ö§Él§bf£, Kinderen Nieuw-Guinea dupe adoptieschandaal Onrust bij vleesindustrie slaat over naar de haven giro 999 Hoogeyeen Kïesuwkado apport IOD liet naar ie Kamer VS wil veto over Palestijnen mijden Redenering In deze krant Verwarring over 'vakantiereisje' i Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Bewolking HET WEER iak-Aantjes ef mij maar een rpspraktijk Banenmarkt zeer druk bezocht Debat in Veiligheidsraad AKTIE BOOTVLUCHTELINGEN Vliegen duurder op 1 september Trouw Eenvoudig gebleven I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een krant met ovtrtmgbg: Trouw I rouw 37STE JAARGANG NR 10932 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 Half tof zwaar bewolkt met enkele regen- of onweersbuien. Matige zuidwesten wind, tijdelijk vrij krachtig. Middagtemperaturen rond zeventien graden. Morgen en overmorgen: Aanhoudend wisselvallig en middagtemperaturen omstreeks achttien graden. Morgen zon op/onder 06.39 20.45 maan op/onder 09.20 21.51 OClC «V. LOSSE NUMMERS 60 CENT n onze parlementsredactie DN HAAG De regering stuurt het dere rapport van het Rijks Insti- ut voor Oorlogsdocumentatie IOD) over de zaak-Aantjes niet or naar de Tweede Kamer. Premier n Agt en de minister Pais van derwijs en De Ruiter van justitie jben deze beslissing gisteravond kendgemaakt in een brief aan het stuur van het RIOD. De bewinds den hebben deze beslissing geno- n op grond van procedurele be- aren tegen „het geschrift". Zij ma- in de brief ook duidelijk, dat zij rvoor geen verantwoordelijkheid len dragen. ministers schrijven, dat zij het port afgelopen dinsdag hebben vangen „zonder daarom te heb- gevraagd en zonder dat wij van totstandkoming ervan op de hoog waren." Vervolgens maken zij eni- procedure-opmerkingen „zonder in te laten met de inhoud van het chrift, dat vooral het karakter agt van een verweerschrift van de onderzoekers." Dit zijn oud- ;cteur dr. L. de Jong en de heer der Leeuw. liten de orde bewindslieden voeren aan, dat de lerzoekers In hun beschouwingen en uit hun eerdere rapport betrek- waarover, noch door de commis- van drie noch door de bijzondere nercommissie-Patijn een onder- k is ingesteld, omdat dit niet tot taak behoorde. Volgens de brief dergelijke beschouwingen uite- rd buiten de orde in een geschrift tot doel heeft de eigen vaststellin- van de onderzoekers te toetsen i de resultaten van het werk van Kommissies. (bewindslieden vervolgen: „temeer r het geschrift voor een belangrijk hiermee wordt gevuld, lijkt dit vaarlijk voor de totstandkoming een evenwichtig beeld. Boven lijkt deze werkwijze incorrect opzichte van mr W. Aantjes, aan is uitdrukkelijke verzoek om het erzoek niet te beperken tot zijn ragingen, de commissie van drie heeft kunnen voldoen, gelet op r taakomschrijving." isturen ministers vragen het RIOD in dit )and een exemplaar op te sturen r mr. Aantjes, opdat deze kan jeren. Verder wordt in de brief als waar aangevoerd, dat de onder- cers stellingen beschrijven, waar- noch de juistheid, noch de on- theid kan worden of is vastge- d. Ook dit kan volgens de be- dslieden niet tot een evenwichtig ld bijdragen. ministers besluiten met de mede- ng, dat zij op deze gronden menen geschrift niet te moeten doorge en naar de Tweede Kamer. Zij en het RIOD-bestuur de vraag „of dit geschrift voldoet aan de raan in redelijkheid door u te stel- eisen." heldering PvdA-kamerlid Patijn. de voor- r van de bijzondere Kamercom- ie-Aantjes, meent dat minister dinsdag opheldering moet geven aard en inhoud van het RIOD- nningsrapport. jn noemt desgevraagd de thans ilgde procedure niet begrijpelijk raagt zich met name af. waarom HOD nu een tweede reactie moet n. waar het Rijksinstituut reeds er gelegenheid heeft gehad om te eren op de inhoud van in het inder het Enschede-rapport in de 't-Aantjes. PAGINA 3: CDA-rapport: meer kernwapens toelaten PAGINA 5: Friezen in de slag om stukje Wadden PAGINA 7: Akkoord in Tsjaad is er, nu vrede PAGINA PODIUM: De ethiek van Carter en van ons allemaal Doet hoop leven? PAGINA ECONOMIE: Regering remt degradatie Volvo Car niet af WA PAGINA 4: Johan Fabricius tachtig jaar PAGINA 9: In memoriam mr. Beernink PAGINA SPORT: Mensen in de sport PAGINA SERVICE: Toerisme, strips, feuilleton, puz zel, radio- en tv-programma's, weeroverzicht. door F red Lammers AMSTERDAM Ten minste honderd kinderen op Nieuw-Guinea dreigen hét slachtoffer te worden van een nieuw adoptieschandaal. De stichting „Flash" in Groesbeek, een particulier adoptiebureau, speelt in deze affaire een hoofdrol. De zaak is openbaar geworden door een brief die een verpleger, verbon den aan het ziekenhuis op Blak. 11 augustus aan een bevriende relatie ln Nederland stuurde. In deze brief, die woensdag arriveerde, schrijft hij dat Silpa, zijn op 9 november 1975 gebo ren dochtertje (zij is de jongste van zes kinderen), op een lijst Is geplaatst, waarop al de namen van zo'n honderd kinderen staan die binnenkort naar Nederland zullen reizen. De Evangelisch Christelijke Kerk op Biak zou volgens de brief bemiddelen bij het zetten van namen op de lijst. Inmiddels, zo was de toestand ten minste op 11 augustus, zijn drie kin deren al naar Nederland vertrokken. Onze zegsvrouwe, een Nederlandse verpleegster, die zelf jarenlang op Nieuw-Guinea heeft gewerkt, werd naar ze ons vertelt door de brief met een gealarmeerd. „Ik krijg er de in druk uit dat de ouders van Silpa denken dat hun dochtertje voor een De Haarlemse banenmarkt, de twee de in Nederland na Utrecht, trok gisteren grote belangstelling van be zoekers uit Haarlem en omstreken. In de Kennemer Sporthal werden 4500 banen bij 150 industrieën, be drijven en instellingen aangeboden. Enkele daarvan waren daarvóór al overbodig geworden nadat de vaca tures door de propaganda vooraf al vervuld waren. De minister van sociale zaken, dr W. Albeda, zei in zijn openingswoord dat het gaat om een nieuw verschijn sel dat inspeelt op een nieuw pro bleem. namelijk een tekort op de arbeidsmarkt ondanks de werkloos heid. De minister geloofde niet dat de banenmarkt een modern wonder middel zal zijn, daarvoor zijn vol gens hem radicalere middelen nodig. Verbetering van de knelpunten op de arbeidsmarkt, aldus de minister, kan bereikt worden door een goed overleg tussen werkgevers, werkne mers en overheid. Toch kende hij de arbeidsmarkt vooral op regionaal ni veau een grote en praktische beteke nis toe. ganiseerd door de kamer van koop- Hoofddorp en IJmond en de redactie volledig overzicht geven van bet handel voor Haarlem en omstreken, van het Haarlems Dagblad. De orga- aantal mensen dat aan een baan is De banenmarkt in Haarlem is geor- de arbeidsbureaus aiit Haarlem, nisatoren konden gisteren nog geen geholpen. ADVERTENTIE Altrex aluminium ladders, stabiel van onder tot boven. verkrijgbaar bij ijzerwarenzaken en bouwmarkten Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM/UTRECHT Volkomen onverwacht is de onrust in de vleeswarenindustrie gisteren overgeslagen naar de sleepbootdiensten in Rotterdam. Een wilde staking bij Smit Interna tionale Havendienst en Smit Vos leg de het sleepbootverkeer in de Rotter- NEW YORK (Reuter, AP) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is gisteren ondanks Amerikaanse bezwaren begonnen aan het debat over de Palestijnse kwestie. Niet geheel duidelijk was gisteravond nog of er vandaag gestemd zal worden over een resolutie die de rechten van de Palestij nen erkent. Zo'n stemming zal zeker de Verenigde Staten een veto ontlokken. Volgens eerdere berichten uit Beiroet zou de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO genoegen willen nemen met een uitstel van de stemming over de door Nigeria in te dienen resolutie, als daarmee zou worden voorkomen dat de Verenigde Staten gebruik ma ken van hun veto-recht. De Palestijn se vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties Zehdi Terzi, was nog in afwachting van instructies van zijn baas, Jasser Arafat. Ook de Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenig de Naties, Andrew Voung, die per soonlijk voorstander is van onder handelingen met de PLO, verkeerde nog in het ongewisse of hij vandaag namens de VS gebruik moet maken van zijn vetorecht. Young nam vorige week onslag als ambassadeur na een politieke rel over zijn besprekingen met Terzi. In afwachting van 2ijn opvolger zit hij nu het debat in de Veiligheidsraad voor. Vervolg op pagina 10 ADVERTENTIE vluchtelingenhulp Den Haag damse haven plat. De vervoersbon- den beraden zich vanmorgen in Rot terdam over de vraag of ze de acties zullen steunen en zo nee, welke stap pen zij dan zullen ondernemen. Het personeel van de twee havensleep diensten eist een loonsverhoging van vijftig gulden netto per week. Successen Volgens een woordvoerder van de Vervoersfederatie FNV is de bal aan het rollen gebracht door enkele snelle successen in de vleeswarenindustrie. Dat zou actievoerders in de havens hebben geïnspireerd tot een wilde staking. De bonden vrezen dat de stakingsacties bij de sleepdiensten ook elders in de haven tot acties zullen lelden. Actiegroepen deelden gisteren op verschillende stuwadoorsbedrijven pamfletten uit, waarin havenarbei ders werden opgeroepen de acties bij Smit over te nemen. De bonden heb ben hun leden afgeraden daarop in te gaan, omdat zij eerst willen proberen het ln juni afgebroken CAO-overleg op gang te brengen. De situatie ln de Rotterdamse haven is echter als ge volg van het uitblijven van een nieu we CAO al enige tijd zeer gespannen. De werkgevers in de haven van Rot terdam hebben de vervoersbonden gisteren een brief gestuurd waarin ze aandringen op een spoedige totstand koming van de haven-CAO 1979 op basis van het principeakkoord van begin april. Dat akkoord is later door de leden van de bonden verworpen, waarna de vervoersbonden nieuwe ei sen hebben geformuleerd, die voor de werkgevers echter onverteerbaar zijn. Rust in haven De wilde staking bij Smit Internatio nale Havensleepdienst en Smit Vos (twee bedrijven van het concern 8mit Internationale) begon donderdag morgen vroeg. Het aan de wal blijven van de 24 sleepboten veroorzaakte gisteren een ongekende rust in de DEZE WEEK: landelijke MtVA-aktie voor 746 vervoermiddelen voor missionarissen. Giro: 27 22 49 Inv MIVA Vijverstraat 12 te Breda poosje naar Nederland vertrekt om daarna weer naar Biak terug te keren. Vandaar dat ze mij op de hoogte hebben gesteld van haar komst. Ze gaan er kennelijk vanuit dat ik wel een oogje in het zeil zal houden." In de brief wordt de naam van de stichting „Flash" genoemd, waarach ter het echtpaar Verstegen in Groes beek blijkt schuil te gaan. Informatie daar leert dat de komst van Silpa en haar mederelzigertjes beslist geen va kantieuitstapje betreft, maar adop tie. Er is voor de kinderen geen weg terug meer. Dat geeft mevrouw Verstegen zelf toe. „De kinderen die naar Nederland komen zijn wezen of vrijwillig door de ouders afgestaan. Het zou ons geen enkele moeite kosten een paar hon derd kinderen uit Indonesië naar Ne derland te laten komen. Ze worden daar bij bosjes tegelijk aangeboden. De ouders of verzorgers smeken ons op hun knietjes of we alsjeblieft hun kindje naar Nederland willen bren gen. Ze zien op Nieuw-Guinea geen toekomst meer voor hun kinderen en zijn dolblij als wij de verdere verzor ging op ons willen nemen. Wij doen ons best alle betrokkenen te helpen en gelukkig te maken. Alles gaat langs de officiële weg. WIJ hebben de papieren die dat illustreren." Achter deze verklaring van mevrouw Verstegen zet onze zegsvrouwe een groot vraagteken. „Ik ken de ouders van Silpa heel goed Zij zullen nooit afstand van een kind doen. De nood zaak daartoe is trouwens niet aanwe zig, want volgens Indonesische be grippen verkeren zij in goede doen. Financiële problemen om hun kinde ren groot te brengen hebben ze niet. Ze moeten daarom vals zijn voorge licht. Dat is de enige manier waar door zij er toe gebracht zouden kun nen worden hun dochtertje op het vliegtuig naar Nederland te zetten. Ik heb meteen een brief naar Biak gestuurd om ze daar te waarschuwen. Ik heb gevraagd alles in het werk te stellen om de kinderen niet te laten vertrekken omdat het geen zuivere koffie is. Ik hoop dat mijn waarschu wing op tijd komt." Voor drie kinderen is die al te laat gekomen. Mevrouw Verstegen ont kent niet dat er inmiddels een aantal kinderen uit Nieuw-Guinea ln ons land is gearriveerd en bij pleegouders ondergebracht. Ouders die een kind willen adopteren en de officiële weg bewandelen moeten gemiddeld een Jaar of vier wachten. De stichting „Flash" levert naar zij vertelt binnen drie maanden een kind. Vervolg op pag. 3, kol. 7 SCHIPHOL (ANP) Staatssecreta ris Smit-Kroes van verkeer en water staat heeft een aantal tariefsverho gingen ln de luchtvaart goedgekeurd. Deze gaan op 1 september in. Vliegen van Schiphol naar Engeland, Ierland, de Scandinavische landen, West-Duitsland en Parijs wordt ruim zes procent duurder hoewel de KLM een verhoging van tien procent had gevraagd." Vluchten naar de overige Europese bestemmingen gaan met tien procent ln prijs omhoog. Voor vluchten naar het Midden Oosten moet de passagier negen procent meer neertellen (met uitzondering van Israël: 15 procent) en vluchten naar de Verenigde 8taten worden afhankelijk van de bestem ming 5.5 tot 15 procent duurder. Voor vliegen ln Canada mag 13 pro cent meer gevraagd worden. Ook de vrachttarieven door de lucht gaan per 1 september omhoog. Reden voor de duurdere vliegprijzen is de gestegen brandstofprijs. ADVERTENTIE Rotterdamse haven. De twee bedrij ven van Smit verzorgen praktisch alle sleepvaartwerk in de haven. Grote zeeschepen moesten voor an ker blijven liggen. Bij Hoek van Hol land liggen ook schepen te wachten. Kleinere schépen ondervinden weinig hinder van de staking omdat ze op eigen kracht hun weg kunnen ver volgen. Bij het sleepbedrijf van Smit werken ongeveer 350 mensen. Woordvoerder van de actievoerders is Cor van der Zanden, oud-CPN-raadslid in Rotter dam. Van der Zanden leeft in onmin met de vervoersbonden, sinds hij en kele jaren geleden werd geroyeerd als lid. CAO De Vereniging van Sleepdienstonder nemingen heeft de stakende slepers gistermiddag via de bonden opgeroe pen met onmiddellijke ingang het werk te hervatten. Voor openbreken van de CAO ziet de Vereniging geen enkele aanleiding. De CAO die de bonden met de twee sleepdiensten van Smit hadden afge sloten. Is twee maanden geleden be sproken op een referendum. Een meerderheid van de werknemers (154 tegen 138) sprak zich toen uit voor deze arbeidsovereenkomst. Vervolg op pag. 3, kol. 3 ADVERTENTIE m Nieuwbouwherenhuizentekoopin (zie de rubrieksadvertenties) Omdat de Spoorwegen al een viaduct bouwen over een toekomstige rijksweg waarvoor misschien de bomen niet eens omgekapt mogen worden, werden gisteren twee treinen door boomliefhebbers stilgezet. Zij moe ten wel zeer diep hebben doorgedacht. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok cn Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gidv Decoratief jute lectuur- hangcr, Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktisch bo vendien Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend ketting ca arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1