'Tweede oliecrisis komt nu op ons af BP-directeur: we komen niet zonder Sijthoff-prijs voor Furness en Bijenkorf 'Zakenreizen ouderwets' Dollar in herstel Staat leent weer tegen 9,25 procent Commissaris vai ex-KNIL actiegi legt functie nee^ FAMILIEBERICHTEN Ka do be WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET P 10/i Van onze redactie economie AMSTERDAM Binnen tien Jaar zal het olie-aanbod in de wereld niet alleen ophouden te groeien; het zal onvermij delijk minder gaan worden. Dat is de tweede oliecrisis, die nu op ons afkomt en waarvan de oorzaken teruggaan tot vóór 1973 Dit zei de heer E Brouwer, algemeen directeur van de British Petroleum Maatschappij Nederland ln een rede. getiteld ..De oliecrisis alweer?" De heer Brouwer sprak zijn rede uit ter gelegenheid van de 26e uitreiking van de Henrl Sljthoff-prijs ..We komen niet zónder olie te zitten." zo merkte hij op. ..maar een omscha keling naar vermindering ln de aan voer Is zonder meer onafwendbaar." Om het huidige produktlepell te kun nen handhaven zouden er namelijk leder Jaar twee „Alaska's" ontdekt moeten worden, of evenveel als er in de afgelopen tien Jaar werd gevonden ln de hele Noordzee. En dat niet één keer. maar ieder Jaar opnieuw. Volgens de heer Brouwer zullen bin nen het grondgebied van de Importe rende landen (dus bulten de OPEC» nieuwe ontdekkingen van olie- en gasvelden maar nauwelijks gelijke tred kunnen houden met de terug gang ln bestaande reserves. Verder zullen landen, die zich nu zelf kunnen bedruipen en voor wat betreft hun energievoorziening min of meer in balans zijn. hoogstwaarschijnlijk niet als exporteurs op de wereldmarkt verschijnen. Exportlanden De voornaamste exportlanden, zoals, de OPEC. zullen voorts niet langer Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De Henri Sijt- hoff-prijs voor het beste Jaarver slag van ondernemingen ls dit jaar voor de verslagen over 1978 toege kend aan Furness en aan Konink lijke Bijenkorf Beheer (KBB). De prijs (een bronzen beeldje) wordt sinds 1954 Jaarlijks beschikbaar gesteld. Om ervoor in aanmerking te komen wordt door een beoorde lingscommissie niet alleen geke ken naar het jaarverslag zelf. maar wordt ook gelet op een goe de tussentijdse informatie over de gang van zaken in de onderne ming. bereid zijn om op te treden als reser ve. waaruit optredende wereldtekor ten kunnen worden aangevuld. De belangrijkste OPEC-landen in het' Midden-Oosten, aldus de heer Brou wer. zullen hun exporten gaan beper ken tot een niveau, waarvan de totale opbrengst kan worden geabsorbeerd zonder onacceptabele spanningen op te roepen in het economische, sociale of politieke vlak. Hoe meer dus de ruwe olieprijs gaat stijgen, hoe minder olie er door die landen zal worden geëxporteerd. Een omgekeerd prijsmechanisme. Daar om zal het totale OPEC-exportvolu- me over langere perioden niet veel boven dat van 1978 liggen. En omdat de internationale markt nu eenmaal uitmaakt wie wat krijgt en wel op basis van prijs zal de olieprijs voor lopig wel niet gaan dalen. Dat bete kent. dat economische groei niet meer zoals vroeger min of meer auto matisch gevoed zal kunnen worden door een overeenkomstige toename van het olleverbrulk. Effectief reageren Volgens de heer Brouwer ls het voor een verdere groei van de wereldeco nomie vereist, dat verbruikers, rege ringen en producenten eindelijk ef fectief gaan reageren op de aanhou dende prijssignalen. In dat verband legde hij een viertal, aan het eerste deel van de onlangs verschenen Ener gienota getoetste, aanbevelingen aan zijn gehoor voor, te weten: E. Brouwer 1. prijscontrole zou moeten worden afgeschaft en belastingsystemen aangepast, zodat energie haar wer kelijke marktprijs kan vinden; 2. energie-producenten moeten meer aanmoediging en mogelijkheden krijgen om de conventionele ener giebronnen verder te ontwikkelen^ 3. het onderzoek naar vervangende energie dient te worden gestimu leerd; 4. zowel ln de industriële als in de particuliere sector moet energie besparing krachtig worden aange moedigd en gesteund. In zijn betoog, waar als een rode draad de prijs van energie doorheen liep, stelde de heer Brouwer vast, dat een recessie in 1980 het energiever bruik zo ver zou kunnen terugdrin gen. dat er tijdelijk een overschot zou ontstaan. Gebeurt dit, dan moeten steeds sterker schommelende ener gieprijzen worden verwacht en zullen de prijssignalen met steeds grotere frequentie en hevigheid op ons af komen. Pogingen om de consument af te schermen van deze realiteit zul len uiteindelijk mislukken. „De tijd, die wij sinds 1973 verloren hebben laten gaan halen we nooit meer in." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een goed geor ganiseerde car pooling (het met elkaar meerijden van mensen in één auto naar hun Werk) zou niet alleen iets doen aan de energiever spilling, maar ook een bijdrage kunnen zijn aan de oplossing van het probleem van de in totaal wel 25 tot 50 kilometer files, die de radio elke morgen rapporteert. Het lijkt echter wel. aldus BP- directeur Brouwer, alsof in ons land voorlopig nog de heilige wil ontbreekt om werkelijk iets aan deze energieverspilling te doen. De groei van het reizen als recrea tie zal. zo dacht hij. nog wel blij ven toenemen. Met veel zakenrei zen ligt het echter anders. Daar steekt iets ouderwets in. „Onze eigen menselijke psyche schijnt ons te verhinderen om de moderne telecommunicatieapparatuur te gebruiken. De mens meent kenne lijk altijd nog meer effectief te zijn wanneer hij persoonlijk in een ver gadering aanwezig is of iemand in levenden lijve ontmoet." Fiets Naar zijn mening zou de fiets ge zien kunnen worden als één van de voornaamste oorzaken van het ontbreken van een volwassen openbaar vervoer in Nederland. Terwijl vele grote steden in Euro pa door het groeiende woon-werk- verkeer werden gedwongen grote investeringen te doen, onder meer in een ondergrondse, nam, volgens de heer Brouwer, Nederland de fiets. Die fiets werd vervolgens een brommer en daarna een auto. En hoe meer auto's hoe lager de kwa liteit van het openbaar vervoer en hoe hoger de kosten ervan. AMSTERDAM Op de Europese wisselmarkten heeft de Amerikaanse dollar dinsdag enig herstel te zien gegeven na de zware daling van maandag. In Amsterdam werd na een praktisch onverandere opening op 1 8980-90 plotseling de weg omhoog ingeslagen. Rond half twaalf werd bijna 1,91 genoteerd. Het slot was 1.9155. Volgens de wisselmakelaars betreft het hier een technisch herstel na de grote dalingen van de voorafgaande dagen. De handel was aan de drukke kant. De goudprijs ging verder omhoog. In Londen werd na een aanvankelijke prijs van 435 dollar per ounce (31,1 gram) aan het slot 431,20 dollar geno teerd. tegen een officieel slot van 428,75 dollar van maandagmiddag. DEN HAAG Op 11 december staat de inschrijving open op een 9,25 pro cents staatslening 1979 per 1985-89. Bedrag van de lening en uitgiftekoers worden na sluiting van de inschrij ving bekendgemaakt. De storting is op 15 januari. De dooreenleverbaar- heid met de vorige 9,25 procent lening 1979 per 1985-89, eerste uitgifte, zal worden bevorderd. De lening zal worden afgelost in vijf jaarlijkse termijnen te beginnen 15 december 1985. Vervroegde gedeelte lijke of gehele aflossing is niet toege staan. De vorige staatslening dateert van 13 november. Toen werd het bedrag van deze 9,25 procents lening vastgesteld op ƒ550 miljoen tegen een uitgifte- koers van 100 procent. ;NSC irki DEN HAAG (ANP) - Voorei Koot van de stichting Nu ol (NON) stapt op als commissa; on2 de landelijke actie-organisa Knil-militairen. Hij kan zich STE mee verenigen dat de org^ele X aanstaande zaterdag een kingsbijeenkomst heeft seerd bij het Van Heutz-monui Amsterdam ->ng: elen kle( lersp aldi 'g' e wii elijk pas Sjaal J ke's sbeu atie De stichting Nu of Nooit vin jjgtz, onjuist aan de kxanslegging doen. Onder het koloniaal heeft Nederland terecht een gezet, schrijft de voorzitter brief aan het actie-bestuur, lisme of neo-kolonialisme had# 1 hebben te maken met onderdif van het volk waaraan een ei worden gemaakt, meent Koot. Zo moet ook de ondei van het volk van Timor en West-Nieuw-Guinea door de sische machthebbers, scherp veroordeeld en fel worden besC^hn aldus de brief. jen c Koot wil dat Nederland onmid de financiële steun aan Ind stopt zet en dat geld besteedt j verzetsstrijders en oud-Knil-i }6lg ren. Verder schrijft hij zich i kunnen verenigen met het bek de landelijke organisatie. Dez< nisatie „doorkruist" de plaiuf de stichting Nederlandse Eri f! r den en del 14 aangesloten org ties. Wel zal de stichting Nu of1 m J in federatief verband met de sloten organisaties en de lani ®e. organisatie blijven samenw Dit, om soldij van de Neder! regering proberen te krijgen f. tijd dat de Knil-soldaten in Ji krijgsgevangenschap hebben ten. meent de heer Koot. ibanl d wa kunnen van maandag tot en met vri|dag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Goede morgen lieve opa Slegt Van harte gefeliciteerd met uw 75ste verjaardag. Van de acht kinderen en twaalf kleinkinderen. Na een langdurige ziekte heeft de Heere uit onze familiekring tot Zich genomen onze ge liefde broeder, zwager en oom Anne Walinga echtgenoot van M. Wahnga-ter Beek. Trooste de Heere onze schoonzuster en kin deren. Zaltbommel. W Walinga-Bloos J. Bloos Ermelo. Jac. Walinga Hengelo (O). J. Walinga C. Walinga-Koorneef Hertogen bosch. B Walinga-Bottema Bunschoten. Cath. Geertsma-Walinga P. Geertsma neven en nichten. Nijverdal. 3 december 1979 Diep bedroefd maar dankbaar voor alle liefde, zorg en begrip ons betoond, geven wij u kennis dat God tot Zich heeft genomen mijn lieve man. onze lieve vader en opa Anne Walinga echtgenoot van Maria ter Beek. 69 jaar oud. ..Ik verlang heen te gaan en met Chris- Phil. 1 23 tu* te zijn Nijverdal M Wahnga-ter Beek Apeldoorn A. Walinga Eefde A M Kamp-Wahnga P A Kamp Marieke. Irma. Jeroen Stiens G. Walinga E Wahnga-Fernhout Stgnd. Esther Dieren I H Walinga I. Wahnga-Tabor Relinde. Bastiaan 7442 ZS Nijverdal, 3 december 1979 Jac Perkstraat 18 De dienst van woord en gebed zal worden gehouden in de Gereformeerde Kerk, Grote straat 127 te Nijverdal op vrijdag 7 december a s. om 13.00 uur waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Hellendoorn omstreeks 14 30 uur. Gelegenheid om te condoleren na de begrafenis in het gebouw achter de kerk. Geen bloemen, geen bezoek aan huis Overleden op 1 december Jan Meerman geboren 7 jan 1903 te Midwolda De begrafenis zal plaatsvinden te Ermelo. op 5 dec om 14.30 uur. C orrespondentiead res A Meerman Nic Mae.;laan Oegstgeest Moe gestreden ging van ons heen .onze innig geliefde vrouw, mamma en dochter Nel Verhage-Dekker op de leeftijd van 30 jaar Psalm 139:11 en 12 „Zeide ik: Duisternis moge mij over vallen. dan is de nacht een licht om mij heen. zelfs de duisternis verbergt niet voor U. maar de nacht licht als de dag, de duisternis is als het licht." Piet Verhage Esther, Peter P. Dekker C. Dekker-Schout L. Verhage E. Verhage-Wattel 8315 PS Luttelgeest, 3 december 1979 Oosterringweg 33. De rouwdienst zal gehouden worden op vrij dag 7 december om 13.30 uur in de Gerefor meerde Kerk te Luttelgeest, waarna wij haar zuilen begeleiden naar de algemene begraaf plaats aldaar. Een ieder, die de overledene de laatste eer wenst te bewijzen, wordt verzocht tijdig in de kerk aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis. Zeer plotseling is van ons heengegaan onze lieve zus, schoonzus en tante Nel Verhage-Dekker Ze is nu tot rust gekomen en verlost van de strijd. Luttelgeest: Bert en Trijntje Tollebeek: Jan en Janneke Biddinghuizen: Arthur en Corrie Luttelgeest: Chris NeUeke Wieringerwerf Piet en Margriet Botswana: Kees en Ina 's Gravenzande: Wim en Janny Jan neefjes en nichtjes 3 december 1979 Met leedwezen namen wij kennis van het over lijden van ons oud-bestuurslid, de heer J. de Zanger op de leeftijd van 83 jaar. Zijn voorbeeldige trouw en inzet bij het vervul len van de bestuurstaak gedurende vele jaren, blijven bij ons in dankbare herinnering 3 december 1979. Het bestuur van de Stichting voor Chris telijk Volksonderwijs te Rotterdam- Zuid en het bestuur van de Stichting voor Chris telijk Voortgezet Onderwijs te Rot terdam-Zuid Namens het College van Bestuur der Vrije Universiteit geven wij met droefheid kennis van het overlijden van mevrouw H. G. de Vries-Maag op de leeftijd van 51 jaar In dankbare herinnering blijft wat God ons m haar heeft geschonken Amsterdam. 4 december De Boelelaan 1105 H. J Brinkman, voorzitter H. Hoogenkamp. secretaris. In haar Heer en Heiland ontslapen onze lieve vrouw, moeder, grootmoeder en overgroot moeder Cornelia van Duijn-Hoek op de leeftijd van 87 jaar Noordwijk: A. D. van Duijn Rijnsburg: N. Jungerius-van Duijn G. Jungerius Vlissingen: J. Pronk-van Duijn Noordwijk: D. van Duijn E. C. W. van Duijn-van Brakel L. van Duijn Sassenheim: C. D. Holsteyn-van Duijn H. J. G. Holsteyn Alblasserdam: C. den Boer-van Duijn A. den Boer Katwijk aan Zee: P. van Duijn A. G. van Duijn-Vink Noordwijk: A. D. van Duijn G. van Duijn-Hanning W. van Duijn T. D. van Duijn-Kosters A. van Duijn H. J. van Duijn-Huisman kleinkinderen en achterkleinkinderen Noordwijk, 4 december 1979. Piet Heinstraat 74. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden op vrijdag 7 december om 13.00 uur in het verenigingsgebouw, Hoofdstraat 11 te Noordwijk aan Zee. waarna de begrafenis zal plaatsvinden om ongeveer 13.45 uur op de algemene begraafplaats aan de Oude Zeeweg. Gelegenheid tot condoleren direct na de begra fenis in het verenigingsgebouw. En Jezus zeide: ..Komt. gij geze gende mijns Vaders en beérft het Koninkrijk, dat voor U is wegge legd." Heden nam de Here van ons weg, Zijn moege streden kind, mijn dierbare man, onze vader, opa en oom Ferdinand Leonard Adriaan Kottier in de leeftijd van 78 jaar. 7602 CE Almelo, 2 december 1979 I Noordikslaan 44 Almelo. J. C. Kottier-Rotteveel Pfaffhausen. Alie en Hans Marti-Kottier Uden. Berthie en Henk van Egdom-Kottier Ons, Jaap en Jeannet Kottier-Wind Almelo. Joop en John Lefeu-Kottier Arnhem. Gerda en Bert van Dam-Kottier Lemmer. Fer en An ja Kottier-Dubbelboer Leeuwarden. Margo en Arnold Ozinga-Kottier Almelo. Nely van Dijk en kleinkinderen De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden op donderdag 6 december a s in de Noorderkerk. Vissedijk 2 te Almelo om 12.00 uur, waarna de teraardebestelling zal plaats vinden om 13.00 uur op de Algemene Begraaf plaats. ingang W de Clercqstraat te Almelo Na afloop hiervan is er gelegenheid tot condo leren in de aula van de Pnièlkerk, Rembrandt- laan te Almel Geen bezoen aan huis Geen toespraken God heb ik lief, want die getrouwe Heer hoort mijne stem, mijn smekingen, mijn klagen. Hij neigt zijn oor. 'k roep tot Hem al mijn dagen. Hij schenkt mij hulp.Hij redt mij keer op keer. Psalm 116:1 Naar wij mogen geloven en vertrouwen is onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Leentje Kleingeld weduwe van Jacob Hardenbol opgenomen in Heerlijkheid. Zij is 86 jaar geworden. Barendrecht: M. Groenenboom-Hardenbol J. Groenenboom Peter en Lieneke Margreet, Marian Frans Willem Rotterdam: W. Hardenbol J Hardenbol-Moléndijk Rotterdam, 2 december 1979 Schulpplein 50 „Waelestein" K. 722 Corr. adres: fam. J. Groenenboom Julianastraat 20, 2991 BH Barendrecht Gelegenheid voor condoleance- en rouwbe zoek in de rouwkamer van huize „Waelestein",. zij-ingang Schulpplein 46, Rotterdam donder dag van 19.00 tot 19.30 uur De bijzetting in het familiegraf zal plaatsvin den vrijdag 7 december op de begraafplaats Charlois van de Hervormde Gemeente Rotter dam-Zuid, Charioisse Lagedijk 680, Rotter dam-Zuid om ongeveer 11.45 uur. Vertrek van de rouwkamer van huize „Waelestein", Schulpplein 46 om 11.30 uur Algemene kennisgeving Gevolg gevend aan haar nadrukkelijke wens - wordt eerst heden kennis gegeven, dat Mevrouw Maria Agatha Roland is overleden. Zij mocht de gezegende leeftijd van 90 jaar bereiken. Rotterdam 28 november 1979 Schepenstraat 62-B Corr.adres: A. du Pon De Savornin Lohmanlaan 96-A- 3038 NP Rotterdam. De crematie heeft op haar verzoek in alle stilte plaatsgehad. Dit weet ik, dat God met ons is. Ps. 56 10 b Zacht en kalm ontsliep onze innig geliefde vader, opa en broer Willem Broekhuis op de leeftijd van 73 jaar. Anneke en John von Aesch Mimi en Graham Griffiths Marius Cor en Jo Broekhuis Amsterdam, 2 december 1979 Cornells Drebbelstraat 4 Gelegenheid tot condoleantie-bezoek donder dagavond van 7.30-8 uur in het gebouw van de Protestantse Coöperatieve Begrafenisvereni ging P.C.B. u.a.. Vondelstraat 101 te Am sterdam De rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 7 december om 11.15 uur in bejaardencentrum „Het Weytendaal" te Wijhe, waarna om 12 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de begraaf plaats „Rust Zacht". Vertrek van Cornells Drebbelstraat 4 om 8.30 uur. ..Zingt de Here een nieuw lied Psalm 96 De levende Heer gaf aan onze collega i docente Nelly Poortier een nieuw leven. Zij was nog maar 59 jaar. BOD verki Iers. Haar positieve inzet waarmee zij 20 jaar lar ®0(*e trachtte muziek en zang over te brengen, zulk wij nooit vergeten. Noordwijk aan Zee, 2 december 1979 rerlc best- ding 1980 Bestuur, personeel en leerlingen van d !en Chr. School voor L.H.N.O. „De Branding" te Noordwijk aan Zee. Hij i caas ers' in I ien Wij zullen naar zijn land geleid doorleven tot in eeuwigheid en zingen bij zijn wederkeer een nieuw gezang voor God de Heerperd a ters Wij geven u kennis van het overlijden mevrouw Nelly Poortier Zij was sinds 1967 aan onze school verbond als muziekdocent Bestuur, personeel en leerlingen van de Prot. Chr. School voor L.M.B.C Jacoba van Beieren Lisse, 2 december 1979 nar! toer angi in p choi Het fcr dt r Éni God nam zeer onver wacht tot Zich onze broeder, zwager en oom Jan Adriaan van Berkel weduwnaar van Pieternelletje Noord am op de leeftijd ven 82 jaar. Familie Van Berkeh Familie Noordam Neven en nichten Waddinxveen, 2 december 1979. >r I ki der lbe one k 2 ime Irs Ui arv: b ter dul Ik ben niet dood de Heer heeft mij geroepen bij Hem te wonen xn Zijn heilig huis ide Ik hoef geen rust en vrede meer zoeken Ik heb het nu, want ik ben veilig thuis dei hoi Voor ons onverwacht nam God tot Zich Zijl kind, onze lieve man, vader en opa Jozias Slotema op de leeftijd van 67 jaar Vleuten A. H. Slotema-van Nieuwkerk Den Helder: Corrie en Kees Bakker-Slotema Abcoude: Jan en Wilma Slotema-Burger Thomas, Roland en Esther Utrecht: Pieter Slotema Anna Paulowna: Jos en Carli Slotema-Meijer Vleuten. 4 december 1979. Henri Dunantlaan 20. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Diaconessenhuis. ingang Burg. Foeke-^' ma Andreaelaan te Utrecht, die geopend is vrijdag van 19.00 tot 19.30 uur Geen bloemen. Zaterdag 8 december zal om 13 00 uur een J u uk.vtium.1 «.ai UI 11 IJ uu u UI CCI rouwdienst worden gehouden in de Gerefor meerde Kerk. Woerdlaan te De Meern, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de Ned. Herv. Begraafplaats. Zandweg te De Meern. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het kerkgebouw g" ple »e li z h lev de an 8 \2 Td ali laf d'

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12