Politieke spanning gestegen Sjah in Texas Loonoverleg mislukt Kiesuwkado Socialisten op verlies in Portugal 'ekrai Na uitspraken van ARP en D'66 over kernwapens: Kunst met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Veèl bewolking HET WEER Van der Gun Une Van der Gun Peugeot De man achter de nationale Sinterklaas De Boer: eenheid, maar niet tot elke prijs vflTJL' v'. ï'l 3?* Iran: 'Truc van de CIA' 'Als we niet oppassen is nu de beer los' Keizer weer in opspraak Bloedige botsingen in zuiden Spanje 'CDA en WD wat abortus betreft steeds meer uiteen' Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW I I Trouw H 37STE JAARGANG NR 10817 - MAANDAG 3 DECEMBER 1979 VANDAAG: Veel bewolking en al en toe regen, s Middags in het westen van het land enkele opklaringen. Temperatuur ongeveer tiert graden. Vrij krachtige zuidwesten wind. MORGEN EN OVERMORGEN: Zacht en onbestendig Morgen: zon op 8.29. onder 16.31; maan op 17.40. onder 0.40. Maanweg 68. Stanenburglaan 47, Langesteda 4-6, 2516 AA Den Haag. 2241 NB Wassenaar, 2543 VG Den Haag, 070-81.46.71 01751-1.32.14 070-6795.95 LOSSE NUMMERS 60 CENT Contact tussen de religies niet meer vrijblijvend PAGINA\3: Personeel op koopavonden in de knel PAGINA 4: Zimmermann's muziek Globe speelt Fassbender Vriendschapsopera PAGINA 7: Prof. Beerling overleden Thatcher krijgt bijval PAGINA 6: PAGINA SERVICE: Moderubriek, strips, feuilleton, puzzel, weeroverzicht, radio- en tv-programma's Van onze parlementsredactie DEN HAAG De spanning In politiek Den Haag romdom de omstreden modernisering van de NA- VO-kernwapens, is het afgelopen weekeinde verder opgelopen door de zeer kritische opstelling van zowel de AR-partijraad als het D'66-congres. De CDA Tweede Kamerleden van AR-huize, die tegen de nieuwe kernwapens zijn, hebben zaterdag van hun partijraad voldoende ruimte gekregen om in hun afwijzing te volharden. ,,Ik kan met de AR-uitspraken prima uit de voeten," zei één van hen, dr. W. de Kwaadstemet na afloop. Algemeen werd de partijraadsverga dering beschouwd als van groot be lang voor de verdere opstelling van de AR-vleugel in de CDA-fractie. De kans dat deze vleugel het been stijf zal houden is groter geworden en daarmee ook de onzekerheid voor de regering of zij nog wel op voldoende steun in de Tweede Kamer kan reke nen, zo meenden insiders na afloop' van de AR-vergadering. De regering kan voor haar positie in de Tweede Kamer ook weinig hulp meer ver wachten van de fractie van D'66. Het D'66-congres heeft de tot nu toe inge nomen stelling van de D'66-fractie aanzienlijk verscherpt, door zich zon dermeer tegen iedere modemise- ringsbeslissing in december uit te spreken. Op het Binnenhof zijn ook de specu laties over een mogelijke kabinetscri sis in verband met de kernwapens verder toegenomen. AR-vooreitter De Boer en het Kamerlid J. van Houwe- lingen verdedigden in hun redes voor de partijraad in Ede. het principiële recht om in deze gewetenszaak het eigen standpunt te handhaven ook als dit eventueel tot een kabinetscri sis en de val van het kabinet Van Agt zou leiden. „Wie in een zaak als deze uiteindelijk een motie van wantrou wen tegen een kabinet dat je niet wantrouwt steunt, doet dat omdat zonder die steun, dat wat men in geweten niet meent te mogen doen het produceren en mogelijk plaatsen van een nieuwe generatie kernwa pens anders toch doorgaat. Een heid is een groot goed maar niet tot elke prijs." aldus de AR-voorzitter. Van Houwelingen zei: „Hier is geen ruimte om tot iedere prijs tot een politieke deal (compromis) te ko men." Opvallend was dat deze uit spraken. behalve door een woord voerder uit Friesland, niet werden gekritiseerd. i3«*,K - Beraad ministers Over de modernisering van de NAVO- kernwapens in West-Europa zal van- I daag door de betrokken ministers 1 binnen het kabinet (onder artderen Van Agt, Scholten en Van der Klaauw) nog nader beraad gehouden worden. Van Agt zal daar wellicht verslag uitbrengen van zijn recente overleg met zijn Belgische ambtge noot. In kringen rondom het kabinet heeft men de hoop nog niet verloren dat de NAVO-besluitvorming minder ver gaand zal worden dan oorspronkelijk voorgesteld werd, gezien de aarzelin gen en weerstanden niet alleen in Nederland maar ook in Denemarken en België. Men hoopt dat met een meer genuanceerde NAVO-besluit vorming de grote meerderheid van de CDA-Tweede Kamerfractie toch tot steun bereid zal zijn. De ministers moeten zich Voorts vandaag vóótbe- reiden op het mondeling overleg, morgen, met de Tweede Kamercom missies van buitenlandse zaken en defensie. Dit dient weer als voorberei ding op de beslissingen die de rege ring op 12 december In de NAVO in Brussel moet nemen. Waarschijnlijk zal er voordien, nog een openbaar debat ln de Karper wor den gehouden en wel op 6 december, aanstaande donderdag. Dit debat, voor zover daar al geen duidelijke inhoudelijke uitspraken over de mo dernisering worden gedaan, is in ie der geval bedoeld om zeker te stellen dat de regering zich ln Brussel nog niet onvoorwaardelijk aan NAVO-be- sluiten zal binden. De Tweede Kamer wil de zekerheid dat in hét Kamerde bat. dat na de NAVO-vergadering in Brussel zal worden gehouden over de opstelling van de Nederlandse rege ring, eventuele besluiten nog terugge draaid kunnen worden, anders ifan alleen maar via een kabinetscrisis. Ons commentaar staat op pag. 3. Meer nieuws over d« partijraads vergadering van de ARP, alsmede de bijeenkomsten van D'66 en PSP op pagina 3. Beeld van de partijraadsvergadering van ARP. Van rechts naar links op de voorste rij: minister De Koning, professor Goudzwaard en zijn vrouw en minister De Ruiter. Schuin achter De Ruiter zit minister Albeda. NEW YORKATEHERAN (AP. Reuter, AFP) De afgezette sjah van Iran heeft New York ingeruild voor de bescher ming van een militair zieken huis in Texas. Maar het is nog steeds onduidelijk in welk land hij zich kan vestigen. Als reactie op dit nieuws zei een van de bezetters in de Amerikaanse am bassade in Teheran: „Dit is weer zo'n truc van de CIA om de sjah te be schermen. Maar iedereen in de wereld Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het centrale overleg in de Stichting van de Arbeid over de arbeidsvoorwaarden in 1980 is het op het laatste nippertje op een volslagen mislukking uitgelopen. Werkgevers- en werknemers-organisaties hebben al de concessies, die zij in het urenlange beraad hadden gedaan, weer ingetrokken. De vakbeweging zal nu pogen haar CAO-eisen in de afzonderlijke bedrijven en bedrijfstakken ingewilligd te krijgen. Directe aanleiding voor de breuk was een forse ruzie over het wel of niet invoeren van de vijf-ploegendienst in 1980, maar voordat er ook maar een kans was geweest om deze ruzie uit te praten, strandde het overleg defini tief op een tweede levensgroot obsta kel De eis van de FNV om de lonen volgend jaar met twee procent te verhogen mèt de mogelijkheid om daar in zeer bijzondere gevallen bo venuit te gaan Bijvoorbeeld voor de betaling van extra toeslagen voor vuil en onaangenaam werk in achter gebleven dan wel zeer strijdbare sec toren. De werkgevers wensten onder geen enkel beding verder te gaan dan twee procent. Zij wilden een loonsverho ging van éèn procent toestaan plus een procent voor herstructurering van de salarisschalen voor vuil en onaangenaam werk. Dat zou beteke nen dat er in bedrijven of bedrijfstak ken waar geen vuil of onaangenaam werk wordt verricht de loonsverho ging tot één procent beperkt moest blijven. Dat was voor de FNV onaan vaardbaar. 'Gemiste kans' Voor het CNV en de Raad voor mid delbaar en hoger personeel was het aanbod van de werkgevers wel aan- D/mrhraak vaardbaar. CNV-voorzitter Harm van aatv der Meulen toonde zich na afloop van het mislukte overleg dan ook diep teleurgesteld. Hij sprak óver een ge miste kans. De vertegenwoordigers van zowel de vakbeweging als de werkgeversorganisaties en de mid denstand gaven na afloop toe dat alle partijen zich in het overleg construc tief hebben opgesteld. 1980 de doorbreking van de veertig- urige werkweek in bespreking te ne men. Voor dit jaar was men het al eens over een verlaging van de leef tijd voor vervroegde uittreding met één jaar, uitbreiding van de vakantie met een dag. een dag extra voor werk nemers boven de zestig jaar en over twee roostervrije dagen voor ploegen- werkers. CNV-voorzitter Harm van der Meulen noemde de bereidheid van de werkge vers om na '80 te praten over herver deling van de arbeid bijvoorbeeld via verkorting van de werkweek of de werkdag een essentiële doorbraak. „Nu ben ik geneigd te zeggen: Als we niet oppassen is de beer los. De gelij- ke behandeling van werkenden en Zo waren de werkgevers bereid om na Vervolg op pagina 3 Van onze sportredactie AMSTERDAM Scheidsrechter Jan Kelder uit Volendam, die vo rig weekeinde Feyenoord met een omstreden strafschop over de streep hielp in de confrontatie te gen FC Utrecht (de overtreding werd toen duidelijk waarneem baar buiten het strafschopgebied gepleegd) was dit weekeinde op nieuw een uiterst omstreden man. Zaterdagavond was het zijn eigen zinnig optreden, dat AZ'67 aan de overwinning op FC Twente hielp. Kort na de hervatting keurde hij het eerste Alkmaarse doelpunt van Jaan de Graaf goed terwijl er op het moment van afspelen twee Alkmaarse spelers in buitenspel positie stonden. Grensrechter Biemans attendeer de Keizer hierop middels een vlag- signaal en hield zijn duidelijke mening ook daarna staande. Kei-, zer wilde evenwel niet op de waar neming van zijn grensrechter, toch speciaal voor dit soort zaken ingehuurd, ingaan en kende onder hevige Twentse protesten de tref fer toch goed. In de chaos (zie foto) die ontstond trok Keizer tenslotte de gele kaart voor de Twentse aanvoerder Niels Overweg, die begrijpelijk de Vo- lendamse fluitist nadrukkelijk om opheldering vroeg. In de eredivisie bleef mede door Keizers optreden het top-trio Ajax, Feyenoord en AZ op het goede spoor, terwijl PSV door de nederlaag bij Go Ahead in Deven ter (2-1) verder terrein prijs moest geven. Twee werkgeversvoorzitters. Van Veen (VNO) en Van Eijke- lenburg (christelijke werkge vers), lieten zich het broodje goed smaken in de tijdens de lunchpauze in het loonoverleg PAPENDRECHT De Bos Kalis Westminster Group heeft voor onge veer 450 miljoer) gulden aan opdrach ten ontvangen. De grootste opdracht is afkomstig van de Oostafrikaanse staat Djibouti. De aanneemsom is circa 300 min. Het betreft het ont werp en de bouw van vijfduizend wo ningen met de bijbehorende infra structurele werken. In Venezuela zal eveneens een wo ningbouwprogramma worden uitge voerd van vierhonderd woningen ter waarde van ƒ30 miljoen. weet. dat hij niet beschermd kan wor den tegen de wil van Ood en de wil van het volk." Ook de Iraanse minister van buiten landse zaken Gotbzadeh reageerde zeer vijandig. Hij zag ln de overplaat sing van de zieke sjah „een samen zwering tegen de revolutie". De bezetters verklaarden gisteravond dat ayatollah Khomeini moet beslis sen wanneer het proces tegen de vijf tig Amerikaanse gijzelaars moet be ginnen. Zij wilden geen commentaar geven op hardnekkige beruchten dat een aantal gijzelaars al naar een an dere plaats is overgebracht. Het Witte Huis heeft gisteren laten weten dat de sjah voor onbepaalde tijd ln Texas blijft „voor verder me disch herstel". De duur van die perio de zal er vooral van afhangen of Was hington een land vindt waar de sjah zich kan vestigen zonder dat andere Amerikaanse belangen bij voor beeld de vredesonderhandelingen tussen Israël en Egypte worden geschaad. Mexico ls afgevallen: dit lahd weigert hem opnieuw toe te laten. Egypte wil wel als gastland optreden; de meeste Egyptische diplomaten hebben de af gelopen dagen stilletjes de Iraanse hoofdstad verlaten. Maar de Ameri kaanse regering durft het niet aan om Sadat in een nog groter isolement in de Arabische wereld te plaatsen. Ook de Bahama-ellanden worden ge noemd. De sjah verbleef daar korte tijd na zijn afzetting. En zelfs wordt er gespeculeerd over Zuld-Afrika. Het duizend bedden tellende WUford Hall ziekenhuis bij San Antonio in Texas is het grootste hospitaal van de Amerikaanse luchtmacht Het ligt goed beveiligd op een militaire basis. In New York was de beveiliging van de sjah een veel groter probleem. Meer nieuws over de ontwik kelingen ln de crisis tussen Amerika en Iran op pagina 5. Daar ook een beschouwing over de kansen op een militai re actie en over Sadats tronw aan de sjah. Voorts nieuws over de brandstichting in de Amerikaanse ambassade in de Libische hoofdstad Tripoli. MADRID (Reuter. AP. AFP) - Bij botsingen tussen linkse en uiterst rechtse demonstranten in de Spaanse steden Cordoba en Sevilla zijn zeker 19 mensen gewond geraakt. De onge regeldheden begonnen toen leden van de neo-fasclstlsche partij Nieuwe Kracht deelnemers aan een mars ter gelegenheid van de nationale feest dag van Andaluslë te lijf gingen. De politie heeft een aantal neo-fascisten aangehouden. De Basklsche afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren berichten ont kend als zouden er onderhandelingen met de regering hebben plaatsgevon den over de vrijlating door de ETA' van de ontvoerde adviseur van pre mier Suarez Javier Ruperez. HILVERSUM (ANP) „De opvattin gen van CDA en WD over abortus groeien steeds verder uit elkaar. Het ls dan ook onmogelijk dat belde rege ringspartijen elkaar in het huidige kabinetsvoorstel over abortus kun nen vinden". Dit zei zaterdag het Tweede-Kamerlid Annelien Kappey- ne van de Coppello (WD) voor de VARA-radio. Zij verwacht dat het CDA zal probe ren de behandeling van het wetsvoor stel zo te vertragen, dat het binnen deze kabinetsperiode niet meer kan worden behandeld. De WD zal daar echter geen genoegen mee nemen en aandringen op een spoedige totstand koming van een wet over abortus. Van onze correspondent LISSABON De eerste uit slagen van de Portugese ver kiezingen gisteravond laat la ten zien dat de socialistische partij een achteruitgang boekt terwijl de communisten stijgen. De winst van de Democratische Alli antie, de conservatieve tegenhanger van de linksen die tot nog toe in de meerderheid waren was aan het begin van de avond groot maar verminder de naar mate er meer uitslagen be kend werden. Op de vraag of de De- mokratische Alliantie haar verwach te absolute meerderheid zou halen kon gisteren gezien het kleine percen tage uitslagen dat bekend was. nog niet worden beantwoord. In alle rust en met prachtig weer zijn gisteren de tussentijdse verkiezingen gehouden. De opkomst was zeer goed zoals ook verwacht kon worden ge zien de tegengestelde politieke pro gramma's die op het spel stonden. De keuze van de Portugezen is opnieuw voor of tegen het Demokratisch Soci- alitische regiem dat met de grondwet van 1976 werd geïnstalleerd maar sindsdien nog niet goed uit de verf is gekomen. Aan de ene kant staan de socialisten en communisten die tot nog toe de meerderheid hadden ln het parlement, aan de andere de drie con servatieve partijen die zich verenigd hebben ln de „democratische alli antie". Bij het uitbrengen van hun stem her haalden de leiders van de „demokra- tische alliantie" gisteren dat zij al leen willen regeren als zij een absolu te meerderheid halen. De eigenaar digheden van het Portugese kiesstel sel brengen met zich mee dat de grootste partij met 44 procent van de stemmen toch een meerderheid aan zetels ln het parlement kan verkrij gen. President Eanes zei zaterdag avond voor de televisie dat hij niet meer vast zal houden aan zijn regel dat een parlementaire regering op een meerderheid moet steunen, sta biel en samenhangend moet zijn. Wanneer de conservatieven de abso lute meerderheid niet halen ligt dus een minderheidsregering van socia listen voor de hand, die Immers nog steeds niet met de communisten een coalitie willen vormen. Boetseerset (A) Boetseerklci mei verf in 3 kleuren en penseeltje. Wordl zonder oven ovenhard. Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai diermotief Als onder legger of voorde sier. Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in één. Handgreepje mei omslagmechaniek, voor extra gemak. <fHouten /O eierdopjes (D) j D l op sierlijk blank- houten hang- plankje plus een zandlopertje als garantie voor zacht gekookte Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres hieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: _Giro:_ Postcode en plaats: -Tel:- Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van f7. Kado naar keuze: DA. DB DC. DD (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uilsluitend voor opgaven). Voor bezorginformalie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1