ederlandse soldaat Jwingt respect af carmen iuisarts moet oppassen oor misbruik 'thuiscomputer' carmen p wacht tussen klaprozen, patrouillerend in de 'Wadi' jjerwerking van gegevens in praktijk i. Egypte verwerpt autonomieplan Ministerie wil campagne tegen nicotinegebruik 'Boete voor sluiten vestigingen in zwakke gebieden' Het grote succes van de Huishoudbeurs: BUD AG 4 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Huib Goudriaan IRIS De Nederlandse soldaat in Zuid-Llbanon: iemand die 's nachts patrouilleert in de tsachtige wadi (dal), die tussen de klaprozen meteen schaarkijker de inslagen van granaten arft" en zestien tot achttien uur per dag dienst doet. De Nederlandse soldaat in Zuid- banon: iemand die, bijna twee maanden na aankomst, gerespecteerd wordt door de> volking, door het VN-opperbevel, door de Libanese soldaten, maar ook door de elkaar strijdende partijen die hij zo mogelijk uit elkaar moet houden. Heelt het lichamelijk zwaar, on- gaat psychisch de druk van te- ht te zijn gekomen In een bizarre reld, waar over zijn nu kortgeknlp- haar heen, een „strange war", een emde oorlog, woedt. Maar hij be lt „gesettled" te raken, koopt verf cement van eigen centen om zijn derkomen op te knappen. Hij heeft ook ervaren wat de betekenis is van goed drinkwater, hoe heet het is in een tent die niet is berekend op tropi sche temperaturen. En hij droomt van heldere lakens en van zijn verlof in Tel Aviv of in Holland, na acht weken in dezelfde slaapzak te hebben geslapen. Een andere wereld. Korporaal Pa- Achmed heeft in Haris faam verworven als kapper. trick van Hout: „Na aankomst op het vliegveld van Beiroet, op de kustweg hierheen, ben ik wel ontzettend ge schrokken. Ik had geen paradijs ver wacht, maar toch wel iets geregelds, zoals verkeersborden. Maar nee, iedereen rotzooit hier maar zo'n beet je an. Het leek wel of er langs die weg alleen maar autoslopers wonen." Toch stond de Nederlandse soldaat enkele dagen na aankomst vol ver trouwen bij de doorlaatpost, bij het „roadblock". Nu, twee maanden la ter, gebruikt hij Arabische termen die mij als volgt in de oren klinken: „Hmsl, emzie" doorrijden, of weg wezen), „Tsjurtzmek" hoe heet u?). Kapitein Joop Korthuis van de batal jonsvoorlichting: „Die vent uit Ne derland, verzorgd van de wieg tot het graf, werd hier in een situatie ge plaatst waar hij geen notie van had. Ik heb bij voorbeeld in die drie en een half uur van Beiroet naar hier meer van de situatie begrepen dan bij alle theorie-lessen in Nederland. En als je dan ziet hoe de vent hier vol zelfver trouwen bezig ls, dan zeg ik: laten we ons niet vastbijten in enkele excessen of de indruk laten bepalen door de (gerechtvaardigde) klachten van de mannen. Ik zeg dan, het is geweldig zoals ze het doen, ik sta er eerlijk gezegd verbaasd van. Dat verhaal van die Nederlandse soldaat in zijn vodderige uniform, met zijn lange ha ren, van die koekebakker, is hier weerlegd. Je wordt hier toch met wa pens onder Je kin gekieteld, je bent opgeleid voor een oorlogstaak, maar Je moet neutraal blijven. Als Je dan ziet dat ze na zo'n korte tijd in staat zijn, die neutraliteit te betrachten, dan zeg ik: tjonge, tjonge, geweldig." Stoere taal van een militaire voorlich ter. die „positief" wil berichten? Na drie weken zwerven door de honderd vierkante kilometer grote Nederland se sector van het Unlfilgebled, na eindeloos veel gesprekken met de mi litairen, kan ik deze conclusie alleen maar beamen. Zo zegt bij voorbeeld de dienstplich tige soldaat F. Henckens, vertegen woordiger van de WDM in Haris, bestuurslid in Libanon van deze sol- datenvakbond, die in Nederland toch niet bekend staat als zoetsappig: „Ik wil in de eerste plaats vooropstellen dat hier op een geweldige manier door iedereen wordt gewerkt en dat is het allerbelangrijkste. Ook de samen werking tussen de verschillende mili taire belangenverenigingen is erg goed. Er zijn klachten, dat wel. Als generaal De Jager, toen hll hier op bezoek kwam, vaststelt dat er geen klachten zijn, maar alleen wensen, dan geloof ik dat niet. Er zijn wel degelijk klachten, maar ik wil die niet negatief benaderen, maar als positie ve punten waaraan gewerkt moet worden." Henckens voert de bekende grieven aan: „Te lage toelage, zeker met het oog op het buitenwerking stellen van de werk- en rusttijdenregeling, die thuis wel gold. Die vijf dollar erbij wordt hier nu opgevat als een schijn baar gebaar om ons rustig te houden." Is het waar dat wat sommige solda ten zeggen officieren privileges hebben? Henckens: „Bij de Delta compagnie waar ik zit. zijn absoluut geen privileges voor officieren: ma joor Poelhekke wordt door ledereen van ons aanvaard als een geweldig iemand. Ik vind het Jammer dat kran ten bepaalde incidenten opblazen,- terwijl deze niet bepalend zijn voor de sfeer in het bataljon. Over het algemeen is de sfeer goed en dat moet ook wel, Je bent in onbeperkte mate van elkaar afhankelijk, dus Je bent ook veel meer geneigd bepaalde din gen van elkaar te verdragen." Henckens, die als ziekenverzorger in zicht heeft in de conditie van de man nen, vindt wel dat normen voor de werk- en rusttijden een hoge priori teit moeten hebben. „Als mensen zes tien tot achttien uur per dag werken en dat dagen achter elkaar dan ls dat niet vol te houden. En een prioriteit ls ook blnnententen om de tenten koel te houden (als Je overdag moet sla Granaatinslagen „turven" op de waarnemingspost van de togenaamde „Ost" (afgeleid van ondersteuning)-compagnie. Van hieruit kunnen de bombardementen van de Palestijnse kampen bij Tyrus duidelijk worden waargenomen. pen, drijf je nu op Je zweet de tent uit) en schone blnnenslaapzakken voor sommige posten." Henckens weet wel dat defensie in Den Haag en de VN in Zuid-Libanon eraan werken om de toezeggingen zoals ook prefab huizen, kasten en koelkasten na te komen, maar het kan geen kwaad te onderstrepen dat de tijd dringt. Wachtdelicten Vermoeidheidsverschijnselen hebben ook geleld tot wachtdelicten: er wa ren mannen die slapend op wacht werden aangetroffen. In het bataljon lijkt de opinie dat over de gevallen met clementie moet worden geoor deeld, te overheersen. Toch zullen een aantal soldaten voor de krijgs raad moeten verschijnen. In Zuid- Libanon. waar de VN-soldaten soms letterlijk tussen niet alleen twee maar meer vuren zitten, is waak zaamheid van levensbelang. Luite nant-kolonel Dietz, Juridisch advi seur van bataljonscommandant Len- slnk, zegt: „Als hier iemand slapend op post wordt aangetroffen dan ls dat een vergrijp dat moet worden afge remd, er kunnen infiltraties komen en het is onze taak. die te voorkomen. Er zullen vier wachtdelicten naar de krijgsraad worden verwezen." Een soldaat zegt later: „Er moeten echt infanteristen bij komen. Er zijn te veel Jongens, die overdag hun werk doen. bij voorbeeld koks en mon teurs. die dan 's nachts ook nog op wacht staan of patrouilleren." Adjudant Plet Dijkhuis, brigadecom mandant van de marechaussee bij het bataljon, de scepter zwaaiend over twaalf marechaussee's, kan alles vertellen over het handhaven van de discipline. Zijn er veel proces-verba len? „Er zijn wat aanrijdingen ge weest, geen vechtpartijen, geen dief stallen, twee gevallen van handel in drugs en enkele wachtdelichten. Het valt me op hoe goed de relatie hier is tussen ons en de soldaat. Er is niet zoveel afstand als in Nederland. Iedereen, van hoog tot laag. kent Je en ze komen gewoon iets bij ons op het bureau drinken. Slapen op wacht ls uiteraard een krijgsraadzaak. maar de omstandigheden waaronder zullen in het oordeel hierover een rol spelen. Het gebeurt dat mensen ontzettend veel wacht moeten doen, maar dan moeten ze waarschuwen dat ze het niet langer kunnen volhouden. Die drug-zaak hebben we onder controle: er was een Jonge Libanees, nog maar zestien Jaar en van een gegoede fami lie, die dat spul aan Nederlandse Jon gens probeerde te slijten. In samen werking met de Libanese politie, met wie de contacten heel goed zijn, heb ben we die vent opgehaald." Moreel beter Wat vindt de adjudant van het mo reel in het algemeen? HIJ zegt zonder dralen: „Beter dan ih Nederland. Ik zeg niet dat het in Zuidlaren slecht was. maar de Jongens zijn ervan over tuigd dat ze een taak hebben, ze zien de zin ervan in en kijken niet naar een paar uurtjes meer of minder. Overt, gens vind ook ik dat de toelage om hoog moet en ik zou het bijzonder op prijs stellen als er dan geen verschil len zijn tussen de rangen en standen." Dijkhuis ls iemand, die graag in 'n eentje door Haris zwerft en in koffie- huisjes met de inwoners praat. Oe- sprekken waaruit uitnodigingen re sulteerden om in de mohammedaan se gezinnen te komen eten. De adju dant: „Er wordt dan een schaap voor Je geslacht en dan komen er hoeveel heden eten op tafel!" Zijn eerste con tact met een Inwoner van Haris was de ontmoeting op de dag van aan komst met Abdoel Achmed. „HIJ ls onze buurman, was ook met de Fran sen die wij aflosten al bevriend en verwelkomde ons met een doos ge- vak. Hij ls Moslim, heeft een ontzet tend groot vertrouwen in Allah en zegt dat Allah ons ziet als goeie men sen en dat wij het daarom hier ook goed zullen hebben. Abdoel begon plotseling te hullen toen hij hoorde dat kapitein Korthuis en ik weg zou den gaan en klaarde helemaal op toen wij vertelden dat we na ons verlof terug zouden komen." Daar raakten de mannen verlegen van, evenals van de gewoonte van Abdoel om voortdurend tassen of kleding voor iemand te dragen. Overste Dietz: „Hij ls onze slaaf." Slaaf Ab doel Achmed die langzamerhand ook grote faam heeft verworven ais kap per van de mannen, die in Haris gele gerd zijn, loopt even later ineens ach ter me: hij draagt mijn tas. in onze redacteur wetenschappen TRECHT Kijk in vredesnaam uit met die thuis-computer waarmee je zo leuk de stroom n gegevens in je praktijk hanteerbaar kunt maken. Met deze indringende waarschuwing :htte prof. ir. A. Heetman (informatieverwerkende technieken) zich tot de aanwezige lisartsen op het symposium Arts en gegevensverwerking. worden inderdaad betaalbaar, en s verleidelijk. „Maar het loopt er uit dat u over een paar jaar nog tweede vakjargon spreekt, dat or niémand wordt verstaan ook !t door de technici." Heetman zag mogelijkheid dat elke hulsarts zijn en systeem ontwikkelt als een „le nsgroot gevaar", tenzij „wij" (tech- i) daarna al die systemen omwer- n zodat ze wel samen in één ge- ïdheidszorg kunnen functioneren, lar dat wordt dan wel erg duur. echnisch zijn uw problemen opge- t". hield Heetman zijn gehoor or. Alles kan. en als het nu niet kan, n het straks wel, want de appara- ir blijft goedkoper worden en meer nnen. „In 1984 is de elektronica Istrekt onbelangrijk geworden, lar u moet duidelijk zeggen wat u en de noodzaak daartoe heeft g nooit eerder bestaan." Organisa- risch zijn de problemen helemaal g niet opgelost, aldus Heetman, en is een tekort aan mensen om daar- er na te denken. De computer, aldus Nielen, verkeert in deze beeldspraak nog in het jaar 1926. De technische ontwikkeling waar nu iedereen tegenaan staat te kijken, is niet meer dan het wegne men van de allerergste bezwaren (be perkte geheugencapaciteit, beschik baarheid). Maar bijvoorbeeld de lees baarheid van wat er uit een computer komt, zowel letterlijk als in over drachtelijke zin is nog steeds „bene den elk redelijk peil". zich gemakkelijk aan een bepaald systeem aan te passen. Het gevolg hiervan ls dat elke arts zeer specifie ke wensen heeft ten aanzien van te ontwikkelen systemen, dan wel be hoefte heeft aan een systeem met zoveel vrijheidsgraden dat hij zijn weg er wel mee denkt te vinden. Daarbij realiseert hij zich niet dat bij dergelijke systemen het bedienings gemak en de overzichtelijkheid ge ring zijn. Voor het verwerken van gegevens 'RprnprfT met computers lijken vooral de zie- c uclu kenhuizen een aangewezen terrein, zc bleek uit de bijdrage van ir. J. Rou kens, directeur van de Stichting sa menwerking automatisering zieken huizen Zuidoost-Gelderland. „Een goed lopend bedrijf heeft bestuurba re, efficiënte en snelle informatieka nalen. Een ziekenhuis heeft daarente gen over het algemeen onbestuurba re, inefficiënte en langzame informa tiekanalen." alph Nader lgens zijn collega prof. dr. ir. O. C. elen heeft de automatisering be- efte aan een Ralph Nader, die over Amerikaanse auto in het begin n de jaren zeventig een geruchtma- nd rapport publiceerde: Inveillg bij :e snelheid. Dat inzicht gold een odukt waarvan de industriële ont- kkeling omstreeks 1926 was begon- Maar over die veiligheid was nog et zo nagedacht tot dan toe. Hindernissen Anderzijds liggen in de medische sec tor ook zeer specifieke en taaie hin dernissen. „Artsen worden opgeleid in het behandelen van klachten en minder in het hanteren van begrip pen", aldus dr. P. F. de Vries Robbé. hoofd an de Dienst automatisering van het academisch ziekenhuis Gro ningen (en zelf arts). Zij hebben daar om „weinig inzicht in beslissings- en organisatorische processen. Hierdoor en door de ontwikkeling van eigen werkwijzen, zijn artsen niet geneigd ADVERTENTIE 'N WITTÉZ KATtS EEN - LANG LEVEN \BESCHORENJ j witte kat... stroom zat! De consequentie van dit alles is vol gens De Vries „dat moderne hulpmid delen niet eenvoudigweg voor het grijpen liggen". Heetman zou zich, later op de dag. wat plastischer uit drukken. Hij begon zijn betoog met de mededeling „Dokter, ik ben niet ziek, maar na vanmorgen voel ik me zo beroerd". Een treffend voorbeeld van het soort informatie dat tot nog toe moeilijk in computersystemen valt op te slaan en te verwerken, hoewel Nieien voor het werken met dit soort „informele" informatie wel grote toekomstmogelijkheden ziet, in het voetspoor van zijn „nieuwe Nader". CAIRO. JERUZALEM (Reuter. UPI) Egypte heeft gisteren het Israëli sche plan voor Palestijnse autonomie op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook verworpen. Volgens Egypte vormen de plannen van de Israëlische premier Begin een obsta kel op de weg naar vrede. Volgens een woordvoerder van net* Egyptische ministerie van defensie doet het plan voor beperkte autono mie voor de meer dan een miljoen Palestijnen het in Camp David be reikte akkoord geweld aan. „Alle do cumenten, die door Egypte en Ameri-' ka zijn ondertekend, vragen om een volledige autonomie voor de Palestij nen. beëindiging van de militaire Is- raëische overheersing en terugtrek king van de troepen naar andere loca ties." aldus een verklaring van het ministerie. Begin had woensdag aangekondigd dat er wel een Palestijnse autonomie: zal komen, maar dat men ook door zal gaan met het vestigen van nieuwe Joodse nederzettingen. Nog deze maand moeten Israël en Egypte gaan onderhandelen over de Palestijnse autonomie. Dit staat in een brief die is toegevoegd aan het Camp David- akkoord Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zal op 10 mei een projectgroep instal leren die maatregelen gaat onderzoe ken om niet-rokers te beschermen, tegen het ongerief dat welrokende burgers hen aandoen. Men streeft er naar om in de grote steden opvang-mogelijkheden te scheppen voor mensen die van het roken willen afraken. Ook richt men een campagne op, de Jeugd om het roken te laten. Het project bestaat uit acht mensen. Ook het bedrijfsleven wordt bena derd om binnen de onderneming niet- rokers tegen de rokende menigte te beschermen. In de projectgroep zul len naast vertegenwoordigers van het departement, de Hartstichting, de Stichting volksgezondheid en roken, het Asthmafonds en verenigingen van actieve niet-rokers zitting hebben. Op het ministerie zelf geldt al Jaren de regel dat op vergaderingen niet mag worden gerookt. Gevolg daarvan is dat door het het gesnak van roken de ambtenaren naar een sigaret de zittingen stukken kortstondiger zijn. Al tijdens de begrotingsbehandeling van volksgezondheid en in verschei dene nota's aan de Kamer ls de Instel ling van deze werkgroep aangekon digd. Van een onzer verslaggevers VEENDAM Als grote concerns ne venvestigingen sluiten in sociaal zwakke gebieden, zou het mogelijk moeten zijn daar een boete voor op te leggen. Dit idee opperde Wlm Kok. voorzitter van de FNV, gisteren op een persconferentie in Veendam. Kok trok een vergelijking met een soort alimentatieplicht. De FNV-voorzltter wees in dit verband op de dreigende Akzo sluiting van de chloorfabriek in Delfzijl, omdat Akzo de chloorpro- duktle overweegt te concentreren In Rotterdam. De FNV heeft becijferd dat de toe stand op de arbeidsmarkt in het noor den nog steeds verslechtert. Er staan op dit moment achtduizend arbeids plaatsen op de tocht en door de uit voering van Bestek '81 zullen er vol gens de FNV nog eens tweeduizend bedreigde arbeidsplaatsen bijkomen. Had het CNV het integraal structuur plan (ISP) voor het noorden eerder al een „dooie mus" genoemd, van de FNV krijgt de regering ook een „vette onvoldoende", zoals Kok het uitdruk te. Gisteravond werd op een FNV- distrlctsvergaderlng in Assen een re solutie besproken, waarin het FNV elke verantwoordelijkheid voor het plan afwijst. Volgens Kok ls het no dig. dat de regering minstens twee keer zoveel arbeidsplaatsen in het noorden doet realiseren dan de nu geplande twintigduizend tot en met 1985. Op de foto: De delegatie van het F NV-bes tuur onder leiding van Wlm Kok aan de Eemshaven tijdens haar bezoek aan het noorden van het land. ADVERTENTIE De eerste en enige elektrische borstelkruller met Rollomatic-systeem, om snel krullen, slagen en volume in uw haar te brengen. Eén druk op de knop en automatisch ontrolt zich de haarlok. Zonder verwarring, zonder gepluk. Ideaal bovendien voorde vakantie. Geschikt voor elk Richtprii? voltage vanaf 100 volt. fijn voor haar

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9