig tijd voor bezinning en overleg, omdat het volgende karwei al weer wacht. Alleen het school hoofd, dat volledig was vrijge steld van een lestaak, kon zich de luxe permitteren een uur achter elkaar door te werken. Andere schoolhoofden wer den slechts vijf tot tien minu ten met rust gelaten. De spil De oorzaak voor deze overbe lasting is de organisatie van de school. Het hoofd wordt door velen als de spil gezien, om wie alles draait. Hij is de eerst verantwoordelijke man in de contacten met de inspec tie, de schooladviesdiensten, de pedagogische academies, de vakbonden, de gemeente, het schoolbestuur, de ouders, het ministerie, de vertegen woordiger van uitgeverijen, de schoolarts, de kleuterscho len en het vervolgonderwijs Deze opeenstapeling van ta ken is voor één man een te zware belasting. (De meeste schoolhoofden zijn van het mannelijke geslacht, ondanks het grote aantal vrouwelijke leerkrachten in het onder wijs.) Toch is er in de toe komst weinig soelaas te ver wachten. De integratie van het kleuter- pn lager onder wijs zal het aantal taken eer der doen toenemen dan ver kleinen. Verlichting De taakverlichting van het schoolhoofd wordt onvol doende geacht. Een hoofd van een school met nog totaal vier leerkrachten krijgt een och tend of middag per week vrij om zijn zaakjes te regelen. Een school met vijf, zes of zeven leerkrachten biedt het hoofd een dag in de week roos- tervrijdom. Met acht tot elf leerkrachten. Inclusief het hoofd, mag het hoofd een halkve werkweek voor de or ganisatie bestemmen. Pas bij twaalf leerkrachten of meer wordt het hoofd geheel van het lesgeven vrijgesteld; hij wordt dan ambulant hoofd. Maar dergelijke grote scholen in veel gevallen de andere leerkrachten een groot deel van de organisatie op zich. hebben genomen, is het toch het hoofd die er over wordt aangesproken. HIJ moet dus wel van alles op de hoogte zijn, ook al heeft hij niet di rect de touwtjes in handen. De veel grotere betrokken heid van de ouders en de buurt bij de school geeft naast veel voldoening ook nog eens extra bergen werk. al is het alleen maar de tijd, die in deze formele en informele contac ten moet worden gestoken De onderzochte schoolhoofden menen dat tien tot ruim dertig procent van hun werktijd in beslag wordt genomen door deze contacten. Vervolg van pagina 1 Albeda vindt nu echter dat in het algemeen enkel de prijscompensatie voldoende zou moeten zijn, en dat resterende loonruimte voornamelijk zou moeten worden gebruikt voor be tere betaling van vuil en onaange naam werk. Albeda erkent dat som mige sterkere bedrijfstakken best meer loonsverhoging zouden kunnen betalen. Hij vindt echter dat in deze sectoren dan maar meer nadruk moet worden gelegd op verkorting van ar beidstijd. Ook ziet hij wel iets in een „werkgelegenheidsfonds", gevormd door een heffing op winsten. Zo'n fonds zou dan wel enige honderden miljoenen guldens moeten bevatten om doeltreffend te kunnen werken. 'Van Agt vertelde dat de extrakabi netsvergadering van woensdag voor al dient om te bezien of, met het oog op de nieuwe ongunstige economi sche vooruitzichten, de collectieve lasten in 1980 niet te zwaar zijn. Met andere woorden: moeten er geen nieuwe bezuinigingen op uitgaven van overheid en sociale zekerheid worden doorgevoerd? Het kabinet heeft „een aantal alternatieven" be dacht voor het beleid voor het nieuwe Jaar. aldus Van Agt. In het overleg met de sociale partners moet duide lijk worden welk alternatief „in ver vulling zal gaan". vrije tijd van schoolhoofden schiet er regelma tig bij in Klusjesman komen tegenwoordig niet veel meer voor, omdat het leerlin genaantal en daarmee het aantal leerkrachten fors is gedaald. Lesritme Ondanks de taakverlichtende uren voor het schoolhoofd, moet hij veel lessen verzui men. De meeste hoofden ge ven in het Nijmeegse onder zoek te kennen dat zij vijftien procent van de lessen niet hebben kunnen geven. Als er geen vervanger aanwezig is. gaat dat ten koste van de leer lingen. die bij het hoofd in de klas zitten. Twee hoofden konden slechts tweederde van het aantal lessen geven, wat duidelijk als een storing werd ervaren van het lesritme De toeneming van de buiten schoolse activiteiten als sportdagen en de kinderboe kenweek drukt nog eens extra op het takenpakket. Hoewel Het ergste zijn de hoofden er aan toe op scholen, waar een conciërge ontbreekt. Dan speelt het schoolhoofd nog twee tot vier uur per week de rol van klusjesman, die met een moet opdraven als er een lekkage is. de stencilmachine kapot is of het lesmateriaal op is Het zijn deze haastklusjes die de nekslag betekenen voor het dolgedraaide hoofd. Het percentage ziekteverzuim on der schoolhoofden en hoofd leidsters bij het kleuteronder wijs is dan ook beduidend ho ger dan onder leerkrachten en leidsters. „Nee, ik wed niet, wie er gaat win nen. Als ik het potje uithaal, word ik toch naar bed gestuurd." Van onze sociaal-economische redactie ZWOLLE (ANP) De elektrici teitsmaatschappijen gaan hun voorlichting over energiebe sparing anders aanpakken. Ze stappen af van de alarmerende mededelingen over een nieuwe energiecrisis, aangezien het ef fect van deze vljf-voor-twaalf- theorie onvoldoende meer werkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3