Kluwen van problemen Oost-Groningen gloednieuwe fabrieken in Noorden bedreigd Rijk zegt hulp toe aan afvalbedrijf Rijnmond Resten boerderij uit bronstijd gevonden Vloeibare zeep uit een pompje Softsoap Vrouwen betogen tegen kernwapens Oud-vrijwilligers vragen xtra steun voor Zambia wm Uitzonderlijk fors formaat Nieuw uit Amerika: SOFTSOAP! Met fakkels naar minister VOENSDAG 5 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Oost-Groningen heeft veel weg van een klu wen van problemen. Met fabriekssluitingen achter de rug en voor de deur is het of een smeulend vuur steeds weer opvlamt. Ver scheidene fabrieken staan op het punt te sluiten. De regering die nota bene tiendui zend nieuwe arbeidsplaatsen heeft beloofd aan het Noorden blijkt nauwelijks in staat om de bestaande werkgelegenheid te hand haven. De strijd tegen de stank die uit de kanalen opstijgt gaat gepaard met financiële problemen van de aardappelmeelindustrie. De smeerpijp naar de Dollard is nog steeds afgesloten, omdat rijk en provincie het niet eens zijn over de verdeling van kosten. De aardappelmeelindustrie is een bron van werk gelegenheid, net als de kartonindustrie waar achthonderd arbeidsplaatsen verloren gaan door een saneringsproces. Er is nauwelijks een gebied denkbaar dat vaker negatief in het nieuws komt. Acties tegen stank, tegen atoomafval. tegen militaire oefenterreinen, tegen sluiting van fabrieken wisselen elkaar af. Op dit moment zijn vooral de fabriekssluitingen weer actueel. De karton fabriek Okto staat op het punt als een kaarten huis in elkaar te storten. Het is echter maar een van de fabrieken die het loodje moeten leggen. n h( - cht GRONINGEN 01 het nu om vanouds gevestigde of om vboi tpiksplinternieuwe fabrieken gaat schijnt niets uit te maken. n vo SS [n Oost Groningen worden beide categorieën bedreigd. De rd (Winschoter kartonfabriek Okto is nog maar nauwelijks ge- uwd, maar ook de bijna driekwart eeuw oude Brons moto- renfabriek in Appingedam lijkt op zijn laatste benen te gaan. ag De regionale autoriteiten protesteren en een tiental pastores uit Appinge dam heeft er nog een schepje boven op gedaan door premier Van Agt in tn brief te waarschuwen dat de sa- ■nleving dreigt he worden ont- 'nejiBricht. Ook de betrekkelijk nieuwe ritH hilipsvestiging in Winschoten staat niet veel beter voor en Philips idskanaal zit al jaren in een „af- iak-proces". De Akzo wil zijn loorproduktie deels uit Delfzijl ha- i en zo zou men deze reeks pro- mgevallen zonder veel moeite verder kunnen aanvullen. rons vergelijking met de tientallen mil- enen die Okto opslokt lijkt Brons tn peuleschil. Toch weigert minister Van Aardenne een bedrag van nog geen drie miljoen bgulden beschik bar te stellen. Dat bedrag kan niet llleen een fabriek met 210 werkne mers behouden, maar ook een stuk kennis dat sinds 1907 is opge- wd. „Brons heeft enige tijd gele den nog weer een nieuwe turbo diesel motor ontwikkeld, die goed voldoet," vertelt technisch directeur H. Metz. Door de malaise in de scheepsbouw, inclusief de Groningse kustvaartpro- iuktie, waar Brons vanouds zijn bes te klanten had. is de vraag afgeno men. Daarbij komt dat de nieuwe TD-motor (tot 5000 PK) lichte olie gebruikt, terwijl tegenwoordig juist motoren worden gevraagd, die goed kope zware olie stoken. Er leek zich een gouden kans voor te doen toen de Duitse machinefabriek Man bereid bleek met Brons samen te werken. Enige voorwaarde is dat de Brons- fabriek wordt aangepast aan het ma ken van een Man-Brons motor (ge stookt met goedkope olie), waarvan de produktie bij wijze van spreken morgen al zou kunnen beginnen. Voor die aanpassing is twee-en-een- half miljoen gulden nodig. Minister Van Aardenne zegt dat hij niet mee wil werken aan het binnen dringen van een Duitse industrie op de Nederlandse markt. Inmiddels dringt de tijd. Rederij Sylvia Cargos- te Hoogezand, bij voorbeeld, wacht met het plaatsen van een order voor vier nieuwe motoren. Komt er niet snel genoeg zekerheid dan gaat de order naar Man in Duitsland. De Nederlandse fabrieken Bolnes en SWD ontwikkelen weliswaar ook de gevraagde motor, maar ze hebben daar zeker nog een paar jaar voor maar of het lukt, moet worden afge wacht Ondertussen komen geen or ders meer binnen. Okto De problemen in Oost-Groningen zijn niet van vandaag of gisteren. Deze foto dateert uit mei vorig jaar, toen in Foxhol werd gedemonstreerd tegen sluiting van de vestigipg van KSH, Koninklijke Scholten Honig, in die plaats. De demonstranten konden de sluiting niet verhinderen. nodig. Als Man en Brons het zonder overheidssteun eens kunnen worden heeft minister Van Aardenne be loofd zal hij dit niet tegenhouden. Indirect werkt de bewindsman dan toch mee aan het binnenhalen van Man. De overheid is namelijk de eni ge aandeelhouder van de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM), die de meeste aandelen van Brons bezit. En deze NOM voert samen met de Brons-directie nu onderhandelin gen om toch met Man tot overeen stemming te komen De minister kan dan zijn centen in de zak houden. De kartonfabriek Okto in Winscho ten heeft maar iets meer werknemers dan Brons, namelijk 250. Er moet echter ontzaglijk veel geld méér in worden gestoken (zeventig miljoen gulden), nadat er in het verleden al 130 miljoen gulden overheidsgeld naar deze fabriek van het papiercon cern KNP is toegestroomd. Door af- zetproblemen wordt slechts een deel geproduceerd van de tachtigduizend ton vouwkarton. die de fabriek kan maken. „Maar zelfs al zou de maximumcapa citeit worden gehaald, dan zal er nog met verlies worden gedraaid. Er zit al te veel geld in. De prijs van vouwkar ton zou omhoog moeten en dan prijs je jezelf uit de markt. De fabriek maakt papier met een gouden rand je," zegt Frits Hanco van de indu striebond CNV. Dat probleem zou nog toenemen als er nóg een zeventig miljoen gulden wordt ingepompt. Het dilemma is duidelijk: moet je die miljoenen er in steken met de kans dat het toch mis gaat; of moet je de zaak failliet laten gaan en een stuk kapitaalvernietiging van bijna drie honderd miljoen gulden op de koop toe nemen. „Waar dan nog bij komt dat de werknemers werkloos worden, wat ook geld kost," aldus Hanco Net als bij Brons speelt ook in dit geval het buitenland een rol. Als een buitenlands concern het bedrijf voor een prikje uit het faillissement zou kopen en behalve vouwkarton ook grovere soorten karton zou draalen, zou dat regelrechte concurrentie zijn voor de toch al in een saneringspro ces verwikkelde rest van de Oostgro- ningse kartonindustrie. De minister wil dat voorkomen. Deze week wijdt de Tweede Kamer er voor de zoveel ste keer een debat aan. Philips in Winschoten met zijn bijna vierhonderd werknemers is in feite te danken aan de malaise in de karton - industrie. Toen Fré Meis zich eind van de Jaren zestig roerde in de kar tonstakingen haastte premier Piet de Jong zich persoonlijk naar het Noor den. Als cadeautje had hij een Phi- lips-vestiging op zak. Er werd erg geheimzinnig gedaan over het bedrag waarmee de regering Philips had overgehaald. De fabriek produceert glas voor zwart-wit televisie. Daar is nauwelijks een markt meer voor. „We zijn erbij betrokken om samen met Philips naar alternatieve produktie- mogelijkheden te zoeken. Maar het is geen eenvoudige zaak," zegt drs J J. van Kappel, van de NOM. Volgens de vakbonden dreigt sluiting. Zo erg is het met Philips in Stadskanaal nog niet. maar het personeelsbestand is daar in de loop Van de jaren wel teruggelopen van drieduizend naar iets meer dan tweeduizend. Akzo Ook een andere multinational be zorgt het Noorden kopzorg. Akzo wil zijn chloorproduktie in Rotterdam concentreren wat sluiting van de chloorfabriek in Delfzijl ten gevolge zou hebben. De Groningse autoritei ten, vakbonden en regionale werkge vers, zijn er tot nu toe niet in geslaagd minister Van Aardenne te bewegen Akzo op andere gedachten te brep- gen. De Akzo-plannen worden als een zware aanslag op de toekomstmoge lijkheden van het Eemsmondgebied gezien, omdat chloor een grondstof is die chemische Industrie kan aantrek ken. Naast deze en andere probleem gevallen. staat een enkel lichtpuntje. Billiton bouwt bij Veendam een fa briek die straks aan 140 man werk kan bieden. DALFSEN Op het land- [oed Rechteren bij het Over- Jsselse Dalfsen zijn de sporen [evonden van een boerderij lit de vroege bronstijd (onge veer 1600 jaar voor Christus). let is de tweede boerderij in lederland (eerder werd er in luid-Holland een gevonden) lie uit de vroege bronstijd itamt. De boerderij in Dalf- len valt vooral op door de )lengte: een kleine vijftig Beter ll de boerderij heelt waarschijnlijk «n grote familie gewoond, ongeveer rergelijkbaar met een situatie die tot voor kort nog vrij veel voorkwam in het oosten van ons land. Een boerde- die plaats bood aan soms wel drie ineraties plus bij voorbeeld nog een ïgetrouwde broer of zuster. De stal heeft zodanige afmetingen dat in de ngegraven „boxen", waarvan vijf leuven gevonden zijn, zich mogelijk o'n twintig koeien hebben bevon den. let formaat van de boerderij is opr de vroege bronstijd uitzonder- Ik fors te noemen. Uit de midden- ironstijd zijn wel voorbeelden met de >alfse lengte (ongeveer 47 meter) lekend. door Jac. Lelsz 1 w in )e ontdekking is voor een groot deel e danken aan een amateur-archeo- )og. Hij vond aardewerk-potscher- ;n, die werden gedateerd in de vroe- bronstijd. Omdat men het idee id, dat het hier om een bijzondere vondst ging, begon de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB) met een proefopgra- ving. Deze stond onder leiding van drs A. D. Verlinde, die als archeoloog van het ROB speciaal met dit soort zaken in de provincie Overijssel ls belast. Haardvuur Op 22 oktober werd begonnen met de opgravingen en gistermiddag kon hij het resultaat al tonen: een puntgave plattegrond van de boerderij, die zo'n 35 eeuwen of 140 generaties terug in het Vechtdal moet hebben gestaan. Verkleuringen in de grond geven aan waar de dakdragende palen hebben gestaan, zodat men zich de vorm van het gebouw voor de geest kan halen. Enige zeer donkere vlekken geven de plek aan, waar het haardvuur moet hebben gebrand, en daar dient dus het woongedeelte te worden gesitu eerd. De boerderij In Dalfsen was een drie- scheplge boerderij, in totaal 5,5 meter breed, voor die tijd niet ongewoon. Evenals trouwens liet feit dat de boerderij oost-west was georiënteerd. In het oostelijke gedeelte van de boerderij bevond zich de stal, de men sen woonden in het midden, over de westpartij bestaat geen duidelijk heid. Waarschijnlijk was het een vak werk boerderij, hoewel bovengrondse sporen zoals gebruikelijk door de tij den zijn uitgewist. De plaats van één ingangspartij is in ieder geval te zien, groot genoeg om er met een wagen doorheen te kunnen. Wellicht is er ook nog een tweede ingangspartij geweest. Akkertje Twintig koeien lijkt voor de prehisto rie veel, maar het kwam in die tijd toch meer voor. Onmiddellijk gren zend aan het gebouw is e$n akkertje ontdekt. Misschien dat onderzoek van grondmonsters in het laborato rium resten van zaden oplevert, aan de hand waarvan kan worden vastge steld wat de boer heeft verbouwd. Bij de proefopgraving zijn ook nog enige zaken uit de bodem gekomen. Het was de eindtijd van de vuursteenin dustrie, die moest concurreren tegen „het metaal" dat bezig was op te komen. Gevonden werd een reeks kleine gebruiksvoorwerpen, zoals krabbers. Brons werd niet gevonden, maar dat komt hoe dan ook weinig boven de grond. De scherven, die aan de oppervlakte kwamen, behoren tot het zogenoem de wikkeldraadaardewerk. Een be langrijk gegeven waarop men zich bij het dateren van de ontdekking in Dalfsen op de vroege bronstijd gro tendeels heeft gebaseerd. Eén pot uit dat genre ls bijna compleet. Verder valt een stuk aardewerk op, dat door boord is met gaten. Het kan zijn dat het als vergiet werd gebruikt. Ook zijn er fragmenten van kookstenen gevonden. Op die stenen werd in het verleden ondermeer graan, vlees of vis geroosterd. De amateur-archeologen hebben in de streek aan de Vecht al heel wat waardevolle vondsten gedaan, Drs Verlinde wees er gisteren op dat het lang geleden al een aantrekkelijk ge bied was om er zich te vestigen. Zeker voor mensen in een bijna voor hon derd procent agrarische samenleving. Er woonden in die tijd in wat nu Nederland heet in totaal vermoede lijk enkele duizenden mensen. Het bijzondere van de recente ontdekkin gen bij Dalfsen ligt niet zozeer in de bewoning, maar in de combinatie van de vroege bronstijd en de constructie van de boerderij. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De regering is de met faillissement be dreigde NV Afvalverwerking Rijnmond (AVR) gisteren te hulp gekomen. Tot 1 februari 1980 staat zij garant dat de afvalverwerkingsfabriek ge woon door kan draaien. In die tussentijd moet er een oplos sing gevonden worden voor de grote financiële pro blemen. Met name zal een compromis moeten worden gevonden met de buitenge- Ambtenaren tegen alleen maar Friese advertenties LEEUWARDEN IANPI - Volgens en- kele ambtenaren in Leeuwarden ls het besluit van de gedeputeerde sta ten van Friesland, ,om alleen nog maar Friestalige personeelsadverten ties te plaatsen in Friese bladen, in strijd met internationale verdragen. Zij wijzen hierop in een brief aan provinciale staten. Ook hebben zij de minister van sociale zaken en die van volksgezondheid en milieuhygiëne, die de naleving van dit verdrag moe ten controleren, geschreven om het besluit voor de Kroon voor vernieti ging voor te dragen. westen Utrecht en Midden-Holland. Deze hebben zich bereid verklaard hun langlopende, uiterst verliesge vende contracten open te breken, zo dat onderhandelingen kunnen begin nen over een tariefsverhoging. Het is de bedoeling dat de AVR en de buitengewesten onderling tot over eenstemming komen. De raad van commissarissen van de AVR staat op het standpunt dat een tariefsverhoging van zestig procent nodig is om het vuil uit Utrecht en Midden-Holland kostendekkend te kunnen verwerken. Hoe hoog dat per centage uiteindelijk zal worden, zul len de onderhandelingen moeten uit wijzen. zegt dr. Hofman. De beslissing van de regering om de AVR tijdelijk lucht te geven, zodat de onderhandelingen over de ook door de regering noodzakelijk geachte ta riefsverhoging in alle rust* kunnen plaatshebben, kwam gisteren totaal onverwacht. Minister Wiegel en zijn staatssecretaris Koning (binnenland se zaken) lichtten gisterochtend tij dens een gesprek met het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond (de grootste aandeelhou der in de AVR) alvast een tipje van de sluier op. door mee te delen dat er een „lichtpuntje" in de AVR-kwestle was. Hoe groot het overbruggingskrediet ls, was gisteravond nog niet bekend. Op het afvalverwerkingsbedrijf in Rijnmond ls gisteren weer normaal gewerkt. Dinsdag legde het personeel het werk neer om druk uit te oefenen op de buitengewesten. De verliezen van de Afvalverwerking Rijnmond zijn in nog geen tien jaar tijd opgelo pen tot bijna vierhonderd miljoen gulden. Staatssecretaris Koning heeft gisteren nadrukkelijk bevestigd dat de regering nimmer bereid zal zijn de financiële stroppen van de AVR af te wentelen op de Nederland se belastingbetaler. ADVERTENTIE Ifan een onzer verslaggevers )EN HAAG Oud-vrijwilli- ers uit Zambia zijn een actie oor extra steun aan dat land legonnen. Er dreigt hongers- lood nu Rhodesische rege- ingstroepen elf bruggen heb- >en opgeblazen, en de door- oer van voor Zambia be- itemd graan tegenhouden. De xport van koper (goed voor legentig procent van de uit- oerinkomsten) is vrijwel ge- leel stil komen te liggen, ambia is helemaal van de buitenwe- eid afgesloten, aldus oud-vrijwilliger eter van der Horst. Hij heeft giste- fn een gesprek gehad met de Zambi- anse ambassadeur in Londen, me- rouw Chibesakunda die zich pessi- listisch toonde over de ontwikkelin- ïn in haar land. Als de onderhande- Ingen in Londen over dc toekomst an Zimbabwe-Rhodesië mislukken, ordt de situatie kritiek, en dreigt )nger in Zambia >e volgende oogst in het land valt as in april, en van januari tot die laand wordt een tekort aan voedsel ïrwacht. De vorige oogst viel tegen oor de droogte, en door het gebrek an kunstmest die ook al door de ebrekkige verbindingen met de zee nvoldoende kon worden aange- oerd Mocht het overleg in Londen agen. dan zal de druk op Zambia ok minder worden door de terugkeer j an de vluchtelingen naar Zimbab- S fe-Rhodesië, die dan niet meer be slag leggen op de Zambiaanse voed selvoorraden. In een gesprek met de vaste Kamer commissie voor buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwerking heeft ambassadeur Chibesakunda de Ne derlandse regering gevraagd druk uit te oefenen op Groot-Brittannië niet alleen in zee te gaan met de premier en de guerrillabeweging Patriottisch Front buiten spel te laten. Zambi® steunt deze bevrijdingsbeweging en vormt daarom het doelwit van aan vallen door het leger van Zimbabwe- Rhodesië. De Britse voorzitter van de conferentie. Lord Carrington, heeft daarmee gedreigd. Tijdens het vragenuurtje in de Kamer, morgen, zullen de ministers De Koning (ont wikkelingssamenwerking) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken) worden gevraagd contact op te nemen met de Britse regering. Tevens zal worden gevraagd te overleggen met de EG- partners of, en hoe Zambia eventueel extra geholpen moet worden. Zambia is een van de 58 Lomé-lan- den. die met de EG een samenwer kingsverdrag hebben gesloten. Zam bia is bovendien een concentratie- land voor de Nederlandse ontwikke lingshulp. De resultaten van die steun worden echter, aldus de oud- vrijwilligers ln hun brief aan de Ne derlandse regering, snel teniet ge daan. Morgen heeft mevrouw Chibe sakunda een gesprek met minister De Koning (ontwikkelingssamenwer king) over de mogelijke bereidheid van Nederland iets extra's te doen voor haar land Zij denkt met name aan het herstel van twee bruggen. Softsoap. Nieuw uit Amerika. Vloeibare en voedende romige zeep uit een pompje. Handig in de keuken en badkamer, 't Breekt, smoezelt en brokkelt niet.'t Geurt heerlijk en is zuinig in 't gebruik. Gooi weg die onhygiënische zeepbakjes. Softsoap is de leus. Verkrijgbaar bij uw drogist ys en warenhuis. prijs Handiginkeukenenbadkamer. Importeur A.C.Vermeulen B.V.. Postbus211,2400AE ALPHENa/dRIJN. Tel.01720-91966. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Een grote groep vrouwen, zowel afkomstig uit de communistische vrouwenbeweging als uit de bond van christelijke plattelandsvrouwen, zal morgenavond een demonstratie houden tegen kernwapens. Om half acht vertrekken de vrou wen met fakkels van het Malie veld in Den Haag naar het Binnen hof. Hier zal Sienle Strikwerda, de vroegere presidente van de Neder landse Christen Vrouwenbond een peUtie aanbieden aan de minister van buitenlandse zaken. Daarna gaat men naar het ministerie van defensie, waar de vrouwen van de werkgroep Vrouwen tegen Kern wapens voor een gesprek door mi nister Scholten zullen worden ont vangen. De vrouwen, die in deze werk groep zitten, zijn onder andere af komstig uit de doopsgezinde vrou wengroep. CNV-vrouwen. r.k. vrouwenorganlsaUes. de NCVB, de Rooie Vrouwen, de groep Femi nisme en Theologie, de PSP-vrou- wen. Vrouwen voor de Vrede en Pax Christ! Het is voor het eerst sinds zeer lange tijd, dat vrouwen van zo'n verschillende achtergrond met el kaar een actie roeren. Vlak na de oorlog konden vrouwen ook wel eens samen pal staan voor een doel. maar dat doel was dan wel heel wat minder belangrijk, name lijk de onmiddellijke invoering van de baleinen ln de korsetten en de mogelijkheid om Duitse dienst boden te handhaven. Waarom, na de grote antl-kernwa- pen-demonstratie van enkele we ken geleden, nu nog een aparte vrouwen-demonstratie. vroegen wij aan een van de drganisatrjees Joke van Kampen. „We hebben gemerkt dat vrouwen heel sterk de behoefte hebben om zich over deze zaak uit te spreken Dat ze dat in een aparte demon stratie willen doen, komt. omdat ze duidelijk willen laten zien. dat vrouwen van heel verschillende achtergrond elkaar op dit belang rijke punt hebben kunnen vinden Bovendien willen ze laten zien, dat politiek niet langer alleen maar een mannenzaak is. waar vrouwen niets mee te maken hebben. Ook blijkt het dat er veel meer vrou wen met een speciale vrouwen- actie meedoen, dan met een alge mene demonstratie Ten slotte bleken er nogal wat vrouwen te zijn die speciaal de behoefte had den om zich over deze zaak van leven en dood uit te spreken, om dat zij zich als moeders beschou wen als degenen, die het leven doorgeven." De bedoeling is, dat de vrouwen uit de verschillende organisaties, die aan de demonstratie deelne men. later in l>un eigen verenigin gen doorgaan met actievoeren te gen de kernbewapening en wel met name tegen de nu voor de deur staande vernieuwing en uit breiding van dit soort wapens In de werkgroep zitten onder an deren Sonja van der Gaast, van de PvdA. Paula Wassen, voorzitter Emancipatie Kommissie. Sienie Strikwerda. lid van de Emancipa tie Kommissie, vroeger presidente van de NCVB. Maria ter Steeg van het radiopastoraat. Elkse ter Veld van de FNV en Ineke van Zwee- den, bestuurslid van de NCVB

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9