tuatie pers minder instig dan zij lijkt Nedlloyd ziet rol in Algerijns gas vervoer stel nu vol >ede hoop ABN Bank Enka-Breda raakt 180 banen kwijt MenebaNV Vraag onze man in Bahrein. XP: goede cijfers versluieren problemen r 1978 verlies 288 miljoen Gist-Brocades optimistisch Beperking van consumptief krediet helpt minimaal Nieuw type vezel naar Emmen VNO: Alle signalen staan rood 'Geen functie bij bank voor commissaris' Grondspeculanten „uitschakelen" Meneba: forse investeringen h§27 APRIL 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17- RHS 19 D onzer verslaggevers IRDAM Nog nooit zijn de dagbladen zo dik geweest als in 1978. De financiële en waren voor de meeste krantenuitgevers beter dan in 1977. Toch is de situatie in de rereld minder rooskleurig dan zij op het eerste gezicht lijkt. De uitgevers profiteerden op hun terrein gunstige conjunctuur, die de onderliggende structurele problemen rde. itlge eindbeeld over 1978 stand door stijgingen in omvang van advertenties, jaarverslag van de Neder- igbladpers (NDP). de werk- inisatle in de kranten- Door het grotere aanbod tenties is een slechtere ver- ontstaan in inkomsten uit inten en inkomsten uit ad- 42 tegenover 58 procent in ,5 tegenover 59,5 procent in ipen jaar. De 50:50 verhou- e ideaalste maar voorlopig blij met 45 procent inkom- jonnementen en 55 procent enties. zei voorzitter H. A. van de NDP. Hij vertelde er dat uitgaande van de ibonnementslnkomsten udlng 45:55 voor de kranten genblik geen onvoldoende jt zou opleveren. rband schrijft NDP-secreta- fcr Sande in het jaarverslag: niet op een voortdurende ran de advertentieomvang erekend. Daarom zullen de I van de vaste kosten meer ratste jaren het geval was. Dging van de abonnements loeten worden opgevangen. t dagbladen een structureel onde financiële basis ver- isenveertig individuele dag bladondernemingen draaiden er vo rig jaar negen met verlies, een zelfde aantal als in 1977. Acht van deze negen kranten worden in concernver- band uitgegeven en hun voortbe staan hangt sterk af van het rende ment van de overige uitgaven en de bereidheid van deze concerns om de verliezen bij te passen, aldus de NDP. Het merendeel van de verlieslijdende kranten heeft een oplage van minder dan 40.000 exemplaren. Om nog even bij het cijfermatige deel van het jaar verslag te blijven: de gemiddelde om vang van de kranten steeg vorig jaar* van 26 tot 27,5 pagina's. In het laatste jaar was het aantal redactionele pagi na's gemiddeld 14.7 en het aantal advertentiepagina's 12,9. Overheid De NDP maakt zich in meer dan één opzicht zorgen over de houding van de regering ten opzichte van de pers. Zo zit het de NDP dwars dat de regering voortzetting van het nulta rief van de btw voor kranten slechts voor één jaar heeft toegestaan, nota- bene op een moment dat in EO-ver- band wordt gepraat over een nulta rief voor dagbladen in alle lidstaten. Heffing van btw komt neer op een wederinvoering van het (in 1869 afge schafte) dagbladzegel, aldus de NDP. Een ander punt is de regionale om- Wel gaat een aantrekkelijke combi- roep. De NDP vreest dat deze wordt natie kranten-scherm verloren. gefinancierd uit etherreclame, wat als een oneerlijke concurrentie tegen over de dagbladpers wordt be schouwd. Weliswaar is al van ver schillende kanten gezegd dat de re gionale omroep niet uit reclame maar uit de algemene middelen dient te worden betaald, maar de heer Chris- tern is daar, gezien de huidige krappe overheidsfinanciën, niet zo gerust op. Hij is bang dat de politici de reclame daarom toch binnenhalen. Volgens het NDP-bestuur is er maar één op lossing: een verhoging van de luister en kijkgelden ten bate van de regio nale omroep. Het derde punt van zorg over de overheid is de visie van het departement van CRM over de view data. het doorgevan van teksten op TV-schermen. Het NDP-bestuur was nogal geschrokken van een voorlich tingsboekje van CRM waarin er zon der meer van werd uitgegaan dat viewdata onder de omroep valt en niet onder de pers. Als het ministerie een aan ons tegengesteld beleid voert was dat tot daar aan toe. maar het frustrerende is dat het beleid ont breekt, aldus Christern. In de ogen van de NDP valt viewdata onder de pers, het kan goed op kran teninformatie aansluiten. Zonder viewdata gaat de pers naar de me ning van Christern niet ten onder. Een der schepen van de Nedlloydvloot. i onzer verslaggevers ïEN Als gevolg van de slechte weersomstandighe- het tot midden januari durende arbeidsconflict in de staalbedrijven zal Estel (Hoogovens en Hoesch) nog ijden. Niettemin voorziet de raad van bestuur voor een „aanmerkelijke" verbetering van de resultaten. It 1978 afgesloten met een les van 288,3 miljoen gul- een netto-verlies van 416,9 I 1977 bij een van 10,1 tot rd gulden toegenomen om- i vierde kwartaal, aldus een ig van Estel, zijn de resulta- inlijk verslechterd Dit was schrijven aan de Westduit- Iking. ïhterlng van de resultaten duidelijkst uit het bedrijfs- ^Dat was bijna 46 miljoen Bgen 94 miljoen gulden po- Bt derde kwartaal van 1978. ^beidsconflict zou ook het tartaal, evenals de twee i, met positieve cijfers zijn L aldus de raad van bestuur dichting op de cijfers. staaldivisie onder invloed arbeidsconflict in West- verlies (produktie- en af- l ook de divisie staalver- leef er niet ongemoeid door. lelling tot 1977 sloot deze t afgelopen jaar af met een in slotte waren de resulta- t divisies handel en diversi- het vierde kwartaal en hele verliesgevend, leelsbezetting daalde in het vierde kwartaal met 414 werknemers. Sedert eind 1977 bedroeg de vermin dering in totaal 2.161 man. Het aandeel van Hoogovens in IJmui- den in het Estel-verlies bedraagt 156,4 miljoen gulden, tegen 232,7 mil joen in 1977. Zowel Estel, als Hoog ovens hebben besloten het dividend ook dit jaar weer te passeren. DELFT (ANP) Gist-Brocades meldt in het jaarverslag dat door de aanhoudende stijging van de omzet het resultaat tot nu toe dit jaar hoger is dan in dezelfde periode van 1978. Zonder tegenslagen van buitenaf zal het resultaat over 1979 ten minste gelijk zijn aan dat over 1978. In 1978 steeg de omzet van 998 tot 1087 miljoen en de nettowinst van ƒ19.6 tot ƒ21.6 miljoen. Het perso neelsbestand daalde van 6387 tot 6315. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 2 tot 2,20 in con tanten. ZEIST (ANP) Volgens voorzitter dr P. G. Vonk van de Vereniging van financieringsondernemingen helpt de maatregel om het consumptief kre diet te beperken niet veel. De schul den van het publiek mogen dit jaar hoogstens 15 procent toenemen, dat is 1 miljard gulden minder dan de aanvankelijk geraamde groei. Vonk schatte dat hierdoor voor 300 miljoen minder aan duurzame con sumptiegoederen zou worden ge kocht, terwijl van deze artikelen voor ongeveer ƒ22 miljard wordt inge voerd. Het nut van de maatregel voor de betalingsbalans is dan ook twij-, felachtig, zei dr Vonk op de jaarver gadering van zijn vereniging. Hij on derstreepte hierbij dat het publiek een hoge prioriteit geeft aan duurza-1 me consumptiegoederen en reizen. Wie in dat geval niet kan lenen, zal zijn spaarrekening aanspreken. Beperking van het consumptief kre diet is, aldus Vonk, geen passend middel om de bestedingen te sturen, laat staan de betalingsbalans te ver beteren. Bctalingsbalansproblemen worden in de eerste plaats veroor zaakt door de achterblijvende uitvoer. De heer Vonk merkte overigens op, dat dezelfde overheid die nu op de rem gaat staan, eerst zelf. via de RPS. belangrijk heeft bijgedragen aan de groei van het consumptieve krediet. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Nedlloyd in Rotterdam verwacht over een paar maanden, als de onder handelingen met de Neder landse Gasunie zijn afgerond, uitsluitsel over deelname in het transport van Algerijns vloeibaar aardgas naar Delf zijl. In een toelichting op het verschenen jaarverslag verklaarde voorzitter B. E. Ruys van de raad van bestuur, dat Nedlloyd in principe een schip heeft klaarliggen in Schotland. Het is de LNG-tanker „Gastor". die sinds de oplevering in 1977. is opgelegd. Het ligt te wachten tot de plannen met betrekking tot de invoer van Indone sisch aardgas naar de Verenigde Sta ten afgerond zijn. De terminal voor vloeibaar aardgas in Californië is door de Amerikaanse autoriteiten nog niet goedgekeurd. Dat zal pas. verwacht Nedlloyd. tegen 1982/83 gebeuren. Dan treedt een 20- jarig vervoerscontract in werking. Het opleggen van de „Gastor" is een flinke kostenpost voor Nedlloyd. Als de gastanker in 1983 in de vaart komt, zal het scheepvaartconcern ze ventien miljoen gulden verlies heb ben geleden. Intussen ziet Nedlloyd uit naar andere mogelijkheden voor het schip, zoals het vervoer van Alge rijns aardgas. Over de hele wereld zijn ongeveer veertig aardgastankers opgelegd. De nettowinst van Nedlloyd is in 1978. zoals bekend, met 50.miljoen gulden teruggelopen tot 40,6 miljoen. Een van de redenen voor „deze onbe vredigende gang van zaken" is, aldus Ruys. de vertraging in de oplevering van de door Rijn-Schelde-Verolme te leveren schepen: de „Nedlloyd- Hoorn", die begin 1979 van de werf kwam, en de „Nedlloyd Rochester", die nu proef vaart. Het container schip „Nedlloyd Hoorn" is een jaar te laat geleverd als gevolg van een brand op het schip toen dat nog op de RSV-werf Rozenburg op stapel stond. Met RSV onderhandelt Nedlloyd over schadevergoeding, waarbij aan ge- sld ADY&gfttp.E gevestigd te Rotterdam Oproeping van aandeelhouders en certificaat houders voor de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders te houden op dinsdag 15 mei 1979 om 13.30 uur in het Promenade Hotel, Van Stolkweg 1 te s-Gravenhage. De agenda ligt voor aandeelhouders en certificaathouders ter inzage ten kantore der vennootschap te Rijswijk (Z.H.), Sir Winston Churchill-laan 366. alsmede ten kantore van de Algemene Bank Nederland N.V. te Amsterdam, Vijzelstraat 32. Certificaathouders hebben toegang tot de vergadering, waarin zij desgewenst het woord kunnen voeren, op vertoon van een bewijs dat zij hun certificaten vóór of op 8 mei hebben gedeponeerd bij de kantoren van de Algemene Bank Nederland N.V.. de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. of de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. te Amsterdam. Rotterdam of 's-Gravenhage. Voor houders van certificaten en obligaties zijn het jaarverslag en de agenda gratis verkrijgbaar bij deze banken. Namens de raad van commissarissen. H.J. de Koster, voorzitter C. Schipper, secretaris Rotterdam. 26 april 1979 DEN HAAG Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen (VNO) geeft als totaalindruk van 1978: niet succesvol. De aarzelende verbetering in de internationale conjunctuur kwam ons land onvoldoende ten goe de. als gevolg van de structurele pro blemen waarmee we te kampen heb ben. Aan het eind van het jaar ston den alle signalen op rood. Aldus het verbond in zijn jaarverslag over 1978. Trage economische groei, stijgende werkloosheid, onvoldoende herstel van bedrijfsrendementen. Voor het eerst sinds vele jaren een tekort op de betalingsbalans, vooral door een ongunstige concurrentiepo sitie op binnen- en buitenlandse markten. Tegenvallende export. Een nog steeds niet doorbroken wanver houding tussen omvang en groei van de collectieve versus particuliere sec tor. Bedrijfstakken en bedrijven in de knel. Bedrijfssluitingen. Dat alles bij elkaar zijn de donkere wolken van 1978. Jaar van plannen en praten, aldus het VNO. Het verbond is er zich vim bewust dat door beleidsombuigingen in 1978 niet veel meer kon worden veranderd. De marsroute van het kabinet stond aan het einde van het jaar min of meer vast. De omvang waarin en de snel heid waarmee de ombuigingen zullen worden uitgevoerd zullen blijken in 1979. Dan komt de confrontatie tus sen gewekte verwachtingen en uit voering van plannen. DEN HAAG (ANP) De PvdA-Ka- merleden Konings en Woltgens willen dat minister Wiegel de commissaris van de koningin in Limburg ontraadt een commissariaat te aanvaarden bij de Westland-Utrecht Hypotheek bank. Wiegel heeft geen bezwaar te gen het commissariaat. De Kamerle den wijzen de minister er nu op dat de commissaris vele malen betrokken is bij goed- of afkeuringen van transac ties waarbij de bewuste bank belan gen heeft. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het bestuur van Enka wil de oudere „textueer- machines" bij Enka-Breda geleidelijk stopzetten. Dat bete kent het verlies van 180 arbeidsplaatsen. Bij Enka-Breda werken in totaal 850 mensen. Begin 1982 zal de positie van de overblijvende textueerproduktie in Breda worden bekeken, aldus het bestuur. De bestuursmededeling is het ant woord op vragen van de onderne mingsraad in de Bredase vestiging, die enkele jaren geleden ook al vele honderden arbeidsplaatsen kwijt raakte. In het bericht, eerder deze maand, waarin stond dat Enka-Em- men niet 250 maar 500 banen zou kwijtraken, kwam ook een passage voor over Enka-Breda. Daaruit viel óp te maken dat „Breda" mogelijk 400 arbeidsplaatsen zou verliezen, een studie over de reorganisatie was nog bezig. Weliswaar gaat het in de mededeling van gisteren over „slechts" 180 banen, maar het stop zetten van de oudere textueermachi- nes is door het Enkabestuur een tus senstap genoemd. De vakbonden wil len niet over de reorganisaties praten /net het Enka-bestuur Voor Breda zal Enka-moeder Akzo geen steun vragen bij de overheid Dit in tegenstelling tot Emmen. waar voor 150 miljo.en is gevraagd voor omvangrijke investeringen. In de steunaanvraag is niet opgenomen het plan van Enka om de nieuwe kunst vezel Arenka te gaan produceren. Be-* gin volgend jaar beslist Enka waar dat gebeurt. Emmen gooit hoge ogen. Indien het Emmen wordt, gaan er daar geen 500 banen verloren-maar 320. De Arenkafabriek heeft werk voor 180 man. gio: in autobanden, kabels en tou wen, V-snaren, transportbanden etce tera. rechtelijke stappen niet wordt ge dacht. Ruys wilde niets zeggen over de hoogte van winst of verlies door dat de schepen niet tijdig konden worden ingezet. Wel wilde hij kwijt, dat dertig miljoen gulden aan inkom sten zijn gederfd. Andere oorzaken voor het teruggelo pen winstsaldo zijn onder meer het hoge kostenniveau in Nederland, de teruggang van de dollar, het thans te grote aanbod van scheepsruimte en de zeer lage vervoerstarieven als ge volg daarvan, en de concurrentie van Comecon-landen. Voor dit jaar verwacht Nedlloyd „geen wezenlijke verbetering" van het resultaat. De resultaten in de eerste maanden van dit jaar wijzen daar al op. VALKENBURG (ANP) Het Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) zal met kracht bij de gemeentebesturen blij ven aandringen op de uitschakeling van grondspeculanten. Dit zei NVOB- voorzitter L. A. van den Bos gisteren in de algemene vergadering in Val kenburg. Voor de werkgelegenheid in de bouw is het essentieel wanneer de uitgifte van grond aan bouwbedrij ven verzekerd blijft. Het NVOB blijft overheidssteun aan bedrijven afwij zen. wanneer daarmee concurrentie vervalsing wordt binnengehaald, al dus Van den Bos. Om beunhazerij tegen te gaan. zal het NVOB bij regering en parlement voor een regeling pleiten die het verstrek ken van bouwvergunning** koppelt aan het toezicht op de uitvoering door gevestigde aannemingsbedrij ven. Het meest doeltreffende middel tegen koppelbazen noemde Van den Bos een regeling die ondernemers verplicht gebruik te maken van door henzelf geregistreerde bonafide on deraannemers. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Meneba is van plan dit ]aar een bedrag van rond 35 miljoen gulden te investeren in al reeds be staande onderdelen van het bedrijf. Met name wordt daar bij gedacht aan de bakkerijen in Nederland en Duitsland. Dit deelde de heer F. Martin, voorzit ter van de raad van bestuur, mee bij de presentatie van het jaarverslag. Wat de toekomst betreft houdt Mene ba een open oog voor verdere diversi ficatie (grotere verscheidenheid) Daarbij zullen ook branchevreemde activiteiten niet uit de weg worden gegaan Verder denkt Meneba aan internationalisatie van bestaande be drijven (bij voorbeeld aan het vesti gen van meelfabrieken in het buiten land). Met een (buitenlandse) gegadigde is een intentieverklaring gesloten voor de verkoop van het nog resterende schip voor de verbranding van chemi sche afvalstoffen op zee. de Matthias n. Als het lukt dit schip aan deze gegadigde over te doen zal aan de verbrandingsactiviteiten van Mene ba een einde zijn gekomen. Activitei ten. die Meneba aan exploitatie- en vermogensverliezen tot nu toe 40 mil joen gulden hebben gekost. Hoewel de resultaten van Meneba in 1978 beter waren dan over 1977 is er „nog geen reden om de vlag uit te hangen." aldus de heer Martin. Met de bakkerijen wordt nog altijd geope reerd in een gebied, dat niet zonder risico's is. De divisie dierprodukten heeft het nog steeds moeilijk. De re sultaten van Meneba over het eerste kwartaal zijn rond de helft lager ge weest dan in de eerste drie maanden van 1978 (onder meer een gevolg van de strenge winter met zijn transport problemen). Voor heel 1979 wordt toch een bescheiden verbetering van het netto-resultaat (vorig jaar winst 1.5 miljoen, omzet 1.2 miljard) ver wacht. KNP (papier) verwacht een posi tieve ontwikkeling van het concern- resultaat dat vorig Jaar sterk verbe terde. Weliswaar werd 4 miljoen verlies geleden na een winst van 1.4 miljoen in 1977 maar dat kwam door de herstructurering van de karton- groep Okto. KNP moest daarvoor een bedrag van 17,9 miljoen ten laste van de resultaten brengen, die zonder Okto 13.9 miljoen bedroegen. De te verwachten verdere verliezen bij Okto zullen door een financiële reor ganisatie niet meer op de concernre sultaten drukken. KNP heeft een be lang van 51 procent in Okto. KNP had een jaaromzet van ƒ821 (720) miljoen. Het lopende jaar mag voor de grote papiermachines op een goe de bezetting worden gerekend en zal de totale afzet enkele procenten gro ter zijn dan in 1978. Aantal werkne mers: 5.781 (5.832). INTERN ATIO-Ml'LLER ver wacht een lager resultaat dan in 1978 maar wel een betere opbouw van de winstvorming. De strenge winter heeft in het eerste kwartaal 1979 een sterk negatieve invloed gehad op de resultaten van enkele werkmaat schappijen. Bij de hoofdgroep handel zal de winst wat hoger zijn dan vorig jaar maar bij transport lager door geringere opbrengst van de havenac tiviteiten. Technische aanneming zal het beter doen. De groei van Interna- tio zal op langere termijn vooral ln het buitenland liggen. In Nederland zullen weinig veranderingen optre den. ook niet in het personeelsbe stand. Omzet vorig jaar 3.44 (3.30) miljard en winst 30,7 (31,5 miljoen). WYERS zag het verlies oplopen van 2.3 miljoen in 1977 tot 3.2 miljoen. Voor 1979 wordt geen winst verwacht. Het bestuur vertrouwt erop dat de rentabiliteit de komende Jaren wordt hersteld. VOLKER STEVIN verdiende in 1978, overeenkomstig de verwachting 85 miljoen. Gecombineerde omzet van de nieuwe groep: 2.8 miljard. Dividend: ƒ6 waarvan al 2 als inte rim betaald. Winst dit jaar minstens gelijk aan die in 1978 ADVERTENTIE' 'Patentenstrijd De grootste concurrent van Enka, het Amerikaanse chemische concern Du- pont de Nemours, blijkt enkele maan den geleden al bij het ministerie van economische zaken bezwaar te heb ben aangetekend tegen eventuele overheidssteun voor een Arenka-fa- briek in Emmen. Dupont en Enka zijn reeds geruime tijd in een paten tenstrijd gewikkeld. Volgens Dupont is de Arenka vezel (zeer sterk en laag van gewicht) hetzelfde produkt als een kunstvezel die Dupont sinds vo rig jaar produceert. Enka ziet in de octrooi-oorlog met Dupont geen aan leiding de voorbereidingen rond de bouw van een definitieve Arenka-fa- briek te staken. De Arenka-vezel is momenteel in proefproduktie op het Enkaterrein in Arnhem. Hier en daar wordt de vezel al uitgeprobeerd. De toepassingsmogelijkheden zijn vol gens de woordvoerder van Enka le- De heer Jhr. M.C. van de Poll. Direkteur van het ABN kantoor in Bahrein. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. ln de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Van de Poll uitstekend is ingevoerd in Bahrein. Een sjeikdom dat als diensten- en financieel centrum en als doorvoerhaven een voorname functie vervult. De heer Van de Poll helpt u graag bij 't vinden van mogelijkheden. Zijn adres is: ABN Bank, Government Road, P.O. Box 350, Bahrein (Manama). Telex 8356. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld vóór u klaar. Dc ABN Bank heeft kantoren en affiliaties in Nederland, Ierland, Engeland, Kanaal Eilanden, België, Frankri|k, Bondsrepubliek Duitsland. Zwitserland. Gibraltar, Italië, Griekenland, Turki)c (Holant.se Bank-Üm), Libanon. Saoedie Arabic (Albank Alsaudi Alhollandi). Verenigde Arabische Emiraten. Bahrein, Iran (Mercantile Bank of Iran and Holland). Pakistan. India. Maleisië. Singapore. Indonesië. Hongkong. Japan. Zuid-Korea, Australië, Marokko (Algemene Bank MarnkkoS. A.Keni«#Verenigde Staten van Amerika, Canada. Nederlandse Antillen. Suriname. Venezuela, Panama, Colombia (Corporación Financiers International). Mexico. Werkzaam onder de naam Banco Holandés Umdo in: Argentinië, Uruguay, Paraguay. Brazilië. Ecuador.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19