de Stam gaat verhuizen: de Stam ruimt al z'n meubelen op! Den Haag geeft wonen voorrang Delftse wetenschapswinkel wil kennis TH toegankelijker maken Stadscentrum van Zoetermeer niet bi voorbaat succesvol Oriëntatie op Den Haag blijft Manifestat in Delft ov psychiatrie 'Beteugeling nieuwe kantoorruimte' Hardon blij met bouwlocatie bij Leidschendam Eerste fase Haags structuurplan gepresenteerd REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/ZOETERMEER De sterke oriëntatii Zoetermeer op Den Haag staat een vlotte ontwikkelin 1 een eigen stadscentrum met veel winkelvoorziening e Zoetermeer in de weg. Zeker wanneer de bereikbaarhei e Den Haag verder wordt verbeterd en de woon-werk c tussen Den Haag en Zoetermeer zo sterk blijft als die nu het voorzieningenpeil in Zoetermeer stagneren op het hl „dorpse" peil. Dit is één van de belangrijkste con- dam-Nootdorp merkt het IVA clusies uit het onderzoek dat het in- deze locatie een sterke onderst stituut voor sociaal-wetenschappe- van het draagvlak van Den lijk onderzoek IVA van de Tilburgse centrum, Leidsenhage en Lei< Katholieke Hogeschool in opdracht dam/Voorburg zal vormen, van de provincie Zuid-Holland heeft gedaan naar de relaties tussen ver schillende steden in het westen van de provincie. De grote afstand van Zoetermeer tot Den Haag vormt voor de inwoners van Zoetermeer geen beletsel Den Haag te bezoeken, omdat ze de be schikking hebben over goed open baar vervoer (de Sprinter) en over een riante autosnelweg. De belangrijkste reden voor de meestal toch al uit Den Haag afkom stige Zoetermeerders om Den Haag te bezoeken, is de gezelligheid in het centrum van die stad, blijkt uit het IVA-onderzoek. Die gezelligheid zal gemist worden in het grootschali ge stadscentrum met theaters en win kels, dat in de jaren tachtig in Zoeter meer ontwikkeld wordt. Een vergelijking met de Rijswijkse situatie, waar veel mensen, die dicht in de buurt van het moderne winkel centrum In de Boogaard wonen, toch de gezellige Rijswijkse Dorpsstraat opzoeken, doet de IVA-onderzoekers de verwachting uitspreken dat de Zoetermeerders blijvend de theaters en winkels in Den Haag aandoen. Daarom is het succes van het toe komstige Zoetermeerse stadscen trum nog lang niet bij voorbaat verze kerd. Iets wat onbewust nog door het Zoetermeerse gemeentebestuur ver sterkt wordt door mee te werken aan de verbreding van rijksweg 12 (Zoe- termeer-Den Haag) tot 2 maal 3 rij stroken. Daardoor wordt de bereik baarheid van Den Haag sterk verbe terd. Doel onderzoek Ook de omstandigheid dat veel Zoe termeerders in Den Haag werken, draagt aan die oriëntatie op Den Haag bij. Zoetermeer moet er daarom hard aan trekken eigen werkgelegen heid op te bouwen. Het belangrijkste doel van het onder zoek was antwoord te krijgen op de politieke vraag of het ruimtelijke or deningsbeleid van de provincie aan sluit bij het feitelijke gedrag van de inwoners van West-Zuid-Holland. Het provinciale ruimtelijke ordeningsbe leid is vastgelegd in streekplannen, zoals voor het onderhavige gebied het streekplan Zuid-Holland-West. Bouwlocaties Het IVA heeft ook de relatie tussen de bouwlocaties Zoetermeer-Zuid. Leidschendam-Nootdorp en Delft- Delfgauw en Den Haag onderzocht. Van de locatie Delft-Delfgauw is een sterke oriëntatie op Den Haag te ver wachten. Het centrum van Den Haag is voor Zoetermeer-Zuid goed bereik baar via de Sprinterlijn. die vlak langs die wijk loopt. Van Leidschen- Van onze correspondent DELFT Release Delft or seert van 26 september oktober een manifestatie het thema psychiatrie. D« druk zal liggen op de geest* gezondheidszorg buiten de chiatrische ziekenhuizen. E M tevens de bedoeling van dee nifestatie de psychiatrie dii1 bij de mensen te brengen zal getracht worden aai hand van een reeks aan a< teiten. - Release is een alternaj hulpverleningsorganisatie staande uit vrijwilligers.u zich onafhankelijk opstelt opzichte van de overheid ej* stanties. Het doel van Releal ook de hulpvrager onafhal lijk te maken van hulpverjjj en instanties. In het verleC hiervan wordt geprooj maatschappijstructuren teJ anderen. Release wil de t) tionele Instellingen met de drukken op de feiten en teJ komingen in de hoop dat e(£ aan gedaan wordt. g De manifestatie kent de vo de onderdelen. Woensdag 26 september: ma-avond over psychiatry ziekten, behandelingsm den, oorzaken en gevolgen, vang: 20 uur. Woensdag 3 oktober, th avond over de geestelijk maatschappelijke gezond) Motto: „Wat betekent dit jou?" Aanvang: 20 uur. Van 27 sept. t.m. 2 okt.: week in filmhuis. Aanvan den: 20 en 22 uur. Van 26 sept. t.m. 6 okt.: tentoonstelling. Vrijdag 5 okt.: 20.30 uur B cabaret met „Het nachtkap, 22.30 uur: Waanzinshow, collage. Zaterdag 6 okt.: InfornC, markt, met films, liedjes. vang 11 uur. 20.30 spelkolli r met theater, 22.30 rockban Alle aktiviteiten behalve, Filmweek vinden plaats i ciëteit De Koornbeurs Volf, gracht 1. Delft. ADVERTENTIE Zeer binnenkort verlaat de Stam haar oude pand aan de ftileispromenade. Waarschijnlijk is dan de nieuwe behuizing aan de Grote Markt nog niet bedrijfsklaar Daarom moet de Stam totale leegverkoop houden Wie gerenommeerde merken, zoalsTopfomi, Hülsta, Leolux, Gelderland, Coja, etc etc Onmiddellijk leverbaar, uitsluitend contant. Den Haag-Noordeinde 44 - Tel. (070) 469540 (Paleispromenade, oude pand Krui) Elke donderdag koopavond Met toestemming Kamer van Koophandel van 29-8 t/m 31-10-'79 DEN HAAG De Haagse wethouder Hardon heeft met instemming kennis genomen van het bericht dat een amb telijke werkgroep technisch het groene licht heeft gegeven voor een bouwlocatie bij Leid- schendam-Oost voor 8.500 woningen. Het is van het al lergrootste belang dat er nu snel bestuurlijke beslissingen worden genomen, zei hij giste ren bij de presentatie van de eerste fase van een structuur plan voor Den Haag. In dit plan wordt ook de spoedige tot standkoming van een bouwlocatie bij Leidschendam bepleit. Dit. om na Nieuw Waldeck en in mindere mate Houtwijk, weer een directe uitplaat singsmogelijkheid voor bewoners uit de stadsvernieuwingsgebieden te krijgen. Hardon verklaarde zo snel moglijk met gedeputeerden van de provincie te zullen gaan praten over de inbreng van Den Haag. Hij herinnerde eraan dat Den Haag volgens planologen nog zeker 12.500 woningen buiten haar stadsgrenzen nodig zal hebben. De wethouder gal toe dat een nieuwe wijk bij Leidschendam toename van het forensenverkeer zou betekenen, iets wat in de kersverse aanzet tot een structuurplan van de hand wordt ge wezen. Het belang van de extra wo ningen deed hem echter zeer luchtig over dit probleem heenstappen. Meer regionieuws op pagina 21 DELFT Vanavond wordt in Delft een nieuwe en heel bijzondere winkel geopend. Het is een winkel waar be langengroepen aan kunnen kloppen, wanneer zij plan nen willen maken of actie willen voeren, maar daarbij deskundigheid nodig heb ben, die zij zelf niet in huls hebben. De winkel die geo pend wordt, is de weten schapswinkel van de TH; de deskundigheid die vla de winkel zal kunnen worden aangesproken ligt naar de aard van de Technische Ho geschool vooral op technisch gebied. In onze samenleving zijn buurtgroe- pen. milieugroepen en wat voor ac tiegroepen dan ook. niet meer weg te denken. Op velerlei gebied weten belanghebbenden elkaar te vinden om verbeteringen in hun situatie en de maatschappij aan te brengen. Een probleem voor actievoerders is dat zij veelal moeten opboksen te gen instellingen die beschikken over een groot apparaat van des kundigen. Bewoners die actie voe ren tegen geluidoverlast in hun wijk dreigen monddood gemaakt te wor den met uitspraken als „de herrie valt wel mee" Hoe bewijs je dan als buurtbewoner dat het lawaai echt ontoelaatbaar is? Voor het verrichten van metin gen beschikt een buurt groep niet over de benodigde apparatuur. Het Inhuren van externe deskundigen kost veel geld. Zo zijn er vele voor beelden te bedenken, waar belan gengroepen willen zij hun doel bereiken dienen te beschikken over technische deskundigheid Tweeledig doel De wetenschapswinkel van de Technische Hogeschool heeft een tweeledig doel In de eerste plaats zet de winkel de deur open naar wat zij noemt kansarme groepen, die tot nu toe geen toegang hadden tot de bestaande kennis en ervaring aan de TH. Het is bekend dat de over heid en de grote bedrijven van oudsher profiteren van de resulta ten van het wetenschappelijk on derzoek. De wetenschapswinkel daarentegen gaat uitsluitend ..za ken doen" met die groepen In de samenleving, die ook recht hebben op de voortbrengselen van de Hoge school. maar die tot dusverre geen ingang hadden bij het kolosule TH-lichaam. De wetenschapswinkel zal gaan functioneren als tussenpersoon, tussen belangengroep en onderzoe ker Wanneer er een aanvraag bin nenkomt voor een onderzoek zal de winkelier binnen de afdelingen van de TH zoeken naar de Juiste afde ling, die het gewenste onderzoek kan verrichten De opzet is dat niet alleen wetenschappelijke medewer kers maar ook studenten worden betrokken bij dat onderzoek. Dit sluit aan bij de tweede doelstel ling van de wetenschapswinkel. Vla de aanvragen die bij de winkel bin nen komen wil de wetenschapswin- De wetenschapswinkeliers Bergs en Stoop voor de gistfabriek in Delft, een van hun eerste bemiddelingsgevallen. In Nederland sijn ruim twintig wetenschapswinkels, waarvan sommige sich in het bijzonder richten op een bepaalde tak van wetenschap, bijv. de chemiewinkels. De wetenschapswinkels sijn ontstaan vanuit het besef dat vermaatschappelijking van onderwijs en onderzoek aan de universiteiten noodsakelijk is. Dit besef ontstond in de jaren zestig en uitte sich aanvankelijk in eisen tot democratisering van de bestuursstructuur van de universiteiten. De vermaatschappelijking van de onderwijsstructuur in de beta-richtingen verliep niet so snel als van de sociale richtingen. Zo kwamen de wetenschapswinkels ook het eerste op vanuit de sociale faculteiten. Nu, elf jaar na bet „magische jaartal 1968", is er ook aan de Technische Hogeschool in Delft een wetenschapswinkel. kei er in bijdragen dat onderwijs en onderzoek naar vorm en inhoud be ter aansluiten op maatschappelijke problemen en behoeften. De weten schapswinkel zet aldus een proces aan de gang dat naar twee kanten werkt Enerzijds moet de TH dien sten gaan verlenen aan kansarme groepen die behoefte hebben aan wat de TH voor hen kan doen. an derzijds wil de wetenschapswinkel de vermaatschappelijking van de TH bevorderen. Experiment In mei is de winkel, die vanavond officieel wordt geopend, reeds van start eegaan. Voor de periode van twee jaar zijn twee part-time mede werkers bij de winkel in dienst. Deze twee jaar gelden als experi- mente periode, waarin de winkel zijn plaats ln de TH moet vestigen. Reeds vanaf het officieuze begin zijn 23 aanvragen binnengekomen, waarvan er al negen zijn afgewik keld. De beide winkeliers, John Bergs en John Stoop, leiden uit deze grote belangstelling af. dat de winkel zeer zeker in een behoefte voorziet. Tot de ln behandeling zijn de aanvragen behoren ondermeer een onderzoek naar de verbetering van het plein rond het Centraal Station ln Den Haag, een aanvraag van de werkgroep openbaar vervoer Delft. Een ander voorbeeld is die van de actiegroep „Gist kan beter", waar gevraagd wordt een studie te verrichten naar de mogelijkheden om de uitstoot van stank door de Gist- en Spiritusfabriek te Delft te verhinderen. Ook kleine politieke partijen alsme de bedrijfsledengroepen van de vakbond kunnen gebruik maken van de diensten van de weten schapswinkel De voorwaarden die de winkel aan zijn klanten stelt zijn er op gericht, dat de aanvraag zon der winstoogmerk is en dat de klant niet beschikt over de mogelijkheid om uit eigen middelen het onder zoek elders te doen verrichten Ook moet het aannemelijk zijn. dat de klant met de resultaten van het onderzoek zijn situatie kan verbe teren Binnen de TH wordt nog verschil lend gedacht over de mogelijkheid het midden- en kleinbedrijf tot de klantenkring van d? wetenschaps winkel te rekenen. In tegenstelling tot de initiatiefnemers van de win kel vindt het college van bestuur van de TH dat het midden- en klein bedrijf gerekend dient te worden tot de kansarme groepen in onze samenleving en dus ook tot de klan ten van de wetenschapswinkel. De winkeliers zullen alle aanvragen van geval tot geval beoordelen. Zij sluiten hierbij niet uit dat een krui denier evenals een wijkbewoner in een bepaalde situatie tot de kansar me in onze maatschappij gerekend- kan worden. De wetenschapswinkel is onderge bracht bij de vrij nieuwe TH-afde- ling Wetenschap. Techniek en Sa menleving. Van de winkeliers wordt verwacht dat zij binnen deze afde ling ook bij zullen dragen aan het onderzoek naar de verbanden die er zijn tussen techniek en samenle ving. „Voorlopig hebben we onze handen evenwel vol aan het verwer ken van nieuwe aanvragen en het bijhouden van de ln behandeling zijnde aanvragen", aldus John Bergs. Er zijn evenwel obstructies waar de winkeliers vanzelf op stuiten. Met- name noemt John Bergs het verwe ven belang tussen de Hogeschool en het bedrijfsleven. „Het is al voorge komen dat een actiegroep zich wil de verzetten tegen een verkeerscir culatieplan. Zij wilde goed onder bouwde bezwaren indienen bij de overheid en vroeg hierbij de weten schapwinkel om bemiddeling. Wij speelden de aanvraag door naar de in aanmerking komende vakgroep binnen de TH. Het bleek dat de specialist op dit gebied tevens werkzaam was bij het adviesbu reau. dat de plannen had gemaakt waar nu de actiegroep tegen wilde vechten". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Binnen de gemeentegrenzen van Den Haag zal, bij het verdelen van de steeds schaarser wordende ruimte, wonen voorrang krijgen boven werken De vestiging van nieuwe kantoren moet worden beteugeld en bekeken zal worden of kantoren, die niet erg stadsgebonden zijn, in het gewest Den Haag kunnen worden uitgeplaatst. Het gemeente bestuur kiest duidelijk voor meer aandacht voor bewoners- en woonbelangen, ook om de terugloop van het bevolkingsaantal tegen te gaan. Deze opstelling van het Haagse ge meentebestuur is terug te vinden in de nota „Eerste stap structuurplan 's-Gravenhage". die gisteren is gepre senteerd door wethouder Hardon van stadsvernieuwing en ruimtelijke or dening. De discussie over de nota zal ant woord moeten geven op de vraag of het gemeentebestuur erin geslaagd is alle belangrijke problemen op te spo ren en een goede hoofdlijn in de op lossingen te vinden. In een tweede fase zullen de nu aangedragen oplos singen voor de problemen, met in achtneming van de gekregen in spraak, worden uitgewerkt tot duide lijke voorstellen. Dit kunnen alterna tieven zijn die tegen elkaar afgewo gen moeten worden. Het resultaat zal weer de inspraak in gaan en uiteindelijk bij de gemeente raad belanden. In het laatste stadium zullen de gemaakte keuzen worden uitgewerkt tot het uiteindelijke structuurplan, dat er nog in deze raadsperiode (dus voor 1982) moet komen, aldus b. en w. Eerst krijgt de bevolking nu gelegen heid haar mening te geven. Daartoe worden tussen oktober en het einde van dit jaar in negen verschillende sectoren van de stad vijf inspraakbij eenkomsten georganiseerd. Voor de organisatie van deze grootscheepse procedure heeft de gemeente het Am sterdamse bureau Cebeon ingescha keld. Er zal naar worden gestreefd in elk van de negen sectoren een werk groep te vormen van bewoners en organisaties, die onder leiding van Cebeon, het commentaar op de nota zal formuleren. De afgelopen drie jaar is een serie studienota's verschenen over onder werpen als bevolkingsontwikkeling, werkgelegenheid, verkeer en woning- differentiatie, die als voorbereiding diende voor het uiteindelijke struc- tuuroian. Een plan dat voor de ko- mende tien jaar het beleid van de gemeente moet bepalen, ten aanzien van het gebruik van de ruimte die Den Haag nog rest. Met de uitkomst van de „Nota Eerste Stap" is het structuurplan voor Den Haag in een beslissend stadium geko men Het is een discussiestuk. De Haagse bevolking zal nog ruim schoots de gelegenheid krijgen zich erover uit te spreken en invloed op de inhoud uit te oefenen. Maar het ge meentebestuur heeft voor het eerst een duidelijke keuze gemaakt voor de toekomst van de stad. En die keuze ls dus gevallen op wo nen. Niet omdat het gemeentebe stuur geen zorg zou hebben voor de werkgelegenheid, maar omdat de gro te uittocht van bewoners uit de resi dentie de verhouding wonen-werken duidelijk heeft scheefgetrokken. Ieder jaar verlaten rond 10.000 Hage naars hun stad om zich elders te vestigen. Veelal gedwongen door de grote woningnood. Als deze ontwik- De winkelfunctie van het Haagse centrum moet volgens de „Nota Eerste Stap" behouden blijven. De Grote Marktstraat (foto) moet heringericht worden ten gunste van het langzaam verkeer en openbaar vervoer. keling zich voortzet, zal het Inwo nersaantal van Den Haag in 1990 zijn teruggelopen tot 400.000 en in het jaar 2000 zelfs tot 365.000. Mede door de toegenomen mobiliteit is het forensenverkeer van oud-Hage naars, die ln hun vroegere woon plaats zijn blijven werken, sterk toe genomen. Wat leidt tot drukke we gen, energieverbruik en meer hinder in allerlei vormen voor de woonomge ving. Daarom streeft de gemeente eeen evenwichtiger situatie na en is het accent in de nota op wonen gelegd. Overigens benadrukken b. en w. van de mogelijkheden om op korte ter mijn de woonfunctie in belangrijke mate te versterken, geen overdreven verwachtingen te hebben. De verster king zal dan ook voornamelijk moe ten worden gezocht in een verbete ring van het woon- en leefklimaat. Een en ander zal ten koste gaan van de groei van arbeidsplaatsen in de kantorensector. De Haagse bestuur ders gaan ervan uit dat de groei van kantoren beperkt moet worden en niet stadsgebonden kantoren ruimte moeten zoeken in het gewest Den Haag. Wethouder Hardon verklaarde echter met klem dat het standpunt van Den Haag ten aanzien van de spreiding van rijksdiensten onveranderd is. Ook blijft men op het stadhuis van mening, dat de ministeries in de hof stad gevestigd moeten blijven. De gemeente is tegen het verplaatsen van veel industriële activiteiten naar buiten de stad. De industriële werk gelegenheid is als gevolg van het ge brek aan vestigingsplaatsen in Den Haag toch al te veel teruggelopen. Ook de in een vorige nota geopperde gedachte om een deel van het groen danwel de duinen op te offeren om ruimte te creëeren. wordt volledig verworpen. Eventueel bouwen in zee kan volgens het gemeentebestuur niet voor 2000 worden verwacht Tot de belangrijkste beleidslijnen in de nota behoort het bevorderen van het langzaam verkeer en het open baar vervoer. Veel aandacht verder voor behoud van de centrale functie van het centrum. Juist daar wil het gemeentebestuur het wonen bevorde ren. terwijl in de binnenstad ook op cultuurgebied meer voorzieningen mogelijk moeten zijn. Verschuiving van het winkelgebied in de richting van Den Haag - Centraal Station moet worden tegengegaan, aldus de nota. Wat de verkeersafwik keling betreft: de bereikbaarheid van de binnenstad per auto moet gewaar borgd worden. Hiertoe moet de hoe veelheid doorgaand autoverkeer in de binnenstad worden weggenomen en barrières voor het langzaam ver keer worden weggenomen. Daarbij is de herininrichting van de Grote Marktstraat ten behoeve van het langzame verkeer en het openbaar vervoer één van de belangrijkste on derdelen. In de „Nota Eerste stap" staat de gemeentelijke kijk op alle problemen waar Den Haag mee worstelt. De ge meenschappelijk achtergrond van nagenoeg alle problemen bestaat na melijk uit de ruimtenood of dingen die ermee samenhangen, plus de on zekerheid over de algemene economi sche situatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6