Vietnam werkt mee aan opvang vluchtelingen giro 999 'Nicaragua zal moeten zweten voor herstel' eg Kïesuwkado Nieuwe olieramp in Caraïbische zee Nicaragua bevrijd i deze krant .et Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Koel HET WEER Moslems en christenen: gevecht of gesprek Weerzien Jan van Eibergen Geestelijk gehandicapte ook recht op vakantie De barokke wereld van Willem de Kooning Fokker nog niet uitgeteld Conferentie Genève omzeilt politiek ide Tour France HELP BOOTVLUCHTELINGEN ik wil een beetje behoor- aankomen Vakantiegangers terug wegens overspannenheid Trouw Volledigheidshalve I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een bant met overtuiging: TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10903 ZATERDAG 21 JULI 1979 Koel weer en at en toe zon Middagtemperaturen rond zeventien graden Matige en langs de kust en boven het IJsselmeer nu en dan krachtige wind uit west tot noordwest. Morgen en overmorgen wisselend bewolkt en mogelijk een bui. Middagtemperaturen ongeveer achttien graden. Morgen/overmorgen: Zon op 05.46/5.47 onder: 21.46/21.44 Maan op 04.29/5.22 onder 20.23/21.04 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning? Loopt dan een» b<i om bmnrn In on« lotohji vindt U circa 4S0 woningen uit de regio, compleet met toto. gerangKhiiit op priitklatte Riinsburgerv»e9 100 R.|nst>wg leteloon 01718 293 0' De Leeuw makeloardii bv west-duitslano dm 1.90 engeland c 0.50 italië lire 800 luxemburg blr 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT pagina 2 ioi - liji pagina 5 met pagina 21 pagina 23 pagina 19 door Nico Kussendrager GENÈVE Vietnam heeft zich op de vluchtelingencon- ferentie in Genève bereid ver klaard zelf in eerste instantie de vluchtelingen in kampen op te vangen. De conferentie is er in geslaagd politiek ge krakeel voor een groot deel te vermijden. Een uitzondering hierop was de toe spraak van de Chinese onderminister van buitenlandse zaken Zhang Wen- jin. Zijn Vietnamese ambtgenoot, Phan Hien, hamerde in de zaal driftig met zijn bordje om de Chinees te onderbreken. Dat was op het moment dat de bewindsman uit Peking sprak overhet vestigen van een militaire dictatuur in Vietnam, over volkeren moord en racisme, en het scheppen van chaos en rassentegenstellingen in Zuid-Oost Azië door Vietnam. Conferentie-voorzitter Kurt Wald- heim, de secretaris-generaal van de VN. werd door de Vietnamese inter ventie in verwarring gebracht. Na enig aarzelen hield hij de Vietnamees voor dat interrupties niet mogelijk waren en zei hij de Chinees rekening te houden met „het doel van de confe rentie". Dat is de opvang van honderdduizen den vluchtelingen uit Vietnam en Cambodja die op het ogenblik over zee en door de jungle hun landen proberen te verlaten. Vietnam heeft zich bereid verklaard doorgangscen tra in het land zelf in te richten, om zo een ordelijk vertrek van de vluchte lingen te verzekeren. Maleisië zei, dat als dat niet gebeurd, en als de vluch telingenstroom ook niet op andere manieren beperkt wordt, Maleisië zich het recht blijft voorbehouden vluchtelingen terug te sturen, de zee op. Het is niet mogelijk nog meer vluchtelingen op te nemen, zonder het politieke, economische en sociale evenwicht in Maleisië te verstoren, zo zei minister van binnenlandse zaken Ghazali Shafie, desgevraagd. ADVERTENTIES vluchtelingenhulp Den Haag DEN HAAG (ANP) De ANWB alarmcentrale in Den Haag con stateert dit zomerseizoen een toenemend aantal gevallen, waarin Nederlanders van hun vakanUe in het buitenland we gens overspannenheid voortijdig naar huis moeten terugkeren Vorig jaar werden in de hele zo mer tien van dit soort gevallen gemeld, doch nu deden zich al leen al in de maand juni reeds tien van dergelijke gevallen voor. „We kunnen niet spreken van een hausse, maar wel van een duidelijke stijging." aldus een woordvoerder van de ANWB. Naar de oorzaak kan hij slechts gissen. Een aantal vakantiegan gers met psychische problemen heeft waarschijnlijk van de huis arts het advies gekregen „maar eens op vakantie.' te gaan en in sommige gevallen blijken dan toch moeilijkheden te ontstaan. Vooral als men zich in Frankrijk of Spanje bevindt en men zich niet of nauwelijks verstaanbaar kan maken. Via bemiddeling van de ANWB- alarmcentrale zijn de in moei lijkheden geraakte Nederlanders teruggehaald en in de meeste gevallen onder doktersbehande ling gesteld. Meestal wordt de ANWB getipt door hotelhouders, campingbeheerders of familiele den, die met de persoon in kwes tie zitten opgescheept. MANAGUA (AP, AFP) Tienduizend mensen hebben giste ren in de vroege ochtend twee leden van de sandinistische junta verwelkomd op het vliegveld van de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. „Na het bloedvergieten voor de revolutie zullen we nu ons zweet moeten geven voor de wederopbouw van ons land," zei juntalid Daniel Ortega tegen de massa. Na teven weken van bittere strijd tegen de Nationale Garde rijden san dinisten op een kleine tank in een overwinningsroes door de straten van Nicaragua. taferelen van donderdag van vluch tende soldaten van de Nationale Gar de veranderd in grote feesten. De duizenden wapens en uniformen die de Garde overal In de hoofdstad op straat had achter gelaten werden ver zameld. Vervolg op pagina 13 Kamerleden willen protest tegen vervolging Charta '77 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA-Kamerleden Meijer en Van Thijn heboen minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken» gevraagd bij de regering van Tsjecho- Slowakije te protesteren tegen de rechtsvervoling van tien vooraan staande leden van de beweging Char ta '77. Volgens de socialisten wordt er in augustus een groot proces tegen deze dissidenten gehouden met als doel de acties van Charta '77 voorgoed onmo gelijk te maken. Zij willen weten hoe dit proces zich verhoudt tot de ak koorden van Helsinki. Van der Klaauw zou zijn invloed moe ten aanwenden om het proces te voorkomen en reeds veroordeelde Charta-leden vrij te krijgen, vinden de twee Kamerleden. Tweehonderd gewapende sandinis ten schoten uitzinnig van vreugde een half uur lang met hun wapens in de lucht, bij wijze van welkom. Jon geren reden in auto's en vrachtwa gens door de straat, zwaaiend met de sandinistische vlag. De juntaleden Daniel Ortega en Moises Hassan wer den op hun vlucht ln een gecharterde DC-3 vanuit Costa Rica vergezeld door kabinetsleden, guerrillaleiders en de minister van buitenlandse za ken van de Dominicaanse Republiek. Ramon Jimenez. In de hoofdstad zelf waren chaotische ihttijden tot anderhalf uur moesten deze mensen trotseren om de Hare Majesteit Tromp te kunnen bezichtigen iet kader van de Nationale Vlootdagen in Den Helder. LONDEN (Reuter) Twee supertan kers met samen meer dan 300.000 ton ruwe olie zijn in de Caraïbische zee met elkaar in aanvaring gekomen en staan in brand. Reddingsploegen hebben 47 mensen uit zee opgepikt. Slepers bevinden zich ln de buurt van de brandende schepen, maar kunnen door de enorme hitte niet dichterbij komen. Volgens een woordvoerder van een verzekeringsmaatschappij in Londen is er nog een onbekend aan tal bemanningsleden zoek. De schepen kwamen met elkaar in aanvaring voor de kust van het eiland Tobago in de Caraïbische Zee. Hel grootste schip, de Aegean Captain had juist 200.000 ton ruwe olie gebun kerd op de Nederlandse Antillen. Een olievlek van ongeveer twintig vier kante kilometer drijft om het schip. De hoeveelheid olie die de twee sche pen vervoeren is aanzienlijk groter dan de hoeveelheid die het schip Amoco Cadiz vorig jaar verloor voor de Franse kust. Ongeveer 2500 kilometer verder, in de Golf van Mexico, spuit nog steeds een dikke oliebrij uit een defecte bron. Na anderhalve maand spuiten is deze olieramp inmiddels uitgegroeid tot de grootste ter wereld. Begin deze week spoelde de eerste olie over een lengte van 40 kilometer op de Mexi caanse oostkust Op zee is inmiddels al een olietapijt ontstaan van enige honderden vierkante kilometers groot. Deskundigen verwachten dat het nog minstens zes weken duurt voordat de spuitende bron gestopt kan worden. ADVERTENTIES De Europese Gedachte. Door verkiezingen tot grote hoogten gestegen. Het Parlement. Onze man voor Europa bleef ter plekke tot na het feest. Hoe de Negende van Beethoven werd onderbroken door een procedurekwestie. Het bericht van een buiklanding. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faav.cn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant <>l tv-gids Dccoratiel |ulc lectuur hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktiseh ho vendien Echt naturel leder mei ge vlochten koord n Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handfe van keramiek HOLWERDA Erkend verhuizer NIET duurder. WEL beter Al mere 03240-11522 Lelystad: 03200-21600 Kampen: 05202-16852 Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: De Nederlandse bevolking heeft daartoe bijgedragen door ruim 300.000,- via het Nicaragua Comité over te maken aan het F.S.L.N Namens het F.S.L.N. hiervoor onze dank Nu kunt u ook blijven bijdragen voor de opbouw van het nieuwe Nicaragua en de consolidering van de overwinning het het F.S.L.N. en de bevolking. Een steun die noodzakelijk is. Giro 3580163 Nicaragua Comité Utrecht. Postcode en plaats: Tel.: Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van ƒ7. Kado naar keuze: DA. OB. GC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1