Zestig miljard voor sparen van energie Sfeer in Rotterdamse aven naar kookpunt Kiesuwkado i merikaanse fabriek ist kilo's uranium Collectie inter decor Betere toekomst voor Rijn Schelde Verolme In deze krant Trouw Wolken en regen HET WEER Victor Noach oosterse tapijten Grote Marktstraat 26 Verbruik moet in 2000 dertig procent lager )tsingen tussen stakers en politie ivendige neeskunde iinenste buiten Astrid Proll voorlopig vrij Opsplitsing in zeven groepen Trouw Natuurlijk Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtaigifig: TfOUW Trouw H 37STE JAARGANG NR10955 - DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 Veel bewolking en tijdelijk regen Middagtemperaturen ongeveer zeventien graden. Matige tot krachtige zuidwesten wind. aan de kust mogelijk toenemend tot hard. Morgen en overmorgen: Wisselend bewolkt met enkele buien. Vrij koud. maan op: 7 .12 maan onder: 19.56 Nieuwe voorraden ujy grootse keuze gjy PfH-t Mtaau» LOSSE NUMMERS 60 CENT Van onze Haagse redactie Den Haag Het kabinet Van Agt wil volgend jaar de uitgaven voor energiebesparing bijna verdubbe len. De extra uitgaven zullen, ook in de jaren daarna, voor een belangrijk deel ten goede komen aan de isolatie van woningen. Met besparingsmaatregelen zal tot aan het jaar 2000 een bedrag van 60 miljard gemoeid zijn, raamt minister Van Aardenne (economische zaken) in het gisteren verschenen eerste deel van zijn energienota. Van Aardenne mikt op een besparing van dertig procent aan het einde van de eeuw. een onzer verslaggevers STERDAM De sleer in Rotterdamse haven is tot kookpunt gestegen. Voor eerst sinds het begin van avenstaking is het tot een tng gekomen tussen de tie en stakende haven- iders. De politie heeft in al negentien stakers gear resteerd wegens openbare ge weldpleging. Vijf van hen ble ven in arrest. Een onbekend aantal stakers liep verwon dingen op terwijl ook één agent met een hoofdwond tn het ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie hoeft zich van burgemees ter Van der Louw niet langer afzijdig IINGTON (AP. Reuter) Een k van kernbrandstof In Tennes- genoeg hoog-verrijkt uranium om er een atoombom mee te m. De Amerikaanse Commissie toezicht op kerninstallaties I heeft onmiddellijke sluiting voor nader onderzoek. e tweemaandelijke inventarlsa- een verschil van meer dan negen econstateerd tussen de hoeveel- uranium die volgens metingen ezig was en de hoeveelheid die Igens de boekhouding zou moe- Ijn. Verschillen komen geregeld en dat kan liggen aan de nauw- 5heid van de metingen. Maar in rval houdt de federale recherche zich gereed voor een onderzoek t NRC aanwijzlglngen voor een ijl zou vinden. RC wil niet zeggen hoe groot het Btateerde verlies is. Maar vol de vergunningsvoorwaarden de fabriek aangifte doen als er dan negen kilo uranium zoek l Het bedrijf moet dan binnen dagen sluiten voor hernieuwde tarisatie. De NRC wil niet zeg- M de afwijkende procedure van _j iaat te ver dokter". onmiddellijke sluiting verband houdt met de hoeveelheid of de aard van het vermiste materiaal of met de omstan digheden waaronder het verdween of zoek raakte. Bij inventarisaties in de fabriek zijn ook wel eens afwijkingen in omge keerde zin geconstateerd, aldus een woordvoerder van de NRC. Maar In totaal is er sinds 1968 een boekhoud kundig tekort van 112,4 kilo opge bouwd. FRANKFURT (AFP, AP. Reuter) De van terrorisme verdachte Astrid Proll, die wordt gezien als de enige overlevende van de harde kern van de Baader-Meinhofgroep, is gisteren door de Duitse rechtbank in voorlopi ge vrijheid gesteld De in vrijheidstelling van Proll kwam enige uren na de aanvang van het proces tegen haar en was nogal on verwacht. Het proces had al een deel van zijn politieke lading verloren, doordat de openbare aanklager de beschuldiging dat Astrid Proll een van de oprichters is geweest van de Baader-Meinhofgroep heeft laten val len. GrootrBrittannië, waar zij sinds september 1978 gevangen zat. had als voorwaarde voor haar uitlevering ge steld dat de Justitie deze aanklacht liet vallen omdat het Engelse recht dat niet als een strafbaar feit ziet. Astrid Proli stond in 1973 terecht in een speciaal voor dit geval tot een fort omgebouwde rechtszaal, op be schuldiging van poging tot moord op twee agenten, die haar wilden arres teren Na vijf maanden werd het pro ces uitgesteld omdat artsen aantoon den dat haar gezondheid zwaar had geleden onder de slechte omstandig heden in de isolatiecel waarin zij ver bleef. Hierna verdween zij, verander de van naam, trouwde met een En gelsman en kreeg zij in Engeland een baan als automonteur, tot zij vorig Jaar werd ontdekt. De invrijheidstelling van Proll volgt op een oproep van de Duitse minister van binnenlandse zaken Gerhart Baum aan alle van terrorisme ver dachte Duitsers zich over te geven aan de politie in ruil voor een eerlijk proces. te houden, als groepen stakers de bedrijfsterreinen opgaan om werkwil ligen te intimideren. Personeelsleden van twee contalnerbedrijven zijn gis termiddag bij het wisselen van de ploegen onder politiebegeleiding naar huis gegaan. De harde confrontatie tussen politie en stakers had gisterochtend plaats na afloop van een besloten vergade ring van de stakers in een hotel in de Rotterdamse wijk Heyplaat. Deze wijk ligt zeer geïsoleerd en is maar via één toegangsweg te bereiken. Dat het stakingscomité juist deze plaats had uitgekozen voor een vergadering, was uit nood geboren. Vólgens het sta kingscomité was gaan andere zaal op korte termijn beschikbaar. Onder de stakers werd echter het vermoeden uitgesproken dat de poli tie ervoor gezorgd heeft dat de sta kers nergens anders terecht konden voor vergaderruimte dan op de ge makkelijk af te sluiten Heyplaat. „Het stakingscomité is met open ogen in een fuik gestapt", aldus één van de stakers. Bij de politie wil men hierop niet ingaan. Foto exclusief Trouw Leden van de mobiele een heid jagen arbeiders uiteen die zich badden verzameld bij een van de Rotterdamse havenbedrijven. ADVERTENTIE Vakbeurs voor harde en zachte vloerbedekking, tapijten, woning- en huishoudtextiel. De bewindsman noemde besparing gisteren het „meest principiële" on derdeel van het energiebeleid. Hij stuurt bovendien aan op een grotere verscheidenheid aan energiebronnen. Naast olie en gas, die nu verreweg het grootste deel van het aanbod bepa len. komen kolen, eventueel kerne nergie en alternatieve energiebron nen als zon en wind in aanmerking. Voor Van Aardenne staat vast, dat de alternatieve, „onuitputbare bron nen" benut moeten worden, al zal dat niet voor 2000 op grote schaal ge beuren. Met ingang van volgend jaar wil het kabinet jaarlijks 600 miljoen gulden uittrekken voor energiebesparing. „In wezen", aldus Van Aardenne, „komt het geld uit de hogere aardgas opbrengsten". De verkoop van aard gas brengt het Rijk meer op. omdat de prijzen zijn gekoppeld aan de sterk gestegen olieprijzen. Jaarbeurs-Utrecht 23 t/m 28 september Lange aanlooptijd Het uitgetrokken bedrag zal volgend jaar nog niet geheel „opgemaakt" worden, omdat verschillende projec ten een langere aanlooptijd vergen. Van Aardenne kondigde een „verster king" aan van het programma voor warmte-lsolatie van woningen. In de eerste plaats zullen, vanaf volgend Jaar, bepaalde vormen van dakisola tie en, vanaf 1981, vloerisolatie een plaats krijgen in de huidige subsidie regeling. In de tweede plaats wordt het programma versneld uitgevoerd in twee ..probleemgebieden": het noorden des lands en Zuid-Limburg. Jaarlijks betekent dit isolatie van 60.000 extra woningen, aldus de ener gienota (per jaar worden momenteel Toezicht Dat er desalniettemin al voor het begin van de stakingsvergadertng le den van de mobiele eenheid aanwezig waren op de Heyplaat, had volgens de woordvoerder van de politie te ma ken met het verzoek van twee contal nerbedrijven, Europe Container Ter minus (ECT) en Unit Centre, om poli tietoezicht. Deze bedrijven verwacht ten al enkele dagen dat groepen sta kers zouden proberen het werk plat te leggen. Vervolg op pagina 3 De nu voorgestelde opzet wijkt af van de ideeën, die raad van bestuur van RSV zelf had ontvouwd. Niettemin in 200.000 woningen isolerende voor zieningen aangebracht). Voor isolatie van nieuwe woningen wil het kabinet, waarschijnlijk vol gend jaar. voorschriften opstellen. Het kabinet heeft ook energienonnen in petto voor ketels van centrale ver warming. De bestaande ketels zijn uit wetenschappelijk onderzoek als ware verspillers naar voren gekomen. Daarom ook wil Van Aardenne een demonstratieproject opzetten met zogeheten warmteregelaars, waar mee al een besparing van tien pro cent op bestaande cv-ketels mogelijk is. -Voorts wü de minister het aantal de monstratieprojecten met warmte pompen „sterk uitbreiden". Die pom pen bewijzen vooral hun nut bij grote projecten, zoals stadsverwarming. Er wordt ook gewerkt aan isolatie voorschriften voor nieuwe gebouwen. Rijksinstellingen moeten vanaf vol gend jaar minder gaan stoken. De kostenbesparing, die dat oplevert komt weer ten goede aan isolatie- maatregelen. Voor energiebesparing in het bedrijfsleven hecht Van Aar denne „groot belang" aan een toe komstige energie-toeslag in de Wet Investeringsrekening (WIR). Vervolg op pagina S PAGINA 2: Proces over bezoek van paus aan de VS PAGINA 3: WO herziet visie op christendom PAGINA 4. VPRO is geen kermisattractie PAGINA S: Europa werkt aan behoud natuur PAGINA 7: Ghanese militairen terug naar kazerne PAGINA 9: Weekbladenrubriek PAGINA SPORT: Europacupvoetbal weer begonnen PAGINA SERVICE: Platonrubrlsk, strips, feuilleton puzzel, rsdlo- en tv-progremms's ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG Rijn Schelde Verolme heeft „positieve toe komstkansen", nu het concern ontlast is van de sterk verlies gevende scheepsnleuwbouw. Ook het herstel van de scheeps- reparatie-markt ls hoopvol voor RSV. Winstherstel ls de komende drie Jaar de belangrijkste opgave voor het concern. Terwille van een slagvaardig beleid moet RSV worden opge deeld ln zeven groepen, die een grote mate van zelfstandig heid hebben en bijeengehouden worden door een kleine maar krachtige raad van bestuur. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit een gisteren verschenen rapport van de organisatie-adviseurs Horrin- ga en De Koning Minister Van Aar denne (economische zaken) heeft een nieuwe structuur voor RSV als eis gesteld, toen hij het concern eerder dit jaar miljoenensteun verleende. noemt dit college de opzet, ln een eerste reactie, „grotendeels aan vaardbaar". De komende weken zal een en ander nader worden uitge werkt, in overleg met de centrale on dernemingsraad en de vakbonden. Het ls overigens de minister, die het laatste woord heeft. De Staat is niet alleen het concern financieel te hulp gekomen, maar heeft ook de verlies gevende grote scheepsbouw en off shore (met name de werf VDSM op Rozenburg) overgenomen. Heroriëntatie De Staat heeft RSV .mogelijkheden voor een heroriëntatie gegeven," al dus de organisatie-deskundigen. In hun opzet blijft de situatie zo, dat verliezen bij een RSV-onderdeel ten laste kunnen komen van het concern. RSV mikte in een eerder stadium op een strikte financiële scheiding. Ook dacht R8V aanvankelijk aan een opsplitsing van het concern (minus de scheepsbouw) in twee delen. Nu meent de raad van.bestuur, dat ln de opzet met zeven groepen „de motiva tie bij het personeel sterk kan worden bevorderd" De opzet maakt een her indeling van het management nodig. Het ls niet onwaarschijnlijk dat daar bij arbeidsplaatsen verloren gaan. R8V verwacht evenwel dat „een be langrijk deel van de sleutelposities vanuit het aanwezig potentieel kan worden bezet". DEN HAAG (ANP) In mei zijn volgens de cbs-cljfers tweehonderd mensen omgekomen bij verkeerson gevallen. Dat was acht minder dan ln mei van het vorige jaar. In totaal werden ln mei 5.470 mensen gewond bij verkeersongevallen tegen 5.512 in mei het vorig Jaar. Het dodental in het verkeer is ln de eerste vijf maanden van dit Jaar lager geweest dan in dezelfde periode van het vorige jaar, namelijk zevenhon derd tegen 926. Een verdrag van haast levend papier. Wolven en purper reigers. otters en kwakken, buitruggen en brandganzen, winterkoninkjes en vroedmeesterpadden, boomkikkers en heggemussen. Allemaal bij Europees verdrag be schermd. En zeehonden een beetje. Boelseerset (A) Hoeiscerklet mei vert in .1 kleuren en penseeltje Wordt zonder oven ovenhanl. Schroevedraaierset (BI Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in een Handgreepje met omslagmeehamek. voor extra gemak. Authentiek Slavisch kleedje (Cl met fraai diermotiel Als onder legger erf voor de sier. Lederen halstasje (Dl Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Fx*ht naturel leder met gevlochten koordje Vlaak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee Postcode en plaats Uw naam: Uw adres -Giro Postcode en plaats. .Tel: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een weikomstkorting van I 7 Kado naar keuze: OA. DB. DG OD. (aankruisen a.u.b.l Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformalie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1