Goud niet meer te stuiten Produktschap: graanprijs kan hoger Geen schadevergoeding KSH Mexico verhoogt prijs ruwe olie Russische sneltrein Bloemenomzet 1,8 miljard Dollar verliest weer terrein Zilver Centrale zit in haar maag met vliegas HVA stoot groot deel handelsactiviteiten af Kilo goud werd in Amsterdam 5000 duurder Door overschakeling op kolen ANWB bezorgd over meerjarenplan personenvervoer Maasglas van Franse naar Britse eigenaar Europese Hof wijst vonnis in isoglucosezaak Italië beperkt „uitvoer" van dieselolie in auto's Europese Commissie remt uitvoer onnodig af VRIJDAG 4 JANUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PHS 1 t/R 13 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De goudkoorts houdt de wereld danig In rijn greep. In Hongkong, de voornaamste goudmarkt van het Verre Oosten, bereikte de prijs van het gele metaal gisteren op een gegeven moment 658 dollar per ounce (van 31,1 gram). Daarna zakte de prijs door verkopen in en het slot kwam op 620 dollar uit. In Londen ging het niet veel anders toe. Donderdagochtend werd geo pend op 618 dollar voor één ounce, nadat de officiële middagkoers van woensdag nog 559,50 dollar had be dragen. De officiële prijsvaststelling in de ochtend leverde een notering op van 632 dollar. Een stijging dus van 72 dollar. De officiële middagnotering was 634 dollar. Behalve goud maakt ook zil ver een ongeëvenaarde prijs stijging door. Drijfhout Co in Amsterdam noteerde als verkoopprijs of als advies- koers voor de verkoopprijs per kilo zilver op 3 Jan. 1979:/ 401,50 2 juli 1979:/ 584.50 31 aug. 1979685,50 1 nov. 1979: 1051,50 30 nov. 1979: 1222,50 11 dec. 1979: 1257,50 27 dec. 1979: 1737,50 28 dec. 1979: 1772,50 2 jan. 1980: 2497,50 3 jan. 1980: 2514,50 Goudhandelaren in Londen brachten de ongekende stijging in verband met de ontwikkelingen van de laatste da gen met name in Afghanistan. „De mensen zijn bang voor de dreiging van een nieuwe oorlog als gevolg van de Russische militaire inmenging in dit land," zei een goudhandelaar. „De cirsis in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Iran en de steeds weer nieuwe verhogingen van de olie prijzen hebben het vertrouwen in de dollar en in andere valuta's sterk doen afnemen." Speculanten en beleggers zijn, aldus AMSTERDAM Goud is gis teren in Amsterdam bijna 5000 gulden per kilo duurder gewor den. De goudprijs steeg name lijk tot 38.710-39.410 per kilo. Woensdag werd nog 33.750- 34.450 per kilo genoteerd. Ook de zllverprijs ging verder omhoog. Met een notering van 2162-2512,50 per kilo was er sprake van een stijging van 17 ten opzichte van woensdag. de handel, op dit ogenblik bezig zich op grote schaal te ontdoen van vreemde valuta en bezig zich in te dekken in goud. Het is de hieruit resulterende grote vraag waartegeno ver slechts gering aanbod staat, die de prijs hoger en hoger stuwt op de oververhitte goudmarkten. In Zürich, waar de handel in goud na ARNHEM (ANP) De pro vinciale Gelderse elektrici teitsmaatschappij PGEM zit in haar maag met de grote hoeveelheden vliegas, die het gevolg zijn van overschake ling op het stoken van kolen. Dat blijkt uit de nieuwjaar stoespraak van de PGEM-di- rectie. De PGEM verwacht binnen twee Ja ren in haar centrales voor zeventig procent kolen te stoken. Dat bete kent een jaarlijks gebruik van circa 2.5 miljoen ton kolen met een afval- produktie van 250.000 ton vliegas per Jaar. Slechts een beperkt deel van deze vliegas kan, volgens de PGEM- directie, worden afgezet aan de we genbouw en de cement- en betonln- dustrie. Verwacht wordt, dat er voor vliegas in de toekomst meer toepas singsmogelijkheden zullen zijn. „Het zal echter zeker nodig zijn een deel van dit vliegas te blijven stor ten," aldus de PGEM-directle. De maatschappij zoekt samen met de provincie Gelderland naar mogelijke nieuwe stortplaatsen. De PGEM-directie zal geen studie verrichten naar de mogelijkheden tot ontzwaveling van de rookgassen uit de schoorstenen van de centrales. Ook bij ontzwaveling leveren de rest- produkten problemen op. Het thans meest gebruikte ontzwaveltngssys- teem produceert Jaarlijks enige tien duizenden tonnen afvalgips, zo meent de PGEM-directie. De PGEM en de Noordbrabantse PNEM zijn de twee elektriciteits maatschappijen, in ons land die de komende jaren op grote schaal over gaan van olie- op kolenstook in hun centrales. De PGEM-directie ver wacht dat dit gunstige gevolgen zal hebben voor de elektriciteitsprijs, met name voor de kleinverbruikers omdat zo de doorwerking van de al maar stijgende olieprijzen kan wor den beperkt. De PGEM heeft niette min haar stroomprijzen met Ingang van dit jaar met enige procenten ver hoogd. Ook andere elektriciteits maatschappijen hebben dat gedaan of zullen dat doen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Verenigde HVA-maatschappijen hebben een groot deel van hun activiteiten op het gebied van de handel in tropische produkten verkocht aan de Britse onder neming C. Czarnikow. Het gaat om de belangen die zijn ondergebracht in de dochterbedrijven Mirandoile, Voute en Cantzklaar Schalkwijk. Bovendien heeft HVA het 51 procent belang in Heybroek Co's handel maatschappij verkocht aan Caldic Holding in Amsterdam. Caldic is een bedrijf dat zowel chemische produk ten produceert als er in handelt. Het Britse Czarnikow handelt in de eerste plaats in suiker. De overdracht van de handelsactivi teiten past volgens HVA in de reorga nisatie van de maatschappij. Men wil zich hoofdzakelijk richten op het ad viseren bij de opbouw van industrie- in die tropische landbouwprodukten lerwerken en het in opdracht tijde lijk besturen van zulke ondernemin gen in de derde wereld. Daarnaast heeft HVA nog een eigen bescheiden Industrie die tropische produkten verwerkt. Tal van bezittingen zijn de laatste tijd verkocht, zoals het 50 procent belang in CCM, een sucrochemische Industrie die samen met de Centrale Suiker Mij. werd gedreven. Onlangs verkocht HVA het monumentale loofdkantoor in de Amsterdamse Jlnnenstad om elders in de stad kan toorruimte te huren. HVA heeft nog altijd een schadeclaim op de genatio naliseerde suikerfabrieken in Et hiopië. Volgens HVA is de fusiecode bij de verkoop van de dochters in acht ge nomen maar de vakbonden voor ho ger personeel ontkennen dat. Zij zeg gen nog geen akkoord te hebben be reikt met de directly AMRO-bank Tot en met vrijdag 11 januari kan worden ingeschreven op 9,75 pet, 20-jarige kapitaal obligaties van de Amro-bank. De le ning is 150 min groot. De uitgifte- koers zal op woensdag 9 januari voor beurs worden bekend gemaakt. De stortingsdatum is .15 februari. De nieuwe Russische ER-200 sneltrein zal de reisduur tussen Moskou en Leningrad bekorten tot iets meer dan vier uur. De trein haalt een topsnel heid van 200 kilometer per uur. Tijdens de Olympische Spelen zal de trein geregeld tussen de twee steden rijden. vijf dagen vakantie gisteren werd hervat, werd kort na de opening de goudhandel tijdelijk stopgezet Dit gezien de zeer sterke prijsstijging. Zo klom de notering van goud in Zürich in slechts enkele minuten tijd van 610 tot 650 dollar per ounce. Een belang rijk deel van de vraag naar goud, vooral van het Midden-Oosten uit, wordt via Zwitserland afgewikkeld. Ook zilver omhoog In navolging van de ontwikkeling van de goudprijs gingen ook de noterin gen van andere edele metalen om hoog. Zo steeg de zllverprijs in Lon den van een slot van 40 dollELT var woensdag tot een nieuwe recordhoog te van 41,50 dollar per ounce. Bij de maandelijkse goudveiling van het Internationale Monetaire Fonds van 440.000 ounces (van 31,1 gram) goud is een gemiddelde prijs uit de bus gekomen van 562,85 dollar. Er waren biedingen op in totaal 1,34 miljoen ounces. Van de opbrengst van het verkochte goud is 229 miljoen dollar gestort in de kas voor hulp aan de armste landen. Daarmede is door het IMF voor dit doel tot nu toe een bedrag van 3,68 miljard dollar bijeen gebracht. De gemiddelde prijs bij de laatste gehouden goudveiling van het IMF was ruim 136 dollar hoger dan bij de vorige velling. Sinds bijna vier Jaar veilt het IMF maandelijks een deel van zijn goud voorraad. In mei a.s. wordt de laatste veiling gehouden. Dan zullen er in totaal 25 miljoen ounces zijn geveild. Verder heeft het IMF 25 miljoen oun ces goud terugverkocht aan de lan den, die het goud aanvankelijk aan het IMF hadden verkocht. De prijs hiervoor was destijds 35 dollar per ounce. Tegen deze prijs is het door het IMF ook weer terugverkocht. Dieptepunt DEN HAAG (ANP) De ANWB is ernstig bezorgd over de plannen van de regering zoals die zijn neergelegd in het meerjarenplan personenver voer. De budgetruimte in de plannen is veel te klein en is mede door de in de afgelopen Jaren opgelopen ach terstand onvoldoende om de pro blemen het hoofd te bieden, zo zegt de bond in een schrijven aan de bij zondere Kamercommissie. De ANWB wijst op de enorme ver keersproblemen, die in de jaren tach tig op ons af zullen komen, indien men vasthoudt aan het regelingsbe leid wat betreft het personenvervoer. Terwijl het goud almaar hoger sferen opzocht, zat in de dollar weer eens de klad. In Frankfort bereikte de dollar met 1,6995 mark in de loop van de ochtend een historisch dieptepunt. Later trad een licht herstel in tot 1,7060. In Zürich zakte de Ameri kaanse munt tot beneden de 1,56 Zwitserse frank. Zowel de centrale bank van Duitsland als van Zwitser land kochten dollars om de koers te steunen. De Bundesbank kocht onge veer 30 miljoen dollar. In Amsterdam noteerde de dollar (voor handelstransacties) gisteren ƒ1,8920, tegen woensdag 1,9075. Dollars in bankpapier waren één cent goedkoper op 1,84 (koop door de bank)-1,94 (verkoop door de bank). TIEL (ANP) De machinale glasfa briek De Maas (Maasglas) in Tlel wordt waarschijnlijk in april van dit jaar verkocht aan het Engelse glas- concern Pilkington brothers. De defi nitieve verkoop hangt alleen nog af van de goedkeuring door diverse offi ciële instanties. Bij Maasglas werken circa 700 mensen. Maasglas de enige zogenoemde vlakglasproducent in Nederland is thans nog in handen van het Franse concern BSN-Gervals Danone. De overgang van Maasglas van Franse naar Engelse handen heeft volgens Ir A. Bergstein, lid van de raad van bestuur, geen gevolgen voor de werk gelegenheid. De Engelsen bieden onze fabriek zelfs meer mogelijkhe den en zekerheid, aldus Bergstein. De bonden zijn bezorgd over de verkoop van Maasglas. Districtsbestuurders van de industriebonden verklaarden twee maanden geleden niet zo zeker te zijn van het behoud van de werkge legenheid. BSN-Gervals Danone ver koopt gelijk met de Tielse fabriek haar Duitse (Flachglas) en Belgische (Glaverbel) glasfabrieken, dit vanwe ge aanzienlijke verliezen in de gehele glaspoot van het voedingsconcern. Pilklngton-brothers is de „uitvinder" van het zogenoemde gegoten glas (floatglas), een procédé dat alle ande re fabricagemethoden de laatste ja ren geheel heeft verdrongen. Maasglas in Tlel werkt nog volgens de verouderde methode van het „trekken" van het glas. De leiding van het Tielse bedrijf verwacht tegen 1983 niet langer te kunnen concurre ren met de Floatglas fabrieken. De raad van bestuur van Maasglas is daarom van plan de eigen glaspro- duktie medio 1981 stil te leggen en de glasveredellngs-actlviteiten uit te breiden. De produkten van deze orchldeeénkweker ln Aalsmeer hebben bijgedragen tot de omzet van 1.8 miljard gulden die de twaalf bij de Vereniging van bloemenvei lingen in Nederland (VBN) aangesloten veilingen sa men haalden in 1978. De omzet lag tien procent hoger dan in 1978 en was grotendeels te danken aan een grotere aanvoer. De prijsstijging was het afgelopen Jaar gering. Dit bleek uit mededelingen van VBN- voorzitter Hogewoning. De sterk toegenomen aanvoer is naar zijn mening veroorzaakt door de omschakeling van vele glasgroen tetelers op de teelt van bloemen en planten. De finan ciële resultaten in de glasgroentesector waren de afge lopen Jarsn nog lager dan de toch al verre van roos kleurige resultaten ln de snijbloemsector. De grootste drie veilingen van de VBN zijn gevestigd ln Aalsmeer, Honselersdijk en Rijnsburg. Deze veilingen zetten in 1979 respectievelijk 757, 582 en 180 miljoen gulden om. De verdere stijging van de gasprljzen vormt, volgens drs Hogewoning. een grote bedreiging voor de inkom stenpositie van de kwekers. Het sterke voordeel van de Nederlandse kwekers ln de internationale concurren tiepositie blijft naar zijn mening echter gelegen in een betere organisatie van het vellen en de groothandel. Verwacht wordt dat de export van bloemen en planten ln 1979 meer dan 1.6 miljard gulden zal hebben bedra gen. Omdat hier slechts zeven procent Import aan grondstoffen tegenover staat, is dit een enorme bijdra ge aan de betalingsbalans, aldus Hogewoning. DEN HAAG (ANP) Het inmiddels failliet verklaarde Koninklijke Scholten Honig en ook twee andere bedrijven krijgen van de Europese Gemeenschap geen vergoeding voor de schade die zij zeggen te hebben geleden door een EG-heffing op isoglucose (suiker uit mals). Dat heeft het Europese hof van justitie in Luxemburg beslist. KSH had een vergoeding van 170 miljoen geëist. De drie producenten van Isoglucose, een vervangingspro- dukt dat rechtstreeks concurreert met vloeibare suiker, hadden hun els gesteld op grond van een verordening van de EG-mlnisters van landbouw van 17 mei 1977. Toen werd de heffing op isoglucose Ingesteld. Het argu ment was het economisch voordeel voor de isoglucose. Door het gebruik van dit produkt zou een overeenkom stige hoeveelheid suiker uit de EG naar andere landen moeten worden geëxporteerd. Een Engelse rechtbank verklaarde nog ln 1977 in een voorlopige beslis sing dat de betrokken verordening niet rechtsgeldig was voorzover zij een bepaalde heffing inhield op de produktle van isoglucose. Dit zou in strijd zijn met het algemeen gelijk heidsbeginsel. dat ln het discrimina tieverbod specifiek wordt verwoord. In hoger beroep werd echter beslist dat de EG-mlnlsters bevoegd zijn, alle nuttige, met het gemeenschaps recht verenigbare maatregelen te ne men ter verzekering van de goede werking van de zoetmlddelenmarkt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Mexico heeft zijn olieprijs met onge veer dertig procent verhoogd. Voortaan kost een vat (159 liter) hoogwaardige ruwe olie 32 dollar, tegen tot nog toe 24,60 dollar. Mexico is geen lid van de OPEC, de Organisatie van Olie Exporterende Landen. Het land herziet de oliprijzen om de drie maanden. De Mexicaanse staatsoliemaatschappij (Petroleos Mexicanos) zegt ln een communiqué, waarin de prijsverhoging wordt aan gekondigd, dat „de nieuwe prijs op leder moment gewijzigd kan worden vanwege de onzekere toestand op de wereldmarkt". De staatsollemaatschappij van Mexi co heeft voorts laten weten, dat zij niet van plan Is ruwe olie te verkopen op de zogenaamde „spot market". De Mexicaanse olieproduktle wordt voor dit jaar geraamd op 2,25 miljoen va ten per dag. Hiervan Is ongeveer 1,1 miljoen vaten bestemd voor export, vooral naar de Verenigde Staten. Ondanks de tijdelijke stillegging van de olieproduktle ln Iran heeft de we- reldproduktie van ruwe olie in het afgelopen Jaar een recordhoogte be reikt van 22.84 miljard vaten (van 159 liter). De produktle. die gemiddeld 62,59 miljoen vaten per dag bedroeg, was 3,7 procent hoger dan ln 1978, aldus het tijdschrift „Oil and Gas Journal". De produktle in de Noordzee. Mexico en enkele lidstaten van de OPEC steeg met 2,3 procent tot 30,6 miljoen vaten per dag, meer dan de daling met 2,1 miljoen vaten per dag in de Iraanse produktle. De totale produk tle ln niet-communistlsche landen nam met 4 procent toe tot bijna 17,69 miljard vaten met een gemiddelde van 48,45 miljoen vaten per dag. Ook in de communistische landen ls vooruitgang geboekt, zij het volgens ..Oil and Gas Journal" slechts op geringe schaal. De totale produktie van de communistische landen was gemiddeld 14,1 miljoen vaten per dag, dat Is 2,5 procent hoger dan ln 1978. Het Hof van Justitie in Luxemburg besliste dat de ministers en de Euro pese commissie de grenzen die zij bij de uitoefening van hun bevoegdheid in het kader van gemeenschappelijk landbouwbeleid ln acht moesten ne men. niet ernstig genoeg overtreden hebben. Als de vaststelling van de produktieheffing fouten Inhield, ging het niet om dermate ernstige fouten dat het gedrag van de ministers en commissie aan willekeur grenst. Ook wees het Hof erop dat de betrokken verordening werd vastgesteld om het hoofd te bieden aan een noodtoe stand, gekenmerkt door toenemende suikeroverschotten. De beroepen van de drie bedrijven werden dan ook ongegrond verklaard. DEN HAAG (ANP) Italië heeft zeer onverwacht de uitvoer van dieselolie in de brandstoftank van auto's dras tisch beperkt, aldus de EVO (Eigen Vervoerders en Vervoeronderne- mers). Vrachtauto's en autobussen mogen niet meer dan vijftig liter uit voeren. Personenauto's mogen maar tien liter mee de grens overnemen. Aan de Italiaanse grens wordt scherp op deze maatregel gecontroleerd. Over het te veel aan brandstof ln de tank moet 2,50 per liter worden bij betaald Overtreders lopen boven dien kans op een extra boete, die van 600 gulden tot 2500 gulden kan oplopen. Italië heeft de maatregel genomen op grond van de krappe dieseloliepositie ln het land. Zowel de controle aan de Italiaanse grens als het noodzakelij ke tanken enkele kilometers verder verooizaken veel oponthoud. De EVO heeft bij de overheid op bemiddeling aangedrongen De Ne derlandse ambassade ln Rome ls in middels Ingeschakeld. 55 95 51 06 155 42 125 16 140 29 7 26 8 15 51 51 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor de toe komst moet worden verwacht dat de graanopbrengst per hectare in de EG zal stijgen. Alleen al het grote verschil tussen opbrengsten in de praktijk en proefvelden wijst daarop. Op het ogenblik is de Gemeenschap op graange- bied zelfvoorzienend met een produktie van 113 miljoen ton en een verbruik van 110 mil joen ton. Toch behoeft de stij gende produktie geen over schot te veroorzaken, gezien de voedselbehoefte in de wereld. Dat was een van de conclusies van voorzitter dr. C. H. J. van Beukering van het Produktschap voor granen, taden en peulvruchten ln zijn nieuw jaarsrede Wegens ziekte sprak hij de rede overigens niet zelf uit maar werd dit gedaan door de vice-voorzitter, Ir. K. K. Vervelde. Van Beukering zei dat er niet van een overschot behoefde te worden ge sproken als de uitvoer naar derde landen maar niet zo vaak wordt afge- •remd zodra de EG-richtpriJs (boven grens) of de interventieprijs wordt overschreden (de Europese Commis sie ls verplicht tegen het interventie- niveau in te kopen als de marktprijs daaronder zakt). De EG remt de in voer, aldus Van Beukering, om begro- tings- en om Inflatoire redenen. Als er veel wordt uitgevoerd, stijgen de prij zen van graan voor menselijke con sumptie en voor veevoer, wat ver schillende regeringen bang voor Inflatie ongaarne zien. Wat de begrotingskant betreft, de EG betaalt de boeren bij export naar derde landen het verschil terug tus sen de EG-marktpriJs en de wereld marktprijs, de laatste is vrijwel altijd lager Hoe duurder nu het graan bin nen de EO, des te groter de terugbe talingen aan de boeren. Export zou daarom een nog groter beslag leggen op de toch al zwaar bekritiseerde landbouwuitgaven van de Gemeen schap. Systeem Van Beukering zei hierop dat het thans gehanteerde systeem voor het bewaren van de afstand tussen de EG-prlJzen voor tarwe en voor voe- dergranen (tarwe hoger, voedergra- nen lager) niet aan zijn doelstelling beantwoordt. Het zou de mogelijk heid moeten Inhouden dat de markt prijzen zich meer ln opwaartse rich ting bewegen. Afgezien van de financiële moeilijk heden waarin de EG zich op het ogen blik bevindt, wilde Van Beukering ook eens bestudeerd zien, of een bete re relatie kan worden gelegd tussen de inkomsten die de gemeenschap krijgt uit Invoerheffingen en de be dragen die ze uitgeeft aan uitvoerres tituties. Deze relatie, aldus de voor zitter. ls thans volledig zoek, wat de afzet en de prijszetting van de granen in hoge mate belemmert. Een geregel der uitvoer, zonodig gecompenseerd door grotere uitvoeren, kan het prijs niveau zowel als de handelsactivitei- 'ten ten goede komen. Minder De produktie van 113 miljoen ton ln de EG ligt 3 miljoen beneden de uit zonderlijk grote oogst van vorig Jaar. De wereldproduktle wordt ruim 50 miljoen ton lager geschat dan ln 1978 en wel op 1.157 miljoen ton, waarvan 415 miljoen ton tarwe en 742 miljoen ton voedergranen. De voorraden per 1 Juli a.s. zullen niet groter zijn dan 200- 210 miljoen ton, nauwelijks meer dan de toegenomen wereldimport ln het lopende seizoen. In de exporterende landen, vooral de Verenigde Staten en Canada, wordt gevreesd voor ernstige transportpro blemen als gevolg van de grote be hoefte aan graan- en rijstimport ln andere landen. Dit zou kunnen bete kenen dat de voor Invoer benodigde hoeveelheden niet volledig kunnen worden geleverd. Ook minder goede graanoogsten ln grote produktiegebieden zouden er op korte termijn toe kunnen leiden, dat aan de Importbehoefte niet kan worden voldaan. De wereldrijstoogst zal een miljoen ton kleiner zijn, de wereldrij8tlmport naar schatting twintig procent hoger dan een Jaar tevoren. Van Beukering betreurde het dat, nu bijna anderhalf miljard mensen op de wereld honger lijden en/of ondervoed zijn, er nog steeds geen overeenstem ming ls over een nieuwe internationa le tarwe-overeenkomst. Deze zou moeten leiden tot grotere stabiliteit van de wereldmarktprijzen en tot grotere voedselveiligheid op de wereld. Verwerkende Industrie Voor de onder het produktschap res sorterende verwerkende Industrieën, deelde voorzitter Van Beukering mee, was het algelopen Jaar in het alge meen iets gunstiger dan de Jaren daarvoor. De uitvoer was over het geheel genomen bevredigend en in de werkgelegenheidssituatie kwamen geen belangrijke wijzigingen. De Europese Commissie wil volgens Van Beukertng de produktierestitu- tle op zetmeel te snel afbreken, in het seizoen 1982/1983 zou ze moeten zijn verdwenen. Een wat geleidelijker af schaffing zou de Industrie beter ln staat stellen, zich aan kostprijsverho gingen aan te passen. Dat de Com missie maatregelen om de fabrieks aardappeltelers van een redelijk in komen te verzekeren wil onderbren gen ln een EG-marktordening voor aardappelen in plaats van ln de graanregellng, achtte de voorzitter onaanvaardbaar. Afzetstructuur Dr. Van Beukering vroeg zich ln zijn rede ook nog af of de afzetstructuur voor graan, ln het bijzonder tarwe, kan worden verbeterd Van Beukering wilde een nadere stu die naar de mogelijkheid, de afzet van Nederlands graan te bevorderen door bundeling van het aanbod Oro- tere en meer homogene partijen zou den daardoor aan de verwerkende industrie, eventueel voor uitvoer, kunnen worden aangeboden Gere gelde afzet verdient volgens Van Beu- kering, gezien de slechts geringe mar ges die het Eü-graanbeletd mogelijk maakt, de voorkeur boven een inci denteel hogere prijs. De kosten van bewaring en financiering moeten daarbij niet uit het oog worden ver loren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11