merika handhaaft ancties Rhodesië de Engelse verkiezingen draait het om de centen Beraad over verlaten Sinaï begint zondag Libanon ontredderd Europees Hof laakt regering in Londen stand in nid-Libanon Palestijnen in de steek gelaten Israël stuurt schoonzoon D&jan )AG 27 APRIL 1979 BUrTENLAND TROUW/KWARTET 'iïfE^r'ope/e Persvrijheid in geding oor de rechten van de heeft gisteren de regering veroor- wegens een inbreuk persvrijheid door erbod van publikatie en artikel over het l^nide-drama. dat in in „The Sunday Ti- zou verschijnen. of vond met elf tegen stemmen dat het t lijke verbod op de g tatie van het betrok- irtikel in strijd was et artikel over vrij- van meningsuiting in Tl iventie van de rech- )H»n de mens. Het arti- aarover de zaak ging een achtergrondver- over het schandaal >e{ iet bedrijf dat thalo- produceerde en dis- e «rde il daedicament thalomi- et er beter bekend als o^on. was een kalme- liddel dat aan zwan- xl frouwen werd voor- vfeven. Maar tussen 1962 bleek het mid- isvormingen te heb- dlreroorzaakt bij hon- Sdi pas geboren kinde- Pi ren. „The Sunday Times" omschreef nauwkeurig de activiteiten van het be drijf, „Distillers Company Biochemicals Ltd" van het moment dat de firma de vergunning kocht tot de sluiting. De krant voerde in 1971 en 1972 een felle campagne voor de kinde ren en plaatste een serie artikelen tegen de firma. Na deze serie kondigde het blad aan een verhaal te plaatsen over de oorzaak van de tragedie. Het be drijf stapte naar het Open baar Ministerie en zei dat het dagblad met de publi katie van het verhaal de Britse rechter zou minach ten, omdat de zaak nog liep en niet was beslist Het bedrijf won en het ver volgverhaal mocht niet worden geplaatst. Later werd het verbod in hoger beroep ongedaan gemaakt, maar het bedrijf tekende weer beroep aan tegea die beslissing en het Britse Hogerhuis, dat optreedt als het Hooggerechtshof, hield vervolgens publika tie tegen door de zaak aan te houden. Teaslotte werd de zaak voorgelegd aan het Europese Hof voor de men senrechten in Straatsburg, dat dan gisteren uitspraak deed. Hef Hof, waarvan de uit spraken bindend zijn, liet weten dat het beschermen van een eerlijke en »naf- tankelijke justitie legen inmenging van de peis een wettig doel van staaühan- delen is, maar de beperkin gen van de menings- en persvrijheid mogen niet het noodzakelijke te boven gaan. Publikatieverbod was niet nodig geweest, al dus het Hof. Het verbod was it feite door de Britse regering al opgeheven en in juai 1976 Kon het verhaal in de „The Sunday Times" worden ge plaatst. Maar de redactie zette de zaak voor het Eu ropese Hof voort om een uitspraak te forceren over de aanklacht dat de krant de Britse rechter gemi nacht had. De hoofdredacteur van het blad. Harold Evans, ver klaarde dat hij verheugd was over het eindoordeel, niet alleen voor zijl dag blad dat sinds novem ber vorig jaar niet meer is verschenen door een sta king van de drukkers maar tevens voor alle Brit se burgers. „Dit is de eer ste belangrijke verklaring van het Hof met betrek king tot de vrijheid van. meningsuiting", aldus Evans. „De uitspraak on derstreept het recht van het publiek op informatie en niet alleen de rechten van de pers. De regering zal nu de wetgeving over minachting van de recht spraak moeten hervor men". Evans zei nog dat de Britse regering erin heeft toegestemd de kostoi van het proces te betalen Deze bedragen ongeveer 120.000 gulden. 81 J YROK, SALISBURY (Reuter, UPI, AFP) De Verenig- taten zullen hun beleid ten opzichte van Rhodesië voorlo- oiet wijzigen. De economische sancties tegen het land n niet worden opgeheven, al wordt de druk in met name ervatieve kringen om de komende regering van bisschop Muzorewa maar te erkennen, steeds sterker. ging van de politiek te komen. De Republikeinse leider van het Huis van Afgevaardigden, John Rhodes deed zijn naam eer aan door er bij de president op aan te dringen de sanc ties tegen Rhodesië op te heffen en de regering te erkennen omdat de ver kiezingen „vrij en open" waren geweest. Een heel andere mening verkondigde de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young. Hij noemde de verkiezingen ronduit frau de en vond dat Amerikaanse steun voor de komende regering de zwarte guerrillastrijders van het Patriottisch Front er toe zou kunnen brengen de oorlog op te voeren. Verder zei hij dat opheffing van de economische sanc ties tegen Rhodesië een uitnodiging betekende voor een Russische inter ventie in zuidelijk Afrika. Inmiddels heeft de winnaar van de verkiezingen, bisschop Muzorewa ge dreigd de strijd tegen de guerillastrij- ders te zullen opvoeren als zij niet zijn komende regering erkennen. Te gelijkertijd vroeg hij de blanken en zwarten in Rhodesië wat aardiger voor elkaar te zijn. Slachtoffers De oorlog heeft deze maand al weer heel wat slachtoffers geëist. Een woordvoerder van het Rhodesische leger liet gisteren weten dat tot dus- •rdvoerder van het Witte Huis, 'owell, zei gisteren dat presi- Jimmy Carter zich langdurig (jn voornaamste adviseurs had |n over het verloop van de ver- ti|en in Rhodesië. Regerings- v»i meldden dat de twee belang- e raadgevers voor Afrikaanse ekvan de president van oordeel iltfet de stemming in feite „be- vas en dat daarom het beleid ishington niet veranderd hoeft ?kd< 'atieve leden van het Ameri- Congres zijn het daar niet lsEns en proberen tot een ombui- ?k' DET (Reuter. UPI) In het I van Libanon is de gisteren iepen wapenstilstand redelijk sfd. Palestijnse en linkse ra- ions meldden weliswaar nog jiten en schietpartijen, maar voerders van de Verenigde Na aiden dat het rustig was. Het id werd tot stand gebracht door ieling van officieren van de gde Naties. echten van de afgelopen dagen istermorgen even een interna- dimensie te krijgen toen Syri- jytnilitaire vliegtuigen zich ver- j en boven de Libanese hoofd- .Jeiroet. Regelmatig vliegen ook gnlsche vliegtuigen boven de lltad. jiligheidsraad van de Verenigde i, die gisteren op verzoek van de ese regering bijeen kwam, stel- :h gisteren achter het streven Ie Libanese regering om haar weer over het hele land uit te n. De raad drong aan op lege- an VN-mllitairen in heel zuide- iibanon, maar vermeed een jke veroordeling van Israël dat :istelijke milities in het zuiden Ibanon steunt in het verzet te- ver ruim 500 guerrillastrijders in Rho desië werden gedood en hj voegde er cynisch aan toe dat „apil de beste maand voor de Rhodesis:he troepen geweest was Sinds het begin van de oorlog in december 1971" De meer dan zes jaar durende ooiog had vol gens de militaire woordvoerder al meer dan 19000 mensenevens geëist. Veertienduizend menser stierven op Rhodesisch gebied, older wie 800 blanken. De overigen leien bij aan vallen van Rhodesiscle strijdkrach ten op guerilla-kampei in Mozambi que, Zambia en Angoa. De „overlevingskans"van de guerril lastrijders van hft Patriottisch Front, wordt door let Rhodesische opperbevel op ongeler een jaar ge schat „en wellicht nes minder, als het Rhodesische leger zjn acties ter be scherming van de tekomstige zwar te meerderheidsreering zou op voeren". Het conflict tussenMuzorewa en ver liezer van de vertezingen dominee Ndabaningi Sitholi is nog niet uit de wereld. Sithole heft Muzorewa van onregelmatighedei beschuldigd en een onderzoek geist. Als dat onder zoek inderdaad antoont dat er ge fraudeerd is bij d» verkiezingen moet er volgens de doiinee opnieuw wor den gestemd. Soimigen vinden dat Sithole een sleote verliezer is en geen zure druiva lust, anderen me nen dat hij Muorewa onder druk probeert te zetta om zelf een stevige post in het katnet te krijgen. Ge dacht wordt aa het ministerschap van buitenlanse zaken. Volgens mensen van SiWole's partij, de ZANU (de Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe) koaen er op het hoofd kwartier steed meer berichten bin nen over geknei bij de verkiezingen. BEIROET De Palestijnen in Libanon leven in een omge keerde wereld. Terwiji Israëli sche straaljagers over Beiroet scheren, dorpen en vluchte lingenkampen in het zuiden van Libanon onder vuur lig gen en de ziekenhuizen vol lopen, wisselen Israël en Egypte de ratificatiedocu menten van het vredesver drag uit. Terwijl alle Arabi sche landen om het hardt roe pen dat Egypte een eenzijdig vredesverdrag met de „zionis tische vijand" heeft gesloten, blijft Libanon alleen zitten met de gevolgen van het nog altijd voortdurende conflict. „Libanon kan de last van het conflict in het Midden-Oosten niet langer al leen dragen," zegt president Sarkis. Hij wil een Arabische topconferentie over Libanon wanneer de troepen van de Verenigde Arabische Emiraten, die onderdeel zijn van de Arabische vredesmacht, het land hebben verla ten. In Damascus overlegden de lei ders van de PLO en links Libanon gisteren met president Assad Ook het bezoek van de Iraakse minister van buitenlandse zaken Saadoen Hammadi aan Beiroet gaat over de verwikkelingen In het land De Arabische wereld lijkt verlamd. Het in 1977 gevormde Front van Standvastigheid, bestaande uit Sy rië, Algerije. Libië. Zuid-Jemen en de Palestijnen is nergens meer te beken nen nu Libanon en de Palestijnen de rekening gepresenteerd krijgen. Een verzoek van de Palestijnen om een spoedvergadering van het Front bleek aan dovemansoren gericht te zijn. Futiliteit De Palestijnse leider George Habasj, voorman van het Volksfront, klopte deze week tevergeefs aan in Algiers om het Front althans te bewegen een netwerk van raketten aan te leggen om de Palestijnse vluchtelingenkam pen in Libanon. „Het zijn allemaal door James Oorsey oefeningen in futiliteit," meende een Palestijnse leider gisteren. En het links-Libanese blad As Safier vroeg zich vertwijfeld af of de Arabieren eigenlijk wel in staat zijn Israël en het vredesverdrag met Egypte te be strijden. Veel verder dan sancties en het ver breken van diplomatieke betrekkin gen met Egypte komt de Arabische wereld niet. En dat verzet lijkt dan nog voornamelijk bedoeld om de aan dacht af te leiden van de binnenland se problemen die elk van de landen heeft. Zo verbrak Soedan deze week de betrekkingen met Irak omdat dit land zich „vijandig tegen het Soeda- nese volk opstelt". Algerije heeft het druk met het verwerken van de dood van Boumédienne. Zuid-Jemen heeft de handen vol aan de strijd met de noordelijke buur. Libië is boos op Damascus wegens de toenadering tussen Syrië en Irak en omdat Syrië zijn grenzen niet open stelt voor Pa lestijnse acties tegen Israël. Syrische regeringsfunctionarissen sluiten in privé-gesprekken de mogelijkheid van een militaire confrontatie met Israël overigens uit. Damascus is be reid een vreedzame regeling met Is raël te treffen als de bezette gebieden worden teruggegeven en de rechten' van de Palestijnen worden hersteld Kaartenhuis De gevolgen van de hierboven ge schetste situatie zijn duidelijk: Het Libanese kaartenhuis stort steeds verder in elkaar. Wat er nog van was overgebleven, wordt nu opgeruimd. Bechir Gemayel, de opperbevelheb ber van de Libanese falangisten. is van oordeel dat de buitenlandse in menging, vooral van de kant van Sy rië en de Verenigde Staten, het tradi tionele. wankele evenwicht tussen christenen en moslems in Libanon heeft verstoord. Washington wil dat de Palestijnen zich in Libanon vesti-, gen en steunt daarom de Syrische Een Egyptische militair kust een Israëlische collega in de Sinaï-woestijn. Ook in Egypte staat het Israëlische leger bekend als het mooiste ter wereld. fe uitbreiding van het door de (litairen beheerste gebied. Verklaring die de voorzitter van Jligheidsraad, de Noor Ole Al- "^aflegde en die tevoren, na be- Mn de wandelgangen, was opge- i dj werd evenmin melding ge- Itè van de Israëlische aanvallen lestijnse kampen. JERUZALEM, CAIRO (Reu- van ministervan bmwntandse zaken tttyti rèrosi Dajan. De erste fase van de terug ter, UPI) Israel en Egypte trekking mot 25 januari van het vol- zullen zondag besprekingen gend jaar vitooid zijn. De totale te- beginnen over de eerste fase rugtrekkingvan Israël gaat drie jaar van de Israëlische terugtrek- vergen. kine uit de Sinaï-wopstiin Dit Een van deerste belangrijke gebeur- King uit ae oinai woestijn, uit tenissen inhet kader van de israeii- 1S gisteren in Tel Aviv bekend sche terugrekking is de overdracht gemaakt. van de inde Sinaï gelegen stad El Arisj op 1 mei. Hierbij zullen de Het Egyptisch-Israëlische overleg zal Egyptischi president Sadat en de Is- plaats vinden bij Tassa, dat momen- raëlische premier Begin aanwezig teel in de bufferzone van de Verenig- zijn. de Naties ligt. Aan Israëlische zijde zullen de besprekingen geleid worden Israël tref inmiddels driftige voorbe door generaal Dov Sion. schoonzoon reidingen voor het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Egypte. Dit zal plaats vinden na af loop van de eerste fase van de terug trekking uit de Sinaï. Minister Dajan heeft zijn directeur-generaal ge maand een reis naar Latijns-Amerika uit te stellen en eerst op het ministe rie van buitenlandse zaken een afde ling op te zetten voor de betrekkin gen met Egypte. Overigens is Israël niet van plan op korte termijn een schip door het 'Suez-kanaalte laten varen. In de ha ven van Eilat ligt een vrachtschip te wachten voor een vaart naar de Mid dellandse Zee. Deze zal pas plaats vinden na het openstellen van de grenzen, zo is meegedeeld. In Ismaïlia hebben president Sadat van Egypte en minister van defensie Weizman gisteren besprekingen ge voerd over de overdracht van El Arisj en over verdere stappen ter normali sering van de betrekkingen tussen beide landen. Het vredesproces tussen Egypte en Israël heeft gisteren tot gevolg gehad dat Bahrein en Libanon hun betrek kingen met Egypte hebben verbro ken. De twee landen die Cairo nog steunen zijn Oman en Soedan inmenging in Libanon. Volgens Qe- mayel is verzoening tussen de ver schillende partijen pas mogelijk als de Verenigde Staten hun politieke steun aan Syrië intrekken Damascus is dan wel gedwongen de nu nog alleen uit Syriërs bestaande vredes macht uit Libanon terug te trekken. De Palestijnen kunnen daarna ont wapend worden en verspreid worden over de hele Arabische wereld. Gemayel is niet te beroerd om de schuld voor de Libanese crisis ook bij zichzelf te zoeken. „Wij zijn de werke lijke problemen altijd uit de weg ge gaan Het was mooi weer in Beiroet. We gingen dansen en waterskieën. En bij een glas wijn volgden wij de oorlo gen in het Midden-Oosten op de tele visie. Nu betalen we de prijs daar voor". Gemayel waarschuwt nu dat de tijd dringt. „De situatie verslech tert snel. Hoe groter de tegenstellin gen in Libanon worden, des te moei lijker wordt het om een werkelijk Libanese natie op te bouwen. Wat eer jaar geleden nog kon. kan nu niet meer" Christenen Gemayel vreest dat godsdienstige te genstellingen in het Midden-Oosten altijd de boventoon zullen blijven voeren. Alleen de christenen in Liba non waren tot de buitenlandse inmenging in staat om in vrede met de moslems te leven. Gemayel vindt nu echter constitutionele ga ranties voor de christenen in Libanon 'dringend noodzakelijk. De Libanese christenen duchten het gevaar van een nieuwe Nasser in de Arabische wereld die de oude mos- lemse droom nieuw leven zal inbla zen. Die droom houdt niet veel goeds in voor de christenen. Gemayel: „Wij. maronieten, waren hier al lang voor dat de profeet Mohammed geboren •werd, Wij willen niet dat onze islami tische buren zich meer verwant voe len met de moslems op de Filippijnen dan met de christenen met wie ze in hetzelfde flatgebouw wonen Ons recht in dit deel van de wereld moet erkend worden. Wij willen niet terug gedrongen worden in de positie van de Kopten in Egypte of de christenen in Syrië, die kunnen eten, drinken, kinderen krijgen, maar wier politieke rechten niet erkend worden" Volgens Gemayel moet het nieuwe Libanon een federale staat worden Als de Syrische interventie nog lan ger duurt, dan zal dat leiden tot een herleving van het maronietisch natio nalisme en tot het verdwijnen van het, Libanees nationalisme dat gebaseerd was op een vreedzame coëxistentie van christenen en moslems, aldus Gemayel. Dit maronietische nationalisme moet dan geplaatst worden in het kader van de herleving van het nationalis me onder andere Arabische minder heden als Droezen, Koerden en Ala- wieten. De onlangs gehouden eerste conferentie van maronieten is een aanwijzing voor de herleving van hun nationale identiteit. Gemayel blijkt begrip te hebben voor de uitroeping van een zelfstandige staat in het zui den van Libanon door Haddad. maar zelf vindt hij dat zo'n republiek alleen in Beiroet uitgeroepen zou kunnen worden. En zover is het nu nog niet. ADVERTENTIE Shell helpt apartheidsterreur in Zuidelijk Afrika (3) Peter van Straaten WAT IS EEN LEGER ZONDER OLIE? WAT IS ZUID-AFRIKA ZONDER SHELL? Zonder olie kan de Zuidafrikaanse regering de zwarte bevolking niet onderdrukken. kan het Zuidafrikaanse leger het buurland Namibië niet bezet houden, was de bevrijdingsstrijd in Rhodesië al lang gewonnen. Olie is een wapen voor de onderdrukking. In 1977 hebben de Verenigde Naties alle leveranties van militaire goederen aan Zuid-Afrika verboden, Maar dit verbod geldt nog steeds niet voor olieleveranties aan het Zuid afrikaanse leger. NEDERLAND MOET ACTIEF IJVEREN VOOR EEN INTERNATIO NALE OLIEBOYCOT TEGEN ZUID-AFRIKA. In de Verenigde Naties stemde Nederland voor zo'n olieboycot, evenals de grote meerderheid van landen. Waarom is de Nederlandse regering niet consequent? Waarom sluit Nederland zich niet aan bij de OPEC-landen, die al in 1973 alle olieleveranties aan Zuid-Afrika verboden hebben? Sinds de Sjah is verdreven doet ook Iran hieraan mee. Daardoor zit Zuid- Afrika behoorlijk in de knel. Het probeert nu overal olie te kopen. Ook uit de Noordzee, ook uit Nederland. NEDERLAND MOET DE UITVOER VAN ALLE OLIE EN OLIE PRODUCTEN NAAR ZUID-AFRIKA STOPZETTEN. Een van de belangrijkste olieleveranciers van Zuid-Afrika is de Koninklijke Nederlandse Shell. Shell is ook de grootste Nederlandse investeerder in Zuid-Afrika. Bovendien wil Shell tot 1985 nog eens twee miljard gulden in Zuid-Afrika investeren. Mede dankzij de grote investeringen van Shell is Zuid-Afrika in staat enorme bedragen aan haar onderdrukkingsapparaat te besteden. Shell is een belangrijke steunpilaar van het regime in Zuid-Afrika. SHELL HELPT. SHELL MOET WEG UIT ZUID-AFRIKA. Steun de olie-boycot tegen Zuid-Afrika. Organisatie van de aktie: Komitee Zuidelijk Afrika en Werkgroep KAIROS. Aktie-adres: Da Costastraat 88, Amsterdam, tel. 020-183598. Maak meer advertenties mogelijk: giro 600657 t.n.v. KZA. Amsterdam. ert van Panhuis alle onderwerpen in de Britse verkiezingscampagne steekt er ééi kop en schouders boven de andere uit: de geldkwestie. Voor ce Urpartij: de prijzen, ol wel de zaken van brood en boter, voor ce Jrvatieven: de belastingen. De „prijsslag" is al bijna voorbij en hit fiis duidelijk voor Labour der Margaret Thatcher probeerde Iweek in New Castle nog wel een leuk weg te geven. Ze hield twee bood- ennetjes omhoog, een rode met het nodige en een welgevulde blauwe. |)uwe omhoog: „Dit kon u in 1974 de conservatieven kopen voor een De rode de lucht in: „Dit nu onder t". Ze herhaalde het nov. een paar laar enthousiaste reacties bleven uit. —Ier heeft de aanval op Labours prijs- overgenomen sinds de schaduw-mi- _Jlally Oppcnheim volslagen afging bij Ireren van de uitspraken van Roy feley, de Labour-minister voor prij- heeft de regering een sterk wapen in h Ze is er in geslaagd de geldont- Jng binnen drie jaar terug te brengen tot 10 procent per jaar. Reken maar n huisvrouw zoiets merkt in de porte- ie. Labour heeft beloofd de inflatie >82 nog eens te halieren tot 5 procent, Ikt de meeste waarnemers te hoog sterken. Die commissie is omstreden omcit tegenstanders haar als politiek instrumcit zien dat willekeurig ingrijpt. Ook de consr- vatieven willen de mogelijkheid open h»u- den om bepaalde prijzen in de hand te houden, ze vertrouwen toch in de eeste plaats op concurrentie en vraag en aanbd. De Tories hebben al wel bezworen da de commissie als zij aan de macht komei zo snel mogelijk zal worden opgedoekt. Voorspellingen prijsontwikkeling in de hand te wil Hattersley de bevoegdheden veel gesmade jrrijzencommissie ver inmiddels gooien Labour en Tories dekie- zers dood met voorspellingen over de xijs- stijgingen onder het bewind van de tgen- stander. Shirley Williams, de vorige rinis- ter van prijzen en consumentenzaken De Tories willen het groene pond (de kuntma- tige munt die binnen het EG-landbowbe- leid wordt gehanteerd) in waarde verrinde- ren. Dan wordt een pond boter 5.' cent duurder, een brood 7 cent. een pond \ees 30 cent. bacon (het onmisbare bestaddeel van het Britse ontbijt) 18 cent per pnd en een zelfde hoeveelheid kaas 50 cent"Bang- makerij. roepen de conservatieven en ze rekenen voor hoe juist onder een nieuw Margaret Thatcher; veel beloften, maar geen cijfers. Labour bewind de prijzen de pan uit zullen rijzen. De Tories praten liever over belastingverla ging. Er gaat nauwelijks een dag voorbij of de drie belangrijkste partijen kruisen de degens over hun belastingpoltiek. Terecht, want alle opiniepeilingen wijzen uit dat het voor 9 van de 10 kiezers het belangrijkste punt is in deze stembusstrijd. En de klacht is algemeen: de belastingen zijn te hoog. Waarom moet ik hoofdzakelijk voor de schatkist werken, is volgens de Tories de meest gehoorde vraag aan volksvertegen woordigers Beloften En dus vliegen de beloften door de lucht. De Conservatieven, het zal niemand verbazen. gaan het verst. Ze willen een verlaging van de directe belastingen goedmaken met een verhoging van indirecte belastingen en ver mindering van de overheidsuitgaven. Voor het middeninkomen zal de belasting wor den teruggebracht van 33 naar 30 procent en de hoogste inkomens gaan terug van 83 naar 57 procent De BTW gaat omhoog Overheidsaandelen in diverse industrieën worden verkocht en de uitgaven van de overheid gaan met ongeveer 6 procent te rug. een bedrag van ongeveer 18 miljoen gulden. De liberalen willen het belastingstelsel vol ledig hervormen en de nadruk verleggen van belasting op inkomsten naar belasting op besteding en vermogen. De doorsnee inkomstenbelasting moet worden terug ge bracht tot 25 procent, de accijnzen moeten stijgen en het zelfde geldt voor BTW en verzekeringspremies in de overheidssfeer. Labour ten slotte wil belastingverlaging sa men doen gaan met meer overheidsuitga ven. De belastingvrije voet gaat omhoog Over percentages spreekt Labour zich niet duidelijk uit. Centraal in alle plannen staat de verwach ting dat de economie met 3 procent per jaar zal groeien. Labourministers benadrukken dat dit de eerste prioriteit van een nieuwe regering-Callaghan zal zijn. Blijft de groei achter bij dit cijfer, dan gaan overheidsuit gaven vóo belastingverlaging In ieder mens woedt een strijd tussen het eigen belang en het gemeenschappelijk belang en ik meen dat dat laatste in moeiljke tijden wint, zei minister Peter Shore deze week. De libera len weten eigenlijk niet goed hoe het moet als de groei uitblijft. Raadselachtig Het raadselachtigst zijn de conservatieven Ook zij mikken op economische groei, die volgens hen volgt als de nieuwe Tory-rege- ring het klimaat zal verbeteren. Zonder overigens met cijfers te komen, hebben conservatieve woordvoerders opgesomd waar het geld vandaan moet komen: min der bureaucratie, minder steun aan het be drijfsleven. verkoop van de grond die In overheidshanden is en braak ligt en massa le verkoop van gemeentewoningen aan de bewoners, als die daar prijs op stellen. En volgens peilingen doen ze dat. Critici menen dat dit lang niet genoeg zal opleveren en dat er nog een geheim lijstje is met voornemens als minder huizenbouw, meer gemeentelijke belastingen en minder gemeentefondsuitkeringen van de kant van de staat, verhoging van de kosten van ge zondheidszorg en terugbrenging van werk loosheidsprogramma's en omscholings fondsen. Ook hier roepen Tories dat de Liberalen en Labour de mensen bang willen maken, maar feit is dat Thatcher en haar mensen als het graf zwijgen als hun om een becijfe ring wordt gevraagd. Dat kunnen we pas doen als we aan de macht zijn. zeggen ze Voorlopig alleen beloften dus. Ook Tory- kiezers zullen vol spanning moeten afwach ten hoe de inhoud van het budgetkoffertje van kanselier Sir Geoffrey Howe de kan didaat voor het ministerie van financiën er uit zal zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7