Golfslagbad leeggelopen Executies in rak na een nislukte coup ÉVl Bommen treffen Madrid Blub Kiesuwkado In deze krant '8» Politie in Oostburg na rellen versterkt iet Nieuwe Haagse/Nieuwe Le 'ourant Trouw Een enkele bui HET WEER liCat».cs iu «te Samen in de nor Muziekvergunning in geding ETA slaat toe op stations: vijf doden Vuur bedwongen op brandende tanker Cuba trok troepen terug uit Afrika Feestvierders urenlang vast op zandplaat Kans op nieuwe zaak v.d. Lubbe Situatie in Laos verscherpt Paus gaat niet naar Ulster Bioscoopbrand in India: 92 doden Trouw Waterdicht I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een taant met overtuiging: TfOUW d-, Trouw PRH 37STE JAARGANG NR 10910 MAANDAG 30 JULI 1979 VANDAAG: Bewolkt en enkele buien. Middagtemperaturen ongeveer twintig graden. Matige, aan de kust vrij krachtige westenwind, windkracht vier, aan de kust vijf. MORGEN: perioden met zon, afgewisseld door enkele buien. Middagtem peraturen omstreeks twintig graden. Morgen: zon op 5.59, onder 21,33. Maan op 13.38 onder 00.08. pos" ,0.913466 tst 783 WEST-DUITSLAND DM 1,90 ENGELAND £0,50 ITALIË LIRE 800 LUXEMBURG Bfr 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT 'Anderhalf miljoen liter water weggespoeld Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gisteravond laat stond nog niet vast dat het Goltslagbad in Scheveningen vandaag weer voor het publiek zou worden opengesteld, nadat dit bad in de pacht van vrijdag op zaterdag door een lek was leeggelo- Een. Hierdoor spoelde zo'n anderhalf miljoen liter water i de ondergelegen ruimten met als gevolg dat de trim- zaal, de recreatieruimte, kleedkamers voor het personeel en kelders blank kwamen te staan. jPrecies drie weken, nadat staats- secretaris Wallis de Vries van CRM het Golfslagbad aan de bou levard had geopend, was er van een duik in de namaakgolven geen sprake meer. Het geheel heeft ruim 23 miljoen gulden gekost en |s daarmee het duurste gemeente- ad van Den Haag. De Haagse irandweer is vrijdagnacht samen iet het personeel bezig geweest Em het water weg te pompen, dat oor een lek in de afvoerleiding was weggelopen. fadat in de nacht van zaterdag op :ondag nieuwe leidingen waren elegd, kon begonnen worden met riet vullen van het bad. een karwei dat ongeveer twintig uur in beslag lam. Daarna qjpfïChet leidingwa- :r nog op temperatuur (26 graden lus) worden gebracht. ,èe loop van zondag ontstonden ir'etffiter weer problemen, toen de nieuwe leiding die inmiddels was gemonteerd, het begaf. Aangezien de afsluiters nog dicht waren, liep het bad niet opnieuw leeg. De op zet was dat gisternacht met het proefdraaien zou worden begon nen. De grote vraag daarbij is of er kortsluiting zal ontstaan in de elektromotoren die onder water zijn geweest Een woordvoerder van de bedrijfs leiding zei dat alles in het werk zal worden gesteld om ook dit te on dervangen. „We willen in elk geval maandagmorgen om tien uur weer open voor het publiek". Dat zou ook inhouden, dat de schade die nu geraamd wordt op tienduizen den guldens (het bad bleef zater dag en zondag gesloten), niet nog meer zal toenemen. Bij de opening werd al gesteld, dat er rekening moet worden gehouden met een Jaarlijks exploitatietekort van 1,2 miljoen. PAGINA 2: Grootste kerk in Brazilië PAGINA 3: Bescherming voor de hunebedden PAGINA 5: Koerden vertrouwen Khomeini niet meer PAGINA 6: tIROET, BAGDAD (Reuter, AP, AFP) Zeker 34 hoge lakse partij- en regeringsfunctionarissen zijn in Bagdad Èxecuteerd, terwijl er ongeveer 250 werden gearresteerd. Be maatregelen zijn genomen, omdat de betrokkenen ervan Wen verdacht een staatsgreep in de zin te hebben tegen het Wnd van president Saddam Hoessein. Fred Lammers sprak met Ed win Rutten, de man die alles met (binnenkort 100-ste uit zending) „De film van ome Willem" te maken heeft. SPORT: door Matty Verkammen PAGINA SERVICE: Mode, strips, puzzel, feuille ton, radio- en tv-programma's, weeroverzicht. linkse Libanese weekblad Al Sa- i Beiroet citeerde gisteren Arabi- e diplomaten die verklaarden dat fc van de vijf geëxecuteerden tus- '.20 en 22 juli zijn doodgeschoten. hen zou zich de onlangs be- vice-premier, Adnan Hoe- i, bevinden. Ook minister van on tijs, Mohammed Machjoeb, zou 'dood gebracht zijn. Jgens een ander Libanees dagblad, ■^Nahar, zijn ongeveer 250 hoge octionarissen van de regerende Ath-partij gevangen gezet, onder vijftig officieren, 70 vooraan- inde leden van de partij, 32 regio- fe partijleiders en acht vakbonds- itionarissen. lesproces op de dag meldden de Iraakse :0 Ifcriteiten dat er 34 mensen om het ntfn waren gebracht en 250 waren gingen gezet. Radio Bagdad liet -l'ïn dat de daders van de mislukte )rbttsgreep erop uit waren geweest dai 01 OUTS (AP) De nettowinst van •onnell Douglas, de producent het omstreden DC-10 toestel, is in nolt veede kwartaal van dit jaar met procent gestegen tot ruim honderd seijoen gulden. Volgens directeur Ja- S. McDonnell heeft het vliegver- v I voor de DC-10 na de vliegramp l 25 mei onzekerheid veroorzaakt t als gevolg, dat enkele voorwaar de bestellingen zijn afgezegd. Irak te betrekken bij het Egyptisch- Israëlisch vredesproces. De speculaties over „een buitenland se instantie", die achter de staats greep zou zitten, liepen gisteren nogal uiteen. Volgens een krant in Koeweit zou Egypte erachter hebben gezeten. Andere bronnen hielden het op Iran. Weer anderen achtten het echter niet ondenkbaar dat de daders van de mislukte aanslag op de regering erop- uit waren een einde te maken aan de geleidelijke draai die Saddam Hoes sein bezig is te maken naar het Westen. Volgens het Libanese blad Al Safir was de vroegere minister van indus trie, yesj, de verbindingsman tussen de „buitelandse instantie" en de sa menzweerders. Deze instantie zou van plan geweest zijn buitenlandse militairen vermomd in Iraakse uni formen nar Bagdad te sturen om de wisseling van de wacht mogelijk te maken. De huidige president Sad dam Hoessein zou zijn onlangs afge treden voorganger El-Bakr hebben gewaarschuwd voOr de mogelijkheid van een staatsgreep, maar deze zou aan de geruchten weinig geloof ge hecht hebben. De voormalige gevangenis bij het Leidseplein in Amsterdam kreeg dit weekeinde zeer bij zondere gasten. Mensen die met vakantie gingen en hun huisdier moeilijk konden mee nemen, konden dat tijdelijk in het buiten gebruik geraakte cellencomplex in het gebouw onderbrengen. Daarvan werd gebruik gemaakt en zo kon daar dit tafereeltje op een plaatje gezet worden: schapen, een geit en zelfs een wild zwijn tezamen in een ruimte, waarin vroeger mensen hun straftijd doorbrachten. mogen wij met zo'n ouwe- spelen? OOSTBURG (ANP) De rijkspolitie in Zeeland heeft extra versterking gestuurd naar het rijkspolitiekorps Oostburg in verband met de explosieve situatie met name in de nachtelijke uren onder de vakantiegangers daar. Luitenant G. J. Grootaarts, coördinator van deze hulptroepen, hoopt dat op deze wijze de zaak beter in de hand kan worden gehouden. De duizenden, voornamelijk jon ge, badgasten die momenteel in de gemeenten Oostburg, Nieuwesluis en Cadzand verblijven, zijn nogal boos op het gemeentebestuur van Oostburg. Dit heeft de muziekver gunning van alle bars en discothe ken ingekort tot 's nachts twee uur. Na die tijd mogen deze gele genheden nog wel openblijven, maar is er geen muziek meer. In de nacht van donderdag op vrijdag leidde dit muziekverbod tot het in elkaar slaan van een bar- exploitante in Cadzand. De dader werd door een politiehond uit de menigte gehaald en kon worden aangehouden. Na dit incident be sloot de rijkspolitie iedere avond tien man versterking en één extra politiehond naar Oostburg te stu ren. Daarmee is de totale sterkte van het korps op zestien man, twee paarden en twee honden gekomen. De politie verwijt de organisato ren van deze rellen grove onver antwoordelijkheid. Ludieke pro testacties tegen het inkorten van de muziekvergunningen, georga niseerd door enkele jongeren, lo pen uit de hand, omdat om twee uur 's nachts iedereen zo beneveld is dat de meesten niet meer weten wat ze doen, aldus de politie De extra versterking van het rijkspo litiekorps Oostburg blijft gehand haafd. zolang de situatie dit vereist. MADRID (Reuter, AP, AFP) Zeven mensen zijn zater dag en gisteren in Spanje om het leven gekomen bij bom aanslagen van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Er zijn 113 gewonden. De ge welddadigheden gelden als de hevigste die de ETA in jaren heeft gepleegd. Vier van de doden vielen gisteren toen bommen ontploften op de natio nale luchthaven Barajas en de twee belangrijkste spoorwegstations van Madrid, Chamartin en Atocha. De andere drie doden waren twee politie mannen en een officier van de burger wacht, die zaterdag door de ETA in Baskenland zelf werden neerge schoten. De plaatsing van de bommen werd gisteren een half uur voordat de eer ste zou afgaan gemeld in een tele foongesprek aan het Spaanse nieuws agentschap EFE. Er werd een bandje afgedraaid waarop een man zei na mens de ETA te spreken. Later in de avond zei de ETA in een in Basken land uitgegeven verklaring nogmaals verantwoordelijk te zijn. Toen de eerste bom afging op de luchthaven Barajas waren er nog geen maatregelen genomen. Ruim een uur daarvoor was aan de politie de waarschuwing doorgegeven dat de stationsgebouwen op Barajas, Cha martin en Atocha moesten worden geëvacueerd. Maar op het moment van de ontploffingen waren die ge bouwen nog overvol met vakantie gangers, onder wie een aantal buiten landers. Een enorme ravage was het gevolg van de aanslag op het station Chamartin. In kluis De aanslag op het Madrileense cen trale station Atocha eiste de meeste doden, drie, onder wie een jonge vrouw aan de informatiebalie. De bom was verborgen in een bagage- kluis en de vloer was na de explosie bezaaid met rugzakken, kleren en versplinterd glas. De andere dode viel op Chamartin, het station voor de treinen naar het noorden en de ooste lijke vakantieplaatsen. Het slachtof fer was een 20-jarige Westduitse, die op weg was naar huis. Hier stond de bom bij een kaartjesmachine: op Ba rajas op was hij ook in een kluis verborgen. Daar vielen geen dodelij ke slachtoffers. Wel was op alle drie de stations het aantal gewonden groot. Een aantal van hen is er ernstig aan toe. In een verklaring aan het Parijse kan toor van het Britse persbureau Reu ter heeft de ETA gedreigd meer bom men in toeristencentra tot ontplof fing te zullen brengen als niet tege moetgekomen wordt aan hun eisen. De ETA wil dat alle Baskische poli tieke gevangenen vanuit de Soriage- vangenis in het noordoosten van Ma drid worden overgeplaatst naar Bas kenland. In het communiqué werd geen melding gemaakt van de bom aanslagen van gisteren. ROTTERDAM (ANP) Het vuur aan boord van de tanker Atlantic Empress is onder controle. Volgens Smit Internationale in Rotterdam breidt de brand zich niet meer uit. Het vuur in de stuurboordtanks lijkt op sommige momenten geheel ge doofd om dan even later weer op te laaien. De situatie is dusdanig dat een aantal mensen van Smit op de tanker zijn overgestapt om de tempe ratuur in diverse tanks te meten. Die varieert van 25 tot 40 graden. Smit heeft goede hoop de brand bin nen enkele dagen helemaal te hebben geblust. Inmiddels is de „Smit Lloyd 114" aangekomen met chemische brandbestrijdingsmiddelen. Ook de Duitse sleper „Baltic" van het Ham- burgse sleepbedrijf Bugsier is bij de tanker gearriveerd om aan het blus werk mee te doen. Smit is optimis tisch over het behoud van de rest van de tanker. WASHINGTON (Reuter) Het schijnt dat Cuba ongeveer 1000 solda ten heeft teruggetrokken uit Ethiopië en misschien ook zijn aantal soldaten in Angola heeft verminderd, zij het in mindere mate, zo hebben ambtena ren van buitenlandse zaken in Was hington verlaard. Overigens ziet men daarin geen mili taire of politieke betekenis, daar in Ethiopië ongeveer 16.000 Cubaanse soldaten zouden zijn achtergebleven en ongeveer 19.000 in Angola. De ambtenaren wezen erop dat de schattingen van de Amrikaanse in lichtingendiensten zijn gebaseerd op waarneming van aankomst en ver trek van vliegtuigen en schepen en dat preciezer gegevens daarom niet voorhanden zijn. KORTGENE (ANP) Ruim driehon derd Nederlanders, Belgen en Duit sers hebben een flink deel van d( nacht van zaterdag op zondag nood gedwongen moeten doorbrengen op een rondvaartboot, die gestrand waf op een zandplaat in het Veerse meer De bedoeling was dat de boot teger middernacht weer in Kortgene zou aankomen, maar de excursie eindig de pas vele uren later. Omstreeks tien uur zaterdagavond liep de rondvaartboot „Madeleine" die gehuurd was door de evenemen tencommissie van Kortgene, vast op een tussen Kamperland en Veere lig- Boot gestrand gende zandplaat. De stranding was zc abrupt dat de op de dansvloer aanwe zige mensen over de stoelen en tafelt jes heenvlogen. Een vrouwelijke opvarende werd kort na het vastlopen onwel en moest met een bootje naar Veere en vandaar naar een ziekenhuis worden ge bracht, nadat een arts aan boord ge constateerd had dat ze een aanval van galstenen had. Uiteindelijk werd besloten de passagiers met particu liere schepen naar de wal te brengen en ze met bussen naar huis terug te brengen. Om vier uur in de ochtend kwam de „Madeleine" op eigen kracht weer vlot en kon met nog wat feestvierders die van geen wijken wilden weten, zij het met grote vertraging, koers wor den gezet naar de thuishaven. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De kans dat de in 1933 na de Rijksdagbrand in Duitsland terechtgestelde Nederlander Marinus van der Lubbe postuum eerherstel krijgt lijkt gestegen: de beken de Amerikaanse advocaat Ro bert Kempner heeft aan een Duitse rechtbank een nieuwe behandeling van de zaak ge vraagd en daarbij belangrijke nieuwe getuigenverklaringen aangekondigd. Meer nieuws op pagina 3. BANGKOK (AFP) De spanning in het noorden van Laos neemt sterk toe. China bewapent Laotiaanse op standelingen, terwijl de Sowjet-Unie en Vietnam bezig zijn de positie van de Laotiaanse regeringsstrijdkrach ten te versterken. Dit werd gisteren vernomen uit Thaise bronnen. China zou bezig zijn met voorbereidingen om Vietnam nog eens een lesje te leren, ditmaal met gebruikmaking van Laotiaanse opstandelingen, van wie velen tot de Meo-stammen beho ren. Ook wordt rekening gehouden met een nieuwe Chinese inval in het noorden van Vietnam. VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft officieel bevestigd, dat de paus tijdens zijn verblijf in Ierland geen bezoek zal brengen aan de Noordierse provincie Ulster. De Vaticaanse woordvoerder verklaarde, dat een be zoek aan Ulster nooit op het reispro- gram had gestaan. Vooral van protes tantse zijde was hevig verzet tegen het pauselijk bezoek gerezen. Zoals bekend is bezoekt paus Johan nes Paulus II de Ierse republiek van 29 september tot 1 oktober. Een gede tailleerd program is er nog niet, wordt althans niet gepubliceerd. Op 2 okto ber spreekt de paus de Verenigde Naties in New York toe. President Carter deelde dit weekeinde aan jour nalisten mee. dat hij de paus in het Witte Huis zal ontmoeten. Het bezoek zal een privé-karakter hebben. De Amerikaanse regering onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan. NEW DELHI (AP. AFP) In het zuiden van India, in de buurt van de stad Madras, zijn gisteren 92 mensen om het leven gekomen bij een brand in een bioscoop. De meeste slachtof fers waren vrouwen en kinderen. De brand in de stad Tuticorin, ten zuiden van Madras, verwondde ongeveer honderd personen, van wie dertig ernstig. De brand brak uit, terwijl zo'n 500 mensen een middagvoorstelling bij woonden van een rondtrekkende bioscoop. Alle bezoekers zaten in een grote tent, waardoor de brand zich zeer snel verspreidde Over de oor zaak was gisteravond nog niets bekend. Een golfslagbad is een niet alleen dure maar ook kwetsbare hobby. Zo kon het gebeuren dat Schevenin gen zich een heel weekend moest behelpen met natuur- golven. Het kabbelde wat flauwtjes, maar in elk geval loopt de zee nooit leeg. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok cn Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooii meer zoeken naar de kram of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. (ft

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1