Jim Callaghan Margaret Thatcher David Steel ""fcRDAG 28 APRIL 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 19 Volgende week donderdag gaan de Britten naar de stembus. De belangrijkste drie politici uit wie zij mogen kiezen: Jim Callaghan, Margaret Thatcher en David Steel. Callaghan heeft bij veel kiezers zijn partij en de vakbonden als minpunten, Thatcher is en blijft een vrouw en Steel gaat gebukt onder het proces tegen zijn voorganger Jeremy Thorpe. Waar zullen de Britten het zwaarst aan tillen? A- -door Bert van Panhuis. |t Britse dagblad de Daily Tele- iph heeft de afgelopen twaalf panden opiniepeilingen laten uden die op enkele uitzonde gen na de conservatieven een nke voorsprong gaven op de ourpartij. Maar het lijstje vra- i bevatte ook wie de beste eer- i minister voor Groot-Brittanië l zijn. Iedere keer weer eindig- premier en Labour-leider Jim Uaghan als eerste. De goeie en de verkeerde partij, zou kunnen zeggen. i Callaghans belangrijkste wapen in verkiezingscampagne is het vertrou- |i dat hij uitstraalt. „Sunny Jim", „big of hoe men hem ook noemt is het b van de vaderfiguur, die in tijden van t zijn arm om de schouder van zijn beren legt en bromt: „Vooruit, kop op. [komen er wel uit. Niet van zijn stuk te pgen. :ht of ten onrechte, dat imago had laghan toen hij op 5 april 1976 Harold in opvolgde als eerste minister en dat ;o heeft hij nog steeds de stakings- ilemen van de afgelopen winter ten It. De aflossing van de wacht in het Itrjaar van 1976 bracht een man in de Jjnwerpers die op vele manieren ver- ilde van zijn voorganger. Wilson gold een academicus, even briljant als be re iend en dikwijls boosaardig. Leonard hes Callaghan is van heel eenvoudige haf. Hij groeide op in een zeeliedenmi- I in Plymouth en moest meteen na de lo samen met zijn moeder de kost dienen. Hij drinkt niet, hij rookt niet erïs praktiserend methodist, een typisch ialistisch kerkgenootschap. Jim Cal- '<tyian is parlementslid sinds 1945 en Bds voor het kiesdistrict Cardlff-zuid. 'Kssenpaua nScarrière van de nu 67-Jarige premier is g r glad verlopen. Na een aantal minder Hngrijke ministersposten begon hij in '4 aan de reeks sleuteldepartementen: lister van financiën van 1964 tot 1967, lister van binnenlandse zaken van '67 j fl'70 en minister van buitenlandse zaken i '74 tot '76. De ideale ondergrond voor ei]premierschap. Na Wilsons vertrek was de gedoodverfde candidaat voor Dow- gstreet 10, zij het als een duidelijke 1 gienpaus. vai, Callaghan had meer te bieden dan ervaring als minister. Hij onderhoudt uitstekende be- vakbeweging en daar goede sier mee weten te ken. Barbara Castle, de toenmalige mi ter van werkgelegenheid en een vrouw t durf. legde samen met Wilson een h op tafel om de vakbeweging te her men, beter gezegd een eind te makep i de toen al duidelijk wordende al- cht van de bonden. Callaghan voorzag jrme problemen tussen Labour-partij vakbeweging en leidde de aanval op [tie's plan. voorstel werd van tafel geveegd, Wil- was woedend en Castle's carrière was lopen. Ze heeft het Callaghan nooit ^even. Toen deze haar meteen na de afïnlerswisseling in 1976 uit het kabinet liet ze in uiterst bittere woorden ;n dat het ging om een afrekening. premier heeft aan zijn optreden een )Olot krediet bij de leiding van de vakbe- fing overgehouden. Alle stakingen van afgelopen maanden hebben niet kun nen verhinderen dat de bonden unaniem achter Callaghan staan en zich sterk ma ken voor een Labour-overwinnlng bij de verkiezingen van volgende week don derdag. Maar dit pluspunt is ook een minpunt van Jewelste. De stakingen hebben ervoor ge zorgd dat de polulariteit van de bonden bij de meerderheid van de Britten tot een minimum is gezakt. Politieke waarnemers zijn er dan ook van overtuigd dat Callag han zijn achterstand op Margaret That cher alleen kan inlopen als hij op de een of andere manier met een voorstel komt om de macht van de vakbeweging te beper ken. Hoe hij dat kan doen zonder diezelfde bonden tegen zich in het harnas te jagen is voorlopig nog een raadsel. Lief Tot dan gebruikt Callaghan het vertrou wens-imago als zijn belangrijkste wapen. Hij reist stad en land af, de kiezers waar schuwend voor de rampen van een Tory- regering. In zijn kielzog loopt echtgenote Audrey, gekleed in de meest fantasieloze Jurken en geknipt in de stljl-tondeuze maar zo lief en hartelijk dat al die nadelen wegvallen. Het kan nauwelijks toeval zijn dat. de premier, in tegenstelling tot Thatcher, zijn kinderen niet inschakelt in de cam pagne. Het prominente stel Peter en Mar garet Jay kan nauwelijks bijdragen aan zijn populariteit. Margaret is de vrouw van de Britse ambassadeur in de Verenig de Staten. De knappe kop van de financië le redactie van The Times is op een nog steeds onsympathiek aandoende manier in Washington gekomen. Dochter en schoonzoon Callaghan zijn intelligent, maar ook arrogant en daarom voor veel Britten uiterst irritant. De premier geeft de voorkeur aan de ge wone campagne. Hij trekt het land door. schouderklopjes uitdelend. Hij brengt zijn public relations afdeling tot wanhoop met zijn weigering zoenen rond te strooien of te knuffelen. Zijn zoen voor een Jarige Labour-medewerkster was deze week dan ook onderwerp van veel gefotografeer en gefilm. Voor de rest is het hier een bosje bloemen aanpakken en daar een opbeu rende opmerking. Callaghan geeft de voorkeur aan de partij bijeenkomsten. Hier hekelt hij de politiek van de conservatieven van Thatcher. Zij beloven veel, maar vraag niet wat de prijs is, zo is de teneur van zijn verhalen. Maar ondanks zijn kritiek blijven de toespraken van Callaghan veelal gematigd en voor zichtig. Per slot van rekening presenteert hij zich als een partijleider die vanaf links tot in het centrum zijn kiezers wil trekken. De premier heeft nog een tweede zaak waarmee hij kan pronken. Het is Callag han gelukt de geldontwaarding in nog geen twee Jaar tijd terug te brengen van 26 tot minder dan 10 procent. Daarvoor heeft hij impopulaire maatregelen moeten ne men die hem met name op gespannen voet hebben gebracht met de linkervleu gel van de partij. Een paar weken geleden nog joeg hij links tegen zich in het harnas door het verkiezingsmanifest te zuiveren van alle radicale kwesties. Callaghan geldt als de man van het gema tigd socialisme en hij heeft politiek gevoel genoeg om te beseffen dat de handhaving van die positie de enige mogelijkheid is om op 3 mei nog een kans te maken zijn premierschap te bestendigen. Geen Britse politicus is het in de recente geschiedenis gelukt zo veel gemengde gevoelens op te roepen als de eerste vrouwelijke kandidaat-premier in West-Euro pa, Tory-leider Margaret That cher. Aanbeden door zeer nuchte re mannen, verguisd door andere even nuchtere mannen. Zelfs in haar eigen partij is er onder de oppervlakte veel weerstand tegen haar. Margaret Thatcher, op 53-jarige leeftijd bijna aan de top van haar zeer opmerkelij ke carrière, heeft een hoop hindernissen genomen maar heeft er ook nog een paar voor de boeg. Haar afkomst, haar vrouw zijn. de beoordeling van haar .-Ideeën ldeeen en haar gebrek aan ervaring in de sleuteldepartementen zijn daarvan de meest in het oog springende. Hard werken———^— Thatcher komt uit het landelijke oosten van Engeland waar haar vader een levens middelenzaak dreef. Ze is opgegroeid bij de deugden van de middenstand: hard werken en zuinig leven. En dat draagt ze nog altijd uit. Dat harde werken bracht haar ertoe om aan de universiteit in Ox ford maar liefst drie graden te halen: ze mag zich juriste, econoom en scheikundi ge noemen. Dat laatste wordt nog wel eens vergeten. Ze herinnerde er daarom een dezer dagen zelf maar aan toen ze in een fabriek voor microprocessing de des kundigen verbaasde met haar kennis van de materie. Ze blonk van genoegen. Na een korte carrière als advocaat ging ze in 1959 als vertegenwoordigster van het Noord-Londense district Finchley de poli tiek in en vervulde een aantal minder opvallende taken. Haar voorganger Ed ward Heath haalde haar in 1970, na de overwinning van de conservatieven, in zijn kabinet als minister van onderwijs. Toen al wist ze wat ze wilde en was ze er niet bang voor de mensen tegen zich in het harnas te jagen. Wat dat betreft doet haar optreden soms denken aan dat van de Franse gaullisten-leider Jacques Chirac. Op onderwijs had Thatcher constant hei bel met de bonden van onderwijzend per soneel en Labour stond op zijn kop toen ze een eind maakte aan de gratis verstrek king van schoolmelk. Na Heath's nederlaag in 1974 was het vonnis over de partijleider getekend. Maar wie moest hem opvolgen? In het voorjaar kreeg Margaret Thatcher tot ve ler verrassing al in de eerste ronde de meeste stemmen. Heath trad terug en na een eigenlijk alleen formele nieuwe kies- ronde kon Thatcher zich de nieuwe leider van de conservatieven noemen. Later bleek dat haar machtsovername uit stekend en grondig was voorbereid. Heath heeft haar de samenzwering steeds bijzon der kwalijk genomen. De verhoudingen zijn nog steeds slecht ook al heeft de ex- leider laten weten, weer beschikbaar te zijn voor een kabinetsfunctie. Het is twij felachtig of Thatcher het aandurft een man die nog steeds wraakzuchtig is en daarnaast over een grote persoonlijke po pulariteit beschikt, in haar ploeg op te nemen. Sinds 1975 is de nieuwe Tory-leider in haar rol gegroeid. De eerste twee jaar zijn bij zonder moeilijk geweest. De fractie was zeer verdeeld en het lukte haar niet een schaduw-kabinet te vormen dat naar bul ten de indruk van een hecht blok maakte. Ministers als Sir Keith Joseph, haar be langrijkste economlsche-adviseur, en Jlm Prior, de woordvoerder voor werkgelegen heid, maakten openlijk ruzie over de rol van de vakbeweging. En altijd weer was daar Heath, die wie het maar horen wilde zijn afkeer van Thatcher duidelijk maakte. Ook haar agressie maakte het haar moei lijk, al trok het ook mensen aan die ge noeg hadden van het tactische optreden van een man als Callghan. De tiraden tegen de Sowjet-Unie bezorgden haar de bijnaam „de ijzeren maagd", de bonden spuwden op haar vanwege haar moneta- ristische ideeën en haar afkeer van over heidsbemoeienis met de nationale econo mie. de immigranten trokken van leer tegen haar opvattingen over de verhou dingen tussen de rassen en heel links valt over haar kruistocht voor de handhaving van orde en gezag, desnoods met wederin voering van de doodstraf. Maar vooral sinds afgelopen winter met zijn arbeidsonrust is haar optreden enorm verbeterd. Ze houdt haar stem in bedwang en doet een beroep op de saamhorigheid van de bevolking en het gezond verstand. Ze heeft de schaduwploeg uitgebreid met enkele rustige, gematigde Tories zoals Francis Pym, Willie Whitelaw en Jlm Prior.Maar ze heeft één groot nadeel: nie mand van de leden van het kernkabinet met inbegrip van haar zelf heeft ervaring op een sleuteldepartement. Labour ha mert daar veelvuldig op. Ze beloven maar en als ze eenmaal regeren zullen ze hun taak niet aan kunnen, roepen Callaghan, Shirley Williams en Dennis Healey. Het is ook de vraag of het haar zal lukken samen te werken met de geradicaliseerde vakbeweging. Callaghan had het er deze winter al zo moeilijk mee en hoe moet dat dan met een premier, die geen enkele emotionele binding heeft met de vakbe weging? Thatcher heeft al aangekondigd dat ze de vakbeweging wil hervormen. De bonden zullen alles in het werk stellen om dat te verhinderen. Vrouw En dan is er die psychologische kwestie, het feit dat ze een vrouw is. De Britse politiek is nog altijd een mannenwereld net als trouwens elders ter wereld. Een vrouw aan de leiding wordt met arguso gen gevolgd. De politieke polsvoelers vre zen dat een vrouw eerder kiezers zal afsto ten dan aantrekken. Het is moeilijk te zeggen. De één vindt haar te bazig, de ander Juist verfrissend radicaal. Duidelijk is wel dat als Thatcher deze verkiezingen niet wint, de fractie haar meedogenloos zal laten vallen en zal vaststellen dat Engeland niet toe is aan een vrouwelijke premier en partijleider. Thatcher weet dat. „Ik krijg maar één kans", zei ze onlangs in een Interview. En daarom speelt ze het verkiezingsspel met evenveel voorzichtigheid als vertrouwen Want van top tot teen heeft ze maar een ideaal vanuit Downingstreet Groot-Brit- tannlë weer het „Land of Hope and Glory" maken, dat oude Tory-beeld. Het is nu of nooit. Evenals trouwens voor Jim Cal laghan en Margaret Thatcher is dit David Steels eerste verkie zingscampagne als partijleider. Maar de liberalen worden nog steeds achtervolgd door de scha duw van hun vorige leider Jeremy Thorp. Aan de affaire-Thorpe heeft David Steel zijn carrière te danken. In het voorjaar van 1976 kwam Thorpe in ernstige proble men toen een fotomodel rondschreeuwde dat hij Jaren geleden een homofiele relatie met de toenmalige liberale partijleider had onderhouden. Deze beschuldigingen deden de populariteit van de partij zo dalen dat Thorpe in mei van dat Jaar terugtrad. Jo Grymond, Thorpes voorgan ger bood aan de partij te lelden tot een nieuwe eerste man zou zijn gekozen. Dat werd anderhalve maand later David Steel, de rustige 8chot. Hij won vrij gemakkelijk van de economische specialist van de par tij. John Pardoe, een flamboyante en kleurrijke man uit het zuidwesten. Jong David Steel is nog tamelijk jong voor een partijleider. 40 Jaar. Hij groeide op in een domineesgezin in Nairobi. In 1965 werd hij, 27 Jaar oud, parlementslid voor Ro- burghshire, een landelijk district net ten noorden van de Border, de natuurlijke grens van SchoUand en Engeland. Twee Jaar later diende lüj met succes een inltia- tiefwetsontwerp in, dat voorzag in de ver ruiming van de abortuswetgeving. De wet is nog steeds zeer omstreden; vooral de katholieke volksvertegenwoordigers zijn van mening dat de mogelijkheden voor zwangerschapsafbreking veel te ruim zijn. Na nog een UJdje verantwoordelijk te zijn geweest voor de fractiediscipline, was Steel tot zUn verkiezing als partijleider woordvoerder voor buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwerking. HU werkte verder op terreinen waar de liberalen tra ditioneel rijk zUn vertegenwoordigd: voor zitter van de anti-apartheidsbeweging, be stuurslid van de Britse Europese Bewe ging en andere internationaal getinte or ganisaties. Ook was hij lid van de raad van kerken. ZUn opvattingen komen sterk overeen met die van Thorpe en daarom was zijn verkiezing tot leider van de liberalen aller minst een verrassing. De partij wisselde wel van leider maar niet van beleid. In tegenstelling tot Pardoe is Steel er zich van bewust dat het de liberalen onder het huidige kiesstelsel nooit meer zal lukken aansluiting te krijgen bij de reuzen La bour en Tories. Vandaar dat 1ÜJ telkens weer streeft naar een pact met een van belde om zo zoveel mogelijk invloed uit te oefenen op het regeringsbeleid. delen leverde het Llb-Lab-pact op. een samenwerkingsakkoord zoals de Britten dat sinds de oorlogsjaren niet meer had den gekend. De liberalen zouden worden betrokken in de belangrijke kabinetsvoor nemens. Steel heeft de samenwerking, die bijna anderhalf Jaar heeft geduurd, altijd gepro pageerd en ook fervent verdedigd tegen over kritische partijgenoten. Hij zegt nog steeds er van overtuigd te zijn dat dankzij de tactiek en de vasthoudendheid van de 13 liberalen de geldontwaarding bU voor beeld is teruggedrongen en voorkomen is dat de linkervleugel van de Labour-fractie zijn radicale plannen voor nationalisaties er door kon drukken. Maar grote groepen in de partij en onder de kiezers deelden, getuige de bar slechte resultaten bij tussentijdse verkiezingen, Steels opvattingen niet. Vooral na het falen van pogingen om voor de recht streekse Europese verkiezingen van Juni het stelsel van evenredige vertegenwoor diging aanvaard te krijgen, hadden velen schoon genoeg van het pact. Alleen de voortkrabbelende premier leek van dat pact te profiteren. In december 1977 werd er zelfs een speciaal congres in Blackpool gehouden over de samenwerking. Steel moest praten als Brugman, maar hij boek te succes. Het werd aan de partijleiding over gelaten wanneer hij het contract met Labour zou willen verbreken. Tegen mei van het jaar daarop was het Lib-Lab-pact voorbij en moest Callaghan verder bou wen op de nationalisten in Schotland en Wales. Lib-Lab Het „Jochie David", zoals de groten Steel dikwijls plagerig noemen, zag zijn kans schoon in het voorjaar van '79. Labour was in een minderheidspositie gekomen en geholpen door de andere oppositiepar tijen zouden de Tories Callaghan ten val kunnen brengen. Koortsachtig onderhan- Macaber Intussen was de affaire Thorpe tot een steeds macaberder geworden zaak uitge groeid. Thorpe werd officieel beschuldigd van samenzwering tot moord op het foto model dat zijn loopbaan had vernietigd. •HIJ is binnen de partij een paria geworden, die alleen nog de steun heeft van zijn eigen kiezers. In de fractie heeft hij al zijn functies moeten neerleggen. Steel en de andere liberalen zwijgen zoveel mogelijk over Thorpe en zijn pogingen zijn zetel in het parlement te behouden. Steel pleit liever voor een „hangend parle ment", een volksvertegenwoordiging waarin geen van de twee grote partijen de absolute meerderheid heeft. Dan zal de kandldaatrpremlec een beroep moeten doen op een van de kleine. Maar Steel wil een nieuw pact wel beter vastleggen en stelt ook eisen, waarvan een verandering in het kiesstelsel de belangrijkste is. Met het systeem van evenredige vertegen woordiging zouden de liberalen in oktober 1974 ongeveer 110 zetels hebben veroverd in plaats van de schamele 13 van nu. Het Is de vraag of de groten de prijs zullen betalen. Thatcher heeft al gezegd meer te zien in afspraken met de regionale belan genpartijen en Callaghan zal er waar schijnlijk net zo over denken. Ook Labour vindt evenredige vertegenwoordiging veel te continentaal. Voorlopig lijkt David Steel gedwongen een bescheiden rol te spelen. Tenzij het hem net als zijn naamgenoot lukt een zwak plekje te vin den in het harnas van de Goliaths Callag han en Thatcher.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19