Jansen op pelen dalen Grootste zege voor Kinheim lUNmNOGPosTBcmmNmimmzAm. Resolutie kansloos Hoger beroep IAAF Israël niet in Tallinn innaar ikistan Wereldkampioenschap tafeltennis In zaak van uitsluiting Taiwan Voor-Olympische zeilwedstrijden dies zit tegen in vijflandentoernooi hockeysters ler Honkbalcompetitie van start Afgebroken partijen voor Jan Timman Varsity weer voor Nereus Rallycoureur overleden Lammers twaalfde Trainend naar dubbele winst Zoetemelk behoudt leiderstrui Rugbyteam mist promotie BATAVUS De fietsenbouwers van Nederland. TANDAG 30 APRIL 1979 SPORT TROUW/KWARTET 11 PJONGJANG Zoals verwacht mocht worden hebben de kritische kanttekeningen van voornamelijk de Westeuropese deelnemers op het Deleid van de internationale tafeltennisfederatie (ITTF) inzake de vesties Israël en Zuid-Korea zaterdag op de eerste zitting van het ngres nauwelijks enige respons opgeleverd. De resolutie van 19 inden, waaronder Nederland, dat in de toekomst elk land dat de jganisatie van het wereldkampioenschap ter hand neemt, moet garan- leren dat aan alle landen die willen deelnemen inreisvisa's verstrekt 'orden, werd niet in stemming genomen. Na het voorlezen van het oorstel werd uit het daaropvolgende debat klaarhelder, dat het meren- Jeel van de 75 aanwezige delegaties niet de moeite nam de resolutie in jverweging te nemen. Het hypocriete beleid van de ITTF, dat zonder neer de Noordkoreaanse politiek overnam, werd algemeen als correct lanvaard. Ook de kwestie van de veiligheid van alle deelnemers het «otief van de sluiting van Israël kwam' nauwelijks aan de orde. Het volstond met de opmerking, dat nationale tafeltennisbonden liet in de positie verkeren van hun regering afdoende veiligheidsmaat regelen af te dwingen. li DAKAR De internationale amateur atletiek federatie (IAAF) gaat in beroep tegen het Londense hooggerechtshof over de kwestie China. Vorig jaar tijdens een congres in Porto Rico werd de Volksrepubliek China weer als lid van de IAAF aangenomen en werd Taiwan verstoten. Onlangs oordeelde de Londense rechter dat Taiwan ten onrechte was uitgesloten. De rechtszaak was door de Taiwanese atletlekfedecatie aanhangig gemaakt. De IAAF gaf zaterdag, na een vergadering in Dakar een communique uit. met de volgende mededeling: „Het uitvoerend comité van de IAAF heeft besloten in hoger beroep te gaan tegen de bepalingen van de Britse justitie. De IAAF zal alle noodzakelijke maatregelen nemen om de op het IAAF-congres genomen besluiten te beschermen". De IAAF vergaderde in Dakar ook over de kwestie Israël. Een aantal Arabische landen heeft de atletiekfederatie verzocht Israël naar de Europese zone over te plaatsen, omdat anders de meeste Aziatische atletiekevenementen geboycot worden. De IAAF heeft daarover nog geen beslissing genomen. BERLIJN De Sowjet-Unie heeft Israël niet uitgenodigd om deel te nemen aan de voor-Olympische zeilwedstrijden in Tallinn in augustus. De Israëli's zullen ook geen uitnodiging meer ontvangen. Dit is bekend geworden tijdens een vergadering van de internationale zeilbond (IYRU) in Berlijn. De Sowjets vrezen namelijk dat als Iraël aan de voor-Olympische zeilwedstrijden zou deelnemen een aantal Arabische landen de wedstrij den gaat boycotten. De regatta's in Tallinn zijn niet officieel erkend door het internationaal Olympisch comité. Er kan alleen op uitnodiging worden deelgenomen, zodat het gemakkelijk was om Israël te weren. De Sowjet-Unie vreest wel een boycot van de Arabische landen, maar niet van de Afrikaanse, want Nieuw-Zeeland heeft wel een uitnodiging ontvangen. Bij de vorige Olympische Spelen in Montreal (zeilen in Kingston) bleef een groot aantal Afrikaanse landen weg. omdat Nieuw- Zeeland van de partij was. Nieuw-Zeeland onderhoudt intensieve spor tieve betrekkingen met Zuid-Afrika. Onno Zeisman TTERDAM Bij het vijflanden-toernooi, dat de hockey- les aiwerken, zit alles tegen. De prestaties, het spelpeil, de ingstelling, financiering, programmering, het terrein en ral het weer blijven ver beneden de maat. In 1978 een lend gebeuren met een jonge, zegevierende Nederlandse lg, thans kommer en kwel allerwegen. En weinig uitzicht de laatste dag veel verbetering in de situatie zal brengen. tegenslagen begonnen met het aat. Na de ijzige koude van vrij en de stortbuien van zaterdag de organisatie een unieke beslis- het gehele gebeuren verhuiste het Amstelveense Wagenersta- maar Rotterdam, waar de gelijk- ktge vereniging over een veld van stgras beschikt. Het improvisa- illent van het Rotterdamse be- trf maakte die ommezwaai moge- d- vjgreep bewees hoe zeer nat Ne- joind behoefte heeft aan kunstvel- iHet natuurgras van het hockey- ee*um in Amstelveen zou onder te omstandigheden de reeks van doiwedstrijden nooit hebben door- In». Bovendien maakte de toer- bezwaren tegen het zo >e$r spelen. Dtterdam was althans het terrein I Paul Litjens applaudiseer- monstratief in de richting van istralische scheidsrechter Denis lith. Het gebaar sprak boekde- ïet was duidelijk dat Litjens niet beloonde voor zijn goede Integendeel. Meredith was jen groot deel de oorzaak van de landse ondergang in de halve van het internationale hoc- nooi in Perth tegen Pakistan, log een kwartier te spelen had land nog een uitstekend uit- op de finale. Het was 2-1 en de tani waren nauwelijks gevaar- $Iede door de grote verwarring, >or de zwakke beslissingen van lith ontstond, werd het alsnog uidelijke overwinning voor de '£Jn (2-5). Nederland eindigde ten- pfils derde in het toernooi, dat op naiieuwe kunstgrasveld in het ^Jlonwealthstadion talrijke van lng zinderende wedstrijden te lad gegeven. Groot-Brittannië 5-iondag in een hoogst merkwaar- 'el na verlenging met 6-5 versla- ês|ederland had eerder een voor- ck? van drie doelpunten (4-1) uit n gegeven. Binnen vijf minuten Groot-Brittannië op winst (5-4), ^ank zij invaller Borstlap werd so«rlenging geforceerd. Daarin {'"aanvoerder Ron Steens voor ifer. die het brons bij Nederland i'iijÜië was in de finale voor een "ijjocht huis (12.000 toeschou- >ok niet opgewassen tegen Pa- 2 Uitblinker Ric Charlesworth us teamgenoten verloren met 2-4. ,ee voegde Pakistan weer een oizege aan de al illustere pal- .toe Na het veroveren van de k>eker begin vorig jaar in Bue- ■fces volgden eerste plaatsen in bk (Aziatische Spelen). Lahore Trophy) en nu dan weer waar van de sterke hockeylan- een West-Duitsland en Spanje ken. staanse hockeyteam begint :amerhand een obsessie voor lien van Wim van Heumen te i. Onder leiding van de huidige «ach heeft Nederland nu zes 'J- cgen Pakistan gespeeld en veel nederlagen geleden. Het kkige verlies in de finale van irnooi om de wereldbeker, vo- in Buenos Aires (2-3). ligt nog het geheugen. istrerende is dat het er steeds naar dat het er toch net weer :n dtkomt. In de Argentijnse r »d stond Oranje lange tijd \tu in Perth was het tot een ea t voor het einde 2-1 voor Ne I en niets wees er op dat het lis zou gaan. geen probleem. Behalve dan voor nogal wat speelsters, ook Nederland se, die moeite hadden met zo'n bil jartlaken. Het toernooi is echter allereerst be doeld als voorbereiding op de Olym pische Spelen van Moskou. Daarom juist is een ploeg als die van de Sov jet-Unie zo welkom. Maar in Moskou wordt ook op kunstgras gespeeld, zo dat wat dit betreft de voordelen groot waren. Intussen zijn de Nederlandse papie ren voor deelneming aan de Spelen dalende. Twee weken geleden werd in het Paastoernooi van Glasgow verlo ren van Groot-Brittannië en ook nu lijkt de eindzege verspeeld. Dat viel reeds te constateren na de openings wedstrijd, die met weinig moeite te beschouwen was als een finale. Want Nederland en de Verenigde Staten zijn niet alleen de sterkste deelne mers, ze worden door de inrichters van het vijflandentoernooi ook danig bevoordeeld boven de andere drie. De Nederlandse en Amerikaanse meisjes spelen vier wedstrijden in vier dagen. Canada, de Sovjet-Unie en Tjechoslowakije toch al kwali tatief lager gewaardeerd begonnen met een vrije dag en kunnen het alle drie beleven dat ze nog twee keer op één dag moeten aantreden. Na de 1-2 nederlaag, die een in schot vaardigheid falend Nederland leed te gen de Verenigde Staten, waren de kaarten in feite geschud. Beide teams wonnen tot dusver hun andere wed strijden tegen Canada en Tjechoslo wakije en komen vanmiddag nog in actie tegen de Sovjet-Unie. Eerst om 12.00 uur USA-Sovjet-Unie en dan om 16.00 uur Nederland-Sovjet Unie. Voor een internationaal evenement, dat de technische leiding uit Duits land haalt en met zorg neutrale scheidsrechters inzet, is zo'n pro grammering moeilijk te verteren. De internationale hockey federatie zou er goed aan doen dubbele wedstrij den op één dag te verbieden, wil de uitslag een betrouwbaar beeld van krachtsverhoudingen geven. Bij Nederland was de enige verras sing de consequente wijze waarop coach Timmermans een nieuwe vrije verdedigster inzette. Suzan Bekker. die tientallen malen op die plaats heeft gestaan, werd naar voren ge schoven. waar ze zich als één der besten ontpopte. Maar Madeion Be- liën begon blunderend, is nadien be ter gaan spelen maar maakt weinig indruk. Lisette Stevens in de aanval. Zij passeert de Tsjechoslowaakse Barbara Miloova. door Co Tamoc AMSTERDAM Bij weersomstandigheden, die de zomer sport honkbal in feite onmogelijk maken is gisteren niettemin de honkbalcompetitie van start gegaan. Omdat zaterdag alle hoofdklasse-wedstrijden verregenden kon prins Claus giste ren in Amersfoort de competitie officieel openen door bij het duel Quick-Kinheim de eerste bal te werpen. Dat was ook één van de weinige aardige momenten van dit treffen. De lands kampioen Kinheim haalde met een regelmatig opgebouwde 15-2 overwinning in acht innings de grootste winst in de hoofdklasse binnen. Het duel tussen UW en Giants In Utrecht was wel de moeite van het bekijken waard. Ondanks het vertrek van de werpers Kok en Mulder had UW verdedigend genoeg kracht om de volle winst te pakken. De grote man in deze wedstrijd was de 27- jarige hoofdklasse-debutant Jurjen Bosga (9-3-11-2). UW-coach Ad Bre vet over zijn nieuwe aanwinst: „Hij komt van de tweede klasser HMS. Na het vorige seizoen twijfelde hij tussen stoppen of er nog één maal keihard tegen aan te gaan. De hele winter heeft Bosga zich meer dan optimaal gegeven. Ik heb zijn mentaliteit leren kennen en ik twijfelde beslist niet over het goede resultaat van deze wedstrijd". Na een aanvankelijke 0-2 achterstand kwam UW in de vierde Inning gelijk. In de zevende inning scoorde Jos Ker- vers, die zich tijdens de hele wed strijd als een uiterst slimme honklo per onderscheidde, 3-2 voor de Utrechters. Kervers legde ook de ba sis voor het vierde punt. Op zijn honkslag kon in de achtste inning Louis Jacobs de uiteindelijke win nende run scoren. Montvidas bracht in de negende inning de Diemenaren, waar de nieuw aangetrokken Ameri kaanse Coach Jim Strong net voor de Tegen de zwakke Tsjechoslowaaksen' competltieaanvang al opstapte, nog SVIin tornier mot oon bnma.nm An Weinig indruk maken er meer bij Ne derland. De twee zusjes Bax spelen ver onder het niveau van hun betere jaren en van de nieuwe lichting, die verleden jaar zo verraste, valt een .aantal terug. Heel sterk kwam dat tot uiting tegen Amerika, dat kwalitatief niet beter was, maar meer inzet lever de. hetgeen goed bleek voor 2-1, de eerste nederlaag op eigen bodem sinds 1973. kwam de 3-1 niet te moeilijk tot stand, al werden net als In andere wedstrijden te veel hoekslagen weg gegeven. Gisteren vereiste Canada evenmin veel inspanning, maar zo lusteloos als het spel beeld nu werd, was het een belediging voor het klei ne aantal toeschouwers. Elsemiek Hillen, die op het laatste uitgespeeld was. scoorde drie keer achtereen. Sophie von Weiier. was in haar 25ste wedstrijd zo gelukkig kort voor tijd ook tot een doelpunt te komen. Nederland-USA 1-2. USA-Canada 1-0. Nederland- Tjechoslowakije 3-1. Sovjet-Unie-Canada 2-1. Sov- jel-Unle-TJechoslowakije 2-1 Nederland-Canada 4-1. USA-Tjechoslowaklje 4-1. even terug met een home-run. On danks zijn goede cijfers was interna tional Martin Ronnenbergh de verlie zende werper met 9-2-6-3. Amstel Tijgers, uitkomend tegen HCAW, stelde duidelijk haar kandi datuur voor de titel. De blunderende Bussumers, acht veldfouten, werden In zeven innings met 10-0 van het veld gespeeld door de Tijgers. Voor de acht veldfouten heeft coach Kees Herkemij wel een verklaring. HCAW. de enige topsportploeg van Bussum. heeft geen enkele medewerking van de gemeente ontvangen bij het ver krijgen van een tralningsaccommo- datie gedurende het voorseizoen. Dat het verdedigen bij de Amstel Tijgers wel goed zit bewijzen cijfers van wer per Jan Hijzelendoorn (5-2-4-0). Zich weinig aantrekkend van de bar re weersomstandigheden leverden Sparte en Storks een drie en een halfuur durend „schouwspel" af. De in de hoofdklasse teruggekeerde Hagenaars beslisten in de laatste in ning het duel, dat in 11-12 eindigde. Al voor de wedstrijd tekenden Storks tegen het meespelen van Kelley, de Sparta-werper protest aan. Armoe troef bij de Spartaanse verdediging. De Rotterdammers lieten maar liefst vier werpers op de heuvel optreden: Meijer, Kelley. Van der Mark en Van Hees. Jerry Remmerswaal. de jonge broer van de enige profhonkballer die Nederland kent Wim Remmerswaal. bleef 5'/i innings lang op de heuvel voor Storks. Frank de Groot maakte daarna het karwei af. Verdienstelijk honkbal leverden Ni- cols en het debuterende Neptunus af. Nlcols won met 3-1 in een wedstrijd die al in de zevende inning door re genval aan haar eind kwam. Met drie punten in de vijfde, zesde en zevende innings waaronder een home-run van Jersey van Doornspeek in de vijfde innings besliste de aanzienlijk ver jongde Haarlemse ploeg deze wed strijd. Glroldi werd met de cijfers 5-1- 6-1 de winnende werper. Aan de ande re kant deed Jan Venema het met 11- 3-6-1 echter eveneens allerminst slecht. De zaterdag afgelaste wedstrijden HCAW-Amstel Tijgers, Neptunus- Haarlem Nicola en Klnheim-Quick worden vandaag ingehaald. Voor Giants-UW en Storks-Sparta Is nog geen nieuwe datum vastgesteld. HOOFDKLA8SE Am»tel Tijgere-HCAW 1(M>, Nicols-NcptuDui 3-1. Sparta-Storks 11-12, Quick- Klnhelm 2-15, l'W-Giants 4-3. SOFTBAL HOOFDKLASSE: Bloemeadaal-HHC 3-19, DSS- SHELL 4-3. MONTREAL Jan Timman heeft tijdens het internationale schaak toernooi in Montreal zijn partijen in de twaalfde en dertiende ronde tegen achtereenvolgens oud-wereldkampi oen Spasski en de Tsjech Hort afge broken. Timman neemt nu met 4-5 punt en twee afgebroken partijen de zevende plaats in. De huidige wereld kampioen Karpov is nog steeds leider van het algemeen klassement. Stand na dertien ronden: 1. Karpov 9 punten en een afgebroken partij, 2. Tal 9, 3. Portlsch 7,5 punten en een afgebroken partij, 4. Ljubojevic 7, 5. Hüner 6.5, 6. Hort 5,5 en een afgebro ken partij, 7. Timman 4,5 en twee afgebroken partijen, 8. Kavalek 4,5, 9. Spasski 4 en een afgebroken partij, 10. Larsen 3,5 en twee afgebroken partijen. HOUTEN Nereus heeft gistermid dag op het Amsterdam-Rijnkanaal het hoofdnummer van de 96ste Varsi ty roeiwedstrijden gewonnen. De oude vier met stuurman van de Am sterdamse studenten bestaande uit Ronald Helden, Michel van Oort. Chris IJsbrandy, Hans Perree en stuurman Willem Korthals Altes leid de van start tot finish. Nereus legde de 3000 meter af in 10 minuten 49.17 seconden. 1 Nereus 10.49.17. 2 Skadi 10.56 78. 3. Orea 11.04.02. 4. Aeglr 11.14.79. 5. Laga 6 Argo WARSCHAU De Poolse rallycou reur Jerzy Landsberg is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden Landsberg stierf aan de verwondin gen. die hij vorige week opliep bij een ongeluk tijdens de Poolse crocusral- ly. Bij het ongeval werd zijn naviga tor Janusz Szajng op slag gedood. MADRID De Fransman Depailler heeft gisteren de Grote Prijs van Spanje gewonnen. Samen met de Ca nadees Villeneuve leidt hij nu in de rangschikking van het wereldkampi oenschap Formule 1 De Nederlander Jan Lammers behaalde zijn beste re sultaat tot nu toe door met twee ronden achterstand als twaalfde te eindigen. door Steve Reed MURCIA Joop Zoetemelk heeft zich dit weekeinde gehandhaafd als leider in de Ronde van Spanje. Zijn positie werd in de vierde en vijfde etappe niet ernstig bedreigd. Maar wat hem in de komende etappes wel parten kan spelen, was dat enkele van zijn Franse ploeggenoten bij een valpartij betrokken waren en de strijd moesten staken. Zowel de etap pe van zaterdag van Granada naar Port Lumbreras (222 km) als die van zondag naar Puente Tocinas (139 km) werden gekenmerkt door solo-vluch ten. Antonio Menendez reed zaterdag meer dan 200 km alleen. Op vijftig kilometer van de finish bedroeg zijn voorsprong op het peloton nog acht en een halve minuut. Bij de tegenaan val, die door toedoen van Zoetemelk tot stand kwam, werd de Spanjaard veertien kilometer voor het einde in gelopen. In de laatste fase bevocht de Belg De Cnijf de overwinning meteen verschil van zeven seconden. Zondag ging opnieuw een Spanjaard op avontuur. Ditmaal was het de in Frankrijk wonende 25 jarige Juan Jose Argudo. Deze ontsnapte na ne gentig kilometer en bouwde in het resterende gedeelte een voorsprong op van bijna acht en een halve mi nuut. Aangezien hij totaal geen be dreiging vormde voor de kopmannen, volgde er ditmaal geen reactie van het peloton. Het algemeen klassement na de vijfde etappe: l Joop Zoetemelk (Ned) 20.00.02, 2. Felipe Yanez (Spa) 26.004 41. 3. Manuel Espaiza (Spa) 26 01 12. 4. Francisco Oaldos (Spa) 26 01.27. 5. Miguel Maria Lasa (Spai 26 01.32. 6 Pedro Torres (Spa) 26.01.41. 7 Raymond Martin (Fra) 26 01.43. 8. Julian Andla- no (Spa) 26.01.55. 9. Luclen van Impe ((Bel) 26 01.59. 10. Christian 8eznec (Fra) 26 02 06. 11 Mlchlel PoUentiers (Bel) 2602.07. 41 Adrle van Houwcllngen (Ned) 26.10.42, 58. Cees Bal (Ned) 26.15.46, 70. Jan van Houwcllngen (Ned) 26.20.36, 71. Frits Plrard (Ned) 26.26.18. ZAANDAM De 34e driedaagse amateurronde van Noord-Holland is zondag gewonnen door de man, die daar het meeste recht op hard: Theo de Rooy. Dat recht vergaarde hij al in de eerste etappe, toen de 22-jarige student uit Erica tot twee keer toe door pech uit de kopgroep moest los sen, maaar evenzovele keren met groot vertoon van macht terugkwam. Terecht dan ook dat De Rooy. die in Zaandam zijn vierde seizoen-zege binnenhaalde, al op de eerste dag werd uitgeroepen tot de strijdlustig- ste renner. Jos Lammertink, de natio nale kampioen op de weg, werd de grote verliezer. Na de Individuele tijd rit zondagochtend in Den Helder had hij zich een riante uitgangspositie verworven om. na winst in de Ronde van Drente, zijn tweede grote over winning te behalen. In de laatste etappe echter moest de man uit Wier- den buigen voor het grote krachtsver toon van o.a. De Rooy. Eindklassement 1. De Rooy 11 41.56. 2 Hasslnk op 14 sec 3. Koot op 25 sec. 4. Jonkers op 32 sec 5. Mutsaars op 39 sec. 6. Feiken op 1.32. 7 Hoger- vorst op 1.44, 8 Franken op 2.57. 9 Lammertink op 3.16.10. Van Dongen op 3.17. 11. Ammerlaan op 3.18. 12 Van de Poel op 3.21. 13 Maas op 3 26. 14. Van Leeuwen op 4.19. 15. Oroen op 4.33. 16. Huvenecrs op 4.43, 17. Prinsen op 4 48. 18. De O root op 6.09. 19. Van de Broek op 5.49,20. Weber op 5.56. HILVERSUM Het Nederlands rug byteam heeft zondag in Hilversum de wedstrijd voor promotie naar de A- poule van de FIRA van Marokko ver loren. Het werd 17-21 na een rust stand van 8-9. Het zwakker geachte Marokko was vooral aanvallend ster ker, hetgeen in de tweede helft tot uitdrukking kwam. In de eerste helft kon de ploeg van Dennis Power nog gelijke tred houden, mede een gevolg van het windvoordeel. Dat had echter ook nadelen, want het kicken werd daardoor bemoeilijkt. Desondanks had Nederland in die eerste helf een beslissende voorsprong kunnen en moeten nemen. Het enigszins uit vorm zijn van Vincent Triebert (scrummhalf) en fullback Ruud van Dam was mede oorzaak van de onver wachte nederlaag. Een nederlaag die Nederland de weg verspert naar de A- poule van de FIRA. Aanvankelijk was het de bedoeling dat twee promo tiewedstrijden zouden worden ge speeld. maar de beide bonden waren in verband met de reiskosten overeengekomen dat er slechts een ontmoeting zou worden gespeeld Marokko is nu gepromoveerd. BREMERHAVEN - In regenslierten en grauwheid verplaatst het uit ge lauwerde internationals opgebouwde Nederlandse herenbasketbalteam zich thans door de tochtige haven stad Bremerhaven. Geen pretje voor de betrokkenen die nu al trainende de Duitsers (63-67) en Belgen (79-83) verslagen hebben, maar bepaald nog niet uit hun basketbalsloffen gescho ten zijn. Het leven van een modale basketballnternational wordt er he- dentendage ook niet prettiger op. Met de start van een nieuw interna tionaal seizoen werd de Nederlandse ploeg meteen geconfronteerd met de teruglopende interesse voor wat eens een bekend en groot internationaal toernooi was. Bremerhaven krimpt per jaar in en de door hun clubs toch goed bediende Oranje-heertjes kon den kennis maken met een Jeugdher berg als onderkomen. Voor een Euro pees subtopper zoals Nederland toch is. toch een hoogst merkwaardige ge beurtenis die weliswaar gelaten, maar toch hoofdschuddend door <^e meesten ervaren werd. Of de keurploeg van de Amerikaanse bondscoach Quinn tijdens de eerste wedstrijd ook als favoriet uitpakte, was niet geheel duidelijk. West-Duits- land. een land dat een beduidende achterstand op Nederland heeft in de basketbalontwikkeling, was de te genstander. en coach Roeder wilde voor eigen volk coüte que coüte een goed resultaat behalen en liefst een overwinning. Tegen de als wilde stieren vertrek kende Duitsers stuurde Quinn het vijftal Plaat, Cramer, Woudstra. Akerboom en Van Tuyll weg, en on der impuls van debutant Plaat werd de Duitsers meteen duidelijk ge maakt dat dom hardlopen en grote fysieke offers geen bestanddelen zijn om een wedstrijd te beheersen. Bij 2-8 moest Roeder zijn spelers al kalme rend toespreken hetgeen resultaat had. Na de bijna overrompelende start van de Nederlanders volgde me teen al een grote stap terug. Dat gebeurde op een te verwachten ma nier. De voortrazende Duitsers maak ten zoveel lawaai en misten zoveel finesse in hun spel dat zulks aanste kelijk ging werken. Voordat iemand iets in de gaten had, rende de Neder landse ploeg in zijn totaliteit mee en stierf alle schoonheid van het spel. Quinn was nauwelijks geïmponeerd door het Duitse weerwerk of zelfs door de slordigheid van zijn eigen spelers. Want de Amerikaan had vooraf al besloten de eerste helft van de wedstrijd als een soort test-case voor zijn gehele ploeg te gebruiken. Na 14 minuten wedstrijd had hij nota bene al zijn 12 man al in het veld gehad, zonder dat van dat gezelschap overigens iemand echt uitblonk. De Leidse spelers Bruinsma en Woudstra scoorden het meest, terwijl Quinn er zich hoegenaamd niet om bekommer de wie er op wat voor manier en waar ook scoorde. Quinn stelde na afloop: „Eigenlijk wilde ik mijn startende vijftal met nog drie of vier minuten voor rust terugbrengen maar ik liet de rest maar lopen, misschien dat dat een soort van fout geweest is." Wat de Amerikaan eigenlijk wilde zeggen, was dat zijn sterkste vijftal waarschijnlijk een groter gat bij rust geslagen had. waardoor de tweede helft wat makkelijker gespeeld kon worden. Nu was de 32-37 ruststand voor de niet versagende Duitsers het sein nog eens flink gas te geven. Bij 42-41 kwamen ze zelfs uiterst brutaal voor te staan, maar Plaat trok de wedstrijd snel weer naar zich toe. Quinn bleek nog drie positieve pun ten aan de wedstrijd overgehouden te hebben. Hij stelde: „Ten eerste de zege. want ondanks het feit dat we voor het eerst samenspeelden wilde lk wel winnen. En dan kon ik iedereen aan het werk zien en voor mij was de stringente verdediging een duidelijk pluspunt". De Nederlandse ploeg startte in de tweede wedstrijd, gisteravond laat gespeeld, tegen België met dezelfde vijf man. En Quinn, die 's ochtends vroeg een training had ingelast die er beslist niet om loog, liet weer al zijn spelers opdraven. Waardoor er een soort sjabloon ontstond. Exact zoals tegen Duitsland werd er nu gehan deld. Nederland nam de beste start, de Belgen kwamen terug bij 21-20 en konden gedurende de eerste helft het tempo van de wedstrijd bepalen, waarna 38-38 een Juiste ruststand was. Nog steeds ledereen doorwisse lend, gebruikte Quinn veel tijd en kon men in de tweede helft pas bij 64- 73 besluiten dat de wedstrijd onder controle was. De Nederlandse basketbalploeg is nu op een punt aangekomen dat hij te goed is voor het servet Het tafellaken (Rusland. Joegoslavië. Italië) wacht pas in juni. De nu te overbruggen tijd wordt door Quinn in leder geval op uitstekende manier bewerkt Een training van twee uur in de ochtend en een wedstrijd waarin ook nog ge traind wordt. Het kan niet op. En dat allemaal op de keiharde bedden in een jeugdherberg. Score*: Nederland-West-DuJUland Van Eaaen2. Bekker 3. Cramer 4. Plaat 16 Haren* 4 Van Rooden 4 Bruinima 12. Woudstra 14. Akerboom 6. Van Helfieren 2 Score* Nederland-Belglt' Van Eaaen 4 Bekker. 10 Cramer 12. Plaat 4 Hagen* 10 Van Rooden 3 Bruinsma 8 Woudiira 10. Akerboom 16 Van Helfteren 3. Van Tuyll 2 en Kip 2 ADVERTENTIE Igtad: 1. Pakistan. 2. Australië. ,virland. 4. Groot-Brittannië. 5. Nieuw-Zeeland. 7. Canada. 8. Maleisië. 10. Frankrijk. Beroepsfietsers weten dat er niets gaat boven een dienstfiets met dneveerzadel en extra zware spaken in 't achterwiel. Zo bouwt Batavus ze dan ook, op maat van de kerels die door weer en wind moeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11