Kabinet nog niet uit impasse •an weigert plomaat VS Kïesuwkado Loonsubsidie heeft geen effect Oranje verzwakt naar Bern Beter c 1 krant ^eel CDA-fractie tegen korting op sociale uitkeringen Protest Interkerkelijk Vredesberaad Trouw Sieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Opklaring HET WEER eer sprekingen er Cyprus FONSJANSEN5 Brand kost vier zusjes leven Tempo-Team verzorgt 'f Onderzoek naar steun bedrijven om jongeren aan te nemen Twee vrouwen dood gevonden I I I Trouw Duidelijk géén voetbalclub I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een bant met overtuiging: TrOUW 37STE JAARGANG NR 10852 - MAANDAG 21 MEI 1979 rouw Van het zuidwesten uit opklaringen Middagtemperaturen omstreeks zeven tien graden b>| een matige, aan de kust krachtige zuidwesten wind. Morgen en overmorgen. Opklaringen, enkele malen afgewisseld door bewolking en wat regen. Middagtemperaturen ongeveer zeventien graden. Morgen zon op: 05.37 onder: 21.36 maan op: 04.17 onder: 17.17 Deze krant laat zich vier weken lang op proeflezen. 24 nuinmen voor f7.50. Bel: 020 659388. y. LOSSE NUMMERS 60 CENT UNA 5: iode-beleid zaak pastoraal geduld UNA 3: aren steunen N-collega Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Van Agt is er het afgelopen weekeinde niet in geslaagd een pakket sociaal-economische maatregelen samen te stellen dat kan rekenen op de steun van de grootste regeringsfractie, het CDA. Het gaat in dit conflict vooral om de voorgenomen korting van de sociale uitkeringen met een half procent per 1 juli, al dan niet in combinatie met een bevriezing van de prijscom pensatie van de hogere inkomens met ingang van diezelfde datum. UNA 4: i rustig middagje it Kagel UNA 7: cretaris van Koningin schreef levensvisie Vandaag zal de regeringsploeg nog een allerlaatste poging ondernemen om de politieke impasse te doorbre ken. Lukt dat niet. dan zal een deel van de CDA-fractie morgen vrijwel zeker voor een motie van oppositielei der Den Uyl stemmen, waarin wordt gevraagd af te zien van de voorgeno men korting op de sociale uitke ringen. Dit deel van de CDA-fractie vindt het onaanvaardbaar als per 1 juli wél de sociale uitkeringen worden aange pakt en de hogere inkomens onge moeid blijven. Op die manier zou er een te groot verschil ontstaan tussen de actieven en niet-actieven. Het kabinet ziet echter geen kans per 1 juli al een voor het CDA aanvaard bare regeling te treffen om de hogere inkomens aan te pakken. Het afgelo pen weekeinde zijn er vele tientallen varianten ter tafel gekomen. Zij had den echter één ding gemeen, name lijk dat fractievoorzitter Ruud Lub bers er onvoldoende mee uit de voe ten kon. Er vielen zelfs smalende woorden in het CDA-kamp over het „priegelwerk" dat het kabinet tot nu toe te zien had gegeven. Zoals de kaarten er nu voorliggen, zal de aanneming van de motie-Den Uyl echter voor het kabinet onaanvaard baar zijn. Om dat gevaar af te wen den zal het echter zijn politieke voort bestaan van de motie afhankelijk moeten stellen. Of het zover komt, hangt af van het beraad van vandaag. Politieke waarnemers zijn niet erg optimistisch over de kansen op een akkoord. De overgrote meerderheid van het kabinet voelt er bitter weinig voor Lubbers' wensen tereake van de aftopping per 1 juli ruim te honore ren. De VVD is vierkant tegen, omdat deze partij ten koste van alles de middeninkomens wil ontzien. En de rest van het kabinet ziet ook grote problemen, onder meer omdat de FNV zich gekant heeft tegen een in greep in de CAO's per 1 juli. Mogelij ke oplossingen via de belastingen stuitten op weer andere bezwaren van het kabinet. Bij dit alles komt nog dat het kabinet dezer dagen is geconfronteerd met de nieuwe economische vooruitzichten voor 1980. Premier Van Agt kondigde vrijdag al aan, dat het ombuigings plan Bestek '81 grondig bijgesteld dient te worden, omdat de doeleinden van dit regeringsplan niet meer gere aliseerd kunnen worden. Alarmklok Uit onze informatie blijkt, dat de somberheid van de premier is geba seerd op een notitie van het Centraal Plan Bureau. Topambtenaren uit de sociaal-economische commissie heb ben over deze kwestie inmiddels de alarmklok geluid: de werkloosheid zal volgend Jaar met maar liefst 35.000 man toenemen en de positie van 's Rijks schatkist blijft dat jaar onverminderd zorgwekkend. Het fi nancieringstekort zal niet afnemen, maar op ruim zes procent blijven staan. Minister Andrlessen (financiën) liet ADVERTENTIE STADSSCHOUWBURG slechts 4 voorstellingen maandag 21 t/m donderdag 24 mei RAN (AFP, Reuter, AP) Washington hoeft geen e ambassadeur naar Teheran te sturen zolang de politie- mosfeer tussen Iran en de Verenigde Staten niet is laard. Het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken te gisteravond duidelijk dat deze stap verband houdt de resolutie die de Amerikaanse Senaat donderdag im. Daarin hekelden de Senatoren de berechting van ere medewerkers van de sjah door revolutionaire recht- in. zich na kennisneming van de nieuwe cijfers ontvallen dat het hem „geel en groen" voor de ogen was geworden. Tegen die achtergrond heeft hij de wens van Lubbers om per 1 juli al wat aan de hogere inkomens te doen. ge karakteriseerd als het „schieten met een kanon naar een mug." De minister voelt er veel meer voor de zaak dit najaar grondig aan te pak ken. bij voorbeeld in de vorm van een machtigingswet. In zo een breed pak ket is het volgens Andriessen veel eenvoudiger de hogere inkomens mee te nemen. Omgekeerd heeft Lubbers niet zo gek veel vertrouwen in deze forse aanpak van het kabinet. Voor zo'n aanpak is brede maatschappelijke steun nodig, en die kon door andermaal de sociale uitkeringen te korten wel eens ernstig worden aangetast, zo meent de fractievoorzitter. Lasten delen Overigens wordt over deze kwestie verschillend gedacht in de CDA-frac tie. Zo zei de tweede vice-voorzitter van de CDA-fractie Gerard van Leij- enhorst zaterdag op een vergadering van de Unieraad in Zutphen dat „de fractie nadrukkelijk verantwoorde lijkheid neemt voor de korting op de sociale voorzieningen per 1 Juli." Als argument noemde hij onder meer dat er volgend Jaar 35.000 arbeidsonge schikten bijkomen: „De lasten daar van moeten door de bevolking wor- Andriessen schieten op een mug den opgebracht. Het is dan ook rede lijk dat een ieder naar de mate van zijn inkomen iets van het probleem ervaart, en daarin bijbetaalt," aldus de heer Van Leijenhorst. Over de wenselijkheid van een gelijk tijdige aftopping van de hogere inko mens repte hij met geen woord. Dat deed wel zijn fractiegenote Dien Cor- nelissen. die op een steenworp af stand in Zutphen de KVP-partijraad toesprak. APELDOORN (ANP) Tijdens een hevige brand ln een woning in Apeldoorn zijn in de nacht van zaterdag op zondag vier kinderen omgekomen. Het zijn de respectievelijk zeven-, negen-, tien- en twaalfjarige meisjes Reichart. ontstaan, doordat bij het naar bed gaan twee pannen vlees op het gas zijn blijven staan. De politie neemt aan. dat door oververhitting de be-. Ummering in de keuken heeft vlam- gevat De brand werd omstreeks vier uur in de nacht ontdekt door de vader, toen hij een van de kinderen hoorde roe pen. De vlammenzee was toen al zo hevig dat hij de vier meisjes niet meer kon bereiken. Zijn echtgenote en twee zoons slaagden erin zich in vei ligheid te stellen door uit een van de ramen van de bovenverdieping te springen. Het is vrijwel zeker dat de brand is Volgens de politie konden de vier omgekomen meisjes hun slaapka mers niet verlaten, omdat de ouders de deurkruk aan de binnenzijde had den verwijderd. ADVERTENTIE Meer dan vierduizend mensen heb ben zaterdag in Soesterberg deelge nomen aan een demonstratie tegen de aanwezigheid van kernwapens in Nederland. De demonstratie werd verzorgd door de plaatselijke kernen van het interkerkelijk vredesberaad en door de werkgroepen Stop de neu tronenbom en Stop de kernwapen wedloop. De Amsterdamse studentenpredi kant L. Ringnalda zei tijdens de de monstratie dat dankzij de massale publieke protesten de neutronenbom politiek in Nederland niet meer haalbaar is. Ook de invoering van andere nieuwe atoomwapens zal op groot verzet stuiten. Demonstraties blijven echter nodig om de regering er toe te brengen de kernwapens uit Nederland weg te halen, aldus ds. Ringnalda. Tijdens de demonstratie cirkelden twee vliegtuigjes boven Soesterberg, die waren voorzien van de spreuk „De Navo verzekert uw vrijheid ook met kernwapens". De tegenactie was georganiseerd door het Oud-strij derslegioen. Werken in de gezondheidszorg? Kijk in de Gouden Gids Hoofdkantoor: 020-156151 op de dag had ayatollah Kho- het offieuze staatshoofd van de Amerikanen al scherp te- ewezen. Hij vergeleek de Ame- regering met „een gewonde (gewond door de revolutie in n zei dat de Amerikanen „hun st vervulde ogen op onze olie laten vallen". „Ze hebben ons schuwd dat hun betrekkingen is gevaar lopen. Ik hoop het. fat moeten we met die relatie? er een tussen een onderdrukker onderdrukte, tussen een plun- en een slachtoffer van plunde- aldus de ayatollah. aanval op de Amerikaanse sade in Teheran in februari vorige ambassadeur van de illiam Sullivan, Iran verlaten, ïkort zou Walter Cutler hem en. llah Sadegh Chalkali, president revolutionaire tribunalen in in, heeft gisteren bekend ge- 1 dat de Amerikaanse Senator Javits en zijn vrouw berecht wegens „corruptie en mis- van Iraans overheidsgeld". Vol- Jhalkali ontving mevrouw Ja- aarlijks 70.000 dollar (ruim gulden) van de luchtvaart- chappij Iran Air. In ruil daar- ou zij de belangen van Iran Air i'S hebben behartigd. Deze af- eeft destijds de Senator in pro- gebracht toen de sjah in 1977 ilang verwierf in de Amerikaan- htvaartmaatschappij PanAm. de eerste keer dat een Iraanse •ank zich een oordeel gaat vor- ver een zo hoog geplaatste bui- 'dse relatie van de sjah. t binnenlands politieke terrein de spanning tussen de linkse ingen en de orthodox-islamiti- anhang van Khomeini. „De tijd in ons nadeel", zei gisteren een medewerker van de ayatollah, dag betoogden tussen de vijftig- inderdduizend aanhangers van tigd tot radicaal-linkse groepe- in de hoofdstad. Een gelijktij- ehouden „orthodoxe" bijeen- trok tienduizend belangstel de demonstranten vierden de ttdag van Mohammed Mossa- deq. Zij uitten felle kritiek op de arrestatie van „oprechte revolutio nairen" en op de onderdrukking in het algemeen. In de stoet was niet één portret van Khomeini te zien. Alle vrouwen, en er waren er enkele tien duizenden, liepen ongesluierd. Ook de toenemende censuur was een mikpunt van kritiek. Als antwoord op deze betoging zou vandaag de onaf hankelijke krant Ayandegan voor het eerst in meer dan een week weer verschijnen. AMSTERDAM (ANP) Loonkostensubsidies aan gro te bedrijven, om hen te stimu leren jongeren in dienst te ne men, hebben geen positief ef fect op de werkgelegenheid voor jongeren. Een flink deel van de subsidies gaat boven dien naar winstgevende be drijven, die zo'n overheidsbij drage in de loonkosten hele maal niet nodig hebben. Van onze sportredactie AMSTERDAM Bondscoach Jan Zwartkruis zal vandaag met een verzwakte selectie naar Bern afrei zen voor de morgenavond te spelen revanchewedstrijd van het wereld kampioenschap tegen Argentinië. Nadat vrijdag de Ajacieden Tscheu La Ling en Piet Schrijvers al om medische redenen bedankten (Schrijvers speelde desondanks za terdag de gehele wedstrijd tegen Roda JC mee), kreeg Zwartkruis gisteren ook van PSV's voorstopper Ernie Brandts te horen dat deze geblesseerd thuis zou blijven. Ook Brandts speelde de competitiewed strijd tegen PEC Zwolle normaal uit. Als vervanger voor Brandts heeft Zwartkruis gisteren de Ajacied Si mon Tahamata opgeroepen. Taha- mata speelde tegen Roda een rede lijke wedstrijd en scoorde voor zijn ploeg het tweede doelpunt (op de foto wordt hij gefeliciteerd door Kaiser en Arnesen, rechts). Door de 1-3-zege behield Ajax de drie pun ten voorsprong in de eredivisie op het eveneens uit bij Volendam (0-2) winnende Feyenoord. Met nog vier wedstrijden te spelen lijkt de lands titel de Amsterdammers niet meer te kunnen ontgaan. In de strijd om de twee beschikbare UEFA Cup plaatsen hebben Feyenoord en PSV (ondanks de 0-0 bij PEC) de beste papieren. P.oda en AZ'67 leden kost bare nederlagen. Roda is daardoor definitief uit de race, AZ heeft nog theoretische kansen met twee pun- Onderaan in de eredivisie klom ten achterstand op PSV en vier op Haarlem naast Volendam op de Feyenoord. voorlaatste plaats. Dit zijn twee conclusies uit het onder zoek naar het effect van loonkosten subsidies, uitgevoerd door een pro jectgroep van de economische facul teit van de rijksuniversiteit in Gro ningen, in samenwerking met het NW-jongerencontact. Het onderzoek werd gehouden onder de 178 grootste Nederlandse bedrij ven. waarvan er uiteindelijk 116 mee deden. Deze 116 hebben ln totaal ruim 550.000 arbeidsplaatsen, waar van zo'n 80.000 door jongeren worden bezet. De onderzoekers hebben in to taal 47 miljoen gulden aan subsidies in kaart kunnen brengen, verspreid over de afgelopen drie jaar. Bijna zeventig procent van de bedrijven liet weten in het personeelbeleid geen re kening te houden met de subsidies, ruim twintig procent gaf aan dat de subsidies tot handhaving van het per soneelsbestand leidden. Ook bleek volgens het onderzoek alleen al in 1977 acht miljoen gulden subsidie te recht te komen bij winstgevende be drijven. Weggegooid geld, zo conclu deren de onderzoekers. Loonkostensubsidies zouden veel se lectiever verstrekt moeten worden, omdat het geld gebruikt moet wor den voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen voor jongeren en in ieder geval handhaving van bestaan de. Het ministerie van sociale zaken, dat de subsidies verleent, moet volle dige verantwoording afleggen voor de besteding ervan. Dat kan het nu nog lang niet, aldus onderzoekers. Wij vallen u zelden lastig met berichten over eigen bedrijf. Maar na gisteren kunnen wij niet zwijgen. Met het voorjaar in het hoofd doen mensen wel eens rare dingen. En dat hebben we geweten. De Volkskrant voetbalt beter dan wij. Het Parool voetbalt beter dan wij. Zelfs de mensen die ons wel eens een glaasje mineraalwater inschen ken. voetballen beter dan wij. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of lv-gidv Decoratie! jute Iccluur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien Fchl naturel leder met ge vlochten koordie Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: APELDOORN (ANP) In een wo ning in Apeldoorn zijn zaterdag de stoffelijke overschotten ontdekt van de 55-jarige mevrouw W Boom en haar 30-jarige dochter. De ontdek king werd gedaan door familieleden, die op onderzoek uitgingen omdat zij al geruime tijd geen levensteken van de beide vrouwen hadden gehad. De dood is waarschijnlijk een week gele den veroorzaakt door kolendampver giftiging. aldus de politie. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. dB. OC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open erfvelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1