it brieven van lezers Dit gaat te ver. Denk eerst even na )ordat u een huisdier neemt •RDAG 27 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P15 RH 19 S17. k rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen frten. artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, fcpen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te ■en) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover o! over iet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- Bneven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schri|ver dd u. a es v -verering (6) van de heiligenverering vin- in de Schrift vervat. Bepaalde uit Oude Testament en Nieu- iment worden beschouwd als n Gods" Abraham. Mozes. es. Petrus. Paulus. Hun voor voorbede. is bij God van een kracht. ..Hij (Abraham) u bidden en gij zult leven s 20.7): ..Job zal voor u bidden fille van hem zal Ik u niet (Job 41.8). Zelfs vinden we st in het boek Daniël waar de van de overleden aartsvader van voorspraak wordt aange- Onthoud ons toch uw barm- dd niet. terwille van Abra- vriend. van Isaak uw dienaar Israël uw heilige". 4 Daniel t deze tekst niet is opgeno- le kanon van de reformatori- jbeluitgaven moet men de rk niet aanrekenen! Het ei- fundament vindt de katho- slotte bij Paulus, waar hij in f aan de Hebreeën schrijft: toegetreden tot het hemels m. tot de duizenden van en- >t de geesten der rechtvaardi- hun voleinding bereikt heb- Jezus de Middelaar". Aan- de Maria- en heiligenverering zeer oude getuigenissen ge- Het geslacht dat volgde op de apostelen vereerde en ren reeds! Bovendien behoe- slechts een rondgang door de iben te maken om te zien en jpen dat de heiligenverering Winding is van een later tijd- verval, doch sinds het begin Kerk aanwezig is geweest. zou men wel een krans leg gen bij het monument van de Vader des Vaderlands en geen bloemen zet ten bij het beeld van de Moeder des Heren? In de liturgie nemen de heili gen een sobere, maar wel stijlvolle plaats in. Zij blijven op de achter grond staan en kijken over onze schouders mee! Evenals Johannes de Doper willen ze ons niets anders zeg gen dan. ..Zie het Lam Gods". En onder die heiligen neemt Maria, de Moeder van onze Heer. een bijzonde re plaats in. Ware Maria-verering is bijbels, is van Christus doortrokken. ..En zie, van nu af zullen alle geslach ten mij zalig prijzen". De Katholieke Kerk prijst haar zalig, omdat God grote dingen aan haar heeft gedaan. De gemeenschap der heiligen stijgt hier boven het aardse uit. Samen met Maria, de Moeder van de Heer. met de apostelen en martelaren, samen met hen die hier eens leefden in Gods welbehagen, scharen wij ons rond het .offer van Jezus, vieren wij de Maal tijd van de Heer! Samen!! Nijkerk J. Hartenink Jr. Maria-Verering (7) Dat voor de grondslag van de Maria verering perspectieven liggen in de Bijbel is gemakkelijk aan te tonen, voornamelijk vanuit het Lucas-evan- gelie. Ik denk hierbij aan hetgeen de engel Gabriël, godsgezant, tegen Ma ria zegt als hij haar de blijde bood schap komt brengen: „wees gegroet, vol genade" (Lucas 1 vers 28), waarbij Maria zelfs met „vol van genade" wordt aangesproken en waaruit dus blijkt dat zij reeds bij deze begroeting bij uitstek begenadigd was. Daar naast Gabriels woorden: „Gij zijt de gezegende onder de vrouwen, en geze gend is de vrucht van uw schoot. Wat valt mij te beurt, dat de Moeder van mijn Heer naar mij toe komt?" (Lu cas 1 vers 42 en 43). waarbij ik er wellicht ten overvloede op mag wij zen dat God, Maria tot Zijn eigen moeder heeft verheven. Dat dit dan ook inhoudt dat Maria, de begenadig de, bij God onze voorspreekster en middelares tot verkrijging van gena de is, wordt door Paulus enigszins tegengesproken. Want er is één God, en ook één Middelaar tussen God en de mensen. De mens Jezus Christus (I Timothëus 2 vers 5). Jezus is dus de enige Middelaar tot verlossing voor ons. Hij alleen bewerkstelligt door Zijn lijden en sterven onze verlossing. Maar Jezus is de Verlosser van alle mensen. „Die Zich gaf als losprijs voor allen (1 Timothëus 2 vers 6). Dus ook voor Maria. Het is daarom zo dat door Jezus' verlossing Maria onze voorspreekster en middelares is en zij als zodanig bij God veel genade voor ons kan verkrijgen. Ere wie ere toekomt. Utrecht Antoinette van Rijn Maria-Verering (slot) Voor een vruchtbare discussie hier over is het goed de probleemstelling helder te formuleren. Welnu, de refor matorische christenen hebben be zwaar tegen de r.-k. Mariaverering: 1. Niet omdat men dan de voorbede van een ander mens vraagt, want dat gebeurt ook in de Bijbel; maar wél omdat men dat vraagt aan iemand die reeds gestorven is. Dat gebeurt nooit in de Bijbel. Ook Johannes die Maria bij zich aan huis nam, heeft in zijn geschriften nooit de raad gege ven: Roep Maria aan. 2. Niet omdat men dan hulde brengt aan een medemens, maar religieuze hulde. Dat wordt in de Beijbel steeds afgewezen. Een voorbeeld: „Corneli us eerde Petrus met een voetval. Maar Petrus deed hem opstaan en zei: Sta op, ik ben ook maar een mens" (Handelingen 10 vers 25 RKVert.) 3. Niet omdat men van een mede mens de voorbede vraagt op grond van loutere genade, maar wèl wan neer men verwacht dat het gebed van die ander méér invloed bij God heeft, omdat die ander beter zou leven en op grond van zijn verdiensten voor God eerder verhoring vindt. Want elk mens moet bidden: „Onthield Gij de schulden, o God. wie hield stand in uw oordeel? Doch vergeving is er bij u, want zó wilt Gij gevreesd zijn" (Uit het De profundis, ps. 130 vers 3-4. RKVert God verhoort dus gebeden van wie dan ook. niet op grond van iets (bijvoorbeeld onze goede werken) in ons. maar enkel op grond van iets in Hemzelf namelijk zijn barmhartige vergevende liefde in Christus. VelpG. H.J. Hegger Hoog en Laag Zijn „hoog" en ..laag' werkelijk de discussie „platslaande" termen? Prof. Boendermaker wijst terecht op het betrekkelijke van deze onder scheiding tussen tweeërlei liturgie opvattingen. Maar dat er zo'n onder scheid bestaat, is ontegenzeggelijk een feit. Daarbij is mijns inziens so berheid niet het enige, zij het wel een in het oog springend criterium. Trou wens. ook prof. Boendermaker wijst ook op de rol van het „leken "-ele ment. van „de mensen in het schip". Een eveneens legitiem criterium lijkt mij gelegen in het al of niet „officiële" karakter van een „orde" van dienst, of deze al dan niet improvisatie toe laat. gebruik van een persoonlijk ge prefereerde bijbelvertaling, het laten zingen van b.v. negro spirituals, het laten spelen bij een huwelijksinze gening van muziek van Handel of Wagner, als het bruidspaar dat vraagt. Men vergete overigens niet, dat het niet aan ons is. deze uit Enge land overgekomen begrippen op te ruimen. Honderd jaar geleden wer den ze daar trouwens ook al aandui denderwijs gebruikt. Na een in Ox ford meegemaakte Ascension-viering (Hemelvaart) in de anglicaanse St. Barnabas kerk verzucht Ds Kilvert in zijn dagboek van 1879 dat hem de liturgie met alle gewaden, banieren en wierook niet gesticht heeft en schrijft dan: „De arme. nederige Roomse kerk om de hoek is 'quite plain, simple and Low Church in its ritual', vergeleken met de dienst in St Barnabas op zulke dagen." Hoe be trekkelijk dus. het onderscheid is er. Zoals we uitgenodigd kunnen worden in wandel- of avondkleding. De be grippen kunnen een heilzame of drempelverlagende werking hebben, ook in de bijbel zelf. Mozes' woord in Numeri 11 vers 29: „och. ware het gehele volk des Heren profeten!" en de mus en de zwaluw bij de altaren in psalm 84 legitimeren in elk geval een bewust laagkerkelijke liturgie ADVERTENTIE Lochem J. van Leeuwen em. pred. Jehova getuigen Charles Taze Russell, oprichter van het Wachttoren Genootschap schreef zes boeken, schriftstudiën. Van deze boeken werd gezegd, dat ze praktisch de Bijbel vormen. Als men ze zou veronachtzamen en de Bijbel alleen zou lezen, zou men binnen twee jaar in duisternis zijn. Wachttoren 15 sep tember 1910). Het bericht in Trouw van 20 september dat een getuige bezweek tijdens een bevalling omdat zij bloedtransfusie weigerde, is te wij ten aan bovenstaande soortgelijke ideeën, met andere woorden: het la ten beïnvloeden door de leiders van het genootschap en niet aan de Bijbel die geen bloedtransfusie kent, maar alleen het gebod oplegt om geen bloed te éten (Handelingen 15 vers 20, Levitucus 7 vers 26). Dat het eten van bloed, met al haar schadelijke be standdelen een totaal ander effect op het menselijk lichaam heeft als lé vend bloed, is buiten kijf. Dat Jehova Getuigen heen en weer geslingerd worden door allerlei wind van leer blijkt uit een citaat uit hun tijdschrift „Vertroosting", blz. 29, sept. 1945: „Wanneer wij ons leven verliezen, doordat wij weigeren, inspuitingen te laten maken, dient zulks niet tot een getuigenis ter rechtvaardiging van Jehova's naam. God heeft nooit be palingen uitgevaardigd die het ge bruik van medicijnen, inspuitingen of bloedtransfusie verbiedt. Het is een uitvinding van mensen, die gelijk de Farizeën, Jehova's barmhartigheid en liefde buiten beschouwing laten". Schiedam Staken H. van Holten Ondanks wereldwijd verzet tegen het besluit van de Wereldraad van Kerken over de in de zomer 1978 gedane giften aan verschillende terreurorganisaties in zuidelijk Afrika, heeft de WRK thans wederom aan het Patriottisch Front 70.000,- geschonken. Nu met het doel dit te gebruiken voor onkosten bij het verblijf in Londen, (waar 12 man per delegatie de volledige gast zijn van de Britse regering!!!) DIT IS DUS WEDEROM EEN GIFT ONDER VALSE VOORLICHTING! Protesteert u tegen deze handelwijze bij uw kerke- raad en eist terugtrekking uit de links verpolitiekte WRK. Steunt de Stichting „Geen Kerkgeld voor Geweld" Giro: 309261 te Amsterdam. Voor het aanvragen van haar brochures: Postbus 3 1250 AA LAREN (NH). Staken staat gelijk met oorlog. Sta ken dient te worden verboden. Sta ken betekent ontwrichting van onze economie, van onze samenwerking. Geschillen dient men de rechter, eco nomische rechter, voor te leggen. Sta ken betekent het recht in eigen han den nemen. Het begin van elke revo lutie en dictatuur. Staken moet in Nederland onmogelijk zijn. Niet sta ken. maar problemen oplossen moet het parool zijn. Staken is het beest uit de afgrond. Staken betekent het los barsten van de hel. Het begin van een Nazidom, voor alle partijen. Het be gin van het einde. Staken betekent het recht van de sterkste, niet van het Recht. Staken is de grote leugenaar Satan. Niet Godswil, maar mijn wil. De regering dient de stakers te gelas ten het werk te hervatten en hun geschillen voor te leggen aan de Rechter. Rotterdam P. C. van Wijk Hei verzorgen van huisdieren heeft zijn leuke en lastige kanten i oor inlichtingen, bel de Dierenbescherming. In elk telefoonboek vindt u het nummer. Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. 50 jaren met van Haren op goede voet

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19