Rendement sponsoring nihil liïiSBBiiE: Meeste landen tegen boycot van Spelen Goede start Pakistan Knettergek Colin Coates mensen in de sport 'oor veel bedrijven is sponsoring commercieel toverwoord tt in nnYTvrn IE" I n::- !5 50fTt Aartsrivaal India kansloos met 7-1 verslagen Weer winst Okker-Fibak Tom-Erik Oxholm in Noorse selectie 14 uoag 4 januari 1980 SPORT trouw/kwartet PHS 13/R 15 D Johan Woldendorp kl1 arji 1 x'a'j i ^STERDAM Reclame is de optelsom van allerlei activi- ten om zoveel mogelijk kopers te trekken. Advertenties, lie stunts en sponsoring zijn de voornaamste bestanddelen jidat aanmoedigingspakket. Reclame is dermate belang- dat het bedrijfsleven er miljarden guldens voor op tafel In de detailhandel wordt twee tot drie procent van de •omzet in het reclamepotje gestopt. Postorderbedrijven leren zelfs het tiende gedeelte van hun begroting aan 1c relationszaken. elementaire voorwaarden voldoet „Reclame behoort voor een groot ge deelte een Informatieve functie te vervullen. Een produkt van een beet je standing is verplicht om te melden wat het kost. De consument heeft daar recht op. Wanneer Je dat soort functies eraf schraapt, houd Je alleen maar een naam over. Dan is er nog iets dat sportsponsoring tot een ris kante bezigheid maakt. De image van de sponsor wordt zonder twijfel mee gesleept door de enorme spelverru- wing. Als Van de Kerkhof iemand onderuit schopt, staat toch de naam Philips erachter. En als ik dan de namen uit die ploeg hoor Van de Kerkhof, Van Kraay, Posthuma dan kan ik me niet aan de indruk onttrekken, dat er een begrafeniself tal op het veld loopt." Met betrekking tot P8V kan worden gezegd dat het •moederbedrijf erg ge voelig is voor negatieve publiciteit over het elftal. Dat is ook de reden dat het beleid in vergelijking tot dat wat ervoor doorgaat bij bijvoorbeeld Ajax, de rust van menselijkheid, soci ale bewogenheid en continuïteit uit ademt. Maar dat de topvoetbalclub PSV in het pakket secundaire ar beidsvoordeeltjes zit, zoals Philips graag wil doen voorkomen, dat ge looft mevrouw Kuipers niet. „Dat is waanzin. Geen enkele zakenman iff ff n bMpbC Vandaag de vijfde en laatste aflevering uit de serie „De poen en de punten". De voor bande artikelen verschenen n de kranten van zaterdag 29, maandag 31 december, woens- 2 en donderdag 3 januari. 8735 13 5( 9 7! Mevrouw Gusta Kuipers: „Geen enkele zakenman sponsort uit idealisme' sponsort uit idealisme. Als dat zo zou zijn, dan zou de Nederlandse Invali den Sportbond in het geld moeten zwemmen. Inplaats daarvan moet de NIS op de bedeltoer. Idealisme? Toe nou. Het toppunt van snobisme zal hij bedoelen. Er zit een stuk verheer lijking in als Cruijff een keer op kan toor komt. Daar hangt zo'n man zich aan op. Bovendien staat het goed tegenover Je kennissen. Het wekt in druk als je kunt zeggen: „Ik heb giste ren met Cruijff geluncht." En dan moet je dat vooral in een restaurant doen, waar praktisch iedereen Je kent." is logisch, dat aan dergelijke uit- tn wetenschappelijk gefundeerde Serzoekingen worden gekoppeld het rendement van de financiële rs te meten. De reclamewereld t zijn hoofdkantoor in dit opzicht ten derde wereldland te hebben wtigd. Zelfs nijvere rekenaars sla- er zelden in om een zo risico-arm (lijk werkstuk af te leveren. „De Itaten kunnen nooit duidelijk o qnnfcien gemeten", zegt Gusta Kui ft soo het hoo*d van de media-afdeling oJJ i het reclamebureau De Bussy. t blijft „Fingerspitzengefühl". Er zeer fraaie analyses gemaakt tiet bereikt via de media, maar stige dat Je zeker weet, is dat zo'n of folder bij de mensen in de qjïjlttemln is sponsoring voor veel be- ""Kren het commerciële toverwoord lorden. Terecht of onterecht? Me- q. uw Kuipers: „Als Je branchege- 5 den sponsort (een fietsenfabri- t, die geld in de wielersport ,an 10 apt - red.), levert dat enig rende- op. Ik schat het op zeven pro- In alle andere gevallen is het nul modeliima nul." Tegenover die visie Vr.pt it een afwijkende lezing van de 730 De Nederlandse Vereniging van Reclame-adviesbureau's. de gravure van de andere kant dj de fel betwiste medaille gemaakt. 7600 -Jaarversla8 van het overkoepe- (0201le or8aan maakt melding van een 1 jctaculaire groei in de sportrecla- In 1978 leverden reclameborden r5 mei velden en in sporthallen, adverten- 30091^ in programmabladen en sponso- honderd miljoen op. In het Jaar ir was die bron van inkomsten le sportwereld ruim twintig pro- minder royaal gevuld. Het leeu- _ieel kwam van de laatste groep, 74.000 sponsors: tachtig miljoen, in 1977 rerbr. achtenzestig miljoen. 4208 IL dieJktsponsoring blijkt volgens de dus lonend te zijn. Omdat het 304 öS^Kspunt van dit verhaal het te- roo (estelde is, probeert mevrouw aranti* >Pers van het zich niet met sponso- •ritsma? I bezig houdende bureau De Bus- ar gelijk te bewijzen. „Op het nt, dat een sportclub me zou leren of het voor mij aantrekke- om die jongens te sponsoren, lk: „Het spijt me erg. Voor dat van uJJoen kan ik veel meer doen." De 55.000 rtman wordt gebruikt als een- 50 Teipreclamezuil. Het komt er op dat Je alleen je naam op de ~.ug kwijt kunt. Je moet een erg cc, e bekendheid hebben als het vol- 9 nde is, dat uitsluitend je naam -o£ ^md wordt." >83. bedrijven, die met langjarige •rcontracten werken, hebben Iferd, dat het „grote" publiek in- weet welk gat in de markt vuldig gedempt is. Aan de andere aanschouwde ooit een jochie opperste verbazing het hoofd- Van een verzekeringsmaat- voo« PPiJ in Amsterdam en sprak be- ollderend tot zijn moeder: „Wat iniich-pen ze hier een grote volleybal- Mevrouw Kuipers echter: „Als het ijshockey de naam Feenstra vraag ik me af: „Wie is die ter Feenstra eigenlijk?" Ik kan meer voorbeelden noemen. Eéen de bekendste voetbalclubs is t. Onafhankelijk daarvan bestaat roor d en «chuurpoederfabriek Ajax. Ik tdagen er van overtuigd, dat, wanneer de Kulclub Ajax de Europa Cup niemand naar de winkel rent Ajax-schuurpoeder te halen. Ik zelf veel aan wintersport gedaan, ik heb nooit iemand gezien, die rukkelijk om de drank vroeg, AMSTERDAM De Franse mi nister van jeugd en sport, Jean- Pierre Soisson heeft voor de tele visie verklaard dat Frankrijk niet van plan is de Olympische Spelen van Moskou te boycotten. Dis als reactie op de discussie, die momenteel de Olympische we reld bezighoudt, na de Russische invasie in Afghanistan. Soisson zei dat de Franse regering geen druk zal uitoefenen op het Franse Olympisch Comité, dat niets voor een boycot voelt. Adrien van den Eede, secretaris generaal van het Belgische Olym pisch Comité, wees een boycot eveneens van de hand: „Wij zijn een soevereine organisatie. Wij kunnen aan de Spelen deelnemen zonder dat wij wat met de Belgi sche regering van doen hebben." Sir Dennis Follows, voorzitter van het Britse Olympisch Comi té, gaf als reactie: „De enige ma nier waarop de Britse regering ons kan weerhouden van deelna me aan de Spelen is het afpakken van de paspoorten van de deelne mers. En dat zal in ieder geval niet gebeuren. De regering heeft niets te maken met deze zaken." Benito Castejon, hoofd van de Spaanse sportraad zei in Madrid dat een boycot van de Russische Spelen „nonsens" zou zijn. Caste jon meende dat de sportraad al tijd het idee gesteund heeft dat sport en politiek gescheiden moet blijven. „Een boycot zou enkel de sport zelf benadelen," aldus Cas tejon. Zelfde geluiden kwamen er van de Olympische comités van Ita lië, Denemarken en West-Duits- land. Het enige land dat tot nu toe wel heil ziet in een boycot is Noorwegen. Ignati Novikov, voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen van Moskou, heeft in een artikel in de Pravda gesteld dat iedere aanval op de Zomerspelen van 1980 tot mislukken is gedoemd. Novikov, tevens één van de'vice- premiers van de Sowjet-Unie, schreef in de partijkrant dat vij: anden van de Spelen de kans aan grijpen leugens en laster over de Sowjet-Unie te verspreiden. „De Spelen," schreef Novikov, „doen reeds nu hun werk voor ontspan ning in de wereld en het behoud van de vrede. Maar tegelijkertijd dient te worden opgemerkt dat er buiten de Sowjet-Unie niet alleen vrienden, maar ook tegenstan-* ders van de Spelen zijn. Zij ge bruiken dit grote sportevenement om de verstandhouding tussen de landen te verslechteren. Maar hun streven is gedwarsboomd door progressief denkenden over de hele wereld." Taiwan heeft een kort geding te gen het IOC aangespannen. Inzet van het geding, dat volgende week in Lausanne dient, is de nieuwe IOC-formule betreffende de terugkeer van de Volksrepu bliek China in de Olympische be weging. Taiwan wil dat de deel name van China aan de Spelen zeker vier jaar wordt uitgesteld. Taiwan heeft als eis gesteld dat het land aan de Olympische Spe len wil deelnemen onder dezelfde voorwaarden als in voorgaande' jaren. Het IOC heeft besloten dat Taiwan aan de Spelen dient deel te nemen onder een andere naam, vlag en een ander volkslied. Taiwan heeft twee aanklachten ingediend. Een tegen de IOC-re- gels opgesteld in oktober in het Japanse Nagoya en één tegen de goedkeuring van de IOC-beslis- sing door de leden van het Inter-' nationaal Olympisch Comité, af gelopen maand. :entru IN N ANT TEN NSEN AND ELFT SEN_ iM. ENTlE wintersport volgens adver- |N Hes in verband wordt gebracht. wat dacht U van PSV? Als die op de televisie is geweest, is dat reden om de volgende dag een lps-toestel te kopen." voornaamste reclametechnische L waarom mevrouw Kuipers zakelijke successen in sport- isoring bespeurt, is het gegeven die vorm van werving niet aan KARATSJI Wereldkampioen Pa kistan heeft op de eerste dag van het hockeytoernool om de Champions Trophy laten zien dat het er geen (kunst)gras over wil laten groeien. De Pakistani rekenden voor 15.000 ent housiaste supporters in Karatsji op onbarmhartige wijze af met aartsri vaal India. Na een nerveus begin, waarin India zelfs via een benutte strafcomer door Davinder Singh de leiding kon nemen, kwamen de Pa kistani pas goed los in de tweede helft. Het werd uiteindelijk 7-1, mede door drie treffers in de rebound van Hanf Khan en twee prachtige doel punten van spitsspeler Safdar Abbas. Toch was de Nederlandse bonds coach Wim van Heumen niet al te zeer onder de indruk van het vertoon de spel van Pakistan. „Ik heb eigen lijk niets nieuws gezien," zei hij nuch ter. „De Pakistani speelden volgens bekende patronen, net zoals ze het altijd op natuurgras doen. Er is geen sprake van dat zij het middenveld overslaan, zoals in Europa tegen woordig op kunstgras gebeurt. Op poligras, dat ook tijdens de Olympi sche Spelen in Moskou wordt ge bruikt, krijgen de Aziatische ploegen daar in nog sterkere mate mee te maken." Het is echter de vraag of Pakistan het wel nodig heeft om over te schakelen naar een ander systeem. Met hun natuurlijke aanleg voor het spel en hun groot atletisch vermogen kunnen de Pakistaanse spelers elke tegen stander hun spel opdrukken. Zelfs erfvijand India, dat na een afwezig heid van drie Jaar Ajitpal Singh (33) weer in de ploeg had opgenomen en overrompelend van start ging. Al na zeven minuten profiteerde Davinder Singh van een strafcomer. Maar nog voor rust nam Pakistan de leiding over door een strafbal van Kallimul- lah en een schitterend velddoelpunt Wim van Heumen: niet onder de indruk van Safdar Abbas. Na de hervatting werden de trage Indiërs volkomen overspeeld. De uitblinkende Hanif Khan scoorde een hattrick, waarna in de slotfase Safdar Abbas,en Manzoor UI Hassar (uit een strafcomer) het verschil nog verder uitbouwden: 7-1. De andere winnaars van de openings dag waren Europees kampioen West- Duitsland en Australië. De Westduit sers, die pas in de vroege ochtend in Karatsji waren gearriveerd, versloe gen Spanje moeizaam met 2-1. Au stralië. dat tijdens de vliegreis sticks en ballen was kwijtgeraakt, zegevier de met 3-1 over Groot-Brittannië. Beide duels waren van matige kwali teit. De overwinning van de Westduitsers kreeg gestalte door een benutte straf bal van Michael Peter. De eerste helft brak aan met een gelijke stand door treffers van het blonde talent Blöcher en een benutte strafcomer van de Spaanse routinier Juan Amat. Zon der tot grote hoogte te reiken bleek West-Duitsland na de rust verreweg de betere ploeg. Het ontbrak echter aan finesse in de aanval. Vooral de anders zo produktieve Selfert faalde in de afwerking. De verzilverde straf bal van Peter zorgde echter voor op luchting in het Westduitse kamp. Na afloop zochten de pupillen van Klaus Kleiter snel de hotelbedden weer op Groot-Brittannië, vandaag de eerste tegenstander van Nederland, hield het één helft vol tegen Australië. Catt O'Rall gaf de Britten in de 20e mi nuut uit een strafcomer zelfs de lei ding. Drie minuten later was het ech ter door Irvine, eveneens uit een kor te hoekslag, weer gelijk. Smith gaf Australië in de tweede helft een voor sprong en nieuweling Bagch maakte er ten slotte 3-1 van. De Nederlandse ploeg beperkte zich gisteren tot een vroege ochtend-trai ning en het bekijken van de wedstrij den Pakistan-India en Groot-Brittan- nïë-Aus tralie. Uitslagen: Pakistan-India 7-1 (2-1), West Duitsland-Spanje 2-1 (1-1) en Australië-Groot Brlttannië 3-1 (1-1). Het programma voor vandaag: Paki- stan-Spanje, India-Australië en Ne derland-Groot Brlttannië. Stand: Pakistan Australië West-Duitsland Nederland Spanje Groot-Brittannië India 1 1 0 0 2 7-1 1 1 0 0 2 3-1 1 1 0 0 2 2-1 0 0 0 0 0 0-0 10 0 10 1-2 10 0 10 1-3 10 0 10 1-7 „Ik heb." vervolgt het hoofd van de media-afdeling (mevrouw Kuipers beheert het budget van haar klant; dat wil zeggen: ze kiest de media om de consument te bereiken), „klanten, die potentieel zeker voor sportspon soring in aanmerking komen. Maar ik ga het hen niet aanraden. Het nadeel van sportsponsoring is, dat daarmee een geheel verkeerde doelgroep wordt bereikt. De betrokkenheid met het produkt is erg klein; ook bij de spelers. De kans, dat een speler van het team X kwaad wordt, omdat zijn vrouw het concurrerende afwasmld- del Y gebruikt, is te verwaarlozen. De enigen die zich zorgen om hun bloed druk moeten maken, zijn de twee directeuren. Aan de andere kant, als ik morgen Krol en Cruijff voor een advertentiecampagne kan krijgen, doe ik dat. In dat geval zijn ze model len. Tenzij ze te veel vragen. Ik weet nog wel dat we Archie Bunker (de hoofdpersoon uit een televisie-serie red) bier uit blik wilden laten drin ken. Hij vroeg daar tweehonderddui zend dollar (ongeveer het dubbele in guldens red.) voor. Dat vonden we te veel." Aan sponsoring, zeker wanneer daar mee een stokpaardje van de directeur bereden dient te worden, kleven ook sociaal-economische kanten. Een voorbeeld: de autofabriek DAF be sloot een professionele wielerploeg op te richten op een moment, dat een gedeelte van het personeel met ont slag werd bedreigd. Terecht sprong de Federatie van Nederlandse Vakverenigingen in het bad, waaruit kwalijke geuren ontsnapten. Me vrouw Kuipers: „Hier in huls hadden we een adverteerder die een aanzien lijk bedrag aan een creatieve aktle vertimmerde. Tegelijkertijd werd een aantal mensen aan de dijk gezet, om dat de economische resultaten zo slecht waren. Ik wil daarmee zeggen dat een werkgever tegenover zijn werknemers de verplichting heeft, dat iedere aktie tot omzetstijging leidt." LONDEN Tom Okker heeft met zijn Poolse partner Wojtek Fibak tij dens de eindstrijd om de wereldtitel tennis in het dubelspel in Londen een zwaarbevochten zege behaald op Buster Mottram en Ille Nastase. Het Brits-Roemeense duo verloor drie maal in de tiebreak. De setstanden waren 7-6, 3-6, 7-6 en 7-6. De partij duurde maar liefst drie uur. Mottram en Nastase misten in de eerste set bij een stand van 4-4 de kans om de set te pakken. In het met 450.000 gulden gedoteerde toernooi wonnen de Zuidafrikanen Bob He witt en Frew McMillan op de tweede dag met 6-4, 2-6, 6-4 en 6-4 van de Amerikaan Peter Fleming en de Tsjech Tomas Smid. Hewitt en McMillan hadden op de openingsdag verloren van Okker ten Fibak. Op een door het Amerikaanse blad „Tennis Magazine" gepubliceerde lijst van 's werelds beste speelsters bij de Junioren neemt Europees Jeugdkampioene Marianne van der Torre de zesde plaats in. De achttien- Jarige Nederlandse is achter Lena Sandin uit Zweden, die de vierde plaats bezet, de tweede Europese speelster. De lijst wordt aangevoerd door de Amerikaanse Mary Lou Pia- tek, die in 1979 het toernooi van Wim bledon en het Italiaans kampioen schap bij de meisjes won. Bij de jon gens wordt de eerste plaats bezet door Ramesh Krishnan uit India. Het Masters toernooi van de dames, waar de beste acht speelsters van het afgelopen jaar 250 000 dollar verde len, is in Landrover (Maryland) be gonnen met klinkende overwinnin gen voor de favorieten. Martina Na- vratilova. de Tsjechische, die spoedig hoopt het Amerikaans staatsburger schap te verwerven, versloeg de Au stralische Kerry Reid met 6-3, 6-0. De als eerste geplaatste Chris Lloyd- Evert had het op het zeer snelle tapijt tegen Dianne FTomholtz moeilijker dan de uitslag 6-1, 6-4 doet vermoe den Het aardige van schaatsenrijder Colin Coates is zijn opmerkelijk vrolijke kijk op de gang van za ken. De Australiër is super-opti mist en leeft vrij en blij en zonder centen in deze walgelijke wereld. Coates is een witte olifant; een sportman uit duizenden, fanatiek en nooit te beroerd om iets of iemand te helpen. Als schaatser leunend tegen de wereldtop, als mens bijzonder aardig, open. maar tevens knettergek. Dat laatste is bepaald niet hinder lijk te noemen. Integendeel zelfs; het verkeren met Coates is meest al van uiterst plezierige aard, Je lacht Je rot en dolt en haalt zo doende de wat verniste kantjes van de topsport af. Coates leeft nu bijna tien Jaar in Europa en heeft op enkele zwakke momenten na nog geen helmwee naar Melbour ne gehad. „Als ik dat een moment gemerkt had was ik met schaatsen gestopt en had ik een enkele reis Australië gekocht." zegt-ie. Maar voor Coates gaan de Jaren ook snel en achter ieder wereld kampioenschap ligt wel een vol gend spektakel waar hij zich spor tlef gezien met de besten kan me ten. Hij zegt: „Dat is het hem nou Juist. Ik ga ieder Jaar iets beter rijden en dan kijk je toch weer verlangend uit naar een volgend kampioenschap." Wie is nu eigenlijk die gekke Au straliër die zonder cent op zak langs de ijscentra van de wereld trekt? Een antwoord daarop geeft hij zelf nauwelijks. Neem hem maar zoals hij is. zoals hij er uit ziet en zoals hij praat. Lang haar, ietwat aan de rossige kant. een smal hoofd, ingevallen wangen, vaak ongeschoren tot een redelijk baardje. Sinds niet zo heel erg lang een oorknopje in de linker oorlel. Zijn lijf is sterk met als hoogtepunt van uiterlijk vertoon van kracht zijn fabelachtige bo venbenen. Hij is redelijk lang doch valt nergens op vanwege zijn kleding die meestal sober gehou den is. Een gekregen te vaal trai ningsjack van een Zweed, een slobbercoltrui van eigen aanschaf en een donkerblauwe trainings broek. Daar kan je hem meestal in zien. Sinds kort heeft hij ook een min of meer chique trainingspak met de naam van schaatsenmaker Viking erop. Coates is met een droge korst brood blij en dus ook met zo'n trainingspak. En daarbij komt dat bij plaatsing van een fotografie waarop de sponsor- naam te vinden is Coates een paar muntjes bij de schaatsenboer mag gaan halen. Met enige trots komt hij dan ook met de naam the Au stralian Viking, die we ter plekke maken. Als het maar geld ople vert, zegt hij. Coates is geen supertop, maar kan, als hij een goed Jaar heeft, daar dicht tegenaan liggen. Herin ner Je slechts zijn meer dan feno menale race op de tien kilometer tijdens de laatste Olympische Spelen. Wat? Niet meer terug te halen in de herinnering? Coates beslist wel: „Mijnheer wat was lk toen moe. Ik wist dat lk goed reed en alle andere deelnemers wisten van mij dat ik zo hard getraind had dat lk dicht in de buurt kon komen van wat de winnende tijd zou zijn. Ik werd uiteindelijk zes de Wat ik me nog het meest herinner waren de laatste vier ron den. Ik had toen werkelijk hele maal niets meer in mijn lichaam over. Ik was heel langzaam dood aan het gaan, maar het was een heel lekker gevoel. Mijn rondetij den bleven goed, ik verloor be paald niet te veel. Het was net of ik in trance de laatste rondjes doorreed. Weet Je nog hoe ik toen gevallen ben na de finish.Ze hebben me overeind getild en ge probeerd weer te laten schaatsen, maar dat lukte niet meer. wat was ik toen moe, ik kon werkelijk niet meer op mijn benen staan. De voldoening van zo'n goeie tijd gaat boven alles, daarom kom ik dit Jaar terug in Lake Placid op de tien kilometer." Ten bewijze van de vasthoudend heid van de Australiër Maar waar komt hij vandaan, hoe verzeilde hij Ineens in het typische schaats- wereldje? Tien jaar geleden al waaide de uit Melbourne stam mende loodgieter over Hij schaat ste aardig en had een avontuurlij ke geest. In een knetteroud Volks wagentje verplaatste hij zich door Europa. Schenk. Bols en Verkerk waren de eerste die hem hielpen door van de kernploegmaaltijden de restjes bijeen te schrapen en die voor Colin in een plastic zak te bewaren. De Noren en Zweden hielpen hem op een andere manier en slapen deed hij altijd op de grond in één van de kamers van de andere rij ders. Denkt schaatstrainer Henk Gemser aan die tijd terug: „De eerste twee avonden dat we ergens waren moest Colin altijd over bal kons en door ramen naar binnen klimmen. Later niet meer. dan kenden de portiers van die hotels hem wel en dachten dat hij ge woon gast was." Coates had niets van geld bij zich. leefde van niets en geluk, en schaatste nog hard ook. Hij train de in Davos en moest op een gege ven ogenblik naar Inzeil Maar de Zwitserse politie had de Volkswa gen in beslag genomen. Daar kon niet meer mee gereden worden, er zaten geen banden meer onder. Omdat goede mensen altijd goed geholpen worden, kreeg Coates van een Zwitser vier redelijk nieu we banden en keek de dienstdoen de politieman toevallig even de andere kant op. Ga maar dachten ze daar Coates met een landgenoot schaatser dus richting Inzeil, maar alleen over binnenwegen om zodoende benzine te sparen Her innert Ard Schenk zich die reis: „Daar begon het toen te sneeu wen. verschrikkelijk werkelijk. En die twee Australiërs in dat hele kleine ouwe autootje. Eentje be zemde met een soort grote veger die ze gevonden hadden de weg schoon, de ander reed heel lang zaam Wij zaten 's avonds met zijn allen in Inzeil na keurig met een door Mart Smeets grote en luxe bus over snelwegen gereden te hebben en heel laat in de avond kwamen zij- Totaal ka pot natuurlijk, maar meteen weer gieren-lachen-brullen en de vol gende dag als eerste op het ijs. Coates is niet kapot te krijgen." Geconfronteerd met die verhalen haalt de Australiër zijn schouders op. Zo leeft hij nu eenmaal, 's Zo mers in Heerenveen waar hij aller lei klusjes voor vrienden en ken nissen opknapt, 's winters op de ijsbanen. „Kijk," zegt hij, „ik vind die schaatssport nu eenmaal leuk en leef op een bepaalde lijn. De Nederlanders betalen per dag twintig dollar in dit hotel en ik tien. Dat heb ik zo geregeld en zo kan ik redelijk rondkomen." Voor het eerst deze winter zal hij volledig financieel ondersteund naar Amerika gaan, want het Au stralisch Olympische Comité be taalt zijn vliegkosten helemaal, zodat weer even wat licht voor hem daagt. En als er geen geld is verdient Coates wel wat. Zoals verleden Jaar tijdens de wedstrijden om de Oouden Schaats in Inzeil. Coates ging op de zondagochtend vroeg bij het kennerspubllek rond met de vraag wat de gek er voor wilde geven als hij de 1500 meter van die middag in pyjama zou afleggen. Velen reageerden spontaan, met name de leden van de Amerikaan se ploeg die overal wel wat dollars vandaan haalden Toeschouwers gooiden wat marken in de pet en zo bestond het dat Colin Coates, die maffe Australiër, die middag zijn eerste wereldrecord binnen sleepte. De snelste 1500 meter in pyjama gereden in een tijd van 2 minuten 11 seconden en nog iets. „Man, weet Je dat me dat even meer dan tweehonderd Duitse marken opleverde," lacht hij nu terug. Coates is niet de rijder die echte wereldrecords zal pakken. In dit Olympisch jaar zal hij er toch wel weer staan Niet helemaal bij de eersten, maar wel dichtbij. HIJ mikt op de vijf en tien kilometer tijdens de Olympische Spelen en heeft zich helemaal krom ge traind. „Wat mijn doel is voor dit Jaar?" penst hij, „nou een gouden medaille op de tien kilometer In Lake Placid. How about that?" „Meer niet," vraag lk. „Neen, want het heeft geen zin om van te voren te zeggen dat Je op een achttiende plaats mikt," oordeelt hij. Vervol gens praten we lang en lekker over schaatsen, drank, vrouwen, rock and roll muziek, hasj. hard auto rijden. sex. lekker eten. Eric Hei den en Het Leven. Vervolgens drinken we warme chocolademelk met slagroom Ik reken af „Thanks Mart." zegt hij, pakt zijn schaatsen op. trekt een versleten ijsmuts over de dunne kop en gaat nog een half uurtje trainen OSLO Tom-Erik Oxholm is in het Blslet-stadlon van Oslo winnaar ge worden van de Nieuwjaarswedstrij den Deze wedstrijden golden als se lectie voor de drtelanden-lnterland tussen Noorwegen, de Verenigde Sta ten en de Sowjet Unie. die volgende week zaterdag en zondag in Oslo wordt gehouden. Naast Oxholm plaatsten zich voor deze landenont- moeting Stenshjemmet. Tveter en Kaarud. Storholt en 8jöbrend zullen buiten mededinging meedoen. Het toernooi bij de dames werd over heerst door Björg Eva Jensen, die alle vier de afstanden won. Op de drie kilometer reed zij met 4.43,15 een nieuw Noors record. Ook haar pun tentotaal van 181.909 betekende een recordverbetering. Bij de sprinters ging de titel naar Fröde Rönnlng. die eenmaal op de 1000 meter zijn concurrent Kal Ame Engelstadt moest laten voorgaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13