leTijd raken op ie stakings ver halen Vakmanschap is Meesterschap leTijd /eekblad Industriebond CNV twijfelt aan 'nullijn' voor loonfront Brandschade ging iets omlaag DE WEEKBLADEN leze week: Veel bouwvakkers willen regelmatig medisch onderzoek Kritiek op nieuwe wet ondernemingsraden DERDAG 27 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 9 RHS 11 TR-10 Oer postregei zenden aan de Tijd «roordnummer 6 1000 PA üerdam n>ng na ontvangst van acceptgiro jeral te koop f 2.75 fcmementen (dag en nacht in het weekend) 46 20 62 DEN HAAG (ANP) De schade door brand in de maanden Januari tot en met april van dit jaar bedraagt voor zover bekend 184 408.320 gulden. De schade in dezelfde periode van vorig Jaar bedroeg 184.651.670 gulden. In april deden zich in Nederland 2243 gevallen van brand voor Daarbij kwamen drie personen om het leven 35 personen raakten in die maand gewond bij branden. De directe scha de door brand bedroeg in april 27.671.435 gulden In totaal waren er in april vijftig branden met een schade hoger dan 100.000 gulden. wer vat samen wat menig WD'er schijnt te plagen: „Het is in ons land langzamerhand een vreemde situatie. Een regeringspartij als de VVD zit in de oppositie en oppositie-partij als de PvdA in de regering; terwijl een groepje dissidente CDA-ers de sleutel in handen heeft. Alice Oppenheim doet een lofwaardi ge poging de ziel van Dick Dolman, de nieuwe voorzitter van de Tweede Kamer, te doorgronden. Dolman be kent te kunnen genieten van een pit tige woordenwisseling („Als anderen met elkaar een vilein debat hebben, krijg ik de reactie van geamuseerd heid." en klaagt dat de woordstrijd hier slecht wordt gewaardeerd. Het debat wordt hier in Nederland geen Kunst bevonden, de mensen vinden het niet leuk.") Als hoofdverhaal presenteert Else- viers Magazine de eerste aflevering van de memoires van Henry Kissin ger. In Elseviers Weekblad wordt de begroting van minister Andriessen twee pagina's lang gewogen en te licht bevonden door Peter Hünd. Voor Prinsjesdag van volgend jaar voorspelt hij al vast: „Weer een jaar tje dichter bij de volgende verkiezin gen. En weer een jaartje dichter bij de financiële afgrond. Vrij Nederland Allereerst dient van Vrij Nederland vermeld te worden het mooie kleu- renkatern over Oost-Duitsland. Het land bestaat deze maand al dertig' jaar maar wil nog steeds niet deugen, zo laat de inhoud van de verhalen van Van Weezei en Van Amerongen zich samenvatten. Die laatste schrijft een kostelijk portret van het officiële Oostduitse dagblad Neues Deutsch- land: „Het blad is geheel in het partij chinees geschreven, partijchinees met een pruisische tongval." Voorts bepaalt VN ons vooral bij de toestand- in Zuid-Afrika, of liever ge zegd, bij de olie-boycot die die toe stand zou kunnen verbeteren. VN peilde hoe binnen de CDA-fractie over zo'n boycot wordt gedacht en dat leverde merkwaardige bevindin gen op die worden opgesplitst onder de kop. „In principe ben ik tegen rassendiscriminatie, maar ik wil niet op het fractiestandpunt vooruitlo pen." Naast het CDA moet vooral de Shell het ontgelden en dat leidt naar auteur Kees Brusse, die reclame maakt voor Shell, maar daarover geen gewetenswroeging heeft: „Als ik een televisieserie voor de Vara zou spelen betekent dat toch niet dat ik daardoor het hele beleid van de Vara onderschrijf?" Haagse Post Toch nog een echt sfeerverhaal over het einde van de staking in HP: „Jon gens. toe nou. The party is over. Dat ziet een kind. Kijk. ik ben niet een jongen die als eerste naar binnen gaat, maar ik ga ook niet als laatste. Je kan niet blijven staken tot je in Je graf legt." Emma Brunt analyseert het beleid van staatssecretaris Kraaijeveld (vrouwen-emancipatie) en besluit met het advies: „Mevrouw Kraaije veld moet nodig eens achter de cou lissen vandaan komen om haar ge loofwaardigheid bij de vrouwenbewe ging niet te verliezen. Zonder voorstelling geen applaus." Op de voorpagina heeft HP de scha ker Jan Timman. Vorige week stond hij ook al voorop Nieuwsnet. Nu is hij alleen nog maar „gegadigde voor de wereldtitel". Dat zal dus wat worden als hij ooit echt kampioen zou worden. Maar voorlopig geen zorgen daarover, want volgens de eerste berichten doet hij het niet zo erg goed op het toernooi in Brazilië. Hervormd Nederland De energienota van minister Van Aardenne wordt in Hervormd Neder land door mevrouw Boele afgedaan als een "zenuwachtig bibberverhaal". „Er wordt gedaan alsof toeneming van het elektriciteitsverbruik een na tuurwet is. Die wet zou dan vereisen dat er steeds meer centrales worden gebouwd. Ja. ja," schampert zij. Zorg over de bewapening is een vast bestanddeel van Hervormd Neder land Deze week wordt dat beleden in een kloek verhaal over het nieuwe discussiestuk van de hervormde kerk over kernwapens en een uii Amerika gekocht verhaal over het krijgsbe raad in het Kremlin in 1934 Politieke „science fiction au:, maar gestoeid op feiten wordt er bij veiUlci. op de achterpagina van HN maakt Loes van Lennep enkele behartigenswaar dige opmerkingen over de benarde positie van de Nederlandse pers. De Tijd De Philips-films van Jan Vrijman krijgen in De Tijd een staartje in de vorm van een vraaggesprek met Eg- bert Otter, lid van de centrale onder nemingsraad en door Vrijman uitvoe rig gebruikt als woordvoerder van het gewone Philipsvolk. Otters doelstel ling is beperkt: „Ik geloof niet dat we de huidige maatschappij-structuur kunnen veranderen. Maar daarbin nen kan veel gebeuren waardoor het werk in de fabrieken een stuk plezie riger wordt." Twee redacteuren van De Tijd heb ben zondag uitvoerig voor de KRO- radio zitten kletsen over de kernwa pens en het Interkerkelijk Vredesbe raad. Gelegenheid om er ook nog een behoorlijk stuk over te schrijven had den ze daardoor niet meer. maar dat lossen ze nu op door het radio-ge sprek gewoon in hun weekblad af te drukken. De kritiek van hoofdredac teur Kuiper op het IKV is er niet minder om: „Wat het IKV doet is zich op een heel simpel standpunt stellen. Dat zou ik kerkelijk poujadisme willen noemen. Daarmee krijg ja na tuurlijk gemakkelijk een stroom van mensen achter je. Een goedkoop suc ces, lekker simpel." De Nieuwe Linie Ton van der Stap schrijft in De Nieu we Linie over het verschijnsel dat bedreigde buitenlanders in Neder land hun toevlucht graag in kerken zoeken. „Dat er in onze tijd weer gebruik wordt gemaakt van het oude asielrecht van de kerken wijst er op, dat In ieder geval bij vervolgde groepen het besef leeft dat men bij wereldlijke instanties niet veilig is. Maar tegelijk is het de vraag of men dat wel is in de kerk, omdat die aan gezag heeft ingeboet." Nu we* het toch weer over de kerken hebben: op de binnenpaglna's schrijft Gerard Thijssen over de ba sisbeweging in Latijns Amerika, waaruit de volgende belijdenis des fcloofs: „Wij in de basisbeweging ge loven niet in een onpartijdige God, maar in een God die solidair is met de bevrijdingspogingen en die de garan tie geeft dat het kan: de garantie van de overwinning tegen de rijken." Van onze sociaal-economische redactie PUTTEN De Industriebond CNV houdt er ernstig reke ning mee dat er van loonmatiging het komende jaar weinig terecht zal komen. Volgens voorzitter Leo Ester van de Industriebond CNV. zal loonsverhoging voor zwaar en onaan genaam werk ongetwijfeld gevolgen hebben voor de ontwik keling van de lonen elders. Verder zei hij het te betwijfelen of de door de regering verlangde „nullijn" voor het loonfront onder de huidige omstandigheden enige kans van slagen heeft. Leo Ester sprak gisteren tijdens de opening van de algemene vergade ring van de bond in Putten. De Industriebond CNV zal in ieder geval verschuivingen in de loonstruc- tuur meenemen in het beleid voor de komende cao-onderhandelingen. „Het ligt zeker niet in onze bedoeling aan de kant te blijven staan als zich ontwikkelingen op het loonfront voordoen. Indien werkgevers ervan blijk geven, dat zij tot verhoging van inkomens bereid zijn, dan zullen wij niet lijdelijk toezien hoe de positie van de vakbeweging wordt onder mijnd", aldus Ester. Voorzitter Ester zei verder dat de bond alleen bereid is tot matiging als er met het geld dat vrijkomt bij de matiging ook inderdaad arbeids plaatsen worden gecreëerd. „Mooie voornemens van regeringszijde zon der een redelijke garantie op resulta ten zijn voor ons geen basis om af spraken te maken", aldus Ester. „Dat kan alleen met een kabinetsbeleid dat echt inspeelt op de maatschappe lijke problemen van vandaag". Garanties Voorzitter Ester zei dat binnen de Industriebond CNV het vertrouwen op matigingsresultaten aan het afne men is. Uit de ledenvergaderingen die de bond de afgelopen weken heeft gehouden bleek, dat eén derde van de leden al niet meer bereid is wat in te leveren ten behoeve van de werkgele genheid. De rest is dat alleen als er keiharde garanties komen voor een juiste besteding van de gelden. Ruim tachtig procent was wel bereid van de nullijn uit te gaan op voorwaarde dat de koopkracht tot en met het gemid delde inkomen blijft gehandhaafd. Zo'n zeventien procent van de leden voelt er daarnaast niets voor om op de nullijn te gaan zitten en het dus zonder loonsverhoging te moeten stellen. Een grote meerderheid van de leden van de Industriebond CNV vindt nog L. R. A. Ester steeds dat vervroegd uittreden de beste manier is om de beschikbare arbeid te verdelen, gevolgd door uit breiding van de basisvakantie Kor ter werken per dag of per week komt pas op de vierde plaats, na educatief verlof. Rondrit met geweer GRONINGEN (ANP) De Oronln- ger gemeentepolitie heeft de 31-jarige J. van der V uit Hoogkerk aangehou den, die in militair uniform en met een geladen Uzi-geweer rondreed. De man zei lid te zijn van de Nationale Reserve en reed rond „om de politie bij problemen te helpen" Hij vond zijn actie een oefening. Verder trof de politie in zijn auto een geheime zen der aan. De man is overgedragen aan de marechaussee. Grolsch bier is vers bier op natuurlijke wijze gebrouwen en daarna langgerijpt, daarom heeft het die goede smaak en frisheid. Grolsch bier is er in pijpjes, beugelflessen, blikjes en ook aan de tap. iRimmer Mulder ïinde van de Rotterdam- ivenstaking was voor de bladen geen rijke bron inspiratie meer; en het van de Shell-staking dat nog niet. Geen van evenementen is tenmin- ominerend in de opinie- ■n van deze week. JBnflict in havens, lange tijd toch belangrijkste binnenlandse [verschijnsel, wordt alleen door e post en De Groene echt uitge- Tij Nederland heeft er zowaar n openingsverhaal uitgehaald: de Vervoersfederatie FNV de itaking brak". Mooi hoor, maar is het verhaal niet veel meer i bevestiging van het feit dat V-bond zo snel mogelijk van "liet afwilde. iroene iene heeft een interview met ie rot in het vak van actie- nog gauw kunnen ophangen t einde van de havenstaking. »et weekblad heeft tenminste |en behoorlijke beschouwing t nieuwe verzetje in het Rot- ;e, waarin heel duidelijk Igemaakt: „De Shell-staking is llstrekt ander conflict dan de Jtaking". i actueel verhaal in De Groe- lnformatief artikel over de I Wolven", de Turkse organisa- werantwoordelijk zou zijn voor fetpartij met dodelijke afloop, 5 in Nijmegen. ^middenpagina's van De Groe- lyseert Geert Mak Het vreem- nbeleid van staatssecretaris Hij is overigens van mening levrouw Haars niet de enige Ige is: in grote lijnen ver- het vreemdelingenbeleid al ja- g hetzelfde beeld: een span- fcld van onverzoenlijke belan dt groter en groter wordt. De i van humaniteit en gastvrij- ADVERTENTIE heid in een vol land met toenemende rassentegenstellingen.' Nieuwsnet Naast het opzienbarende nieuws over de samenzwering tegen het CDA (staat elders in de krant) heeft Nieuwsnet nog een aandacht trek kend politiek onderwerp: „Kernwa pens zijn CDA crisis waard". Het gaat over de fundamentele meningsver schillen van christen-democraten over de bewapening, een zaak die meer weekbladen heeft gehaald (Haagse Post. De Groene en Her vormd Nederland). Over de havenstaking heeft Nieuws net oud-burgemeester Thomassen la ten schrijven op het moment dat hij nog niet wist hoe het zou aflopen. Maar gelukkig begint hij met een uitspraak van algemene geldigheid: „Stakingen vertonen overeenkomst met branden. Alle branden, waar dan ook. zijn of worden geblust of bran den uit. De schade kan groot zijn, de verzekeraars gaan er doorgaans niet aan kapot." Er zit nog meer „Rotter dam" in Nieuwsnet. In de sector „cul tuur" wordt het kunstleven In de Maasstad belicht. Een bemoedigend verhaal voor Hans Keiler, de direc teur van de Rotterdamse kunststich ting: „Hans Keiler komt in Rotter dam aan het hoofd te staan van een behoorlijk kunstbedrijf. Zeventig werknemers en een budget van zo'n elf miljoen. Elsevier In Elseviers Magazine gaat het niet over de verdeeldheid in het CDA. maar die in de VVD. de andere rege ringspartij. Nou ja, regeringspartij? Europees parlementariër Berkhou- Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM Een groot deel van de werknemers en werkgevers in de bouw vindt een regelmatig medisch onderzoek gewenst. Nieuwkomers in de bouw moeten een uitgebreide keu ring ondergaan. Zowel werkgevers als werknemers vinden dat het bouwbè- roep zwaardere eisen stelt aan het lichaam dan andere beroepen, maar dat het ongezond zou zijn wordt over dreven genoemd. De brouwer: de kleine mens tussen de grote ketelsde belangrijke schakel in de keten van gerst naar Grolsch. Voortdurend controlerend, verwerkt hij in het brou whuis met de grootst mogelijke zorg uitgezochte moulsoortenjijnaromatische hop en hrouwwater uit speciale bronnen. Al meer dan 350jaar brouwt Grolsch haar hier op een natuurlijke en ambachtelijke wijze, vandaar dat wij zeggen: Vakmanschap is Meesterschap. Dit is een deel van de resultaten van een onderzoek nar de houding van werkgevers en werknemers ten aan zien van bedrijfsgezondheidszorg in de bouw. Het onderzoek werd uitge voerd in opdracht van de Stichting Bedrijfsgezondheidsdienst in de Bouwnijverheid (BGBouw), een in 1972 opgerichte organisatie. De BGBouw was volgens het onderzoek bij 26 procent van de bouwvakkers bekend. Dat is volgens de BGBouw niet zo'n slecht resultaat gezien de korte tijd dat de dienst bestaat. Hoe nodig bedrijfsgezondheidszorg is, blijkt volgens de BGBouw uit het onderzoek. Hoewel bijna zeventig procent van de bouwvakkers het wer ken in de bouw prettig vindt, voelt men zich gemiddeld ongezonder dan werknemers in andere bedrijven. Van de onderzochte groep bleek 50 pro cent de laatste drie jaar wel eens rugklachten en 37 procent spier- of gewrichtsaandoeningen te hebben gehad. De BGBouw noemt deze cij fers verontrustend. Van onze soc.- econ. redactie ZEIST „De kosten van het voeren van rechtsgedingen komen slechts ten laste van de ondernemer voor zover hij in het dragen daarvan toe stemt". Dit staat in een van de artike len van de nieuwe wet op de onderne mingsraden. Volgens het informatie centrum Ondernemingsraden is dit artikel zowel in strijd met de uitgangspunten van de wet als met de uitgangspunten van de Nederland se rechtspleging. De wet op de ondernemingsraden be paalt immers dat alle kosten van het ondernemingswerk ten laste komen van de onderneming, maar in feite betekent de bepaling, dat OR-leden wel rechten hebben maar die alleen op eigen kosten kunnen afdwingen, aldus het informatiecentrum. Geen enkele ondernemer zal er vooraf in toestemmen dat op zijn kosten een proces tegen hem wordt aange spannen. Ook het ministerie van sociale zaken erkent dat hier een probleem in de wet ligt, maar het ministerie hoopt op redelijke werkgevers en verstandige bedrijfscommissies. Het ministerie zal zo spoedig mogelijk een SER- advies vragen over deze problema tiek, aldus het Informatiecentrum Ondernemingsraden. hilips een sociaal bedrijf? p lopen weer net zo achter I maatschappelijke wikkelingen aan als in de Jsisjaren, en hoe ze met in mensen omgaan laat ze jud Onthullende taai van ibert Otter, tweede xretaris van Philips' Tttrale ondernemingsraad (volgens Jan Vrijman de jaaggolf' in diens zojuist Ide T V vertoonde lilips-vierluik. erder: it wacht de paus in land en Amerika7 Helen opper: Goeroes en Jchadigde mensen (slot) (ernwapens de liodiscussie tussen Arie iper en Ton Oostveen clusief interview met ('de te') schaker Victor rtsjnoj 0,' n voor proefabonnement eken de Tijd voor 5 gulden foody Allen: in jood Manhattan. phaamteioos sentimenteel' Jrtretteerde hij de stad die (zo roekeloos liefheeft in p nieuwste en tot nu toe te film. Harry Hosman r een volstrekt uniek (jisseur, geteisterd door [sessies die hijzelf jugvoert op de angsten uit n joods-orthodoxe jeugd —[de grote stad

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11