Vliegtarieven stijgen met zeker 9 tot 15 procent Alarm Kiesuwkado 4 In buitenland wonende ^ndgenoot mag stemmen Koffie morgen duurder Benzineprijs ook omhoog I deze krant Trouw Bewolking HET WEER Nodeloos alarm schreeuwt om itrikte controle /erspannen van Jkantie terug Knikkeraars strijden om kampioenschap abinet in antwoord aan Kamer: Herbert Marcuse (81) overleden Maleisië kritiseert redding vluchtelingen Hagenaar zit vier maanden onschuldig in de gevangenis Trouw waakt Vrouw en drie kinderen bij botsing gedood I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Leea een taant «net overtuiging: TrOUW rouw jet Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant 37STE JAARGANG NR 10911 DINSDAG 31 JULI 1979 Veel bewolking en tijdelijk regen. Middagtemperaturen omstreeks negentien graden. Matige zuidwesten wind, aan de kust krachtige wind. Morgen en* overmorgen: zonnige perioden, later weer regen. Middagtemperaturen omstreeks twintig graden. Zon op: 05.59 Onder. 21.33 Maan op: 13.38 Onder: 00.08. Deze krant verhuist met u mee als u op tijd een kaartje stuurt met j de datum èn het nieuwe adres. WEST-DUITSLAND DM 1,90 ENGELAND E 0,50 ITALIË LIRE 800 LUXEMBURG Blr 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT fAGINA 2: io1(erk zag Somoza gaarne vertrekken ►AGINA 3: Werkgevers willen glastingverlaging AGINA 4: Piet Mondriaan, tijn vader en oom Frits PAGINA 5: Dagje uit naar mooi Deventer PAGINA 7: Iran waarschuwt Washington PAGINA SPORT: Ausputzershow huidige kabinet verschilt over wetsverruiming van mening met vorige, dat de eis van ingezeten- kp voor het kiesrecht in het alge- i| n wilde handhaven. De wet zou nader moeten regelen, welke ca- orie Nederlanders in het buiten kon worden gelijkgesteld met - erlands-ingezetenen. ïuidige bewindslieden vinden het er juister om de eis van ingeze- :hap 'via een grondwetshenzie- af te schaffen. Zij zeggen dat het fet verleden meer voor de hand lag met kiesrecht tot ingezeten Neder- l I66PTRECHT (ANP) Doordat l(j£r in Nederland geen strikte Tverheidscontrole bestaat op ebruikers en installateurs nel an alarminstallaties, is het )RI lercentage ongewenste alar- s leringen behoorlijk hoog. Tot tJ< eze uitspraak komt de )0- Itrechtse Jaarbeurs, naar aan- -leiding van de internationale ^eveiligingsbeurs die daar in Hktober wordt gehouden. 'l n verschillende landen is vol- Ak ens de Jaarbeurs aangetoond at streng toezicht door de 'verheid het aantal nodeloze 15 larmeringen drastisch ver- 3C. lindert. In Nederland is op et ogenblik een modelveror- ning „luid alarm" in de laak. In het buitenland is istgesteld dat van alle larminstallaties ongeveer procent nodeloos alarm seft. Ruim driekwart daar- wórdt veroorzaakt door edieningsfouten, door ihoonmaakpersoneel of door pengewaaide deuren. en van de belangrijkste oor- ken van nodeloos alarm omt volgens de Nederlandse reniging van ondernemin- en op het gebied van brand-, ibraak- en overvalbeveili- ing (NVOB) voort uit de snel- groei van de beveiligings- irkt in de laatste tien jaar. 'm overlast van alarmeringen fgen te gaan moeten er vol de vereniging strenge irmen komen voor erkenning in beveiligingsbedrijven, aardoor het onmogelijk zou orden dat beunhazen zich als iveiligingsexpert kunnen estigen. >2Ï ei Uitzondering NOORDELOOS Marjan den Hartog verdedigt op 3 augus tus haar titel nationaal kampi oene kuiltjeknikkeren. Voor de derde achtereenvolgende keer worden deze kampioenschap pen gehouden in Noordeloos, op het terrein van het dorps huis. Ook oud-kampioen Wim van Genderen zal meedoen. Werd er de vorige keren op de tegels of straatstenen gespeeld, nu is er een speciale baan aan gelegd. Er wordt gespeeld vol gens een afvalsysteem. PAGINA ECONOMIE: Mannelijke sfeer in verf- en behangwinkels PAGINA SERVICE: Rubriek verkeer, radio-en tv- programma's, strips, feuille ton, weeroverzicht, puzzel. GENEVE (Reuter, AP) De grote internationale luchtvaartmaatschappijen, waaronder de KLM, zullen per 1 september de passagier- en vrachttarieven verhogen met negen tot vijftien procent in verband met de gestegen brandstofkosten. TC *jj 1 onze parlementsredactie HN HAAG Het kabinet wil Nederlanders in het buiten- bed kiesrecht verlenen voor de Tweede Kamer. De eis dat igerechtigden Nederlands ingezetenen moeten zijn wil het linet daarbij laten vallen. Een en ander blijkt uit de morie van antwoord op het wetsontwerp over de verkiezin- vi van de Tweede en de Eerste Kamer die de minister- Isident en de minister van buitenlandse zaken aan de u,j)eede Kamer hebben gestuurd. landers te beperken. De mogelijkhe den om buiten de landsgrenzen de politieke gang van zaken in Neder land te volgen waren toen beperkt, aldus de bewindslieden. Tegenwoor dig is dat volgens de bewindslieden echter beter door de ontwikkeling van de communicatiemiddelen. Het is bovendien gebleken dat Nederlan ders in het buitenland zich ook vaker bij de Tweede Kamerverkiezingen betrokken voelen. In de wet zou nader moeten worden geregeld welke categorieën Nederlan ders in het buitenland kiesrecht kun nen krijgen. Ze kunnen vervolgens als kiezer worden geregistreerd. „Wie als Nederlander in het buitenland de band met Nederland niet voelt, zal zich waarschijnlijk ook niet als kiezer laten registreren", aldus de bewinds lieden. Er is volgens de bewindslieden overi gens wel behoefte aan een uitzonde ringsmogelijkheid. Dat betreft de be volking van de Nederlandse Antillen, die de Nederlandse nationaliteit be zit. Het ligt niet voor de hand, dat de inwoners van de Antillen naast het kiesrecht voor Antilliaanse staten ook nog kiesrecht voor de Nederland se Tweede Kamer zouden hebben. Daarom zou voor deze categorie een nadere regeling moeten worden ge maakt. Dat geldt overigens in het algemeen voor Nederlanders in het buitenland, die de Nederlandse natio naliteit bezitten, maar die nooit in Nederland komen. De nieuwe bepaling in de grondwet treedt pas in werking als ook het Statuut voor het Koninkrijk op dit punt is gewijzigd. De ruim zestig bij de LATA (Interna tional Air Transport Association) aangesloten maatschappijen hebben hiertoe unaniem besloten na veertien dagen onderhandelen in Genève. Na dere bijzonderheden over de nieuwe Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De koffieprijs gaat met ingang van morgen aanzienlijk omhoog. De adviesprijs van een half pond koffie van gemiddelde kwaliteit (roodmerk) stijgt met 56 cent en komt daarmee op 4,18. Oploskoffie wordt 29 cent per pot van 50 gram duurder. Twee jaar geleden bereikte de prijs van roodmerkkoffie een recordhoogte op 6,82 per half pond. Sindsdien zakte de prijs gestadig tot 3,62 in april dit jaar. De ontwikkelingen op de wereldmarkt maken echter nu een prijsverhoging noodzakelijk, aldus deelt de Vereniging van Nederlandse koffiebranders en theepakkers in Amsterdam mee. Het ministerie van economische zaken is met de prijsverhoging akkoord gegaan. De Consumentenbond, die de prijsverhoging verwachtte, is verrast over dc omvang van de verhoging, verklaarde een woordvoerder van de organisatie. Hij noemde het opvallend, dat dit soort prijsverhogingen van aanzienlijke omvang zo plotseling plaatsvinden, terwijl prijsverlagingen altijd met kleine stapjes worden doorgevoerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Eind deze week zullen nieuwe prijzen van benzine en aardolieprodukten van kracht worden, zo deelde een woordvoerder van het misterie van economische zaken gisteren desgevraagd mee. Hij wilde niets zeggen over de hoogte van de nieuwe prijzen. Wel gaf Economische zaken te verstaan, dat de prijzen gebaseerd zullen zijn op oliemarktprijzen van half mei tot half juni. Dit betekent, dat de nieuwe prijzen hoger zullen uitkomen. Voor wat benzine betreft kan worden gerekend op een prijsverhoging met ongeveer drie cent per liter. tarieven, per maatschappij en per vliegroute, zullen later deze week worden bekend gemaakt. Een woordvoerder van de IATA deel de mee, dat de tariefsverhogingen van de afzonderlijke maatschappijen zullen worden bekendgemaakt in na tionale betaalmiddelen. Omdat bo vendien de stijging van de kosten in de verschillende delen van de wereld uiteenloopt, is besloten tot een geva rieerde verhoging van de tarieven. Tweede keer Het is de tweede keer dit Jaar, dat de IATA een tariefsverhoging doorvoert om de sterk gestegen brandstofkos ten (verdubbeling) te kunnen bijhou den. In maart van dit jaar werden de vliegtickets vijf tot zeven procent duurder. Volgens de IATA zullen de aangesloten luchtvaartmaatschap pijen rekening moeten houden met een stijging van zestien procent in de exploitatiekosten. Deelnemers aan de IATA-bijeen- komst in Genève noemden de onder handelingen de afgelopen veertien dagen moeilijk. Sommige luchtvaart maatschappijen vonden zelfs vijftien procent lang niet genoeg. Andere maatschappijen stonden onder druk van hun regeringen om de verhogin gen beperkt te houden. In eerste in stantie zouden de nieuwe tarieven per 1 oktober van kracht worden, maar beseft werd. dat dit nog grotere verliezen zou betekenen, aldus een deelnemer aan de onderhandelingen. De prijsverhogingen zullen overigens pas van kracht worden zodra ze door de afzonderlijke regeringen zijn goed gekeurd. Daling Een brand heeft gisteren in de vooravond een pand verwoest aan het plein in het centrum van Den Haag. De brandweer was gisteravond laat nog aan het nablussen. De naastgelegen bebouwing kon worden gespaard. De brand is volgens een politiewoordvoerder ontstaan in de sigarenwinkel op de begane grond. Een kantoor van een daarboven gelegen handelsonder neming werd totaal verwoest. Een woonhuis op de tweede verdieping liep zware rook- en waterschade op. De voorgevel van het pand aan het monumentale plein is volledig in de vlammen opgegaan. spanningen opgeleverd had met het buurland Indonesië, waar veel vluch telingen, die in Maleisië geweerd zijn aan land proberen te komen. De mi nister zei over deze zaak: „Als Malei sië vanwege het Vietnamese vluchte lingenprobleem ineen stort, zal het voor Indonesië er zeker niet veiliger op worden". Volgende maand komt de Indonesi sche minister van defensie, generaal Yusuf aan in Kuala Lumpur om de problemen te bespreken. Ook het Russische regeringsblad Izwestia heeft (met name) de Ameri kaanse regering bekritiseerd wegens het oppikken van vluchtelingen door Amerikaanse marineschepen. Vol gens de Russische krant is het een „psychologische oorlogsvoering" te gen Vietnam. KUALA LUMPUR (AFP, AP, Reuter) De Maleisische minister van bin- nenlande zaken Ghazali Shafie heeft gisteren de internationale gemeen schap opgeroepen Vietnam ongeveer vier maanden de tijd te geven zijn op de vluchtelingen-conferentie in Ge neve gedane beloften waar te maken. Vietnam beloofde daar de uittocht van vluchtelingen aan banden te leg gen en ze een ordelijk verloop te geven. De Maleisische minister had tevens kritiek op Amerikaanse, Itali aanse en Franse schepen die momen teel vluchtelingen oppikken uit de Zuichinese Zee. Volgens de minister spelen ze hiermee de regering in Ha noi een excuus in handen om zich niet meer aan de in Geneve gedane beloften te houden. De minister zei nog dat hij niet tegen de reddingspo gingen als zodanig was, maar dat hij ht tijdstip waarop het gebeurde niet goed gekozen vond. Ghazali gaf toe dat het Maleisische beleid alle nieuwe bootvluchtelingen van de Maleisische kusten te weren PARIJS (AFP) SJapoer Bakhtiar, de voormalige premier van Iran, be vindt zich op het ogenblik in Frank rijk en heeft een goede gezondheid, zo heeft gisteren een woordvoerder van Bakhtiar verklaard. tólMBURO (Reuter, AFPI De Duitse filosoof Herbert Marcuse is zondag op 81-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Starnberg, Beieren, na een korte ziekte overleden. Marcuse, die in 1898 in Berlijn werd geboren, verliet Duitsland na de machtsovername door Hitler in 1933 en vestigde zich in de Verenigde Sta ten. Hij doceerde aan de universiteit van Californië en kreeg in 1940 het Amerikaans staatsburgerschap. Tij dens de tweede wereldoorlog werkte Marcuse bij de Amerikaanse inlich tingendienst OSS, de voorloper van de CIA. Vanaf 1951 doceerde Marcuse aan de universiteit van Columbia. Tot zijn bekendste werken behoren „Eros en cultuur" (1954) en „De eendimensio nale mens" (1965). Zijn invloed liet zich met name gelden aan het einde van de jaren zestig bij de anti-Viet- nambeweging en de studentenop standen. Marcuse werd destijds op één lijn geplaatst met Marx en Mao VOORBURG (ANP) - Een 25-jarige Hagenaar heeft vier maanden on schuldig in de gevangenis gezeten. Een 22-jarige Hagenaar heeft de mis daad bekend, waarvoor de 25-jarige man tien maanden gevangenisstraf kreeg. Het gaat om een overval op een postagentschap annex levens middelenzaak in Voorburg. De 25- jarige man is vrijgelaten. De andere Hagenaar is door de Voorburgse poli tie ingesloten. Zedong. Maar de Franse studenten leider Cohn Bendit zei later ln een interview dat hij vóór 1968 nog nooit van Marcuse had gehoord. Begin jaren zeventig werd een aantal van zijn denkbeelden door grote groe pen binnen de studentenbeweging verworpen. Met name het feit dat hij, hoewel marxist, na de oorlog onder zoekingen deed voor het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken en de CIA werd hem kwalijk genomen. Een In memoriam staat op pag. 4 De vliegtarieven in Joegoslavië, die op 21 Juli jl. met gemiddeld 59 pro cent waren gestegen, zullen met in gang van morgen tien procent dalen. Het besluit van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij volgde op berichten, dat toeristen massaal hun tickets inleverden, omdat hun vakan tieuitgaven te veel zouden oplopen. De luchtvaartmaatschappij heeft dit tegengesproken en verklaard, dat slechts drie tot vier procent van hen, die het vliegbiljet vóór 21 juli hadden gekocht, om terugbetaling heeft ge vraagd. In juli is de regering in Bel grado akkoord gegaan met een verho ging van de kerosineprijs met 84 pro cent. De vliegtarieven voor binnen landse vluchten stegen daardoor in enkele gevallen met honderd procent IEWIEWIEWIEWIE. Oranje flikkerlichteffecten. Hoe nu? Onraad? Inbrekers? Wel nee, er liep weer een beunhaas door de bijna onzichtbare lichtstraal heen. Kortom, veiligheid uit een doosje is ook niet alles. Maar er komt een modelverordening Luid Alarm. u wel geloven juf- >w dat ik hier helemaal tot rust kom? Van een onzer verslaggevers SCHINVELD Bij een ernstig ver keersongeluk op de provinciale weg van Brunssum naar Koningsbosch, onder de gemeente Schinveld in Zuid-Limburg zijn gistermiddag vier mensen op slag gedood. De slachtof fers allen afkomstig uit Kerkrade zijn de 31-jarige E. F. C. Geurts- Janssen, haar vierjarig zoontje Eric en haar dochtertje Cindy van bijna twee jaar. Ook het achtjarig buurjon getje Roger Housen kwam bij het ongeluk om het leven. De heer Geurts die de auto bestuurde, moest met een schedelbasisfractuur in een zieken huis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde op een krui sing en werd veroorzaakt door een automobilist uit Katwijk die ver zuimde voorrang te verlenen. Hij was met zijn vrouw en drie kinderen met vakantie. De auto uit Kerkrade werd door de botsing tegen een vrachtauto gedrukt. De ravage was zeer groot, zoals uit de foto blijkt. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van F a assen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar dc krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. LID. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. b

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1