[warten Soweto slaan handen ineen Stap in voor een buitengewone reis. Krijgsraad in het Kremlin Renault 5 uwe politieke organisatie uitdaging voor Zuid-Afrika !2 DERDAG 27 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET P 17 RH 23 S 19 ADVERTENTIE 0 Hennie Sertontein [ANNESBURG lil Afrika is een nieuwe be- rijke politieke beweging •richt. Dit gebeurde tij een in het afgelopen [einde gehouden confe- |e. De beweging noemt de Associatie van Bur- van Soweto (SCA) en is basisorganisatie die ge- nd is door de commissie tien, waarvan de leden Ier enige vorm van proces ile maanden werden vast- uden na oktober 1977. el de eerste prioriteit van de beweging ogenschijnlijk de lelijke situatie in Soweto be- dat een bevolking heeft van dan een miljoen mensen, heeft h een nationale betekenis. De ing is in de eerste plaats een treekse uitdaging van het be an de Zuidafrikaanse regering jetrekking tot de Bantustans, 11e zwarten van hun Zuidafri- burgerschap wil beroven en nieuwe tactiek van de regering acht miljoen stedelijke zwar- ider controle te krijgen. Voorts een uitdaging aan het adres van ratha Zulu-beweging van stam- Gatsha Buthelezi en die gema- zwarten, die bereid zijn tot sa cking met de regering in de jke gemeenschapsraden. toden A vertegenwoordigt in feite die n die het ANC, de PAC en de bewustzijnsbewegingen steu- jewegingen die tegenwoordig en zijn in Zuid-Afrika. De SCA jiegelt vrij nauwkeruig de op- gen van de meerderheid van de teden woonachtige zwarten die \psenbeleid van de regering af- Het is tekenend dat bij de verkiezingen in Soweto. die i geboycot door de commissie David Thebehali, de zoge burgemeester van Soweto, heer dan honderd stemmen bij verkiezingen waarvoor twee procent opkwam. pA zal 32 afdelingen hebben f:1 Soweto. De commissie van de uitvoerende raad zijn van Vluchtende zwarten tijdens de rellen in Soweto in 1976. de SCA totdat er verkiezingen zijn gehouden. Bij de oprichting van de organisatie deelde Nthato Motlana, de voorzitter van de commissie van tien mee, dat de SCA een organisatie van het plaatselijk gezag is, die zich bezighoudt met de zaken van de be woners. Hij verklaarde dat de com missie van tien had besloten tot de vorming van de beweging omdat de regering niet bereid is Soweto de sta tus van gemeente te geven. Integen deel, de regering probeert eerder de bewoners tegen te werken door hoge re huren te vragen om ze te dwingen terug te keren naar hun thuislanden. En door een dergelijke terugkeer zou den de zwarten geloofwaardigheid verlenen aan het kwalijke stelsel dat door de Zuidafrikaanse regering is opgezet. Motlana waarschuwde er voor dat Zuid-Afrika zich momenteel in een situatie van verwarring bevindt. Berechting Motlana verklaarde dat Afrika het continent voor de zwarten is. Hij achtte het niet ondenkbaar dat een aantal blanken die zouden blijven in Zuid-Afrika na de bevrijding berecht zullen worden wegens misdaden te gen de menselijkheid. Sprekend over de blanke immigratie naar Zuid-Afri ka gedurende de drie afgelopen eeu wen, gaf hij een uiteenzetting van de „leugens" die de blanken steeds over de geschiedenis van Zuid-Afrika heb ben verteld. Die leugens werden ge bruikt om de zwarten de rol van „ou dere partners" in eigen land te ont zeggen. Als de blanken in de minderheid zijn, dan is dat niet de fout van de zwar ten. „Niemand zal zodanige kunstgre pen kunnen verzinnen dat de blanken de meerderheid worden". Motlana voorspelde dat in een bevrijd Zuid- Afrika er best wel eens blanke minis ters in de regering zouden kunnen komen te zitten. Maar blanke racis ten zullen vluchten naar landen als Paraguay. Motlana critiseerde bepaalde ballin gen en academici die willen dat de zwarten in marxistische termen over economische problemen praten. Hij wees erop dat de wetten die in het land van kracht zijn het de mensen onmogelijk maakt om openlijk te spreken over het toekomstige econo mische stelsel en over de kwestie van de buitenlandse investeringen in Zuid-Afrika. Organiseren De conferentie werd afgelopen zater dag geopend door bisschop Desmond Tutu, de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Er werden toespraken gehouden over de vakbeweging, religie, onderwijs en za kenleven. Het thema van de confe rentie was de manier waarop zwarten, die niet wensen te participeren in de door de regering opgezette organen, zich kunnen organiseren in practi- sche gemeenschapsprogramma's waarin de mensen elkaar helpen. Motlana beklemtoonde dat „alle con stituties, draaierijen en bedrog die gebaseerd zijn op ras" categorisch verworpen zullen worden. „Het is onze bedoeling om het begrip ras te ontmythologiseren. We zullen ons verzetten tegen alle maatregelen die erop gericht zijn de mythe van het ras heilig te verklaren. Wij eisen, zullen blijven eisen en werken voor een een heidsstaat waarin iedere man een stem heeft." Hij vergeleek de wetge ving op het terrein van het reserveren van bepaalde banen voor blanken en de thuislandenpolitiek met Hitiers uitroeiing van de joden. Motlana weigerde te discusiëren over de betekenis van investeringen, maar zei wel dat er geen aanwijzingen zijn dat investeringen veranderingen te weeg brengen in het land. Met een duidelijke verwijzing naar het Kwa- zulu stamhoofd Gatsha Burthelezi zei Motlana: „De commissie van tien vindt het absoluut onmogelijk over een strategie te spreken met enige thuislandleider. Zelfs als zo n leider heeft gezegd dat hij niet streeft naar onafhankelijkheid, dan toch is het feit dat hij dat leiderschap geaccep teerd heeft een bewijs van hulp aan de regering met haar oplossing van de apartheid Scholen De conferentie verwierp het idee dat zwarten hun kinderen voortaan naar geïntegreerde scholen zouden moe ten sturen. Fanyana Mazibuko hield een toespraak over he* onderwijs in de jaren tachtig, waarin hij stelde dat de zwarte gemeenschap de slogan zouden moeten aanheffen: organi seer, onderwijs en agiteer. Het zwarte onderwijs ondergaat de beroerdste periode sedert de „politie-rellen van 1976". Onderwijzers die toen ontslag namen en weer terugkeerden in het onderwijs, trekken zich nu weer uit het systeem terug. In het verleden hebben de onderwijzers gefaald te genover de zwarte gemeenschap om dat zij hun stem niet verhieven. De voornaamste kwaal van het zwarte onderwijs is de manipulatie in veler lei vorm, wat leidt tot de systemati sche vernietiging van de intellectuele groei van de zwarten. Mazibuko noemde het plan om blan ke, in het leger getrainde mensen als onderwijzers in Soweto te laten wer ken het recept voor nieuw conflict. D „Deze jonge mensen zijn geprogram- DdflQ meerd om de status quo te handha ven en Soweto zou ze eruit moeten gooien". Door de conferentie werd een onder- wijsrapport aanvaard waarin gewaar schuwd werd voor de integratie in het onderwijs, omdat dit het zwarte kind an zijn eigen cultuur zou beroven. Het rapport stelt dat Zuid-Afrika een „abnormale samenleving" is die zich meer bewust is van iemands huids kleur dan van zijn capaciteiten. Zwarte mensen moeten door hun kin deren het „zwarte bewustzijn" thuis krijgen. Marcia Tlhogane zei de deelnemers aan de conferentie dat zwarte kinde ren aangemoedigd moeten worden weer naar school te gaan: „Anders krijgen we een generatie van verbit terde mensen". Ze verklaarde dat de blanken geen idee hebben van de zwarte woede. Zwarten moeten zich niet schuldig voelen over de doden Deze week in Hervormd Nederland: Draaiboek voor Russische kernwapenaanval Is Amerika met atoomwapens te verslaan? Interview met Joke Forceville-Van Rossum: Liefde en vriendschap lijden in onze cultuur aan armzaligheid Mensenrechten en buitenlands beleid Alleen de werkgevers zijn vol lof Van Aardenne produceert zenuwachtig bibberverhaal Energienota zonder durf en optimisme Discri minatie op de arbeidsmarkt Nette Hollandse dames en heren gevraagd Laatste interview in de serie 'Het grote gezin': Een moeder van twaalf kinderen Denis McQuail op Festikon Media beaerven politieke klimaat En CDA en kernwapens De psyche van Pieter Menten O Ik neem cc» prueljbonnemeni van twee maanden voor f h. O h» vu-ci al voldoende van HS Ik abonneer mc *5. per hall |aarl <-> Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr |77b. 2500 XJ Den Haag lin open envelop, geen posi/egel) Of bel 070-5121 I I Overal in de losse verkoop, 1,75 onder de blanken tijdens de komende opstand, omdat de blanke woede niet gerechtvaardigd is in het licht aan het aantal zwarte kinderen dat zijn leven heeft verloren. Tom Manthata, een lid van de com missie van tien, zei dat bewoners van Soweto in het verleden bang zijn ge weest om zich openlijk met de com missie te identificeren, omdat promi nente leden ervan in de gevangenis zaten. „De mensen zijn nu uit hun slaap wakker geschrokken. Ze vrezen dat ze plotseling geconfronteerd wor den met voorstellen voor een enorme verhoging van de huren." Hij zei dat bewoners van Soweto zich zijn gaan realiseren dat dit gebeurt omdat ze te lang gezwegen hebben over zaken die hen wel degelijk aangaan. In het verleden is de commissie van tien ervan beschuldigd dat ze een organisatie is die geen enkel mandaat heeft, omdat ze niet is gekozen door de bevolking van Soweto. Maar de grond aan deze bewering zal wegge nomen zijn. wanneer de SCA-com- missies rechtstreeks door de bevol king zijn gekozen. KWJ tegen plan voor jeugdarbeid van NVV AMSTERDAM iANP) De beweRtnc van werkende jongeren KWJ is het niet eens met het plan voor de jeugd arbeid van het NW-jongerencontaet. De KWJ zegt dat het plan de belan grijkste veroorzakers van de werk loosheid. de werkgevers, buiten schot laat. Het plan biedt dan ook geen oplossing als het gaat om de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid. Wel vraagt de KWJ evenals het NW- jongerencontact een actievere werk- gelegenheidspolitiek van de over heid. Het plan voor de jeugdarbeid wil dat de overheid tienduizenden arbeidsplaatsen schept op maat schappelijke terreinen. De KWJ vindt het een ernstig gebrek dat het plan geen eisen stelt voor de verbete ring van de positie van werkende jongeren. De vakbeweging stelde wel zulk soort eisen. Het NVV-jongerencontact isoleert zijn strijd tegen de jeugdwerkloos heid van de totale vakbeweging, al dus de KWJ. Over de meningsver schillen tussen KWJ en NW-jonge rencontact is overleg aan de gang. Beide organisaties zijn fusiepartners omdat zij in de toekomst op zullen gaan in de FNV De Renaults Vijf 1980 zijn nu nog reisvaardiger geworden. Stap er maar eens in en alle opvallende vernieuw ingen zullen u daarvan overtuigen. Aller eerst is daar liet volledig gerestylde en solide afgewerkte interieur. Met kompleet nieuw ontworpen stoelen, die wel heel bijzonder komfortabel zijn. Dan is er het nieuwe dash board. Logisch, funktioneel,overzichtelijk, veilig en nog mooi ook. Neem het nieuwe stuurwiel in de handen, start en merk de onzichtbare verbetering: de nieuwe Vijven zijn perfekt geïsoleerd tegen het geluid van de toch al stille motoren. Nieuw! Vijfdeurs Vijf. Er zijn 6 ver schillende Vijven. Waaronder nu ook versies met vijf deuren, zodat achterpassagiers nog makkelijker kunnen in- en uitstappen. Voeg daarbij dat er ook een Vijf met een echte volautomaat is.dan begrijpen we best dat uw reislust gewekt is. Dus boek er maar één bij de Renault-dealer n FVoefrit is gratis. De Vijf reist zuinitz. Elke Renault 5 is een moderne eigenzinnige auto. Ontworpen voor mensen die prijs stellen op plezier in autorijden zonder aan verspilling mee te doen. Een auto van deze tijd. Dit zijn de cijfers: de Renault 5 TL met z'n nieuwe 1108 cc motor rijdt 1 op 20,4 bij 90 km/uur konstant en 1 op 15,9 in het stadsverkeer. De GTL met z'n trekkrachtige 1289 cc motor staat al langer bekend om z'n extreem lage verbruik en kan zelfs op normale benzine rijden. Een auto met 1 O. Renault 5 v.a.f 11.550,-. Afgebeeld Renault 5 GTL 5-deurs versie v a. f 15.190,-. Afleverings- kosten f 247,-. FVijzen inklusief BTW. Wijzigingen voorbehouden. Renault adviseert Elf oliën

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23