Chr. gereformeerden praten over interne verdeeldheid Kerk en Vrede in actie tegen het militarisme Ook Luthersen bezig met politiek spreken van kerk BESS, Trouw LET OP f2450,-- PHILIPS VIDEO CASSETTE RECORDER PHILIPS VIDEO 0P FN BEST UIT DE KERKBLADEN Eenvoud, warmte, moederlijk VANDAAG VOORBUGANGB 2 Dreigende sluitiiv werf aan de ord^j in kerkdiensten MAANDAG 30 APRIL 1979 KERK' TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Christelijke gereformeerden hebben de naam. dat zij het onder elkaar lang niet in alles eens zijn. maar dat ze dat naar buiten goed verborgen weten te houden. Die verschillen kunnen gaan over li turgische kwesties als oude of nieuwe psalmberijming wel of niet gezan gen. wel of niet ritmisch zingen Ver- Schillen zijn er ook in de benadering van eigentijdse vragen (een heet hangijzer is b v. momenteel de kli nisch pastorale vorming voor predi kanten in verband met de sensivity- training) Maar de tegenstellingen zijn toch wel het diepst ten aanzien van de prediking Die tegenstellingen Zijn er al jaren, de kerkleden zijn er min of meer vertrouwd mee geraakt, men heeft er mee leren leven Er is wat dat betreft soepelheid Wie zich niet kan vinden in de ..ligging" van zijn plaatselijke gemeente, kan zon der al te veel problemen lid worden van een naburige gemeente, die meer met zijn ..ligging" overeenkomt. Intussen leeft de gedachte, dat deze verschillen in prediking steeds duide lijker worden (ook uitgesproken door ds J H. Velema in het zojuist ver schenen Jaarboek 1979 van de chris telijke gereformeerde kerken i. Poging Afgelopen zaterdag werd een geslaag de poging gedaan, deze verschillen bespreekbaar te maken op een confe rentie van ambtsdragers De sprekers van deze dag waren ds. P. Beekhuis uit Noordeloos en ds. B. van Smeden uit Den Haag. die resp. konden gel den ais representant van de ..Bewaar het Pand "-groep (naar het gelijkna mige blad) en de ..minder behouden de" groep. Men spreekt ook wel van de meer „onderwerpelijke" en de meer „voorwerpelijke" richting. Er was een grote belangstelling, van circa vierhonderd ambtsdragers uit alle delen van de kerk In de aankon diging werd gezegd, dat „telkens weer blijkt dat door onze kerken een scheidslijn loopt" en „dat men gees telijk onherkenbaar voor elkaar wordt". Het onderwerp was ..Ge meentebeschouwing". maar zoals te verwachten was. spitste zich het ge sprek telkens weer toe op de predi king. Realiteit Ds. Beekhuls betoogde, dat de ge meente bestaat uit gelovigen en on gelovigen Prediking en pastoraat moeten uitgaan van de realiteit, dat er kerkleden zijn. die het ware geloof missen en nog bekeerd moeten worden. De nieuwe richting in de christelijke gereformeerde kerken verweet hij met een uitdrukking van wijlen prof. G. Wisse: „We hebben de veronder stelde wedergeboorte de voordeur uitgezet en via de achterdeur een verondersteld geloof binnenge haald". De oorzaak zag ds. Beekhuis liggen in de praktijk van het belijde nis doen. In de ene gemeente zie je. dat jongeren de belijdenis hebben gedaan, ook allemaal direct aan het avondmaal aangaan, terwijl dat el ders niet het geval is. Gaat men er niet te gemakkelijk vanuit, dat belij denis doen betekent, dat er dus le vend geloof is? Ds Beekhuis signa leerde het gevaar van een prediking die zo christocentrtsch is („Christus heeft op Golgotha alles voor ons vol bracht"). dat de Heiige Geest met zijn toepassend werk in het hart van de gelovigen er niet meer aan te pas kan komen. Ds. Van 8meden zei met alle begrip voor het verleden, dat men later toch oog had gekregen voor bepaalde bij belse noties, die in het verleden ver waarloosd waren. Inderdaad zijn er binnen de gemeente ook ongelovigen, maar de gemeente als geheel is toch gemeente des Heeren. Het onder scheid kan niet zitten in de manier waarop God zich (door middel van de prediking) tot de gemeente richt, maar zit in de wijze waarop men op Gods heiisaanbod reageert. Het is Inderdaad nodig, te waarschu wen tegen de mogelijkheid van zelf misleiding en schijngeloof, maar (en hier zat voor ds. Van 8meden blijk baar de kern van de zaak) wij kunnen in eikaars hart niet kijken en nog minder op Gods stoel gaan zitten. Wij kunnen Gods Geest niet voorschrij ven, hoe Hij mensen tot geloof brengt en God zal zelf op zijn tijd het kaf wel van het koren scheiden. Er volgde een geanimeerde discussie, waarbij de een het gevaar zag van een „aangepraat geloof", terwijl van de andere kant niet minder gewaar schuwd werd voor een „aangepraat ongeloof". Aan het eind van de middag was men nog volop in gesprek, de vrees die aan het begin geuit was. dat het praten weieens zou kunnen lelden tot „hete hoofden, koude harten" was hele maal niet bewaarheid, de sfeer was zo goed. dat besloten werd. de conferen tie provisorisch te sluiten en het ge sprek dit najaar voort te zetten. Dr Maarten Luther Ds Wonno Beey Van een medewerker AMERSFOORT Als binnenkort een predikant op de kansel onderbroken wordt door eer. gemeentelid dat hem op een fout in zijn preek wijst, zal de dader vermoedelijk een bezoeker zijn geweest van de werkdag die Kerk en Vrede zaterdag in Amersfoort organiseerde. Op deze bijeenkomst trachtte Kerk en Vrede een begin te maken met het opstellen van een actieprogramma dat bestrijding van het militarisme ten doel heeft. door Aldert Schipper De Evangelisch Lutherse kerk bestaat uit net zo rechtschapen christenmensen als de meeste andere kerken. Veel lutherse mensen dragen gaarne en met verve (ook openbare) ambten. Ze schuwen publieke verantwoordelijkheid allerminst, maar waar het gaat om het politiek spreken van de kerk is het bij de luthersen vaak opmerkelijk stil. Zeker in onze tijd, waarin de kerken wel eens een beetje babbelziek zijn. Het politiek zwijgen van de luthersen komt doordat deze kerk naast alle kwaliteiten een handicap heeft. Het Is niet de eerste keer dat Kerk en Vrede dit onderwerp aansnijdt. In 1975 vroeg Kerk en Vrede aan de Wereldraad van Kerken een program ma tegen het militarisme op te stel len. Eind 1975 besloot de wereldraad de mogelijkheden voor een program ma te onderzoeken. De Nederlandse raad van kerken or ganiseerde naar aanleiding van de uitspraak van de wereldraad een hoorzitting Er werd een werkgroep opgericht om met de op deze hoorzit ting gedane voorstellen aan de slag te gaan Resultaat van de activiteiten van de werkgroep was het rapport: „De kerken en het militarisme in Ne derland". De schrijvers vroegen om waarin opgenomen: Oe Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwarlet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Poslma HOOFDKANTOOR PosiDus 859 1000 AW Amsle'dam tei 020-913456 teie. 13006 Posig<ro 66 00 00 Par» Ned Crcd'ettoanh Reken,rqr, 33 00*2 574 REGK) ROTTEROAM/DORORECMT Postbus 9*8 3000 AX Rotterdam iel 010-115586 (Abonnementen en Bezorging tel 010-11S588 (redactie) te" 115700 (mtsluderd vsor advertenties) WestWaak 4 Roder dam REGIO DEN MAAG LEIDEN Postbus töi 250« CC Cen Maag te" 070-469445 Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORO OOST-NEOERLANO lu 's'u'tend admimstratie» Posidj? 3 8000 AA *«ro"e t* 05200-17030 Me'kma'kt 56 Ze>ok>' Abonnementsprijzen Per maand 15 90 Per kwartaal I 47.70 Per ha« jaar I 95.40 Per iaar f 188.60 Adverwniterenevcn op aanvraag Tetetorvscbe abonoementenopdracNen (re adressen bovem Oogave tarmhebencMen 9-«9 30 van maandag fm vr-tdag Op zondag van «8- 70 uur te*l 020 9'3*56 Opgave m.n.-adverte«t'es 'ei 320 936868 o» sc*r fte'-i» aan Mw-Adv atde'ng postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adresw-tZ^mgen uts'u>tend schntekt" aan cmie Amsterdams* adressen een reactie op het rapport. Kerk en Vrede probeerde zaterdag tot een re actie te komen, met in het achter hoofd het idee dat een reactie alleen zinvol is als men daarnaast concrete voorstellen doet om tot actie tegen het militarisme over te gaan. Theoretisch De werkdag van Kerk en Vrede be stond uit een theoretisch en een prak tisch gedeelte. De theorie bestond uit een lezing van prof. dr J. de Graaf over militarisme. Hij sloot zich aan bij de definitie die gebruikt wordt in „De kerken en het militarisme in Ne derland" en die luidt: „Militarisme noemen we elk geloof in de noodzake lijkheid en daarmee in de aan vaardbaarheid van militaire machtstoepassing en het streven deze maatschappelijke gestalte te geven" De Graaf meende dat men het milita risme vanuit de bijbel kan bestrijden, hoewel hij toegaf dat in de bijbel ook uitspraken te vinden zijn die wijzen in een andere richting dan welke De Graaf aanhangt. Zo kan men vanuit de bijbel ook gehoorzamen aan krachten die het militarisme in stand houden; dit is de houding die de ker ken eeuwenlang ingenomen hebben. De Graaf illustreerde de opstelling van de kerken tegenover het milita risme met de manier waarop de ker ken de dienstplicht tegemoet getre den zijn. De invoering van de dienst plicht had slechts een zeer zwak pro test van de zijde van de kerk tot gevolg; ook heeft de kerk nooit geij verd voor de erkenning van dienst weigeraars. De houding van de kerk is afhanke lijk van de mening van de kerkleden en die. zei De Graaf, grijpen veel te vaak terug naar de natuurlijke slechtheid van de mens. wat ze als argument gebruiken om alles bij het oude te laten De Graaf meende dat sinds de komst van Jezus voor zulke argumenten geen rechtvaardiging meer te vinden is; voor fatalisme mag nu geen plaats meer zijn. aangegeven waarop daadwerkelijk actie gevoerd zou kunnen worden. Men zou om te beginnen de coördina tie kunnen verbeteren tussen de ver schillende groeperingen die. evenals Kerk en Vrede, een poging kunnen doen een voorstel tot een wet te lan ceren die gewetensbezwaarden in de Knauw wapenindustrie kan helpen, en diens tweigeraren in de wapenindustrie kan helpen, en dienstwelgeren zou aangemoedigd moeten worden. Hoewel Luther het woord „twee-rij ken-leer" zelf nimmer schijnt te heb ben gebruikt, ontdekten zijn volgelin gen in zijn denkwereld een scheiding tussen het gezag van de wereldse heersers en dat van de kerk. De keizer en de vorsten gingen over het alle daagse leven en de kerk verdroeg dat gezag, zolang zij maar de heerseres bleef over de harten. Deze gedachte leidde in zijn meest extreme vorm tot de volledige scheiding van troon en altaar in het oude Duitsland, tot een bijna uitsluitend innerlijke vroom heid en tot schuwheid voor de poli tiek. gewoon in de onder sterke nationaal- socialistlsche invloed staande rijks kerk achter de Deutsche Christen aanhobbelen. Na de oorlog hebben de lutheranen hun handicap ingezien. In het Darm- stëdter Wort hebben zij zelfs openlijk schuld erkend en sindsdien is er her haaldelijk op gewezen dat de twee- rijken-leer van Luther onjuist was opgevat. Had Luther zelf immers de vorsten niet aangezet tot verzet tegen de keizer? Streep erdoor Door de twee-rij ken-leer hebben de lutheranen minder dan anderen in kerkelijk verband over politieke za ken nagedacht en gesproken. Kerk en Vrede zag de werkdag als een gelegenheid waarop een begin werd gemaakt met de strijd tegen het mili tarisme van de kant van de kerk, dus dit zal niet het laatste antimilitaristi sche geluld van die zijde zijn. De geloofwaardigheid van de twee- rijken-leer heeft een enorme knauw gekregen, toen de kerk in Duitsland niet in staat bleek tot verzet van enige omvang tegen het nationaal- sociallsme. De Bekennende Kirche werd vooral door de calvinist Karl Barth geïnspireerd en wist slechts een fractie van het Duitse lutherdom mee te krijgen. De grote meute bleef De twee-rijken-leer heeft het nooit tot officieel leerstuk gebracht en hij kon dus niet herroepen worden. Maar de laatste wereldvergadering van de Lu therse Wereldfederatie in Dar-es-Sa- laam heeft wel een streep gehaald door de twee-rijken-leer als argument tegen het politieke spreken van de kerk. Daar werd vastgesteld dat er een situatie kan ontstaan dat de kerk eenvoudig haar mond niet kan hou den zonder zelf schuldig te worden. Dat is de status confessionis. Maar moet de kerk, voordat het zover komt. ook spreken? Daar is men het onder de luthersen nog niet overeens. Toch doet zich elke keer die vraag voor, bij voor beeld doordat de lutheranen in de raad van kerken zitten, die duidelijk aangeeft dat de kerken wel degelijk een politiek woordje meepraten. Het zijn best waardevolle uitspraken, die de raad van kerken doet, bij voor beeld over het kraken, de kerk-Ma- rokkanen, de Zuidmolukkers. de neu tronenbom of de kernbewapening. Maar ik denk dat ik me niet vergis als ik vermoed dat de lutherse vertegen woordiger in de raad van kerken ds. Wonno Bley het er soms best moeilijk mee heeft, als er weer een politiek standpunt van hem wordt gevraagd door zijn collega-kerkleiders. Synode ADVERTENTIE Dat is de nieuwe bruto adviesprijs van de Philips VCR. Daarvoor krijgt u héél wat Echte kleuren, uitstekend geluid, bedieningsgemak. Plus de unieke Philips VCK- service met de speciale blauwe garantiekaart Uw handelaar kan daar alles over vertellen. Misschien krijgt ds. Bley het in de toekomst iets makkelijker. Zijn syno de praat morgen over het politieke spreken van de kerk met de bedoe ling aan de gemeenten een verklaring voor te leggen, die ten slotte enige duidelijkheid kan brengen in de vraag of de kerk politieke uitspraken mag doen. Afgelopen zaterdag sprak de generale kerkelijke vergadering al over dat stuk. opgesteld door de Haarlemse leraar drs. Th. A. Fafié. Fafié vindt dat de kerk wel degelijk haar stem moet laten horen als zij daar behoefte aan heeft. Ze moet daarbij uiteraard oppassen onzin uit te kramen en dus deskundigen raadplegen. Hoeveel ge zag zo'n kerkelijke uitspraak heeft hangt af van het gehalte er van. Dat blijkt pas later. Maar moet de kerk ook aan acties meedoen? Ds. Bley bleek nogal onge rust dat de kerk zich wel eens kon „encanailleren", als zij zich zou bezig houden met „glasharde politieke ac ties". Fafié vond dat de kerk inder daad doel en middelen met elkaar in overeenstemming moet doen zijn. De Haarlemse leraar uitte zich gereser veerd over geweld, maar Bley vond blijkbaar dat het wóórd soms al te hard kan zijn. „Bij alles wat we zeggen, moet je proberen te zorgen dat het de aard van de Messias heeft", zei hij. Bley vertelde dat hij het er soms moeilijk mee heeft dat een bepaalde vraag twee antwoorden kan hebben „Soms moet de kerk durven zeggen: wij ko men er niet uit" Praktisch Voor het praktische gedeelte split sten de aanwezigen zich 's middags op in discussiegroepjes. Eik groepje zon op manleren waarop de theorie in de praktijk omgezet zou kunnen wor den Er kwam een groot aantal voor stellen uit de bus Veel voorstellen beoogden betere contacten met orga nisaties die sympathiek zouden kun nen staan tegenover de actie van Kerk en Vrede tegen het militarisme. Men zou contact kunnen leggen met de vakbeweging, of met het onder wijs. dat een essentiële rol speelt in het bevorderen van een fatalistische houding, maar ook ten goede bekeerd kan worden Ook zou Kerk en Vrede de vrouwenbeweging willen benade ren. of men zou er bij boekhandels op willen aandringen meer antimilitaris tische lectuur te verkopen. Anderen deden voorstellen die onder zoek inhielden; ze wilden nagaan of bepaalde woorden en uitdrukkingen het militarisme in de hand werken, of ze wilden onderzoeken hoe het milita risme tot stand gekomen was. In de kerkbladen veel aandacht voor de zeventigste verjaardag van konin gin Juliana. Prof. dr. K. Runia vraagt zich in Centraal Weekblad (gerefor meerd) af. waarom de koningin zo'n grote plaats in het hart van velen inneemt: Het diepste geheim ligt, denk ik. in haar persoonlijkheid. Het eerste wat bij haar altijd weer opvalt is haar eenvoud Er is geen spoor van arro gantie. maar ze komt de mensen die haar ontmoeten, met een rustige een voud tegemoet. Wie haar ooit per soonlijk ontmoet heeft, heeft ge merkt dat deze eenvoud zelfs grenst aan verlegenheid. In de tweede plaats moeten we wijzen op haar persoonlij ke warmte. Wie haar Jaarlijkse kerst boodschappen hoort, wordt altijd weer getroffen door de persoonlijke betrokkenheid die door de woorden heenkllnkt. Hier wordt niet een routi- ne ver ha al opgezegd, maar hier spreekt iemand die er opnieuw diep over heeft nadedacht en die altijd haar medemens (met name de mede derde plaats heeft onze koningin in heel haar optreden ook altijd iets dat ik als moederlijk zou willen aandui den. Uit alles is duidelijk dat ze een echte moeder In haar gezin is. Men kan denken aan het jaarlijkse défilé op paleis Soestdljk. waar ze als een echte moeder staat te midden van haar kinderen en kleinkinderen. Maar ook naar buiten toe heeft ze iets moederlijks. Hoewel we in onze tijd niet zo gauw meer termen als „Vader des vaderlands" gebruiken, komt het toch in verband met koningin Juliana niet vreemd over als we haar „Moeder van ons volk" noemen. Band der religie Ir. J. van der Graaf in De Waarheids vriend (gereformeerde bond): Bij haar zeventigste verjaardag wil len we graag de dankbaarheid uit spreken. dat de monarchie bij ons nog gebleven is. Na een statiebezoek van Juliana aan Frankrijk zei Bi- dault: „Alors. messiers (welaan he ren). het enige wat ons te doen staat is een koningin te vinden." Nu gaat het ons niet om een koningin al? zodinigg; wél om het Oranjehuis, dat in de wordingsgeschiedenigs van onze natie, waarin de kerk zo duide lijk medebepalend is geweest, een door God gegeven plaats heeft gehad Daarom heeft het koningshuis Immer met name ook onder het protestantse volksdeel. Intussen beseffen we dat processen van de laatste tientallen jaren ook dit historisch gegevene hebben aangetast. De geweldige se cularisatie. gepaard gaande met een toenemende ontkerkelijking en een aangevreten worden van zaken die immer volkomen zekerheid hadden, met een „umwertung aller Werte" op het gebied van de zede. de ethiek heeft één voor één de tekenen van het christelijke verleden van onze natie uitgewist. Bij alles is het daarbij tot een dieptepunt gekomen toen de bede. naar het schijnt voorgoed, uit de troonrede verdwenen is. Het kan afgezaagd lijken dat hier nóg weer eens te noemen, maar bij de zeventig ste verjaardag van onze koningin kunnen we niet nalaten op te merken, dat de band der religie, die volk en vorstenhuis door ce eeuwen heen ver bond minder hecht is geworden, én van de kant van het volk. dat méér en meer ontkerstend is. én van de kant van onze Soeverein, die staatrechtlijk toch ook verantwoordelijk is voor de troonrede. Verdeeldheid Frans Oudejans in het Bisdomblad van Den Bosch: Ons land lijkt steeds verdeelder te worden. Dat wil zeggen de verdeeld- vnirt in nu volk «npt T'n Individu» VORSTELIJK BEZOEK Toen ik me onlangs een beetje verdiepte in de geschiedenis van Engeland in de tijd dat de koning^ en koninginnen niet te vergeten, zowel in de Middeleeuwen alsook de morgen van de Reformatie in strijd met de kerk verkeerden da« ik wel eens: als je koning bent m< zulke verhalen maar niet lezen. Vandaag is onze koningin zeventii jaar. Ik denk dat heel ons volk haa daarmee in stilte feliciteert. Hoe 1 anders is deze koningin dan die va de geschiedenis. Ze hoort er eigen] nauwelijks bij. Als koningin een soortnaam is dan hebben we hier i iemand te doen die verkeerd gerubriceerd is. Of misschien is ju zij goed gerubriceerd en moet je v heel wat historische heersers en heerseressen andere kwalificaties, bedenken. In alle geschiedenisboeken moest eigei voorin een opmerking staan: „Wanneer de koningin dit leest mi ze het zich niet aantrekken." „Ai haar denken we niet bij deze verhalen." Dat geldt natuurlijk nij voor allen. Maar ik ken wel een bej verhaal. Een verhaal dat voor alle mensen, koningin of niet, bestemd Dat is het verhaal dat Jezus deedj die twee Emmaüsgangers. Over dj Schriften die spreken van het lijd] en sterven van de Messias en overl opstanding uit de doden. Met dat verhaal kan Je koningin zijn en kraamverzorgster en weet ik wat allemaal. Een verhaal voor alle mensen. Om ze gelukkig te maki ze gelukkig te houden ook als de jaren naderen. Het verhaal van di ene, vreemde koning. Op een ezell tussen de mensen en aan het krul En nu als de Levende, die „hun ge toegankelijk maakt voor het verstaan van wat geschreven stai Dat staat allemaal in dat bezoek de levende Heer, daar in dat huis Emmaus. 't Was geen défilé, zoals Soestdijk. Maar wel een voor iede mensenpaar onmisbaar bezoek, v de trappen of via de achterdeur (Lukas 24) Beroepingswerk GEREF KERKEN Beroepen te Dronten: G. J.„van den Pol te N wijk. Ds. G. Toornvliet Ds O. Toornvliet, radiopredik: Bloemendaal, wiens toespraken ger via Radio Mi Amigo werden zonden, maar die een half Jaar ether is geweest, is weer te bell ren. Radio Caroline (golflengte 940 kHz) zendt zijn toespraken de volgende tijden: iedere zor morgen van half tien tot tien elke middag (ook 's zondags) vi zes tot zes uur. ;on h ROTTERDAM (ANP>— In dee menlijke Rozenburgse kerken iu dagmorgen bijzondere aandacfe steed aan de dreigende sluitin# twee secties van de Verolme-w\c Rozenburg. Als de nieuwbouwi| gesloten wordt, komen 475 Rozd gers zonder werk te zitten. 1i bovendien de reparatiesector li ten, dan zou dat nog eens 241 Rd< burgers hun baan kosten. Dit pc zou een stijging betekenen va*, werkloosheidspercentage van d zenburgse beroepsbevolking ij naar 18,7. De kerken, aangesloten bij kerkelijke adviesraad industi toraat, hebben de dreigende van de Verolme-werf de moak werf van het RSV-concern ar handeld rondom een vers uit theus („Weest niet bezorgd, waj hemelse Vader weet alles wat C hoeft"). Aangedrongen werd op de nieufj vensstijl, waarin versobering men-delen centraal staan. DeP diensten werden besloten mr gebed om wijsheid voor de rer en alle betrokken topfunctionar j def ustrii Je sik listische nelgingen altijd zeer sterk geweest, maar de verdraagzaamheid neemt hard af. Het bezit van een vorstin die echt boven de partijen staat, kan in zulke gevallen een wel daad zijn. De rol van de koningin is niet altijd duidelijk. Men spreekt van „het geheim van Soestdijk" als het gaat om het staatkundig handelen en ingrijpen van de vorstin. Wel is zon der meer duidelijk dat Juist haar be slissingen ons land hebben behoed voor nog langere impasses wanneer er een kabinet was gevallen. En dat zij persoonlijk er zorg voor heeft ge dragen dat kijvende partijen tot el kaar werden gebracht. President Tenslotte ds. L H. Kwast in de (gere formeerde) Friese Kerkbode: Dat we onder deze Koningin, evenals onder haar voorgangster, het ko ningschap in Nederland als een zegen en als een voorrecht ervaren hebben. Daarom is voor ons besef een discus sie over de keuze tussen monarchie en republiek theoretisch. Wie hier te lande beweert dat een president een democratischer figuur is dan een ko- ning(ln), is van de concrete geschiede nis van het Koninkrijk der Nederlan den in de twintigste eeuw weinig op de hoogte. We zijn dankbaar voor het koningschap in dit land en we dan- OP ZOEK NAAR EEN Ai KERK. Voor mensen die zich| gevestigde kerk niet of nau' meer thuis voelen. Zoeken na; we vormen en mogelijkheden men toch zoiets als kerk te zijl mei. Den Alerdinck, Laag (tel. 05290-541). ,v, Midden-Oostendag van Nea; j Ministry over „wat wij kunry mogen doen voor Joden en AraH in Nederland en in het Middelt ten", met Hans Keyzer. Andrew dry. Evert van de Poll en Hzt Ooudswaard. Zaterdag 5 mt Brug. Schuilenburgerweg 2, A foort. Inl. tel. 03429-1318 kx ar Retraite voor mannen vanèr monstrantse broederschap o.l tl E. J. Kuiper en dr. J. F. van RoL, - 13 mei. De Hoorneboeg. HUC! (tel. 02157-231). Workshop voor hulpverlerf^ gezondheidszorg, onderwijs en.h raat, 14-18 mei en 20-22 juni, Cf No-*» Rn]vnirt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2