erplicht aftoppen verwegen waard' 'Gejuich voor kleinzoon kwetste mij' 'n Fles wijn wordt toch ook aan tafel geopend? bdA over abortus i Van Lent: Druk op Israël 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: ontdooi de koelkast elke week. in Agt en Albeda over suggestie Lubbers Tienduizend drijvende huizen PvdA-campagne H. A. Christern lid hoofddirectie Perscombinatie NV Koningin Juliana geraakt door niet-geëmancipeerde opstelling Rita bAG 27 APRIL 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H- S mze sociaal-economische redactie r HAAG Het kabinet zal een verplichte aftopping van de prijscompensatie per 1 juli r betrekken in het beraad" over de bezuinigingen die voor 1 juli voor sociale uitkeringen erheidspersoneel gepland zijn. Premier Van Agt zei dit gisteren in de Tweede Kamer, in ie »ord op de suggestie van CDA-fractieleider Lubbers. e^er Albeda (sociale zaken) uitte e ogiets positiever. Hij vond de tie van Lubbers „een aantrek- gedachte die zeker het over waard is. Het valt wat tegen rkgevers en vakbeweging zelf ic lanvang maakten met aftop- n Vel maakte Albeda de „kantte- o(dat het hier gaat om ingrij- al afgesloten CAO's, en dat „de terst beperkt" is vanwege het dat de minister hierover no- it. >therp Albeda de vraag op of de Igst van de aftopping geblok- dqzou moeten worden voor een aparte pot, of gewoon aan de onder- nemingskassen ten goede kan ko men. De vakbeweging had deze win ter als voorwaarde voor aftopping, dat de gelden apart worden besteed aan nieuwe of handhaving van be dreigde arbeidsplaatsen. Juist het feit dat een praktische regeling hier voor moeilijk per CAO is te treffen, was er mede oorzaak van dat de vak bonden zich niet krachtig hebben in gezet voor aftopping. De minister lieten zich nog niet uit over de hoogte van de af te toppen inkomens Lubbers heeft voorgesteld vanaf 50 000 gulden jaarinkomen De van pagina 1 VdA-congres benadrukt in zijn Bak. dat in zo een PvdA-initia- •tsontwerp moet staan, dat de over de abortus zelf beslist, dat is uit het strafrecht wordt ge- it en dat de ingreep in het zie- kfidspakket wordt opgenomen. en andersluidend ontwerp mag 12jdA geen verantwoordelijkheid aldus het congres. k1oeiwerk" tyyl wees er gisteren op, dat het je abortuswetsontwerp van r-De Ruiter „knoeiwerk" is. P^vdA-fractie moet het uiterste ^m het wetsontwerp, zoals het ligt, verworpen te krijgen", al- •n Uyl. Hij wees er echter even- i, dat de PvdA haar abortus gen niet kan realiseren zon- in parlementaire meerderheid, adrukte daarom, dat ook het van indiening (bij voorbeeld leken is. dat het CDA/WD- itwerp geen meerderheid in de r kan halen redactie) van belang kan zijn. beidende partijvoorzitter Ien e^n Heuvel verdedigde gisteren ft openingstoespraak de strate- b van het partijbestuur, waarin sljwerking met de WD wordt uit vin en een coalitie met het CDA vi» voorhand wordt afgewezen. aan de Europese verkiezingen, omdat de uitslag daarvan ook zal aangeven, hoeveel steun het kabinet-Van Agt nog heeft. Bij het ter perse gaan van deze editie zag het ernaar uit. dat het congres deze opstelling van het partijbestuur in grote lijnen zou onderstrepen. Ien van den Heuvel kreeg voor haar laat ste congrestoespraak als partijvoor zitter een ovatie. Er bleek op het congres wel bij de eerste schermutse lingen een zekere neiging om de ideeën voor een linkse meerderheid wat scherper te onderstrepen. Zo wa ren er nogal wat congresgangers, die met name ten aanzien van de CPN een minder afwijzend standpunt wil len innemen. Dgde drempel jraag we ook een hechte pro- ye meerderheid zouden willen het zou niet verstandig zijn neming aan een regering daar- el afhankelijk te maken", zij. Overigens voegde de par- Jitter er wel de waarschuwing dat naarmate het CDA „zich langer gaat vereenzelvigen it huidige kabinetsbeleid, de il voor een coalitie met deze ■wordt verhoogd." Het CDA olgens de PvdA-vooraitter „on- hbaar. behalve op één punt. Jk in het streven van de KVP ist in Nederland te blijven uit- j De Anti-revolutionairen mo elij ke programma's schrijven, ridvoerders uit KVP en CHU op de winkel. De loyalisten dragers van het vliesdunne. sieve schaamlapje, waarach-i conservatief beleid goed zicht- aldus mevrouw Van den KLA-voorzitter riep ten slotte ^dA'ers op actief deel te nemen Prins Willem Alexander, de oudste zoon van prinses Bea trix en prins Claus, viert van daag zijn twaalfde ver jaardag. WD wil echter niet lager gaan dan ruim 60.000 gulden. Inflatiecorrectie PvdA-fractieleider Den Uyl waar schuwde dat ingrijpen in afgesloten CAO's „buitengewoon ingrijpend" kan zijn. Een „beter alternatief" is volgens Den Uyl om alsnog vanaf juli de inflatiecorrectie voor de loon- en inkomstenbelasting te halveren voor hogere inkomens. De PvdA had dit in het najaar ook al voorgesteld, maar CDA en WD wilden toen. net als het kabinet, beslist een volledige inflatie correctie voor iedereen. Albeda bleek weinig te zien in dit alternatief van Den Uyl. Beperking van de inflatiecorrectie voor alle ho gere inkomens zou ook de hogere ambtenaren treffen, die al worden afgetopt en een extra hoge korting op hun salarisverhoging ondergaan Voorts verweet Albeda Den Uyl „een naief geloof" In de werking van de belastingen als middel voor afroming van hogere inkomens. Albeda vreest dat zo'n belastingverhoging zal wor den afgewenteld. Uitkeringen Albeda kondigde voorts wetsontwer pen aan om ook op 1 juli de sociale uitkeringen weer te korten op de half jaarlijkse verhoging, en bovendien de doorwerking van de bouw-CAO en nu ook van de uitzend-CAO op zowel uitkeringen als minimumloon op nieuw op te schorten. De korting zal. net als die van 1 januari, weer lager zijn voor de laagste uitkeringen en hoger voor de hogeren. De verhoging van de laagste uitkeringen zal dan zo'n 34 gulden per maand zijn, tegen zo'n 40 gulden als er geen korting zou worden toegepast. De koopkracht van de uitkeringen zal ondanks de kortingen niet teruglo pen. Den Uyl had het kabinet verwe ten dat de koopkracht van de uitke ringen wel een vol procent achter blijft bij die van het minimumloon. Maar Albeda deelde mee dat het ach terblijven slechts „enige tienden van procenten" bedraagt. De gebruikelij ke cijfers, die ook door Den Uyl waren aangehaald, geven de uitkeringen na melijk voor de situatie van een echt paar zonder kinderen, maar de lonen voor een werknemer met twee kinde ren. Neemt men een gehuwde werk nemer zonder kinderen, dan ls het verschil dus veel kleiner. Minister Andriessen (financiën) zag weinig heil in het pleidooi van Lub bers om te mikken op meer matiging van inkomens en desnoods de belas tingen te verhogen in plaats van nieu- ADVERTENTlE IJ bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Dus hebt u ook recht op Spa. Vraag dus om Spa in het flesje. Spa is natriumarm mineraalwater. Spa maakt niemand na. Minister Andriessen van financiën antwoordt de Kamer. Achter de regeringstafel verder minister-president Van Agt en minister Albeda van sociale zaken. we bezuinigingen in te voeren. De matiging blijkt door de inkomens trekkers heel moeilijk te worden aan vaard „De combinatie van inko mensmatiging en belastingverhoging is geen realistisch uitgangspunt", vond Andriessen. De ombuigingen van Bestek '81 noemde hij „onont koombaar. We moeten de voorstellen met kracht voortzetten" Andriessen liet zich niet door WD- fractieleider Rietkerk overhalen om nu al aan de ..noodrem" te trekken, door voor een half miljard gulden belastingen versneld te innen en voor eveneens een half miljard uitgaven te vertragen. De ervaring in de afgelo pen jaren is dat het financieringste kort achteraf altijd iets meevalt, al dus Andriessen. Rietkerk wees er hierbij op dat zuiver rekentechnisch de noodrem een be drag van 1,4 miljard zou moeten om vatten. Maar Andriessen bleef bij zijn standpunt. Wel deelde hij mee dat de belastingdienst de computers al aan het bijstellen is om de betalingster mijnen beter te verwerken, en dat de „voorlopige aanslagen" van de ven nootschapsbelasting voortaan geen 80 maar 85 procent van de vermoede lijke belastingverplichting zullen be dragen. Plan voor Amsterdam Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de Amsterdam se haven kan een drijvende stadswijk gebouwd worden van tienduizend wo ningen. Dat zou een flinke verlichting zijn van de woningnood in de stad en bofendien een nieuwe kans beteke nen voor de Amsterdamse scheeps werven die de pontons voor de drij vende wijk zou moeten leveren. Dat is de conclusie van een nieuwe organisatie die zich Aqua City Maat schappij noemt. De maatschappij zou voor haar plan een welwillend oor gevonden hebben bij de betrokken overheden. Het Kamerdebat over de „Voort gangsnota Bestek '81" wordt over twee weken afgemaakt. Een beschouwing over het debat staat op pagina 5. Vervolg van pagina 1 „We moeten zoeken naar nieuwe op lossingen en niet de oude vertrouwde wegen blijven inslaan die tenslotte niet geholpen hebben. De verbeel ding is in dit land nog nooit aan de macht geweest, we moeten onze ver beelding politiek handen en voeten gaan geven met Den Uyl in het Cats- huis," aldus Van den Berg. Ongenoegen In het algemeen wordt Van den Berg s overwinning gezien als een te ken van ongenoegen van de basis over de grote afstand tussen Den Haag en de rest en over de nadruk die regeringshaalbaarheid krijgt over het formuleren van zuivere socialistische politiek. Meijer zei na zijn nederlaag aan Van den Berg alle steun toe om de partij te leiden. „De campagne is gesloten, de partij gaat weer aan het werk", zei Meijer onder donderend applaus. Het partijcongres koos gis teravond ook de ex-Journalist Maar ten van Traa als opvolger van inter nationaal secretaris en Kamerlid Re- lus ter Beek. Van Traa versloeg met ruime meerderheid de meer antl-Na- vo gezinde Sonja van der Oaast. door Huib Goudriaon BEIROET Staatssecretaris Van Lent van defensie heeft gisteren bij zijn aankomst in Beiroet gezegd, dat de Neder landse regering „uiteraard druk heeft uitgeoefend" op Israël om Unifil de kans te geven haar werk te blijven doen. Hij voegde hier onmiddellijk aan toe. dat de Nederlandse regering „bezig is via de daartoe geeigende kanalen bij de VN in New York de situatie in Zuid-Libanon te stabiliseren." ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met ingang van 1 oktober van dit jaar wordt de heer H. A. Christern lid en voorzitter van de hoofddirectie van Perscombinatie N.V., de uitgeefster van onder andere Trouw, de Volkskrant en Het Parool. De heer Christern volgt hiermee drs. W. van Norden op, die zoals bekend is op eigen verzoek terugtreedt. Van Norden blijft als lid van de Raad van Commissarissen aan de vennoot schap verbonden. De heer Christern zal als voorzitter van de hoofddirectie van Perscombi natie in eerste aanleg belast worden met de uitgevers-functie in de hoofd directie. Hij zal onder meer leiding geven aan het commerciële beleid. Van de hoofddirectie maken tevens deel uit de heren J. van Oinkel en drs. C. T. van der Molen Sinds 1973 is de heer Christern (51) werkzaam geweest als directeur van Holding Utrechts Nieuwsblad b.v. De heer Christern is voorzitter van de Vereniging De Nederlandse Dagblad pers. De directieraad van Perscombinatie stemt met de benoeming in; de cen trale ondernemingsraad heeft na een gesprek met de heer Christern een positief advies uitgebracht. „Wij onderhouden overigens zowel met Israël als met de Arabische lan den goede contacten en we maken samen met andere landen via de Vei ligheidsraad van alle mogelijkheden gebruik." aldus Van Lent Hij benadrukte dat zijn bezoek aan Libanon en Israël zich beperkt tof. een oriëntatie over de personeelsas- pecten van het Nederlandse Unifil- bataljon. „Ik ben niet gekomen voor een evaluatie van de politieke en mili taire situatie van het gebied, daar is de regering en buitenlandse zaken in het bijzonder zeer actief mee bezig Op de VTaag of de VN-militairen hun taak nog wel kunnen vervullen met de huidige taakomschrijving, ant woordde de staatssecretaris: „Voort durend wordt de situatie afgewogen en pas als wij onze taken niet meer kunnen uitvoeren moeten wij ons er over beraden wat er dan moet gebeu ren." Van Lent zei dat er tot nu toe wel degelijk iets is bereikt en dat het proces van gezondmaking niet „na een incident" mag worden afgebro ken. „Het oogmerk van de VN is de Libanese regering de gelegenheid te bieden haar gezag over het totale grondgebied te herstellen ADVERTENTIE ADVERTENTIE 30 april p^inqin Juliana 70 jaar ƒ13195 '1NINGIN JULIANA FOTOALBUM van jaar tot jaar I in woord en beeld ed^ schitterend album dat elk sjaar van onze vorstin iffend in beeld brengt, een exclusief inleidend ;el van oud-studiegenoot H.P. Linthorst Homan. 96 blz. 130 foto's in iedere boekhandel 'ilER KEUNING BOEKEN EDE door Fred Lammers AMSTERDAM „Ik heb een heleboel meegemaakt, maar ik mag toch zeggen dat ik een gelukkig mens ben". Deze uitspraak doet de koningin als zij aan de vooravond van haar verjaardag in de film „Juliana in zeventig bewogen jaren", haar leven overziet. Zij doet in de film enkele pitti ge uitspraken. Zo vertelt zij bijvoorbeeld hoe zij staat ten opzichte van nieuwsgierig heid. „Belangstelling is hart- verwermend. Daar ben ik al tijd heel dankbaar voor. Nieuwsgierigheid is heel iets anders Ik geloof dat we nog een heleboel moeten leren in het respecteren van het leven van andere mensen: om daar niet onze neus in steken. Als je dat uit vriendelijkheid van je hart doet is het wat anders Als het is uit nieuwsgierigheid omdat dat wezen, dat ding. zich zus of zo gedraagt, of niet gedraagt, dan ga je je mede mens zien als een begrip, een instituut inplaats van als een mens. Dan is het een hét in plaats van een gij. Hoe je be keken wordt kun je heel goed aanvoelen." Dat er nog steeds mensen zo weinig geëmancipeerd zijn dat ze kennelijk meer ver wachten van een man dan van een vrouw op de troon bevalt koningin Juliana evenmin „Toen Beatrix haar eerste kind kreeg Willem Alexander ons eerste kleinkind was er opeens een geweldig ge juich dat het een jongen was Dat vond ik niet prettig om te horen Het meest heeft me dit getroffen toen ik heel kort na zijn geboorte ergens officieel was en er ineens een vrouw uit het publiek riep: we hebben een koning! Ik vatte dit zo op een kind in de wieg, je weet nog helemaal niet wat er van wordt, maar een man is altijd beter dan een vrouw, zoals mijn moeder was bijvoor beeld. Dat heeft me ontzet tend gekwetst" „Als koningin moet je op je woorden letten, vaak je mond houden over wat je écht vindt van bepaalde dingen." Dat is een moeilijkheid, hoewel ko ningin Juliana van mening is dat zij het volste recht heeft te trachten zichzelf te zijn „In ons land komen de gevoelens vaak in conflict met elkaar. Iedereen heeft vanuit zijn ei gen standpunt gezien wel ge lijk, maar toch moeten we het samen kunnen vinden. Het is hier ook zo vreselijk vol. Dat alleen al is een bron van pro blemen." meent de vorstin „Bij die verschillende groepen die er zijn zitten ook de tegen standers van de monarchie. Koningin Juliana zal de laatse zijn deze mensen daarvoor kwaad aan te kijken." Ieder een heeft het recht te denken wat hij wil Even goeie vrien den". vindt ze. Al heeft de koningin het als enig kind eenzaam gehad ze is naar ze vertelt beslist niet „in de watten gelegd" Wel hin derlijk heeft zij het gevonden dat ze via privaatlessen op het koningschap werd voorbereid. „Ik moest met achttien jaar mijn moeder kunnen opvol gen als haar iets overkwam Dat is verschrikkelijk jong Daarom heb ik nooit eind exa men kunnen doen. Ik heb geen diploma en dat spijt me erg." Tot twee keer toe nam zij als regentes het konings chap voor haar moeder waar „Ik kan daarom op mijn visi tekaartje zetten oud-regentes en dat staat erg indrukwek kend". grapt de koningin. Heel persoonlijk is de vorstin over haar vader, prins Hen drik. „We begrepen elkaar erg goed. We hebben erg veel ple zier samen gehad. Hij had al tijd heel mooie plannen, zoals fietsen op een auto laden zo dat we lekker bergafwaarts te rug konden racen. Vader is heel plotseling gestorven en in het wit begraven, evenals moeder. Hij had tevoren al gezegd: als ik de eeuwige vre de inga dan moeten jullie er geen rouw op na houden. Mijn moeder was het daar hele- Deze zeldzame opname van Juliana met haar ouders laat in de film duidelijk zien hoe zij kind was te midden van hoge hoeden. maal mee eens en ik wil ook in het wit begraven worden. Uitvoerig is de koningin over de geboorte van haar vierde dochter „Voor zij geboren werd heb ik echt in angst, ge zeten dat het een jongen zou worden, want ik dacht, met drie zussen daarboven kan ik niets aan die opvoeding doen Ik vond het erg gemakkelijk, dat wij alleen maar dochters hebben. Voor mijn man is het ook erg aardig. Dochters zijn prettig voor vaders. Meestal zijn zij vaders erg trouw." Mythe De koningin ontkent dat zij is- gebonden aan het protocol Dut is een mythe. Ik weet niet welke mensen dat zeggen, maar er zijn altijd idioten in de wereld geweest, elk tijd perk heeft er weer andere'is haar reactie als dit ter sprake komt Over de meidagen van 1940 onthult de koningin, dat zij met haar kinderen naar Frankrijk zou uitwijken De vele parachutisten beletten dit. Daardoor werd het Engp- land en daarna Canada. Over dat verblijf in Canada vertelt koningin Juliana nog een anecdote. Ten gerieve van de Hollandse zeelui, die regel matig op bezoek kwamen om over hun ervaringen te vertel len. stond er in Ottawa een fles jenever onder handbereik Op een dag ontdekte prinses Juliana dat Beatrix en haar vriendin Renee Roel. die mei haar naar Canada was gp- gaan. de jeneverfles van het buffet hadden gepakt en druk bezig waren de inhoud met een rietje op te zuigen „Toen ik me daarover ontsteld toon de. zei Beatrix dat ik dat hele maal niet erg hoefde te vinden omdat ze de jenever niet had den opgedronken maar door de rietjes weer terug ge-, spuugd hadden „Als er een ongeruste moeder komt. die haar dochter zoekt, wilt u dan zeggen, dat ik op de sportafdeling ben?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3