loskou moet ons niet Is hefboom gebruiken' Tweehonderd miljoen slaafjes Berekeningsfout van 41 miljoen ijfhonderd gulden spaarrente onbelast Uit brieven van lezers oogte kinderbijslag angt af van leeftijd Indonesië kwaad op Amnesty khmidt op SPD-congres in Berlijn: imer akkoord met belastingplannen imer akkoord met wetswijziging Schuivende lading Groningen wenst toezegging over werkgelegenheid -IS 1f SDAG 5 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET P 6/RHS 11 J. den Boef LIJN Over de hoofden de gedelegeerden heen l de Westduitse kanselier lut Schmidt gisteren op artijdag van zijn sociaal- jcratische partij de Sow- Inie laten weten dat zij de Bondsrepubliek Duits geen hefboom moet ma- om het NAVO-bond- otschap uit elkaar te bre- ,Men kan ons niet van Amerikaanse vrienden iden", aldus Schmidt. inseller toonde zich niet onder tuk van de volgens hem „groots ette propaganda", als zou de t-Unie niet meer willen onder- len, als het Westen volgende de NAVO-plannen betreffende misering van kernwapens in ia aanvaardt. Hij beweerde dat owjet-Unie vooral de loyaliteit e bondgenoten op de proef wil n. „Wij kunnen niet toegeven, de solidariteit in het bondge- chap is de kern van onze veilig- aldus Schmidt. tt aanvaarding van de NAVO* ten kunnen volgens Schmidt onderhandelingen met de Sow- nle worden gevoerd, omdat de Verenigde Staten met lege handen zouden zitten. Onderhandelingen kunnen slechts succes hebben, meent hij. als het Westen in militair opzicht zijn vermogen tot handelen behoudt. Overigens verwacht hij dat de Sow- jet-Unie zich als wereldmogenheid op den duur niet aan onderhandelingen wil onttrekken, „ook al zal vandaag en morgen opnieuw het tegendeel worden beweerd." Noodzaak De noodzaak voor de modernisering van de NAVO-bewapening in Europa ziet Schmidt in het feit dat SALT 2 (over beperking van de strategische wapens) wel tot pariteit tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten heeft geleid, maar dat het voor de situatie in Europa belangrijke Ameri kaanse overwicht nu is verdwenen. De grote achterstand in Europa op het gebied van kernwapens voor de middellange afstand wordt niet lan ger gecompenseerd. Aangezien het nog vier jaar duurt, aldus Schmidt, voordat de moderni sering van de NAVO-bewapening in Europa een feit kan worden, zou het „ideaal zijn, als de Sowjet-Unie. die tot dusver geen zelfbeperking heeft getoond, bij onderhandelingen niet alleen zou willeh toestemmen in het beëindigen van de uitbreiding van het aantal SS-20 raketten, maar ook in het afschaffen van alles wat tot nu toe al in gebruik werd genomen". Met zijn rede heeft Schmidt waar schijnlijk de basis gelegd voor aan vaarding door de partijdag van zijn omstreden beleid ten aanzien van de modernisering van de kernwapens in Europa. De tegenstand is wijdver breid en fel, en in de komende dagen zullen de emoties zich ongetwijfeld ontladen. De woorden van Schmidt hebben ontmoedigend gewerkt, maar het congres is nog niet ten einde en verrassingen zijn nooit uitgesloten. Kernenergie Minder sterk voelen zich thans ook de tegenstanders van het gebruik van kernenergie. Via de strijd tegen de milieuverontreiniging, het dreigende olietekort in de wereld (waarvan de ontwikkelingslanden de eerste slachtoffers kunnen worden) en de bezwaren die kleven aan het op nog groter schaal opwekken van energie door middel van steenkool, kwam Schmidt bij de kernenergie terecht. Volgens de kanselier kan West-Duits- land het in elk geval in de komende twintig jaren, niet zonder een beperkt gebruikt van kernenergie stellen. Hij toonde begrip voor de angst die bij de bevolking leeft voor dit nieuwe ver schijnsel en erkende dat niet met het opwekken van deze energie mag wor den voortgegaan zonder een brede instemming van de openbare mening. Hij vroeg echter ook begrip voor de noodsituatie die kan ontstaan, als nu van kernenergie wordt afgezien. In dit verband wees hij op het feit dat het tien jaar duurt, voordat een kern centrale gebouwd en in gebruik geno men kan worden. Hij vroeg zich af, waarom talrijke landen in Oost- en West-Europa steeds sneller op kern energie overschakelen en WestrDuits- land er van zou moeten afzien. En hij beriep zich dankbaar op het actiepro gramma van de Westduitse vakbewe ging. waarin op grond van uitvoerige en langdurige studies wordt gecon stateerd. dat niet van kernenergie kan worden afgezien. Verantwoord Schmidt deed een dringend beroep op de partijdag om geen dubbelzinni ge besluiten te nemen. „De regering is voor een belangrijk deel verantwoor delijk voor de energievoorziening. Zij kan alleen verantwoord handelen, als de partijdag geen enkele energiepoli- tieke mogelijkheid uitsluit. Ik weet dat velen het er moeilijk mee zullen hebben. Ik begroet dan ook de inten sieve discussie, die in onze partij aan de gang is. Maar na de discussie moet er een besluit vallen". Het ziet er naar uit, dat de partijdag ook op dit punt het regeringsbeleid zal steunen, al zal er mogelijk slechts een kleine meerderheid zijn. Niet uit gesloten blijft overigens, dat de te genstanders van kernenergie er in slagen een meerderheid voor een tus senoplossing te vinden, waarmee de SPD zichzelf enig uitstel zou kunnen geven. onze sociaal-economi- redactie HAAG Spaarders fen vanaf volgend jaar belasting te betalen over erste vijfhonderd gulden tis tweehonderd) spaar- Verder gaat de vrije in de vermogensbelas- voor (ex)gehuwden en ou- ONDEN (Reuter) Over e gehele wereld leven mo- elijk nog bijna tweehon- erd miljoen kinderen een iivenbestaan. In India orden kinderen opzette- k verminkt om hen bete bedelaars te maken, in lailand worden ze ver- >cht om onder bedroeven- omstandigheden in fa- iekjes te werken, die^ telal leveren aan westerse nden. In Latijns-Amerika jrden kinderen soms al driejarige leeftijd ver- >cht. Het mag dan het In- rnationale Jaar van het ind zijn, niettemin is de tbuiting van het kind een eelvoorkomend ver- chijnsel. IIzijn enkele conclusies uit een dagen verschenen interna tionaal rapport over kinderarbeid, Child workers today, opgesteld door James Challis en David Elli- man. Het Anti-slavernij genoot schap in Londen heeft het onder zoek financieel mogelijk gemaakt. Het kinderleed is riiet beperkt tot de ontwikkelingslanden. De land bouw kent de meeste Jeugdige werknemers" en in Engeland is onlangs een jongen van twaalf om het leven gekomen toen de tractor die hij bestuurde kantelde. Zijn zesjarige assistent moest kilome ters lopen om hulp te gaan halen. In Italië pleegde niet zo lang gele den een kind zelfmoord nadat zijn ouders hem op de inmiddels verboden kindermarkt van Ma terna hadden verkocht voor wat geld en enkele kilo's kaas. Latijns-Amerika is volgens het rapport echter het werelddeel waar de kinderarbeid het moei lijkst uit te roeien is. In landen waar veel Indianen wonen, zoals bij voorbeeld Bolivia, worden meisjes soms al op driejarige leef- tijd door blanke families „geadop teerd". In de praktijk komt dat er maar al te vaak op neer dat de zonen des huizes met hen kunnen doen wat ze willen behalve trou wen natuurlijk. Eventuele kinde ren die daaruit voortkomen zijn voorbestemd voor een slavenbe- s taan. Kinderarbeid is zo moeilijk uit te roeien omdat de ouders hun kin deren niet kunnen onderhouden, laat staan him een goede oplei ding kunnen geven. Wat dat be treft zijn Zambia en Tanzania gunstige uitzonderingen. Daar moeten de kinderen tijdens hun schoolopleiding ook gewoon werk verrichten. „Deze aanpak verdient ernstige overweging van alle ont wikkelingslanden en instellingen die kinderen opleiden." aldus het rapport. Zeer regelmatig trekken kinderen van het platteland naar de grote steden om daar hun geluk te be proeven en werkloos te worden. .Het werk op het platteland wordt vaak zo slecht betaald, dat velen naar de al overbevolkte steden gaan op zoek naar werk. Als ze dat niet vinden, belanden ze vaak in een wereld van geweld en prostitu tie om te kunnen overleven," al dus Challis en Elliman. Als beste remedie tegen de onge wenste kinderarbeid zien zij een hoge prioriteit voor de ontwikke ling van de landbouw. Internatio nale ontwikkelingsfondsen zou den zeer goed besteed kunnen worden aan plaatselijke projecten waar kinderen een vak leren en daarmee zichzelf direct in leven kunnen houden. Voorts moet aandacht worden be steed aan een doeltreffende wet geving en de schokkendste geval len van kindermisbruik zouden op veel publiciteit moeten kunnen re kenen. Tot slot doen Challis en Elliman een aanbeveling die zeker fel zal worden bestreden: „Onder zoek de vraag of handelsovereen komsten en ontwikkelingspro- gamma's kunnen worden gebruikt als middel om landen ertoe te brengen maatregelen tegen kin derarbeid te treffen." dere alleen-staanden omhoog van 59.000 naar 66.000 gulden. Deze wijzigingen heeft de Tweede Kamer gisteren aan gebracht in de belastingplan nen van het kabinet voor vol gend jaar. Voor de rest wer den de plannen ongewijzigd goedgekeurd. Beide wijzigingen kosten de schat- onze sociaal-economische redactie I HAAG De Tweede Kamer wil in meerderheid dat de Bte van kinderbijslagen moet afhangen van de leeftijd van kind. Nu is nog vooral de grootte van het gezin bepalend. Kamer uitte gisteren haar wens door aanneming van een ie van D'66, die door steun van linkse oppositie plus WD tringspartij) werd aangenomen. CDA, SGP en GPV stem- tegen. kist volgend Jaar ongeveer 25 miljoen gulden. De belastingverhogingen be treffen sterke drank, benzine, nieuwe auto's vanaf tienduizend gulden, dag en nieuwsbladen, en sigaretten en shag.' Verbazing wekte in de Kamer een brief van de „Vereniging Nederlandse kerftabakindustrie". Die bepleitte aanneming van een WD-voorstel om de shag per pakje met 35 cent te verhogen en niet met veertig, zoals het kabinet voor zowel sigaretten als shag wil. De vereniging schreef dat zij „de heer Porthelne (WD-Kamerlid, indiener van het voorstel, red.) heeft gemachtigd mede te delen, dat onze vereniging zich garant stelt voor de budgettaire verliezen in 1980 en 1981" als het WD-voorstel zou worden aan genomen. BIJ de brief was gevoegd een door directeur Noordwal van de vereniging ondertekende „garantieverklaring" aan staatssecretaris Nooteboom (fi nanciën). De actie van de vereniging pakte echter averechts uit. Portheine distantieerde zich op staatsrechtelij ke gronden van de aanpak van de vereniging, en trok mede gezien de geringe steun die hij zei te verwach ten, zijn voorstel zelfs in, zodat er niet meer over is gestemd. Als de bedrijven de verhoging door berekenen. gaat de krant ongeveer dertien cent per week meer kosten. De einstreep werd wel gehaald door een motie van CDA, WD en SGP, waarin staat dat de extra vrije voet voor zelfstandigen bij inkomstenbe lasting een blijvend karakter moet krijgen. PvdA, PPR en PSP vonden het niet nodig dat de Kamer zich hiemu al op vastlegt. De huidige re geling is op papier een tijdelijke. Op het verkeersplein Deil ont stond gisteren een verkeers chaos doordat een oplegger de wielen van de grond verhief. Dat gebeurde doordat een betoncon structie die werd vervoerd ging schuiven. JAKARTA OJPI) Tegen het eind van de week zal Indonesië nog slechts 41 gevangenen hebben, zo heeft het hoofd van de Indonesische veilig heidsdienst, admiraal Sudomo. ver klaard. Hij wees met verontwaardi ging beschuldigingen van de hand van Amnesty International dat Indo nesië van plan is 1500 gevangenen vast te houden. Het zijn mensen die ervan verdacht worden communisten te zijn en die na de mislukte staats greep van 1965 werden opgepakt. „Amnesty valt ons ten onrechte aan. Wij zijn het enige land geweest, dat er volledige lijsten van gevangenen op na hield." aldus Sudomo. „Er zijn op het ogenblik nog 2.211 gevangenen over. 2.170 van hen zullen zaterdag vrijgelaten worden. De overige 41 zul len terecht staan, hopelijk volgend jaar." zo verklaarde Sudomo. Op vragen over hongersnood op grote schaal op het eiland Timor antwoord de Sudomo, dat dit „overdreven" was. „Oost-Timor is nu een open ge bied, dat bezocht kan worden zonder enige speciale pas. Er wordt wel veel honger geleden." Het Indonesische Rode Kruis heeft meegedeeld, dat het thans hulp biedt aan 62.500 Oosttimorezen. Veertig procent van hen komt uit berggebie den. Sinds 1977 waren 200.000 bergbe woners komen opdagen en 140.000 van hen „maken het goed", aldus het Indonesische Rode Kruis. „Maar nie mand weet hoeveel van hen zijn ge storven," voegde een functionaris er nog aan toe. Op het eiland Soemba wordt op het ogenblik honger geleden, zo meldde de Indonesische krant Sin ar Harapan gisteren. De honger, die een gevolg van de slechte oogst wordt genoemd, heeft tienduizenden mensen de jung le ingedreven, op zoek naar voedsel. Volgens de krant is 250 ton rijst, die aan de hongerende bevolking was be loofd. nog steeds niet verdeeld. Ook op Bali zou groot tekort aan voedsel bestaan. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen benchten. artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover ol over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Kernwapens (50) In zijn artikel van vrijdag 23 nov. „Belonen of bestraffen" stelt de heer Neuman dat hij bij zijn opstelling de Sowjet Unie beloont. Door de kern wapens te moderniseren, erTeltelijk een trap bij in te bouwen, wordt mijns inziens de Sowjet Unie be straft. Hier wordt getracht de vrede te dienen met afgrijselijke kernwa pens. Mijn persoonlijke houding tot de Heer Jezus Christus maakt mij Zijn woord indachtig: Vrede laat Ik u. Mijn vrede geef Ik u. niet gelijk de wereld die geeft, geef Ik hem u. PvdA en de PPR zich tegen moderni sering van de kernwapens in ons land, ook al zou dit inhouden dat ons land zou worden bezet door een vreemde mogendheid. Wat zullen de Russen in hun handen wrijven als ze dergelijke opmerkingen lezen. In ge sprekken met mijn jongens over deze uitlating heb ik gezegd: Bereid Jullie je vast maar voor op een film: Holo caust 2. De inhoud daarvan zal kun nen zijn de deportatie van Nederlan ders, nu geen joden, maar duizenden Nederlanders die het communisme afwezen. Maar degenen die 1940-1945 hebben meegemaakt zeggen: dat nooit meer! Arnhem Marinus Dijkerman Zuidland H. de Leeuw van Weenen Kernwapens (51) Ik las in Trouw dat de leeftijd der leden van het Russisch Politburo ge middeld 69 jaar wordt als Tichonow er binnenkort bij komt. een oud he-« rencollege dus. Ook herinner ik mij een klein berichtje een paar maanden geleden dat de orthodox communis ten ongerust waren over de jeugd die zich kleedt met shirts met een op schrift "Jezus leeft". Wie de jeugd heeft heeft de toekomst. Dit is voor mij een reden tot geen angst, daarom ook geen opstelling der kernwapens onzerzijds. Oudkarspel J.J. Veltum Kernwapens (52) Ik erger me naar dat vele christenen de bijbel misbruiken bij de leuze "kernwapens neen". Deze christenen moeten eens de bijbel goed leren le zen. A,ls het gaat om boze machten die christenen in de gevangenis wer pen om hun geloof is het zeer wense lijk tegen zulke machten de wapens op te nemen. De bijbel spreekt er zelf over dat we de boze moeten weer staan! Welk middel gebruikte God voor Sodam en Gomorra? Wanneer onze buurman zich militaristisch blijft versterken, hebben wij de plicht ons ook te versterken, zodat ze niet zonder meer onze grenzen kunnen overlopen. Weesp L. Kerkhoven amer aanvaardde, met alleen de men van CPN en PSP tegen de nzake de „derde fase herstructu- I kinderbijslag." Ook zelfstand!-' lullen, wanneer over enkele we- ook de Eerste Kamer de wet keurt, vanaf januari kinderbij- ontvangen voor een eerste en le kind. Alle zelfstandigen, ook )en zonder kinderen, zullen 'oor dan wel hogere premie moe- etalen. Is de bedoeling dat over enkele een geheel nieuw systeem van tbijslagen wordt opgezet. De snomen motie van D'66 doelt op tieuwe systeem. De Kamer aan- ide met alleen CPN tegen een van WD en CDA. dat het nieu- itelsel uiterlijk in 1982 moet m. inderbijslag is nu nog voor een kind 244 gulden per kwartaal, voor een achtste kind bijvoor- 1608 gulden. Een oplopend effect de leeftijd is er al wel enigszins de halvering van de bijslag voor geboren kinderen tot drie jaar. en ook door het stelsel van meervou dige bijslagen voor kinderen vanaf zestien jaar. Slijters Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De provincie Gro ningen verwacht dat premier Van Agt op 11 december concrete toezeggin gen zal doen over het creëren van werkgelegenheid in dit gewest. De premier heeft dan een onderhoud met de bestuurscommissie noorden des land. De directe aanleiding is een .boos telefoontje van mr. E. H. Toxo- peus, commissaris van de koningin in Groningen. Een afspraak met Gro ningen dat er eerst nog zou worden gepraat over de vestiging van de Open Universiteit, werd onlangs ge negeerd toen de regering deze vesti ging voortijdig toewees aan Limburg. Premier Van Agt beloofde toen dat er naar een ander project voor Gronin gen zou worden gezocht. Mr. Toxopéus wil zich er niet over uitlaten aan welk project wordt ge dacht. Aangenomen wordt dat het ondermeer gaat om een bijdrage van het ministerie van onderwijs. Toxo péus wilde nog wel kwijt dat er ook een project bij is dat volkomen nieuw is. Het merendeel zal echter bestaan uit zaken die al eerder ter sprake zijn geweest en die nu versneld worden uitgevoerd, in de sfeer van de sprei ding van rijksdiensten. Overigens hebben Drente en Friesland kritiek gehad op het feit dat Groningen te veel op zijn eentje zou opereren. Van daar dat de delegatie die naar Den Haag gaat officieel wordt gevormd door de bestuurscommissie noorden des land. waarin ook Friesland en Drente zijn vertegenwoordigd Kernwapens (53) Tegen kernbewapening, dit is de alge mene roep, waarbij velen van de AR voorop lopen. Ik begrijp daar niets van. Voor de oorlog was het de 8DAP die met het gebroken geweer liep. Nu wordt het waarschijnlijk de AR, een AR waarin ik me niet thuis voel. Rusland praat niet. maar bouwt rus tig door aan de SS 20 raketten. Leren we het dan nooit? Hebben we niks van Hitiers belofte geleerd, en van het verdrag van Helsinki? En nu nog even over de Bijbel waar de meesten de mond van vol hebben. Ik ben altijd nog van mening dat het is bid en werk. En dan geloof ik ook nog dat we aan het bidden te weinig geloof hech ten. Maar ik geloof ook dat het zonder werken niet gaat, en daar horen he laas ook kernwapens bij, een noodza kelijk kwaad om in vrijheid te blijven leven. Noorden Joh. Daalder Uitkering PPR-moties om de toekomstige bij slagen te laten afhangen van de hoog te van het inkomen der ouders, waar bij met name voor minimum inko mens de bijslag zou moeten worden verhoogd, kregen alleen steun van linkse partijen, en werden verworpen. Een PvdA-motie werd ook verworpen bij gebrek aan steun van regerings fracties. Deze motie wilde een kleine uitkering ineens voor bijstandstrek kers. Die krijgen tot nu toe hun bij slag verrekend in hun wekelijkse of maandelijkse bijstand. Vanaf vol gend Jaar krijgen zij de bijslag apart en per kwartaal achteraf. Wel zal de eerste kwartaalbijslag al half februari komen, evenals voor ambtenaren die tot nu toe ook de bijslag per maand kregen. De uitkering ineens, die de PvdA vergeefs vroeg, bedoelde de pe riode tot half februari te over bruggen. Portheine trok ook het voorstel in om slijters over een grotere voorraad sterke drank vrijstelling te geven van de accijnsverhoging. De staatssecre taris had betoogd dat juist de grote bedrijven van deze verruiming zou den profiteren, en niet de slijter om de hoek die de WD op het oog had. De Kamer verwierp een PvdA-voor- stel tot verhoging van de vermogens belasting van acht naar negen gulden per duizend gulden vermogen Ver volgens stemden PvdA, PPR. PSP en CPN tegen het 8GP-voorstel voor verhoging van de vrije voet in de vermogensbelasting, maar die verho ging gaat niettemin door. Dat scheelt vermogensbezitters volgend Jaar 56 gulden. Verworpen werd het PvdA- voorstel om dag- en nieuwsbladen blijvend vrij te stellen van BTW. Al leen de linkse fracties stemden voor. Nu zullen deze bladen vanaf Januari vier procent BTW moeten betalen. AMSTERDAM (ANP) Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid heeft de afgelo pen twaalf jaar ongeveer 41 miljoen gulden teveel uitgekeerd aan WAO- trekkers door een berekeningsfout van een half procent bij het vaststellen van de vakantietoeslagen. De fout kwam in oktober al aan het licht, maar toen kon nog niet worden vastgesteld om hoeveel geld het ging. Hoe ingewikkeld de zaak in elkaar zat blijkt, volgens het fonds, uit het feit dat de fout twaalf jaar lang bij controle over het hoofd is gezien door de interne accountantsdienst en door de Sociale Verzekeringsraad. De omvang van de fout was per uitkeringsgeval KemW3D6nS (55) bovendien zo gering, dat ook de ontvanger van de uitkering geen afwijking x kon vaststellen. Kernwapens (54) Vele christenen hebben al op indruk wekkende wijze gewaarschuwd tegen verdergaande vernieuwingen van atoomwapens. Zijn waarschuwingen wel genoeg, reikt de christelijke roe ping niet veel verder? Laten we ons gereedmaken voor een christelijke vredesmars. Een optocht met aan het hoofd onder anderen prof. Berkhof en H. de Boer En laat deze stoet zich dan onder het zingen van geestelijke liederen naar het Oosten begeven Over de grenzen van West- en Oost- Duitsland. vervolgens Rusland, naar Moskou. Als schapen onder de wol ven D&Ar. in Moskou gaan we vragen waar die rotdingen staan, die SS-20 raket-installaties Die gaan we dan met de blote handen afbreken Ver volgens maar, nee, 't gebeurt toch niet Amsterdam A. Jacobs Tijdens de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer verklaarden de Prent Uw politieke prent (28 november) waarin u een „gemoderniseerd volks lied" presenteert, beweert dat op de genen die (zoals Luns) de ogen willen openhouden voor de Russische be dreiging van de wereldvrede, van toe passing is: „Mijn schild ende betrou wen is God allang niet meer. De NAVO zal ons hou'en, DIE slaat de vijand neer". Het gaat zulke lieden volgens de tekenaar alleen maar om de verdediging van „onze weivaart". Dat de redactie van Trouw deze prent zo waarderen kan dat tot plaatsing werd besloten (boekenbon voor teke naar) is kwalijk. Spakenburg H. van Tongeren Prent (2) Hoe durft deze tekenaar te beweren dat de heer Luns zijn vertrouwen al lang niet meer op God stelt? Dit gaat werkelijk alle perken te buiten! De tekenaar wil blijkbaar geen „even wicht behouden", maar het grondge bied van de Israël-staten in het wes ten liever zonder slag of stoot overge ven aan de offensieve legers van de atheïstische staten van Oost-Europa Helaas zijn er tegenwoordig ook veel geestelijke leidslieden, die gepor teerd zijn voor een dialoog met het goddeloze marxisme en een verzoe nend gebaar tegen het Oostblok. Deze lieden willen blijkbaar niet op de bressen gaan staan en willen geen muur optrekken om het huis Israëls. opdat het op de dag des Heren zou kunnen standhouden in den strijd (Ezechiël 13 vers 5). Leidschendam J. A. de Bok Rectificatie In'„Trouw" van 3C november schrijft Pieter van der Ven over Internationa le Katholieke Informatie (IKI), dat het de „privé-spreekbuis is geworden van de jezuïet dr. Jan Bots." Mijn enige bijdrage aan dit blad is een interview met de hoofdredacteur in het juü-augustusnummer en het sep tembernummer van dit jaar. Sinds wanneer wordt een blad iemands „privé-spreekbuls" als hij er eenmaal in geïnterviewd wordt? Pieter van der Ven wekt de suggestie alsof ik de schrijver zou zijn van een artikel in IKI met achtergrondinformatie bij een open brief van een vijftigtal Jezu- ïeeten. Dit wordt mij van meer kanten in de schoenen geschoven. Ten' onrechte. Van dat artikel in IKI ben ik noch de auteur noch de informatiebron Want daarmee zou ik de schijn op me laden precies dezelfde fout te maken als de open-briefschrijvers, namelijk in het openbaar de overheid zwartmaken en daarmee het klimaat in de kerk be derven. Hopelijk dat „Trouw" ook betekent „trouw" aan de waarheid en de wer kelijke toedracht der feiten. Tegelen Dr. J. Bots.SJ Scheef Wanneer men steeds leest dat er iets scheef is gegroeid bij de sociale uitke ringen en dat daar. zo nodig gekort moet worden, en als ik dan dezer dagen in Trouw lees dat het bij de lonen boven modaal nog veel schever gelopen is. doordat bij dit loon veel minder aan premie wordt ingehou den. dan begrijp ik niet meer. waar om mijn AA W-uitkering, dat is 315 netto per week. waarvan het zieken fonds zelf nog moet worden betaald, zo nodig moet worden gekort. Hasselt J. v. Eiberts

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11