SER somber over korter werken Kïesuwkado L esparing energie loeizaam op gang j Nederland wil geen uitbreiding VN-taak Propaganda Smit-Kroes door de knieën leze krant Slechts geringe bijdrage tot terugdringen werkloosheid I lieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Bewolking HET WEER :heveningen idio 75 jaar Uiteenlopende reacties op rapport et veel kans op slagen Kurhaus open omatisering de huisarts Trouw Ongemeen geloofwaardig 8-11 mei CDA en VVD: zaak gesloten Bezorg Trouw een nieuwe abonnee trouw 37STE JAARGANG NR 10842 - WOENSDAG 9 MEI 1979 Van het noorden uit geleidelijk wat meer bewolking met mogelijk een bui Middagtemperaturen van tien graden in het noordwesten tot zestien graden in Limburg Matige tot vnj krachtige wind uit zuidwest tot west Morgen en overmorgen: Droog weer met zonnige perioden en middagtemperaturen van ongeveer vijftien graden. Zon op: 05.55 onder: 2118Maan op 19 23 onder 05 3-3 LOSSE NUMMERS 60 CENT stweigeraar zich beroepen t-vrouwen: nieuw insbeleid nodig ner bepleit roepverkiezingen na 4: Pagina 7: Hongarije volgt eigen weg bij hervormingen Pagina 9: Zwartboek over verpleegsituatie Pagina economie: Stimulering van woningbezit achterop geraakt Pagina service: Eethoek, strips, feuilleton, weer- overzicht, puzzel, radio- en Iv- prograrama's. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Verdeling van werkgelegenheid door verkorting van werktijd kan slechts een geringe bijdrage leveren tot het terugbrengen van de werkloosheid. In elk geval is het ..aangewezen beleid" dat de lonen evenveel omlaag zouden gaan als de werktijd wordt verkort. „Inverdien effecten" voor de nationale economie bij verkorting van werktijd ..zijn niet waarschijnlijk," en kunnen dus geen reden zijn de loonsverlaging achterwege te laten. Dit stelt de „commissie van economi sche deskundigen" van de Sociaal- Economische Raad (SER) in een rap port over korter werken, dat gisteren is uitgebracht. Voorzitter van de com missie is prof. Halberstadt. Hij zei bij de presentatie van het rapport, dat hij er niet van overtuigd is dat verkor ting van werktijd iets kan bijdragen aan het antwoord op de massale vraag naar arbeidsplaatsen. Doel „Het probleem is niet dat de werk loosheid moet worden teruggebracht van 210.000 naar 150.000," aldus Hal berstadt. „Het doel is het scheppen van arbeidsplaatsen." Het verminde ren van het eetal van de werkloosheid is op vele. oneigenlijke manleren mo gelijk, zo betoogde hij. Zelf wist hij ook nog niet wat dan wel het juiste antwoord is op de massale vraag naar arbeid. Het Centraal Planbureau had voor de commissie een berekening gemaakt van de economische effecten van kor ter werken. Deze notitie van het Plan bureau is al eerder bekend geworden. Uit het cijferwerk kwam naar voren dat korter werken zonder gelijktijdi ge inlevering van loon Juist tot meer werkloosheid zou leiden. Hier tegen over stond rekenwerk van de indu striebonden FNV dat voor korter wer ken ..inverdien-effecten" zouden op treden. De SER-commissie noemt zulke of fecten echter „niet waarschijnlijk". Ten eerste „is slechts een geringe daling van de werkloosheid te ver wachten," zodat geen grote besparing op uitkeringen aan werklozen moge lijk zal zijn. Bovendien kost een werk loze aanzienlijk minder aan uitkering dan een werknemer aan loon. Daar naast veroorzaakt verkorting van werktijd een daling van het nationale inkomen, en daarmee tevens van de opbrengsten van belastingen en soci ale premies Daar staat tegenover dat bij inlevering van loon ook de loon kosten voor de overheid minder zijn, maar dit voordeel weegt niet op tegen de salarissen voor het extra personeel dat ook bij de overheid moet worden aangesteld bij korter werken. DEN HAAG Het werkgeversver bond VNO heeft het rapport van de SER-deskundigen verwelkomd als „een realistisch rapport" dat aan geeft dat „onbezonnen stappen" met korter werken „alleen maar ave rechtse effecten" hebben. De vakcen trale FNV daarentegen vindt hel rapport „onvolledig, theoretisch, on bruikbaar". Het CNV vindt dat de SER-commissie de problemen met korter werken wel vrij genuanceerd op een rijtje heeft gezet, maar op een aantal punten te pessimistisch is. De FNV noemt het „buitengewoon irritant" dat de SER-deskundigen niet zijn uitgegaan van de „noodzaak van herverdeling van arbeid en het aanbod van de vakbeweging daar voor ook materieel offers te bren gen". Op grond van dat uitgangspunt bad de SER-commissie de mogelijk heden moeten bestuderen, vindt de FNV. Het CNV ziet in de beschouwingen van de SER-deskundigen een onder steuning van het beleid dat het CNV had ontwikkeld. Pessimistisch zijn de SER-deskundigen volgens het CNV over het aantal werknemers dat in deeltijd wil werken en over de inverdieneffecten. De raad MHO (hoger en middelbaar personeel) verbaast zich erover dat de SER-deskundigen niet aangeven „welke maatregelen er dan wel moe ten worden getroffen om het massale aanbod van arbeidskrachten in de nabije toekomst op te vangen". Voorts zou verkorting van werktijd het tekort op de betalingsbalans ver groten. en daardoor de financiële onze verslaggevers HAAG Het „actieprogramma'* van het kabinet het olieverbruik met vijf procent te beperken, komt ui izaam op gang. Een tussenstand, ruim een maand na n irogramma, duidt erop dat die besparing op basis van 10 rilligheid niet veel kans heeft volledig te slagen. april presenteerde het kabi- ?en aantal maatregelen en stles, bedoeld om het olie- ^ik in Nederland dit Jaar te - ken. Een tussenstand is niet emoedigend. Automobilisten zich vrijwel niet aan de lumsnelheld van honderd iter op de autosnelwegen. de toch al geringe lie niet is verscherpt. Veel maatregelen zijn evenmin uitvoer gebracht. Andere 'besparende mogelijkhe- ials de isolatie van wonin- gebouwen, krijgen maar Itelijk hun beslag, omdat hoge investeringen vergen het kader van de financiële Igingsplannen vaak niet lk zijn. afnemers van aardolie j de chemische industrie, ne- jeen genoegen met een ver- lerde levering van aardolie. Viciteitsbedrijven zullen, pat zij minder stookolie krij- l in problemen komen, ver- t de Vereniging van exploi- n van elektriciteitsbedrijven Het kabinet gaat er van uit dat de verminderde levering wordt opge vangen door een verminderd elek triciteitsverbruik, maar bij enkele centrales, zoals de provinciale centrales in Limburg cn in Gro ningen en Drente, bestaat nu reeds een tekort aan stookolie. De bedrijven verwachten de proble men alleen te kunnen oplossen wanneer meer aardgas ter be schikking wordt gesteld. Het is echter Juist de bedoeling minder aardgas te gebruiken voor de op wekking van elektriciteit om zo gas te sparen voor de toekomst. Het kabinet heeft bij de bekend making van de bezuinigingsplan nen laten weten aan het eind van de zomer een balans od te maken. Indien de gewenste beperking dan niet zal zijn bereikt, zullen andere, dwingende maatregelen worden genomen. Op pagina 5 staat een tussenstand van wat tot nu toe is bereikt bij de vrijwillige beperking van het olieverbruik. speelruimte voor de overheid verklei nen, ook al doordat de besparingen van particulieren en bedrijven afne men terwijl de investeringen juist moeten toenemen. De „geringe inver dien-effecten" die er zullen zijn. zul len al „nodig zijn om de overhelds voorzieningen op peil te houden. Dit bevestigt de conclusie dat financie ring van de arbeidstijdverkorting uit de lonen zelf zal moeten plaatsvin den," aldus de SER-commissie Korter werken leidt, ook nog bij inle vering van loon. tot verminderde pro- duktie in totaal en verminderde pro- duktiviteit (produktie per man) in de bedrijven. ..De offers zijn in ieder geval groot." zegt de SER-commissie hiervan Als dan toch inkomensoffers zouden worden gebracht, moet eerst worden nagegaan welke andere be leidsvarianten denkbaar zijn om zul ke offers de werkgelegenheid te laten dienen, dus voordat tot korter wer ken zou worden besloten De SER- commissie heeft zelf nog niet de tijd gehad om zulke alternatieve varian ten uit te zoeken Verschillen De commissie zou de mogelijkheden en effecten van korter werken het liefst hebben bekeken per sector In de economie, omdat er nogal grote ver schillen zijn tussen de uiteenlopende sectoren. Voor zo n uitsplitsing waren echter onvoldoende gegevens voor handen. Wel zegt de commissie dat bij doorvoering van verkorte werkti.i den in sectoren die daarvoor het meest in aanmerking komen, deze situatie .gemakkelijk in betrekkelijk korte tijd" zal overslaan naar de an dere sectoren. In sectoren waar nu overcapaciteit in het produktie-apparaal bestaat, zou den bij kortere werktijden niet gauw extra mensen worden aangesteld Vervolg op pag. 3, kol. 5 Staatssecretaris Hazekamp van economische zaken heeft gisteren in aanwezigheid van prinses Beatrix het Scheve- ningse Kurhaus heropend. De restauratie ervan heeft zo'n 110 miljoen gulden gekost. Meer nieuws op pagina 6. door Huib Goudriaan DEN HAAG Nederland staat afwijzend tegenover het Libanese voorstel meer bevoegdheden te geven aan de VN- vredesmacht in Zuid-Libanon, met als doel het gebied van majoor Haddad aan de Israëlische grens ..onder volledige controle te krijgen". Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag reageerde hierop gisteren avond als volgt: „Wij zijn hierover weinig enthousiast". de Veiligheidsraad gisteren reeds in- Den Haag reageerde hiermee op het verzoek van de ambassadeur van Li banon bij de Verenigde Naties in New York. Ghassan Tueni, de Veiligheids raad bijeen te roepen om dit voorstel te bespreken. Libanon trachtte giste ren de landen die een detachement aan de VN-vredesmacht hebben gele verd waaronder ook Nederland en andere VN-leden te bewegen een officiële zitting van de Veiligheids raad te wijden aan het Libanese voor stel. Volgens het persbureau Reuter zou ADVERTENTIE formeel („achter gesloten deuren") vergaderd hebben om een memoran dum van de Libanese ambassadeur bij de VN te bespreken. De woord voerder van het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken gaf hierop als commentaar dat ook zo'n infor mele zitting pas zou worden gehou den indien het Libanese voorstel vol doende instemming in New York zou hebben ontmoet. ..En daar zag het er nog niet naar uit", aldus de woord voerder. De Libanese ambassadeur bij de VN. Tueni. stelde voor Unifil te machti gen geweld te gebruiken tegen dege nen die de VN-troepen belemmeren in het uitvoeren van hun taak. ..De Is raëlische steun aan de christelijke militie in Libanon vormt een bedrei ging voor de veiligheid van Unifil Vervolg op pag. 3. kol. i De Sowjet-Unie gaat haar binnenlandse propaganda herzien. Er bleek een geloofwaardigheidskloof In te zitten. De buitenlandse propaganda daarentegen blijft ..de waarheid tonen over het belangrijkste land van het zegevierende socialisme". Zo ligt dat dus. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Smit-Kroes {verkeer en waterstaat! is door de knieën gegaan In een verklaring aan CDA-voorzitter Steenkamp neemt ze nagenoeg geheel afstand van de door haar gedane beschuldigingen aan het adres van het CDA. S sprookjes op I i.P (Ai Verliefd door ron van Domhovgn k.. \.in Di|k. Hel!) Blok en Ina v.ir I dassen Lektuurhangcr (B) Nooil meei zoeken naaf tie kram «v iv-gidv Decdrutiel |ule lectuur hanger Lederen halstasjc (C'l Sierlijke eenvoud en praktisch I tondicn I cht naturel leder mei ketting mei armband (Dl De nieuwe modetrend kelling i irhi-handjé van keramiek Internationale vakbeurs voor bednjlsmatige schoonmaak en onderhoud, gemeenteremiging, vuilverwerking en recuperatie geopend van 10-17 uur amsterdam rai Vorige week had zij met stelligheid beweerd tastbare bewijzen te hebben voor de wens van het CDA om na tegenvallende uitslagen van de Euro pese verkiezingen contact te zoeken met de PvdA. Nu heeft ze nog slechts ..twee drie velletjes gezien, waarvan de status een zeer geringe moet zijn geweest, te meer daar ik niet weet voor wie en van wie de notitie was". De verklaring is opgesteld na een dag van politieke spanningen op het Bin nenhof. waarbij de CDA-top en de WD-top afzonderlijk en uiteindelijk samen langdurig hebben vergaderd De betrokkenen lieten na afloop we ten dat de zaak is gesloten. De CDA-fractie had eerder op de dag in een vergadering over de affaire gesteld dat de zaak tot op de bodem moest worden uitgezocht en dat men niet zomaar genoegen kon nemen met de eerder door Smit-Kroes ge maakte excuses Na de laatste verkla ring van Smit-Kroes heeft echter ook fractieleider Lubbers gezegd de zaak als afgedaan te beschouwen. In haar verklaring antwoordt me vrouw Smit-Kroes op vragen die haar maandag door CDA-voorzitter Steen- *-*'■ r - -■< kamp zijn gesteld. Ze zegt daarin geen kennis te hebben over wie het stuk hebben ondertekend, wie de aanwezigen waren of wat de datum was van het stuk. „Ik heb Steenkamp slechts kunnen zeggen dat het een verslag van twee a drie velletjes was. Het verwijt aan de CDA-top gericht, heb ik ook niet kunnen vervangen door een aan anderen gericht verwijt. ,.In mijn gesprek met Steenkamp heb ik de volstrekte overtuiging gekre gen. dat de gespreksnotitie die lk heb gezien en waarop ik mijn uitspraken vorige week heb gebaseerd, niet be kend is en nooit bekend is geweest bij de top van het CDA Over de indruk die is gewekt, dat in de CDA-top een stuk zou hebben gecirculeerd: ..Voor mij staat vast dat dit niet het geval is geweest." En verder: ..Ik ben er thans van overtuigd, dat de politieke bete kenis die ik aan het stuk heb toege kend onjuist is geweest." Haar reactie op het hardnekkige ont kennen van Steenkamp en Lubbers van de beschuldigingen betreurt Smit-Kroes nu. Zij had donderdag, geconfronteerd mei de ontkenningen gezegd: ..In het CDA wordt wel meer gezegd." Voorzitter steenkamp zei na afloop van een langdurige vergadering, waarbij de heren Wiegel. Rietkerk, Lubbers en Korthals Altes aanwezig waren, gezegd dat hij meende dat het CDA door de verklaring van Smit- Kroes van alle blaam gezuiverd ls Het feit dat de liberale bewindsvrouw toch nog volhoudt een stuk te hebben gezien, deed hij af met: ..Ik geloof niet dat er een stuk bestaat. Als de Indruk bij het publiek blijft bestaan dat er een stuk In de CDA-top circuleert, dan kan ik er niets aan doen, maar dan spijt het mij wel." Steenkamp heeft de laatste dagen geprobeerd er achter te komen wat voor soort figuur mevrouw Smit het stuk in handen heeft gespeeld, maar zij heeft geweigerd haar bron te noe men. ..Het enige dat zij zich herinnert is dat er groene CDA-letters op staah." aldus dr. Steenkamp Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt soor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: CDA. DB. DC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. Lees een krant met overtuiging: TrOUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1