Argumentatie van kabinet lijkt op gezichtsbedrog bij Escher Blijf i Hoe list u? normei moeheid de baas! Tekening van een lezer ouw Commentaar 'hoorslang alleen in noodgeval' zelfstandiging *ba yco Croes Albeda ontkracht betoog over inkomensmatiging van Andriessen Het Beste A JL uii Reader's Digest Werkloosheid met 16.000 verminderd naam kwijt Onbelemmerd G 27 APRIL 1979 BINNENLAND HS TROUW/KWARTET 5 derlandse Antillen liggen- i de marge van de politieke Jstelling en daarom trekken slagen van de eilandsraads- kingen op Curasao, Aruba aire hier nauwelijks de aan- I Dat is jammer, want hoe je |ook over het restant van het voor het Koninkrijk der anden mag denken de tussen beide landen zijn I stevig verankerd en er lig- de Antillen zoveel emoties fegen, dat Nederland vroeg toch weer partij zal moeten I de afwikkeling van interne pig twee conclusies, in af- ^ig van de (vervroegde) ver en voor het landsparlement emstad op 7 juli a.s. Ten aangetoond dat de centra- rring van premier Rozendal leer steunt op een meerder- het land en ten tweede is de tot verzelfstandiging van nden toegenomen. >aar komt de Democratische van premier Rozendal ver in de eilandsraad van Cura- :t]ug, maar die winst had Ro- in feite ook al binnen ge- scjbij de parlementsverkiezin- twee jaar geleden, zodat t van een verrassing kan gesproken. In vergelijking '7 is Rozendal nu zelfs een fcr. (gesproken verrassend is de ^Croes op Aruba is er met IEP ook nu weer niet in u^jd een twee-derde meerder- a behalen en in die zin is de frcen teleurstelling voor hem. I sprak Croes zich daar nooit V over uit het was duide- t zo'n twee-derde meerder- etjn idepal was omdat hij dan _jntueel uittreden van Aruba staatsverband van de Antil- TIr de buitenwereld nog iets en legalistischer zou kun- en lijken. ,vfns kan Croes ook de twee evan de steeds verzwegen en oide, maar toch aanwezige Jij zijn partij optellen. Ruba een afsplitsing zijn van akeigen partij niemand op ]^en zijn dc uitslagen van de 1 jentsverkiezingen op 7 juli eerijker dan de locale verkie- ^van deze week. Toch bevat itslag aanwijzingen, die alle ^eiO zich in de nu voortgaande miingscampagne alvast kun- d^ntrekken. Het komt ons d^at het straks niet mogelijk ïnn de partij van Croes op- henaar de oppositiebanken te k0!en. Daar zullen alle partij- terugkeer van de MAN de Mo- vimento Antijas Nobo, of te wel de Beweging voor de Nieuwe Antil len, van ir Dom Martina. Deze MAN is ongeveer tien jaar geleden opgericht door een aantal Cura- Saose intellectuelen, zo'n beetje naar het voorbeeld van D'66 in Nederland. De MAN was bedoeld om de bestaande machtsverhou dingen op Curasao en in de Antil len te doorbreken. De partij sloeg aanvankelijk niet erg aan en fu seerde op een gegeven ogenblik met de Frente Obrero het linkse en militante Arbeidersfront van Papa Godett. Eigenlijk was alleen maar via de MAN en Dom Marti na de wat wonderlijke voorkeur te verklaren die heel wat leiders uit het middenkader op Curasao (le raren, maar ook predikanten en priesters van de r.k. kerk) hadden voor d^ Frente van de toch alleen maar kleurrijke en verder niet zo veel betekenende Papa Godett. Vlak voor de kandidaatstelling voor deze verkiezingen splitste Martina en zijn MAN zich weer van de Frente Obrero af en zijn succes in nu ongekend. In één keer is de MAN de gelijke van de traditionele Cura?aose partijen. Belangrijk echter vooral, dat er met dit succes van MAN misschien nu ook op Curasao een doorbraak komt naar de zelfstandigheidsidea- len van Betico Croes op Aruba. Van alle Curagao-enaars immers heeft Dom Martina waarschijnlijk nog het meeste begrip voor wat Croes nu precies wil en voorstaat Aruba is in staat een buitenstaan der het verschil tussen beide partij en uit te leggen. In een openharti ge bui komt men niet verder dan een gefluisterd: „De Ruba is de MEP voor kleurlingen" een verwijzing naar de racistisch-blan- ke achtergrond van Croes' partij. Maar ook de onverwachte terug keer van de Arubaanse Volkspartij is een aanwijzing van de verster king van de zelfstandigheidsge dachte op Aruba. De AVP is im mers de partij van wijlen Henny Eman de man die al in de jaren veertig en vijftig de „separación" (de afscheiding) predikte; een ge dachte die later met des te meer kracht door de uit de AVP afkom stige Croes is overgenomen. en nu al rekening mee moeten houden ook de partij van Croes zelf. Dat betekent o.a. dat hij anders dan de vorige keren in dit stadium reeds bekend moet maken beschikbaar te zijn om straks als minister op te treden en niet te volharden in zijn traditione le rol als invloedrijke, maar buiten schot blijvend adviseur achter de schermen. ADVERTENTIE De basis van een succesvolle carrière ligt in het vermogen om moeheid te overwinnen. De sleutel hiertoe wordt u aangereikt in één van de 28 artikelen i in Het Beste van MEI Nu overal verkrijgbaar door Johan van Workum Het valt het kabinet niet steeds mee om goede argumenten te vinden voor de bezuinigingen van Bestek '81. Soms gebeurt het dat de ene minister zijn best doet een mooie redenering op te bouwen. Maar dan komt er een tweede minister die een heel ander punt moet „verkopen", en zich uitslooft om het belang rijkste argument uit het verhaal van zijn collega te ont krachten. Dit overkwam gisteren minister An driessen van financiën. In het Kamer debat over de ..voortgangsnota Be stek '81betoogde Andriessen giste ren dat flinke matiging van de inko mens wenselijk is. maar dat we „rea listisch" moeten zijn. en hiervan niet te veel mogen verwachten. Daarom is het „onontkoombaar" dat de bezui- nlngen van Bestek '81 doorgaan. Het gaat hier om het scharnierpunt in het kabinetsbeleid. De WD heeft steeds gevonden dat niet de burger, maar de overheid zelf de broekriem moet aanhalen. PvdA-leider Den Uyl wil daarentegen niet veel bezuLiigen, maar wel de inkomens fors matigen, en dan vooral de midden- en hogere inkomens. Andriessen staat dicht bij de WD. Niet omdat de minister van financiën de forse inkomensmatiging van Den Uyl niet gewenst zou vinden, maar omdat hij gewoon niet klooft in de haalbaarheid ervan. inkomens veel harder stijgen dan beoogd. Voet bij stuk Het CDA-program „niet bij brood al leen". doortrokken van denkbeelden van de „nieuwe levensstijl", wfjst in de richting van Den Uyl. Tot nutoe is het CDA het kabinet en Andriessen echter nog niet afgevallen. Dezeweek kwam fractieleider Lubbers echter met een verhaal dat Je niet atn de gang kunt blijven met steeds nieuwe bezuinigingen, terwijl ondertussen de Maar Andriessen hield gisteren voet bij stuk. Den Uyl predikt nu wel de inkomensmatiging, maar met zijn ei gen kabinet lukte het hem ook niet. Andriessen toonde dit aan met cij fers. Tussen 1970 en 1974 groeide het nationale inkomen met gemiddeld vijf procent per jaar. De koopkracht van de gemiddelde werknemer groei de toen met ietsje meer dan twee procent per jaar. Toen sloeg de economie om. Van 1974 tot '78 groeide het nationale inkomen met. nog geen anderhalf procent ge middeld per jaar. Maar de koop kracht groeide door of er niets aan de hand was. met gemiddeld 2.5 procent per jaar. Te veel natuurlijk, vindt ook Andriessen. Maar de cijfers logen straffen de stelling dat het kabinet- Den Uyl een serieus begin met inko mensmatiging zou hebben gemaakt, betoogde de minister. Matiging van inkomens is erg mooi. maar ook erg moeilijk. „Wij kunnen geen verantwoordelijkheid aanvaar den voor een beleid, dat te zeer is' gebaseerd op verwachtingen die niet kunnen worden waargemaakt." aldus Andriessen. Vervolgens was het woord in de Ka mer aan de minister van sociale za ken, Albeda. Inkomensbeleid is een van de hoofdtaken in zijn portefeuil- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Ie Maar Albeda's pad is tot nu toe niet over rozen gegaan. Vorig najaar lukt het hem niet werkgevers en vak beweging tot een loonakkoord te be wegen, en het ontbreken van zo'n akkoord leidt steevast tot een wat sterkere loonstijging dan met een ak koord. En nu maakte het Centraal Planbureau vorige maand ook nog bekend dat de koopkracht vorig jaar is gestegen met liefst drie procent, en zelfs voor de topinkomens nog met twee procent, terwijl de nullijn het doel van het kabinet was. Den Uyl heeft dit het kabinet deze week stevig ingewreven. En ook Lub bers vond dat het zo niet langer kan. Vandaar dat Albeda er behoefte aan had duidelijk te maken dat het aan hem niet heeft gelegen. Eigenlijk is het de schuld van niemand, want het ligt aan het systeem. Het systeem namelijk van de automatische prijs compensatie in de CAO-lonen. Die prijscompensatie wordt achteraf gegeven per half jaar. Op 1 januari bijvoorbeeld wordt compensatie ge geven voor de prijsstijging van april tot oktober in het voorbije jaar. De prijscljfers van november en decem ber zijn te laat bekend om nog op 1 januari in de lonen te worden ver werkt. De prijscompensatie loopt dus driekwart jaar achterop. Na-ijleffect In jaren met groeiende inflatie is de prijscompensatie dus eigenlijk te weinig voor de hogere inflatie van het begonnen halfjaar. Maar in jaren van afnemende inflatie hou Je aan de prijscompensatie over. Op 1 Juli 1977 bijvoorbeeld was de prijscompensa tie 3,4 procent. Want de prijzen waren tussen oktober 1976 en april 1977 ge stegen met 3.4 procent. Maar tussen juli '77 en januari '78 stegen de prij zen nog maar met 1,1 procent. Dat ADVERTENTIE Veel mensen liggen maar raak. Ondanks dat ben je zeker van een gezonde nachtrust op Norma Matrassen en Boxsprings. Vraag de uitgebreide klairenbrochure aan bij: Norma R>stbus 13 5821 AA Boxmeer. Matrassen Boxsprings Donsdekens Kussens halfjaar hebben de werknemers dus 2.3 procent koopkracht „overgehou den" aan de prijscompensatie Minister Albeda gaf gisteren in de Kamer dit „na-ljleffect" als een ver klaring voor de niet bedoelde koop krachtstijging vorig jaar. De omslag in de prijsstijging kwam in septem ber 1975 Tot die tijd bleven de prij zen oplopen, maar sindsdien zette een dalende lijn in. Het na-ijl-effect van de prijscompensatie is dan ook een belangrijke verklaring waarom stot 1975 het nationale inkomen zo veel sneller groeide dan de koop kracht. en vanaf 1975 de koopkracht bleef doorgroeien ondanks de sterk teruggevallen groei van het nationale inkomen. Zonder dat Den Uyl iets had hoeven zeggen, was het mooie betoog van Andriessen onbedoeld door collega Albeda doorgeprikt Niet zozeer het gebrek aan bereidheid tot matiging, alswel het systeem van prijscompensatie is de „schuldige". Cirkel De wijze waarop het kabinet bezuini gingen beargumenteert, heeft iets weg van de tekeningen van de grafi cus Escher (zie illustratie). Zoals bij de kortingen op sociale uitkeringen, ambtenarensalarissen en „trendvol gers". De commissie-Lamers' (hoge ambtenaren) suggereerde zes half jaarlijkse kortingen met een half pro cent. omdat bedoelde uitkeringen en salarissen in de voorbije jaren netto te veel waren gestegen, doordat er minder sociale premies op werden ingehouden. De vakbeweging protes teerde krachtig tegen aantasting van verworven rechten en terugwerkende kracht. Toch handhaafde het kabinet de zes kortingen, maar nu met als argumenten: „systeemfouten" bij de sociale uitkeringen en „zekerheid van rechtspositie" bij ambtenaren en trendvolgers. De meerderheid van de Tweede Ka mer is nog allerminst overtuigd van zoveel „systeemfouten". maar ging niettemin alvast akkoord met een eerste korting, .bij wijze van voor schot'. Vervolgens moesten de amb tenaren er ook aan geloven omdat je niet de uitkeringen kon korten en de ambtenaren ontzien. Voorts moeten nu ook de trendvolgers gekort wor den. ook al is hun rechtspositie in zekerheid bepaald niet die van amb tenaren. En om de cirkel rond te maken, wordt deze week door Lub bers een tweede korting op de uitkeringen (per 1 juli) nu beargu menteerd met verwijzing naar de kor ting bij de ambtenaren Wie Eschers tekening van de water val/het trappenhuis bekijkt maar met zijn neus te dicht op het papier gaat zitten, zal de losse onderdelen en hoe ken volstrekt logisch vinden. Je kijkt er pas doorheen wanneer je het ge heel van enige afstand bekijkt. Wie Eschers tekening van de water val bekijkt maar het zijn neus te dicht op het paier gaat zitten, zal de losse onderdelen en hoeken volstrekt logisch vinden. Je kijkt er pas door heen wanneer je het geheel van enige afstand overziet. Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG De werkloosheid is in april duidelijk minder geworden, maar is nog altijd meer dan een jaar geleden. Het aantal vacatures steed iets. maar duidelijk minder dan voor het voorjaar gebruikelijk Is Er zijn nu 193.500 werklozen. Dat is ruim 16.000 minder dan een maand geleden. Eind april vorig Jaar waren er ruim 190.000 werklozen Het is ge bruikelijk dat de werkloosheid in het voorjaar afneemt. Kijkt men naar het cijfer „gecorrigeerd voor seizoen", dan laat dat evenwel ook een daling zien in april, met bijna 4000 naar ruim 208.000. Eind april vorig Jaar was dit gecorrigeerde cijfer bijna 202.000. Li ro „Mensonterend? Welnee, de hoorslang is fantastisch, doelma tig en voordelig!" Een enthousi ast geluid van een lezeres uit Weesp, die de hoorslang al jaren kent en een familielid heeft die 'm altijd met veel plezier ge bruikt: „Ik heb er altijd één in voorraad en het kost me maar 3,75. Twee meter slang 2) en een wit en een iets groter oranje trechtertje van 75 cent en een gulden. En dan het genot dat de mensen er van hebben, het is geweldig." Ook een lezeres uit Vlaardingen, zelf slechthorend, kan het niet met dat „mensonte rend" van de audicien eens zijn. Ze draagt weliswaar een gehoor apparaat dat ze niet wil missen, maar. schrijft ze. „dat kan nog zo goed zijn ik heb het allernieuw ste! het blijft een gebrekkig hulpmiddel: het neemt, zoals u schrijft, alle geluiden op als een bandrecorder en daarin zit nu juist het probleem. Op een feest je bij voorbeeld is conversatie onmogelijk, tenzij mijn buurman of buurvrouw heel hard in mijn oor praat Alle geluiden, praten en muziek, lopen door elkaar. Er blijft dan meestal niets anders over dan het apparaat af te zet ten en vroegtijdig naar huis te gaan. Voor mijn vader die de laatste jaren ook erg doof is. heb ik de hoorslang besteld. Met een gehoorapparaat kan hij op zijn leeftijd (ruim 89 jaar) niet meer omgaan. De eenvoudige hoor slang is voor hem een uitkomst, niemand hoeft meer tegen hem te schreeuwen. Ik hoop dat velen de hoorslang zullen bestellen, vooral de ouderen." De eerste van de briefschrijvers die niets voor de hoorslang voelt, is een slechthorende mevrouw uit Groningen. „Waarom denkt u dat de fabrikanten van gehoorappa- ratuur de apparaten zo klein mo gelijk proberen te maken, bij voorbeeld in de vorm van oorhan gers?". schrijft ze. „Moet die 'on zichtbaarheid' omgezet worden in aandacht trekken en 'lachwek kend'? Veel slechthorenden dur ven niet voor hun handicap uit te komen. Ik heb geen last van valse schaamte, maar zie mijzelf nog .niet met een hoorslang in een discotheek zitten. De hoorslang kan een hulpmiddel zijn. puur privé, maar er zijn elegantere op lossingen die niet zo kwetsend hoeven te zijn voor ons gevoel van eigenwaarde Ook van een collega uit Winscho ten krijgt de Amersfoortse audi cien bijval. Een hoorslang. vindt hij. mag nooit voor algemeen ge bruik dienen, maar is en blijft een noodoplossing. Als een slechtho rende met hoortoestel ri een ge zelschap niets kan verstaan, dan doet die er het best aai om sa men met arts en audiden naar een betere oplossing U zoeken, wat vaak zal leiden tot het dra gen van twee hoorttestellen. „Door dit te stellen loep ik het risico dat men dit commercieel zal vinden. Uiteraard verdient de audicien aan twee hoortoestel- llen meer dan aan één. Maar u kunt het geloven of niet. bij de meeste audiciens staat het be lang van de slechthorenden voor op. Wij hebben onze béde oren niet voor de sier gekregei, of om er een bril op te kunnen hangen. Om in een gezelschap goed te kunnen verstaan heeft een mens twee oren nodig." Pas ii het ui terste geval, als niets hript. zou deze audicien naar de htorslang willen grijpen, maar danook uit sluitend als noodoplossiig. „Wij proberen de slechthorerden uit hun isolement te halen en door zo'n tuinslang gooi je htm daar weer middenin. Een sleclthoren- de wordt al vaak genoeg ds om te lachen beschouwd, maar -net een tuinslang wordt hij nog Uchwek- kender." De vorige keer beloofden we dat deel van de brief van de leer De Voogd uit Varsseveld te paatsen. waarin hij zijn eigen uitvinding uitlegt: een manier om met „oor hangertje" veel beter te horen en niet „knotsgek" te worden in ge zelschap. zoals hij het uitdrukt. Elders in deze rubiek meer over zijn idee. Fred Sanford, vader van Lamont in de televisieserie „Sanford en zoon", loopt de kans zijn achter naam kwijt te raken. Die naam wordt door de Amerikaanse tele visiemaatschappij NBC (die de serie uitzond, maar waarmee „va der" alle contacten heeft verbro ken) als haar eigendom geclaimd De maatschappij beschouwt Sanford als een naam die onver brekelijk verbonden moet blijven aan de NBC-show, en de rechter zal moeten beslissen of Fred zich voortaan nog Sanford mag noe men of niet. meldt de KRO-glds Studio. Dat zou allemaal geen problemen zijn, ware het niet dat Sanford Freds echte achternaam is. Fred zou hij kunnen missen, want zijn ouders noemden hem 56 Jaar geleden John Elroy, maar Sanford niet, want zo heet zijn vader ook. Maar misschien vindt Fred het niet eens erg zijn echte naam te verliezen, want waar hij komt kennen de mensen hem al leen onder zijn artiestennaam Redd Foxx. UW JAARTJE ROND 1 v*JV JAARL'JKS PRODUCEERT uw LICHAAM EEN HOE VEELHEID WARMTE ven DOENDE OM ca 9100 LITER WATER AAN DE KOOK TE BRENGEN. IN EEN JAAR PflODU- CEERT UW MART VOL - TREKKEN. JAARI-JHS PRODUCEER uw LICHAAM VOOR 20 GA AM AAN VINGERNAGELS PER JAAR ADEMT U ca 7 MILJOEN LITER LUCHT IN U HEBT IN EEN JAAR 8'J MET KAUWEN EEN 0BLW OTSS'"*"""'- Misschien is het idee van de hier eerder genoemde heer De Voogd op het eerste gezicht wat inge wikkeld. maar voor dragers en leveranciers van gehoorappara ten zal het toch wel duidelijk zijn. Met zijn gewone „oorhangertje" kon hij aardig horen, maar in gezelschap bleek het ding een kwelling. Hij behielp zich daarom maar zonder apparaat en met z'n hand achter zijn oor („dat gebaar draait onmiddellijk alle spraak- volume-regelaars omhoog"). Niet erg bevredigend, en hij was dan ook blij toen hij iemand ontmoet te met een hoorbril, waarbij de verbinding met het oor een een voudig omgebogen slangetje was dat door de bril op zijn plaats bleef zitten Het ei van Colum bus. schrijft hij. want daar zit meestal Juist de fout. „In de meeste gevallen wordt zo'n oor hangertje of ander apparaat met het oor verbonden door een 'oor- stukje'. een plastic geval dat op maat van de gehoorgang wordt gemaakt en dat de gehoorgang hermetisch afsluit. Daardoor ont vangt het oor alleen geluiden die van het gehoorapparaat afkom stig zijn. Veel mensen zijn alleen voor bepaalde frequenties doof en die worden dan in het appa raat extra versterkt. Zo geven de apparaten bij voorbeeld de lage tonen heel zwak. maar de hoge extra hard door. Door het oor hermetisch af te sluiten hoor je alleen die hogere frequenties, wat zeer vermoeiend is." Een audi cien boorde op vereoek van de heer De Voogd een extra gat in het oorstukje, zodat de gehoor gang vrijwel onbelemmerd met „buiten" in verbinding staat. „Met wat er aan gehoor in dat oor is overgebleven hoor ik nu verder normaal, wat met het dichte oor- stukje beslist niet het geval was Een ander bezwaar van veel oor hangers vindt hij dat het micro foontje achter het oor zit. Hij heeft een klein plaatje aan de brillepoot geplakt, waarop het hoorapparaat met een paar draadjes zijde is bevestigd, zodat het microfoontje naar voren wijst. Onder het fietsen kan het ruisen van de wind nu wel eens hinderlijk zijn. maar hij heeft daardoor veel meer richtingsge- voel gekregen. „Laat een audi cien hier eens over peinzen." zegt de heer De Voogd. „Misschien komt de dan wel een positief re sultaat uit de hoorslang-discus- sie." Kattenshow Zaterdag en zondag is er voor kattenminnaars heel wat te zien in de IJsselhal in Zwolle: de 55ste internationale kattententoonstelling, met ruim negenhonderd katten in alle mo gelijke soorten en vaneteiten. Al lebei de dagen van 10 tot 6 uur met als extraatje op beide och tenden een tekenwedstrijd voor kinderen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5