Meer greep op gevaarlijke stoffen Woonlasten het hoogst voor eigenaar-bewoner Amnesty keert zich tegen doodstraf 5mit Internationale oet 'uiterste' bod .Rockpor schoenen t Zwakzinnigen zelden probleemloos op reis X Regering wil overtreding bij vervoer als misdrijf aanmerken 'roefmolen in etten gaat room draaien 'Kien op stroom' se en 'Heb begrip voor wensen werknemers' Commissie uit zware kritiek op rapport Stakers Shell krijgen steun uit buitenland lAro^iifijA FIN© Engelstalig rapport leidraad voor campagne y DERDAG 27 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET DEN HAAG (ANP) De regering is van plan bepaalde overtredingen bij het vervoer van gevaarlijke stoffen als misdrijf aan te merken. Ook wordt eraan gedacht om aan degenen, die betrokken zijn bij dit vervoer, eisen van vakbekwaamheid te stellen. Dit staat in een notitie van staatsse cretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat aan de Tweede Kamer. Met het oog op het voortdurend toe nemen van het vervoer van gevaarlij ke stoffen wil de overheid meer aan dacht schenken aan de veiligheid van dit vervoer, aldus de motivering. pui EN (ANP) Een werkmaat- iappij van VMF-Stork heeft op- £cht gekregen in Petten een grote idturbine met een diameter van 25 ;er te bouwen. De molen komt op jt terrein van het Energieonderzoek (ntrum Nederland. I molen wordt gebruikt voor het jdeizoek naar de mogelijkheden windenergie, dat 1 maart 1976 is ;onnen, en dat vijf jaar duurt. Het Isterie van economische zaken t de kosten daarvan. molen in Petten gaat ongeveer miljoen gulden kosten en zal er 1980 staan. Als de wind met een leid van 13 meter per seconde ait (windkracht 6 7), is het asver- gen van de turbine 300 kilowatt, opgewekte elektriciteit wordt ge- erd aan het Noordhollandse jomnet. ARNHEM (ANP) Binnen en kele weken beginnen de elek triciteitsbedrijven in ons land met een aantal activiteiten die zijn gericht op de besparing van energie. Centraal daarbij staat het geven van praktische tips aan een zo groot mogelijk publiek. De acties houden ver band met de komende interna tionale energiebesparings- maand oktober. De elektriciteitsbedrijven BV willen twee miljoen exempla ren in omloop brengen van een „groot meterspel voor jonge onderzoekers". De bedoeling van dit spel is, dat de elektrici teitsgebruikers via hun kinde ren, die de meters moecen afle zen, meer aandacht besteden aan het eigen stroomverbruik. Aan het spel is een wedstrijd voor de jeugd verbonden. Een aantal elektriciteitsbedrijven zal in aansluiting hierop tegen het einde van dit jaar de ver bruikers,een overzicht sturen van hun stroomgebruik. Ter ondersteuning van deze ac tiviteiten wil de VEEN (Vereni ging van exploitanten van elektriciteitsbedrijven in Ne derland) vanaf volgende maand een serie advertenties plaatsen. Om de verwachte in formatiebehoefte van de kant van het publiek op te vangen, is een boekje „Kien op stroom" in een oplage van zeshonderd duizend exemplaren gedrukt. Het boekje legt de nadruk op het verstandig gebruik van ap paratuur en verlichting. De staatssecretaris stelt zich voor een en ander vorm te geven in een nieuwe wet vervoer gevaarlijke stoffen, die de bestaande wet moet vervangen. Het aandeel van de gevaarlijke stof fen in het wegvervoer wordt geschat op twaalf procent, maar uit de notitie blijkt dat het aandeel van de voertui gen met gevaarlijke stoffen in de ver- keersongevallen-cijfers zeer gering is. Meestal vielen de slachtoffers dan nog als gevolg van het verkeersonge val en niet als gevolg van de vervoer de gevaarlijke stof. De risico's bij dit vervoer mogen niet worden onder schat maar ook niet overschat, aldus de staatssecretaris. Controle Behalve aan het vervoer wil men spe ciaal ook meer aandacht besteden aan het laden en lossen en aan het parkeren van voertuigen met gevaar lijke stoffen. Het periodiek verstrekken van infor matie over vervoerde hoeveelheden, onregelmatigheden en ongevallen zal verplicht kunnen worden. Voorts wordt gedacht aan voorschriften voor veilige technische voorzieningen aan transportmiddelen. Om het verkeer van gevaarlijke stoffen beter te kun nen regelen en controleren zal de nieuwe wet van toepassing zijn op alle wijzen van vervoer. Wat betreft het vervoer van gevaarlij ke stoffen over de weg wil de overheid in het bijzonder aandacht besteden aan de vaststelling van speciale rou tes in dichtbevolkte gebieden. Tot nu toe hebben 58 gemeenten zulke rou tes ingesteld. Er komt een overzichtskaart, waarop alle inmiddels ingestelde routes zijn aangegeven. Voertuigen die tankcon tainers vervoeren, zullen worden ge lijkgesteld met tankwagens en even eens aan een jaarlijkse keuring wor den onderworpen. Bij het spoorver voer zal meer aandacht worden ge schonken aan het zogenaamd ..over laten staan" van wagons en ketelwa gens met gevaarlijke stoffen op ran geerterreinen. Vaarwegen Op het gebied van het vervoer van gevaarlijke stoffen per binnenschip komt de nadruk onder meer te liggen op de beveiliging van de vaarwegen en het wegnemen van bestaande knelpunten. Voor zeeschepen komen er nieuwe voorschriften voorzover ze betrokken zijn bij het vervoer van gevaarlijke stoffen over binnenwa teren. De regels voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen door de lucht zullen meer worden afgestemd op die voor het wegvervoer, dit in verband met de aan- en afvoer over de weg. Ook ande re dan de bovengenoemde vormen van vervoer zullen de nodige aan dacht krijgen, zoals gecombineerd vervoer en het vervoer van contai ners. Het buisleidingstransport wordt in de notitie overigens relatief zeer veilig genoemd. Mr. C. van Veen ADVERTENTIE 'Als de beste Si ji CAO voor '80 28,50 doorwerken' Heel |n een onzer verslaggeef- j Kfrs :entrpTTERDAM De directie 00g in Smit Internationale is be id de ƒ28,50 gulden bruto r week, die de Rotterdamse ase jvenarbeiders er in de CAO- dT9 bijgekregen hebben, te touten doorwerken in de CAO imp«or 1980 voor de vijfhonderd ifdt ikende stadsslepers. Welk 0u<lrag de slepers er precies ehaiï zullen krijgen, is nog niet ÏPJjcend. woordvoerder van de slepers heeft vang i ook met jlfeen eerste reactie op het bod van laanjit ge2egd dat dit „nog lang niet is om het werk weer te hervat- rpe 10eÉ> Vandaag wordt een vergadering aden waarop de slepers zich **lnen uitspreken over het voorstel hun directie. directie van Smit deed haar „ui- DO$te" bod gisteravond tijdens een irek met de vervoersbonden FNV INV. De Denden hadden voorge- 'OklaS voor d de slepers er 28,50 gulden bruto de te geven in de CAO-1980 met te- v werkende kracht tot 1 juli 1979. igc) iterugwerkende kracht wil Smit eren 5 weten. Door alvast een voor- hij0t te nemen op de onderhandelin- wei over de OtfO voor 1980 hoopten preH bonden een doorbraak te kunnen in het stakingscon- bij Smit, dat al bijna vijf weken rt. Nico Sannes van de vervoers- den FNV vindt het bod van Smit ,i door ;k 14 van iat i dat De slepers hebben steeds vijftig gul den netto per week geëist bovenop hetgeen in de CAO-1979 is vastge legd. Gisteren verklaarden ze des noods genoegen te willen nemen met 28,50 gulden bruto per week per 1 juli 1979, als de directie ook een „vergoe ding" zou willen geven voor de ge staakte dagen plus de garantie dat geen arbiedsplaatsen verloren gaan. Ook mag de directie geen maatrege len nemen tegen de stakers, als ze eenmaal het werk hebben hervat. Over deze aanvullende eisen van de stakers is gisteravond echter niet ge sproken. Stemming over CAO De meerderheid van de FNV-leden van de Graan Elevator Maatschappij (GEM) in Rotterdam heeft per refe rendum ingestemd met de haven- CAO over 1979. Volgens een woord voerder van de vervoersbonden is dit een eerste aanwijzing dat het meren deel van de havenwerkers het onder handelingsresultaat accepteert. Voor de GEM geldt een apparte CAO. Be halve de bekende CAO-resultaten (28,50 gulden bruto erbij per week per 1 juli 1979, 23 dagen vakantie en vervroegde uittreding met 62 jaar) geldt voor de oudere werknemers van GEM vanaf zestig jaar ook opneming in de dagdienst. Tijdens de havensta-; king hebben de duizend werknemers' van de GEM doorgewerkt. Morgen worden de uitslagen van de stemmin gen bij andere havenbedrijven ver wacht. UTRECHT (ANP) Het komt niet vaak voor dat een zwakzinnige die in groepsverband op reis gaat na afloop van die onderneming daar met genoegen aan terug denkt. Met name de laatste tijd merken geestelijk gehandicap ten steeds vaker hoe onwelkom ze zijn. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nationaal orgaan voor zwakzinnigen zorg (NOZ). Van Veen tot niet-actieven: EINDHOVEN (ANP) VNO-voorzit- ter Chris van Veen heeft gisteren de niet-actieven, de uitkeringstrekkers, gevraagd solidair te zijn met de actie ven, de werknemers. Op het jaarlijkse congres van het Algemeen Verbond van Ondernemers in het Schildersbedrijf in Eindhoven zei de voorzitter van het VNO dat „iedereen het toch billijk zal vinden dat de actieven hun inspanningen willen terugvinden in een wat beter gevuld loonzakje en het niets steeds willen zien afgeroomd door belastin gen en premies". Van de niet-actieven mag volgens Van Veen gevraagd wor den hiervoor begrip te hebben, „een omgekeerde solidariteit". De werkgeversvoorzitter pleitte voor een redelijk verschil tussen beloning van actieven en uitkeringen aan niet- actieven. „Deze verschillen moeten dusdanig zijn dat zij arbeidsmotive- rend werken, dat de prestatieprikkel en de prikkel tot het nemen van ver antwoordelijkheid wordt aangewak kerd." Ons commentaar staat op pag. 5 Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid had om dit on derzoek verzocht. Aanleiding er voor was een uitspraak van de geschillencommissie reizen van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus (ANVR). Door deze uitspraak werd een va kantieganger die een klacht had ingediend over het meereizen van een geestelijk gehandicapte, in het gelijk gesteld. Aan de klager werd een schadevergoeding toege kend. Bij het onderzoek waren duizend instellingen voor zwak zinnigenzorg betrokken en be sloeg een tijdsspanne van zeven jaar. Er kwamen ongeveer twee honderd reacties, waarvan 52 on gunstige ervaringen hadden genoten. Al voor de reis begint wordt het geestelijk gehandicapten moeilijk gemaakt. Ze worden geweigerd op boten, in treinen en vliegtuigen. Ook komt het vaak voor dat als het om groepsreizen gaat niet geestelijk gehandicapten hun reis afzeggen zodra ze merken dat er ook een groep zwakzinnigen meegaat. Artikel Klachten bij de reisorganisatie over discriminerende behandeling worden veelal afgedaan met ver wijzing naar een artikel in de reis- voorwaarden van de ANVR. dat het mogelijk maakt om geestelijk gehandicapten uit te sluiten. Volgens het blad „Klik" van het NOZ dat de onderzoeksresultaten deze week heeft gepubliceerd blij ken er ook zwakzinnigenreizen te zijn die zonder moeilijkheden ver lopen. In die gevallen waren voor af reisgelegenheid en reisdoel zorgvuldig geselecteerd, zodat nie mand hoefde te „schrikken". In de loop der tijd zijn er „oplossingen" gevonden die een eind moeten ma ken aan de veel voorkomende pro blemen. Veel reizen voor zwakzin nigen worden nu in het voor- of naseizoen geboekt en er wordt ge probeerd om de groep klein te houden. Afdoende zijn deze maat regelen echter niet. De ANVR is niet ontevreden over de resultaten van het onderzoek. Volgens een woordvoerder is uit een eigen onderzoek onder de aan gesloten reisorganisaties niet ge bleken dat er in de zeven jaar een reis werd afgezegd omdat er gees telijk gehandicapten meegingen. De ANVR is wel van mening dat de wrijfpunten besproken moeten worden. In oktober zal daartoe overleg worden gevoerd tussen de ANVR. de NOZ en de Stichting vakantiebesteding welzijnszorg Nederland. Staatssecretaris Brokx en de heer Notenboom in gesprek tijdens een vergadering van de vaste Kamercommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regeringspartijen CDA en WD vinden dat een vergelijking tussen de woonlasten van een eigenaar-bewoner en een huurder in het nadeelvan de eigenaar uitvalt. Volgens CDA-woordvoerder Van Dijk moet de regering derhalve „uiterst terughoudend" zijn met stappen die het eigen woningbezit nog duurder maken dan het al is. Hij rekent daaronder het afschaffen van belastingaftrek voor hypotheekrente, een zaak die nog in discussie is. Een en ander bleek gisteren tijdens een openbare commissievergadering over een vergelijkende studie naar de woonlasten van huurders en eige naar-bewoners. Na het regeringsbe sluit om de rente-aftrek niet af te schaffen heeft fractieleider Lubbers van het CDA gezegd dat wel grenzen gesteld moesten worden aan die ren te-aftrek. De WD verzet zich met hand en tand tegen suggesties in die richting. WD-woordvoerder De Beer herhaalde dit liberale standpunt gis teren. Alle commissieleden hadden ernstige kritiek op de conclusies die waren getrokken in het rapport van het in stituut voor Onderzoek van Over heidsuitgaven. Het rapport stelde dat het kopen van een woning boven een bepaald inkomen (25.000 gulden) voordelen biedt boven het huren van een woning. In gloedvolle betogen deden de woordvoerders van CDA en WD uit de doeken dat eerder het omgekeerde waar is. De koper van een woning komt in alle gevallen voor hogere lasten te staan dan een huur der. Vooral het feit dat in de studie stijgende hypotheekrente en markt prijzen voor huizen niet waren mee gerekend werd gewraakt. Van Dijk van het CDA: „De studie gaat uit van een abstracte, niet bestaande situ atie". Evenwicht Voor VVD en CDA staat vast dat om een evenwicht te bereiken tussen de lasten van huurders en kopers er meer koopwoningen moeten worden gebouwd. Gemeend wordt dat de schaarste aan koopwoningen een voorname oorzaak is van de prijsstij gingen op de woningmarkt en dus van lastenverzwaring voor eigenaar bewoners. Om te bereiken dat die woningen dan ook worden gekocht moet de overheid stimulerende maat regelen nemen. In leder geval een einde maken aan de onzekerheid die heerst over zaken als rente aftrek. Zoals bekend heeft het CDA in de afgelopen maanden steeds gepleit voor het opvoeren van de produktie van goedkope huurwoningen. CDA woordvoerder Van Dijk maakte nog eens duidelijk dat zulks te maken heeft met het instorten van de bouw van koopwoningen. De daardoor vrij komende ruimte mag worden benut voor het bouwen van extra huurwo ningen. Voor het overige bleek uit zijn betoog dat het CDA nog steeds grote waarde hecht aan het eigen woningbezit. Vervolg van pagina 1 SHERRY GEÏMPORTEERD DOOR: KOOPMANS BRUINIER B V. AMSTERDAM Het stilleggen van de produktiepro- cessen bij Shell Raffinaderij in Pernis en Shell Chemie in Moerdijk en bij de kunstmestfabriek Albatros verloopt volgens de bond naar wens. Ook met de afbouw van de produktie bij Alba tros, die gisteren is begonnen, zal drie tot vier dagen gemoeid zijn. Benzineschaarste Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Amnesty International, de internationale organisatie die zich onder meer tegen de foltering van gevangenen keert, gaat een campagne van onbeperkte duur tegen de doodstraf voeren. Leidraad daarbij is een gisteren verschenen Engelstalig rapport over de doodstraf, dat een gedetailleerd, meer dan 200 bladzijden beslaand overzicht geeft van de toepassing van deze straf in alle landen van de wereld. inte, mag ik dit hebben? U zult toch nooit meer kunnen ge- Uit dat overzicht blijkt dat de doodstraf in achttien landen volledig is afgeschaft. Op Fiji (een eilandengroep in de stille oceaan) na. zijn dat Westeuro- pese en Latijnsamerikaanse landen. Nederland behoort, met Canada, Italië. Malta, Pa nama, Peru. Spanje en Zwit serland tot de landen die de doodstraf in vredestijd heb ben afgeschaft. In het rapport wordt er mel ding van gemaakt dat in Ne derland sinds 1952 geen dood straffen meer zijn voltrokken en dat in 1977 in de troonrede werd aangekondigd dat de doodstraf geheel zou worden afgeschaft. Op het ogenblik voorziet de wet nog in voltrek king van de doodstraf in oor logstijd. De Nederlandse afdeling van Amnesty International zal on der de titel ..Amnesty Interna tional over de doodstraf" een Nederlandse versie van het in ternationale rapport publice ren. De Rotterdamse hoogle raar in de filosofie K. van der Wal noemde gisteren, bij de verschijning van het rapport, de doodstraf een „onmenselij ke bejegening", die op z'n minst overbodig is en. bij na- (jer toezien, ook schadelijk voor de maatschappij. 'Schijnoverwinning' Van der Wal. die zitting had in de werkgroep die het rapport heeft opgesteld, wees erop dat de toepassing van de dood straf niet meer is dan een „schijnoverwinning". Doel einden van de straf, als norm bevestiging. beveiliging van de samenleving en afschrik king. worden er niet mee ver wezenlijkt. Ook memoreerde hij het onherroepelijke karak ter van deze. zoals hij zei, „on redelijke. overbodige en im morele maatregel". „Als je met mensen omspringt als bij de doodstraf gebeurt, lever Je nooit een bijdrage aan de verwezenlijking van een menselijker samenleving," al dus Van der Wal, volgens wie de nu begonnen campagne geen gevecht tegen de bier kaai is. Uit de gegevens die in het rapport zijn neergelegd, blijkt dat in de afgelopen tien Jaar in de hele wereld 7500 mensen ter dood zijn veroordeeld, en dat er van hen er meer dan 5000 terechtgesteld zijn. Daar bij zijn niet inbegrepen de ille gale moorden, vaak na een verdwijning, in landen die al dan niet de doodstraf officieel hebben afgeschaft. Volgens het rapport zijn in de laatste tien Jaar meer dan een half miljoen mensen het slachtoffer geworden van poli tieke moorden, die vaak met medeweten of goedkeuring van de desbetreffende rege ring werden gepleegd. Als voorbeelden van zulke rege ringen worden die van Argen tinië. Ethiopië. Guatemala en Oeganda genoemd. De actie van Amnesty International richt zich ook tegen dit soort „doodstraffen". De doodstraf wordt in het rap port aan de kaak gesteld als een buitengewoon wrede maatregel, ook omdat de ter- doodveroordeelde in de perio de die aan de executie vooraf gaat ten prooi staat aan een geestelijke en lichamelijke strijd. De manieren waarop de terechtstellingen worden uit gevoerd. kunnen fysieke mar teling met zich meebrengen, aldus het rapport. Het kan gebeuren, zo valt te lezen, dat de strop, de elektro- cutie. het gas of de kogel niet onmiddellijk doodt en dat bij ophanging en worging niet de nek wordt gebroken, zoals de bedoeling is. maar verstikking als doodsoorzaak optreedt. Ook wordt erop gewezen dat elektrocutie soms op grote schaal brandwonden veroor zaakt. Volgens Van der Wal is er met betrekking tot de doodstraf sprake van „een duidelijke verharding van de standpun ten, ook in de publieke opi nie." In het rapport wordt ge zegd dat een recente executie in de Verenigde Staten (op de Amerikaan van Nederlandse afkomst John Spenkelink) de deur voor andere terechtstel lingen dreigt te openen. Ook wordt geconstateerd dat in veel Latijnsamerikaanse lan den, die de doodstraf in de negentiende of twintigste eeuw hebben afgeschaft, de laatste tijd de neiging bestaat de doodstraf weer in te voeren in tijden van politieke onrust, vooral na een militaire coup. Amnesty International zal de doodstraf aan de orde gaan stellen op Internationale bij eenkomsten, zoals een vol gend jaar te houden congres van de Verenigde Naties Daarnaast gaat de organisatie gericht acties voeren in enkele landen waar de doodstraf ern stige vormen heeft, en waar afschaffing een uitstralingsef fect op andere landen kan hebben. Eén van die landen is de 8ovjet-Unie, waar volgens dissidenten enkele honderden doodstraffen per Jaar worden uitgesproken. Als er in Nederland een benzine schaarste zou ontstaan als gevolg van de staking, kan deze niet worden be streden door benzine van buitenland se Shell-vestigingen te importeren. Volgens een woordvoerder van de oliemaatschappij zou de invoer van dergelijke hoeveelheden onmogelijk zijn omdat voor dc op- en overslag van de geïmporteerde benzine de - plat gelegde - raffinaderij in Pernis onmisbaar is. aldus de woordvoerder. Tankers die tijdens de staking Rot terdam aandoen zullen naar andere havens moeten uitwijken Een Shell- woordvoerder kon niet zeggen hoe veel tankers er op het ogenblik onder weg zijn naar Rotterdam en naar welke havens de schepen zullen wor den gestuurd. Het bestuur van de bedrijfsleden- groep CNV Shell-Pernis heeft haar leden het advies gegeven niet deel te nemen aan de demonstratie, die van daag wordt gehouden door het comi té werkwilligen bij Shell. Volgens de industriebond CNV is het overbodig om mee te lopen, omdat iedereen" weet dat de leden het CAO-resultaat bij Shell hebben aanvaard en daarom ook niet meedoen aan de staking. Als vanmiddag de produktie van Shell Chemie Moerdijk geheel tot stil stand zal zijn gekomen zullen de sta kers overgaan tot bezetting van het bedrijf-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3