Verbeelding aan de macht? 1 jlyi Klonen: e VdA POLITIEK boer ontwerp z'n eigen molen trouw Commentaar realistisch (1) alistisch (2) ïurken i?;t fTTTTaTi if-vT-Ty Proef met bar in intercity-trein gecopieerde mensen op komst? zaagselbrood stuur 'n brief ant wooi ERDAG 28 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 L "l PvdA-congres heeft er blijk gegeven de teleurstelling over cabinetsformatie met opmerke- gevoel voor realisme te hebben verkt: geen anti-CDA stem- g, geen al te hoog opgeschroef- verwachtingen over een moge- "e linkse meerderheid en in het j^femeen de bereidheid tot samen- tking. zonder de sfeer op voor- id al te bederven met spijker de voorwaarden vooraf. Het :res heeft zich ondubbelzin- uitgesproken voor regerings- intwoordelijkheid. Dat is ver- ;end, omdat op grond daarvan acht mag worden dat de PvdA ippositiepartij binnen de mar- van het mogelijke zal blijven eren. Daarmee is het goede ;tioneren van de democratie |end. dit beeld wordt nauwelijks :uk gedaan door de gelijktijdi- aiiitspraak van het congres niet de VVD te willen samenwer- Wie de programma's van bei partijen er nog eens op naleest, ijpt meteen dat het gemiddel- /dA-lid vrijages in die richting foudig niet zou kunnen begrij- De meer progressief getinte ^ale geluidjes van de afgelopen inden doen daar weinig toe of (waar die nog te weinig echte pn aan de dijk hebben gezet. h dit al is een toekomstige sa- werking van PvdA en CDA allerminst als een rijpe appel en handbereik gekomen. Het trouwen over en weer is nog ■Hls erg groot. Het CDA wekt maar al te vaak de indruk !e|ken en eisen van de PvdA maar graag te willen zien als ,.mo- z ane gelijkhebberigheid van de alisten"zoalsde fractievoorzitter van het CDA zich onlangs uitdruk te. Omgekeerd leeft bij de PvdA al te zeer het gevoel dat het CDA in wezen oer-conservatief is en de progressieve geluiden uit die kring slechts even zovele „schaamlap jes" zijn om die eigenschap te bedekken, zoals scheidend voorzit ter Ien van de Heuvel het, weinig kies, uitdrukte. Maar afgezien van deze klimatolo gische barrières zijn er ook wel degelijk harde inhoudelijke poli tieke verschillen. Het PvdA-con- gres scherpte deze dagen zijn op stelling ter zake van de abortus wetgeving. deed over de economi sche orde uitspraken die het CDA zeker niet zonder meer voor zijn rekening zou willen nemen en het zal wellicht vandaag een Navo- standpunt innemen waar menig CDA'er grijze haren van zou krijgen. De vraag is wel opgeworpen, of met de keuze van de nieuwe voor zitter Max van den Berg, deze en andere punten zullen worden ver scherpt. En inderdaad, niet te ont kennen valt dat de Groningse ex- wethouder zich tijdens zijn cam pagne warm voorstander heeft ge toond van een minimum program ma: een bodem voor de eigen geloofwaardigheid van de partij en tevens minimum eisen aan de nieu we partner. Het congres heeft over deze kwesties echter nadrukkelijk nu geen uitspraak willen doen en ook anderszins te kennen gegeven de eigen onderhandelaars niet bij voorbaat aan handen en voeten te willen binden. Gegeven de opstel ling van de nieuwe voorzitter ligt hier een potentieel conflict binnen de Partij van de Arbeid. Maar op dit moment is het nog voorbarig uit de verkiezing van Van den Berg directe koerswijzigingen van de PvdA af te leiden. De PvdA be staat per slot van rekening uit meer leden dan alleen maar de voor zitter. l.fcrvolg van pagina 1 tardoes trok een vergelijking met Hétuatie in 1933, toen de Joden in lofeland alle reden hadden te vre- ionder dat hen nog een haar was O.fenkt. ..Zij vonden toen de Neder- se grenzen gesloten. We moeten *ai opnieuw dezelfde fout maken," riijrs Fiolet. el^rganisatles vonden bij mevrouw fs wel een gewillig oor voor hun ug>ek om de kwestie van de Turkse itenen te „internationaliseren", egering zal andere landen moe- Meewegen de kwestie gezamenlijk Prite pakken. Ook de Tweede Ka v^al hier volgende week bij minis- fan der Klauw van buitenlandse u%i. de eerst verantwoordelijke op- »unt, op aandringen, tssecretaris Hars blijft echter bij standpunt, dat de Turkse chris- i geen vluchtelingen zijn. Vol- haar is dat ook de opvatting van )ge commissaris voor de vluchte- |n van de Verenigde Naties. Voor- mr Kardoes van de Stichting itelingenwerk zei, dat dit perti- niet waar is. Hij wees erop, dat lederlandse vertegenwoordiger van de hoge commissaris bij herha ling een tegenovergestelde opvatting heeft verkondigd. De bewindsvrouw heeft tegen de or ganisaties gezegd, dat zij tegenover de Turkse christenen juist een „ruim hartig beleid" voert. Degenen die kunnen aantonen „persoonlijk leed met een schrijnend karakter" te heb ben ondervonden, krijgen immers een verblijfsvergunning. Wanneer er sprake is van persoonlijk leed zonder schrijnend karakter, wordt hun ver zoek tot verblijf afgewezen maar mo gen ze in ons land een eventueel be roep bij de Raad van State af wachten. De drie organisaties menen, evenals de hoge commissaris voor de vluchte lingen, dat de staatssecretaris de ge vallen terecht individueel beoordeelt, omdat zich onder de vluchtelingen ook mensen bevinden die om puur economische redenen naar ons land komen. Een collectieve behandeling wijzen zij af vanwege de aanzuigende werkine. De organisaties vinden echter dat de criteria die mevrouw Haars hanteert de toelatingsdrempel ten onrechte verhogen. „Het is toch zonneklaar dat een asielzoeker zeker wel redenen kan hebben te vrezen voor vervolging zonder dat hij al persoonlijk leed heeft ondervonden." Tvolg van pagina 1 „De CPN is geen partij ons, daar moeten we niet naar :n, anders wek je verwachtingen 'e niet van plan zijn te honore- aldus mevrouw Van den Heuvel ïdanks sprak het congres zich er uit dat de PvdA nagaat welke deringen zich bij de CPN vol- en en of deze van zodanige aard lat steun van de CPN voor een essief kabinet kan worden ver- n. De voorstanders van deze uit- k betoogden dat „een wijs mens Üleen naar het verleden maar aar de toekomst kijkt". We moe- CPN niet alleen op haar stali- AMSTERDAM Het is al vaker gesignaleerd en de heren in kwestie zijn nog graag bereid dit te bevestigen echte politieke verschillen tussen Max van den Berg en Wim Meijer zijn er niet. Bij gevolg zal de vraag waarom Max wel en Wim niet tot voorzitter van de PvdA is gekozen wel nooit helemaal bevredigend beantwoord kunnen worden. Het is ook bij gebrek aan die verschil len dat de hele opgeklopte anti-Max sfeer van de laatste paar weken naar het rijk der fabelen moet worden ver wezen. De Gropingse wethouder is geen Raspoetin. geen Ayatollah en geen revolutionair van het type Che- qua Nevara. tenzij men bereid is aan te nemen dat een groot deel van de PvdA model staat voor het gedachte goed van deze figuren door Willem Breedveld Want Max van den Berg, zo goed als Wim Meijer trouwens, vertegenwoor digde precies het beeld van de Partij van de Arbeid, zoals we dat de laatste jaren kennen: een tikkeltje modieus links, met een voorliefde voor het gedachtegoed van het partijlid, dat het socialisme graag boven de gewo ne burgermans-idealen wil uittillen. Antlers dan destijds met de verkie zing van André van der Louw is er daarom dit keer geen sprake van een echte doorbraak Met de verkiezing destijds van de huidige Rotterdamse burgemeester vestigde Nieuw Links zich metterwoon stevig binnen de partij. Nu wordt de bestaande lijn gewoon voortgezet. Trouwens, voor zover de nieuwe par tijvoorzitter al de door sommigen ver onderstelde heimelijke machtsaspi raties van een Ayatollah of een Ras poetin mocht hebben, dan heeft het congres van de Partij van de Arbeid die op voorhand ruimschoots inge damd. Het koos met de (herverkie zing van de rest van het partijbestuur grotendeels voor continuïteit De campagne om de voorzittersverkie zing mag dan wel op Amerikaanse leest zijn geschoeid, een belangrijk verschil blijft echter wel dat de Ame rikaanse president wel en Max van den Berg niet zijn eigen kabinet mag samenstellen. Geen ramp. Een ramp is er dus zeker niet ge beurd. En als we de congresafgevaar digden mogen geloven in feite hele maal niets. De pro-Max aanhangers bijvoorbeeld gewaagden uitsluitend van diens duidelijker en begrijpelij ker taalgebruik, de plezierige wijze waarop hij de discussie leidt en het zo veel grotere gemak waarmee men zich kan herkennen in Zijn socialisti sche idealen. Het is een voorzitter die ons de kick kan geven die wij nodig hebben, zo meende een van de jonge socialisten. De pro-Wim club daarentegen onder streepte voornamelijk zijn brede er varing, de verschillende keukens waarin hij rondgeneusd heeft. Een Amsterdamse afgevaardigde, spre kend namens maar liefst zes afdelin gen. herleidde het verschil tussen Max en Wim zelfs tot dit ene feit: de hoofdstad zou een voorkeur voor Meijer moeten hebben, omdat hij al tijd pal heeft gestaan voor milieu kwesties zoals de landschapsparken, de Dollard, het Waddengebied, de Oosterschelde Wat dan wel? Niet de doorbraak van een bepaalde politieke lijn heeft dus de doorslag bij de verkiezing gegeven. Maar wat dan wel? Het antwoord moet grotendeels onder de oppervlakte gezocht wor den. Bijvoorbeeld binnen een aantal imponderabilia, zoals het meer of minder modieus gekleed zijn, het meer of minder boeiend spreken Dat zal zeker een rol hebben gespeeld, zo goed als een trouw kerkgangster haar voorkeur voor een bepaalde predi kant eens als volgt onder woorden bracht: „Alleen al de manier waarop hij het woord Mesophtamiër uit spreekt!" Belangrijker is echter de tegenstel ling die er tussen partij en fractie bestaat. In de discussie heeft deze tegenstelling weerklank gevonden in de gelaten term van het „Haagse cir cuit". Max van den Berg heeft weinig moeite gedaan het bestaan daarvan te weerspreken. Het gaat daarbij vooral om het wijdverbreide misver stand dat de partij er is voor het echte onvervalste socialisme en dat de fractie slechts de rol zou spelen van de bijna meelijwekkende zwoe ger aan het politieke compromis. Het zijn mensen van de kleine stap, zoals Van den Berg het eens karakteriseer de. In die gedachte heeft de partij natuurlijk weinig behoefte om de on vervalste socialistische idealen te la ten bezoedelen door uitgerekend ie mand uit het verfoeide circuit tot voorzitter van de partij te kiezen Partijdemocratie De tegenstelling won aan kracht door het weinig bevredigende functione ren van de partijdemocratie. Het con gres leverde daarvan deze week an dermaal het bewijs. Partij-democra tie is natuurlijk mooi wat dat be treft kunnen congressen van het CDA en WD nog heel wat van de PvdA opsteken maar het kan ook te gek worden Meer dan drieduizend amendemen ten. samengevat in een dik telefoon boek. zijn niet meer overzichtelijk te hanteren Het congres verzandde Fractieleider Den Uyl wenst de nieuwgekozen voorzitter Max van den Berg geluk. daarom donderdag meteen al in reek sen procedure-kwesties (welke amen dementen wel en welke niet en waar om?) maar ook de resterende inhou delijke dicussie was weinig inspire rend. Wie zou er nog warm kunnen lopen voor de democratie als zijn punt temidden van veel geroezemoes wordt aangekondigd als amende ment 13-144-504. En als zelfs zijn po ging om meer aandacht te vragen, stuk loopt op een lijst van honderd sprekers en het ongeduldige stemge luid van de congresvoorzitter „Wilt u afronden" Ongetwijfeld heeft dit moeras van een teveel aan partijdemocratie het onbehagen in de partij versterkt en met name ook het gevoelen hoe dan ook gemanipuleerd te worden. Want telkens weer blijkt dat beroepspoliti ci zich in de stortvloed van amende menten beter thulsvoelen. De con gresganger wordt verbluft met het gemak waarmee zij amendementen met elkaar in verband weten te bren gen, tegen elkaar uit weten te spelen en noem maar op. Koppige ezel Het is precies op grond van dit gevoe len dat een PvdA-congres zich vaak gedraagt als een koppige ezel. Als ook in de verste verte maar blijkt dat de fractie iets niet wil. dan zal het con gres wel even laten zien dat het dan Tekeningen, bij voorkeur in liggend tor- maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon nistisch verleden vastpinnen, wie eens steelt is niet altijd een dief." werd gezegd. Welke politieke strategie de PvdA precies zal voeren bij de komende Kamerverkiezingen en de daaropvol gende kabinetsformatie is op dit mo ment overigens nog niet precies dui delijk. Besluiten daarover zullen pas kort voor die verkiezingen worden genomen. Daarbij gaat het dan voor al over de vraag of met andere pro gressieve partijen, zoals 'd'fi6, PPR en PSP een gemeenschappelijk samen- uit. samen-thuis ofwel samen in de regering of samen in de oppositie- overeenkomst te maken is Tot nu toe hebben deze partijen zelf op deze samen-uit, samen-thuis-uitnodiging nogal gereserveerd gereageerd. A&C. juist wel moet. Zo betoogde Joop den Uyl donderdag tevergeefs dat het geen zin heeft om nu een initiatief wetsontwerp over abortus bij de Ka mer in te dienen. Het zou toch prompt verworpen worden. En prompt vindt het congres natuurlijk dat het desondanks toch ingediend moet worden Dit mechanisme heeft in de voorzit tersrace ongetwijfeld ten gunste van Max van den Berg gewerkt. Zo was het Haagse circuit dom genoeg zich unaniem voor Wim Meijer uit te spre ken Een aantal van hen deinsde er zelfs niet voor terug in Max van den Berg een gevaar voor de partij te zien Jaap van der Doef vreesde dat er slachtoffers zouden gaan vallen en Bram Peper gewaagde van de Ayatol lah van de PvdA Donderdagmiddag bleek overduidelijk dat het congres zich door deze gang van zaken grote lijks belazerd gevoelde en zo kon Max op de golven van de tegenreactie met vlag en wimpel tot voorzitter gekozen worden De nieuwe voorzitter heeft inmiddels ferm aangekondigd de verbeelding aan de macht te zullen brengen. De tachtiger jaren zullen een verscher ping te zien geven van de bestaande tegenstelling, zo voorspelde hij. De PvdA staat daarmee voor de keuze om terug te vallen op de oude ant woorden Maar waar die vaak fout zijn gebleken, zal aldus de nieuwt voorzitter de voorkeur moeten wor den gegeven aan nieuwe creatieve oplossingen. We zijn benieuwd. Tot nu toe is dr partij-verbeelding grotendeels be perkt gebleven tot een overmaat aan vindingrijkheid in het bedenken van steeds weer nieuwe formules om de samenwerking met andere partijen vorm en inhoud te geven, meerder heids- en minderheidsstrategie, mini mumprogramma en noem maar op Het is pure winst van dit congres dat Ien van den Heuvel nu in alle gemin de en met steun van het hele congres kon vaststellen dit thema te laten rusten tot vlak voor de verkiezingen Het is een bewijs wellicht dat het Haagse circuit zich ten onrechte ori gerust heeft gemaakt over een keuze van Max van den Berg. Want het is ongetwijfeld de beduchtheid voor strategie-spelletjes geweest, op grond waarvan Den Haag zich voor Wim Meijer uitsprak. De herinnering aan de partijraad van november 1977, die mede de aanleiding vormde voor het mislukken van de kabinetsformatie, lag daarvoor nog te vers in het ge heugen De vraag die daarmee resteert is of Max inderdaad kans zal zien de leuze ..de verbeelding aan de macht" uit te tillen boven het niveau van stratego- spelletjev De leuze dateert uit de mei-revolutie in Parijs, waar haar slechts een kortstondig leven was be schoren. Het is te hopen voor de Par tij van de Arbeid dat de voorzitter er meer mee zal kunnen doen Er zijn genoeg echte problemen in de samen leving die om verbeelding vragen bij het zoeken naar oplossingen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de Intercity-Plu slrein die sedert, enkele maanden een nieuwe snelle dienst onderhouden lussen Maastricht en d» Randstad wordt van I tot en met IS mei een proef genomen met een Frans barrij tui? van het type Corail De proef wordt genomen op verzoek van de minister Van verkeer en waterstaai Het rijtuig wordt gehuurd van de Franse spoorwegen ADVERTENTIES UT v/Ett SCHOT IN t>E 'Dialoog ruiseu veteligia Even fascinerend als griezelig zijn wetenschappelijke experimenten met erfelijke eigenschappen U kunt er alles over lezen in één van de 28 artikelen in Het Beste van MEI Nu overal verkrijgbaar Zelf onder de grootste molenken ners van ons land zullen er maar weinig zijn die de tonmolen van Paasloo kennen Geen wonder, want er is al bijna twintig jaar geen molen in dit Overijsselse dorp tgemeente IJsselhami te be- rekennen. Zo lang is het al gele den dat een storm de molen van zijn betonnen voetstuk sloeg. Nu moeten we er meteen bij zeg gen dat het woord „tonmolen" ook voor molenliefhebbers een beetje verwarrend is. Gewoonlijk verstaan kenners daaronder een zogenaamde „tjasker", een klein model dat vroeger met de hand gedraaid werd en op die manier water verplaatste. De naam van de molen van Paasloo is door de Paaslooërs zelf bedacht, net zoals de molen door een inwoner van het dorp zelf is ontworpen en gebouwd. Zodoende bestaat van dit model geen tweede in het land Omstreeks de eeuwwisse ling knutselde boer Berend Krol die veel last had van overstro ming van zijn landerijen uit hout van sigarenkistjes een mini atuurmolentje Het zelf bedachte model leek hem wel geschikt om van de wateroverlast af te komen en dus bouwde hij het in het groot na En zo stond meer dan vijftig jaar zijn „tonmolen" aan Paasloo's Binnenweg, vlakbij de Horstweg. Een ijzeren bouwsel van een meter of tien. vijftien hoog. met een ronde kap van latjes, waar de wind in blies. Zo kwam de kap aan het draaien en de beweging werd overgenomen door de vertikale as die helemaal beneden weer een ton aan het wentelen bracht. De overblijfse len liggen nu al bijna twintig jaar achter in de schuur van een na zaat van landbouwer Krol Het is dat de vereniging Paas- looër Belangen onlangs te horen kreeg dat Paasloo de rente zou krijgen van een kapitaal dat een overleden dorpsgenoot had nage laten. anders had misschien nog niemand aan de molenresten in die schuur gedacht. Zo'n zeshon derd gulden per jaar. wat doe je daarmee? Laten we die in een pot stoppen om de molen weer wat op te knappen, zei een bestuurs lid van Paaslooër Belangen. Een goed idee, maar veel is het niet. Naar een eerste ruwe schatting zal de opknapbeurt tegen de tien mille gaan kosten. Voorzitter Pie- ter Bosscha heeft er een hard hoofd in Ik elk geval wordt het niet minder", zegt hij ..Van de ijzeren constructie is niet veel goeds over. en die kap. daar geef ik niks meer voor" Toch was het eens een stevige molen De as was van een oude maaimachine en de kap was zo afgesteld dat ie zelfs bij storm nooit te hard kon draaien Dat de molen toch be zweken is. komt doordat hij zo slecht was onderhouden, zegt Bosscha: de zaak was helemaal verrot. Hoe het geld voor het herstel er moet komen is nog een probleem Met die zeshonderd gulden ko men ze er in geen zestien jaar, en de paar honderd inwoners zullen ook niet alles kunnen opbrengen Maar het plan is er nog maar pas. en we moeten eerst maar eens een ledenvergadering beleggen, wie weet wat daar nog uitkomt, zegt voorzitter Bosscha hoopvol Bovendien toont de vereniging De Hollandsche Molen interesse, zodat het dorp wellicht van die kant steun kan verwachten Als de molen op poten wordt gezet zal hij weer op z'n oude plaatsje aan de rand van het dorp komen Paasloo zal dan een tweede be zienswaardigheid bezitten naast het middeleeuwse kerkje dat het dorp rijk is fa/ dï zwaluwen toog vt regen omhoog stijgt. w er 's avond* nevel oo de weilanden ligt ...de zon herder ondergaat. d« nachten koel zijn. de wind u>) he) oosten waal. In Amerika wordt een broodsoort in de handel gebracht, die zegt de fabrikant 30 procent minder calorieën en 400 procent meer vezels bevat dan tarwebrood Ve zels? Zemelen dus. vertaalt de eenvoudige eter. maar dat Is maar gedeeltelijk waar er zitten ook vezels in die van houtpulp gemaakt zijn, meldt het reclame weekblad Adformatie. Zaagsel dus Sinds mei 1973 zit Ciro Vélez Mendoza in Ecuador gevangen na berechting door een bijzonder tribunaal, samengesteld door het militaire bewind dat in februari 1972 de macht in handen had genomen Op het moment van zijn arrestatie (in juni 1972» was hij verbonden aan de socialisti sche revolutionaire partij van Ecuador Tegelijk met een aantal prominente linkse politici werd hij aansprakelijk gesteld voor ne gen gewapende roofovervallen en voor de doden die hierbij vielen Het bijzonder gerechtshof begon het verhoor lang .nadat de mis drijven waren gepleegd en in enkele gevallen nadat gewone gerechtshoven heel andere men sen voor deze misdrijven hadden berecht. De verdachten werd niet toegestaan hun eigen verdedi ging te voeren of verklaringen voor het gerecht af te leggen Alle veroordeelden beweerden tijdens de verhoren gefolterd te zijn. wat in enkele gevallen door artsen bevestigd werd In elk geval blijkt marteling te zijn toegepast om de verdachten te dwingen hun handtekening te zetten on der vooraf opgestelde bekente nissen van criminele activiteiten Het bijzonder gerechtshof ver klaarde alle verdachten schuldig en legde zware vrijheidsstraffen op. in sommige gevallen tot zes tien jaar De leiders van alle lega le politieke partijen in Ecuador hebben de onmiddellijke ophef fing van de bijzondere rechtban ken geëist, en die beschreven ais „een instrument van politieke onderdrukking" Op last van hei militair hooggerechtshof zijn alle veroordeelden vrijgelaten, met. uitzondering van Ciro Velez Men doza die momenteel in de gevan- genis in Guyayaquil verbhjn Amnesty International neemt aan. dat de ware reden voor /.ijn gevangenneming in zijn politieke connecties ligt en da» hij niet is vrijgelaten, doordat er ten gevol gr van de reorganisatie van het rechtssysteem in Ecuador vertra gingen zijn opgetreden Wie met een als altijd beleefd gesteld verzoek wil proben n de onmiddellijke vrijlating van Ciro Vélez Mendoza te bewerk stelligen. kan de in het Spaans ol Engels gestelde brief richten aan Vicealmirante Alfredo Poveda Burbano. Presidente del Consejo Supremo de Gobierno Pulaciu de Gobierno Quito Ecuador •d Bonpapa - pseudoniem van een duidelijk oudere cursiefjesschrij ver ln het tijdschrift De Bejaar den - herinnert zich het ge boor tejaar van koningin Juliana nog als de dag van gisteren. ..Ik zat toen in de vijfde klas van een School met den Bijbel En nog vóór het vorstenkind geboren zou worden dat het uitsterven van hel Oranjehuis zou moeten ver hinderen i i werd er al van alles aan aanstaande viering ge daan ..Woes welkom, dierbaar vorstenkind! zo begon het lied dat we alvast op goed geluk In studeerden Voor straks, als het zo ver zou zijn Eindelijk was er een prinsje of prinsesje op komst ieder, en dus ook de meester, was danr kennelijk heilig van over tuigd. Negentien-negen viel ir. ••en tijd waarin van een bepaalde voorlichting geen sprake was. Wij jongens van zo'n Jaar of tien wa ren toen nog onnozele knaapjes, vooral in dat opzicht Officieel althans. Onnozel was in elk geval die Kees die de instudering van dat ..dierbaar vorstenkind' on derbrak door z'n vinger op te steken om daarna, na verkregen verlof, te vragen hoe- de koningin eigenlijk zo precies wist wat er te gebeuren stond Even aarzelde meester ja. Borst heette hij. ineens weet ik het weer maar toen kwain het aldo-nde ant woord ..Hoe ze dat weet? Wel. ze heeft er om gebeden'' Gek maai nu. na zeventig jaar. hoor ik dat antwoord weer In al z'n bij een School met den Bijbel passende duidelijkheid

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5