Druk op Zuid-Afrika wordt niet opgevoerd ans op CAO-loos ar in de metaal Auto's Kiesuwkado Wie vraagt wat? Wespennest Libanon Kind in ziekenhuis Ontduiking belasting neemt toe Fonds voor vergoeding bij olieramp Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Droog HET WEER Burgerheren denken voor zichzelf Zuid-Korea speurt naar communisten Glas dat beter is dan glas Chabot's mede dogen Wildwest op de autobahn stand werkloze geren omlaag verhuizimen? Regering wijst pleidooi VN-raad van de hand Ifntal vrije dagen grootste geschilpunt jrncentrales ider plan voor 1( icuatie dicht' Brazilië schakelt over op alcohol Trouw Voor mensen Belastingverhoging niet uitgesloten I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Leea een krant met overtuiging: Trouw uw 37STE JAARGANG NR 10845 ZATERDAG 12 MEI 1979 Droog weer mei veel bewolking en middagtemperaturen rond 13 graden Maar in de zuidelijke en oosteli|ke provincies zonnige perioden en middag- temperaturen circa 18 graden Matige zuidwestenwind 4 Beaufort MORGEN EN OVERMORGEN Geleideii|k meer zon en hogere temperaturen Morgen en overmorgen Zon op: 05 50/05 48 onder 21.23/21.25 Maan op 22 50/23.53 onder 07 09/07 54 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning' Loopt d*n eens bi| ons binnen In onze 'otohji vindt U C"C* 450 woningen uit de regio, compleet met toto genngsc+iiKt oo pripklane Riinsb'jrgerweg 100 Runsburg leielo De Leeuw maketaarcJib* LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: PAGINA 19: PAGINA 17 Wetenschap en techniek PAGINA 15: PAGINA 21: i V PAGINA 13: lO-loos jaar in de metaal zou ijke onzekerheden met zich i voor de werknemers. De vers zouden dan niet verplicht juli en 31 december de itische prijscompensatie uit te 1, en evenmin om na 1 juli nog staan dat „nieuwe" 63-jarigen igd stoppen met werken. :ht mag worden dat de werkge- iet zouden proberen de prijs- nsatie achter te houden, om- hoogstwaarschijnlijk tot al et wilde stakingen zou leiden, regeling voor vervroegde uit- van oudere werknemers ligt iter anders. werken ngrijkste geschilpunt tussen iden en werkgevers betreft in 1 de uitbreiding van het aan- dagen. De bonden hadden jen erbij gevraagd. De werkge- rilden drie dagen geven, mits nze soc.-econ. redactie HAAG De bijstand voor jon- die na 1 augustus a.s. werkloos n, gaat omlaag. Het kabinet hiertoe gisteren besloten. aatregel betreft jongeren bene- 1 jaar. Als zij werkloos zijn en staand, zal hun uitkering per at zij jonger zijn dan 21 jaar, 7,5 nt later zijn dan tot nu toe. Dat neer op 67 grilden per maand, voor thuiswonende werklozen 18 en 21 jaar wordt de uitke- inders. Voor 18-jarigen gaat de ring 67 gulden per maand om- maar voor 20-jarigen 67 gulden log. Uitkeringen die al waren kend vóór 1 augustus 1979, wor- iet veranderd. De maatregel is r< Kn omdat ook het minimum loon lager is naarmate men jon- voor twee jaar. De CAO zou dan moe ten lopen tot april 1981. Toen de industriebonden slechts een CAO met een looptijd van een jaar wensten, wilden de werkgevers nog slechts één vakantiedag erbij geven. De bonden willen geen CAO voor twee jaar, omdat ze dan tot april 1981 niet zouden kunnen terugkomen op hun wens voor een kortere werkweek. De gebruikelijke gang van zaken is dat vakbonden, die in CAO-onder- handelingen onwillige werkgevers te genover zich vinden, hun leden gaan polsen over het eventueel voeren van acties. De industriebonden hebben in de loop van de onderhandelingen over de metaal-COA al enkele keren hun achterban gepolst. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister president Van Agt heeft gister avond toegege ven dat er zeer veel ontduiking van belasting voorkomt. De vroegere di recteur-generaal van de belasting dienst, Van Wijsterveld, heeft een on derzoek ingesteld naar de ontdui king. Hij heeft, een volgens Van Agt, „nogal spectaculair rapport" afge scheiden. „Spectaculair" omdat er sprake is van ontduiking en ontgaan van de belastingen, aldus Van Agt. Het rapport is nog niet in de minister raad ter discussie geweest. Misschien zal dat volgende week gebeuren. Holwerda! niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse regering heeft een pleidooi van de raad van de Verenigde Naties voor Namibië om de druk op Zuid-Afrika via economische sancties op te voeren, van de hand gewezen. Een delegatie van de raad heeft gisteren tijdens een bezoek aan Nederland van buitenlandse zaken in Den Haag nul op rekest gekregen. De raad meent dat economische dwangmaatregelen nog het enige middel zijn om Zuid-Afrika ertoe te dwingen een regeling voor de onafhankelijkheid van Namibië (Zuidwest-Afrika), opgesteld door de vijf grote westerse landen (de VS, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Canada), te aanvaarden. nze sociaal-economische redactie HAAG Over twee weken komen vakbonden en werkgevers in de metaal nogmaals aar om te praten over een nieuwe CAO. Het is echter de vraag of die CAO er dit jaar De FNV-bonden hebben het laatste voorstel van de werkgevers „onaanvaardbaar" md als basis voor het komende gesprek. En aan werkgeverskant wordt nu ronduit iken over de mogelijkheid dat er helemaal geen CAO komt. De indruk is ontstaan dat de actiebe reidheid niet erg groot is. De indu striebonden hebben consequent ge weigerd een loonsverbetering boven op de prijscompensatie te vragen, he- owel communistisch geïnspireerde groepjes bij de FNV-bonden daarop wel aandrongen. Het openlijk praten aan werkgever skant over een mogelijk CAO-loos jaar wijst erop dat ook de werkgevers niet erg bang zijn dat er acties zouden komen als ze niet volledig toegeven aan de eisen van de bonden. Nieuwe route Voorzitter Ester van de Industrie bond CNV wil in elk geval nog een nieuwe gespreksronde met de werk gevers. Hij voelt er niets voor om nu al te concluderen dat er maar een CAO-loos jaar moet komen. Hij is ook niet ingenomen met „het communi ceren via de telex en de media" tus sen FNV-bonden enerzijds en werkge vers anderzijds, omdat daardoor de sfeer slechts verslechtert. Voorzitter van de CAO-onderhandelingen is dit jaar FNV-onderhandelaar Wamsteek- er. Ester had hem vorige week al gevraagd een nieuw gesprek met de werkgevers te arrangeren. Hoewel de FNV-bonden het werkgeversverbond als gespreksbasis „onaanvaardbaar" hebben genoemd, heeft Wamsteeker toch voor 23 mei een nieuwe ge spreksronde belegd. „De Nederlands regering vindt de tijd nog niet rijp voor economische dwangmaatregelene tegen Zuid-Afri ka. Nederland heeft nog steeds hoop dat Zuid-Afrika alsnog met de wes terse regeling akkoord zal gaan," deelde een woordvoerder van buiten landse zaken gisteren desgevraagd mee. Aan de delegatie is dit stand punt ook meegedeeld. De voorzitter van de raad, mr Ferdi nand Oyono (afkomstig uit Kame roen), sprak gisteren toch de hoop uit dat de Nederlandse regering een ahr- dere stellingname tegen Zuid-Afrika, bij de hervatting van het debat oever Namibië op 23 mei in de Verenigde Naties, zal steunen. Hij wees daarbij naar de eerder door Nederland geda ne uitspraken over Namibië en over de brede anti-apartheidsbeweging die in Nederland bestaat ondanks ..bloedbanden" met Zuid-Afrika. Blindheid Minister Van der Klaauw (Buiten landse zaken) heeft met name in zijn speech voor de Verenigde Naties in september 1978 het Namibië-beleid van Zuid-Afrika scherp gehekeld. Hij sprak over „een onbegrijpelijke blindheid van de Zuidafrikaanse re gering ten aanzien van de politieke realiteit", en „gevaarlijk voor vrede en veiligheid". „Zuid-Afrika zal zijn politiek van ras sendiscriminatie moeten wijzeigen. Als het dat niet doet, dan is er geen andere keus can opvoering van de druk door middel van economische sancties. In dat geval zal Nederland een dergelijk beleid stimuleren en steunen", zei Van der Klaauw toen. Toen echter vond Nederland de tijd nog niet rijp voor daadwerkelijke boycotmaatregelen, en dat geldt, vol gens de woordvoerder van buiten landse zaken, nog steeds. Mr Max van der Stoel, oud-PvdA-minister van buitenlandse zaken, zei gisteren des gevraagd het met de regering eens te zijn dat men de hoop op een akkoord tussen Zuid-Afrika en de westelijke landen nog niet heeft opgegeven. „Maar dan zal Zuid-Afrika wel binnen enkele weken duidelijk van beleid moeten veranderen, anders rest er niets anders, dan economische dwangmaatregelen". RINGTON (AP. AFP) De Se- commissie voor milieu en open werken wil dat binnen zes maan- alle Amerikaanse kerncentrales en gesloten die draaien zonder door de overheid goedgekeurd voor evacuatie van de bevol- De maatregel zou 41 van de 70 ■afcerciële kernreactoren treffen. ommissie wil een soortgelijke I Waarde verbfhden aan bedrijfs- inningen voor kerncentrales in ouw. Dit zou twaalf reactoren Wen, die bijna voltooid zijn. Maatregel wordt pas van kracht 'ij door de hele Senaat en door Huis n afgevaardigden wordt fnomen en door de president tchtigd. De commissie aan- ide het voorstel van Senator Hart met zes tegen vier men acht kerncentrales van het- f type als bij Harrisburg. die 'stilgelegd voor het aanbrengen betere veiligheidsapparatuur. *n er zeven binnen enkele we- x draaien. Als afsluiting van haar tweedaags bezoek aan de provincie Zeeland maakte koningin Juliana gistermiddag een rondleiding door het Delta Instituut voor hydrobiologisch onderzoek Versere. Daar kreeg de Koningin een schilderij, dat bij het vertrek van de vorstin plotseling onvindbaar bleek. Later kwam het weer boven water. Op de foto ziet de Koningin er persoonlijk op toe, dat het cadeau in de hofauto wordt geladen. standen die er bij de grote westerse landen tegen economische maatrege len bestaan, te kunnen overwinnen. De delegatie-voorzitter wees er giste ren echter op dat dit niet gemakke lijk zal zijn gezien de grote economi sche belangen, die deze westerse lan den in Zuid-Afrika hebben. Meer nieuws over Namibië op pag. 7. Bondskanselier Schmidt van West-Duitsland heeft moeite met het verstaan van een vraag, en de Britse premier Thatcher wil graag weten wie de vragen steller is. Ze gaven gisteren een persconferentie na af loop van het bezoek van Schmidt aan Londen. That cher maakte duidelijk dat haar regering welwillen der tegenover de Europese Gemeenschap staat dan de vorige. 'Cruciaal moment' De delegatie uit de Namibiëraad meende dat daarmee niet langer ge wacht mag worden. „Dit is een cruci aal moment, het gevaar bestaat dat Namibië zich onder Zuidafrikaanse leiding eenzijdig zelfstandig ver klaard. Daarom proberen wij de steun te verwerven voor harde econo mische maatregelen". De raad denkt onder meer aan een olieboycot tegen Zuid-Afrika, alsmede stopzetting en terugtrekking van investeringen door Nederlandse ondernemingen. De raad hoopt voldoende steun in de algemene vergadering van de Vere nigde Naties te krijgen om de weer- Van onze Haagse redactie DEN HAAG- Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een nieuw inter nationaal verdrag voor een interna tionaal fonds voor vergoeding van schade door olieverontreiniging. In het fonds worden bedragen gestort die de oliemaatschappijen ten dele betalen voor alle over de zee aange voerde aardolie en stookolie. Uit het fonds wordt schadevergoeding gege ven bij olierampen. Met de totaal door het fonds uit te keren bedragen tot een plafond van 116 miljoen gulden. Het gaat om uit keringen aan hen die schade hebben geleden door verontreiniging van de uit tankschepen afkomstige olie en om verlichting van de aansprakelijk heid die de eigenaar van een schip dat vergaat, voor de aangebrachte schade heeft. BRASILIA (AFP) Alle auto's van de federale overheid worden omgebouwd om op pure alcohol als brandstof te rijden tot en met de presidentiële Ford. President Batista van Brazilië heeft bevolen dat de regering op deze manier het goede voorbeeld moet geven. Alcohol werd tot nog toe in dit land alleen gebruikt als bijmengsel in benzine. Met tien procent alcohol in de benzine kunnen auto's rijden zonder wijzigingen aan de motor. In de belangrijkste steden van Brazilië waartoe de voorbeeldactie zien om praktische redenen beperkt zijn al zestien alcoholpompen ingericht. De brandstof wordt gemaakt uit suikerriet ADVERTENTIE voor maer aansluit. doé het zelf montaoe8et SCHRAPER nvoeo bb-ib«3 „We zitten hier om mensen te vertegenwoordigen, geen auto's". Opmerkelijke motivering van een Amerikaan se afgevaardigde die zich wèl kon voorstellen dat je benzine moet rantsoeneren als er te weinig is. Een minderheidsstandpunt, soms zijn minderheden aardig. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Het kabinet spreekt in het kader van het pakket bezuinigin gen voor 1 juli ook over een eventuele verhoging van indirecte belastingen nog in 1979 en over het niet volledig laten doorgaan van de inflatie-correc tie op de loon- en inkomstenbelasting voor 1979. Minister-president Van Agt deelde dit gisteravond mee De belastingverhoging is niet alleen als suggestie aangedragen door de PvdA. Dat geldt alleen voor de ver mindering van de inflatie-correctie. „Ook parlementariërs op wier steun wij zijn aangewezen, zien wel wat in belastingverhoging in 1979. Dat is een feit waar wij politiek mee hebben te rekenen", aldus Van Agt, doelend op het CDA. Minister Andriessen van financiën had tot nu toe in de Tweede Kamer het idee van de belastingen nog dit jaar te verhogen van de hand gewezen De komende dagen zullen de verschil lende ministers overleg voeren met de fractievoorzitters van CDA en VVD. Lubbers en Rietkerk, over hun ideeën voor het pakket maatregelen van 1 Juli. De kans op verhoging van sociale premies, om daardoor Rijks- steun aan de sociale fondsen te kun nen besparen, is niet groot wat be treft 1 juli aanstaande, maar is wel in discussie voor wat betreft 1 januari 1980. zo liet Van Agt weten 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton \.in Duinhoven Ko van Di|k. Hetty Blok en Inn van Paasucn Lektuurhangcr (B) Nooit meer zoeken naar de krant ot tv-gid» Decoratief iute lectuur hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien EdN naturel leder met ge luchten konrd|i Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. TJO. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-4)59388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1