iekenhuizen uit de nood met 140 miljoen ■"'EG-ministers werken niet goed' k Vi« 'Sterke arm' bij rel om Nieuwmarkt toch zwak Kamer eens met 'harde' stap regering Granini geeft de hele vrucht Uitgeverij werkweek van 35 uur inister Pais kondigt maatregelen aan Te kostbare vuilniszak nrii met vruchtvlees, da's pure verwennerij! Ex-hoofdredacteur Nieuwsnet ontslagen voor BVD-contacten r Biesheuvel bij presentatie Drie Wij zenrapport fes van de 41 christen Turken mogen toch blijven 4 0fM Onderzoek naar conflict bij metro-aanleg Kernwapens 'Franse houding in Rijnzoutverdrag van ernstige betekenis' /OENSDAG 5 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 fan onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais (Onderwijs) heeft gisteren in de Tweede Kamer voor zo'n 140 Biljoen gulden maatregelen aangekondigd, waarmee de academische ziekenhuizen van eUl Jroningen, Leiden en de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam uit de nood kunnen worden et^jeholpen. ütt^Het gaat om investeringen voor nieuwbouw van een aantal afdelin- :n in deze ziekenhuizen. Pais wil dat ministerraad zich nog voor het kea kerstreces (dat begint op 21 decem ber) hierover uitspreekt. In de eerste fll. maanden van het nieuwe jaar kan ïudqdan met de bouwactiviteiten worden jonnen, aldus de bewindsman tij- i hlAjens het afrondingsdebat over de on- igq lerwijsbegroting. even AMSTERDAM (ANP) Een dertigjarige Amsterdammer is voor ruim een ton aan goud en sieraden kwijtgeraakt toen hij de vuilniszak, waarin hij deze had opgeborgen, bij vergissing aan de straatkant zette in plaats van de zak met huis vuil. Toen de man de verwisse ling ontdekte, was de zak al meegenomen door de vuilnis wagen. Bij de vuilophaal dienst was men gisteren drif tig aan het zoeken naar de waardevolle zak. Pais liet weten dat zijn collega Gin- niet zeker of met name minister An- jaar van Volksgezondheid dertig a driessen (Financiën) zijn fiat asm de veertig miljoen gulden beschikbaar voorstellen van Pais wil geven, wil stellen voor neuro-chirurgische voorzieningen in het Groningse aca demisch ziekenhuis. Hij achtte het vrijwel zeker dat de ministerraad hiermee akkoord zal gaan. Wat het VU-ziekenhuis en het Leids academisch ziekenhuis betreft is nog' ADVERTENTIE Granini geeft u niet alleen het sap, Granini geeft de hele vrucht Dat is nu nektar! Dat is puur genieten. Granini. In 7 onweerstaanbare smaken. De minister van Onderwijs wil uit de meerjarenramingen voor het weten schappelijk onderwijs zo'n twintig miljoen gulden halen voor een nieuwe polikliniek in het VU-ziekenhuis en tachtig miljoen vdor verbetering van de afdelingen interne geneeskunde en oogheelkunde in het Leidse acade misch ziekenhuis. Pais zei dat de on derhandelingen hierover met het de- psirtement van Financiën in een ver gevorderd stadium verkeren. Verhuizing Ingewijden menen dat Pais al vast inspeelt op de grootscheepse verhuis- operatie van de academische zieken huizen in de jaren tachtig, waarbij de verantwoordelijkheid voor het beleid grotendeels bij Volksgezondheid zal komen te liggen. Dat heeft ook gevol gen voor de financieringsproblema- tiek. Aangenomen wordt dat Eds het om investeringen gaat, het departe ment van Onderwijs en Wetenschap pen doorgaans veertig procent en dat van Volksgezondheid zestig procent voor zijn rekening zal nemen. Het is denkbaar dat deze verdeelsleu tel straks toegepast gaat worden op het VU-ziekenhuis, dat voor de totale nieuwbouw van de polikliniek geen twintig, maar tweehonderd miljoen gulden nodig zal hebben. Het ziet er overigens naar uit dat Pais met de nu aangekondigde maatrege len verschuivingen zal moeten aan- brengen in de meerjarenramingen. In de investeringspot voor de academi sche ziekenhuizen zit zo'n 190 miljoen gulden en daarvan moet in elk gevcil nog een deel naar de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis in Utrecht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De voormalige hoofdredacteur Jacques den Boer van het nieuwsmagazine Nieuwsnet blijkt ontslagen te zijn, omdat hij op eigen houtje contacten had gelegd met de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD). Hij wilde komen tot het uitwisselen van informatie, die van zijn kant bestond uit het geven van inlichtingen over de berichtgeving in zake Oost-Europa in dit land. Toen enkele journalisten van Nieuws net hier achter kwamen eisten zij het ontslag van Den Boer. In overleg met directeur N. Schrama werd daarop besloten, dat deze kwestie geruisloos zou worden afgehandeld en naar bui ten toe hierover verder zou worden gezwegen. Dit om het blad waar de VNU nogal wat geld ingepompt had. maar waarvan de resultaten deson danks ver beneden de verwachtingen zijn gebleven, niet nog meer in moei lijkheden te brengen. Jacques den Boer. die begin oktober op non-actief werd gesteld, zoals dat officieel heet. ontkent overigens dat zijn BVD-contacten tot zijn ontslag hebben geleid. Wat dan wel de reden daarvoor is wilde hij niet zeggen om Nieuwsnet niet verder in diskrediet te brengen De Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) heeft laten weten de zaak zeer ernstig op te nemen. Beslo ten is om de Kamercommissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdienst ook over deze kwestie in te lichten. Eerder kreeg deze commissie een brief van de NVJ over een BVD-man die een hooggeplaatste NOS-functio- naris had benaderd voor meer anti- Rusland en pro-Amerika-nieuws in het Journaal. yan een onzer verslaggevers f)EN HAAG De Raad van Ministers van de Europese Gemeenschap vervult zijn taak niet goed. „Als men in Brussel nkomt dan heeft men soms geen flauw idee wie er ook zijn, net wie men onderhandelt. Vooral de ministers van buiten- ndse zaken maken zich hieraan schuldig," aldus gistermid- l oud-premier mr. Barend Biesheuvel bij de presentatie van bft zogeheten Drie Wijzenrapport over het functioneren van de EG-instellingen. Blesheuvel en zijn medewijzen, de seerd, zonder enig onderscheid tus- Jfransman Robert Marjolin en de Brit sen belangrijke en ondergeschikte Edmund Dell, zijn zeer kritisch over punten. De afspraken inzake voorbe- het werken van de raad en de Europe- reiding en procedure worden doorlo- se Commissie, het dagelijks bestuur pend veronachtzaamd, wat nog meer pn van de gemeenschap. ..Als een onder- verlies en verspilling van energie ver neming zo werd geleid dan was ze al oorzaakt," aldus de drie in het rap- tieri keer failliet." zei de Nederlandse port, waarover de lidstaten en de in- wijze gistermiddag. De hoeveelheid stellingen zich de komende maanden is Iperk die de raad geacht wordt te gaan buigen. De wijzen menen dat de loen is niet meer te verwerken en de ministers zich met de politieke zaken moAanpak is nog slechter. „De agenda's moeten bezig houden. Het Coreper, ie fijn overladen en slecht georgani- het) college van permanente vertegen- et, wil fan onze parlementsredactie >EN HAAG Zes van de eenenveertig Turkse christenen die we|ip 1 september ons land moesten verlaten, hebben alsnog »m oestemming gekregen te blijven. Staatssecretaris Haars van nJ ustitie heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer l neegedeeld. an twee van hen is een verblijfsver- unning verstrekt omdat zij ge rouwd zijn met een Nederlandse rouw Vier mogen in Nederland blij- W0I en om de behandeling van hun be- Dep bij de Raad van State af te '^1 achten. Mr. B. W. Biesheuvel woordigers in Brussel, zou zich met de technische kanten veel meer moe ten belasten dan nu gebeurt. Het „akkoord van Luxemburg", een afspraak uit de jaren zestig om voor zaken „van vitaal belang" voor een van de negen unanieme besluitvor ming van de ministers te vragen wordt volgens de samenstellers van het rapport misbruikt, niet alleen door die ministers zelf maar ook op lager niveau. De wijzen aanvaarden het akkoord als een gegeven maar stellen dat meerderheidsbesluiten weer de normale uitkomst moeten vormen. Zij geven geen normen voor „vitaal belang" aan. De commissie heeft het versmallen van haar taak gedeeltelijk aan zich zelf te wijten. De drie menen dat zij niet mag vervallen tot een soort se cretariaat en dat zij meer onafhanke lijk moet optreden in plaats van al in vroege stadia de mening van de mi nisterraden over te nemen. Het is hard nodig dat het aEintal commissa rissen wordt teruggebracht tot één per lidstaat, een kwestie die met goe de wil al bij het optreden van de nieuwe commissie per 1 januari 1981 een feit kan zijn. Er is voor zeventien commissarissen geen werk; in zo'n situatie dreigt de vorming van een groep „tweederangs" bestuur ders. De Europese Raad, het periodieke niet-communautaire overleg tussen de negen regeringsleiders, hoort er volgens de drie nu helemaEil bij „De Europese Raad werd een doeltreffen de bron van politieke oriëntatie voor de gemeenschap". De regeringslei ders zullen wel wat gedisciplineerder moeten gaan werken. Wat de voort gang van de samenwerking in de EG betreft wordt een meerjarenplEmning bepleit, met name waar het gaat om de werkgelegenheid, de geldontwaar ding en de energieproblematiek. Mr. Biesheuvel was overigens erg onge lukkig met het besluit het rapport pas op het topoverleg in Dublin aan de openbaarheid prijs te geven. De opdracht was het per medio oktober te publiceren, maar de Fransen blok keerden dat. Daardoor kon er niet eerder een discussie over de voorstel len op gang komen, ofschoon de in houd natuurlijk snel uitlekte. UTRECHT (ANP) De zestig werk nemers van uitgeverij Elektuur in het Limburgse Beek krijgen een aardige primeur en surprise: Een 35-urige werkweek vanaf 1 januari 1980. Vol gens de dienstenbonden FNV is Elek tuur het eerste bedrijf in ons land met normale werktijden overdag (geen volcontinubedrijf) dat een „echte" 35- urige werkweek gaat invoeren. Het containeroverslagbedrijf ECT en het Rotterdamse Energiebedrijf gin gen de Limburgse uitgever al voor met een drastische verkorting van de werkweek, maar dat zijn volcontinu- bedrijven waar de arbeidstijdverkor ting plaatsvindt door over te stappen van vier- op vijfploegendiensten. Elektuur gespecialiseerd in het uit geven van vakbladen op het gebied van elektronica stapt overigens niet in één klap over van 40 op 35 uur. Eerste niet-continu-bedrijf Het bedrijf kent al sinds 1971 een werkweek van 37,5 uur. Het akkoord bij de Beekse uitgeverij pikant genoeg gespecialiseerd in vakliteratuur over computers, appa raten die de vakbónden zien als een grote bedreiging van de werkgelegen heid is volgens de dienstenbonden vooral te danken aan het feit dat Elektuur wordt geleid door een direc tie van socialistische huize; een dirêc tie die de socialistische idealen als het even kan in het eigen bedrijf in praktijk wil brengen. Al kregen de bonden bij Elektuur de 35-urige werkweek dus bij wijze van spreke op een presenteerblaadje aan geboden. toch hopen ze via „Beek" beweging te krijgen in het werkge versfront in de dienstensector. „Het eerste schaap is over de dam". Een woordvoerder van de Diensten bonden FNV voegde er eerlijkheids halve aan toe dat de vakbonden niet echt hebben hoeven knokken om de 35-urige werkweek erdoor te krijgen. De directie kwam namelijk zelf met de 35 uur op tafel. door Leo Kleyn AMSTERDAM De aanleg van de metro door de Nieuwmarktbuurt in Amsterdam heeft niet alleen de buurtbewoners en de actiegroepen die zich daartegen verzetten, maar ook de politie en de justitie in de hoofdstad een nederlaag bezorgd. De politie heeft het in elk geval begrijpelijke verzet tegen de sloop van een groot aantal huizen slechts met fysiek geweld kunnen beantwoorden en heeft geen raad geweten met de indrukwekkende hoeveelheid klachten die daarop volgde. De justitie, waarvan een deel onafhankelijk heet te zijn, heeft zich daarbij als een verlengstuk van de politie laten gebruiken. Deze wat treurig stemmende conclu sie dringt zich op na kennisneming van een videoband en een daarbij behorend tekstboek over de rol die de Amsterdamse politie en Justitie in de periode tussen 1973 en 1978 hebben gespeeld in het zogeheten Nieuw- marktconflict. Band en boek, beide getiteld 'De sterke arm', zijn het re sultaat van een onderzoek dat onder leiding van de criminoloog Jan Naeyé is uitgevoerd ten behoeve van het onderwijs aan juridische studenten. Naeyé (34). oud-inspecteur van politie in Amsterdam, is als docent verbon den aan de vakgroep strafrecht van de juridische faculteit van de Vrije Universiteit. In een chronologisch verslag van het conflict, waarbij hij kon putten uit een overvloed aan foto- en filmmate riaal, geeft hij een beeld van de ge beurtenissen die culmineerden in fel le botsingen op 24 maart en 8 april 1975. toen de politie zich met geweld toegang verschafte tot de woningen die ontruimd en gesloopt moesten worden. Die botsingen namen de af metingen aan van complete veldsla gen, waarbij aan beide zijden gewon den vielen, en die zich tot ver buiten de Nieuwmarkt uitbreidden. Volgens Naeyé ging de politie bij dat optreden, anders dan in de jaren zes tig, die in het teken stonden van provo en Maagdenhuis, niet lukraak te werk, maar werd de ontruimings operatie uitgevoerd volgens een nauwkeurig opgesteld draaiboek. Daarbij, aldus de inleiding van het tekstboek, werd voor het eerst ge- - bruik gemaakt van zwaar materieel, zoals een pantserwagen en bulldo zers, en van de als 'rellenpolitie' ge trainde mobiele eenheid. Naar het oordeel van Naeyé heeft die aanpak deels succes opgeleverd en deels gefaald. De politie is erin ge slaagd de bezette woningen in korte tijd te ontruimen, maar was daarna nog urenlang in de weer met de be teugeling van opstandige demon stranten, waarbij zij volgens Naeyé meermalen haar zelfbeheersing ver loor. Jammer is, dat het bij die interessante constatering wordt gelaten. Rechtsgang Het falen van de Justitie wordt indrin gend aan de orde gesteld door.de Amsterdamse advocaat Willem van Bennekom, een van de verdedigers van de demonstranten die tijdens de rellen werden gearresteerd. In een bijdrage aan het tekstboek. 'Lessen in traumatalogie', schetst hij uitvoe rig de rechtsgang die in de meeste gevallen tot een celstraf leidde. De rechters, meent hij met reden, heb ben zich bij de processen niet van hun beste kant laten zien. Politiemannen in de weer met het afvuren van traangaspatronen tijdens de ontruiming op de Nieuwmarkt op 24 maart 1975 Zowel de politierechter, mr G. H. genoeg, bij het conflict van haar Nomes (die tijdens de Maagdenhuis zwakke kant heeft laten zien, doet processen al van zich had doen spre ken), als, in appèl, het gerechtshof in Amsterdam gaf er blijk van recht met orde en rust te vereenzelvigen. De veelgeprezen onafhankelijkheid van de rechterlijke macht was zelfs bij de Nieuwmarktprocessen misschien geen fictie, maar pogingen om de indruk weg te nemen dat het wel zo was, werden niet ondernomen. De kritiek van Van Bennekom is des te geloofwaardiger, waar hij ook zich zelf en zijn medepleiters niet spaart. Vooral bij de behandeling van de zaken in eerste aanleg is de justitie naar zijn oordeel te weinig weerwerk door de verdediging geboden. Overi gens lijkt hij wat al te deemoedig Jegens de niet aflatende drang van de activisten (niet eens de cliënten zelf) om in de schoenen van de raadslieden te gaan staan. Maar in elk geval maakt hij er geen geheim van dat ook die houding behoorlijk traumatise rend is geweest. dat niet zoveel af. Zijn veronderstel ling dat het optreden van politie en justitie een belangrijke stoot heeft gegeven tot een verbetering van de klachtenregeling, lijkt niet uit de lucht gegrepen. Beschrijving Naeyé werpt in het tekstboek een aantal vragen op. onder meer over de speelruimte die de politie bij de op lossing van grote conflicten wordt gegeven. Dat die na bestudering van zijn project beantwoord kunnen wor den, lijkt onwaarschijnlijk. Daarvoor heeft hij te zeer een beschrijvende, in plaats van een analytische methode toegepast. En bij die beschrijving staat hij dan ook nog tamelijk duide lijk op de plaats van de stenengooier. Aan de juistheid van zijn conclusie dat ook de politie zich, paradoxaal ldf lit de brief blijkt verder, dat er nog cht aanvragen in beraad zijn in ver and met nieuwe gegevens. Vijf chris- sn Turken zijn inmiddels vertrok- en, één is er spoorloos, in eenentwin tig gevallen is de afwijzende beslis- jffling gehandhaafd. bewindsvrouw wijst het verwijt -i&n de Vereniging Vluchtelingenwerk lederland van de hand. dat zij bij de :erbeoordeling van de verblijfsaan- ragen onzorgvuldig zou hebben ge- v* andeld Zij zegt. (lat zulks evenmin aar ambtenaren of de plaatselijke reemdelingendiensten mag worden U srweten. ird 'olgens mevrouw Haars kon van de tei 11 verzoekers „in redelijkheid" wor- zi len verlangd, dat zij naar Turkije iei( ouden terugkeren. Zorgvuldige her rij lestudering van de verzoeken heeft i vi iaar zij zegt uitgewezen, dat het hier aat om Turken die in Istanboel toonden, militaire dienst wilden ont- apen. wier relaas duidelijk onwaar- Ui leden bevatten, die een beroep deden dJ p omstandigheden die zich vele ja- \e* ?n geleden voordeden en die nauwe- I jks moeilijkheden hebben onder- uv onden )e staatssecretaris wijst er verder op, Kc lat herhaald onderzoek van de Ne pt* ferlandse ambassade in Turkije tul eeft uitgewezen, dat de geweldda ?lll Jgheden die zich in dat land met nd ame buiten de grote steden voor- ter loen. niet uitsluitend op de christelij- ie minderheid zijn gericht Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het nieuws dat de Franse regering niet bereid is het Rijnzoutverdrag aan de nationale assemblée voor te leggen is in politiek Den Haag hard aangekomen. „Een verpletterende mededeling," zo zei minister Tuijnman van verkeer en waterstaat en eerste verantwoordelijke bewinds man voor het Rijnoverleg. „Een klap in het gezicht van het Nederlandse volk," en „volslagen onaanvaardbaar". In die termen lieten alle parle mentariërs die zich met deze zaak bezighouden zich giste ren uit. Regerings- zowel als opposi tiepartijen konden zich dan ook vinden in de relatief har de stap die de Nederlandse regering heeft genomen om de ambassadeur in Parijs voor overleg terug te roepen naar Den Haag. Los van de zorgen, die men in de Tweede Kamer heeft over de milieu-aspecten van de zoutlozingen in de Rijn, acht men de weigerachtige hou ding van de Fransen vooral van ernstige diplomatieke be tekenis. Het zoutverdrag van de Rijnoeverstaten wordt meer dan eens gezien als een „test voor de solidariteit" van de Europese staten. WD-Ka- merlid Tripels sprak gisteren dan ook al van „een failliet van het Europees beleid". Kalksteen Verlaging van het zoutgehalte van de Rijn is vooral van be lang voor de drinkwatervoor ziening in Nederland en voor de tuinders in het Westland, die schade lijden aan hun ge wassen als gevolg van verzil- ting van de bodem. Voortdu rende lozing van zout in de Rijn kan op den duur rampza lige gevolgen hebben voor de tuinders en voor de drinkwa tervoorziening, vooral in dro ge zomers. Minister Ginjaar van volksgezondheid en mili euhygiëne bevestigde zijn zorg op dit punt nog eens. Het Rijnzoutverdrag bepaalt dat Frankrijk het lozen van zout in fasen tot de helft moet terugbrengen. De kalimijnen in de Elzas zijn verantwoorde lijk voor ongeveer veertig pro cent van de zoiitvracht van de Rijn. Een fors deel van dat zout, zou in het vervolg in de grond moeten worden gespo ten (in kalksteenlagen op 1800 meter diepte). Milieugroepen in de Elzas hebben zich altijd fors geweerd tegen deze op slag in de bodem, omdat zij vrezen dat dat de kwaliteit van het grondwater aantast. Deze bezwaren zijn door een meerderheid in het Franse parlement overgenomen on danks ontkenning van deze bezwaren door deskundigen. De kosten van de opslag van het zout in de bodem zou dan gedragen worden door de Rij noeverstaten. Nederland zou 34 procent van de kosten be talen (24 miljoen gulden), Frankrijk en West-Duitsland ieder dertig procent en Zwit serland zes procent. Het geld daarvoor is al enige Jaren in het bezit van de Fransen. Vol gens geruchten heeft Frank rijk toegezegd, dat geld terug te zullen betalen. Het ministe rie van buitenlandse zaken zei gisteren echter daarover nog niets te weten. de andere deelnemende lan den op één lijn te komen. Nulpunt Als Frankrijk het geld terug betaalt, is het zeker dat het in 1976 gesloten verdrag geheel van de baan is. De Rijnoever staten zijn dan in hun strijd voor een schonere Rijn terug op het nulpunt, een situatie waarin men jaren geleden ver keerde Op de vergadering van de in ternationale Rijncommissie die ai enige tijd op 13 decem ber was bepaald, zal moeten worden bekeken hoe de huidi ge impasse in het Rijnoverleg kan worden doorbroken. Ne derland zal daar pogen, met Frankrijk heeft al laten weten een beroep te willen doen op de andere Rijnoever-sta ten, de zoutlozingen in de Rijn te verminderen Het is een alge- OvPrlPfT meen bekend feit dat in West- Duitsland minstens evenveel zout in de Rijn wordt gestort als in Frankrijk. In de Bonds republiek gebeurt dat echter op verschillende plaatsen en in kleinere hoeveelheden, ter wijl in Frankrijk het zout uit één bron op één plaats in de Rijn komt. tevens om meer informatie van zowel de tuinders als de kalimijnen. De Stichting Reinwater werd toen niet ont vankelijk verklaard en neemt niet meer aan het proces deel. Vervolg van pagina 1 Zij willen voorkomen dat een motie hiertoe door het voltallige CDA ver worpen kan worden om bijvoorbeeld procedurele redenen. Zo'n reden kan zijn dat het kabinet morgen zelf nog geen standpunt bepaald heeft; dat gebeurt pas vrijdag op de normale vergadering van de ministerraad. Premier Van Agt heeft dan zijn serie gesprekken met buitenlandse ambtgenoten, Martens van België. Cossiga van Italië en Thatcher van Engeland, afgerond De inzet van deze gesprekken is. zo verzekerde minister Scholten (defen sie) gisteren, „nog steeds het vertrek punt van het CDA (wel beperkte pro- duktie van kernwapens, nog geen be sluit over plaatsing.) Op dit moment kan nog niet de definitieve conclusie getrokken worden of deze weg be gaanbaar is, aldus minister Scholten Premier Van Agt zei gisteren na afloop van zijn overleg met de Belgische pre mier Martens, op de vraag of dit over leg over het CDA-standpunt nog wel zinvol is: „Ik ben niet de man die zinloze reizen maakt, ik heb het te druk om mijn tijd niet op een andere wijze te gebruiken als ik het doel waartoe ik op reis ben, niet meer haalbaar vindt," aldus de heer Van Agt. Inmiddels begint er van VVD-kant druk op het kabinet te ontstaan om. nu de andere NAVO-landen de CDA-ge- dachte hebbben afgewezen, het WD- standpunt als regeringsstandpunt over te nemen, de VVD vindt dat Nederland gewoon aan de NAVO-modemiserings- beslissingen moet deelnemen en geen uitzonderingspositie mag innemen de VVD heeft zich tot nu toe in de discus sie zeer rustig gehouden omdat zij meende dat haar standpunt door de betrokken ministers 8cholten (CDA) en Van der Klaauw (WD) voldpende gewicht meekreeg In Rotterdam zal maandag het proces worden voortgezet, dat drie Zuid-Hollandse tuin ders en de stichting Reinwa ter in 1974 tegen de Franse kalimijnen hebben aange spannen Nadat deze zaak uit eindelijk vla het Europese Hof in Luxemburg weer bij de Rotterdamse rechtbank kwam. bepaalde de vice-presi dent van deze rechtbank in januari van dit jaar dat de lozingen in beginsel onrecht matig zijn. Hij vroeg echter In oktober bleken de kalimij nen de gevraagde informatie nog niet te hebben geleverd, waarna de voortzetting op maandag 10december werd bepaald Gisteren echter had de raadsman van de tuinders het standpunt van de kalimij nen nog niet ontvangen, ter wijl er ook nog geen overleg tussen beide partijen (zoals de rechtbank had gevraagd) was geweest Het proces ln Rotterdam staat overigens los van het door de Rijnoeverstaten ge sloten zoutverdrag In het tus senvonnis van januari bepaal de de rechtbank dat het feit dat lozingen plaats vinden in overeenstemming met een verdrag, niet betekent dat dergelijke lozingen niet langer onrechtmatig zouden zijn. „Ik -wilde niet, dat hij aan het mond stuk kwam. Nu mag hij het zo pro beren."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3