Minder vraag naar kleuterleidsters JOHN DENVER LPs föiÉt- Actie voor mensenrechten in Rusland Nederhorst wordt gesplitst verkocht Meerkeuze toets is op z'n retour Ontsnapping door personeelsgebrek ItC/l I Jansen (PPR): CDA pleegt kiezersbedrog 'Werkgelegenheid in onderwijs op keerpunt' Noodkreet Rotterdamse parketwacht Verblijf in cel $)olitiebureau eei S onverantwoord' fDHN DENVER NIEUWSTE LP GROOTSTE SUCCESSEN Van Thijn (PvdA): Geen sprake van inmenging Rita jVRIJDAG 4 MEI 1979 TROUW/KWARTET DEN HAAG PPR-lijstaanvoerder jio Jansen heeft het CDA gisteren jeschuldigd van regelrecht kiezers- jedrog' bij de Europese verkiezingen. Hij is tot deze zware aantijging geko men na een vergelijking van de Ne- lerlandse en Duitse uitgave van het verkiezingsprogram van de Europese Volkspartij (EVP), waarvan het CDA |de Nederlandse poot vormt. Volgens Jansen blijkt uit de Duitse vertaling, dat de EVP kiest voor de ozet van tactische kernwapens, zoals le neutronenbom. In de Nederlandse ütgave wordt deze uitspraak naar de nening van de radicaal verhuld. Daar taat dat „de slagkracht van de con- entionele strijdmacht bepalend zal ijn voor de aanwendingsdrempel an tactische kernwapens." Volgens de PPR-voorman zou uit deze uitspraak moeten worden begre pen dat er nog een keuze moet wor den gemaakt. Uit de Duitse vertaling blijkt echter, aldus Jansen, dat die keuze al is gemaakt. Daar staat vol gens hem. dat ..de slagkracht van de conventionele middelen de inzet van atoomwapens vereist". Jansen meent, dat D'66 zich met haar Europees program verwijdert van de milieu- er. derde wereldbeweging en dicht nadert tot VVD en CDA. Hij* trekt deze conclusie uit een vergelij king van de Europese verkiezingspro gramma's van PvdA. CDA. WD, D'66 en PPR De PPR-lijsttrekker verwacht, dat de „groene lijsten" in de verscheidene EG-landen te zamen hooguit vijf van de 410 zetels in het Europees parle ment zullen halen. Hij wil samen met deze groeperingen een ..nieuw groen front" vormen, dat zich onder meer zal verzetten tegen de ontwikkeling van kernenergie. e. n r- t* fan onze Haagse redactie 3EN HAAG Als gevolg van een dalend leerlingental tot 1984 zullen tot 1984 zo n lertienduizend kleuterleidsters en onderwijskrachten van lagere scholen moeten afvloeien, of liet meer worden vervangen. Dat concludeert de commissie prognose kleuter- en basisonder- rijs in haar vijfde rapport over de werkgelegenheidssituatie in het onderwijs. Het zogeheten ictieplan 1978 van minister Pais heeft de commissie in de cijfers meegenomen. folgens de commissie bevindt de rerkgelegenheidssituatie van kleu- erleidsters en onderwijskrachten ich nu op een keerpunt Dat blijkt lijvoorbeeld uit het feit dat ondanks e schaalverlaging bij het kleuteron- lerwijs van vorig jaar er nu achthon- erd kleuterleidsters minder nodig ijn. Dit is te wijten aan een daling an het aantal kleuters met 33.000. )e komende jaren zet dit proces zich 'te oort, zodat er bij ongewijzigd beleid v. i 1984 zo n 3.500 kleuterleidsters te- ninder nodig zullen zijn. In het lager minderwijs is de daling nog sterker 'en opzichte van januari van het orig jaar zullen er in 1984 bijna ne- enduizend leerkrachten minder no- jn.lig zijn. Voor het buitengewoon on- te.lerwijs is de daling zevenhonderd er- fat het leerlingebestand betreft leeft de commissie berekend dat er ie. i 1984 330.545 leerlingen minder zul- ,esen zijn in het kleuter-, lager en bui tengewoon onderwijs. Uitgesplitst ,n; ver de diverse onderwijssoorten ziet t^leze daling er als volgt uit: kleuteron- lerwijs 41 730 minder leerlingen, la- er onderwijs 279.335 en buitenge- an»oon onderwijs 9480. ginder somber Overigens tekent de commissie aan dat de cijfers in het vijfde rapport iets blinder somber zijn dan de prognoses v^praarmee zij in december 1977 op tafel kwam. Het overschot aan kleuterleid sters was toen nog 9800 en is nu 7100 (een daling van 47 naar 40 procent). Bij het lager en buitengewoon onder- >et|wijs ging het overschot aan onder wijskrachten van 29.100 naar 19.200 (een daling van 55 naar 44 procent). De commissie erkent dat het forse A'aantallen zijn, maar spreekt toch van een relatieve verbetering. Het slechter worden van de werkgele genheid in het kleuter- en basisonder- wijs heeft blijkens de cijfers ook ge- ,d< yolgen voor het aantal studenten op ln< no de opleidingen voor kleuterleidster en de pedagogische academies Bij de kleuterleidsteropleidingen werden in 1977 negen procent minder nieuwe studenten genoteerd en in 1978 veertien procent. Bij de pedago gische academies daalde het aantal nieuwe studenten met vijtien procent mannen en vier procent vrouwen in 1977. Vorig jaar waren deze percenta ges respectievelijk 25 procent en 19 procent. Als gevolg hiervan zullen er volgend jaar uiteraard ook minder studenten dan voorheen afstuderen In 1983 zullen er volgens de commis sie 661 minder kleuterleidsters afstu deren dan dit jaar en aan de pedago gische academies 1808 studenten minder. ADVERTENTIE Sankyo houdt uw herinneringen levend. Dierbare herinneringen blijven bewaard Kostelijke momenten kunt u steeds opnieuw beleven Probleemloos filmen. Dankzij de nieuwe serie Sankyo camera's Naar keus: met of zónder geluid Handzaam Kompakt. Fraai van vorm. Zeer licht in gewicht Technisch volmaakt Met Sankyo filmt u nog makkelijker Nog mooier brengt leven in beeld. Nieuw: suoertronic-systeem. Voor volmaakte geluidopname en haarzuivere opname- snelheden ITforxnontinqntoi Postbus 8396,1005 AJ Amsterdam. SCHIPHOL De eerste van de vijftien F-16 toestellen, bestemd voor de Koninklijke luchtmacht, heeft gisteren de eerste proefvlucht gemaakt. Het toestel vertrok van Schiphol-oost, waar het door Fokker is gemonteerd, voor een vlucht van een uur en twintig minuten. De eerste F-16 wordt 6 juni officieel overgedragen aan minister Scholten van defensie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister van Aardenne (economische zaken) heeft de Tweede Kamer en de vakbonden laten weten, dat er geen koper te vinden is voor de gehele groep Nederhorst- bouwbedrijven. Van Aardenne wil uiterlijk 10 mei weten of er nog meer gegadigden zijn voor de overname van onderdelen van Nederhorst-bouw. Tot nu toe hebben zich zo'n veertig belangstellenden gemeld, waaronder de gemeente Am sterdam Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM - Het lager be roepsonderwijs kent examens op drie niveaus en alleen op C-niveau worden landelijke examens afge nomen Gisteren waren Neder lands en Engels aan de beurt Op de Calvijn-school voor lager-, economisch- en administratief on derwijs (leao) vertellen Onne Ste- ketee, Rosa Bhagwandin en Marij ke van Gelderen dat de Neder landse tekst wel meeviel. Het was een stukje over de jacht op vos sen. overgenomen uit de Alkmaar - sche Courant. Dit jaar werden er veertien open vragen gesteld en alle drie de kan didaten vinden dat prettiger dan de meerkeuzevragen Leraar Dick van der Spoel is het daarmee eens Hij is blij. dat ook voor andere vakken het systeem van kiezen uit vier voorgebakken antwoorden op z'n retour is. Engels was iets moeilijker, zeggen Onne. Rosa en Marijke Vooral de eerste twee stukjes waren pittig. Twee van de vier verhaaltjes gin gen over criminaliteit. In eén daar van wordt de vraag gesteld, of er niet minder gewelddaden ge pleegd zouden worden, wanneer omstanders vaker ingrepen De Calvijn-school in Amsterdam- west is één van de ongeveer hon derdvijfentwintig leao-scholen in ons land De twee hoofdrichtingen hier zijn kantoor en winkel Een flink deel van de leerlingen vindt na het examen ook een baan in die sectoren Een grote groep leerlingen gaat echter na het examen naar vervolgopleiding Het percentage dat doorleert wisselt sterk, vroe ger was het meestal de helft, vorig jaar was de animo voor andt r.- scholen ineens minder, maar dit jaar heeft de meerderheid weer plannen voor verdere studie Ma rijke bijvoorbeeld wil overstappen - naar de derde van de mavo. Onne hoop in de vierde klas van de n. terecht te komen en Rosa gaat straks naar de middelbare economische en administratieve school Vakkenpakket Bij de toelating tot een vervolgop leiding hangt veel af van je vak kenpakket Marijke heeft bijvoor beeld Duits. Engels, handelsken nis, Nederlands kantoorpraktijk *T en maatschappijleer Alleen de Z eerste vier vakken kan zij op de mavo overnemen Dat betekent, dat zij met twee vakken van voren af aan moet beginnen Onne en Rosa zitten iets gunstiger voor de doorstroming, omdat zij ook wis- kunde in hun pakket hebben Uit de gegevens die leraar en de caan Dick van der Spoel jaarlijks verzamelt blijkt, dat degenen die na hun examen werk gaan zoeken, betrekkelijk snel een baan vinden Slechts een enkeling moet langer dan drie maanden zoeken De meesten komen op een kantoor terecht Dat kan vartéren van tele fonisbreceptionist tot administra tief medewerker Een opvallend gegeven is, dat er elk jaar enkele oud leerlingen zijn die minder dan het minimum jeugdloon verdienen Van der Spoel stuurt dan een briefje om hen op dat onrecht te wijzen De Tweede Kamer had. via een mo tie-Van der Hek (PvdA) aangedron gen op verkoop van Nederhorst-bouw als geheel. Van Aardenne heeft de Kamercommissie voor economische zaken gisteren gezegd, dat de motie niet uitvoerbaar is. Bij de vakbonden leeft nu de angst, dat er arbeidsplaat sen verloren gaan bij zwakke Neder- horst-bedrijven. die niet verkocht kunnen worden. Volgens Kamerlid Van der Hek moet de minister er naar streven, dat ook ..minder sterke delen van Nederhorst-bouw" verkocht wor den De minister probeert in elk geval het bedrijf in Gouda aan één koper te slijten. Multibouw. waartoe.een aan tal zwakke bedrijven hoort, zal „in de grootst mogelijke delen verkocht worden", zo is de bedoeling Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De ontsnapping van een 41-jarige gedeti neerde uit het gerechtsgebouw aan de Noordsingel in Rotter^ dam is een rechtstreeks gevolg van het schreeuwende tekort aan personeel bij de parketgroep van de Rijkspolitie. v Volgens een woordvoerder van de maakt moeten worden. Het admini parketwacht Is de personeelsbezet ting momenteel „bijna onverant woord" en zijn soortgelijke ontsnap pingen in de toekomst haast onver mijdelijk. Er is een chronisch 'gebrek aan Vast personeel, waardoor veel overuren ge- ADVERTENTIE ^Amsterdamse artsen 'an een onzer verslaggevers htlMSTERDAM Het verblijf in het 1 i ellenhuis aan het hoofdbureau van jolitie in Amsterdam is medisch on- erantwoord. Dit rapporteren drie risen van de Amsterdamse OG en ID aan hun dienst. De medici moe- en regelmatig arrestanten bezoeken p het hoofdbureau die verslaafd zijn an heroïne. Het drietal meent dat ooral verblijf van langere duur in de ellen gevaren met zich mee kan rengen voor de lichamelijke en gees- igtlelijke gezondheid. Er is sprake van ïervuiling, gebrek aan licht en lucht. Contacten met andere arrestanten en ewaarders zijn minimaal. Door per- oneelstekorten komt er van luchten ■1 weinig. «fl -er artsen wijzen op het risico van rai slfmoordpogingen als gevolg van ee ingdung verblijf in de kleine ver- Ti aarloosde cellen. M ïei olgens hoofdinspecteur A J. Steen ebfnderschrijft de politie het oordeel n de gemeentelijke gezondheids- enst. „Wij zijn zelf ook van oordeel djéat de situaUe ver beneden maat is d< ij wijst erop dat de politie al vijf rdfar bezig is met modernisering van cellenhuis. De tekeningen voor odierbouwing en uitbreiding liggen ad laar, maar het wachten is nog op zi oedkeuring van het Rijk. aldus n teen. |d rmeel mogen arrestanten niet lan- déer dan vier dagen vastzitten op een jei olitiebureau. Daarna moeten ze on- rij ergebracht worden in een Huis van aring. Volgens Steen is dat prak- ;et|sch echter niet te verwezenlijken "isschien dat de Bijlmerbajes in de •komst soelaas kan bieden, maar srlopig blijft het moeilijk om arres- iten door te laten schuiven." dj# titft de 50 cellen aan het hoofdbureau rblijven veel vreemdelingen, al dan i#et wachtend op uitwijzing Een 'eede grote groep vormen de heroi- gebruikers sfc 01 ^7* nccteAteH verkoopadviesprijs 17,90 veftoopadviesprijs 25.- stratieve werk wordt al goeddeels door uitzendkrachten verricht Doof de gebrekkige arbeidsomstandighf- den is het ziekteverzuim erg groot Verschillende medewerkers zijn al overspannen en overwerkt naar huis gegaan, aldus de zegsman Volgens hem worden er koeien met gouden hoorns beloofd, maar blijft de ver sterking van het personeelsbestand voortdurend uit 5, Per 1 mei is een cursus parketwacht begonnen Er was toegezegd dat daar zes mensen voor de Rotterdamse rechtbank aan mee zouden doen Achteraf blijkt dit maar éen man tè zijn. „Het Rijk vindt dat er bezuinigd moet worden en wij zijn er de dupe van", meent de zegsman De gedetineerde zat in het huis va» bewaring van Breda in voorarrest fn afwachting van een strafzaak In Rot terdam had hij In verband met een huurgeschil een civiele procedure aangespannen. De man was woens dag voor de duur van de zitting over gebracht naar de Noordsingel. Toen hij van de rechtbank naar het kan tongerecht zou worden overgebracht, wist hij zich aan zijn bewaker te ont worstelen. Door hel tekort aan perso neel werd hij door slechts één parket wachter begeleid De man sprintte vervolgens naar de uitgang van het gerechtsgebouw waar een personenwagen met draai ende motor en open portier klaar stond. Hoewel het kenteken van de wagen genoteerd kon worden, ont breekt tot nu toe elk spoor van de ontsnapte gevangene en zijn mede plichtige(n) Het parket van Justitie heeft voor de uit Moerdijk afkomsti ge man een bevel tot opsporing en aanhouding doen uitgaan Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vier grote fracties van de Tweede Kamer hebben gisteren bekend gemaakt dat zij officieel het Comité Olympische spelen en mensen rechten hebben opgericht. Het Comité richt zich allereerst op de spelen in 1980 in Moskou. Men wil door middel van dialoog dat land wijzen op het feit dat er nog altijd op grote schaal schending plaats heeft van de rechten van de mens. Het initiatief van het comité is genomen door leden van PvdA. CDA. VVD en D'66. die in principe voor zich spreken Gisteren werd echter gesteld dat zij elk hun partij achter zich weten. Het comité wil invloed uitoe fenen op de Sowjet-Unie om de politiek van dat land voor zover het om de mensenrech ten gaat meer in overeenstem ming te laten handelen met de internationale verdragen, waarin de mensenrechten zijn vastgelegd Die zijn door Rus land ondertekend Het gaat om de behandeling van groepen en personen die in strijd moet worden geacht met de universele verklaring van de rechten van de mens, en de slotakte van Helsinki. Daarbij staat de vrijlating van politieke gevangenen voorop Het nationale comité streeft ernaar zoveel mogelijk ver wante instanties in het bui tenland te bereiken, om sa men met hen te komen tot een internationaal comité Olym pische spelen en de rechten van de mens Rechtstreeks Het gaat er vooralsnog om dat het comité via rechtstreekse contacten met vertegenwoor digers van de Sowjet-Unie tot praktische resultaten komt in concrete gevallen. Inmiddels is de ambassadeur in Neder land benaderd De ambassa deur heeft de Kamerleden la ten weten dat zij welkom zijn voor een gesprek, zolang het zo is dat zij als Kamerleden op persoonlijke titel spreken. Een andere doelstelling van het comité is het geven van informatie aan het publiek, voor de spelen beginnen en zonodig tijdens het gebeuren, over de stand van zaken in Rusland met de politieke ge vangenen Het comité wil ook praten met de rechtstreeks betrokkenen bij de spelen zoals NOC NSF. bonden, sporters en journalisten over de manier waarop zij tijdens hun aanwe zigheid rekening kunnen hou den met de situatie in Rusland Verder wil het comité ook be zoekers, supportersverenigin gen en reisbureaus informe ren. en overleg openen met overheidsinstanties om steun te vragen voor zijn activitei ten en doelstellingen Voorzitter van het comité is Ed. van Thijn (PvdA), de heer Hennekam is secretaris (CDA), VVD'er Keja onder houdt het contact met de sportorganisaties en de heer Brinkhorst (D'66) coördineert de internationale contacten De leden van het comité zijn voor een groot deel Kamerlid Verder zijn er veel namen uit de sportwereld, zoals Enith Brigitha. Anton Oeesink en Paul Litjens, uit de culturele sfeer onder andere Freek de Jonge en Bram Vermeulen van Neerlands Hoop. die vorig jaar een actie startten tegen de wereldkampioenschappen voetbal in Argentinië, de schrijvers Jan Wolkers. Simon Carmiggelt, Karei van het Reve en enkele Journalisten Voorzitter Ed van Thijn meent dat er bij de activitei ten geen sprake is van inmen ging in binnenlandse politiek van de Sowjet-Unie Het op komen voor mensenrechten is volgens de bestuursleden een zaak van universeel belang „De actie richt zich niet op de politieke situatie in Rusland, voor zover de schending van mensenrechten daar geen on derdeel van uitmaakt", aldus de heer Brinkhorst De leden van het comité zien deze actie als een voortzetting van de actie van Neerlands Hoop vorig jaar tegen de WK in Argentinië Met dit verschil dat het dit keer niet alleen om Rusland gaat Ook na die spe len zal men bij een volgende manifestatie de rechten van de mens. toetsen aan de situa tie in het gastland Huiver Er bestaat nogal wat huiver bij de sportbonden voor deze actie Het gaat echter niet om het boycotten van de spelen De leden kiezen voor de dia loog Enkele mensen die zijn uitgenodigd lid te worden van het comité hebben geweigerd Daarbij kwam als een van de argumenten naar voren dat sport en politiek niet met el kaar vermengd dienden te worden Van Thijn „Wij ko men die mensen straks nog wel tegen, als we het contact openen met de sportbonden over richtlijnen die zij zouden moeten aanleggen Maar ook de sport dient zich open te stellen voor dit soort politieke zaken. De lyriek van de ver broederingsgedachte gaat hier niet meer op De ogen van de wereld zijn gericht op zo'n gastland Men kan er met om heen dat deze manifestatie ook zal worden gebruikt als politiek stokpaard De politie ke doeleinden bestaan uit een verheerlijking van de situatie in het desbetreffende land In die zin ls politiek in de sport al niet meer weg te, denken DEN HAAG (ANP) - Het be sluit van elf Kamerleden om een comité „Olympische spe len en mensenrechten" op te richten, is volgens Dimitri Ardamatski van het Russi sche persbureau „Novosti" een „regelrechte aantasting van het olympisch handvest". Deze actie is er op gericht om de openbare mening te mis leiden, om een verkeerde voorstelling bij de mensen in eigen land op te wekken en opnieuw wantrouwen en vij andigheid te zaaien en de spanning tussen Oost- en West-Europa op te voeren", aldus „Novosti". 'Hoe zie ik er uit als bruid. Tnmrm"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3