Vorster liet mij mrlement misleiden' Doet die man nog iets anders dan eten?' Dnflicten in Rhodesië W] Eerste schip Israël passeert Suezkanaal „Gelijke rechten voor religieuze minderheden" |x-minister Z.-Afrika beschuldigt: -Duitse' Times ïs van de baan SF Nog meer Joden vrij Nieuwe grondwet in Iran: Harrisburg na 30 dagen beteugeld Antisemieten plaatsen bom bij Le Monde Indonesië: dit jaar politieke gevangenen vrij sst Edward Heath op verkiezingstournee kV""T iNDAG 30 APRIL 1979 TROUW/KWARTET 5 or Hennie Serfontein »HANNESBURG De voormalige Zuidafrikaanse minister van informatie, dr Connie llder. die ook nog bijna premier was geworden, heeft de vroegere premier John Vorster er nu eindelijk van beschuldigd volledig verantwoordelijk te zijn voor enkele van de belangrijk- beslissingen in het informatie-schandaal. werd gepubliceerd iet regeringsgezinde zondagsblad ipport" en ze is van groot belang ze nieuwe onthullingen bevat ■de al ernstig ondermijnde reputa- ^Ivan Vorster nog verder zullen kden. •schuldiging bevestigt ook ge iten en speculaties over bepaalde •ime overzeese projecten en veel de aanklachten van de vroegere etaris op het ministerie van voor- ting. dr. Eschel Rhoodie De krant it met het verhaal juist op een itip dat in brede kring het aftre- van Vorster als president geëist ':t vanwege zijn rol in het „Mul- ite-schandaal". bei ^tei ANKFURT. LONDEN leuter. AP) De Londense les ziet voorlopig af van zijn iannen om in West-Duitsland ;n weekeditie te laten druk- Hoofdredacteur William lees-Mogg weet dit besluit gis- iren aan „misdadig geweld". rt,j v8Pegens meningsverschillen jssen directie en vakbonden Tschijnt het dagblad de Ti- es al vijf maanden niet. On- rngs werd bekend dat de lei- ng van het bedrijf in het bui- nland een weekeditie wilde ten drukken. Aanvankelijk erd Nederland genoemd, aar daar verklaarden de bon- in het werken voor de Times smet. Daarna viel de keus op i drukkerij van een Turkse tant in de Westduitse stad rankfurt. De bonden daar ver aarden zich tegen de drukor- ir, maar zeiden er begrip voor hebben dat de werknemers de drukkerij de Times-editie uden vervaardigen aange- en ze ..sterk onder druk wer en gezet" laar na een soms gewelddadi- i demonstratie voor de druk- rij besloot de Times zijn annen niet door te zetten. iterdagavond werden er 200 templaren van een proefnum- er gedrukt. Op aandrang van vakbond zijn deze vernie ld. In totaal hadden er gister- icht 50.000 exemplaren ge- ukt moeten worden. In zijn ontboezemingen zegt dr. Mul der het volgende: Hij heeft het parlement vorig jaar welbewust misleid door te ontkennen dat het departement van informatie een krant in Zuid-Afrika uitgaf of in bezit had. maar Vorster had hem die misleiding in een nota gesuggereerd. Het internationale weekblad ..To the Point" werd opgezet door de staat en van het begin af gefinancierd. (Zelfs Rhoodie heeft tot op heden niet toegegeven dat het weekblad door de regering gesteund werd. Bij To the Point hebben tot voor kort enkele vroegere topmedewerkers van Else- viers gewerkt.) Er bestond een permanente kabi netscommissie. bestaande uit drie man (Vorster. de vroegere minister van financiën Nico Diederichs en hij zelf. Connie Mulder) die geheime voorlichtingsprojecten bespraken. Minister van financiën Owen Hor- wood nam het later van Diederichs over. hetgeen echter door Horwood ten sterkste ontkend wordt. Deze drie-mans-commissie besloot tien miljoen dollar aan te wenden om te proberen de Washington Star in handen van mensen te krijgen „die minder afbrekend en negatief" over Zuid-Afrika waren. (Rhoodie heeft deze beschuldiging nog niet geuit.) Aanval Mulder geeft een lange verklaring van de gebeurtenissen in het parle ment in mei vorig jaar toen de opposi tie hem vragen stelde over „The Citi zen". het Engelstalige ochtendblad dat met geheime regeringsfondsen gepubliceerd werd. Gedurende deze aanval van de oppositie stuurde Vor ster hem een nota waarin hij hem voorhield te zeggen dat het ministerie van informatie geen enkele krant in Zuid-Afrika in bezit had of uitgaf. Hij zei dat Vorsters nota duidelijk maakte dat hij het Citizen-project niet in de openbaarheid mocht bren gen. Hij stond voor een dilemma; aan de ene kant zijn geheimhoudings plicht als lid van het kabinet en aan de andere kant de belofte het parle ment niet te misleiden. Mulder be schreef het als een bijna onmogelijke keus omdat alleen Vorster. senator Horwood en hijzelf afwisten van „The Citizen". Volgens Mulder hebben Vorster. Die derichs. hijzelf, generaal Van den Bergh en G. Barrie. een vroegere se cretaris op het departement van in formatie die later auditeur-generaal feSBURY. LUSAKA (Reuter. iAP) In Rhodesië is het feest- üis rondom de verkiezingen da- Hinder geworden, nu blijkt dat er (n en in de verschillende partijen r? conflicten gerezen zijn. Do- Sithole. leider van de verlie- ZANU. weigert zijn twaalf ze- 4e bezetten omdat de verkiezin- bedrog op grote schaal" zijn ook binnen de UANC van win- "jjjMuzorewa rommelt het. De se- Tis van de partij. James Chikere- 'lfyecht het leiderschap van Muzo- e Jaan en maakt zich met terug- ende kracht kwaad over het feit tij als laatste op de kandidaten- j^as geplaatst. Hij werd wel geko- ie aiaar moest er een stevige eigen jnezingscampagne tegen aan ,ei^eft Muzorewa van voortrekking werd. de beslissing tot de opzet van „To the Point" als een internationaal blad genomen om de ..Zuidafrikaanse zaak naar voren te brengen." Mulder gaf ook details over gebeurte nissen in 1975 toen pogingen in het werk werden gesteld de Natal Mer cury" op te kopen. Vorster. hijzelf en minister Piet Koornhof bespraken toen die zaak. Daarna werd gepro beerd aandelen te verkrijgen van SAAN (South Africa Associated Newspapers) met regeringsgeld Toen dat niet lukte werd „The Citizen" opgezet, aldus Mulder, en Vorster wist daarvan. Dagboek van familie- en stamleden beschul-, digd en gezegd dat het volk zich wel bewust is van de „dictatuur binnen onze partij". President Kenneth Kaunda van Zambia heeft gisteren alle „progres sieve landen", en met name de onaf hankelijke Afrikaanse staten, ge vraagd om het nieuwe bewind in Rho desië niet te erkennen. Erkenning van dit bewind, zo zei Kaunda leidt slechts tot nieuwe slachtingen. Maar op een top-conferentie van drie zoge naamde frontlijnstaten van Rhode sië. die gisteren beëindigd werd en waar ook Kaunda aan deel nam, werd er geen enkele verklaring afgelegd. Twee leiders van de frontlijnstaten, Agostinho Neto van Angola en Seret- se Khama van Botswana en de even eens uitgenodigde Ehtiopische sterke' man Mengistu Haile Mariam. kwa men niet opdagen Het is veelbetekenend dat minister van buitenlandse zaken Pik Botha onlangs in het parlement heeft gewei gerd te antwoorden op de vraag of de regering ..To The Point" ook steunde. Mulder gaf details uit zijn officiële dagboek die de betrokkenheid van Vomeer en Horwood bij geheime pro jecten aantonen. Zes weken geleden sprak Mulder in het openbaar een verklaring van Vor ster tegen over besprekingen tussen hem en Mulder. En enkele dagen gele den weigerde Mulder te getuigen voor de Erasmus-commissie omdat deze hem de toegang had ontzegd tot be paalde officiële documenten en het bewijsmateriaal van mensen die te gen hem hadden getuigd. Hoewel zijn weigering een misdrijf is. heeft de Erasmus-commissie aangekondigd dat zij hem in deze fase niet zal aan klagen. zoals onlangs wel is gebeurd met generaal Hendrik Van den Bergh. het voormalige hoofd van de veiligheidsdienst BOSS. De moge lijkheid bestaat dat Mulder de zaak voorlegt aan het hooggerechtshof. Dat zal dan wel nog grotere spannin gen in de Nationale Partij met zich meebrengen. Veel partijleden menen dat Mulder op een onbillijke manier tot zondebok is gemaakt van zaken waarvoor ook anderen verantwoorde lijk waren. Kwart van alle zwangerschappen eindigt in abortus WASHINGTON (Reuter) Van alle vier zwangerschappen ein digt er één in abortus en van alle abortussen wordt de helft ille gaal uitgevoerd. Dit blijkt uit een de gehele wereld omvattend onderzoek van een Amerikaanse beweging voor geboortenbeper- king. De resultaten van het on derzoek zijn gisteren in Washing ton bekendgemaakt. Het rapport wijst de illegale abortussen aan als een van de belangrijkste doodsoorzaken van vrouwen in de daarvoor in aanmerking komende leeftijd. Het aantal abortussen stijgt nog steeds, en zal dat vermoedelijk blijven doen ondanks een afna me in sommige Westeuropese landen Deze toenemende vraag naar abortus schrijft de „Bevolkings Crisis Commissie" toe aan de voorkeur voor kleinere gezinnen, het gebrek aan voorbehoedmid delen en een toename van het aantal jonge vrouwen. De com plicaties bij Illegaal uitgevoerde abortussen vergen in ontwikke- linslanden een groot deel van de financiële middelen voor ge zondheidszorg. aldus het rapport. PORT SAID (Reuter. AP) Vanochtend ln alle vroegte werd het eerste Israëlische schip ln het Suezkanaal verwacht. De Ashdod vaart met een bemanning van 21 koppen ongeladen van Eilat naar de Middellandse Zee. Voor de doorvaart is de gebruikelijke tol van bijna twintigduizend gulden betaald. WENEN, PHILADELPHIA (Reuter. AFP) Vier Joden die betrokken zijn geweest bij een poging in de Sowjet-Unie een vliegtuig te kapen, zijn gis teren, na negen jaar in gevan genkampen te hebben doorge bracht, via Oostenrijk naar Is raël gevlogen. Het zijn Wulf Zalmanson. Leib Knokh, Boris Penson en Anatoly Altman. Zij werden op 20 april, veer tien maanden voor het einde van hun straf, vrijgelaten en kregen een visum voor Israël. Van de elf mensen die in 1970 in Leningrad werden veroor deeld. zitten er nu nog drie vast. Zij zijn tot 12, 14 en 15 jaar kamp veroordeeld. Vrijdag al kwamen twee ande ren die ook bij de poging be trokken waren geweest, in de Verenigde Staten aan. Deze twee, Eduard Koeznetsow en Mark Dymshits, behoorden tot de vijf man die werden uitge wisseld tegen twee Russen die in de Verenigde Staten wegens spionage waren veroordeeld. De drie anderen waren de dis sidenten Alexander Ginz- boerg, Valentin Moroz en Ge- orgi Vins. Op de foto wordt Moroz, een nationalist uit de Oekraïne, begroet door landgenoten die hem van het vliegveld in Philadelphia haalden. Israëlische functionarissen in Tel Aviv noemden de doorvaart van de Ashdod door het kanaal „het symbol- lische begin van de vreedzame be trekkingen met Egypte". De conven tie van 1888 die het gebruik van het Suezkanaal regelt, bepaalt dat de au toriteiten alleen schepen mogen we ren van landen die in de oorlog zijn met Egypte. Tijdens een tournee in het gebied van het Suezkanaal heeft de Egyptische president Sadat dit weekeinde zijn Arabische tegenstanders „kinderlijk gedrag" verweten. Naar zijn mening is er geen sprake van een tweezijdig akkoord tussen Israël en Egypte, maar van „vastberaden stappen op weg naar een alles omvattende vrede in het Midden-Oosten". Toch breken steeds meer Arabische landen de diplomatieke banden met Cairo af. Zaterdag volgde Noord-Je- men. Sinds de reis van Sadat naar Jeruzalem in 1977 hebben nu 15 Ara bische landen de banden met Egypte verbroken. Tijdens zijn bezoek aan Nepal heeft de Israëlische minister van buiten landse zaken Dajan gisteren gezegd dat zijn land graag diplomatieke be trekkingen met China zou aankno pen. Dajan sloot echter uit dat hij bij zijn huidige rondreis door Azië ook TEHERAN (Reuter, UPI) Onder de nieuwe grondwet van de Islamitische Republiek Iran zullen religies van minderheden, zoals het christendom en het jodendom, worden erkend en zullen de aanhangers ervan dezelfde rechten krijgen als de moslems. Dit heeft een vooraanstaand dagblad in Teheran, „Kayhan", zaterdag onthuld. Maar volgens regeringswoord voerder Amir Entezam heeft de tekst geen officieel karakter. Kayhan zegt dat een geheime com missie. waarvan naar wordt aangeno men sjiitische geestelijke leiders deel zullen uitmaken, de door het parle ment goedgekeurde wetsontwerpen op hun verenigbaarheid met de isla mitische beginselen moet toesten. „De nationale vergadering kan geen wetten aanvaarden die indruisen te gen de leer van de islam en de sjiiti sche sekte van de islam", aldus Kayhan. Verder krijgt Iran volgens de grond wet een parlement, bstaand uit ëén kamer van 300 afgevaardigden, die bij directe en geheime verkiezingen voor een termijn van vier jaar worden MADRID (Reuter) Vier mensen, onder wie drie politiemannen, zijn gewond geraakt toen een bom bij een politiebureau in het een trum van Madrid ontplofte. Volgens een ooggetuige renden twee jonge mannen vlak na de explosie weg uit het gebouw waar de bom was ge plaatst. HARRISBURG (UPI) De kerncen trale Three Mile Island n was vrijdag avond definitief onder controle dertig dagen na het begin van het ernstigste reactorongeval uit de ge schiedenis van de civiele kernenergie. Hoewel het koelwater rond de door oververhitting ernstig beschadigde brandstofstaven nog steeds een tem peratuur boven het kookpunt had. konden de circulatiepompen worden uitgeschakeld. De nog steeds ontwikkelde restwarm te wordt door natuurlijke circulatie afgevoerd; koken wordt voorkomen door in het systeem een druk van tientallen atmosferen te handhaven. Daarom wil de crisisstaf nog niet spreken van de „koele sluiting" die volgens de boekjes het einde van een noodstop is. Maar in ieder geval kan er nu niets meer misgaan, ook al zou iedereen uit de regelkamer wegwan delen. wat overigens nadrukkelijk niet de bedoeling is. Het einde van de crisis kwam eerder dan in het zorgvuldig uitgewerkte draaiboek was voorzien. De staf for ceerde de afloop nadat een aantal meetinstrumenten het had begeven, waardoor de toestand van de koel- pompen niet meer nauwkeurig kon worden beoordeeld. Dat de operatie geslaagd was. bleek pas zaterdag morgen. gekozen. Daarin zullen eveneens de religieuze minderheden vertegen woordigd zijn; de christenen door twee afgevaardigden en de Zoroastri- anen (naar de leer van de Perzische profeet Zoroaster) en de joden elk één. Aan het hoofd van de staat komt een president, die voor vier jaar rechtstreeks door het volk gekozen moet worden, met de mogelijkheid van een tweede ambtstermijn De president moet de premier benoemen en op diens voorstel de ministers aan wijzen. Doodvonnissen Het afgelopen weekeinde hebben is lamitische rechtbanken in de steden Isfahan en Bandar Abbas weer dood vonnissen uitgesproken over vier po litiemannen en een gewezen agent van de geheime politie Savak. De vijf werden onmiddellijk terechtgesteld. Sinds de machtswisseling van februa ri zijn ongeveer 180 mensen in Iran geëxecuteerd. In de Westiraanse stad Naghadeh. waar onlangs naar schatting ruim driehonderd doden zijn gevallen, is zaterdagavond een akkoord gesloten tussen Koerden en Iraniërs van Turk se herkomst. De partijen kwamen overeen dat wederzijdse krijgsgevan genen vrijgelaten moeten worden, dat de vluchtelingen in de stad kun nen terugkeren, dat het dragen van wapens in de stad verboden wordt en dat er een onderzoek zal worden inge steld naar de gebeurtenissen die tot de gevechten en de honderden doden hebben geleid. Op het gebied van de buitenlandse politiek overweegt ook Iran de ban den met Egypte te verbreken. Een tijdstip is niet genoemd, maar verbre king der banden zou voor Egypte een zware klap zijn. Onder het bewind van de sjah kreeg Egypte nogal wat economische steun van Iran. Peking zou aandoen of elders Chinese functionarissen zou ontmoeten. Voorts zei minister Dajan. dat Israël niet als eerste kernwapens in het Mid den-Oosten zal introduceren. „Maar we willen niet te laat zijn of de derde. Wij zullen proberen daarop voorbe reid te zijn." aldus Dajan PARIJ8. MADRID (Reuter. UPI) Een tot dusver onbekende antisemiti sche beweging heeft dit weekeinde in Parijs twee bomaanslagen gepleegd. Zaterdag was een joods bejaardente huis het mikpunt, gisteren de krant Le Monde. De „Liga van Franse strij ders tegen Joodse bezetting" zegt ver antwoordelijk te zijn. In belde geval len werd slechts geringe materiële schade aangericht. Een man die na de aanslag de redac tie van Le Monde belde, zei dat de bom was gericht „tegen de media die medeplichtig zijn aan de joodse tiran nie". (Veel Franse joden verwijten Le Monde een te kritische houding te genover Israël.) Waarschijnlijk is de bom ook geplaatst omdat Le Monde heeft geweigerd een manifest van deze liga af te drukken waarin beken de Franse Joden als minister van ge zondheid Simone Veil en popzanger Enrico Macias werden beledigd. In Spanje hebben Hitler-vereerders vrijdag hulsgehouden in het centrum van Madrid. Na de traditionele mis ter nagedachtenis van de Führer trokken rechtse jongeren de stad in en sloegen daar de ruiten ln van win kels van joodse eigenaren. De mis voor Hitier werd door duizenden mensen bijgewoond, van wie velen armbanden met een swastika droegen. JAKARTA (Reuter. UPI) Indone sië zal nog dit jaar een eind maken aan het probleem der politieke ge vangenen. zo heeft generaal Yogo Soegama, de chefstaf van de veilig heidsdienst Kopkamtib. meegedeeld. De generaal zei dit ter gelegenheid van de vrijlating van ruim 1200 ge vangenen die al sinds de mislukte staatsgreep van september 1965 vast zaten. Tussen september en decem ber van dit Jaar zullen nog eens 8000 gevangenen wórden vrijgelaten, waarna er volgens de generaal nog 527 politieke gevangenen overblijven die in de loop van 1979 zullen worden berecht. De nu vrijgelaten gevangenen en de later dit Jaar vrij te laten gevangenen behoren tot de categorie B. hetgeen wil zeggen dat zij wegens gebrek aan bewijs niet waren voorgeleid. De meeste van hen zitten vast op het eiland Boeroe in de Molukken. Amnesty International, de organisa tie die zich internationaal inzet voor het lot van politieke gevangenen, plaatst een groot vraagteken achter de vrijlatingen en het aantal gevan genen dat volgens de Indonesische regering nog vast zit. Veel gevange nen komen niet echt vrij. maar krij gen stads- of huisarrest of moeten zich gedurende lange tijd melden bij' de politie. Verder zijn er volgens Am nesty in de loop der jaren steeds nieuwe arrestaties verricht. Bert van Panhuis meter verder begint Kent en de gemeente Dartford waar. hoe pikant. Thatcher in de jaren vijftig nog eens tevergeefs probeerde p luidsprekerwagen van de plaatselijke conservatieven wil de High haar camera als politicus te beginnen alet van Sidcup inrijden. Een man geeft een stopteken. Chauffeur tnA Jones draait het raam open. Met een .eruit, hufter" trekt de man madd wcr. te^vertellen' P maa-r- portier dicht te trekken, te vergrendelen en weg te rijden. Jill, aan de activiteiten te beginnen Naast de veie pub- Agenten enjofoon. roept met een fors overspannen stem: conservatief, stem Edward Heath". - ooi .Voor orde en gezag. waarom. Heath ortier naar zich toe. Hij grijpt Jones bij de keel. ..Eruit Jones weet wordt verondersteld om één uur hier zijn activiteiten te beginnen. Naast de vele pub bezoekers zijn er een stuk of tien jonge conservatieven, die vrijwillig veel werk doen als huis-aan-huis uitdelen van verkie zingspamfletten, een paar lokale bonzen en twee dametjes, van wie er één heel broos. Als ze hoort dat de Nederlandse pers er die middag ook is. slaakt ze een kreetje en zegt „wat aardig, wat aardig" Heath is te laat. hij heeft nog het een en ander moeten doen op zijn Londense kan toor. Daarom met een van de jonge garde. David, wat praten over Heath' aanhang hier. De laatste keer behaalde hij 18.991 stemmen, meer dan de helft van het totaal Hij heeft een voorsprong van 20 procent op de socialisten. Vergeleken met 1974 zijn alle rivalen nieuwelingen. Van de socialist Fran cis Keohane weet David dat hij erg ge matigd is. de liberaal Peter Vickers kent hij nauwelijks en de kandidaat van het Natio nal Front pleit naast „alle racistische rim ram" voor meer greep op de banken Is Heath populair in Bexley-Sidcup? Het valt te betwijfelen. Volgens David doet hij te weinig voor zijn district, al heeft hij zelf geen slechte ervaring. Toen hij Heath een paar jaar geleden belde over problemen met zijn school, sprong deze er meteen in. Maar voor veel mensen zeilt en dirigeert hij te veel en doet hij te weinig aan de praktische politiek. En dan doet zijn gemok tegen Thatcher ook niet veel goed De meerder heid zou dit keer dus wel eens kunnen slinken. passing", het bewerken van de kiezers. in Bexley-Sidcup. op de grens van J-Londen en het graafschap Kent. niet j risico's. Het is een van de campagne- Jgen in zijn eigen kiesdistrict van Ted oud-premier en oud-leider van de hatieven. Hij mag zich tot de twee rijkste back-benchers „gewone La- s leden" in het Britse parlement '£n. Samen met oud-Labour-leider Sir 1 Wilson -tretten al l öe plaatselijke conservatieve partij is Jampagne totaal anders dan die van jToen was Heath nog partijleider van zijn campagne werd toen gere- )r het partijbureau in het hartje van vertelt Janet Beater. Heath' elijke vertegenwoordiger en als zoda- rantwoordelijk op het Tory-kantoor Stationsweg. Een plomp huis van eeuwwisseling, van binnen rijkelijk tn van de portretten van koningin Elizabeth. Winston Churchill en Margaret Thatcher. Maar het gezicht van Edward Heath overheerst alles. Posters op de ra men. de deuren en het tuinhekje, en op de zijkant van het huis staat met grote letters ..Edward Heath hoofdkantoor" Terwijl Janet ons naar de pub rijdt waar Heath die middag zal beginnen, vertelt ze het een en ander over het kiesdistrict. Het is vrij omvangrijk, omgeveer 18 tot 20 vier kante kilometer Bexley-Sidcup heeft vijf woonwijken. „Het dorp", dat is Bexley. een verder Sidcup. Blackfen. Albany Park en Cray. Het is een mengeling van oudere en nieuwe bouw, een paar winkelcentra en wat lichte industrie, die veel Londense voorste den kenmerkt Veel van de ongeveer 75.000 inwoners zijn forensen Pub De pub ligt aan de rand van het district, in North Cray. een gebied, glooiend en bedekt met veel groen gras Een paar honderd Heath. Hij is nu in het winkelcentrum, tegenover het postkantoor" Schutterig Als Heath een half uur te laat arriveert, wil hij eerst eten. Nauwelijks opgemerkt door het publiek verwerkt hij een van de. vele smakelijke maaltijden, die deze pub in te genstelling tot vele andere weet klaar te maken. Dan een telefoontje, een praatje en weer een telefoontje en eindelijk kan de stoet vertrekken. De luidsprekerwagen voorop, daarachter Heath' blauwe Princess, waarin naast hem twee veiligheidsagenten zitten. Als de Tory-kandidaat de auto ver laat om handen te gaan schudden, is één van hen constant op een meter afstand Het begin verloopt niet al te soepel. Er is nogal wat misverstand tussen de luidspre kerwagen en Heath zelf als hij uitstapt om zich in het publiek te begeven En zo ligt de sliert auto's al snel uit elkaar en is Heath spoorloos Zijn stemming zakt met de mi nuut. Hij wordt gelokaliseerd in de winkel straat en dus is de boodschap die uit de luidsprekers schalt: ..Uw conservatieve kandidaat Edward Heath is hier Stem don derdag op hem Stem conservatief voor een betere bestrijding van werkloosheid en in flatie Voor handhaving van orde en gezag Voor meer steun aan de politie Praat met Om nu te zeggen dat de oud-premier een vlot en glad campagnevoerder is. nee. inte gendeel. Gekleed in een donkerblauwe overjas en met een helblauwe rozet op geeft hij schutterig handen. De meesten spreekt hij aan met: „Hoe gaat het met u?" „Goed. mijnheer Heath", en dan weer verder. Hier en daar gaat de duim naar beneden of roept men een schimpscheut. Met een enke ling praat hij wat langer Maar geen grapjes, geen gelach. Het is en blijft een hark. Som mige handen weet hij zelfs te schudden terwijl hij op hetzelfde moment ergens an ders kijkt. Maar het merendeel van de aangesproken mensen blijft vriendelijk. „Dag mijnheer Heath. We zullen donderdag zeker op u stemmen. Ja. alles is goed". Welke problemen leggen de mensen hem voor? Heath. „Zo de gewone dagelijkse klei ne dingen, geen grote politieke zaken" Hij stapt een supermarkt binnen en zorgt meteen voor een stremming „Verrekte ke rel". gromt een vrouw met een volgeladen karretje. Een paar vlakke gesprekies. wat handtekeningen uitgedeeld en daar gaat hij weer. Naar het volgende winkelcentrum Een wat opgewonden oud vrouwtje met rode koontjes spreekt hem aan. „O. mijn heer Heath, wilt u ons een plezier doen. We hebben altijd op u gestemd. Nu is mijn man blind geworden, dus hij kan u niet zien. Hij wil u wel graag een hand geven" De weg over. een huisje binnen, en de oude man blijkt zeer verguld met het bezoek. Daar in de beslotenheid van de huiskamer komt Heath een beetje los en vraagt hij het een en ander. Het laatste driekwart uur gaat op aan rond rijden. Een kans om bij een kerk een groep bruiloftsgasten te verrassen en een hand te geven laat hij het is typerend voor hem voorbijgaan. Het escorte verhoogt het tempo. Tien voor vijf legt Jill in de luidsprekerwa gen de microfoon neer Hij heeft bijna geen stem meer en neigt tot kokhalzen. De troep staat stil. Heath stapt uit. hij wil eten. „Doet die man nog iets anders dan eten", wordt er zachtjes geroepen. Maar de conservatieve kandidaat vindt het welletjes. Iedereen die hem nog wil ontmoe ten heeft de boodschap uit de luidsprekers gehoord. „Maandagavond in de school in Sidcup. woensdagavond half acht in Black- fens meisjesschool". Daar zal hij de zweep nog eens over de regering-Callaghan halen. Zijn eigen gedrag komt waarschijnlijk niet ter sprake Om een staatsman te vragen de dirigeerstok wat minder te hanteren en het zeil niet zo vaak te hijsen, daar is conserva tief Bexley-Sidcup veel te beleefd en goed- gemanierd voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5