Moskou speelt rol in Afghaanse coup Kies uw kado I' Misschien drie gijzelaars vrij Metropool Karmal opvolger van Amin TT bezorgt ruim 80 lilj oen wenskaarten Opklaringen HET WEER licuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw ARP'ers: ié; sie van A-partijen onjuist nd naar nieuw record an r Plan revolutionaire raad Iran Budgetcrisis Frankrijk is afgewend Prijsverhoging benzine 7,6 cent Aantal werknemers stijgt in een jaar met bijna 100.000 Trouw Een kwestie van meetellen Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I I I I I in de ochtend mogeli|k nog regen, m de middag enkeie opklaringen Middagtemperaturen ongeveer zes graden. Afnemende en naar west draaiende wind. Morgen en overmorgen: Perioden met buien, geen vorst van betekenis Zon op: 08.48 Maan op: 13.50 onder: 16.35 onder: 02 50 PAGINA 2: Litauen: land van kruisen PAGINA 3: Technisch onderwijs Vietnamezen noodzakelijk PAGINA 5: Weglopen van huis maar wat dan? PAGINA 4: Doek gaat op voor Gé Titulaer PAGINA 11 Een boek als een tuin PAGINA 9: Eindelijk meer ruimte voor vrouwenarchief PAGINA ECONOMIE: 1979 ongunstig jaar voor bedrijfsleven PODIUM: Wat is sociale verdediging PAGINA SERVICE: Hobbyrubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-programma's, weeroverzicht 969 Oosters tapijthuis 137 KOERDISTAN B.V. Korevaarstr. - Hogewoerd - Leiden Tien jaar vertrouwd in de randstad - Oat vieren wij met u met speciale. Jl BI LEI 'MAASBIEDINGEN ouderwetse service volop parkeren rouw LOSSE NUMMERS 60 CENT WASHINGTON, TEHERAN (AP, Reuter, AFP) President Hafizullah Amin van Afghanis tan is gisteren afgezet na een staatsgreep en opgevolgd door de vroegere vice-president en vice-premier Babrak Karmal. De Sowjet-Unie zou bij de machtswisseling betrokken zijn geweest. te parlementsredactie ECHT De drie ARP'ers, mr. tjes, prof. dr. B. Goudzwaard rouw F. Lanlng-Boersema, die week hun werkzaamheden in xamcommissie van het CDA tten, zullen hun werk voorlo- hervatten. In een gesprek dat ,'ravond in Utrecht hadden presidium van de ARP, heb- de bal doorgespeeld naar het bestuur van deze partij. hebben, zoals bekend, hun innen de commissie neerge- t onvrede met de gang van d dbij het kernwapendebat van week. vond lieten zij nog eens aan sidium weten, dat het onge- dig -zou zijn om onder deze -jadigheden mee te werken aan 11 ln)A-verkiezingsprogram. Ook n zij kenbaar dat een fusie P, KVP en CHU bij de huidige len van opvatting die binnen IA leven, onjuist zou zijn. ^9^1c zai nu worden voorgelegd partijbestuur, dat klaarheid ten brengen over het stand- de ARP moet gaan inne- bestuur is hierdoor in ern- onzer verslaggevers RDAM Door Russische mi- ctiviteiten in Afghanistan, de !N (AP) Een vrachtjumbo Amerikaanse luchtvaartmaat- j PanAm Is gisteravond bij de op het Londens vliegveld ow in brand geraakt. De drie fcrke bemanning is ongedeerd m. Het toestel, dat met een Ie motor landde kwam op ïonderden meters van een van ke vertrekhallen van de lucht- ot stilstand. De jumbo heeft ings- en vertrekbaan van de luchthaven van Europa uren- ilokkeerd. 2e Van links naar rechts aan de tafel: Het Kamerlid Van Houwelingen, mevrouw Laning-Boersema, de heren Aantjes en Goudzwaard, en het Kamerlid Faber. stige verlegenheid gebracht. Het ziet er naar uit, dat het voor een zwaar wichtig keuzeprobleem komt te staan. De keuze zou dan gaan tussen een fusie en een federatie van de drie partijen binnen het CDA. Bij het ge sprek in Utrecht waren overigens be halve het presidium ook enkele AR- Kamerleden betrokken. De nieuwe leider Karmal zou de volle dige steun hebben van Moskou, dat de laatste dagen grote troepenmach ten naar APanistan had gestuurd. In het centrum van hoofdstad Kaboel werd gisteren hevig geschoten. Tanks openden het vuur op de hoofdweg naar het vliegveld en er werd schieten gehoord van automatische wapens. Gevechten In Washington werd bevestigd dat er ln de straten van Kaboel gevechten aan de gang waren waarbij Russische troepen waren betrokken. Volgens het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken hervatte de Sowjet- Unle gisteren de luchtbrug naar Af ghanistan ln volle omvang. Woens dag was er een korte pauze geweest Ongeveer 150 transportvliegtuigen zouden op het vliegveld van Kaboel zijn geland en voerden grote aantal len militairen en materiaal aan. Naar schatting zouden gisteren 4000 Russi sche militairen zijn aangekomen. Het totale aantal komt daarmee op onge veer tienduizend man aldus de bron nen uit Washington. De Afghaanse staatsradio maakte gisteren als eerste melding van de staatsgreep. Direct werd een uit gaansverbod uitgevaardigd. De nieu we president Karmal beloofde het Afghaanse volk democratische vrij heden, vrijlating van alle politieke gevangenen en werk voor de talloze werklozen. Het officiële Russische persbureau Tass publiceerde gisteren een verkla ring waarin het vorige regime van Amin werd afgeschilderd als een dic tatuur. Amin werd op de been gehou den door Moskou. Washington had gisteren kritiek op de Sowjet-Unle en veroordeelde de „openlijke militaire Inmenging ln de Interne zaken van een soevereine staat". Het is voor de eerste maal sedert het einde van de Tweede We reldoorlog dat de Sowjet-Unie ge vechtstroepen bulten het Sowjet- blok en Cuba heeft ingezet. De aan wezigheid van de troepen van Mos kou wordt gezien als een bedreiging voor andere landen ln dit deel van Azië, met name Pakistan. Afghanis tan geeft Moskou tevens een nieuwe weg naar de Indische Oceaan. De nieuwe president Karmal was de laatste anderhalf Jaar ln politieke ballingschap. HIJ werd verbannen en kele maande nadat hij hielp bij het ten val brengen van president Mo hammad Daoud in april 1978. Karmal is leider van de zogeheten Parcham- vleugel van de Democratische Volk spartij, een vleugel die nauwere ban den onderhoudt met Moskou dan de Khalq, de andere partij vleugel. De partij werd onder invloed van de Sowjet-Unie herenigd, nadat zij onge- verwachtlng dat de inflatie nieuwe impulsen zal krijgen door de stijgen de olieprijzen en, vooral, de uitspraak van Khomeini, dat het Iraans-Ameri- kaanse geschil op oorlog kan uit draaien, heeft de goudprijs zijn op mars hervat. De notering van het edele metaal brak gisteren voor het eerst in de geschiedenis door de barrière van 500 dollar per ounce (31,1 gram). Dat is een ruime verdubbeling van de goud prijs begin dit jaar, toen het goud nog werd verkocht voor 225 dollar per ounce. Meer nieuws op pagina economie Y HAAG De Nederlanders hebben dit jaar ruim ïtig miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten verstuurd, is ongeveer drie procent meer dan vorig jaar toen Jjveer 78 miljoen kaarten werden verzonden. Volgens nae >tt is in Nederland voor aankoop en verzending van g Z^aarten ongeveer 125 miljoen gulden uitgegeven (vorig e hf 110 miljoen). 30e ni( idirectie post van de PTT de zich gisteren bijzonder te- ftaris A. H. Ekker van de vóór de kerstdagen wer- 3 Qêreeds 55 miljoen kaarten aan bezorgd door de ongeveer igduizend postbesteilers. hebben tussen 17 en 22 de ler een absolute topweek ge- Er werd toen tachtig procent bezorgd dan normaal het ge- s. Er waren drie dagen bij, op meer dan twintig miljoen en nieuwjaarskaarten wer- ïesteld. De recorddag viel op ag 21 december: liefst 22 mil- stuks (tegen normaal zo'n en miljoen op vrijdag) wer- rerwerkt." 14 v Lit hi jir honderden scholieren en medewerkers werden inge leid om de geweldige stroom Ivlot te kunnen verwerken Jtkig vormden de weersom- 'igheden geen belemmering bestelling. Er was geen glad geen sneeuw en er waren vertragingen van de treinen. de verzendingsstatistieken de PTT nauwkeurig kunnen itellen wanneer Nederland zijn kerstkaarten verstuurde. Op 9 december bij voorbeeld bestond negen procent van het totale post verkeer uit kerstkaarten, maar op 23 december was dit aandeel opge lopen tot 45 procent. Hard werken Volgens Ekker zal er ook deze week nog hard aan moeten wor den getrokken bij de posterijen. In deze drie dagen (inclusief zater dag) moeten immers nog zo'n 25 miljoen kaarten worden besteld. Hij wijst erop dat de posterijen op maandag 31 december voor de eer ste keer in de geschiedenis op een werkdag geen post zullen bezor gen. Het overgrote deel van het PTT-personeel is dan vrij. Hier staat tegenover dat op zater dag 29 december evenals vorige week zaterdag een extra bestel ling zal worden uitgevoerd. De PTT verwacht dat dan vrijwel alle kerst- en nieuwjaarspost en de ge wone post zal zijn afgeleverd, met nog een heel kleine zending op nieuwjaarsdag. „Maar die post is dan ook beslist na 30 december op de bus gedaanaldus Ekker. De reactie van de gijzelende studen ten in de ambassade wijst er op dat de spanningen tussen de studenten en de revolutionaire raad groeien. „Hoe vaak moeten we nog zeggen dat dit soort verklaringen officieel van ons moeten komèn. We bevestigen noch ontkennen verklaringen van an deren", riep een woordvoerder van de studenten tegen een verslaggever van Associated Press. Onderhandelaar Groeiende spanning spreekt ook uit de reactie vanuit de ambassade op de uitspraak van minister van buiten landse zaken, Sadegh Ghotbzadeh, dat hij door de revolutionaire raad is aangewezen als officiéél onderhande laar met de radicalen. Eén van de twee Teheranse kranten, die de uit spraak van Ghotbzadeh publiceerde stelde dat volgens politieke waarne mers er een nieuwe fase is ingetreden en dat nieuwe ontwikkelingen ieder ogenblik kunnen worden verwacht. Maar de studenten zeiden in een reac tie dat er geen sprake is van onder handelingen over vrijlating van gijze laars. De drie Amerikaanse geestelijken die met de kerst een bezoek hebben ge bracht aan de ambassade in Teheran hebben aangedrongen op een verge lijk in de Amerikaans-Iraanse crisis. De vierde geestelijke, die voorging in de kerstviering, aartsbisschop Duval van Algiers, zei te verwachten dat de gijzelaars clementie zullen krijgen. Kardinaal Duval zei dat de Iraanse autoriteiten en de publieke opinie wel bereid zijn tot een daad van clemen tie maar dat hij geen concrete toezeg gingen had gekregen. Hoeveel? Een van de drie Amerikaanse geeste lijken, dominee William Sloan Coffin uit New York zei: „Als de ene partij zijn standpunten verhardt doet de andere partij dat ook en als de één wat soepeler wordt zien we hetzelfde aan de andere kant gebeuren. Bis schop Thomas Gunbleton uit Detroit zei dat de komende dagen meer dui delijkheid zal komen over de vraag hoeveel gijzelaars er nu in de ambas sade zitten. De geestelijken hebben er 43 geteld maar volgens de autori teiten in Washington moeten het er 50 zijn. De studenten hebben ver klaard dat er 49 gijzelaars zijn maar dat een stuk of zes geen zin hadden in de kerstviering en zich dus niet lieten zien. Ayatollah Beheshtl, de secretaris-ge neraal van de Iraanse revolutionaire raad. heeft in een vraaggespek met een Japanse krant verklaard dat de gijzelaars als getuigen zullen optre den tijdens het internationale tribu naal over de Amerikaanse betrokken heid bij het verdreven sjahbewind. Beheshti gaf toe dat de gijzelaars niet de beste getuigen zijn. die hij zich voor kan stellen en dat hij hen graag zou inruilen voor een betere, daarbij doelend op de sjah zelf. De ayatollah zei dat op het tribunaal zal worden ADVERTENTIE Jaarbrieven aan toonder ruil ze nu nog bij ons in (zonder renteverlies tegen een echt Perzisch tapijt ISTERSE TAPIJTGALERIJ, Achterhakkers 13- Dordrecht. Tel. 078-130022 veer zes Jaar geleden was uiteenge vallen. Karmal, die een strenge marxistische ideologie nastreeft, was vice-rpesl- dent onder Mohammed Tarakki, die vorig Jaar werd afgezet Tarakki ver wijderde Karmal echter spoedig evenals andere leden van de Par- cham-velugel. Ze kregen functies in het buitenland, maar weigerden na een verzoek van Tarakki naar Afgha nistan terug te keren. Karmal dook onder. Berechting TEHERAN (Reuter, AP, AFP) Er komen steeds meer aanwijzingen dat de revolutionaire raad van Iran zich sterk maakt voor de vrijlating van nog eens drie gijzelaars uit de Amerikaanse ambassade in Teheran. Volgens een woordvoerder van het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken zou de raad rond de jaarwisseling de vrijlating willen van „drie gijzelaars van Mexicaanse, Indiaanse en Portugese afkomst". beslist over de vrijlating, ook van hen die schuldig zijn bevonden aan spio nage. PARIJS (DPA) De Franse nationa le vergadering heeft gisteren ln bui tengewone zitting een wet aangeno men die de regering bij ontstentenis van een goedgekeurde begroting in staat stelt per 1 januari door te gaan met de belastingheffing. Verder be sloot de Franse tweede kamer dat het debat over de opnieuw ingediende begroting de constitutionele raad verwierp de oorspronkelijk ingedien de begroting om formele redenen op 7 januari begint. Premier Raymond Barre kreeg van zijn ministerraad machtiging dan op nieuw de vertrouwenskwestie te stel len. Tot dit paardemiddel had hij tweemaal eerder zijn toevlucht moe ten nemen om de (meeregerende) Gaullistische partij op de lijn van de regering te houden. De vormfout aan de behandeling van de begroting voor 1980 zat hem erin. dat de nationale vergadering eerst over de uitgaven had gestemd en daarna over de In komsten. terwijl de wet de omgekeer de volgorde voorschrijft. DEN HAAG (ANP) Benzine en superbenzine worden met ingang van 1 Januari 7,6 cent per liter duurder. Dit heeft het ministerie van economi sche zaken gisteren meegedeeld na eerdere berichten dat de prijs van benzine met zeven cent zou worden verhoogd. Autodieselolle wordt 2.7 cent per liter duurder, en gemengde benzine voor bromfietsen acht cent. Petroleum gaat 2.4 procent per liter omhoog, en huisbrandolie 2.36 per liter Deze verhogingen zijn inclusief btw. In de prijsverhogingen zijn on der meer de accijnsverhoging en de verruiming van de handelsmarge ver werkt. Pagina II: Autoverkopen dit jaar lager In een door radio-Kaboel uitgezon den verklaring zei Karmal, dat een einde was gemaakt aan „het fascisti sche bewind van Hafizullah Amin" en hij sprak over de vermoorde ex-presi dent Tarakki als „een grote marte laar van de revolutie." Volgens Kar mal zullen „de misdadigers van het regime-Amin" door volkstribunaal worden berecht. Hij beschuldigde Amin van „demagogie en spionage voor de Verenigde Staten." „Wij zul len een trouw lid blijven van de Vere nigde Naties en van de beweging van niet-gebonden landen", aldus de nieuwe machthebber. Vervolg op pag. 7, kol. 7 Meer nieuws op pagina 10 DEN HAAO (ANP) - Volgens het CBS bedroeg het aantal in loondienst werkzame personen in alle economi sche activiteiten tezamen per 31 maart 1979, 4 121.700 Dit betekent een stijging ten opzichte van eind maart 1978 van 94.600 (plus 2,3 pro cent). Het gaat hier om werknemers die gewoonlijk vijftien uur of langer per week werken. Het aantal mar: - lijke arbeidskrachten steeg in eze periode met 54.600 (plus 1,9 pr - ent) het aantal vrouwelijke met 40 )00 (plus 3.6 procent). In de delfstoffenwinning industrie en openbare nutsbedrijven liep de werk gelegenheid terug met 8100. De rela tief belangrijkste toeneming deed zich voor in de bedrijfstakken bouw en bouwlnstallatiebedrijven. banken, verzekering en zakelijke diensten. Enschede spreidt zich ten toon als de metropool van het oosten, met 94 nationaliteiten in huls. Indrukwekkend, zelfs als 71 daarvan samenhangen met de aanwezigheid van één overigens onvolprezen internationaal oplei dingsinstituut. Enig toch. statistiek. Boetseerset (A) Boetseerklei mei verf in 3 kleuren en penseeltje Wordt zonder oven ovenhard. Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaicr in één I landgreepjc met omslagmechaniek, voor extra gemak. Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai diermoticf Als onder legger o I voor de sier. 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk blankhouten hang- plankje plus een zandlopertje als garantie voor zacht gekookte eieren Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaalv Uw naani: Uw adres: De drie Amerikaanse geestelijken, die de kerst bij de gijzelaars in Iran hebben doorge bracht, op weg naar huis. Postcode en plaats.Tel. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van f7.50. Kado naar keuze: DA. DB. DC OD (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend vooropgaven). Voor bezorginformatie 020-913456 Lees een krant met overtuiging; TrOUW H 37STE JAARGANG NR. 10837 - VRIJDAG 28 DECEMBER 1979

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1