[ndia sluit grens net Bangladesj Kans op doorbraak Amerika-V iet nam Bosbrand laait op Kiesuwkado iu Klux Klan doet jaren '60 herleven Kwaliteit Dam breekt in India: 1000 doden Vietnamese troepen uit Cambodja? n Let Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Droog HET WEER [it vrees voor vluchtelingen euter verdronken chtweek van baan in Rolde In deze krant Menten vraagt uitstel proces Alfred Mozer (74) overleden Praags partijblad kritisch over topfunctionarissen Onrust in Soedan Trouw Onafhankelijk I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I I Lees een krant met overtuiging: TfOUW /v Trouw 37STE JAARGANG NR. 10922 - MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 Eerst mistbanken, overigens veel bewolking, maar droog. Zwakke tot matige zuidwestenwind en middagtemperaturen ongeveer 21 graden. Morgen en overmorgen, veel bewolking en kans op regen. Weinig verande ring in temperatuur. Morgen zon op: 06.21onder: 21.07. Maan op: onder: 14.21. i Deze krant laat zich vierweken lang op proef lezen. 24 nummers voor 17,50. Bel: 020 659388. WEST-DUITSLAND DM 1,90 - ENGELAND 0,50 - ITALIË LIRE 800 - LUXEMBURG BFR 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT JW DELHI (AP, AFP, DPA, Reuter) India heeft de grens met Bangladesj loten. Ook zijn militairen in staat van paraatheid gebracht om te voorko- n dat zo'n vijftig duizend vluchtelingen vanuit Bangladesj via Noord-India ir Pakistan gaan. Zij beschouwen Pakistan - dat tot 1971 één geheel mde met Bangladesj - als hun moederland. vluchtelingen zijn Bihari's die na oorlog in Bangladesj (het vroegere st-Pakistan) achterbleven. Zij zijn iswaar Mohammedanen, net als meeste inwoners maar geen Ben en (zoals mensen uit Bangladesj rden genoemd). De meeste Bihari's amen bij de tweespalt in India ar voor het merendeel hindoes wo- i) naar Oost-Pakistan. Zij zijn daar jd een vreemde eend in de bijt Heven, en leven doorgaans onder 'e[^armelijke omstandigheden. paar honderdduizend Bihari's gen in 1973 en '74 toestemming isj ir Pakistan te gaan, maar daarna Igerde dat land er meer op te ne- x De president van Bangladesj, oer Rachman, heeft wel de verze iling gekregen dat meer vluchtelin- zouden worden toegelaten, maar is er nooit van gekomen. Een ot probleem is ook wie voor het geld, en voor de kosten van her- tiging moet zorgen. Aan een op- van Bangladesj en Pakistan jr steun is geen gehoor gegeven. eftocht weigert de vluchtelingen die Pakistan willen doortocht te Henen, omdat ernstige botsingen h0^den gevreesd met hindoes in •India. Ook het verschaffen leeftocht aan de berooide Biha- itelt India voor grote problemen. Intig vluchtelingen die gisteren i probeerden de grens over te ko- p, zijn door Indiase militairen te- gestuurd. Bihari's die in Bangla- j naar de grens met India trekken, iden op de trein terug zijn gezet, ar schatting wonen er nog ruim 24000 Bihari's in Bangladesj. -eer honderd leden van deze boven-alles-beweging wilden Martin Luther King met dui- volgellngen in 1965 deed, van ia in de staat Alabama naar de ;tad Montgomery lopen. De begon donderdag en eindigde tweehonderd meter buiten grondgebied van Montgomery. s hield de politie de KKK-ers. J Nn en nam zij een kléin wapenarse- in beslag, bestaande uit knup- messen, boksbeugels en chemi- strijdmiddelen. Voorts werd een ïtwagen geconfisqueerd, waarin verluidt geweren waren opge- Fimars van King en de zijnen op tgomery trok internationaal zo- aandacht, dat mede daardoor wet werd ingevoerd die de zwar- let stemrecht garandeerde. Maar yrfns de hele mars waren de beto- 'Hiastig gevallen door soldaten van TERDAM (ANP) Uit het wa- [van de Schie in Rotterdam is rdag het lijkje van de 3-jarige |ick Wol uit de Maasstad opge- 1. Het kind is volgens de politie t water gevallen en verdronken Izijn vader, met wie hij aan de rkant steentjes stond te gooien, naar zijn auto was teruggelopen. Jvierjarige zoontje van de familie W is verdronken in de Montfoort- lart in Linschoten. DACCA In Saidpur, in het noord westen van Bangladesj zijn 45 Biha ri's en 21 politiemannen gewond toen ongeveer 30.000 Bihari's een po litiepost aanvielen. De politie belet te hen de doorgang naar de Indiase grens. NEW DELHI (AP, AFP) Zeker dui zend mensen zijn in het westen van India om het leven gekomen, toen een dam brak in de staat Gujarat. Het aarden bouwwerk kon twee we ken moessonregens niet aan; het wa ter stortte zich over Morvi. De helft van de stad stond binnen een paar minuten onder meters water. Een deel van de bewoners kon nog op tijd geëvacueerd worden, maar dui zenden werden door het water verrast. Indiase militairen zijn naar Morvi, dat 500 kilometer ten noorden van Bombay ligt, gestuurd om te helpen bij het reddingswerk. De verbindin gen met het gebied zijn slecht, door de stormen die er woeden. Contacten zijn zelfs zo onduidelijk dat volgens sommige berichten de ramp zaterdag al heeft plaatsgevonden. Gisteren zouden voor de tweede keer grote hoeveelheden water Morvi zijn bin nengestroomd. PAGINA 2 'Het Zoeklicht' zestig jaar PAGINA 3 Max van den Berg bepleit hulp aan Nicaragua PAGINA 4 Venetië herrijst uit het water PAGINA 6 Hubrecht Duijker vertelde Hettt Visser hoe hij een goed belegde boterham verdient als „wijn schrijver" PAGINA 5 Verwarring in Ghana is groot PAGINA 9: Harry Schutting bij wereldtop PAGINA 7: Hockeyers ook langs Pakistan PAGINA 8: Feyenoord-winst in verlenging PAGINA 11 Mode-rubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-programma's, weeroverzicht. HANOI (AP, AFP, Reuter) De Vietnamese minister van buitenlandse zaken houdt staande dat er besprekingen gaande zijn over normalisering van de betrekkingen tussen Vietnam en de VS. De minister wilde niet ingaan op ontkenningen van Amerikaanse kant wat dat betreft, en zei dat hij slechts de „feiten" gaf. Volgens Thach heeft zijn Amerikaan se ambtgenoot Cyrus Vance een boodschap gestuurd aan de Vietna mese vertegenwoordiger bij de Vere nigde Naties, waarin hij zei dat Wash ington het overleg met Hanoi wil her vatten. De besprekingen werden in september opgeschort. Vietnam heeft op 6 juli op de Amerikaanse bood schap geantwoord, en op 12 juli heeft een ontmoeting plaatsgevonden tus sen de Vietnamese ambassadeur Ha Van Lau, en de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Ro bert Oakley. Thach liet doorschemeren dat de Vietnamese troepen mogelijk uit Cambodja worden teruggetrokken. De bezetting van dat land is voor Washington een van de belangrijkste hinderpalen op weg naar verbetering van de betrekkingen met Vietnam. Thach zei dat het al de derde keer is dat er Vietnamese troepen in Cam bodja zijn, en dat zij zich alle voor gaande keren hebben terugge trokken. SHINGTON (Reuter) De Ku Klux Klan is weer op het jdpad in Amerika's diepe zuiden, compleet met witte itels en mutsen, nachtelijke verbrandingen van kruisen en 'ere symbolen van de rassenhaat die de jaren zestig ken- •kten. de staat, uitgerust met knuppels en honden. Deze keer was er vrijwel geen geweld tijdens de tachtig kilometer lange route. De Klanleden negeerden zwarten en anderen die zich tegen hen keerden. De burgemeester van Montgomery, Emory Folmar, had de KKK toe stemming geweigerd voor een mars op zijn grondgebied. Op grond van die weigering ontzegde politiechef Charles Swindall de honderd man de toegang tot de stad. Achter hem stond een menigte agenten uit stad en staat. Hij gaf de Klan-leden opdracht hun knuppels in te leveren, hetgeen ze deden. „Keizerlijk Tovenaar" Bill Wilkinson: „Dit is een ontkenning van ons recht om naar Montgomery op te trekken, maar ik verzoek u uw wapens neer te leggen." Hij beloofde de politie dat er alsnog een krachtme ting zou komen, maar die bleef uit. De „tovenaar" zei dat de mars was georganiseerd om „de schande uit te wissen voor het blanke ras" van de tocht uit 1965. Van de honderd KKK-aanhangers zijn er elf gearresteerd wegens ille gaal wapenbezit. ROTTERDAM (ANP) De van oor logsmisdaden verdachte Blaricum- mer Pieter Menten heeft bij de bij zondere strafkamer van de rechtbank in Rotterdam uitstel gevraagd van de behandeling van zijn nieuwe proces. De rechtbank zal binnenkort een uit spraak doen over het verzoek, dat door Menten persoonlijk is gedaan. Zijn nieuwe raadsman, de Rotter dammer mr. E. W. J.H. de Liagre Böhl wilde geen commentaar geven op het verzoek van Menten. De nieuwe zaak zal op 25 september beginnen. Inmiddels is van de hand van de zenuwarts dr M. Zeegers, advi seur van de Haagse rechtbank, een rapport verschenen waarin staat dat Menten geestelijk niet in staat moet worden geacht om 25 september voor de rechtbank te verschijnen. De 80-jarige Menten verblijft momen teel in het koetshuis van zijn goed deels door brand verwoeste villa in Blaricum. Toeristen kijken naar de vlammenzee in het Maures- gebergte, bij St. Tropez. ADVERTENTIE De minister deed een beroep op de Verenigde Staten het berooide Cam bodja te helpen. „President Carter heeft Immers altijd de mond vol over menslievendheid", zo zei hij. Cam bodja heeft een groot tekort aan voedsel en aan medicijnen. De vol gende oogst kan niet worden aange plant omdat er geen zaaigoed, ge reedschap en mest zijn. Het bevloei- ingssysteem, dat ooit de basis was voor de grote culturele ontwikkeling van Cambodja, is volgens Thach on bruikbaar geworden. De Amerikaanse onderminister Oak ley, die het overleg met de Vietname se ambassadeur zou hebben gevoerd, heeft in een reactie op de uitspraken van Thach gezegd dat er enig overleg is geweest. Hij herhaalde echter dat Washington geen diplomatieke be trekkingen met Hanoi zal onderhou den, zolang de troepen niet uit Cam bodja zijn teruggetrokken en zolang de vluchtelingenstroom niet op houdt. Andere belangrijke obstakels zijn, aldus Oakley, eerder al uit de weg geruimd. Zo zal Vietnam een Amerikaans militair toestaan in het land zelf Amerikanen op te sporen, die sinds het einde van de oorlog nog vermist worden. De Vietnamese minister van buiten landse zaken Thach, heeft de Ameri kanen verzekerd dat er binnen twee jaar een einde kan komen aan de vluchtelingenstroom uit Vietnam. ARNHEM (ANP) In Arnhem is na een ernstige ziekte op 74-jarige leef tijd overleden de oud-kabinetschef van dr. Mansholt, Alfred Mozer. Aan Alfred Mozer, de Duitse socialist die in 1933 voor Hitier vluchtte, werd na de oorlog als erkenning voor zijn rol in het verzet „met lof" de Nederandse nationaliteit toegekend. In 1970 werd hij vereerd met het Grootkruis van Verdienste van de Bondsrepubliek. In hetzelfde Jaar werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Vietnam zal proberen het aantal „bootvluchtelingen" zoveel mogelijk te beperken, en „ordelijk vertrek" toestaan, zoals overeengekomen tij dens de conferentie in Genève. Een groep Amerikaanse Congresle den, die begin vorige week in Viet nam was, had laten weten dat het Indammen van de vluchtelingen stroom met harde maatregelen (aan houdingen en terechtstellingen) ge paard ging. PRAAG (Reuter) Rude Pravo, het dagblad van de communistische par tij in Tsjechoslowaklje, heeft in zijn nummer van zaterdag de suggestie opgeworpen dat verregaande veran deringen in de leiding van de indus trie zelfs ln de regering nodig zijn om de teruggang in de economie van het land te keren. In een ongebruikelijk openhartig commentaar zei het blad dat een doelmatiger export weliswaar een noodzaak is maar dat de oplossing en niet slechts het waarnemen of ver mijden van een aantal problemen nog belangrijker is. „Sommige kameraden denken dat hun prestaties in het verleden hen beschermen tegen Iedere kritiek. Ze denken dat ze hun hele leven hun posities kunnen houden, zelfs als ze verslappen, te trots worden of ge woonweg niet meer opgewassen zijn tegen grotere en Ingewikkelder ta ken", aldus het blad. TOULON (AFP) De bosbranden in Zuid-Frankrijk, die gistermorgen grotendeels bedwon gen leken, laaiden het eind van de middag weer op. Bij St. Tropez was er op een gegeven moment een 15 kilometer brede „muur van vlammen". Kwee enkele Rolde Zwarten heffen de vuist, maar aanhangers van de racistische Ku Klux Klan trekken zich er niets van aan en lopen door naar Montgomery. Toen de wind was afgenomen waren brandweerlieden en militairen erin geslaagd het vuur op de meeste plaat sen te doven, of in ieder geval binnen de perken te houden. Gistermiddag stak de mistral echter weer op, en wakkerde het smeulende hout aan. De branden woeden vooral bij St. Tropez, rond Marseille en ln de buurt van Aix-en-Provence, en hebben meer dan 12.000 hectare bos in de as gelegd. Duizend militairen, 1100 brandweer lieden en 2000 burgers nemen deel aan de bestrijding van de branden. Ook zijn vliegtuigen ingezet, die eerst water „scheppen", en dat dan later boven de vuurhaarden uitstorten. De toestellen werden bij het „scheppen" boven zee gehinderd door jachtjes. De prefect van Toulon heeft gebruik gemaakt van zijn bijzondere be voegdheden en brandbestrijders uit Lyon en Parijs ontboden. De Franse politie is ervan overtuigd dat enkele van de branden zijn aan gestoken. Ook in Spanje zijn kurkdroge bossen in brand gestoken. In de provincies Tarragona en Castellon vreet het vuur voort. Vorige week ktfamen bij een ook al aangestoken bosbrand in Spanje 21 mensen om het leven. Volgens de politie werken de brand stichters voor handelaren die het ver koolde hout willen kopen of vakantie huizen willen bouwen op de platge brande stukken grond. KHARTOEM (AP, UPI) De Soeda- nese president Numelri heeft vice- president Mohammed Ibrahim ont slagen. De ontzetting van de tweede man van het land uit al zijn functies hangt samen met de onrust in Soe dan, na de verhoging van prijzen van voedsel en brandstof. In Khartoem is de politie al verscheidene keren in actie gekomen tegen betogers, terwijl ook uit andere steden relletjes wor den gemeld. Volgens Rude Pravo is het onzin al leen de resultaten van de arbeiders te bekijken en niet de prestaties van de hogere funcionarissen. „Niemand kan een leidinggevende positie be houden als hij achter de feiten aan loopt. Dat geldt vooral voor degenen die de communistische moraal in dis krediet brengen en zichzelf willen rechtvaardigen ten koste van de ge meenschap, zo schrijft het Tsjechos- lowaakse partijblad. De krant zegt ten slotte dat er veel „kundige en ideologisch gezonde" mensen zijn die Mozer kreeg vooral bekendheid als problemen kunnen oplossen waar internationaal secretaris van de Par- sommige partijleden niet toe in staat tij van de Arbeid. zyn Ongehoorde taal ln het Tsjechoslowaakse partijblad. Dat de economie er treurig bij staat, schrijven ze, zou best wel eens aan de kwaliteit van sommige leidingge vende kameraden kunnen liggen. Bravo collega's. Sommige partijkranten schrijven zinniger dan andere. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hctty Blok cn Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting cn arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1