Vredesmacht in Libanon: Wat nu? Diabetische rat genezen Vlees of vis Wetenschap en techniek fERDAG 28 APRIL ly79 r"" iderPe rust is weergekeerd in Zuid-Libanon. Maar voor hoe lang? ",onpver het geloof in de opdracht van het VN-vredesleger wordt Itevig nagedacht. Als een ander met een mitrailleur op mij ichiet en ik mag niet terugschieten, wordt dat toch wel rervelend' Nederlandse Unifillers zitten met vragen. TROUW/KWARTET 15 REPORTAGE! loor Huib Goudriaan „Wat nu Unifil?" de hamvraag kunnen zijn de zes Nederlandse stafoffi- die bijna twee weken op zaten in Naqoera, het in Zuid-Liba- Zij beten samen met de Ne- verlofgangers, die daar het bataljon waren afgesne- het spits af bij de beschietin- en het vuurgevecht van vori- e week. De rust is nu weerge- in Zuid-Libanon, maar kun- en zij binnenkort niet opnieuw van welke kant dan ook oelwit worden? Hoe lang zal het .staakt het vuren" standhouden? het aanvaardbaar dat mannen, die stel- g meenden dat ze hier waren gekomen ijd ïld als vredesmacht (en daar nog steeds van uitgaan), onder zwaar vuur komen te lig gen? Kapitein Jacques van de Ven van de stal verzorging in Naqoera: „Als ze mij een pistooltje geven terwijl een ander een mi trailleur heeft, op mij schiet en ik mag niet terugschieten, dan wordt dat toch verve lend. Dan wil ik óf met die man gaan praten en tot overeenstemming trachten te komen, of stoppen met de VN-opdracht. of ik wil met gelijke munt mogen terugbe talen Kapitein Van de Ven heeft zijn geloof in de opdracht van de Verenigde Naties niet verloren. Dat beslist niet. „Ik geloof abso luut in de doelstelling van de Verenigde Naties, ik vind het juist dat Unifil de vechtende partijen uiteen probeert te houden. Maar als je onder vuur wordt genomen en je staat dan met lege handen dan is het menselijk om te denken: Kon ik maar iets terugdoen. Toegegeven, dat is geen vredesgedachte, want ik ben hier niet om te vechten maar om de vechtende partijen uit elkaar te houden" Vechtende partijen uit elkaar houden? Het klinkt absurd op dagen als deze afge lopen week. Dat de PLO toeslaat In Israel via een rubberbootje dat ver uit de kust aan Unifil voorbijvaart (Moet er soms ook een Unifil-marine komen?) en Israël te rugslaat met zware bombardementen op Palestijnse kampen op luttele kilometers afstand van de VN-posten. Of zou Unifil een andere taak moeten krijgen in de zin van actiever militair optreden? „In vre desnaam niet. wij zijn een pacekeeping force, een vredesmacht, en dat willen wij blijven." zegt kolonel J. Tjassens, hoofd operaties bij de VN in Naqoera. Het kan Tjassens niet worden verweten dat hij niet durft. Hij wordt unaniem geprezen om zijn beheerste en moedige houding, maar hij onderstreept: „Ik heb geen enke le behoefte aan een andere opstelling". Orders Natuurlijk kunnen militairen nooit het achterste van hun tong laten zien. Ze hebben hun orders, ze willen als VN-mili- talr ook neutraliteit betrachten. En zij spreken zich uit onder voorwaarde dat ik mij zal beperken toh hun reacties als mens, waarbij zij niet de kans mogen lopen dat de woede wordt opgewekt van een van de diverse elkaar bestrijdende partijen in Libanon. Kolonel Tjassens: „Ik zou een hartekreet willen richten tot de Nederlandse pers of zij zich vooral bewust wil zijn van de gevaren van een onzorgvul dige berichtgeving, die ons leven kan be dreigen. gevaren die men in Nederland kennelijk niet ziet." Majoor A. van Nieuwburg, de defensie voorlichter tijdelijk gedetacheerd in Na qoera. antwoordt op de vraag of er iets is veranderd in het denken van de Neder landse Unifillers na vorige week: „Een vredesmacht past bij het Nederlandse 'denken en veel militairen zijn gelukkig met een functie in zo'n vredesmacht. Maar dat verandert wel als je beschoten wordt en Je mag niet terugschieten. En het wordt weerzinwekkend als er herhaaldelijk ge richt op Je wordt gevuurd. Het is volko men begrijpelijk, dat er in Naqoera na dagen van spanning het idee begon te groeien van: ze komen mij niet meer te na. als er nu weer op mij wordt geschoten, voel ik me gerechtigd om terug te schie ten. Er is natuurlijk wel een verschil tus sen plaagstootjes en echt gericht schieten. Onderzoek Ook in ons VN-mandaat staat dat je in zo'n geval mag terugschieten. Wij hebben heel lang bijbels geleefd in de zin van „wie U op de ene wang slaat, keer hem de ander toe" maar we moeten ons wel realiseren dat het de Nederlandse Unifil-soldaat moeilijk euvel is te duiden, dat hij terug- vuurt als er op hem wordt geschoten. En dat hij dan zichzelf en zijn maatjes wil verdedigen," aldus de majoor. Is er in Naqoera zoiets voorgevallen toen de spanning hoog was opgelopen door de beschietingen die op eerste paasdag wa ren begonnen en toen 's woensdags een man van de militie werd doodgeschoten, die volgens de VN-woordvoerdec kenne lijk een VN-helikopter wilde opblazen? Het onderzoek is gaande. Majoor Van Nieuwburg steekt in elk geval zijn bewon dering voor kolonel Tjassens, die als chef operaties het voorbeeld moest geven, niet onder stoelen of banken. „Ik ben onder de indruk gekomen van zijn bedachtzaam en zeer gedegen reageren en van zijn voortva rendheid. Plotseling was er een giganti sche beschieting die in kracht toenam. We zaten in dekking en toen zei Tjassens ineens: Ik moet wel naar mijn bureau. Hij kon niet naar bulten en die situatie is daar zo er bleef geen andere weg voor hem dan door een afgesloten deur te gaan. Hij dook het raam uit en schopte de deur in". Kapitein Van de Ven prijst de twee vrouwen, die in Naqoera waren: „Annelles (Milva-kapltein A.E.M. Wijkmans) hield zich kranig. Verder was er een Noors meis je, een secretaresse van de staf. Zoals wij allemaal waren ze ook onder het bed ge kropen om zich te beschermen tegen de scherven". Heeft u het als een „beleg" (zoals een Libanese krant het typeerde) ervaren? „Daar is natuurlijk van alles over te zeg gen. In wereldpolitieke termen wordt toch de gedachte uitgesproken: Het was niet zo erg. Een ander zal zeggen, dat het ver schrikkelijk was. Het ligt eraan aan welke kant je staat. In de Israëlische pers is geschreven, dat het een vergeldingsaan- val was voor de dood van die militie-man. In onze Unifil-opdracht staat, dat we orde en vrede hier moeten herstellen. En daar bij hoort het terugbrengen van de Libane se troepen in hun posities. Maar majoor Haddad zegt. dat deze soldaten geen ech te Libanese soldaten zijn en dat zij zijn opgeleid door de Syrlërs. En hij verwijt Unifil dat het de Libanezen helpt". Israël Hoe ziet u de rol van Israël? „Daarover kun je natuurlijk vragen stellen. Maar de strook die Haddad bezet houdt, ligt toe vallig wel langs de grens van Israël en als Je een staat hebt met vier miljoen Joden, terwijl er zes miljoen in de tweede wereld oorlog zijn omgebracht, dan is het voor te stellen dat ze in Israël erg zuinig zijn op die vier miljoen. De vraag of Haddad Israël gebruikt of omgekeerd, die vraag laat ik aan de politieke leiding over". Was er verbittering ten opzichte van Is raël? „Nee. niet tegenover Israël, wel te genover degenen die ons beschoten. Kijk, als Je aangevallen wordt en Je bent mili tair speelt de gedachte aan terugslaan natuurlijk door Je hoofd. Maar Je ver dringt dat onmiddellijk, want Je bent VN- soldaat. En wat er verder door Je hoofd gaat tijdens zo'n beschieting? Je vloekt. Je kruipt, je denkt: nu hebben ze het op mij gemunt. Dan wordt het stil en dan- .wachten, wachten. Je gaat naar het hospitaal. Er zijn twee Nederlanders ge wond. Ze zitten onder het bloed. Maar ze lachen, je rent weer weg. want die gege vens moeten naar Nederland. De familie moet het weten, voordat het in de krant komt. Nee. er was geen paniek, maar Je liep ook niet te zingen". Gelooft u nog in de VN-opdracht? „Ik geloof er nog steeds in, maar Je motivatie is verminderd en er gaan andere argumen ten een rol spelen. Je denkt: Ik ben hier niet gekomen om me zo te laten bejege nen. Ik ben hier gekomen, omdat het een goeie zaak was. waarin ik geloofde. En dat geloof wordt nu geweld aangedaan. Jel stelt jezelf vragen: Ik wilde hier toch vrij-1 willig heen? Je denkt aan thuis, aan Je familie. Je vrienden. Je kennissen. De zorg over hoe zij het zullen verwerken, houdt Je sterk bezig. Kun Je het thuis nog wel verantwoorden, dat Je hier bent. Je hebt toch een vrouw en kinderen? Of is het Je vak? Je concludeert dan: ja. dit is mijn vak. Wat gebeurt er als het VN-mandaat afgelopen is? Wordt het dan een bloedige machtsstrijd? Als we die door onze aanwe zigheid voorkomen, dan moeten we blijven". Ondanks mogelijke offers? „Ja. ondanks mogelijke offers. Maar wel nog één ding: Als nu die zes of negen maanden erop zitten, laat dan in het licht van mijn huidige ervaringen, een ander maar eens doen. Ik heb de wens. thuis kerst te kun nen vieren, met familie en vrienden. Senti menteel? Dan maar sentimenteel". Later, 's avonds in Haris. waar het Neder landse bataljonshoofdkwartier is. zegt ie mand: „Het leven bloeit hier weer op. Het ging er toch om. dat de mensen hier weer in vrede kunnen leven. Daar houden we ons aan vast". door Rob Foppenia Eind vorig jaar woonden in een laboratorium in St. Louis twee ratten die sui kerziekte hadden gehad. Ruim drie maanden eerder hadden zij wat celklomp jes van gezonde soortgeno ten ingespoten gekregen. En die hadden de bij hen gestoorde produktie van insuline volledig overge nomen. Dat was aan ze te merken doordat de beesten be hoorlijk waren gaan groei en. Het was ook te meten met de daarvoor klassieke test: ze hadden geen suiker meer in de urine. Insuline is het hormoon dat de sui kerstofwisseling regelt. Een gezond mens maakt het naar behoefte, in een apart gedeelte van de al vleesklier. Dat gebeurt in klompjes gespecialiseerde cellen, een fractie van een milli meter in doorsnee: de ei landjes van Langerhans «genoemd naar de onder zoeker die ze in 1869 voor het eerst zag zitten). Als de insulineproduktie wegvalt, wordt de suiker uit bet voedsel in het bloed opge hoopt. ongebruikt en on bruikbaar. De suiker wordt dan uiteindelijk via de nie ren met de urine weer uit gescheiden. De energie huishouding van het li chaam is tegen die tijd zeer grondig gestoord. De behandeling bestaat dan uit het regelmatig in spuiten van insuline. Daar mee kan de chemische fa briek weer draaien, maar het lost niet alle proble men op. Wat nog steeds ontbreekt is het natuurlij ke regelmechanisme. Er moet kunstmatig en soms wankel evenwicht worden bewaard tussen de hoe veelheid eten. energiebe hoefte (inspanning) en de hoeveelheid insuline. Pogingen om wat dichter bij de natuurlijke toestand te komen, zijn niet van gis teren. Er zijn insulinepre- paraten met vertraagde werking beschikbaar, die het effect van drie insuline- stoten per dag beter uit smeren. Aan de technologi sche kant wordt ontwikke lingswerk gedaan aan con tinue injectie, geregeld door een piepklein motor tje. Maar of een patiënt het waardeert om permanent rond te lopen met een insu- line-doos en een naald in een ader. lijkt aan twijfel onderhevig. Ideaal zou natuurlijk zijn als je hem of haar een col lectie gezonde eilandjes kon verschaffen, die insuli ne produceren wanneer ze aan het bloedsuikergehal te merken dat dat nodig is. Aan dat idee zit een aantal maren vast. Die eilandjes zouden dan ook gezond moeten blijven. We weten niet zo best wat er in eerste instantie precies mis ge gaan was. Het valt dus ook niet te overzien of het niet wéér mis zal gaan. Maar voordat we ons daar zor gen over hoeven te maken, zouden nieuwe eilandjes eerst de transplantatiebar rière moeten overwinnen. Want we hebben het nu wel over orgaantransplantatie, al zijn het maar hele kleine orgaantjes. En dan weten we uit ervaring met nieren en harten dat het lichaam een afweermechanisme te gen vreemde weefsels heeft. Die immuun-afweer kan. kantje-boord, onder drukt en op den duur be heerst worden als donor en ontvanger erg goed bij el kaar passen. Maar het blijft een bedreigende complicatie. Hopend op betere tijden, hebben Paul Lacey en me dewerkers op de Washing ton universiteit in St. Louis al een jaar of wat met transplantatie van ei landjes geëxperimenteerd. Dat deden ze met ingeteel- de ratten, die zo precies op elkaar lijken dat het af- weerprobleem geen rol speelt. De techniek was dus in huis: je spuit eiland jes in de poortader in, ze nestelen zich dan in de le ver en gedragen zich of ze daar thuis zijn. De Amerikanen hebben die betere tijden nu be reikt, ze hebben een op merkelijke overwinning behaald op het afweerpro- bleem. Zij gingen uit van het idee dat niet de eiland jes zelf in de eerste plaats de afweerreactie zouden oproepen, maar mee over gebrachte witte bloedcel len, die bij herkenning en de bestrijding van alles wat „vreemd" is een belan grijke rol spelen. Zij com bineerden dat met de ou dere waarneming dat die bloedcellen zich aanmer kelijk rustiger gaan gedra gen wanneer ze een paar dagen in de kou gezeten hebben, bij kamertempe ratuur. De eilandjes bleken zo'n behandeling wonderwel te overleven. En daarna ble-' ken ze ten minste honderd dagen hun werk te kunnen doen in ratten die géén fa milie van de donor waren. Zonder voorafgaande kou- debehandeling hielden de eilandjes het in zulke rat ten nog geen week vol. Ver der onderzoek met deze eenvoudige truc moet aan vullende fundamentele in formatie kunnen opleveren over het op gang komen van immuun-afweer, con cluderen de onderzoekers. En mogelijk kan het van belang zijn bij de eventue le toepassing van eiland jestransplantatie voor de behandeling van diabetes bij de mens. P E. Uey. i. M. Da vie en E.' H. Finke. Prolonjallon of iilel allo- fraft survival followin» in vllro culture <24 Cl and a single Injection of ALS. Science. 2*4. 312-313; 11979). Het idee dat levertraan gezond zou zijn voor hart en bloedvaten, is in ieder geval weer eens heel wat anders. Het is een speculatie die dr. John Vane in zijn koffer had. naast nieuws over „zijn" prostacycline. de stof die voorkomt dat ons het bloed in de aderen stolt. Dat nieuws stond een week geleden op pagina 9, de speculatie hadden we nog even bewaard. Bloedstolling wordt tegengegaan door prostacycline (PG12) uit de vaatwand en bevorderd door TXA2 uit bloedplaatjes. Beide onderdelen van het regelsysteem ont staan uit arachidonzuur. dat we weer maken uit linolzuur (bekend van de dieetmargarine). Nu blijken eskimo's door dr. J. R. Vane hun dieet (vette vis) net iets andere ingrediënten in hun bloed te hebben: in plaats van arachidonzuur het langere en nog meer onverzadigde elcosapentaeenzuur. Daaruit maken zij waarschijnlijk de afwijkende regelstoffen PG13 en TXA3. De clou is nu dat PG13 de bloedstolling wél tegengaat, maar dat TXA3 de stolling niet bevordert. Het evenwicht zou dus radicaal verschoven zijn. Vast staat dat eskimo's op traditioneel dieet geen hartaanvallen krijgen en een verlengde bloedstollingstijd hebben De rest is nog speculatie. Maar als het klopt, zei Vane. zou het debat over dieetmargarine verlegd moetn worden naar het strijdtoneel vlees of vis. Suikerziekte is niet iets dat zomaar over gaat. Zeker de venijnige vorm van diabetes die al op jeugdige leeftijd begint, betekent voorgoed insuline spuiten en aangepast eten. Een Amerikaans dierenexperiment lijkt de mogelijk heid van een radicale oplossing dichterbij te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15