Bruno Kreisky mikt zondag op alles of niet Wie doet er tegenwoordig nog wat Extra? De slag om SALT Esso doet wat Extra. Amerikanen weten van niets Met de kinderen op reis? Gratis mini-vakantieboek voor onderweg. VRIJDAG 4 MEI 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET door J. don Boef De 68-jarige Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft bij de parlementsverkie zingen van het komende weekeinde zijn carrière op het spel gezet door te laten weten dat hij zich uit de politiek zal terugtrekken, als zijn Socia listische partij haar (geringe) meerderheid verliest. Waarom deze ietwat roekeloze hou- Hing. die Kreisky ondanks aanvanke lijke weerstand ln de eigen partij wist door te zetten'' Het kan niet anders, of de kanselier is er van overtuigd dat de wervingskracht van zijn partij niet zo groot is. dat zij opnieuw de absolu te meerderheid in het parlement kan behalen Een van de redenen is dat de 8PO sinds vorig jaar een program heeft dat doorspekt is met marxisti sche begrippen en waarin de sociale markteconomie wordt afgezworen Kreisky heeft zich vervolgens gereali seerd dat de kansen van de SPO op prolongatie van de absolute meerder heid verder verkleind kunnen wor den. als de partij bereidheid zou heb ben getoond, zonodig een coalitie te willen vormen met een van de andere partijen de Oostenrijkse Volkspartij (OVPi ran Josef Taus of de kleine Vrijheidspartij (VPO) van Alexander Götz Om die reden verklaarde Kreis ky tot het laatst toe, geen „coalitie- kanselier" te willen zijn. En daarmee was voor hem de kous af. Vanzelfsprekend zou Kreisky niet zo definitief hebben gesproken als hij niet een behoorlijke portie zelfver trouwen zou hebben gehad. HIJ spe culeert er op dat hij voor de meeste Oostenrijkers een vaderfiguur is. die voor sociale rust heeft gezorgd, de werkloosheid binnen de perken heeft gehouden. Oostenrijk internationaal weer doet meetellen en wat erg belangrijk is zich zonodig niets aantrekt van de besluiten die zijn partij neemt Götz als onervaren nieuwkomers aan de kaak te stellen en vervolgens het spookbeeld op te roepen van een con- servatief-reactionalre coalitie tussen beiden. Open Deze twee partijen staan klaar voor een miljoenen kostende strijd over de vraag of de Senaat een nieuwe af spraak tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over beperking van de strategische bewapening moet goedkeuren De strijd van weleer over het Panamakanaal-verdrag zal erbij verbleken In één opzicht biedt de campagne reclamemakers droomkansen: het Amerikaanse publiek weet vrijwel van niets Een opiniepeiling van CBS en de New York Tames wees in Janua ri uit dat nog geen kwart van de Amerikanen weet welke twee landen betrokken zijn bij de SALT-bespre- klngen. Onwetendheid Maar diezelfde reclamemakers krij gen nachtmerries als ze horen welke termen ze moeten „verkopen ALCM's en SLCM's (respectievelijk vanuit de lucht en de zee gelanceerde Cruise-raketten) en OD's en FROD's (Observable Differences en Functio nally Related Observable Differen ces. zoiets als waarneembare ver schillen en waarneembare verschillen ten aanzien van de functie* Die onwetendheid ten aanzien van 8ALT maakt het publiek kwetsbaar voor een veelgebruikte tactiek de vragen voor opiniepeilingen zó op- - stellen dat Je van te voren weet welk antwoord erop zal volgen. En dat moet dan weer een sneeuwbaleffect krijgen Een voor NBC uitgevoerd onderzoek onthulde in februari dat 81 procent van de Amerikanen voor onderteke ning van de binnenkort verwachte SALT-II-overeenkomst is. Maar in maart kleedde het bedrijf George Fine Research de vragen wat anders in. en prompt was maar twintig pro cent voor het verdrag. Fine werkt voor een ariti-SLAT-beweging Tegenstanders De tegenstanders van SALT zijn tot -Dubbelzachte Jonge - Overleg Het heeft er lang naar uitgezien dat Kreisky zijn dreigement vergeefs had geuit In de herfst van vorig jaar leed zijn partij in haar bastion Wenen bij regionale verkiezingen een gevoelige nederlaag Ook de negatieve uit komst van het door Kreisky doorge drukte referendum over de bouw van kerncentrales was een onverwachte tegenslag Bij de regionale verkiezin gen m de OVP-bolwerken Nederoos- tenrljk en Salzburg op 25 maart boek te de SPO echter weer even verras send flinke winst Sindsdien is er een volkomen open situatie De OVP. die al lang niet meer een verlengstuk van de rooms-katholieke kerk Is. heeft het niet gemakkelijk met Kreisky als tegenstander. Haar leider. Josef Taus. wijst er niet ten onrechte op dat Kreisky's politiek van meer geld uitgeven dan er ver diend wordt, terwille van de werkge legenheid. spoedig averechts kan uit werken De kanselier antwoordt daar slechts op dat het bestrijden van werkloosheid voor hem belangrijker is dan een overdreven zuinigheid in de huishouding van de staat. Taus. die tegenover de harde aanpak van Kreisky een gematigde benade ring koos onder het motto „een nieu we lente voor Oostenrijk", heeft per soonlijk geen schijn van kans tegen over de kanselier. Hetzelfde geldt voor Alexander Götz. de leider van de Vrijheidspartij. Kreisky maakt daar handig gebruik van door Taus en Dit neemt niet weg dat er achter de schermen wel degelijk overleg gaan de is tussen de SPO en de VPO over mogelijke samenwerking na de ver kiezingen. als deze niet aan de ver wachtingen van Kreisky beantwoor den In dit verband wordt de naam genoemd van Hannes Androsch. de socialistische minister van financiën Aangenomen wordt dat hij de plaats van Kreisky zal innemen, als deze besluit af te treden eventueel dus pas tegen het einde van de komende vierjarige regeringsperiode Vanzelfsprekend worden de berich ten over zulke besprekingen naar het rijk der fabelen verwezen. Het is ech ter een volkomen natuurlijke zaak. dat de SPO rekening houdt met de mogelijkheid dat de alles-of-niets- houding van Kreisky niet tot het ge wenste resultaat zal leiden. In dat geval is het al van belang dat gepro beerd wordt een mogelijk onvermij delijke coalitie-partner ervan te weer houden. afspraken met de werkelijke tegenstander, de OVP. te maken. Dan kan men later weer zien. De mogelijkheid dat na een eventuele nederlaag van de socialisten een coa litie tussen Volkspartij en Vrijheids partij wordt gevormd, is niet uitgeslo ten. Götz. die populair geworden is als burgemeester van Graz. werkt al enkele jaren met de Oostenrijkse Volkspartij samen. Deze (grotere) partij bleef hem steunen, hoewel zij bij de gemeenteraadsverkiezingen nogal wat stemmen aan de VPO moest afstaan. Voor Kreisky was de populariteit van Götz een van de re denen om zich tegen de VPO af te zetten, die hem in 1970 en 1971 aan een meerderheid hielp Jong Ongeveer een tiende deel van de kies gerechtigden bestaat uit jongeren, die voor het eerst naar de stembus gaan. Van deze half miljoen jonge Oostenrijkers zal waarschijnlijk een niet te onderschatten deel helemaal niet naar de stembus gaan. Zij die deze moeite wel nemen kunnen be slissen over het voortbestaan van Kreisky's meerderheidsregering In SPO-kringen leeft de vrees, dat talrij ke jongeren zich tegen de SPO zullen keren, omdat die voor hen hèt sym bool is van het establishment. Overigens valt er over de uitslag van de verkiezingen weinig zinnigs te zeg gen. omdat bij opiniepeilingen is vastgesteld, dat velen eenvoudig wei geren te zeggen, op welke partij zij hun stem zullen uitbrengen. Kanseliei Bruno Kreisky van Oostenrijk: geen coalitie. WASHINGTON (UPI) Aan de ene kant staan de econoom John Kenneth Galbraith, de Joodse organisatie Bnai Brith, ex-minister van defensie Clark Clifford en het ministerie van buitenlandse zaken. De tegenpartij bestaat onder meer uit de schatrijke zakenman Josep Coors, kemwapenexpert Paul Nltze (een vroegere medewerker van het Pentagon) en ex- minister van financiën William Simon. dusver het actiefst. De meeste bewe gingen in dat kamp zijn behoudend en staan dichtbij de Republikeinse partij. De belangrijkste ervan zijn: O De Amerikaanse Veiligheidsraad, een stichting die opereert vanuit een boerderij in Boston (Virginia) en die twintig miljoen gulden heeft uitgetrokken voor de strijd tegen 8ALT-II De Coalitie voor Vrede door Kracht, een beweging die zegt 16 senatoren en 178 leden van het Huls van Afgevaardigden onder haar aanhang te hebben. De Commissie voor het Huidige Gevaar, die veel Republikeinse oud-ambtenaren telt. Haar belang rijkste woordvoerder is Paul Nitze. destijds lid van het Amerikaanse team dat over 8ALT-I onderhan delde en oud-medewerker van het Pentagon De Erfgoed Stichting, een groepe ring waarin brouwer-miljonair Jo seph Coors en ex-minister van fi nanciën William Simon de drijven de krachten zijn Voorstanders In het andere kamp coördineert Car ters medewerkster Ann Wexler de plannen van de SALT-aanhangers. Haar voornaamste strijdkrachten zijn te vinden in het ministerie van buitenlandse zaken Een speciale werkgroep van vijf man Is daar al maanden aan het werk Vorig jaar organiseerde het ministerie 350 spreekbeurten en elf congressen waarop ambtenaren 8ALT verde digden In 1978 gaf het ministerie ruim een miljoen uit voor de campagne en dit Jaar staat een zelfde bedrag ter be schikking Achter de regering staan groeperingen als de Joodse beweging Bnai Brith en de Vereniging ter Be heersing van de Bewapening, die al Jaren lang ijveren voor ontwapening. Onlangs is er een speciale groep ge vormd, die „Amerikanen voor 8ALT". heet Zij hoopt een half miljoen dollar bijeen te brengen ln de strijd tegen wat door een hoge functionaris de „Nit2e-bende" genoemd wordt. Clark Clifford Is een van de leden van deze groep en vooraanstaande figuren als Galbraith en de vroegere diplomaat George Kennan van de Amerikaanse -ommissie voor toenadering tussen Oost er West zullen zeker ook van de dat het Ameri- u UPI ontvangt nse buitenlandse u.-> -oms al twintig procent betrekking op SALT En dat is nog maar een van de eerste salvo's van een ware strijd die binnenkort in kranten en op de televisie zal uit breken. Als een grote beurt niet nodig is, geven wij tav auto voor alle zekerheid graag een vakantiebeurt, zegt Esso Self Service Station Groen in Lisse. En dat voor een extra-voordecl-prijs. De moeite waard om er eens naar te vragen. Als u met de kinderen een lange autorit maakt, zorgt u natuurlijk voor voldoende afleiding en speelgoed. Bij Esso vindt u dan een gratis mini- vakantieboek met puzzeltjes, gezellige verhaaltjes en leuke tips. Dus even snel halen! U vindt het, zolang de voor raad strekt, bij zo'n 500 Esso-stations, die u aan de aanduiding op de pomp herkent Esso-station Gavers in Bergen op Zoom bestond op 14 april 21 jaar. Dat was laatst goed te merken aan een leuk extraatje: gratis poffertjes voor alle klanten. Autobedrijf De Rooy in De Bilt doet graag wat extra. Want dit is het Esso-station waar u bijv. voor gratis lekkere ijstaarten kunt sparen. Esso Self Service Slation Bcsscms in Gcleen lel speciaal op uw ruitewissers. Zijn ze na de winterse maanden nog gaaf? Bessems vervangt zc 'ala minute elk model, elk merken vakkundig. Zo maar vier van de vele Esso-stations waar we graag wat extra voor u doen. Want u komt overal bij Esso wat extra tegen. Dat merkt u ook aan alle Esso-produkten. Aan de zuinige energie van Esso- benzine. Aan de solide smering met Uniflo-motorolie (reinigt, beschermt èn bespaart!). En nog veel meer. Trouwens ook in de Esso Shops merk je dat Esso u graag terugziet. En heus niet alleen voor benzine, motorolie, banden of accu's. Als u extra's op prijs stelt, dan weet u de weg! Hebt u vragen? Bel 070-739393.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8