ricketbond krijgt nog leen greep op de jeugd edwongen afscheid foor 'echt' amateurelftal Positief Periodetitel komt bij Telstar terecht Jan Zwartkruis mensen in de sport igels spel heet hier sinds introductie al 'elitesport' Poolse pers dolblij Karpov remiseert met Mikhael Tal Vriesekoop in achtste finales Weer sprintzege Alfons de Wolf Heracles bij FSC ten onder: 1-0 Winst volleybalteam Zware opgave in Federation Cup DAG 4 MEI 1979 TROUW/KWARTET P 23 - RHS 25 Fred Buddenberg en door alle lagen van de bevolking, maar de animo voor cricket, dat al sinds de eeuwwisseling in ons land bedreven i/81 wordt, beperkt zich nog altijd tot de ..happy few". De toe- jerfTERDAM Cricket is zo langzamerhand de enige sport komst van cricket binnen de Nederlandse grenzen ziet er dan bti lederland. die zich nog niet heeft kunnen losweken van het ook niet al te rooskleurig uit. omdat vooral de jeugd niet zit te "V elitair. Tennis en hockey zijn al jaren geaccepteerd in wachten op een lekker partijtje cricket aande geringe belangstelling van r0taederland heeft de jeugdcom- eefï van de Koninklijke Neder- 1eUi Cricket Bond (KNCB) vóór de (ng van het nieuwe seizoen al ingrijpende maatregelen moe- Ten eerste werd de lande- ow>competitie van het program- De jeugdcommissie het terecht weinig zinvol een rtitie te organiseren met de vijf jr rjn. die zich hadden aangemeld, ve.kon de interregionale competi- >91 waarmee vorig jaar begonnen ~t\t seizoen geen doorgang vin- °30or geplande vakanties zag het ^deel van de regionale bonden Mogelijkheid elftallen samen te y Een weinig gezonde situatie |jan de KNCB met zorg kennis genomen. 9al wellicht niet verwonderlijk, dat ügd in de zomermaanden de Eur geeft aan het strand en het t>ad boven het cricketspel. Een Jnjd duurt ruim zes uur en nog jorfen het voorkomen dat er geen r 0ltor of verliezer bekend is Ton !9/jr al twintig jaar eerste elftal- 6M van het Rotterdamse VOC. fat de jeugd moeilijk te interes voor cricket. „Cricket ver- ^jnjneer aandacht, maar krijgt het -j-jndat het niet appelleert aan de e jeugd gaat liever honkballen. >ort die toch bijzonder veel ge- (Zlds vertoont met het cricket. Het Iniement is groter, maar de prin- van het spel zijn nagenoeg ge- —jioch wordt er landelijk veel aan- 'RD besteed aan de jeugdige circ- ?w%lers. Bij VOC is veel jeugd. in 9dit komt voornamelijk omdat Pjlarenlang kampioen van Neder- oidL geweest. We hebben 80 a 90 van acht tot twaalf jaar en Ifde aantal junioren van twaalf jaar In de winter voet- te zij en in de zomer spelen zij Afjt Ik weet echter heel goed dat t0o)j andere verenigingen anders qi is." H'ARSCHAl' (PAP) De Poolse pers heeft de overwin ning voor het Europees voet balkampioenschap (2-0) van Polen op Nederland met over dreven enthousiasme begroet. Trybuna Ludu: ..Het was een schitterende overwinning in een fascinerende wedstrijd. Het was boeiend vanaf de eer ste tot de laatste minuut. Het pad naar de eindstrijd van het toernooi om het Europese kampioenschap ligt door deze overwinning voor Polen weer open. De Poolse spelers heb ben bewezen dat zij in staat zijn het spel te spelen op een manier die nergens in de we reld zou misstaan". Przeglad Sportowy: „De wed strijd Polen-Nederland wordt in Polen beschouwd als het belangrijkste evenement in dit seizoen. Het Slaski-stadion be wees eens te meer succes op te leveren voor het Poolse elftal. De belangrijke wijzigingen die het elftal na de nederlaag te gen Oost-Duitsland onderging, hebben goed uitgepakt. Vooral het debuut van Lipka was op zienbarend". Ton Bakker: „Iedereen denkt aan mannen in slagersjassen, die de hele dag in de zon staan". let elitaire van cricket zegt Ton >r het volgende: „Ik weet dat de mensen een volstrekt ver beeld van cricket hebben. Iede- enkt aan mannen in slagersjas- ie de hele dag in de zon staan, it is een spelregeltechnisch jke sport en omdat het door f mensen gespeeld wordt, wordt elitair genoemd. Toen het Tl rond 1900 ontstond, was het jrfior een elite-groepje. De tegen- je (frs van cricket vinden het eli- (jeJp het ogenblik kan iedereen in land aan cricket doen. Er zijn alo^estricties. Niet alleen de direc- ,gr i worden toegelaten. Een jeugd bij VOC is voor een heel jaar en schrijve honderd gulden "ier komen alleen nog een wit een wit shirtje en een paar ioenen bij." landen in Europa waar cric- wordt zijn Engeland. narken en Nederland. De laat- •ndtee landen horen thuis in de e categoric. Engeland is één ,^e sterkste landen ter wereld. oer ci \A|e. Ihoe Engeland is het moederland van de cricketsport, wat nog duidelijk tot uitdrukking komt in het dagelijks leven van de Engelse jeugd. Cricket is verplicht op de scholen, het is een stuk van de opvoeding. Het Britse imperialisme heeft het cricket over de gehele wereld verspreid. In ieder land, dat maar een klein beetje te maken heeft gehad met de invloeden van de Engelsen, wordt cricket ge speeld. Pakistan. Nieuw-Zeeland en Australië zijn zonder twijfel de beste landen van de wereld, maar ook in Canada. Oost-Afrika en Israël wordt cricket op een zeer behoorlijk peil gespeeld. De Engelse cricket-heerschappij in Europa komt het Nederlandse spel ten goede. In de zomer zijn er veel uitwisselingen tussen Engelse en Ne derlandse teams. Afgelopen week was het Nederlandse cricketteam te gast in Nottingham, waar de zoge naamde Dutch Week werd gehouden, een sportieve en culturele happening tussen Nederland en Engeland. De wedstrijden tegen Notts County bete kende de terugkeer van Ton Bakker in het Nederlands elftal. In 1977 hield de aanvoerder, batsman en slipfielder (een soort hulpje van de wicket-kee per. de achtervanger) van VOC het voor gezien. Hij legt uit: „Ik kon het niet goed vinden met een aantal spe lers in het Nederlands team. Omdat ik aanvoerder was, werd er iedere keer een prestatie van mij verwacht. Ik werd niet meer acceptabel voor mijn omgeving. Het jaartje stoppen heeft een geestelijk positieve uitwer king gehad. Waarom ik nu weer be gin? Tja. ik heb er inmiddels zoveel afstand van genomen, dat ik er weer zin in heb. En het wereldtoernooi trekt mij enorm aan". Het Nederlandse elftal maakt op 19 mei de oversteek naar Engeland om daar deel te nemen aan het wereld- toernooi. Nederland is ingedeeld in groep B met Israël, de Verenigde Sta ten, Sri Lanka en Gibraltar. Deze indeling is door de politieke inmen ging in het sportieve gebeuren op losse schroeven komen te staan. Gi braltar komt al zeker niet opdagen en wordt vervangen door Wales. Verder zijn er problemen met Sri Lanka. Het land, dat vorig jaar nog uitkwam in de A-poule, heeft laten weten niet te willen cricketten tegen Israël. Problemen, die Nederland wellicht kunnen helpen om de halve finales (er zijn drie poules, waarvan de eerste twee landen overgaan) te bereiken. Ton Bakker: Sri Lanka is het sterkste land in de poule en gaat, wanneer zij spelen, zeker over naar de halve eind strijd. Normaal gesproken moet Ne derland sterk genoeg zijn om te win nen van Israël, Amerika en Wales. Ik denk dat wij een redelijke kans heb ben om de halve finales te bereiken". I r~ ndlv^ 14 1 an TT éa^ Ro^ stol vjBTERDAM Het ziet er naar chtidat Nederland voor de laatste b Jr met een echt amateurelftal het voor-Olympisch voetbal- heeft deelgenomen. Jo Marle. de voorzitter van de Iteursectie. is zwaar teleurge- d nu Spanje en België zich niet de afspraken hebben gehou- t en in de poule-wedstrijden Nederland semi-(België) en I"}Spanje) professionals hebben ö0bet. Zoals bekend zijn de Ne- ^9 landse amateurs na drie neder- '14n en een verrassend gelijk spel ngewoensdag in Oldebroek tegen nje werd behaald, praktisch al M leschakeld voor de volgende te 719 i Marle heeft zich met name aan het gedrag van Helemaal onbegrijpelijk at niet. want deze tegenstan- f heeft het wel erg bont ge- 'ikt met het overtreden van de iteurregels. De Spanjaarden i"iTuikten tegen Oranje-ama- over beide wedstrijden niet der dan vijf spelers, die ook al de echte nationale spelerscol- e van bondscoach Kubala ben behoord. Na de eerste strijd in Almeria, vlogen zelfs I spelers (Arias en Garasco Barcelona, die tijdens de EK- Strijd tegen Joegoslavië in de beg debuteerden) direct naar Irid om zich bij de selectie van iationale ploeg te voegen, die 4°1 op dat moment op de inter- tegen Roemenië voorbe- de >t dit tweetal, waarvan Gar- p ook in Oldebroek van de Ij was. deed bondscoach San- >ria voor zijn Olympische tevens een beroep op de zijn chef Kubala eveneens ecteerde spelers Manzanedo. 40( o en Gardillo. NA" JO VAN MARLE: „Non-professionals naar Olympische Spelen." Cees Kerdel van het Nederlands Olympisch Comité, die de wed strijd in Almeria bijwoonde, te kende tijdens een IOC-congres in Montevideo protest aan tegen de merkwaardige gang van zaken. Tot op heden heeft het IOC hier nog niet officieel op gereageerd. Inmiddels ziet Van Marle vóór de toekomst geen heil meer In een Nederlands Olympisch elftal dat louter uit amateurs wordt samen gesteld. „Er van uitgaande dat de Spelen niet toegankelijk zijn voor professionals, kan men denken aan deelneming van non-profes sionals. Zweden is daar bijvoor beeld voorstander van. Dat zou voor Nederland kunnen beteke nen dat je met een combinatie van eerste divisiespelers en amateurs uit de hoofdklasse gaat werken. Het Olympisch elftal wordt dan een zaak van de hele KNVB en niet alleen van het amateurvoet bal," aldus Van Marle. Gelet op het uitgangspunt van de amateurpreases dat hij alleen nog voor Olympisch voetbal voelt in dien er een reëele kans op plaat sing voor de eindronde bestaat, valt aan te nemen dat de KNVB straks de amateurregels ook met een korreltje zout gaat nemen. Duidelijk is dat momenteel nie mand enig plezier beleeft aan het amateurelftal dat aan een frustre rend «niet in het minst voor de amateurselectie! karwei bezig is. Arie de Vroet. de coach van de amateurs, zegt in dat verband: „Je mag slechts op een wondertje ho pen Zoals het gaat halen we de Olympische Spelen in elk geval nooit meer." MONTREAL - Wereldkampioen Anatoli Karpov is er niet in geslaagd in hun onderlinge duel oud-wereld kampioen Mikhael Tal van de leiding te beroven in het schaaktoernooi in Montreal. In de zestiende ronde kwam Tal wel in moeilijkheden maar hij slaagde er kort voor de tijdcontro- le toch in zich veilig te stellen. De wedstrijd eindigde in remise. De overige partijen werden alle afge broken. Ook het duel tussen Bent Larsen en J an Timman werd nog niet beslist. Maar Timman staat een pion voor en volgens waarnemers is zijn positie voldoende voor de volle winst. Zestiende ronde: Karpov (RusL(-Tal (Rus1.)"j->'i. Portisch <Hong>-Kava!ek <V8). Larsen iDen>-Tim- man (Ned). HQbner (WDldl-Spasskl (Rusl) en LJu- bojevlc (Joeg)-Hort (TsJ) afgebroken. Stand: Tal Corry Vreeken is op de tweede plaats geëindigd in een internationaal schaaktoernooi voor dames in het Zuidfranse Hyères. Winnaars van het toernooi werd Jelena Akmhylovskaja uit de Sovjet-Unie. Eindstand: 1. Akmhylovska (8ov> 8 punten; 1 Vreeken (Ned) 6.5. 3. Lematchko (Bul) 6, 4 Radzy- kowska (Pol) 6. 6. Jlcman (Roe) 5.5. 6. Miles (OBr) PJONGJANG De Nederlandse Bettlne Vriesekoop heeft zich bij de wereldkampioenschappen tafelten nis in Pjongjang (Nrd-Kor) geplaatst voor de achtste finales. Zij is daarmee de enige uit de Nederlandse afvaardi ging die zich nog in de strijd bevindt. Bettine Vriesekoop won in de eerste ronde overtuigend van de Noordkore- aanse SJoe Jong Hui: 21-12, 21-17, 20- 22 en 21-8. In de tweede ronde stond als tegenstandster een nieuwe Noord- koreaanse: Pak Yong Ok. Zij kreeg geen enkele kans en verloor in straight games. Marjan van der Vliet werd al in de eerste ronde uitgeschakeld. Tegen de Chinese Cao Janhua had zij nauwe lijks enig verweer van betekenis: 10- 21. 10-21 en 14-21. Bert van der Helm en Nico van Slob be hadden weinig plezier van hun optreden. De Roemeen Gheorge had vijf games nodig tegen Van der Helm: 22-20, 15-21, 22-20, 10-21 en 9-21. Nico van Slobbe ging in één game ten onder tegen de Westduitser Nolten: 10-21, 19-21, 22-20 en 10-21. REUS - De Belg Alphon de Wolf heeft de negende etappe van de Ron de van Spanje gewonnen. Het was zijn derde ritzege in deze etappewed strijd. De Wolf won de sprint van het peloton dat na een weinig opwinden de rit van Benicasim naar Reus (193 km) bijna compleet over de streep Ring. De Wolf verwacht nog wel een paar ritten in de Vuelta te kunnen winnen. Volgens de Belg komt dat met name omdat er in Spanje veel netter ge sprint wordt dan in België bijvoor beeld waar iedereen in de eindsprint cowboy wil spelen. In de Vuelta wordt er minder met ellebogen gewerkt ter wijl ook het „shirtje-trek" niet elke dag voorkomt. Algemeen klassement: 1. Levavaseur (Fr> 45 15,03 2 Zoetemelk (Ncd) op 2. sec. 3 Yanez (Sp) op 1.3».' 4 Oaldos op 2.02. 5. De Woir (Belg) op 2 08 6 Esparza (Sp) op 2 21. 7. Torres (8p> op 2.23, 8 Van Impe (Belg) op 2.27. 9. Lasa tSp) op 2.30. 10. PoUenUer (Belg) op 2.31. SITTARD Heracles, vijf dagen ge leden alom getipt als winnaar van de derde periode in de eerste divisie, heeft het niet gered. Gisteravond ging in Sittard het duel tegen Fortu- na SC verloren met 1-0. Dat betekent dat nu Telstar plotseling winnaar is geworden van de derde periode. De Velsense ploeg eindigde op de tweede plaats achter Excelsior dat echter al winnaar Is van de eerste periode FC Groningen won de tweede periode. Heracles vocht gisteravond in de Sit- tardse Baandert voor de laatste kans. Afgelopen maandag was winst in de thuiswedstrijd tegen Helmond Sport voldoende geweest. Het werd een ont goochelde nederlaag (2-3) en dat bete kende dat het inhaalduel tegen kam pioenskandidaat Fortuna SC gewon nen moest worden. Een opgave die Eerste divisie voor 5000 toeschouwers gisteravond te groot bleek. FSC kwam in de 51ste vla Engbersen op een voorsprong en stond die niet meer af ondanks de aandrang van Heracles dat zich ech ter onvoldoende kansen wist te scheppen. Bos (Heracles) kreeg een gele kaart van arbiter van Swieten wegens ruw spel. De periodetitel Is een opvallend suc ces voor Telstar dat onder trainer Van Vianen als degradant uit de ere divisie de eerste twintig wedstrijden nauwelijks potten kon breken. Het herstel was echter vla onder meer een overwinning op leider Excelsior vol doende voor een onverwacht en rede lijk perspectief biedende plaats ln de na-competitie van de vier periode kampioenen om één plaats in de ere divisie. DERDE PERIODE Fortuna SC—Heracles Excelsior 27 17 6 4 40 58- -24 Fortuna SC H 15 9 4 39 50- -26 Groningen 27 14 8 5 36 41 -23 Graafschap 28 12 10 6 34 46- -32 Willem II 28 11 12 5 34 43- -29 Den Bosch 28 12 9 7 33 41-31 Eindhoven 27 8 16 3 32 32- -21 Wageningen 27 11 9 7 31 39- -34 Heracles 27 9 9 9 27 36-32 Veendam 27 11 5 11 27 38-44 Telstar 27 8 8 11 24 31- -37 Amsterdam 28 8 8 12 24 37- -36 Cambuur 28 8 8 12 24 30- -43 Heerenveen 28 8 8 12 24 26- -40 Helmond Sp. 27 8 7 12 23 33- -43 SVV 27 7 7 13 21 29- -40 Vlaardingen 26 5 9 12 19 23- -34 Amersfoort 27 5 4 18 14 25- -64 Dordrecht 28 5 4 19 14 29- -54 Excelsior 8 6 1 1 13 23- 6 Telstar 8 4 3 1 11 12- 7 Wageningen 8 3 4 1 10 9- 5 Willem II 8 4 2 2 10 9- 7 Groningen 8 4 2 2 10 8- 7 Heracles 8 4 1 3 9 16- 8 Eindhoven 8 2 5 1 9 8- 6 Heerenveen 8 3 3 2 9 8- 8 Fortuna SC 8 3 3 2 9 10- 7 Helmond Sport 8 2 3 3 7 6- 7 SVV 8 2 3 3 7 5- 7 Cambuur 8 2 3 3 7 10-13 Graafschap 8 2 3 3 7 7-10 Den Bosch 8 2 3 3 7 8-13 Dordrecht 8 3 0 5 6 10-11 Veendam 8 2 2 4 6 10-17 Amersfoort 8 2 2 4 6 7-18 Amsterdam 8 1 3 4 5 7-10 Vlaardingen 7 0 3 4 3 «- 9 Hij heeft Iets zeer Innemends en dat zal het 'm waarschijnlijk ook wel doen. Een man dus die een kopje thee bij de koningin om stoot en dan schutterend en blo zend zijn excuses maakt op een manier die goed is voor de totale overwinning. Innemend dus. be scheiden. aardig en met een tik keltje accent, een prima man die Jan Zwartkruis, letterlijk de meest trouwe soldaat van Oranje die in dit met bekrompen figuren volgestopte vorstendommetje rondloopt. Het laatste wat een mens heden ten dage ambieert, lijkt mij de functie van bondscoach bij de KNVB. Leider van een stelletje geldhongerige. slecht presterende voetballers in een tijd dat de kri tiek priemender wordt en de bondscoach zelf ook met giftpijl tjes bewerkt wordt. Jan Zwart kruis heeft die functie en hij tracht sinds de gedeeltelijke eufo rie van Argentinië een goede pres tatie af te leveren. Uit die Argen tijnse tijd is Zwartkruis bekend als de handdoek van de alleen- gaander Happel. Zwartkruis mocht voor het wereldkampioen schap de kleine, de vuile klusjes opknappen en kon eenmaal bij het grote wereldfeest aanwezig de tweede stoel aanschuiven. Happel domineerde daar. Zwart kruis liep, bijna gedienstig, mee in de grote te scheve passen van de patserige Oostenrijker. En juist die levensstijl van Happel moet Zwartkruis zeer gedaan hebben. Dat onverschillige, dat alleen maar werken voor het geld en niets anders: zaken die bij de be roepsmilitair Juist totaal anders lagen, zeg maar gerust lijnrecht er tegenover. Uit Argentinië herinner ik me het fragment dat de televisie de Ne derlandse spelersbank in beeld nam. Het was. geloof lk. de wed strijd tegen de Italianen of de Duitsers, in ieder geval een partij waarin Nederland (of Oranje) ach terstond. Happel, met een gezicht van een getraind stapper die het daglicht maar nauwelijks ver draagt. fluit op de van hem beken de manier en gebaart. De mario net Van den Acker, de verzorger dus, wenkt en schreeuwt ook Iets omdat Happel dat nou eenmaal doet en dan ook zien we Jan Zwartkruis. Die staat ook, net een stapje naar achteren maar precies als zijn buren wenkt ook iets, hij probeert zefls iets te roepen. Dan treedt een FIFA-bons nader bij die iets bestraffends zegt. Dat laatste weet ik zeker hoewel ik het nooit heb kunnen horen maar Je hebt het goed kunnen zien aan de gelaatsuitdrukking van Zwart kruis. Happel bleef natuurlijk nog iets te lang staan, wilde de man niet zien en ging door met aanwij zingen geven. De masseur morde nog wel even door, maar Zwart kruis keek met een onderdanige blik naar de FIFA-baas, kreeg een volkomen gehoorzame trek over zijn gelaat, knikte vrijwel en ging onberispelijk zitten, snel en ge dienstig. Dét beeld was tekenend voor de onderlinge verhoudingen, voor het gedrag van allen en voor de geheel situatie binnen het Nederlandse voetbalelftal van toen. Happel was gehaat als bijna onbehouwen professional. De kouwe geldman, berekenend totenmet. Zwartkruis was er ook, maar alleen als spreek buis voor de goede inborst van vele spelers, als muur waartegen de bal op alle uren van de dag teruggekaatst kon worden en bo venal als soldaat van Oranje. Fier, met de borst vooruit en bereid te sterven als het vaderland dat vroeg. Ik herinner me ook nog een passa ge uit een Interview dat Kees Jansma met de toen nog interim- bondscoach maakte ln het inmid dels overleden maandblad Sport. Dat gebeurde een dag na de histo rische 0-2-overwinning in Deurne op de Belgen. Zwartkruis zei daar: „Ik doel alles intensief. Ik speel een wedstrijd mee. ik kan niets half doen. Dat heb lk van mijn vader, rusteloos." Verder in dat vraaggesprek komt Zwartkruis naarvoren als de wat zenuwachtige harde doorwerker die nog zegt het leven heeft me een heleboel mooie dingen ge geven. Daar ben ik dankbaar voor. want het leven is kort". Mensen als Happel en Mlchels zeggen zulke dingen beslist niet. Denken het misschien wel eens een keertje maar zullen zoiets nooit in de buitenwereld gooien. Zwartkruis wel, hij schaamt zich niet voor zelfs zijn kleinste emo ties, men mag dat zien en weten Hij leeft oprecht met 's morgens een vers kopie thee. En sinds kort met een lintje op de linker rever door Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden aangeboden. Maar diezelfde Zwartkruis, opge stegen uit de rijen der militaire voetballeiders en daarna er- en herkent door Internationals die even ln militaire dienst zaten, heeft het thans moeilijk. HIJ leeft en werkt door met diezelf de Instelling die hem al meer dan 52 Jaar over deze aarde geloodsd heeft. Hij trekt de gordijnen 's ochtends open en verwelkomt de nieuwe dag, met optimisme en een keurig gekamd hoofd en eens kij ken wat we vandaag met Oranje kunnen gaan doen. Oranje heeft het er Inmiddels dik bij laten zitten. Men verliest thans op fnuikende manier tegen de Duitsers en Italianen, er is een knullig overwinninkje op Zwitser land en dan wordt er maar weer eens flink gebogen in het soppen de Polen. De mentaliteit van de betrokken spelers wordt gehekeld bij het leven. Luiheid, zakkenlaai- ers; bepaald niet al te positieve zaken komen steeds meer naarvo ren. maar wie blijft er strak en stram in de gierende storm staan, wie verdedigt zijn mannen tot in het uiterste? Natuurlijk, Jan Zwartkruis. Als nooit tevoren vecht hij voor zijn zaak. Als hij voor de televisie komt put hij zich uit om het mooie, het goede en het positieve van het hedendaagse voetbal naarvoren te halen. Hij struikelt over zijn eigen woorden, komt nauwelijks tot zinnen toe, maar hij staat er. In correcte uitdossing, met de haren glad en de vouw in de broek. door Mart Smeets Terwijl de wereld rond hem af brokkelt en er verwording in treedt. blijft hij de conservatieve, doodeerlijke mens die voor zijn zaak vecht. Terwijl sommige spe lers op bepaald niet nette manier over hem heenlopen verdedigt hij diezelfde mensen te allen tijde. Hij verdedigt ze niet alleen, hij omarmt ze. neemt ze op in zijn wereld zodat er niets verkeerd kan gaan met de vreemdgangers. Het ontbreken van bijvoorbeeld Johan Neeskens moet de bonds coach afgelopen week erg veel pijn gedaan hebben. De karakter mens die wegbleef, de werker, de man die Zwartkruis als hoogste op zijn Ideale lijstje had staan, juist die man bleef zonder afzeggen weg en dat moet hard aangekomen zijn. Maar Zwartkruis bleef de positie ve lijn volgen, hij bleef vertrouwen- houden en hij uitte zich als zo vaak in zeer moeilijke zinnen door zijn betoog heen. Zoals altijd. Be ginnend met het onderwerp en dan afdwalen, de zijsporen breed bewandelend, met gebruik van mooie vergelijkingen en nog mooi ere toevoegingen. Breed om de kern van de zaak heenredencrend, maar wel altijd dat opgewekte en goede karakter behoudend. Altijd de ander als overwinnaar laten komen, de falende speler bescher men, zich zelf terugplaatsen Jan Zwartkruis, een ramp voor een live-interview, maar een goud eerlijk mens. Te goed voor deze tijd. dat staat nu vast. Niet streng genoeg zeggen mensen die het we ten kunnen. En het leukste is dat hij mijn collega Theo Reltsma vrij conse quent met Ruud aanspreekt. Wat een man! Excelsior en Groningen zijn al perio dekampioen. Voor deze derde periode moet nog gespeeld worden; Vlaardingen-Ex- celslor (uitsluitend van belang voor Vlaardingen). ATHENE Na het duidelijke verlies in de openingswedstrijd tegen Tsje- choslowakije <6-15. 7-15. 14-15) heeft het Nederlands volleybalteam zich in de tweede EK-kwaliflcatiewedstrlJd in cijfers gerevancheerd. Tegen Enge land werd het 3-0 met de cetcljfers 17-15, 15-2, 15-10. Maar het ontbrak Nederland ln deze wedstrijd weer aan inzet. Voor de toeschouwers was het een gelukkig niet al te lang durende mar teling In de eerste set ontliep de ploeg op het nippertje de schande van verlies In de tweede set werd dat recht gezet maar in de derde set moest de ploeg van een achterstand 2-8 terugkomen. Toen werd het duel ook iets grimmiger. Zonder dat Ne derland overigens toen ook kon impo neren. MADRID Vijf maanden na de vori ge uitgave van de Federation Cup staan de damesteams van Nederland en Australië weer tegenover elkaar. Belde teams kwalificeerden zich gis teren ln Madrid voor de kwartfinales. Nederland won met 3-0 van Japan. Australië zegevierde met dezelfde cij fers over Roemenië. Eind vorig Jaar op de grasbanen van Melbourne wag het voor Nederland een kansloze aan gelegenheid Op het stoffige gravel van de exclusieve Club de Campo liggen de kansen iets beter, al blijft Australië met Dlanne FromholU. Kerry Reld en Wendy Turnbull na Amerika nog alltjd de grootste kans hebber op de eindzege

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25