Akkoord haven-CAO verworpen arde kritiek ito op Cuba Uitbreiding van belastingdienst Gek Kiesuwkado i ri deze krant Federatiebestuur van vervoersbonden FNV in allerijl bijeen ri r i BV a met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig HET WEER Warm onthaal voor Sadat ''"-5# I - L' M Li Ronald Reagan zou Carter nu verslaan Jeerzien op vuile lus is absurd Post duurder; telefoneren voordeliger Trouw Ook niet gek I Bezorg Ttrmw een nietrwe abonnee rouw 37STE JAARGANG NR 10942 - WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 Droog met zonnige perioden, middagtemperaturen ongeveer 21 graden. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest, windkracht 2-4. Morgen en overmorgen: zonnig en vrij warm. later buiten en afkoeling. Morgen zon op: 06.59 onder: 20.18; maan op: 20.26, onder. 06.42. LOSSE NUMMERS 60 CENT een waarlijk bijzonder# collectie irr antieke oude en hedendaagse TAPIJTEN, maar óók kelims en curiosa. 20 soorten BERBERS KOERDISTAN oosters tapijthuls BV, LEIDEN Korevaaratr., Hogowoerd (071-1311 78) ouderwetse service volop parkeren PAGINA 2: Bisschoppen-synode in januari in Rome PAGINA 3: Slachtoffers verzet krijgen meer pensioen PAGINA 4: Roots 2: strijd voor gelijkheid PAGINA 5: Personeel wil directeur kwijt PAGINA 7: PAGINA 9: Busbouwers missen grote orders PAGINA SPORT: Zwartkruis keus voor routine PAGINA ECONOMIE: Uitvaart van Nederhorst PAGINA SERVICE: Eetrubriek, strips, feuilleton, radio- en tv-programraa's, weeroverzicht Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het dagelijks bestuur van de ver voersbonden FNV heeft gisteravond in allerijl het zeven tien man tellende federatiebestuur bijeenge roepen, nadat het centraal bestuur bedrijfsgroep havens de vertrouwenslieden in de haven de resultaten van het nieuwe CAO-overleg had ver worpen. De onderhandelings delegatie van de vervoersbonden bereik te gisteren na vijf dagen koortsachtig onderhandelen een beginsel overeenstemming met de werkgevers in de haven over een nieuwe CAO 1979. ld? 'V- T& -- r v i v y. V' 3 V n&u: I I r Het akkoord houdt in: een loonsver hoging van 28,50 gulden bruto per week per 1 juli. vervroegde uittreding vanaf 62 jaar en een dag vakantie extra, zodat het totaal nu op 23 va kantiedagen komt. De vertrouwens lieden uit de havens stemden evenwel niet in met het onderhandelingsresul taat. Zij vinden dat de CAO niet per 1 juli maar per 1 januari moet ingaan. Dat is op jaarbasis een verschil van ongeveer zeshonderd gulden. Het fe deratiebestuur zal nu in een nachte lijk beraad de knoop door moeten hakken. De werkgevers hebben al la ten weten dat voor hen de uiterste grens is bereikt. De voorzitter van de vervoersbonden Jan Schroër, rekende gisteravond voor dat het onderhandelingsresul taat neerkomt op loonsverhoging van circa veertig gulden bruto per week. Die veertig gulden zou bovenop het onderhandelingsresultaat van 1 juli komen. Maar dat akkoord, dat een loonsverhoging van 4,80 gulden bruto per week opleverde, werd door de i havenarbeiders verworpen. Schroër wees erop dat de havenarbeiders per 1 sept. ook kunnen rekenen op een prijscompensatie, zodat ieder zou kunnen rekenen op een behoorlijke materiële verbetering. 'Smoes' Hij gaf toe dat het resultaat niet past in het gecoördineerde arbeidsvoor- waardenbeleid.van de FNV. „Dat zou een doorzichtige smoes zijn" aldus Schroër. Aanvankelijk vroegen de vervoers bonden ook verbetering van de toe slagen die in de havens worden be taald in de basisionen, maar de werk gevers wilden daar niets van weten. De stakers, die al twaalf dagen sta ken. eisen dertig gulden schoon, ver vroegd uittreden op 60-jarige leeftijd en 25 dagen vakantie. Volgens de vervoersbond CNV komt het bereikte onderhandelingsresul taat voor een nieuwe CAO neer op een forse loonkostenstijging op Jaar basis van tien tot elf procent. Dit inclusief de prijscompensatie. Vol gens de vervoersbond CNV ls de loonsverhoging van 28,50 gulden bru to per week alleen al goed voor een stijging van de loonkosten van vier procent op jaarbasis. De vervroegde uittreding met 62 Jaar en de extra vakantiedag brengen het totaal op vijf procent. Daar komt dan nog eens het al in april bereikte onderhande- Stemming lingsresultaat bij, waarmee het totaal op tien elf procent uitkomt, aldus rekenaars van de vervoersbond CNV. ■miAÏB 'i 1 I I 'ti i ;2 ,4 De vrouwen van de stakende havenarbeiders demonstreerden gisteren in Rotterdam om de eisen voor loonsverhoging te onderstrepen. Op de foto: de groep demonstranten bij het verlaten van de Maastunnel ten de havenwerkers zich dat realise ren door onmiddellijk weer aan de slag te gaan. Door Wim Jansen Havana - President Tito van Joegoslavië heeft gisteren in Am^dlmsThïveL^^XVe" ie Cubaanse hoofdstad Havana gewaarschuwd dat de bewe- bereikte resultaat ook ai trekt dat tfng der niet-gebonden landen gevaar loopt als vreemde -een hele wkser op de conti- nogendheden invloed in de beweging kunnen krijgen. De ""J*011 van j!?v?ns en op de Lnv^s" ede, die maarschalk Tito hield voor 94 naties die zijn aange- ^houiour^dTe loten bij de met-gebonden landen was een nauwelijks verhul- de onderhandelingen voor de werkge le aanval op gastland Cuba. M m Zware wissel ►resident Castro heeft zich de laatste aren sterk gemaakt voor een nieuwe oers van de beweging, die aanslui- ing zou moeten zoeken bij Moskou, luba wordt hierin gesteund door lan en als Vietnam, Angola en Mozam- ique, maar ondervindt veel weer- tand van andere landen. Om conflic- in binnen de beweging te vermijden am Castro daarom wat gas terug en prak hij in zijn openingstoespraak mandag van „toenadering tot pro- ressieve krachten". resident Tito, de enige van de op- chters van de bweging die nog in ven is, liet echter duidelijk blijken e zaak niet te vertrouwen en riep op koste van alles de eenheid te ewaren. „We moeten blijven kijken aar de zaken die we gemeen hebben, ie ons verenigen. We moeten strij- en tegen alles dat ons kan verdelen ii iedere vreemde invloed die onze flederen dreigt binnen te sluipen eerstaan". Hij voegde er aan toe dat Ie overname van de beweging door ïultenstaanders" geen verre drei- was maar een acuut gevaar. Tito legde er de nadruk op dat de in 160 opgerichte beweging zich tot nu te op geen enkele wijze wilde binden iet een van de twee grote machts- lokken in de wereld, de Verenigde Staten of de Sowjet-Unie en dat dit het belangrijkste element was dat de vele landen bindt. De 87-jarige presi dent van Joegoslavië zei dat de bewe ging wezenlijk gevaar loopt en dat hij zich daarom verplicht had gevoeld de lange en uitputtende reis naar de topconferentie in Havana te onderne men. Uit de langdurige ovatie na zijn toespraak bleek dat de meeste lan den van de beweging maarschalk Tito nog steeds zien als leider van de niet-gebonden landen. Wat betreft de internationale poli tieke geschillen, zoals het probleem van de Palestijnen en de erkenning van Cambodja, hield Tito zich op de vlakte. Hij sprak zich uit voor de Palestijnse zaak, ma4r veroordeelde het vredesverdrag tussen Egypte en Israël niet. vers heeft gevoerd. Volgens Schou- four hebben de werkgevers „bijzon der zware" offers gebracht, die de concurrentiepositie van de havens ernstig kunnen aantasten. Vooral de Amsterdamse haven zal het zwaar krijgen, voorspelde hij. „Elke gulden die we geven is min of meer een verkrachting van de werkgelegen heid". Schoufour rekende voor dat de moda le werknemer in de haven er bruto per jaar 2845 gulden op vooruit zal gaan door het bereikte resultaat. Een ha venwerker die alleen dagdiensten draait verdient nu 30.540 gulden bru to per Jaar, maar krijgt op grond van de nieuwe CAO (die per 2 juli 1979 ingaat) 33.240 gulden; hetgeen 2700 gulden meer is per Jaar. Volgens Schoufour zijn de werkge vers tot het uiterste gegaan en moe- Of de havenwerkers dat ook zullen doen, moet vanochtend om 9 uur dui delijk worden. Het stakingscomité van de Rotterdamse havenarbeiders heeft de achtduizend stakende ha venwerkers opgeroepen om dan mas saal naar het Afrikaanderplein te ko men. Daar zal „op democratische ma nier". aldus woordvoerder Jim Sta- vinga van het stakingscomité, ge stemd worden over het bereikte prin cipe-akkoord. Het actiecomité Rotterdamse haven arbeiders. dat de wilde staking in de haven leidt, heeft het onderhande lingsresultaat van de bonden en werkgevers afgewezen en „naar de prullenbak" verwezen. De stakings leiders Schults en Stavinga verklaar den gisteren dat het resultaat van de onderhandelingen volstrekt onvol doende is. Geen van de eisen van de .stakers is ingewilligd, zo meenden zij. De eisen van de stakers houden in: dertig gulden netto erbij per week. pensioen met 60 jaar. 25 betaalde vakantiedagen per jaar. doorbetaling van de gestaakte dagen en vijfhon derd gulden ineens als voorschot op de eventueel af te sluiten CAO. Geen verzet Woordvoerder Jim Stavinga van het stakingscomité heeft eerder deze week meegedeeld dat het staklngsco- mltê zich niet zal verzetten wanneer de meerderheid van de stakers toch genoegen blijkt te nemen met een CAO die magerder is dan het eigen eisenpakket. Ook de vijfhonderd stakende werkne mers bij de stadssleepdiensten van Smit Internationale beraden zich vandaag op het onderhandelingsre-' sultaat. Zoals bekend eisen de slepers er vijftig gulden netto bij per week bovenop hetgeen in de CAO is vastge legd. De bonden wijzen de actie van de slepers af omdat ze deze eis onma tig vinden en onjuist, omdat er al een CAO is. Het scheepvaartverkeer in het Rot terdamse havengebied ligt nagenoeg stil. nu de bemanning van de vijftien Europoort-slepers een staking van 24 uur heeft uitgeroepen uit solidariteit met de actie van hun collega's bij de stadssleepdiensten. Deze staking duurt tot vanochtend 10 uur. Buiten gaats liggen nu ook mammoettan kers met olie, kolen, granen en erts te wachten. NEW YORK (AFP) President Car ter ligt momentael in populariteit achter op Ronald Reagan, een van de mogelijke presidentskandidaten ln het republikeinse kamp. Als er nu verkiezingen zouden worden gehou den. zo heeft een onderzoek van Time uitgewezen zou de Democraat Carter 38 procent scoren tegen Reagen. de voormalige gouverneur van Califor- nië 42 procent. Neemt u me niet kwalijk dat i op u neerkijk." Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Het aantal controleurs bij de belasting dienst zal binnen vier jaar worden gebracht van bijna 1600 op ruim 2300. Dit voorne men is door de belasting dienst meegedeeld aan de bonden van overheidsperso neel. De leiding van de belastingdienst heeft verschillende redenen aangege ven voor de forse uitbreiding met ruim zevenhonderd controleurs, zo is na afloop van het overleg meegedeeld door een woordvoerder van de CNV- bonden van ambtenaren. Die redenen zijn: Intensiveren van de regeling van belastingaanslagen. Uitvoering van de wet Investe ringsrekening (WIR, investeringspre mies) en de selectieve investeringsre geling (SIR. controle op investerin gen in het Westen van het land). Reparatie van lekken in de huidige belastingwetten. Toeneming van het aantal BV's. Instelling van „rechercheteams" tegen ontduiking en misbruik van belastingen en sociale wetten. Wijziging in de aanpak van contro les. waarbij gericht bepaalde groepen worden behandeld (horeca, tandart sen, artiesten). Het is de bedoeling dat de contro leurs bij voorkeur worden geworven onder eigen ambtenaren van de be lastingdienst. De bonden vinden dat een goede zaak. Jongere belasting ambtenaren krijgen dan perspectief op een carrière. De bonden willen wel dat eerst het volgens hen aanzien lijke tekort aan administratieve krachten in de belastingdienst wordt opgevuld. De leiding van de belas tingdienst is het volgens de CNV- woordvoerder wei eens met deze voorwaarde. In het najaar wordt over dit punt verder overlegd met de bonden. „Vroeger was een Duitser een soldaat, een Italiaan een spaghetti-eter, en probeerde een Fransman bij je vrouw in bed te springen. Maar nu weet men dat niet iedereen over de grens gek is." Minister Van der Klaauws tafelre de in Oost-Berlijn. Pure klasse. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton tan Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faavsen Lektuurhanger (B) Nooit meer /oeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lect uur hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien licht naturel leder met ge vlochten koord|e Ketting met armband (D) De arm-hand je modetrend ketting 'an keramiek. INaam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: I Postcode en plaats: Giro: De Egyptische president Anwar Sadat wordt bij zijn bezoek aan Israël hartelijk verwelkomd door de Israëlische premier Menachem Begin ADVERTENTIE ft Vernieuwd 4 öüiiilualil Hel snelstgroeiende maandblad over gezond leven Elke maand boordevol mlormatie over gezonde voedmg goed bewegen diverse geneeswi|zen, het tunctioneren van uw lichaam, gezonde recepten, etc Het septembernummer ligt nu tn de lijdschrittenwinkels ■■ft Prijs f2,90 PEN HAAG (ANP) Het venenden van brieven, briefkaarten en druk werken wordt per 14 januari volgend jaar duurder. Op een brief moet een postzegel van zestig cent komen, op drukwerken vijftig cent en op brief kaarten 45 cent. Het tarief voor een postblad blijft vijftig cent. De tarie ven voor partijen post gaan gemid deld met twaalf procent omhoog. De telefoontarieven worden goedko per. De prijs voor een locaal gesprek gaat omlaag van zestien naar veer tien cent. Ook de intercontinentale en de verhuistarieven gaan omlaag. De ministerraad is akkoord gegaan met een desbetreffend voorstel van staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat. Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: voor de eerste betaal- Voor het kwartaalabonnement geldt periode een welkomstkorting >an ƒ7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. HD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. I Lees een taant met overtuiging: TrOUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1