Slederlander vlagt veel Twente kan op eigen kracht nog veel bereiken <ooneisen Aziatische keelui 'onhaalbaar' Aanbod koophuizen neemt niet meer toe eer omzet en winst öor Ballast-Nedam Omzet in cosmetica een miljard DE MAN UIT LISSABON ^ood-wit-blauw maar ook reclame- en clubvlaggen edlloyd wijst 'Nederlands loon' af Optimisme is er ruim voorhanden langrijke bijdrage Midden-Oosten CLAT trok motie over Argentinië in ERDAG 28 APRIL 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 29 or Peter van Lakerveld JHIEDAM Verkoop jij vlaggen? Zit daar dan een boter m in? Die doodenkele consument die nog een vlag koopt en ar steeds minder uitsteekt, dat kan toch nauwelijks een leressante markt zijn? Deze op een verbaasde toon gestelde Igen krijgt de heer A. Hoogewaard. verkoopleider van de |na Bingham, regelmatig van kennissen voorgelegd. fegen houdt echter heel wat meer |an onze nationale driekleur, legt Igewaard uit. Denk aan de recla- en clubvlaggen. Een aan de epvaart. Op ieder zeeschip moe verplicht twee sets (van veertig s) seinvlaggen aanwezig zijn, bo- ien behoort tot de inventaris van schip een flinke collectie nationa- indoeken van landen die worden ;edaan. Het is namelijk de ge- ite dat een kapitein in een tmde haven op de boeg van zijn de vlag van het betreffende hijst, de courtesy-» beleefdheid- ig :hot voor de boeg leverancier moet je daarom goed je gaten houden of je wel de goede i verkoopt. Bij een wisseling van imes willen ook de nationale sym- ►n wel eens veranderen. Als de Stein dan de vlag van de oude sers hijst, wordt dat als uiterst ligend opgevat. Het is zelfs voor- imen dat een schip een schot de boeg kreeg. 1 minder gewelddadige verande- n van bewind brengen geld op. g Suriname, bij het verkrijgen de onafhankelijkheid, een nieu- ;lag waarvan duizenden exempla- naar Paramaribo zijn verzonden, lar scheepvaart is wel de kurk -^rop wij drijven", zegt Hooge waard Vandaar de relatie met de handel in scheepsbenodigdheden waar vrijwel alle vlaggenhandel in Nederland mee verbonden is. De heer Hoogewaard produceert en verkoopt zijn vlaggen onder de paraplu van Bingham, een bedrijf dat in de eerste plaats verhuurder is van dekzeilen voor de scheepvaart en de bouw maar bij voorbeeld ook opblaasbare sport hallen in het assortiment heeft. Sinds 1971 maakt Bingham (op zijn Neder lands uitgesproken) deel uit van de Holland Amerika Lijn, daarvoor was het eigendom van de familie Van Vol lenhoven (inderdaad, die van Pieter). Rood-wit-blauw Stelt de verkoop van het rood-wit- blauw inderdaad weinig meer voor? Hoogewaard geeft toe dat de afzet de laatste jaren enigszins is gedaald. Aan particulieren althans. Want een beetje bedrijf met een eigen terrein rond het gebouw heeft tegenwoordig een vlaggemast waar op gezette tij den de vlag aan wappert. Maar om terug te komen op de gewo ne burger, vooral onder de jongere generaties leeft het vlaggen niet meer zo. „Ouderen, die in de oorlog vijf jaar lang hun vlag verborgen moesten houden, hebben er meer gevoel voor", aldus Hoogewaard. Het is trouwens niet alleen een kwestie van generatie- verschil. is zijn ervaring. Boven de grote rivieren wordt op Koninginne dag veel meer gevlagd dan daar on der en op het platteland weer meer dan in de steden. Dorpen met een orthodox-protestantse bevolking spannen de kroon Hoogewaard heeft verder zelf ondervonden dat het hij sen van de vlag aanstekelijk werkt. In de straat waar hij woont, in een nieuwbouwwijk van een dorp in de omgeving van Rotterdam, was hij aanvankelijk de enige. Nu gaat op hoogtijdagen bij meer huizen de vlag in top De verkoopleider van Bingham ver moedt overigens dat de binnen af zienbare tijd op handen zijnde troonswisseling de afzet van de natio nale driekleur behoorlijk zal stimule ren. Belangrijke gebeurtenissen in de koninklijke familie, zoals de huwelij ken van de prinsessen in de jaren zestig en de geboortes van de oudste prinsjes gaven ook een piek in de verkoop te zien. Maar vlaggen in Ne derland is een aanzienlijk uitgebrei der gebeuren dan alleen het uitsteken van het nationale symbool Bedrijfsvlaggen „We zijn in feite een zeer vlaggezind land", zegt Hoogewaard. Bij tentoon stellingen, openingen, eerste palen in de grond en winkelweken gaat niet alleen het rood-wit-blauw de lucht in, maar steekt men ook allerlei andere dundoeken uit. Bedrijfsvlaggen vor men een interessante markt, bij het merendeel van de benzinestations waait een vlag. Ook van sommige frisdranken is het textiele embleem in duizenden stuks over het land ver spreid. En laten we niet vergeten de clubvlaggen in de jaren van de grote Europa-cupsuccessen Vlaggen, meent Hoogewaard. bewe gen en trekken daarom meer de aan dacht dan vaste uithangborden Dat heeft ook de reclamebranche ontdekt en mede daarom wordt de populari teit van het vlaggen in vrijwel geen land geëvenaard Uitzonderingen zijn misschien Noorwegen (waar bij een zaam gelegen huizen vaak de natio nale vlag in top hangt ten teken dat het huis bewoond wordt) en Dene marken. Daar gaat op hoogtijdagen het nationale dundoek uit, op andere dagen wappert er een wimpeltje in Deense kleuren boven in de mast. Broekzijde Bingham is verenigingen en andere instellingen die een eigen vlag willen hebben, behulpzaam bij het ontwer pen. „We letten er dan altijd op dat het embleem niet precies in het mid den komt maar altijd iets meer aan de ..broekzijde", dan komt het beter uit", vertelt Hoogewaard in vakjar gon. „Broekzijde" is de kant van de stok. aan het andere eind heb je de uitwaaizijde, verklaart hij nader. En nu we het toch over vaktermen heb ben, een vlag kan een-, twee-, drie of vierkleeds zijn. Eenkleeds wil zeggen 50 bij 75 centimeter, tweekleeds 100 bij 150 centimeter enzovoorts. De heer Hoogewaard levert het alle maal. in katoen of in kunststof. De katoenen vlaggen zijn geweven op de manier van wol, vandaar de naam wollin. Ze zijn sterker dan polyester vlaggen, maar hebben het nadeel dat ze vocht opnemen, dus bij regen slap gaan hangen. De banen van Nederlandse, maar ook wel andere vlaggen met een eenvou dig patroon worden aan elkaar ge naaid. Bingham heeft dat werk uitbe steed aan huisvrouwen. Een bezig heid waar vrij veel animo voor bc staat omdat de vrouwen thuis kun nen werken op tijden die hun het beste passen. Lang niet alle vlaggen zijn echter het resultaat van confec tie. Veel doeken worden gedrukt waarbij geldt: hoe ingewikkelder de vlag, des te hoger de prijs. Een vlag met zeven kleuren moet zeven maal bedrukt worden. Daarom kost een Indonesische vlag (een rods en een witte baan) van één bij anderhalve meter ƒ20,60 terwijl voor een vlag van dezelfde afmetingen van Hong kong (een zeer ingewikkeld embleem) 117,40 moet worden neergeteld li een onzer verslaggevers ITTERDAM Nedlloyd zal weigeren in te gaan op de eis i de internationale vervoersbond ITF om de lonen van ledkope bemanningen" op te trekken tot het „vlagniveau". Bloyd, met 94 schepen veruit de »tste rederij van Nederland, >nt. dat het varen in gebieden met ie concurrentie onhaalbaar wordt [bijna tweeduizend Aziatische en ^caanse zeelieden een „Neder- ■s" loon moeten ontvangen, ver- ^frt J. Groenendijk, lid van de raad bestuur. "jtosten van Nedlloyd zouden te —fc worden. De gages, schat hij, :en op de meeste schepen 40 pro- I 1 uit van de dagkosten. Als de ITF zin krijgt, zou Nedlloyd schepen fle vaart moeten nemen met alle tgelegenheidsgevolgen voor vloot fvalorganisatie, aldus Groenen- jloyd betaalt volgens Groenen de zeelieden uit de derde wereld tgage, die meestal nog een stuk |r ligt dan het internationale mi- limloon, dat door de VN-arbei- brganisatie ILO in Genève is gesteld op 375 gulden per maand, {ens het actieprogramma van de I moeten deze gages geleidelijk [trokken worden tot ongeveer p gulden per maand, het Neder- se niveau. Dat moet in vijf jaar [uren. Britse reders zullen met de ITF- pngens minder moeite hebben. meent Groenendijk, omdat de lonen op schepen onder Britse vlag erg laag liggen. De Nederlandse Bond van Zeevarenden, de FWZ, vindt dat ook. De bond heeft de Britse zeelieden wel eens betiteld als de „Chinezen van de zee". Belgische havenarbeiders wil den ooit eens een boycot beginnen tegen een Engels schip in Antwerpen. De gages lagen op dat schip nog onder het niveau, dat de ITF eist voor schepen onder „goedkope vlag". Met de Nederlandse werknemersor ganisatie voor zeevarenden bestaan, aldus Groenendijk, afspraken, dat de verhouding op de Nedlloydvloot ruw weg gehouden wordt op éénderde Ne derlandse gezellen en tweederde Azi atische. Bij Nederlanders worden ook gerekend de zogenaamde „gelijkge- stelden", bij voorbeeld Britse of Spaanse zeelieden, die een boterham op Nederlandse schepen verdienen. Als de Nederlandse bonden de ITF- eisen overnemen, worden niet alleen Nederlandse vloot- en walpersoneel getroffen, maar ook de landen in de derde wereld zelf, omdat „die het op hun nationale vloten dan moeten doen met onervaren zeelieden", aldus de Nedlloyd-topman. „De gerouti neerde zeevarenden zullen weggelokt worden." ZUTPHEN (ANP) Het aanbod van leeg te aanvaarden koopwoningen ligt op het ogenblik op het peil van 1975 en neemt niet meer toe. De gemiddelde prijs wijzigt zich de laatste maanden nauwelijks. Dit heeft de voorzitter van de Neder landse Bond van Makelaars in onroe rende goederen, de heer G. Ch. H. Smit. verklaard tijdens het congres van de bond. De toekomstige ontwik keling is. volgens hem moeilijk te voorspellen omdat deze van allerlei factoren afhangt. Wél vermoedde hij, dat nu of over enige tijd de woning prijzen weer wat zullen stijgen, net zoals dat met andere prijzen het ge val is. De sterke prijsstijgingen van de afge lopen Jaren hebben de koopkansen voor mensen met bescheiden midde len drastisch verminderd, zo stelde hij vast. Huurders van bestaande wo ningen kunnen voor subsidie in aan merking komen. Volgens hem zou overwogen moeten worden in bepaal de gevallen ook voor kopers van be staande woningen een subsidierege ling in het leven te roepen. De net afgekondigde nieuwe subsidierege ling voor koopwoningen in de nieuw bouw noemde de heer Smit in ver schillende opzichten een verbetering. Hij is van oordeel, dat de fiscale wet geving op geen enkele manier is aan gepast aan de prijsontwikkeling van de afgelopen jaren. De fiscus is la chende derde, onder meer door de overdrachtsbelasting, de vermogens belasting en de inkomstenbelasting. Het zou volgens hem billijk zijn als daaraan iets gedaan zou worden. Nu de prijsontwikkeling van verhuurde woningen ver achter is gebleven bij die van lege woningen zou ook voor de „bewoonde waarde een lagere en liefst een vaste maatstaf van 60 tot 70 prccent van de leegwaarde overwe ging verdienen", meende de heer Smit. Met nadruk onderstreepte de voorzit ter nog eens de noodzaak van een wettelijke regeling voor het bemidde len in onroerend goed door andere personen dan makelaars. Hij noemde de financiële positie van de make laardij zorgelijk. Door de gewijzigde marktomstandigheden zijn veel kan toren in de rode cijfers gekomen of hangt hun die dreiging boven het hoofd. een onzer verslaggevers STELVEEN De projecten in het Midden-Oosten hebben afgelopen jaar een zeer belangrijke bijdrage geleverd aan aogere omzet en winst van Ballast Nedam. De omzet (die r zeventig procent in het buitenland werd gemaakt) steeg 1.769 1.213) miljoen, waarbij de winst toenam tot 24,1 7,6) miljoen. door Theo Koelé jaarverslag zegt voorts, dat de tt over 1979 belangrijk hoger zal n dan die over 1978. De belang- ite bijdrage daaraan wordt gele door het nederzettingenproject aoedi-Arabië. ■bij wordt de verwachting uitge- ken. dat in 1979 in het Midden- en nieuwe opdrachten kunnen len geboekt. Het is te verwach- dat ook in 1980 de omzet op het e) peil van 1979 zal liggen. Wan- in 1981 het nederzettingenpro- zal zijn voltooid, is „enige terug- in de omzet te verwachten. 1979 betreft wordt nog meege- dat, hoewel de binnenlandse ft en resultaten ongunstig zullen len beïnvloed door het langduri- interweer. de vooruitzichten voor livisies redelijk zijn n de winst in het afgelopen jaar Ie verwachtingen voor dit jaar, jt het dividend verhoogd tot (ƒ4.80) per aandeel [het einde van het afgelopen jaar Ballast-Nedam 9.125 <5.680) men- i dienst, waarvan 5.245 (2.096) in buitenland. Zoals al eerder werd jnd gemaakt is het belang van Na in Ballast-Nedam vermin- 'tot 33 procent (Hij had eerder 56 ent via beursaankopen in han- igekregen). De andere grootaan deelhouder met 33 procent is Minefa Holdings (waarachter Arabische be leggers schuil gaan). Deze Minefa- Holdings heeft mr R. D. Kramer als commissaris voorgedragen Hollandia Kloos: nettowinst 1978 2.6 (1.8) miljoen. Uitgekeerd wordt onveranderd dividend van 15 procent. Hotel l'Europe: bedrijfsresultaat 1978 belangrijk lager dan over 1977. Uiteindelijke winst zal echter hoger uitkomen. Nationale Nederlanden: (verzeke ringen) is positief gestemd over de toekomst. Expansie in internationale sfeer is van zeer groot belang. Begin van verbetering in de schadebran ches is merkbaar. Bij de sector ziekte en ongevallen zijn de problemen nog legio Friesland Bank. balanstotaal steeg vorig jaar tot 1231 (1076) mil joen Batig saldo steeg tot 5.1 (4.3) miljoen Emba: Maatschappij voor beheer en ontwikkeling van industrie- en handelsondernemingen, heeft 6000 preferente aandelen geplaatst bij de Stichting Emba. Dit tot behoud van zelfstandigheid. Omzet vorig jaar 88,6 (90) miljoen. Onveranderd divi dend 10 procent ENSCHEDE Twente is net geen noodgebied. Dat is de opvatting van menig Twents bestuurder. Burgemeesters, gewestbestuurders en vak bondsmensen vinden dat de dames en heren politici in Den Haag Twente eigenlijk net zoveel aandacht moeten schenken als de „erkende" probleemgebieden, het noor den des lands en Zuid-Lim burg. Echter, in die twee ge bieden zelf zal vrijwel tever geefs gezocht worden naar een sprankje optimisme. In Twente is dat optimisme ruim voorhanden. „We hebben nog genoeg spankracht" heet het. Of: „op eigen kracht kunnen we nog veel bereiken". Twente heeft in feite twee gezichten Komt minister Albeda (sociale zaken) naar het oosten des lands, dan zijn de klaagzangen schier eindeloos Stuurt Enschedes burgemeester N. Wierenga echter mensen naar Amerika om daar bedrijven te porren voor vestiging in Nederland, dan weet Twente een hoop positieve punten te noemen Uitzending van bedrijfsacquisiteurs is een omstreden initiatief van Wie renga. oud PvdA-Kamerlid Omstre den. omdat hij het nog prille gewest Twente, een samenwerkingsverband van gemeenten, passeerde In een ge bied. waar jarenlange rivaliteit tus sen gemeenten maar langzaam slijt, had Wierenga meer tact moeten op brengen. luidt het verwijt. Waarbij in gewest-kring wordt aangetekend, dat nog maar moet worden afgewacht hoe het „Amerikaans avontuur" uit pakt. Het optimisme van Wierenga lijkt wel tegen een deuk te kunnen. Als één van de weinigen in Twente weet hij zelfs iets positiefs te zeggen over de drastische afslanking van de textielindustrie. Een verschijnsel, dat in zijn stad volop zichtbaar is in de vorm van grauwe fabriekscomplexen, waarin nagenoeg geen ruit heel is. Wierenga: „Door de fabriekssluitin- gen komen grote stukken grond vrij, die gebruikt kunnen worden voor het zij woningbouw, hetzij nieuwe be drijven." Wie de werkloosheidscijfers van Twente ziet is geneigd de schets van Twente als een (bijna-)noodgebied met een korrel zout te nemen. Het werkloosheidspercentage ligt dicht bij het landelijk gemiddelde. „Dat beeld is geflatteerd" zegt gecommit teerde J. Jonkhart. die binnen het gewest Twente belast is met zaken van werkgelegenheid. „Je moet ook letten op het zeer grote aantal men sen, dat een WAO-uitkering krijgt, op oud-werknemers uit de textielindus trie die in een systeem van actieve arbeidsbemiddeling zitten en op mensen, die aangewezen zijn op een andere sociale regeling", zegt Jonk- hart. Ook een zegsman van het werk- lozenproject Almelo (de gemeente met het hoogste werkloosheidscijfer) wijst op de „forse verkapte werkloos heid" Met behulp van bescheiden subsidies verzorgen de medewerkers van het project o m. cursussen voor werklozen, rechtshulp en voorlich tingsbijeenkomsten voor schoolver laters Een vakbondsman, de CNV'er Doeve waarschuwt voor een „economische verfloddering" van Twente als „Den Haag" niet meer aandacht aan de regio besteedt „Het is natuurlijk mooi dat Twente speciaal vermeld wordt in de regeringsverklaring, maar dat is niet meer dan een zoet houdertje als de regering er verder het zwijgen toe doet", zegt Doeve. Hij heeft het bange vermoeden, dat na de inkrimping van de textielindustrie er klappen zullen vallen bij metaal bedrijven. De onwil van minister Van Aardenne (economische zaken) om de VMF-gieterijen in Hengelo opnieuw steun te verlenen is voor hem een teken aan de wand. „Nog niet zo lang geleden was het hier ondenkbaar dat juist die gieterijen zouden verdwij nen", zegt Doeve. Twente had welis waar in het parlement bijval gekre gen voor het behoud van de gieterij-, en. maar Van Aardenne bleef bij zijn standpunt en de Tweede Kamer leg de er zich uiteindelijk in meerderheid bij neer De CNV'er Doeve kijkt niettemin ver langend naar Den Haag. En hij is de enige niet. Burgemeester mr F Schneiders van Almelo „twijfelt er sterk aan of de door Den Haag gewek te verwachtingen wel waargemaakt worden". Als voorbeeld noemt Schneiders een nieuw bedrijvenpark. In eerste aanleg was er wel financiële steun van het rijk beschikbaar voor dit industriegebied, maar zekerheid over verdere steunbedragen van eni ge omvang heeft Twente niet. Een levensgrote angst van Schneiders is ook. dat de spreiding van rijksdien sten aan de regio voorbij zal gaan Die angst lijkt niet ongegrond Het rijk heeft zowel het noorden als Lim burg steun toegezegd bij het schep pen van nieuwe arbeidsplaatsen. De regering zet daarbij veel op de kaart van het particuliere bedrijfsleven (te veel. wordt wel gezegd), maar tekent zelf ook voor uitbreiding van de werk gelegenheid Het is zeer de vraag of er voor Twente ook „nog iets te halen is". Bewindslieden en Kamerleden er kennen dat het al een hele klus zal zijn om de nagestreefde nieuwe ar beidsplaatsen in het noorden en Lim burg ook werkelijk van de grond te krijgen. Twente zelf heeft bij de regering een „urgentieprogramma" op tafel ge legd. waarin sterk de nadruk ligt op verbetering van het wegennet. Die verbetering is, volgens burgemeester Wierenga van Enschede ook van groot belang om buitenlandse bedrij ven te verleiden tot vestiging in Twente. Daartoe is het. volgens Wie renga. bovendien noodzakelijk dat de overheid bij voorbeeld via de Na tionale Investeringsbank buiten landse ondernemers aantrekkelijke kredieten kan voorschotelen. Bedrij ven. die wel belangstelling tonen voor Twente beschikken vaak niet over voldoende risicodragend kapitaal, al dus Wierenga. Als waarschijnlijk geen ander Twents bestuurder kent hij de weg in ambtelijk en politiek Den Haag Zijn pleidooien zullen ze ker niet onopgemerkt blijven Rest de vraag waar dan toch de „ei gen kracht" van Twente waarover ook Wierenga spreekt gevonden moet worden. Niet alle goeds kan uit Den Haag komen. Opmerkelijk ge noeg lijkt een deel van de kracht nog te vinden in de textielindustrie, die de laatste jaren gehalveerd Is „De textielindustrie is bezig uit het dal te komen", meent mr Alberdinghk Thijm. verbonden aan de Kon. Tex tielfabrieken Nljverdal ten Cate Uit verschillende bedrijfsresultaten over 1978 leidt hij af. dat de situatie aan het verbeteren is. „Ik heb het gevoel, dat de textielindustrie in Twente een goede werkgelegenheid kan blijven bieden aan duizenden Maar dan is het wel nodig dat „iedereen, van hoog tot laag in de bedrijven bereid is hieraan hard te werken en dat de voordelen die ons land heeft maxi maal uitgebuit worden" Volgens Al berdinghk Thijm neemt dat echter niet weg dat ook in de toekomst nog bedrijven het slachtoffer zullen wor den van de scherpe concurrentie op de internationale textielmarkt Van een onzer verslaggevers UTRECHT De cosmetica- omzet is vorig jaar met zeven procent gestegen en heeft voor het eerst de een miljard gulden overschreden. Dit be tekent een verbruik per hoofd van de bevolking van 77 gul den per jaar. De Nederlandse Cosmetica Vereni ging noemt 1978 in het jaarverslag dan ook een bevredigend Jaar. vooral omdat de omzetgroei zich pas in de tweede helft van het jaar manifes teerde. De vereniging constateert voor bijna elke deelmarkt een groei van de omzet, soms meer dan zeven procent, soms minder. Sterk was de omzetgroei van parfum, reuk- en toi letwaters. voor mondverzorglngsarti- kelen en voor babyverzorgingsartike len De markten voor huid- en ge- laatsverzorgingsmiddelen, voor haar- verzorglngsartikelen (behalve sham poo). voor toilet- en badzeep en voor salonartikelen bleven achter Uit het jaarverslag valt op te maken, dat de fluoride tandpasta's momen teel ruim 60 procent van de totale tandpastamarkt uitmaken. Babyver zorgingsartikelen liggen zeer goed in de markt, ondanks het stabiele ge- boortencljfer. Volgens het Jaarver slag heeft,.het groeiend verbruik door I volwassenen van deze milde produk- ten hieraan bijgedragen". Decoratieve cosmetica zette de al eer der Ingezette stijgingstendens voort. Dit gold vooral voor nagellak, lipstick en oogmake-up. Mannen scheren zich in toenemende mate nat. hetgeen tot uitdrukking komt in de gestegen om zet van scheerschuim Ingenomen is de cosmetica-vereni- ging ook met het feit, dat ook in 1978 geen verdere verschuiving van de om zet heeft plaatsgevonden van drogist naar levensmiddelenhandel Dit is het gevolg van de sterke groei van de discount-drogisterijen. AMSTERDAM (ANP) - CLAT Ne derland heeft een motie, waarin de ABN werd gevraagd af te zien van deelneming aan leningen en andere vormen van kredietverlening aan de Argentijnse overheid, tijdens de jaar vergadering van de bank niet inge diend. De voorzitter van de raad van be stuur, dr A. Batenburg, had moeite met de motie, waarin hij gebrek aan vertrouwen in het beleid van het be stuur proefde. Hij legde nog eens uit. dat de bank zich niet kan permitteren aan politiek te doen. Het is echter wel degelijk zo, aldus de voorzitter, dat intern voortdurend discussies bezig zijn, hoe ver men kan en mag gaan bij kredietverlening aan landen, waar van men het regime menselijk gezien afkeurt. Bij een uiteindelijke beslis sing spelen echter ook belangen van derden een rol. zoals de economie van ons land en bij voorbeeld personeel van de bank in Argentinië Erg ge vaarlijk achtte dr. Batenburg het iso leren van een bepaald land. omdat dat in ieder geval ten koste gaat van de massa's. Financiële steun bete kent echter nog niet dat men het eens is met een regime, zo zette de bankier zijn standpunt dat door applaus van de aandeelhouders werd beloond uiteen. DEN HAAG (ANP) Een omvangrij ke missie van bedrijfsleven en rege ring van Japan komt eind deze maand voor een week naar ons land om de Japanse import uit ons land te bevorderen. Het gaat. aldus het mi nisterie van economische zaken, om het lange termijn aspect, wat echter koopbeslissingen op korte termijn niet uitsluit. De missie, die tachtig leden telt. zal van 30 april tot en met 6 mei in ons land zijn. Zij komt op uitnodiging van de Nederlandse regering, die zich zorgen heeft gemaakt over de on evenwichtigheid in het handelsver keer tussen Nederland en Japan. ADVERTENTIE NU IN DE BOEKHANDEL THOMAS GIFFORD Een miraculeuze roman gebaseerd op een waar gebeurde geschiedenis van een miljoenenzwendel. die Portugal op zijn grondvesten deed schudden. Een boek om gelezen te hebben! Paperback t 24,90 L.J. VEEN EDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 29