)lie nog duurder nvloed oliemarkt R'dam niet gering Europese chemie zit in het slop Aandeelhouders weigeren dividend Grotere rol accountants nodig in derde wereld Open markt-prijzen gingen sterk omhoog ibische Emiraten verhogen toeslag ans voorstel verworpen Buitenlandse bedrijven hebben echter kostenvoordelen Britten houden vast aan herziening landbouwprijs Nederland kan helpen met opleiding Investeringen in Rijnmond sterk gedaald ERDAG 19 MEI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 29 ij DHABI (Reuter) De Verenigde Arabische Emiraten hebben de toeslag op de prijs van ^vat ruwe olie (van 159 liter) verhoogd van 1,80 tot 2,60 dollar. Olie van de Verenigde ibische Emiraten kost nu tussen de 17,68 en 17,90 dollar per vat. afhankelijk van de iliteit. hanteert momenteel een toeslag 2.40 tot 2,51 dollar. Aangenomen It, dat Koeweit en Qatar even hun toeslagen zullen verhogen. «di-Arabië is het enige land van IPEC. dat nog geen toeslag heeft jd op de olieprijs. Vermoed wordt er, dat dit land niet zal kunnen erblijven indien de andere C-landen doorgaan met het ver- n van hun extra-heffingen. ende maand (op 26 juni) komen ertien OPEC-landen wederom in ève bijeen om over de olieprijs te praten. Hier en daar wordt er al druk over gespeculeerd dat dan opnieuw een algemene verhogingen van de olieprijzen1 uit de bus zal komen. Zoals bekend, besloot de op 26 maart j.l. gehouden OPEC-vergadering de ledenlanden toe te staan naar behoef te op de basis-olieprijs, die toen met 9 procent werd verhoogd, een extra premie te leggen. Volgens een in Koeweit verschijnend blad, zou olieminister Ezzedin Ma- brouk van Libië hebben gezegd, dat de stijging van de olieprijs zal door gaan tot zo'n 27 dollar per vat zal zijn Het voorstel van de Franse minister van industrie, iud. gedaan tijdens een bijeenkomst in Brussel van de se energieministers, om de handel op de „open markt" itterdam onder controle te brengen, is verworpen. iswaar waren de overige energieministers het erover eens, er een psychologische invloed uitgaat van de hoge prijzen [otterdam op de voornaamste olieproducerende landen, zij inden echter dat controlemaatregelen slechts zouden lei tot een verplaatsing van deze markt naar elders. Vorige k bereikte de prijs van een vat (159 liter) ruwe olie in terdam een peil van 30 dollars, vergeleken met een officië- rijs van 14,15 dollar. Europese Commissie wil in de toekomst de ontwikkelingen le open markt meer in de gaten gaan houden. Frankrijk Ie o.a., dat de Nederlandse overheid een aantal erkende ;elaars zou aanwijzen, die het alleenrecht zouden krijgen r het doen van zaken op de Rotterdamse oüemarkt. bereikt. Dat zou dan een gelijkwaar- dige prijs zijn voor alternatieve energie. Mabrouk meende, dat de komende OPEC-vergadering zeker de prijs van ruwe olie weer zou moeten verhogen en wel om een tegenwicht te vormen tegen de grote winsten, die de olie concerns momenteel zouden maken door te profiteren van het verschil tussen de officiële olieprijs en de prij zen op de vrije markt Verdere berperking Het Internationaal Energiebureau (IEA) in Parijs moet wellicht zijn le den dwingen hun olieverbruik nog verder te beperken. Dit heeft de di recteur van het IEA, Ulf Lantzke. vrijdag gezegd. De olievoorraden van de twintig aangesloten landen liggen op het ogenblik vier procent lager dan de verwachte vraag. Lantzke noemde de situatie op korte termijn ernstig en zag voor volgend jaar geen verbetering. De leden van het IEA verbruiken per dag gezamenlijk ongeveer 38 miljoen vaten olie. Het bezuinigingsprogram ma voorziet in een verbruik van 26 miljoen vaten in 1985. Op de minis tersconferentie van het IEA (21 en 22 mei in Parijs) zal worden aangedron gen op verdere bezuinigingsmaatre gelen. Begin maart werd in Parijs het be sluit genomen het energieverbruik dit jaar met vijf procent te verminde ren. Het Internationale Energiebu reau is ook voorstander van een ver groting van het gebruik van kolen als energiebron. Inspectie van chemische installaties bij DSM een onzer verslaggevers STERDAM De „open markt" voor olieprodukten in Rotterdam, ook wei „spot"-markt oemd is de laatste tijd volop in het nieuws. Zeer recent door het Franse verlangen deze rkt onder controle van de EG te plaatsen gezien de uitwassen (Engeland sprak al van een egaliseerde zwarte handel"), die deze markt zouden kenmerken. behelst die „open markt" nu 51 pes en hoe komen de noteringen tot stand? Daartoe het volgen- linnen Europa bestaan in grote n drie oliestromen. In de eerste s vindt er een overdracht van ukt plaats binnen de internatio- olieconcerns. Shell Nederland inaderij levert bij voorbeeld aan in Duitsland. is er de verkoop van produkt aan ;ebruikers en/of wederverkopers isis van langjarige overeenkom- meestal binnen één bepaald Tenslotte is er de verkoop van ïkt aan onafhankelijke inferna le en nationale handelaren, zon- at sprake is van langdurige con- >n of financiële bindingen tus- ïveranciers en afnemers. Dit nu zogenaamde „open markt". De anciers zijn hier niet alleen de pese raffinaderijen, maar ook amerikaanse en Oosteuropese (schappijen. De open markt is internationaal van karakter en door vele marktpartijen rmd. land o.a. behoren ondernemingen als Europa, Italië, Spanje, Griekenland, Transol en Bulk Oil. Zuid-Amerika enz. Dat de Rotterdamse open markt in de loop van de jaren is uitgegroeid tot de belangrijkste Europese markt voor olieprodukten is aan een aantal factoren toe te schrijven. In de eerste plaats aan de aanwezigheid van het Duitse achterland, waar het verbruik van olieprodukten groter is dan de produktie van de lokale raffinade rijen. Verder spelen de centrale lig ging en de gunstige aan- en afvoerfa- ciliteiten van Rotterdam ten opzichte van de andere Europese consumptie- gebieden een rol. nlijk is de term „markt" wat mis- nd. Er is namelijk geen bepaalde ts in Rotterdam, waar de prijzen tand komen. De onderhandelin- (over partijen olie en olieproduk- vinden per telefoon of telex ts tussen de handelaren. Daar- zijn er in heel Europa een hon- die een rol van betekenis spelen, leze groep zitten een twintigtal te jongens", waartoe in Neder- efoon of telex Last but not least is van belang, dat we in Rotterdam te maken hebben met een concentratie van raffinage- en opslagcapaciteit. Wat het laatste betreft kan worden opgemerkt, dat zich in het zogenaamde ARA-gebied (zoals dat in vaktaal heet en waaron der wordt begrepen het gebied van Antwerpen, Rotterdam en Amster dam) ongeveer 20 procent van de Noord-Westeuropese raffinagecapa- citeit bevindt. Oorspronkelijk was de voornaamste activiteit op de open markt in Rotter dam de handel in partijen, die per lichter via de Rijn naar Duitsland werden vervoerd. In de loop der jaren breidden verschillende handelaren hun activiteiten echter uit tot het importeren van produkten uit andere bevoorradingsbronnen dan de West- europese raffinaderijen. Thans wor den dus ook produkten verhandeld afkomstig van raffinaderijen in Oost- Overschotten Het is namelijk zo, dat de hoeveelhe den produkt die een raffinaderij pro duceert nooit helemaal precies over eenstemmen met de vraag van afne mers. Er ontstaan overschotten hier en tekorten daar. Deze nu worden aa. in Rotterdam afgezet of aangevuld. Ook de grote olieconcerns handelen op de open markt in geval van over schotten of tekorten bij hun eigen produktie. Naar schatting wordt op de Rotter damse open markt jaarlijks zo'n 20 miljoen ton aan produkten verhan deld, bestemd voor een aantal Euro pese landen. Ter vergelijking diene, dat de totale afzet van olieprodukten in Noordwest-Europa ongeveer 500 miljoen ton per jaar bedraagt. De prijzen die als gevolg van vraag en aanbod, op de Rotterdamse open markt tot stand komen worden dage lijks gepubliceerd en wel in Piatt's Oilgram Price Service. Zo genoemd naar Warham Platt, een Amerikaans journalist, die vele jaren geleden merkte dat er met name in de oliewe reld in de VS grote behoefte bestond aan informatie over de prijzen van olieprodukten, die op de internatio nale vrije markt werden verhandeld. Het door hem ontwikkelde informa tiesysteem van prijsnoteringen op di verse plaatsen in de gehele wereld is nu eigendom van het Amerikaanse uitgeversconcern Mc Graw Hill. Voor deze vergaart thans een zekere me neer Peckworth in New York dage lijks de vereiste informatie o.a. bij makelaars en oliemaatschappijen en ook bij oliehandelaren, die op de open markt in Rotterdam opereren. Als Piatt's noteringen genieten deze internationale noteringen, die betrek king hebben op benzine (super en normaal), nafta (een op olie gebaseer de grondstof voor de chemische in dustrie), kerosine (vliegtuigbrand stof). diesel- en huisbrandolie en zwa re stookolie en die de basis vormen voor de Rotterdamse markt bekend heid. De Piatt's noteringen worden in een aantal Europese landen gebruikt als basis voor de vaststelling van consu mentenprijzen voor olieprodukten. In Nederland bijvoorbeeld vormen zij een element voor het bepalen van de prijzen van olieprodukten. die onder de maximumprijsregeling vallen. Deze prijzen worden vervolgens ver hoogd met overheidsheffingen, zoals accijns en btw, alsmede met een ver goeding voor distributie- en verkoop kosten. Een berekening, die plaats vindt in een samenspel van vertegen woordigers van de olie-industrie en Jiet ministerie van economische zaken. Zoals bij de goederenmarkten het ge val is, is ook op de Rotterdamse open markt het woord speculatie niet on bekend. Speculaties in dc verwach ting, dat de prijzen zullen gaan stij gen la hausse) en in de verwachting dat zij zullen gaan dalen (a la baisse) hebben sommige handelaren op de open markt al een lieve duit gekost en een aantal van hen in de afgrond gestort. Het is deze speculatie, die bepaald niet van vandaag dateert, die de open markt in Rotterdam hier en daar in een kwaad daglicht heeft gesteld. Zo zelfs, dat Frankrijk nu openlijk heeft verzocht deze markt onder toezicht te plaatsen nadat Engeland, zoals opge^ merkt, al eerder had verklaard dat deze markt een centrum was van „ge legaliseerde zwarte handel". De oliehandelaren bestrijden dit ove rigens (hoe kan het anders) met klem. Voor de consumenten van benzine en huisbrandolie is het intussen wel te hopen gezien het feit, dat de prijs die zij moeten betalen mede geba seerd is op de noteringen van de open markt in Rotterdam dat van uit wassen in welke vorm dan ook in Rotterdam geen sprake is. Prijzen in dollars per ton: jan. '78 dec. *78 V) c <4 A Superbenzine Gasolie/huisbrandolie Stookolie 137 214 385 118 152 330 87 97 130 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Europese chemische industrie zit nog altijd in het slop. Overcapaciteit en druk op de prijzen beheersen het beeld. Met name van die chemische bedrijven, die zich bewegen op het terrein van de bulkchemie, de produktie van grote hoeveelheden chemische grondstoffen met een geringe toegevoegde waarde. Eén van deze bedrijven Is het staats bedrijf DSM, de vroegere staatsmij nen. Pas laat begonnen op het gebied van de chemie, namelijk toen de mijnbouw was weggevallen, heeft het bedrijf de aansluiting met de colle ga's daartoe kunnen o.a. worden gerekend Duitse chemische concerns als BASF en Hoechst gemist. Deze bedrijven, van oudsher in het chemische vlak werkzaam, waren al lang voordat DSM daar ook maar aan dacht de weg van de fijnchemicaliën. de specialiteiten, ingeslagen. Een en ander met als gevolg, dat zij nu veel minder te lijden hebben van de ma laise. die de Europese zware chemie heeft getroffen en die zich dezer da gen nog eens duidelijk manifesteerde in de cijfers van DSM over 1978 en de allerminst gunstige verwachtingen voor 1979. Oostblok Juist omdat DSM actief Is op het terrein van de bulkchemie heeft het bedrijf meer dan de andere te lijden onder de invoer van chemische pro dukten door de Oostbloklanden. Lan den. die het met de prijzen niet zo nauw nemen, als het produkt maar deviezen opbrengt. De hoeveelheden produkt, waarom het hier gaat, zijn weliswaar niet zo groot, maar de ge volgen van een en ander voor de prijsvorming zijn dat wel. Aldus stel de drs. W. A. J. Bogers, voorzitter van de raad van bestuur van DSM. dezer dagen nog eens uitdrukkelijk vast Voor een goed begrip, de importen waarop hier wordt gedoeld vinden plaats in het kader van zgn. „buy- back deals". Het westen vooral de Duitsers spelen hier een rol bouwt een chemische fabriek in één van de Oostblok-landen en sluit tegelijker tijd een overeenkomst voor de afna me van het door deze fabriek gepro duceerde produkt. De verkoop hier van geschiedt evenwel doorgaans te gen prijzen, die beneden de markt prijzen liggen (dumpingprijzen). Tot nog toe was hiertegen weinig te doen. In elk geval hebben besprekingen, die in Brussel zijn gevoerd om tot een regeling voor deze importen uit de Oostblok-landen te komen geen re sultaat opgeleverd. En het ziet er ook niet naar uit dat dit spoedig wel het geval zal zijn. DSM heeft weliswaar geweigerd voor Polen een chemische fabriek te bou wen, teneinde zo een steentje bij te dragen aan het scheppen van een gunstiger situatie op de toch al ui terst kwetsbare markt voor chemi sche produkten, maar sneed daarme de wel in eigen vlees. Er stonden namelijk direct andere klaar, die er geen been in zagen om Polen de ge vraagde fabriek toch te leveren. Tot orde roepen Toch zal het nodig zijn, dat de EG wegen vindt om importeurs van ach ter het IJzeren Gordijn tot de orde te roepen en wel zo. dat zij voortaan met realistischer aanbiedingsprijzen ko men en van meer fair play op het gebied van de concurrentie blijk ge ven. Overigens, moet ook de concur rentie van de Amerikaanse chemi sche industrie niet uit het oog worden verloren. Op grond van gunstiger eco nomische uitgangspunten oefenen de Amerikanen al druk uit op het prijs peil in Europa voor chemische pro dukten. Het gevaar is niet denkbeel dig, dat op zekere dag ook de Ver. LFT De aandeelhou- svergadering van „De Por- lyne Fles" heeft met ruime 'Sfcrderheid (9000 van de 00 uitgebracht stemmen) 3() 'eigerd over 1978 een divi- d te ontvangen. bestuursvoorstel tot uitkering 10 procent in aandelen ten laste de agioreserve werd verworpen, Jt na de vier voorgaande divi- ^Uoze jaren ook dit keer niets zal ien uitgekeerd. De meeste aan houders onder wie ook de Vereni- Effectenbescherming vonden ering van een dividend niet aan rde Zij gaven er de voorkeur aan and op de knip te houden en af te >ten hoe de resultaten zich in de ende jaren zullen ontwikkelen, (floop van de vergadering toonde :teur J. Dekker zich zeer verrast het besluit van de vergadering, ben er wel blij mee, het toont in geval aan dat aandeelhouders positief hebben opgesteld. Het voor een groot deel mensen die al 1 aandeelhouder zijn en zich zeer het bedrijf verbonden voelen". 1KKERS Het metaalbedrijf Dik- (staalgietwerk en produktie van liters) heeft vorig jaar tegen de 'achting in opnieuw verlies gele- De voorziene toeneming van de ijvigheid bleef lang uit zodat in het laatste kwartaal met een f winst kon worden gedraaid, het hele jaar werd 3.5 miljoen >ren tegen ƒ4.7 miljoen in 1977. dit jaar verwacht men een be iden winst. De afzetmarkten de afsluiter raffinaderijen, ïiciteitscentrales. tankers *n op korte termijn allemaal capaciteit. Hoewel de iïsluiters k een breed gamma geschikt wor- gemaakt, denkt de direktie dat vraag de komende jaren kleiner kijn. •AL (Holland America Line Trust) verwacht een beter 1979 nadat het verlies vorig jaar was teruggelo pen van 12,6 tot 6 miljoen dollar 12 miljoen). Voor de cruises van de HAL is momenteel veel belangstelling. Kostenbesparende maatregelen zul len daar positief werken op het resul taat. Vorig jaar behaalde de divisie toerisme (waaronder de cruises val len) voor het eerst sinds een aantal jaren weer winst. ook dit jaar een toenemende vraag hoewel de produktie het niveau van 1977 nog niet zal halen. Over de winst van dit jaar (vorig jar gedaald van 13,3 tot 4,7 miljoen) doet de directie geen uitspraak in het jaarverslag. De omzet nam vorig Jaar toe van 1.026 tot 1.043 miljoen, ondanks stagnaties, veroorzaakt door stakingen bij Ford- Engeland. Die waren de oorzaak van de winstdaling. FORD NEDERLAND verwacht VAN LANSCHOT (bankiers) is vo- PERPIGNAN (Reuter) De nieuwe minister van landbouw van Groot-Brittanië, Peter Walker, heeft in Perpignan zijn eis op tafel gelegd: de Europese landbouwprijzen moeten dit seizoen worden bevroren. Daarmee wijkt Walker niet af van zijn Labour-voorganger Silkin. Wal ker benadrukte wel. dat hij een voor stander is van een verenigd Europa en in dit opzicht koestert hij totaal andere intenties dan Silkin. Walker verklaarde dat het kabinet- Thatcher gelooft in een gemeen schappelijk landbouwbeleid, maar dat de gewone man zich hoe langer hoe meer gaat verzetten tegen de toenemende overschotten van agrari sche produkten en de gestadig toene mende lasten, die dat voor de belas tingbetaler met zich meebrengt. De EG moet vastberaden optreden tegen overschotten van produkten als melk en suiker, aldus Walker. De collega's van Walker toonden zich ingenomen met Walker's steun aan de EG, maar Heten zich niet uit over de eis tot bevriezing van de land bouwprijzen. Pas op 18 Juni zullen de ministers van landbouw van de EG zich in Luxemburg beraden over de prijzen in het landbouwjaar 1979-1980. Eind maart had de beslis sing al genomen moeten zijn, maar de val van de regering-Callaghan en de daarop volgende verkiezingen gooi den roet In het eten. rig jaar omgezet in een NV en publi ceert daarom voor het eerst een volle dig resultatenrekening. Daaruit blijkt een nettowinst van 6.3 mil joen. Het balanstotaal nam vorig jaar met 11,4 procent toe tot 3,25 miljard terwijl de kredietverlening met 17,7 procent groeide tot 2 miljard. Het zwaartepunt lag bij middellange kre dieten. De aandelen van de NV zijn in handen van de holding Van Lanschot Beleggings-Compagnie. Daarin ne men de Centrale Rabobank en de Britse National Westminister Bank deel met ieder 25 procent, de familie leden met 44,6 procent en Delta Lloyd met 5.4 procent. VIBA (ingenieursbureau) zag de winst voor belasting iets dalen maar door belastingvoordeel kwam de net towinst iets hoger uit: ƒ913.000 (829.000) VIBA had een omzet van 23,7 miljoen - 3 procent). De resul taten blijven dit jaar niet achter Het in ernstige financiële proble men verkerende NAARDEN CHE MIE heeft ondershands 26 miljoen grilden kunnen lenen voor vijf jaar met een aflossingsvrije periode van twee jaar. Bovendien mogen twee le ningen (in totaal circa 8 miljoen) die dit jaar aflopen, later worden terug betaald. Naarden denkt ook nog tenminste 8 miljoen aan eigen kapitaal te kunnen aantrekken met welk bedrag een stuk van de lening van 26 miljoen kan worden terugbetaald. Al deze regelingen zijn de uitvloeisels van de basisovereenkomst met finan ciers die Naarden zeer onlangs aan kondigde. Het chemische bedrijf leed vorig jaar een verlies van ƒ24.4 mil joen na in 1977 nóg een winst te hebben geboekt van 6.8 miljoen In het zeer grote verlies zit wel een reser vering van 20 miljoen voor herstruc tureringen. nodig om er weer boven op te komen. Het „gewone" verlies van Naarden was vorig jaar 4,4 mil joen. Het bestuur verwacht nog niet dat in 1979 een aanzienlijk beter re sultaat kan worden geboekt dan de genoemde minus 4,4 miljoen. Aan accountants is in de derde we reld een grote behoefte. Dat bleek onder meer uit een inleiding van de Indonesische minister van handel, drs Radius Prawiro. Hij vertelde dat er in zijn land in 1960 al 10.000 ac countants nodig waren terwijl er toen slechts een klein aantal per jaar af studeerde. Het bleek ook uit een be toog van prof. Tinbergen. Deze stelde dat voor het opstellen van beleids plannen zowel als voor de beoorde- Ung van de afzonderlijke onderdelen van die plannen en goed inzicht nodig is in de werkelijke kosten en opbreng sten per onderdeel. Dat geldt met name in landen waar inflatie heerst. In een groot aantal ontwikkelingslan den is dat het geval. Volgens Tinbergen begint ooK in TOM A DO leed over heel 1978 ver lies hoewel de tweede helft van dat jaar winstgevend was. De industriële produkten deden het beter dan de consumentenprodukten. Bekaert, de Belgische moedermaatschappij van Tornado, verdubbelde de winst bijna tot ruim 1 miljard franken 140 mil joen). Staten, zoals nu al Oost-Europa, een probleem kunnen gaan vormen voor de chemie in Europa. Een bedrijfstak, waarin de diverse bedrijven overigens aan de kosten kant allerminst dezelfde uitgangs punten hebben. Zeker is dit het geval met de prijzen, die de diverse chemi sche concerns voor hun energie moe ten betalen. Nemen we de prijzen van aardgas. Weliswaar is het zo dat de tariefstel ling voor aardgas voor een bedrijf als DSM momenteel niet In belangrijke mate afwijkt van het gemiddelde ni veau in West-Europa, door het prijs aanpassingssysteem in ons land is er toch sprake van een verschil. De prij zen van aardgas in ons land zijn ge koppeld aan de stookolieprijs. De aanpassingen vinden per kwartaal voor de volle 100 procent vooraf plaats. Anders is dit in het buitenland, waar achteraf en per Jaar wordt gein- dexeerd. En dan niet voor de volle 100 procent, maar met percentages die schommelen tussen de 60 en 90 pro cent. Het zal duidelijk zijn, dat dit voor een bedrijf als DSM nogal ver schil uitmaakt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Accountants kunnen binnen het kader var de VN-derde ontwikkelingsperiode een doeltreffende en actie vere rol spelen in het economisch ontwikkelingsproces van de verschillende landen. Dit was een van de uitspraken (in dit geval van prof dr A. J. H. Enthoven) die gisteren werden gedaan op de jaarlijkse accountantsdag. Daar stond ditmaal het thema „De accountant en de derde wereld, code of mode?" centraal. Zwaardere lasten Ook op het stuk van de elektrische energie heeft een Nederlands che misch bedrijf zwaardere lasten te dra gen dan eenzelfde bedrijf over de grens. In de Nederlandse elektrische centrales bestond het brandstoffen- pakket vorig jaar voor 80 procent uitf aardgas en aardolie. Italië en Frank rijk daarentegen produceren onge veer éénderde van hun stroom op basis van waterkracht, wat relatief goedkoop is. Verder produceren de EG-landen uitgezonderd Nederland en Italië 20 a 30 procent van hun stroom op basis van eigen of geïmporteerde (goedkope) steenkool. Engeland zelfs 65 procent. Daarenboven wekt West- Duitsland bovendien nog 30 procent van zijn stroom met bruinkool op, waarvan de prijs nog onder die van de import-steenkolen ligt. En zo zijn er nog meer verschillen die ten gunste van het buitenlandse che mische bedrijf uitwerken doordat per saldo de gemiddelde brandstofkosten in het buitenland aanzienlijk lager zijn dan voor de stroomproduktie in ons land. Verwacht mag zelfs worden, dat de gemiddelde brandstofprijs in West-Duits land dit Jaar 20 procent lager zal zijn dan in Nederland. Iets dat te meer spreekt, indien wordt bedacht dat de prijs van het Duitse brandstoffenpakket zes Jaar geleden nog 40 procent boven dat van de Nederlandse centrales lag. Aangezien van de ultelndeUjke prijs, die stroomafnemers betalen, de brandstofkosten 40 procent uitma ken. spelen deze verschillen een be langrijke rol bij de concurrentiemo gelijkheden ten opzichte van het bui tenland. Daarbij Is voorts de winst marge van de centrales (naast de ka- pitaallasten en de loonkosten) van belang. Deze marge is in ons land nameUjk relatief hoog, waarbij er ook nog van grote verschillen binnen Ne derland zélf sprake is. Dat is echter niet alles. Naast de ongunstige brandstofkosten en de winstneming speelt nóg een oorzaak een rol, waardoor de grote indus trieën in ons land en dus ook een bedrijf als DSM in vergelijking met het buitenland met zeer hoge str oomtarieven worden geconfron teerd. Dit komt door de degTessie in de tarieven, dat is de prijsdaling per kWh naar gelang omvang en duur van de afname van de stroom. De tariefstructuur, die wij kennen, werkt daarbij zeer nadelig voor de grote industrie ln Nederland. kringen van de Verenigde Naties en hun technisch gespecialiseerde orga nen door te dringen dat het voeren van een goede boekhouding en het ontwikkeien van normen op dat ge bied nuttig is voor ontwikkelingslan den. Nederland zou daarbij een ver houdingsgewijs grote bijdrage kun nen leveren, vindt Tinbergen. Ook het opleiden van accountants uit de derde wereld kan een taak zijn. Prof. Enthoven, hoogleraar aan de universiteit van Texas, ging daar in zijn inleiding wat dieper op in. Hij bepleitte het opzetten van een proef project in een ontwikkelingsland waar assitentie kan worden gepro beerd. Verder zou de Nederlandse universitaire stichting voor interna tionale samenwerking (NUFFIC) een» drie- tot negenmaandse cursus moe ten opzetten, speciaal toegespitst op economische ontwikkeling. Op korte termijn is het naar de mening van prof Enthoven nuttig dat het NIVRA (de vereniging van registeraccoun tants» artikelen publiceert, eventueel met overheidssteun, die voor Derde wereldlanden interessant kunnen zijn. ROTTERDAM (ANP) De investe ringen van het bedrijfsleven ln het Rijnmondgebied zijn de afgelopen drie jaar met één miljard gulden te ruggelopen tot 381 miljoen. Daaren tegen is het aantal te scheppen ar beidsplaatsen in dezelfde periode toe genomen van ruim duizend in 1976 tot meer dan vierduizend in 1978. Dit blijkt uit het Jaarverslag over de wet Selectieve Investerings Regeling (SIR) in 1978 van het openbaar li chaam Rijnmond. Er zijn in het Rijn mondgebied de afgelopen drie jaar 156 vergunningen onder de wet SIR verleend. Daarbij deed zich een ver schuiving voor ten gunste van de handel en dienstverlening, in 1976 had bijna 60 procent van de verleen de vergunningen betrekking op de industrie, tegen 34 procent in 1977 en 30 procent in 1978. De investeringen, die gepaard gingen met een vergunningverlening, be droegen in 1976 1.563 miljoen gulden, in 1977 666 miljoen en 1978 381 mil joen. Het aantal te scheppen arbeids plaatsen was drie Jaar geleden 1.161. Vorig jaar steeg dit tot 4.179.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 29