(inderen in de hel IRM-films missen verbeeldingskracht Israel Eindeloze internationale solidariteit Sen man met veel vrouwtjes Filmweek over het fascisme naam van de Führer Die Eroberung der Zitadelle Pais denkt aan basisbeurs van 7000 gulden Roethof hekelt sollicitatiebeleid openbaar ministerie Prolongaties en reprises Praise of older Women in Gasteren als uitblinker «E3 Bil •1?j j laat de woestijn bloeien Ashalim is een van de jongste nederzet tingen in de Negev-woestijn binnen het gebied van Israel 1948. De eerste veertig families zijn reeds begonnen met de grond vruchtbaar te maken. Als u aan deze opbouw uw steun wilt verlenen, kan dat door percelen grond van 25 m2 te adopteren. De adoptie van elk perceel kost f25.- Het bedrag van het door u gewenste aantal percelen kan door u worden over gemaakt op postgiro 314912 tnv Stichting Joods Nationaal Fonds Nederland te Amsterdam. Na ontvangst van uw betaling wordt u een adoptiecertificaat toegezonden. f IDAG 4 MEI 1979 TROUW/KWARTET P 19 - RHS 21 r H. Wlelek t zij die over de „Endlö- ig" veel hebben gelezen. 1 films gezien, zullen deze umentaire „In naam van Führer" niet vergeten: ne- tig minuten film- en foto- ■Ueriaal, begeleid door au- ntieke teksten, ooit ge reven en geschreeuwd ir de bruine goden. ïlmfragmenten en foto's komen irchieven in beide Duitslanden, 'olen, Hongarije en Joegoslavië, werden gemaakt door ijverige, "'•fee nationaalsocialisten, die hun - 11É deden in vernietigingskampen ndere plaatsen van de dood. Uit gruwelijke materiaal maakte de ische in Nederland geboren ci te Lydia Chagoll, en haar man Buyens, de film. In Denemar- Noorwegen en Zweden werd deze Imentaire over de massamoord inderen. ter voorbereiding van ocaust" uitgezonden. In Duits- België, Frankrijk, Oost-Europa, raël kan men deze film zien. Hij door de Belgische „Unie van de t kritiek", door het Internationale festival in het Joegoslavische >t. door de Internationale Jury in Leipzig bekroond. Waarom deze op somming? Om het bedroevende feit te constateren dat in Nederland geen enkele bioscoop er belangstelling voor heeft. Ook de televisie heeft ver stek laten gaan. Men schuwt de risi co's Alleen het Filmcentrum (Hil versum) is zo moedig om de film te kopen, teneinde hem vooral voor middelbare scholen beschikbaar te stellen. Wij zeggen: in West-Duitsland weet de Jeugd niets van het nazisme en zijn gevolgen. De ouders hebben gezwe gen. De schoolboeken zwijgen. Is het bij ons zo veel anders op de meeste scholen, in de meeste schoolboeken? Daarom zou „In naam van de Füh rer" het onderwijs over het Derde Rijk en de bezetting kunnen onder steunen. Huiveringwekkend Dit huiveringwekkende document, zegt Lydfa Chagoll, zou voor het be gin van elk nazi-proces in West-Duits land vertoond moeten worden. Ach. zou dat wat geven? Een illusie dat déze moordenaars er door beïn vloed zouden worden. En hun rech ters? Zouden die er een traan om laten? „Het onvermogen om te treu ren," heeft de bekende Duitse publi cist Mitscherlich zijnmedeburgers verweten. Hij heeft een gezicht als een mens: moet men dit niet verbij sterd constateren, kijkend naar de mannen en vrouwen, die hun werk zaamheden in de vernietigingskam pen op niet te overtreffen wijze ver richtten. Wij zijn „arische" kinderen, door de Führer bemind en door hem gebruikt als zijn werktuig. Wij zien „niet-arische" kinderen in en buiten Duitsland, die werden uitgeroeid. „Alles wat wij doen. doen wij uitein delijk voor het kind." verklaarde Hitier En: „Het is sinds duizenden jaren taak en plicht van dit blonde ras geweest, de wereld te overheersen en steeds weer geluk en cultuur te bren gen." Kijkend naar die beelden, be seffen wij voor de zoveelste keer. hoe zeer die geluk- en Kultur-brengers de mensheid hebben verrijkt. De „Son- derbehandlung" van Untermen- schenDer Untermensch," leerde het nazisme, „die biologisch schijn baar volkomen gelijksoortige schep ping van de natuur, met handen, voe ten en een soort hersens, met ogen en een mond is toch een geheel ander, afzichtelijk schepsel, niet meer dan de opzet tot een mens. met op een mens lijkende gelaatstrekken ech ter wat verstand en gevoel betreft, van een lager allooi dan welke dier soort ook. Een Untermensch, meer niet." Afzichtelijke germanen wier leuzen luidden: „Führer, denk für uns!" en „Führer, befiehl, wir folgen!" hebben uiteindelijk voor hoogtepunten in de mensenlijke geschiedenis gezorgd. „Het Jaar van het kind" Wij zien in deze film. wij lezen in dit (zojuist ook in Nederland verschenen) boek: de hel van het kind. De hel van mil joenen mensen. Van kinderen kinde ren kinderen „Wij zijn tot elk offer bereid." hebben „arische" kinderen gezongen. „God is met ons," hebben zij gezongen. Ratten „In maan van de Führer" laat een affiche van de in oorlogsjaren ook in Nederland vertoonde meest weerzinwekkende antisemitische film „Der ewige Jude" zien. En het laatste beeld: verdelgende ratten. Scholen moesten die film zien. Kampbeulen moesten hem zien. voordat zij hun werk gingen doen. Zij zagen die ratten en dadelijk daarna: joden uit het ghetto in Warschau. De boodschap was: ratten moeten ver nietigd worden. En andere ratten, jo den, moeten „sonderbehandelt" wor den. De maker van de film. Dr. Eber- hard Taubert, leeft nog: hij verkeert in conservatieve kringen. In de kring van Franz Josef Strauss die linkse intellectuelen (als Böll en Hochhuth) „strontvliegen en ratten" heeft genoemd. Verleden en heden ontmoeten elkaar Beeld uit de film In naam van de Führer be uit Die Eroberung der Zitadelle door W. Wielek-Berg Er behoeft niet aan te worden getwtj- feld, dat de Duits/Oostenrijkse ac teur/regisseur Bernhard Wicki een in teger filmer is, die hart en hoofd op de rechte plaats draagt. Helaas wil het hem na zijn tweede film „Die Brücke" (1959) een anti-oorlogsfilm die terecht' wereldfaam verwierf, niet goed meer lukken zijn ideeën in een aanspreken de vorm te gieten. „Die Eroberung der Zitadelle", naar een novelle van van Günter Herbur ger, zal beslist ook niet in de annalen van de filmkunst vermeld worden. et Mozeshuis, Waterlooplein 57, ïierdam wordt van 7 tot II mei nlmweek gehouden over het fas- ije, waarin op voortreffelijke wij- Ierlei facetten van dit nog steeds yezige gevaarlijke venijn wor-' belicht. 7 mei wordt „De Onder- vertoond van Wolfgang Staud- kterend uit 1951, maar intussen liek geworden; 8 mei de docu- |aire „Alledaags Fascisme": 9 leen diaserie „Rechtsextremis- met commentaar van Alwin Meyer en de film „Helden" van Frie- drlch Hoffmeister en Ulrich Lenwe- ber; 10 mei „Nazi's, zijn die er nog?" van Ulrich Weinweber en Alwin Meyer, vorige week zeer positief in deze krant besproken; 11 mei „1' Af fi che Rouge" van Frank Cassenti, een film die wij meermalen hebben ge prezen en altijd opnemen in het lijst-' je van de tien beste films. Het initia tief is genomen door leden van de moedige en integere Duitse groep „ASF" oftewel „Aktion Sühnezei- chen/Friedensdiensten" oftewel „Actie boetedoening/vredesdienst". Alle films beginnen om acht uur 's avonds, het telefoonnummer van het Mozeshuis is 020-221305. Hij duurde oorspronkelijk drieën eenhalf uur, Wicki zelf heeft er een uur uitgehaald, desalniettemin is hij nog steeds bijna een uur te lang. Pas tegen het einde wordt hij interessant, het voorspel had rigoreus bekort moeten worden. De internationale solidariteit is het onderwerp van de film. Een Duitse schrijver, op vakantie in Italië, krijgt een auto-ongeluk waarbij zijn moe der wordt gedood. Hij wil niet terug naar Duitsland, zwerft wat rond en is ten slotte genoodzaakt een baantje te zoeken. Die zijn daar niet dik gezaaid. Een armzalig „koppelbaasje" en zijn zoon, verarmd door de omstandighe den, helpen hem aan zwart werk: te zamen met die twee mannen, een Bask en een Griek moet hij voor een rijke stinkerd een zomerhuis bouwen op de fundamenten van een oude citadel. Maar de rijkaard betaalt niet. en als er dan ook nog feest wordt gevierd in het half-klare huis door een bende walgelijke „Jet setters" die al les kapottrappen, is de maat voL Het zootje wordt de berg afgesmeten, het huis kapotgeslagen in een roes van woede en kameraadschap. Alleen voor de Bask, wie in Spanje waarschijnlijk de wurgpaal wacht, loopt het redelijk goed af: hij wordt door arbeiders gered Zoals gezegd: het eind is goed, maar kan de film niet goedmaken. Als je Je door een rijstebrijberg heen moet eten om een hapje kaviaar te be machtigen, is de lust je intussen vergaan. Amsterdam-Kriterion, 12 jr. AMSTERDAM (ANP) Minister Pais van onderwijs denkt eraan in het nieuwe stelsel van de studiefinancie ring basisbeurzen van elk zevendui zend gulden te geven. De minister wil nog voor het einde van dit Jaar met een wetsontwerp voor het stelsel komen. Dit staat in het Jongste nummer van Folia Civitatis, het weekblad van de Universiteit van Amsterdam. Pais' gedachten over het nieuwe systeem zijn naar voren gekomen tijdens con tacten tussen hem en het Interuniver sitair Studentenoverleg (ISO), schrijft Folia. Over het nieuwe beurzepstelsel wordt al jarenlang gepraat. Daarbij wordt uitgegaan van een basisbeurs voor elke student, aangevuld met een le ning. Het ISO is van mening, dat dit een renteloze lening moet zijn: de minister gaat ervan uit dat voor de studielening rente betaald moet wor den, aldus Folia. Als de minister elke student een basisbeurs van zevendui zend gulden wil geven, zal hij zoals de zaken nu staan vijfhonderd miljoen gulden te kort komen, concludeert het weekblad. Van onze parlementsredactle DEN HAAG Het PvdA-Kamerlid Roethof vindt, dat er meer duidelijk heid moet komen over de eisen, die gesteld worden aan sollicitanten naar een functie bij het openbaar ministe rie. „Het lijkt erop, dat Je rechts van het midden moet staan om hiervoor in aanmerking te komen. Een kriti scher gezindheid wordt kennelijk niet op prijs gesteld", zei de socialist gis teren na het overleg van de Kamer commissie voor Justitie met minister De Ruiter over de zaak van de Am sterdamse advocate mr. Van Kat wijk. die op grond van „ambtsberich ten, dat zij te vriendschappelijke con tacten zou hebben met de criminele wereld" als plaatsvervangend officier van Justitie in Haarlem werd afge wezen. De Klompenboom Prachtige pasto rale van Ermanno Olmi over Itali aans landleven aan het eind van de vorige eeuw. De gehele week in Casi no Club, Den Bosch. Herfstsonate Klassieke film van Ing- mar Bergman met Ingrid Bergman en Liv Ullmann in de hoofdrollen. De gehele week in Camera 2. Tilburg; Royal, Weert; City, IJmuiden; Kunst min 2, Dordrecht; Alhambra 2, Vlis- singen. Una giornata particoiare Ontroeren de film van Ettore Scola over twee kleine mensen die worden vermalen door de molens van Mussolini's dicta tuur, met Sophia Loren en Marcello Mastroianni in de hoofdrollen. De ge hele week in Scala 2, Nijmegen en Alhambra 4, Enschede. The Wedding Amusant en ironisch wandkleed over Amerikaans leven van Robert Altman. De gehele week in Casinoplein, Den Bosch. Pastorale 1943 Film van Wlm Ver stappen naar het boek van Simon Vestdijk over verzet en lamlendig heid tijdens de Duitse bezetting. Een van de allerbeste Nederlandse films. De gehele week in Gunushoff, Wage- ningen en Trebol, Harlingen Accatone Een van de eerste en beste films van Pier Paolo Pasolinl over het Romeinse subproletariaat. De gehele week in Shaffy, Amsterdam. ('Affiche Rouge Prachtige film over een verzetsgroep in de oorlog, waarbij heden en verleden bijna onmerkbaar in elkaar overvloeien, gemaakt door Frank Cassenti. 4 mei. Club 16/70, Dordrecht. Te gek om los te lopen Schokkende film gemaakt door een Italiaans col lectief over nieuwe wegen om geestes zieken te integreren in de maatschap pij. 7 mei Kllëntenbond, Den Haag. Padre Padrone Magistrale film van de Italiaanse gebroeders Tavtani over een Sardljnse herdersjongen die uit fcijn isolement wordt verlost door de 'macht van het woord. De gehele week Amsterdam, Cinetol 2; 8 mei Film club Waalwijk. Dillinger is dood De beste film van de bekende Italiaanse regisseur Mar co Ferreri, over een moord als ter loopse, alledaagse handeling. 3 te.m. 6 mei in Filmhuis Maastricht. k het niet zo'n naar woord vond, k „In Praise of older Women", Ide van oorsprong Hongaarse re- ür George Kaczender in Canada akt haar de gelijknamige best van Stephen Vizinczey een istische" film noemen (nu heb ik jich gezegd). Want de mooie Hon- (Tom Berenger) die na een {rijpe Jeugd in de woelige oor- iren Jonge meisjes versmaadt en re vrouwen zoekt heeft alleen I zin aan seksuele belevenissen ervaren partners, draagt het liefde wel in de mond maar r niet in het hart en vindt duidelijk alles wat hij doet goed, omdat hij een aantrekkelijke man is. Nu ja, wat wil je ook eigenlijk, de vrouwtjes maken het er naar: volgens oude traditie vallen ze voor hem als half ontwortel de bomen in de storm. Dat gaat bed in, bed uit, eerst in Hongarije, later in Canada, waar hij asiel heeft gevonden. Want wie schetst onze verbazing als hij in 1956 plotseling een vurige tegenstander van het regime blijkt te zijn, bereid om niet alleen de seksuele, maar ook de bloedige revolutie hartstochtelijk te omhelzen? Goedendag! Seksuele revolutie of geen seksuele reVolutie: „m Praise of Older Wo men" is een heel ouderwetse, bijna antieke film. Laat u niet op een dwaalspoor brengen door het vele uit bundige gevrij, dat brengt de geest van deze tijd niet tot leven W.W.-B. Amsterdam-City 2; Den Haag-Cineac Buitenhof, 16 jr. ADVERTENTIE Tt .nde i. O. Ouwendljk met de regelmaat van een klok n er films vertoond, die ge- t zijn met subsidie van het mi- ie van CRM. Niet alle films blij- lat subsidie-geld waard te zijn ist. Als je ten minste uitgaat iet principe dat „officieel" ge lieerd werk bij zijn voltooiing loet kunnen voldoen aan alle i-ajueel te stellen kritische eisen, s natuurlijk een onzinnig uit- punt. De staat als uitdruk- van de gemeenschap kan al- haar fungeren als de goede fee, :n mogelijkheid (uitsluitend van :lële aard) in de wieg van een nd legt. En de sprookjesfiloso- eft met vele voorbeelden bewe- at niet elk lelijk eendje tot een zal uitgroeien. We hebben er l rozalscher Nederlandse uitdruk-, foor: wie als een dubbeltje gebo ete. Ribbeltje geboren is de film „Cro- óojan Willy Breebaart, gemaakt 34< ;en scenario van Guus Luyters. schiedenis van een illusie, bij de i ïboren uit emotie, bij de ander '9 ïbbertgheid. Een slager wordt fronteerd met een man zonder <s naar met een viool. De viool is Ie man een kostbaarheid, niet in. Ut te drukken. De slager denkt en fiks bedrag een goede zet te Het wordt voor hem een teleur- g, hij denkt de som die hij voor K)l gegeven heeft kwijt te zijn. de vioolspeler geeft er. in zijn onele verering, toch de voor keur aan het bezit van de (waardelo ze?) viool boven bezit aan geld. Het is als verhaal een vonkje mense lijkheid: spanning tussen irreële ge negenheid en hebberige' werkelijk heidszin. Beide met een element van bedrog in zich; zelfbedrog aan de ene. leep bedrog aan de andere kant. Dit waren de mogelijkheden van de fee. Maar wat heeft de filmer aan kind in de wieg gelegd: een kleurloze anekdo te van het geval op zich. Niet de illusie heeft de aandacht van de film maker gehad, maar de „grap" van de verkeerde keuze bij de slager. Het is nu allemaal spel zonder zin. Burgermannetje Voor zijn film „De grens" heeft Bob by Eerhart zijn toevlucht gezocht bij een verhaal van Mulisch. Er is van de film niet veel terecht gekomen. Een burgermannetje (het eeuwige manne tje van de Nederlandse verhaalkunst, in film en literatuur) maakt brokken met zijn Dafje, blijft zelf ongedeerd, maar zijn vrouw wordt uit de auto geslingerd en blijft bewegingloos lig gen. Zij blijkt te liggen tussen de grenzen van twee gemeenten, wat de oorzaak wordt van een eindeloos ge zeur over bevoegdheden. De man is een stoethaspel, die niet kan voorko men dat zijn vrouw onder de dagen durende gezeur ligt te kreperen Het cynische in de kern van het geval wordt door de omslachtige filmerij even traag uitgeknepen als tandpas ta uit een tube In zijn eindeloze ge rektheid UJdt het produkt aan het- zelfde funeste gebrek als „Crolus": gebrek aan beeldingskracht. Alle din gen worden uitverteld; in een zeer nadrukkelijk klein en omslachtig rea lisme. Na de voorgaande films is ook een film gedraald van Louis van Gasteren „Nr 4" uit zijn „Do you get it" serie. Het is te hopen dat Breebaart en Eerhart aan van Gasterens film volle aandacht hebben gegeven en ook ge snapt hebben wat er aan artistieke en vakkundige stimulansen voor hen uit te halen is. Dan zullen ze zich voor taan wel wachten voor het „gezwam in de ruimte", waartoe zij zich in hun films nu hebben laten verleiden. Meesterlijk filmer Van Gasteren is een meesterlijk fil mer en typisch een filmer die zijn grote kwaliteiten mede bereikt heeft door over zijn vak na te denken. Niet in de eerste plaats (hoe voornaam het ook mag zijn) over de technische kan ten van dat vak, maar vooral ook over Scène uit Do you get it nr. 4 van Louis van Gasteren. de gespannen betrekkingen die er be staan tussen zijn vakkundig doen en de dingen (of dat nu landschappen zijn dan wel hulzen of bewegende figuren), die door dat doen naar voren moeten worden gehaald of in enig onderling verband met elkaar moe ten worden gebracht. Daardoor ont staat een dramatiek, die volledig van uit het beeld groeit en er tevens door wordt beheerst. In dat opzicht kan Van Gasteren als filmer in Nederland uniek worden genoemd. In nummer vier van zijn „Do you get it" serie begint Van Gasteren met zich af te vragen: „ik monopoliseer, met welk recl\t, vraag ik me af?" In deze paar woorden geeft Van Gas teren een wezenlijke informatie over zijn relatie met dat wat hij wil drama tiseren. Het is een onderling bevruch tende relatie: de twijfel die de cineast bezielt vergroot èn verkleint de wer kelijkheid die zich aan hem voordoet. Dit heeft (in de vertoonde film zie Je het allemaal op kleine schaal) sterke gevolgen voor wat Van Gasteren als cineast creëert. Er ontstaat (men den- ke maar eens aan zijn films over Sardinië o.a.) een werkelijk levende wereld van natuur, mensen en din gen. Levend door de onstandvastige en tegelijk in vaste zin herkenbaar door de erin opgesloten dramatiek Het ware te wensen, dat Van Gaste ren deze perfectie op kleine schaal ooit zal realiseren in een film van lange adem: want de „Do you get it" serie is een serie vingeroefeningen, zij het in een kwaliteit die vergelijkbaar is met de „Wohltemperierte" Joods Nationaal Fonds Bronckhoiststr. 16 Telefoon 020-73 67 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21