>uidelijk minder sulfiet in vlees heil verwacht in'80 f neming olievraag agelslag niet altijd ocoladehagelslag ii 'Afstand tussen gulden en mark mag niet groter' Kreymborg s Sportieve Falcon Trenchcoats! °is op grote krapte deze winter verminderd 'NJr suiker dan cacao Pasjesregeling voor groothandel Meer champagne naar Nederland Bietencampagne begonnen Hypotheekrente per 25 sept él IERDAG 27 SEPTEMBER 1979 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P13 RH 17 S15 I) een onzer verslaggevers ISWTJK Er zit veel minder c sulfiet in vlees dan vroeger. fléén Jaar tijd is het gebruik van |fiet door slagers met de helft minderd. zo hebben de Keu- idiensten van Waren vastge- I. Dit resultaat wordt door het isumenten Kor.takt dat het [fe Aiet„misbruik" zo vaak aan de Mlkk heeft gesteld gemeld in m ^blad Koopkracht van oktober. medewerking van keurmees- en officieren van Justitie, zo rdt tevreden vastgesteld, is ge- /oerif bij h Pt red jeeln cht vi bad lukt wat Jarenlang onmogelijk leek, namelijk de slagers dwingen zich te houden aan de wet Vijftien jaar geleden werd wettelijk be paald. dat vlees geen sulfiet mag bevatten. Sulfiet wordt gebruikt in velerlei produkten. bij voorbeeld in wijn om schimmels en gisten te voorko men; in vlees om de rode kleur vast te houden. Het probleem is echter, dat sulfiet geen ongevaarlijke stof is. Bij te grote doses veroorzaakt het hoofdpijn en breekt bovendien vi tamines af. In verband met de vele toepassingen van sulfiet, werd deze stof in vlees verboden. Onderzoeken In mei vorig jaar publiceerde Koopkracht de uitkomsten van een onderzoek naar half-om-half gehakt. Daarbij bleek, dat twee van de twintig slagers zich aan sulfietgebruik schuldig maakten. Beide slagers werden in Koop kracht met naam en toenaam genoemd. In oktober vorig Jaar kwam Koop kracht met het resultaat van een onderzoek naar tartaar. Drie sla gers liepen daarbij tegen de lamp. Ook hun namen kwamen open en bloot in Koopkracht. In februari dit Jaar werd bij ver schillende slagers het runderge hakt onder de loep genomen. Daarbij werd opnieuw sulfiet ge constateerd. en wel bij vier sla gers. Deze zaak werd vervolgens aangekaart bij de ministers van Justitie en Volksgezondheid. In het overleg dat daarop volgde tus sen de departementen en de offi cieren van justitie werd het be sluit genomen, de rechter om zwaardece straffen voor deze over treding te vragen. Dat gebeurde. Sulfietgebruikers kregen hogere boetes en in een enkel geval wer den ze zelfs met winkelsluiting be dreigd. Bemoedigend Toch beseft het Konsumenten Kontakt. dat met deze positieve ontwikkeling het sulfietprobleem nog niet is verdwenen. Nóg steeds zijn er. aldus Koopkracht, honder den slagers die bewust de wet overtreden en de gezondheid van hun klanten in de waagschaal stellen. De resultaten tot dusverre worden echter bemoedigend geacht, zowel voor de consument als voor de consumentenvoorvechters. YORK Shell verwacht, dat de vraag naar olie In de niet-communistlsche landen °ind jaar met 1,5 procent zal afnemen tot het niveau van 1978. Dit heeft de voorzittec van tad van commissarissen van Shell Transport and Trading en bestuurslid van de ïklijke-Shell Groep, C. C. Pocock, verklaard in een toespraak tot het Newyorkse sitschap van beleggingsanalysten. Krüddelde stijging van de kost- in ruwe olie met ongeveer acht jer vat (van 159 liter) geduren- erste helft van dit jaar en de jng van het produktieniveau aoedi-Arabië hebben de kans tige krapte op de oliemarkt in nende winter verminderd, zo cock. Bij normale weersom- [heden valt te verwachten dat [voorraden in de niet-commu- e.nklTe landen aan het eind van de weer een redelijke omvang uchei dacht hierbij aan een totale ld van ongeveer vier miljard Dat zou twaalf procent meer n aan het eind van de vorige toen de voorraden uitzonder- er rc?in waren. "j in wezen niet te voorspellen aanbodsituatie zich zal ont- zo zei hij. Kort gezegd iet erop neer, dat er weinig nte is en dat onvoorziene [kelingen moeilijk kunnen wor- eevangen. Afgezien van de mo- jeid van nieuwe politieke be- is het niet duidelijk hoe de pucerende landen zullen rea- de te verwachten afneming fvraag. Sommige landen zou- jnnen besluiten hun produktie i beperken. Stijgingen ink0nj ontwikkeling aan de vraagzij- pzeker, zo verklaarde Pocock. jsverhogingen zouden belang- evolgen kunnen hebben, maar ntingpnig bekend over het huidige advJvan de voorraden van verbrui- venti) het is daarom moeilijk voor- n te doen over de reacties op iming van het aanbod. q'mlwees °P een aantal psycholo- ronomische effecten die zou- len optreden. De zorgen van iment over de gevolgen van sluitefctle voor de koopkracht van .omen zou een vermindering vraag met nog meer dan de le 1.5 procent kunnen veroor- ,an de andere kant zou de ir tekorten en voor een ver- isstijging tot abnormale voor- g voor de winter kunnen [ontwikkeling van de ollesitu- iet oostelijk blok is een onze- ifctor. Maar zelfs wanneer men Welijke waarschuwingen vooi fietekorten in de Comecon in i tachtig niet serieus neemt, éet toch vast dat er niet meer worden gerekend op een re-1 fee stroom van bijna één mil- C. C. Pocock joen vaten olieprodukten per dag uit de Sow jet-Unie naar West-Europa. We moeten er dus op zijn voorbereid dat de balans van vraag en aanbod in de komende 18 maanden naar elk van beide kanten kan doorslaan, aldus Pocock. Wanneer er geen evenwicht tussen vraag en aanbod is zal dit onmiddellijk van invloed zijn op de prijzen en dergelijke gevolgen zijn in het algemeen in beide richtingen on evenredig groot. Wankel evenwicht De meest realistische verwachting is misschien nog dat een aantal belang rijke olieproducerende landen bij een vermindering van de vraag en een bevredigend niveau van de voorra den, hun produktie dienovereenkom stig zullen verminderen. De komende twee jaar zal er sprake zijn van een wankel evenwicht dat gemakkelijk kan worden verstoord door onvoor ziene gebeurtenissen. Wat betreft de vooruitzichten op lan ge termijn, merkte Pocock op. dat de olieverbruikende wereld tot het besef is gekomen van de mogelijkheid van een crisis. Hij noemde de vijf jaren na 1974 een periode van gemiste kansen. Overduidelijke tekenen van de nade ring van grote energieproblemen zijn tot nog toe genegeerd. De olieverbruikende landen hebben zorgeloos genoten van een voortdu rende daling van de reële olieprijs in plaats van zich bezig te houden met de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen en met energiebespa ring. Op de economische topconfe rentie is de noodzaak hiertoe einde lijk erkend en de tekorten die zijn opgetreden hebben nu ook de ogen van de individuele burger geopend, zo meende Pocock. De armste ontwikkelingslanden zijn zwaar getroffen door de stijging van de olieprijzen omdat zij geen geld hebben om de hoge olierekening te betalen en bovendien nauwelijks be schikken over ruimte voor energie besparing. Pocock noemde het een dwingende noodzaak dat de ontwik kelingslanden worden geholpen bij het opsporen en het ontginnen van hun binnenlandse energiereserves om daardoor hun afhankelijkheid van dé olie-import te verminderen. Pocock was van mening dat de stij ging van de olieprijzen een belangrij ke prikkel is tot het investeren in de olie- en gasexploratie en inde ontwik keling van alternatieve energiebron nen. De huidige olieprijs is hoog ge noeg om de meeste nieuwe investe ringen in conventionele vormen van energie te rechtvaardigen, mits de overheden zich redelijk opstellen bij het heffen van belasting. Een stijging van de olieprijzen zou ook een prikkel moeten zijn voor het doen van investeringen ter bevorde ring van doelmatigheid bij het ener gieverbruik, zo dacht Pocock. Hij sprak liever van doelmatigheid bij het energieverbruik dan van energie besparing, aangezien energiebespa ring de onaangename indruk wekt Van het aanhalen vaiTde buikriem heeft en, naar zijn mening, bovendien nauwelijks effect op lange termijn zal hebben. Investeringen in vergroting van de efficiency bieden daarentegen het vooruitzicht van het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Shell denkt dat West-Europa door verbetering van de doelmatigheid dertig procent op het energieverbruik kan besparen. In de praktijk verdient deze weg zeker de voorkeur boven een blind vertrouwen op een olie stroom uit nog niet bewezen reserves. Er zijn mensen die in de olierijkdom van Mexico en China de oplossing van onze energieproblemen zien, maar zelfs wanneer hun optimisti sche schattingen van de reserves Juist blijken kunnen we ons beter niet op die mogelijkheid verlaten, aange zien niet duidelijk is welke exportpo- litiek die landen gaan voeren, aldus Pocock. ile E e pe aan onzer verslaggevers JK Alle hagelslag is geen dehagelslag. Fabrikanten i dikwijls minder cacao in ha- dan verplicht is. Verder zijn er Drten hagelslag die verkocht onder de naam boterhamkor- oca of cacaofantasie die bijna ,r< cao bevatten terwijl de naam K0IT6lS puggereert. Dit zijn de conclu- een onderzoek van het Kon- in Kontakt naar de kwaliteit keislag. Het Konsumenten Kontakt heeft er al eerder op gewezen, dat suiker een volkomen overbodige voedingsstof is omdat deze alleen maar calorieën le vert. Een snee brood met chocolade hagelslag bevat anderhalf klontje suiker. DEN HAAG (ANP) Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond en het Nederlands Christelijk Onder nemers Verbond hebben samen met het Nederlands Instituut voor de zelf bedieningsgroothandel een pasjesre geling opgesteld voor de zelfbedie- nings groothandel. Tussen KNOV. NCOV en NIZO is langdurig overlegd om de wildgroei in de Z.B.-groothandel tegen te gaan. De huidige pasjesregeling leidde op vele plaatsen tot een buitensporige verkoop aan particulieren. De nieuwe regeling bevat normen en voorwaarden die aan potentiële klan ten van de Z.B.-groothandel worden gesteld. Voorts is er een regeling voor het registreren en controleren van het klantenbestand. De mogelijkheid om introducés mee te nemen wordt beperkt. De nieuwe regeling is voorgelegd aan staatssecretaris Hazekamp van eco nomische zaken met het verzoek deze over te nemen. >g is volgens het Konsumen- r,/vrJ>takt niet veel meer dan sui- een smaakje Alleen als het uitdrukkelijk ..chocolade- g" heet. kan men er redelijk in zijn dat het een zeker per cacao bevat. Pure chocolade- ig moet voor minstens 32 pro- ^lk chocoladehagelslag voor s 20 procent uit cacao jvinj ond rzochte merken vol- in die verplichting. De resulta- het onderzoek heeft Konsu- Kontakt doorgegeven aan de liensten van waren. bestaat chocoladehagelslag lijk uit suiker Het suiker- rt van 57 tot 63 procent besta; belijk franeei Boterhamkorrels hoeven helemaal geen cacao te bevatten. In de onder zochte merken zit wel iets cacao. Daarom mag nog niet gesuggereerd worden, dat er wél veel cacao in zou zitten. Zo wordt de naam cacaofanta sie gebruikt; iets dat volgens Konsu menten Kontakt riekt naar mislei ding. De klant moet maar snappen, dat fantasie niet slaat op de vorm van de korrels maar op de grondstof die is gebruikt. Een panel onderzocht de smaak van de hagelslag. De conclusie was dat er over het algemeen weinig smaak, vooral weinig chocolade-smaak aan zit. Enkele merken waren muffig, doordat zij te lang bewaard waren. Hoe oud de hagelslag is moet de consument maar raden, zegt Konsu menten Kontakt. De houdbaarheid staat niet vermeld op het pak. Verder geeft karton als verpakkingsmateri aal kans op een kartonsmaak als het te lang of vochtig wordi bewaard. DEN HAAG In de eerste helft van dit jaar heeft Neder land. in vergelijking met de eerste zes maanden van vorig jaar. ruim achttien procent meer champagne ingevoerd. Dat waren 321.399 flessen te gen 271.242 flessen. Koplopers onder de champag ne-importerende landen in de eerste helft van 1979 bleven En geland met bijna 5.2 miljoen flessen, Italië met ruim 4 mil joen flessen. Amerika met meer dan 3.9 miljoen flessen. België met bijna 2.9 miljoen flessen en West-Duitsland met nagenoeg 2.3 miljoen flessen. De suikerbietencampagne is weer begonnen. Van alle kanten komen schepen en vrachtwagens naar de dampende suiker fabrieken. De (voorlopige) verwachting is, dat de suikerpro- duktie dit jaar tien procent lager zal uitkomen dan vorig jaar. Op de foto de CSDI-fabriek in Halfweg bij Amsterdam. Rentepercentage Naam Rente vast gedurende lin jaren) 2-c met 1 zonder gemeentegarantie bank <3 Opg bank werke lijk Opg bank werke lijk ABN 1 jaar 5 Jaar 1.5 15 9.75 9.5 10.30 10.03 9.75 9.75 10.30 10.30 AMRO-Bank variabel 5 jaar 1.5 1.5 9.5 9.5 991 991 975 9.75 10.17 10.17 Bouwfonds 5 Jaar 1.5 9.7 10.43 9.7 10.43 Centraal Beheer 5 10 jaar - 95 9.84 9.5 984 Centrumbank 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Ennia 10 jaar - 9.2 9.52 9.2 952 NVL 5/10 jaar 9.2 9.52 92 9.52 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 94 9.5 10.14 10.25 94 9.75 10.14 1053 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.3 9.87 9.3 9.87 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.6 10.23 96 10.23 RPS 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Spaarbank R'dam 1 jaar 2 8.5 8.9 8.5 8.91 3/5 Jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 9.5 10.39 9.7 10.61 Vorige week spraken wij als verwachting uit. dat de hypotheekrente zich zou stabiliseren. Dit blijkt inderdaad zo te zijn: alle financieringsin stellingen handhaven de geldende rentepercentages. Er zijn geen teke nen die erop wijzen, dat op korte termijn wijzigingen kunnen worden tegemoet gezien. Publikatle samengesteld door de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort. DEN HAAG (ANP) Minister Andriessen van financiën heeft willen voorkomen, dat het koersverschil tussen de gulden en de Duitse mark groter zou worden. In een brief aan de Tweede Kamer over de recente wisselkoersaanpassingen in het Euro pese Monetaire Stelsel laat hij nadrukkelijk blijken, dat hij liever had gezien dat de Duitse mark niet zou zijn opgewaar deerd ten opzichte van de gulden. De economische ontwikkeling in Ne- de feitelijke koersontwikkeling van derland (met name het prijsverloop de gulden noodzaakten geenszins tot en de ontwikkeling van de lopende een aanpassing van de koers van de rekening van de betalingsbalans) en gulden ten opzichte van de Duitse mark. schrijft Andriessen. Een meer dan marginale effectieve afwaardering van de gulden zou bo vendien ongewenste gevolgen heb ben voor de binnenlandse prijzen en daarmede een aantasting kunnen be tekenen van de binnenlandse koop kracht. Van Nederlandse zijde is daarom tot in de laatste fase van de onderhandelingen het standpunt Ingenomen, dat een revaluatie van de D-mark ten opzichte van de gulden niet noodzakelijk is. De president van de Nederiandsche Bank. dr. J. Zijlstra. is blijkens zijn advies over de wisselkoersaanpassing van het afgelopen weekeinde ook niet erg Ingenomen met de vergroting van de afstand tussen de gulden en de Duitse mark. Hij ziet in een verlaging van de effectieve koers van de gulden gevaren in de vorm van impulsen aan de inflatie, terwijl het juist voor de verbetering van de concurrentieposi tie noodzakelijk is om de inflatie te rug te dringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17